Αποστολέας Θέμα: Setup σε Ibanez S570  (Αναγνώστηκε 2605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Setup σε Ibanez S570
« στις: 27/08/11, 21:15 »
ερώτηση... υπάρχει περίπτωση να μάθω να το κάνω μόνος μου...?? απο βίντεο youtube και με την βοήθεια σας...?? η να πάω σε ένα μαγαζί και να τους πω να μου δείξουν...?? (έχω και ένα γνωστό που δουλεύει στον νάκα αλλα ποιος τον βρίσκει τώρα)...


ώρες ώρες νιώθω οτι η κιθάρα δεν ακούγεται καλά και δεν ξέρω τι φταίει... ακούω πολύ buzz με ότι preset και να διαλέξω.. ίσως να είναι και ο ενισχυτής βέβαια (fender mustang ii), όμως ακούω buzz και απο τις χορδές οπότε μάλλον κάτι άλλο φταίει.


θέλω να το μάθω να το κάνω εγώ για να μάθω και καλύτερα την κιθάρα μου, δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς :P


η κιθάρα είναι αυτή:

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Setup σε Ibanez S570
« Απάντηση #1 στις: 28/08/11, 13:47 »
το buzz ειναι ενα πολυ βασικο προβλημα.Το προβλημα αυτο το αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι με το να αυξανουν το action οποτε και αποφευγουν το προβλημα αυτο,δυσκολευει ομως το παιξιμο τους..Ειναι πολυ βασικο να ξερει κανεις οτι αν δεν εχει ταστιερα με compound radius που ειναι ιδανικη για να παιζει σε ελαχιστη αποσταση οι αλλες ολες πρεπει να θυσιασεις ενα απο τα δυο:action/buzzing...
αλλα βασικα εγω θα ξεκινουσα απο τα εξης:πρεπει να ρυθμισεις την βεργα ωστε να χωραει μια κολλα Α4 στο 7 ταστο περιπου οταν πατας με τα δακτυλα σου το 1 και το 12 ταστο...ειναι βασικο να μην εχει σκευρωσει...οταν το επιτυχεις προχωρας
αν συνεχιζει να κανει buzz βλεπεις που το κανει...ειναι προβλημα...3 παραγωντων:
αρχη/μεση/τελος και εξηγω...αρχη στο nut επανω πρεπει να ειναι σε καταλληλη αποσταση απο το πρωτο ταστο ωστε να μην βρισκει....αυτο πρεπει εσυ να το ρυθμισεις
στην μεση πρεπει ολη η διαδρομη να μην βρισκει εμποδιο απο αλλο πιο ψηλο ταστο....αν βρισκει πρεπει τα ψηλοτερα ταστα να φαγωθουν...
στο τελος πρεπει να ρυθιστει ουσιαστικα το action ωστε ολη η διαδρομη ουστιαστικα να "γλειφει χωρις να ακουμπαει" τα ταστα...
υπαρχουν πολλα προβληματακια κατα την διαδικασια αυτη...ολοι το λυνουν απλα με το 3ο βημα και τελειωνει η υποθεση...παντως αν αποφασισεις να φας ταστα.προσεχε πολυ ποσο τρως ...
απλα θελει μετα εργαλεια που εσυ δεν εχεις φανταζομαι ωστε να σου κανει το φαγωμενο ταστο ξανα κωνικο ωστε να μην φαλτσαρει....
καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Setup σε Ibanez S570
« Απάντηση #2 στις: 28/08/11, 22:39 »
το buzz ειναι ενα πολυ βασικο προβλημα.Το προβλημα αυτο το αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι με το να αυξανουν το action οποτε και αποφευγουν το προβλημα αυτο,δυσκολευει ομως το παιξιμο τους..Ειναι πολυ βασικο να ξερει κανεις οτι αν δεν εχει ταστιερα με compound radius που ειναι ιδανικη για να παιζει σε ελαχιστη αποσταση οι αλλες ολες πρεπει να θυσιασεις ενα απο τα δυο:action/buzzing...
αλλα βασικα εγω θα ξεκινουσα απο τα εξης:πρεπει να ρυθμισεις την βεργα ωστε να χωραει μια κολλα Α4 στο 7 ταστο περιπου οταν πατας με τα δακτυλα σου το 1 και το 12 ταστο...ειναι βασικο να μην εχει σκευρωσει...οταν το επιτυχεις προχωρας
αν συνεχιζει να κανει buzz βλεπεις που το κανει...ειναι προβλημα...3 παραγωντων:
αρχη/μεση/τελος και εξηγω...αρχη στο nut επανω πρεπει να ειναι σε καταλληλη αποσταση απο το πρωτο ταστο ωστε να μην βρισκει....αυτο πρεπει εσυ να το ρυθμισεις
στην μεση πρεπει ολη η διαδρομη να μην βρισκει εμποδιο απο αλλο πιο ψηλο ταστο....αν βρισκει πρεπει τα ψηλοτερα ταστα να φαγωθουν...
στο τελος πρεπει να ρυθιστει ουσιαστικα το action ωστε ολη η διαδρομη ουστιαστικα να "γλειφει χωρις να ακουμπαει" τα ταστα...
υπαρχουν πολλα προβληματακια κατα την διαδικασια αυτη...ολοι το λυνουν απλα με το 3ο βημα και τελειωνει η υποθεση...παντως αν αποφασισεις να φας ταστα.προσεχε πολυ ποσο τρως ...
απλα θελει μετα εργαλεια που εσυ δεν εχεις φανταζομαι ωστε να σου κανει το φαγωμενο ταστο ξανα κωνικο ωστε να μην φαλτσαρει....
καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με τρόμαξες!!! με τα παραπάνω... !!


βασικά όταν πήρα την κιθάρα έκανα μια μεγάλη βλακεία... είχα buzz και καθώς τελείως άσχετος με τις κιθάρες νόμισα οτι έφταιγε το truss rod και το γύρισα περίπου 10-15 φορές αριστερόστροφα... όταν κατάλαβα οτι κάνω βλακεία το γύρισα στο περίπου άλλες τόσες φορές προς τα πίσω... πιστεύω (και αφού ρώτησα και άλλους) οτι δεν έκανα ζημιά στην κιθάρα. οπότε παίζει να έχει ξεσεταριστεί εξαιτίας μου η κιθάρα. το να το πάω σε κάποιον να μου την δεί είναι το πιο έυκολο... απλά θέλω να μάθω να την φτιάχνω μόνος μου. όπως λέει και το nick μου δεν φοβάμαι και πολλά.... :P :P :P λίγο βοήθεια για τα βασικά χρειάζομαι και κανα καλό videακι στο youtube..

θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες με την κόλλα και βλέπουμε λοιπόν!!

υ.γ είδα τις κιθάρες σου στο άλλο τοπικ και στο luthier.gr και έπαθα πλάκα..!! φοβερός !! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/08/11, 22:42 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Setup σε Ibanez S570
« Απάντηση #3 στις: 28/08/11, 23:03 »
το buzz ειναι ενα πολυ βασικο προβλημα.Το προβλημα αυτο το αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι με το να αυξανουν το action οποτε και αποφευγουν το προβλημα αυτο,δυσκολευει ομως το παιξιμο τους..Ειναι πολυ βασικο να ξερει κανεις οτι αν δεν εχει ταστιερα με compound radius που ειναι ιδανικη για να παιζει σε ελαχιστη αποσταση οι αλλες ολες πρεπει να θυσιασεις ενα απο τα δυο:action/buzzing...
αλλα βασικα εγω θα ξεκινουσα απο τα εξης:πρεπει να ρυθμισεις την βεργα ωστε να χωραει μια κολλα Α4 στο 7 ταστο περιπου οταν πατας με τα δακτυλα σου το 1 και το 12 ταστο...ειναι βασικο να μην εχει σκευρωσει...οταν το επιτυχεις προχωρας
αν συνεχιζει να κανει buzz βλεπεις που το κανει...ειναι προβλημα...3 παραγωντων:
αρχη/μεση/τελος και εξηγω...αρχη στο nut επανω πρεπει να ειναι σε καταλληλη αποσταση απο το πρωτο ταστο ωστε να μην βρισκει....αυτο πρεπει εσυ να το ρυθμισεις
στην μεση πρεπει ολη η διαδρομη να μην βρισκει εμποδιο απο αλλο πιο ψηλο ταστο....αν βρισκει πρεπει τα ψηλοτερα ταστα να φαγωθουν...
στο τελος πρεπει να ρυθιστει ουσιαστικα το action ωστε ολη η διαδρομη ουστιαστικα να "γλειφει χωρις να ακουμπαει" τα ταστα...
υπαρχουν πολλα προβληματακια κατα την διαδικασια αυτη...ολοι το λυνουν απλα με το 3ο βημα και τελειωνει η υποθεση...παντως αν αποφασισεις να φας ταστα.προσεχε πολυ ποσο τρως ...
απλα θελει μετα εργαλεια που εσυ δεν εχεις φανταζομαι ωστε να σου κανει το φαγωμενο ταστο ξανα κωνικο ωστε να μην φαλτσαρει....
καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με τρόμαξες!!! με τα παραπάνω... !!


βασικά όταν πήρα την κιθάρα έκανα μια μεγάλη βλακεία... είχα buzz και καθώς τελείως άσχετος με τις κιθάρες νόμισα οτι έφταιγε το truss rod και το γύρισα περίπου 10-15 φορές αριστερόστροφα... όταν κατάλαβα οτι κάνω βλακεία το γύρισα στο περίπου άλλες τόσες φορές προς τα πίσω... πιστεύω (και αφού ρώτησα και άλλους) οτι δεν έκανα ζημιά στην κιθάρα. οπότε παίζει να έχει ξεσεταριστεί εξαιτίας μου η κιθάρα. το να το πάω σε κάποιον να μου την δεί είναι το πιο έυκολο... απλά θέλω να μάθω να την φτιάχνω μόνος μου. όπως λέει και το nick μου δεν φοβάμαι και πολλά.... :P :P :P λίγο βοήθεια για τα βασικά χρειάζομαι και κανα καλό videακι στο youtube..

θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες με την κόλλα και βλέπουμε λοιπόν!!

υ.γ είδα τις κιθάρες σου στο άλλο τοπικ και στο luthier.gr και έπαθα πλάκα..!! φοβερός !! :)
Ρε συ fearless εχεις μια ταση να παιδευεσαι απο την αρχη με ολα....αφου ακομα ψαχνεσαι γενικως πας να κανεις setup?πηγαινε την για πρωτη φορα να στην σεταρουν σωστα και μετα σιγα σιγα μαθαινεις και κανεις μονος σου....ακου 15 στροφες στο trussrod...ουτε ο...γουιλιελμος τελος δεν τα κανει αυτα ;D ....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Setup σε Ibanez S570
« Απάντηση #4 στις: 28/08/11, 23:08 »
επειδή ψάχνομαι γενικώς τα ρωτάω... !!! αν θεωρείτε οτι είναι τελείως αδύνατο να το κάνει κάποιος που δεν ξέρει, μόνο με βοήθειες απο internet, τότε να την πάω, απλά είπα να κάνω μια προσπάθεια έτσι.... μην βαράς :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
26924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 14:43
από modfori
0 Απαντήσεις
1841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/07, 15:13
από Καρχαρίας
4 Απαντήσεις
3084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 17:50
από rista
7 Απαντήσεις
3478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 01:56
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:31
από geo134
5 Απαντήσεις
3920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:57
από vagtanplan
13 Απαντήσεις
5309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 14:20
από GEO_ZZZZ
27 Απαντήσεις
9396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 12:19
από Guitar_Innuendo
14 Απαντήσεις
4206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/11, 18:11
από LiveToPlayLive
16 Απαντήσεις
8544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/17, 11:27
από panixgr