Ψηφοφορία

PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?

PRS MIRA MT BIRDS VB
Les Paul Traditional CHS
δεν ξέρω
καμία
άλλη (πείτε και ποια)

Αποστολέας Θέμα: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?  (Αναγνώστηκε 4861 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
http://www.thomann.de/gr/prs_mira_mt_birds_vb.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_traditional_hcs.htm

voithiste me paidia...

paizw rock, punk, kai folk alla kai  metal, blues (ligotero omws) kai elliniko rock fisika

νομίζω οτι ειναι και οι 2 πολύ καλές κιθάρες... πείτε τη γνώμη σας και (αν θέλετε) και με ποιον ενισχυτή θα ταιριάζατε τιν καθε μία
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #1 στις: 14/08/09, 21:50 »
ψηφιζω λεσ πολ και ξερο ψωμι καλη και η αλλη αλλα οπως και να το κανουμε μια gibson les paul einai gibson les paul και μιασ και εχεισ και πολλα λευτα παρε και αυτο τον ενυσχητη http://www.thomann.de/gr/roland_cube_80x.htm  0:)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #2 στις: 14/08/09, 22:09 »
Εμένα οι PRS με έχουν κερδίσει, παρά το γεγονός ότι ήμουν φανατικός της Les Paul, γι αυτό και θα προτιμούσα σίγουρα τη Mira. Eίναι μια πολύ πιο άνετη και εργονομική κιθάρα, με σταθερή ποιότητα κατασκευής και με ήχο και sustain που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τη Les Paul. Επιπλέον η Mira έχει και δυνατότητα για σπλιτάρισμα των μαγνητών, οπότε σού δίνει πολύ μεγαλύτερη ηχητική ευελιξία. Τώρα αν θέλεις το γόητρο του ονόματος της Gibson στο headstock, πάρε αυτή. Δυστυχώς όμως το (κακώς εννοούμενο) mojo του ονόματος και η ικανοποίηση της κατοχής μιας Gibson αργά ή γρήγορα θα περάσει. Το θέμα είναι αν μετά θα έχεις ένα όργανο που σε καλύπτει σαν αίσθηση και σαν ήχος ή όχι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #3 στις: 16/08/09, 20:42 »
RIP Les Paul!


Μου φενεται οτι εχει πολύ χοντρή ταστιερα η πρς
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #4 στις: 16/08/09, 20:46 »
Ως κάτοχος μιας PRS SE και μιας Epiphone Les Paul, μπορώ να σού πω ότι πράγματι η PRS έχει πιο χοντρό μπάτσο από τη Les Paul. Αυτό εμένα με βολεύει πολύ, αλλά φυσικά υπάρχουν πολλοί στους οποίους δεν θα αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #5 στις: 17/08/09, 12:10 »
εμένα μου αρέσει να ειναι λεπτό το μπράτσο... με βολευει καλύτερα...

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΆΤΙ ΑΛΛΟ... (ΑΝ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ) ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΉ / ΧΕΤΝ/ ΚΑΜΠΙΝΑ (ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ) ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ Les Paul??? (kanei 2000 den einai oti kai oti)
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #6 στις: 17/08/09, 12:17 »
Συγγνωμη λες οτι σ'αρεσει να ειναι λεπτο το μπρατσο και κοιτας Les Paul....???....
Εσυ τις εχεις παιξει τις κιθαρες αυτες?...την Gibson συγκεκριμενα....

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #7 στις: 17/08/09, 19:05 »
σορρυ... εγώ έκανα λάθος... δεν εννοώ τελείως λεπτο... (πως ειναι κάτι ιμπανεζ νομιζω???)... Εμένα μου αρέσει να μην ειναι πολύ χοντρό... για ριφφς και τέτοια... έχω παίξει μια επιφον παρομοια... το ξέρω οτι εχουν διαφορα αλλα... απλα οπως τις ειδα στη φωτο η ΠΡΣ φαινοταν πολύ πολύ χοντρη ρε συ... ενώ (απο την φωτο παντα) η λες πολ ειναι αυτο που πρεπει... εσυ εχεις να μου προτεινεις κάτι αλλο???


ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΝΥΣΧΙΤΗ???
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #8 στις: 18/08/09, 01:06 »
Απο αυτες τις δυο θα επερνα την PRS MIRA με κλειστα ματια!!!
Πολυ πιο εργονομικη και κοντα στα γουστα μου, παικτικα και οπτικα.
Αλλα μαλλον θα επερνα καποια αλλη σε αυτα τα χρηματα, υπαρχουν χιλιαδες κιθαρες εκει εξω.
Επισης θα προτεινα μιας και ειναι να παρεις τοσο ακριβη κιθαρα, να την δοκιμασεις πριν την παρεις, γιατι αν δεν σου κανει θα εχεις χασει πολλα!
Σχετικα με ενισχυτη δες το θεμα σου με τους ενισχυτες.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #9 στις: 18/08/09, 02:11 »
Αφου αυτα ειναι θεμα γουστου,αν δεν θες να μαθεις κατι για συγκεκριμενο σχετικα με δυο κιθαρες, μην ανοιγεις απλα θεμα ζητωντας απο τους αλλους να επιλεξουν γιατι ο καθενας απαντα με βαση τα προσωπικα του γουστα και μονο το δικο σου γουστο θα πρεπε να σε ενδιαφερει.Εγω τωρα μεταξυ των δυο περνα την lespaul με κλειστα ματια,γιατι απλα δεν γουσταρω τις prs,φοραει κ τους πολυ καλους classic 57.
Ομως αν δωσεις τοσα $,δωσε λιιιιγο παραπανω κ παρε customshop οργανο να πεταει(και ειναι κ στο καλητερο ever lp χρωμα)
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_57_vos_gold_top.htm

Τωρα για ενισχυτη τι να σου πω αναλογα με τα γουστα σου,παιξε και δες τι σου ταιριαζει..

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #10 στις: 18/08/09, 13:12 »
Αφου αυτα ειναι θεμα γουστου,αν δεν θες να μαθεις κατι για συγκεκριμενο σχετικα με δυο κιθαρες, μην ανοιγεις απλα θεμα ζητωντας απο τους αλλους να επιλεξουν γιατι ο καθενας απαντα με βαση τα προσωπικα του γουστα και μονο το δικο σου γουστο θα πρεπε να σε ενδιαφερει.Εγω τωρα μεταξυ των δυο περνα την lespaul με κλειστα ματια,γιατι απλα δεν γουσταρω τις prs,φοραει κ τους πολυ καλους classic 57.
Ομως αν δωσεις τοσα $,δωσε λιιιιγο παραπανω κ παρε customshop οργανο να πεταει(και ειναι κ στο καλητερο ever lp χρωμα)
http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_57_vos_gold_top.htm

Τωρα για ενισχυτη τι να σου πω αναλογα με τα γουστα σου,παιξε και δες τι σου ταιριαζει..



σωστα ολα αυτά που λές απλά μπορεί να μου λεγατε πχ οτι οι ΠΡΣ δεν ειναι καλές κιθάρες και μέσα απο την ψηφορία να προέκυπτε αυτο...  Τώρα την κιθάρα που μου έδειξες την έχω τσεκάρει... Αλλα δεν μου αρεσε... σορρυ...  :(
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #11 στις: 18/08/09, 14:11 »
Εγω το μονο που πιστευω οτι μπορει να σε χαλασει στην lp ειναι οι classic 57 pus. ειδα αποτι αναφερεις οτι πεζεις μεταλ και δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψουν. Ειναι πιο βιντατζ μαγνητες. Ανταυτου θα σου προτεινα να ψαχτεις στο ebay για μια μεταχειρισμενη les paul classic 1960 reissue που εχει καταρχας 60's neck, δλδ πιο λεπτο απο το 50's της traditional και 500t μαγνητες που ειναι πολυ πιο high output απο τους classic 57. Το θεμα ειναι οτι εχουν σταματησει να βγαινουν οι classic εδω και 2 χρονια και δεν ξερω κατα ποσο θα βρεις σε καλη τιμη γιατι ανεβαζουν αξια πλεον...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #12 στις: 18/08/09, 15:08 »
Οι PRS είναι απίστευτες κιθάρες.
Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι πως πλέον, αν πάρεις 5 PRS στην σειρά διαφορές μεταξύ τους δεν θα βρεις, σε αντίθεση με τις Gibson που και οι 5 θα έχουν διαφορές μέρα με τη νύχτα.
Όσο για τη MIRA δεν την έχω δοκιμάσει αλλά δεν με ενθουσιάζει εμφανησιακά.
Τέλος, η ταστιέρα της PRS η wide fat είναι όντως λίγο χοντρή αλλά ταυτόχρονα πολύ άνετη. Επειδή όμως δοκίμασα και την wide thin (η αντίστοιχη λεπτή) οφείλω να πω πως η δεύτερη με γοήτευσε απίστευτα. Για ακόμα μία φορά λοιπόν, αν δεν τις παίξεις δεν μπορείς να γνωρίζεις από τα δικά μας λεγόμενα.
Πάντως οι PRS είναι απίστευτα όργανα και προσωπική άποψη value for money.
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος JohnKoutsou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #13 στις: 19/08/09, 18:41 »
κοιταξτε το θέμα μου στους ενισχυτές μήπως μπορέσετε να με βοηθήσετε και εκεί...
Why So Serious???
(TM) (c)

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #14 στις: 19/08/09, 23:11 »
Αυτές οι κιθάρες πραγματικά είναι όνειρο ζωής! Πανέμορφες! :o

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: PRS MIRA MT BIRDS VB ή Gibson Les Paul Traditional CHS ?
« Απάντηση #15 στις: 20/08/09, 12:39 »
Παρότι δεν είμαι φανατικός αυτού του είδους κιθαρών (είμαι φεντεράκιας και γενικότερα οπαδός τύπου strat κιθαρών), θα σου πρότεινα την PRS πιο πολύ για εργονομικούς λόγους, σύμφωνα πάντα με τον τρόπο που εγώ παίζω και βλέπω τα πράγματα.
Ο επιλογέας της PRS βρίσκεται στην «κανονική» θέση, κάτω από το δεξί χέρι, ενώ στη L.P. πάνω αριστερά. Εμένα το δεύτερο δεν με εξυπηρετεί καθόλου, μιας και αρέσκομαι στο να αλλάζω αρκετές φορές μαγνήτη κατά τη διάρκεια ενός κομματιού αλλά και σόλου. Με μια L.P. θα δυσκολευόμουνα πολύ να το κάνω αυτό.
Μετά έρχονται τα πολλά ποτενσιόμετρα που έχει η L.P.: Ξεχωριστό volume & tone για κάθε μαγνήτη. Αυτό μας κάνει 4 ποτενσιόμετρα, που για μένα είναι πολλά και δύσχρηστα! Η PRS έχει ένα master volume & 1 master tone, πράμα που εμένα προσωπικά με βολεύει καλύτερα. Για να φανταστείς στις Fender μου που έχουν από δύο ποτενσιόμετρα για το tone, έχω «καταργήσει» το ένα και έχω αναγάγει το άλλο σε master tone!
Επίσης, κάτι που μπορεί και να είναι το σημαντικότερο, καμία Gibson δεν με έχει βολέψει στο χέρι από το 12ο τάστο και μετά, αλλά και πάλι, αυτό είναι τελείως προσωπικό…
Με λίγα λόγια, δεν θα αγόραζα ποτέ Gibson, παρά μόνο αν μου καθόταν κάνα τζόκερ και θα είχα λεφτά περίσσευμα, μόνο και μόνο για συλλεκτικούς λόγους! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο ήχος των Gibson  με αφήνει αδιάφορο, το αντίθετο μάλιστα.
Όσον αφορά τον ενισχυτή, δε μας λες και πόσα λεφτά διαθέτεις για αυτόν, μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο?       

« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/09, 12:42 από m.k. »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
52751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 13:09
από j.free
7 Απαντήσεις
4442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
18 Απαντήσεις
7655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 18:44
από thanasis b
9 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 23:04
από cyclo
41 Απαντήσεις
13908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
17 Απαντήσεις
8566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 18:17
από DarkHorse
24 Απαντήσεις
7606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
16 Απαντήσεις
5328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 20:23
από Baroness
4 Απαντήσεις
3553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
13 Απαντήσεις
5101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 22:24
από johnD