Αποστολέας Θέμα: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο  (Αναγνώστηκε 5101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Κύριοι,
 
Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα, πιθανή συνεισφορά σας στη λύση του οποίου θα ήταν καλοδεχούμενη. Λοιπόν, έχω μια LP Trad η οποία μουρμουρίζει αρκετά, πιο πολύ και από Fender με μονούς. Το μουρμούρισμα, το οποίο είναι ομοιόμορφο κ στις 3 θέσεις, ΔΕΝ σταματάει όταν ακουμπήσω τις χορδές αλλά σταματάει όταν ακουμπήσω τους μαγνήτες, το βύσμα κ το jack plate, κ το μεταλικό "χείλος" γύρω από τον 3θέσιο (επιλογέα μαγνητών).
Περιττό να σας πω ότι θα με ενδιέφερε να είστε λεπτομερείς και κατατοπιστικοί (όσο γίνεται βέβαια) γιατί θέλω να μαθαίνω κιόλας. Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #1 στις: 18/09/10, 18:20 »
Άνοιξες καθόλου την καμπίνα της κιθάρας να δείς σε τι κατάσταση είναι οι γειώσεις;

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #2 στις: 18/09/10, 18:22 »
Εννοείς πίσω ε? Ναι, όλα μια χαρά κολλημένα φαίνονται...

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #3 στις: 18/09/10, 22:11 »
το εχουν μαλλον ολες οι κιθαρες το ιδιο ειναι και εμενα ακομα και τα κλειδια να ακουμπησεις η τον καβαλαρη το ιδιο κανει αλλα δεν ξερω πως να την γειωσω χελπ!

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #4 στις: 18/09/10, 22:21 »
Στη δική μου πάντως αν ακουμπήσεις κλειδιά δεν ησυχάζει. Μόνο όταν ακουμπάς αυτά που γράφω στο πρώτο post σταματάει.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #5 στις: 18/09/10, 22:25 »
Κάποιες φορές ο θόρυβος οφείλεται στην κακή προστασία των ηλεκτρονικών της κιθάρας από εξωτερικές παρεμβολές. Για το σκοπό αυτό το εσωτερικό της κιθάρας το καλύπτουν οι κατασκευαστές με κάποιο υλικό (ή μπογιά) δημιουργώντας έτσι "μόνωση" από τα εξωτερικά ηλεκτρομαγνηιτικά πεδία. Είχα πετύχει στο youtube έναν τύπο που για αυτό το σκοπό είχε βάλει κάτι σαν αλουμινόχαρτο και ισχυριζόταν ότι ο θόρυβος μειώθηκε πολύ. Το είχα επιχειρήσει και εγώ σε μία φθηνή κιθάρα αλλά δεν κατάφερα πολλά, ίσως να είσαι πιο τυχερός (αν πράγματι δεν είναι καλά μονωμένη η κιθάρα).

Αποσυνδεδεμένος moulan7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #6 στις: 24/09/10, 03:42 »
Φιλε μου εχω μια gibson traditional 2 χρονια και ελαχιστες φορες ειχα προβλημα γειωσης(την ιδια στιγμη εβαζα και μια fender strat και παλι υπηρχε προβλημα).
Μπορει να φταιει ο ενισχυτης η καποιο πεταλι η κατι αλλο...και οχι η κιθαρα.Κανε δοκιμες σε αλλους ενισχυτες και χωρους(π.χ studio)και αν υπαρχει παντου κ παντοτε ο θορυβος τοτε κανε ενα καλο set up.peace!
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/10, 04:08 από moulan7 »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #7 στις: 24/09/10, 10:42 »
..ΔΕΝ σταματάει όταν ακουμπήσω τις χορδές αλλά σταματάει όταν ακουμπήσω τους μαγνήτες, το βύσμα κ το jack plate, κ το μεταλικό "χείλος" γύρω από τον 3θέσιο (επιλογέα μαγνητών).


Αυτό οφείλεται στο ότι δεν υπάρχει, ή έχει κοπεί η γείωση μεταξύ του κυκλώματως της κιθάρας (που είναι μαγνήτες, βύσμα, jack plate) και της γέφυρας (που είναι γέφυρα, χορδές, κλειδιά).

Αυτή η γείωση πρέπει να υπάρχει, και υπάρχει σχεδόν σε όλες τις κιθάρες. Η κιθάρα πρέπει να ανοιχτεί και να επιθεωρηθεί, και να γίνει η σύνδεση κατάλληλα.

Αν θές ρίξε μία ματιά σε αυτό το ποστ από μία αλλαγή μαγνητών που έκανα σε μία Strat, αναφέρω κάποου την γείωση του κυκλώματος και της γέφυρας και υπάρχουν και φωτογραφίες, να πάρεις μία ιδέα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος apnea_xaos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #8 στις: 28/09/10, 16:36 »
καλησπερα,
ξερει κανεις αν μπορω να βρω καπου καποιο manual για το set up για gibson les paul?
πιο πλυ με ενδιαφερουν οι ρυθμισεις του καβαλαρη και της γεφυρας που εχει κατι βιδες...

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #9 στις: 28/10/10, 22:03 »
Ευχαριστώ Αδριανέ, μάλλον έχω διπλό πρόβλημα.
1) Το καλώδιο που έρχεται από το jack είναι αυτό με το braid (σαν δικτυωτό περίβλημα) εξωτερικά. Αυτό το braid δεν είναι κολλημένο πουθενά, ίσως έχει ξεκολλήσει. Πρεπει να είναι όντως κολλημένο κάπου?
2) Kακή γείωση του συστήματος γέφυρα-κλειδιά κλπ, όπως εσύ το περιέγραψες πιο πάνω. Η κόλληση του γυμνού καλωδίου που έρχεται από την τρύπα που οδηγεί στη βάση του tailpiece φαίνεται εντάξει, τί φταίει τότε? Είναι δυνατόν το καλώδιο να μην εφάπτεται σωστά στη βάση του tailpiece? Να δοκιμάσω να το βγάλω?
 
Αν ακουμπήσω το εξωτερικό μέρος του jack καλωδίου (το δικτυωτό) σε κάποιο μεταλλικό μέρος του cavity και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ακουμπήσω και το "σύρμα" της γείωσης της γέφυρας, ο θόρυβος εξαφανίζεται. Τί κάνω τώρα? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος felixk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #10 στις: 07/01/11, 11:06 »
αυτο εχει να κανει με την γειωση.συμβαινει σε ολες τις κιθαρουλες......τα κλειδια της λες πολ ειναι κοκαλινα και δεν περνανει ενω στις ιβανεζ ειναι μεταλικα και οταν τα ακουμπας περναει γειωση και σταματαει το μουρμουρισμα..οπου και να ακουμπησεις πχ χορδες μαγνητες τζακ πλειτ τρεμολο τοτε σταματαει.σου το λεω γιατι και στην φενδερ στρατ μου το ιδιο γινεται.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #11 στις: 07/01/11, 12:20 »
Παράθεση
  καλησπερα,
ξερει κανεις αν μπορω να βρω καπου καποιο manual για το set up για gibson les paul?
πιο πλυ με ενδιαφερουν οι ρυθμισεις του καβαλαρη και της γεφυρας που εχει κατι βιδες... 

http://www.stewmac.com/shop/Books,_plans/Building_and_repair:_Guitar,_electric/The_Gibson_Les_Paul_Handbook.html

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #12 στις: 07/01/11, 17:36 »
Ευχαριστώ Αδριανέ, μάλλον έχω διπλό πρόβλημα.
1) Το καλώδιο που έρχεται από το jack είναι αυτό με το braid (σαν δικτυωτό περίβλημα) εξωτερικά. Αυτό το braid δεν είναι κολλημένο πουθενά, ίσως έχει ξεκολλήσει. Πρεπει να είναι όντως κολλημένο κάπου?
2) Kακή γείωση του συστήματος γέφυρα-κλειδιά κλπ, όπως εσύ το περιέγραψες πιο πάνω. Η κόλληση του γυμνού καλωδίου που έρχεται από την τρύπα που οδηγεί στη βάση του tailpiece φαίνεται εντάξει, τί φταίει τότε? Είναι δυνατόν το καλώδιο να μην εφάπτεται σωστά στη βάση του tailpiece? Να δοκιμάσω να το βγάλω?
 
Αν ακουμπήσω το εξωτερικό μέρος του jack καλωδίου (το δικτυωτό) σε κάποιο μεταλλικό μέρος του cavity και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ακουμπήσω και το "σύρμα" της γείωσης της γέφυρας, ο θόρυβος εξαφανίζεται. Τί κάνω τώρα? Ευχαριστώ.
Γιάννη, το braid του output Jack πρέπει να τερματίζει πάνω στο pot του volume.
Για να μην κάνουμε όμως υποθέσεις, πόσταρε αν θέλεις μεγάλες, καθαρές φωτογραφίες από το εσωτερικό για να το κοιτάξουμε πιο προσεκτικά και να δούμε την λύση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος johnD

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Traditional 2009 πρόβλημα με θόρυβο
« Απάντηση #13 στις: 08/01/11, 22:24 »
Θα κάνω άλλη στιγμή upload, μου λεει ότι είναι μεγάλη η φωτο κ επιτρεπει μεχρι 200kb.
Το σύρμα της γείωσης των χορδών/κλειδιών κλπ ήταν όντως σπασμένο μέσα στη φωλιά του tailpiece, το διόρθωσα, όλα ΟΚ.
Το braid (γείωση) του jack (ξεκινώντας από το jack καταλήγει σε ένα κεντρικό post, όχι στο vol pot, κάπως έτσι http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://i5.photobucket.com/albums/y183/guitarfish/Guitars/Les%2520Paul/ControlCavityStock.jpg&imgrefurl=http://www.mylespaul.com/forums/gibson-les-pauls/34202-show-off-your-modified-les-paul.html&usg=__WCqOlwHL50xqfapDOKCPY7rGpBg=&h=790&w=1024&sz=142&hl=el&start=0&zoom=1&tbnid=jyqwxJBw3M5yUM:&tbnh=149&tbnw=202&prev=/images%3Fq%3Dles%2Bpaul%2Bcavity%26hl%3Del%26sa%3DX%26qscrl%3D1%26biw%3D1680%26bih%3D935%26tbs%3Disch:1%26prmd%3Divnsfdo&itbs=1&iact=hc&vpx=299&vpy=87&dur=11492&hovh=197&hovw=256&tx=128&ty=112&ei=bscoTf2nEYqh8QPRh9CmAQ&oei=bscoTf2nEYqh8QPRh9CmAQ&esq=1&page=1&ndsp=37&ved=1t:429,r:1,s:0


Ελπίζω να δουλεύει το link. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
52749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/07, 13:09
από j.free
24 Απαντήσεις
7604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
15 Απαντήσεις
4859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 12:39
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
4 Απαντήσεις
3552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
3649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:46
από nikolix
50 Απαντήσεις
16433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 09:46
από tech21man
12 Απαντήσεις
4573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:10
από Μητσάκος
1 Απαντήσεις
2904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
22 Απαντήσεις
7549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/13, 15:49
από downfall
4 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/21, 01:55
από tolis255