Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ  (Αναγνώστηκε 55092 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #50 στις: 24/01/20, 16:05 »
Επαναλαμβάνεσαι!
Στην παράθεση έχεις πάρει την απάντηση.


Δηλαδή με προτρέπεις να παραπέμψω σε βιβλιογραφία.

Ως συμπεραίνεται φίλε Uriah, δεν έχεις κατανοήσει πλήρως, τι σημαίνει η λέξη Επιστήμη.

Αν γκουγκλάρουμε τη λέξη Επιστήμη, ώστε να μάθουμε τι σημαίνει, ΔΕΝ θα μας βγάλει:

Επιστήμη = Πανεπιστήμιο.

Επιστήμη = Επιστημονικά συνέδρια.

Επιστήμη = Παραπομπή σε βιβλιογραφία.

Αλλά θα μας βγάλει:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...AE%CE%BC%CE%B7

Παράθεση
Επιστήμη = το σύστημα απόκτησης γνώσης με βάση την επιστημονική μεθοδολογία
         
Κατά συνέπεια, η γνώση η οποία παρήχθη από εδώ http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815773&postcount=1
και από εδώ http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3
με βάση την επιστημονική μεθοδολογία, σημαίνει ότι είναι Επιστήμη,
και δεν χρειάζεται να παραπέμψω σε «επιστημονικά συνέδρια, ή σε κάποια βιβλιογραφία», για να τεκμηριωθεί!!!

Τα υπόλοιπα μπορείς να τα πληροφορηθείς από εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4


Η απαντηση σου στο ερωτημα μου ειναι ενα συμπερασμα της κατανοησης μου ως προς την εννοια της επιστημης. Να στο κανω ακομα πιο λιανα: Ολες αυτες τις αυτοαναιρεσεις της επιστημης που τις διαβασες; Ποια αποτελεσματα ερευνων διαβασες και κατεληξες πως η επιστημη δεν εχει ιδεα για την καταγωγη της ζωης και του συμπαντος; Η γραφες και οι ιστοσελιδες Χ.Ο. δεν μετρανε.

ΥΓ. Προσπαθω αλλα ματαια να μην ταϊσω το τρολ.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #51 στις: 24/01/20, 16:13 »
Αϊντε, και οσο διαβαζετε τις παραπομπες του τρολ δειτε και κανα βιντεοκλιπ χριστιανικου περιεχομενου. Κατι Βασιληδες σαν τον δικο μας αηδιασανε τον κοσμο και γυρισε την πλατη σε χριστους και βουδες και βγαζουνε τετοια βιντεοκλιπ.

https://www.youtube.com/watch?v=UA_j_72psoo

https://www.youtube.com/watch?v=zzz0YVEgT5U

https://www.youtube.com/watch?v=hwQ3FLbvq5w

https://www.youtube.com/watch?v=Sf5GmhffA48

https://www.youtube.com/watch?v=sccJ35Y223A
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #52 στις: 24/01/20, 16:30 »
Εάν φίλε vegos, θέλεις να αποδείξεις ότι είναι επιστημονική μέθοδος
η χρήση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν
τα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή,
θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα θέματα),
υπάρχει τρόπος.

Εγώ παραπάνω απέδειξα ότι η απάντηση στην υπέρτατη ερώτηση, για τη ζωή, για τα πάντα, είναι 42.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #53 στις: 24/01/20, 16:58 »
Αϊντε, και οσο διαβαζετε τις παραπομπες του τρολ δειτε και κανα βιντεοκλιπ χριστιανικου περιεχομενου. Κατι Βασιληδες σαν τον δικο μας αηδιασανε τον κοσμο και γυρισε την πλατη σε χριστους και βουδες και βγαζουνε τετοια βιντεοκλιπ.

https://www.youtube.com/watch?v=UA_j_72psoo

https://www.youtube.com/watch?v=zzz0YVEgT5U

https://www.youtube.com/watch?v=hwQ3FLbvq5w

https://www.youtube.com/watch?v=Sf5GmhffA48

https://www.youtube.com/watch?v=sccJ35Y223A

αμα διαβάσεις την βίβλο του σατανισμού θα διαπιστώσεις οτι ο "σωστός" σατανιστής δεν διαφέρει σε τίποτε απο έναν μέσο καλούτσικο ανθρωπάκο του σήμερα. Με λίγα λόγια είμαστε ως πλειοψηφία σατανιστές απλά δεν το ξερουμε.
Τωρα οσον αφορά τα video-clip που παρέθεσες, να υποθεσω οτι δεν θα τα κατεβάσει κανείς συντομα, ή πέφτω εξω?

Σήμερα ο σατανισμός είναι η νόρμα, η καθεστηκυία τάξη, η επίσημη θρησκεία, αν ακόμη μερικοί νομίζουν οτι κάνουν αντίδραση και επανάσταση εναντίον του κατεστημένου με το να προσκυνούν πεντάλφες αυτό υπάγεται στο όλο "σεταπ".

Δεν ξέρω τι είναι επανάσταση, πάντως σήμερα ένας γνήσιος Χριστιανός έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να είναι πραγματικός επαναστάτης απο ότι οι άθεοι/κτλ.

Απλά προσπαθώ να παραθέσω έναν εναλλακτικό τρόπο σκέψης ενάντια στις καραμαλίτσες που μας σερβίρουν 10ετίες...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #54 στις: 24/01/20, 23:05 »
Δεν κατάλαβα ποιο είναι το θέμα και το συμπέρασμα... Αλλά δεν έχει μεγάλη σημασία, ιδίως σε ένα κιθαριστικό φόρουμ (OK @saved , και μπασιστικό!)

Ο @Vassilis_1 μοιάζει σαν να χρησιμοποιεί την ξύλινη γλώσσας των πολιτικών, όπου ο ομιλητής μπορεί να μιλάει ακατάπαυστα και επαναλαμβανόμενα, χωρίς να λέει τίποτα...

Για παράδειγμα... (Αρχίζετε από οποιοδήποτε σημείο της πρώτης στήλης και συνεχίζετε προχωρώντας σε οποιαδήποτε φράση της δεύτερης, έπειτα της τρίτης και τέλος της τέταρτης):


Αλλά ακόμα κι αν ισχυριστούμε ότι ο Vassilis_1 διαθέτει κάποιου είδους επιχειρηματολογία, πλανάται και κάνει λογικά άλματα.
Δείτε εδώ, το λογικό άλμα Νο.7: https://youtube.com/watch?v=rqopKMsCmxc?t=344

Εν κατακλείδι, ας πιστεύουν οι πιστοί ότι θέλουν. Χωρίς απόδειξη. Αυτό άλλωστε σημαίνει θρησκευτική πίστη.
Και, ας ερευνούν οι επιστήμονες για να αποδεικνύουν ό,τι αποδεικνύεται. Χωρίς πίστη, είναι άσχετη στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Θα προτιμούσα ο Vassilis_1 να ήταν ένα troll για να ευθυμήσουμε, αλλά τελικά είναι ένα troll για να μας ζαλίσει και αποπροσανατολίσει προσδοκώντας λίγη δημοσιότητα (και) σε αυτό το φόρουμ.

Άσχετο: ήμουν στην acrobase από τότε που ξεκίνησε ως BBS, αχ, πέρασαν τα χρόνια... (ναι, προσπαθώ να σας αποπροσανατολίσω τώρα  ;D άλλωστε η παρούσα συζήτηση δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά)

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #55 στις: 24/01/20, 23:09 »
Άσχετο: ήμουν στην acrobase από τότε που ξεκίνησε ως BBS, αχ, πέρασαν τα χρόνια... (ναι, προσπαθώ να σας αποπροσανατολίσω τώρα  ;D άλλωστε η παρούσα συζήτηση δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά)

Είμαι ο πρώτος χρήστης που κάλεσε ποτέ στην Acrobase (και όχι μόνο...)  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #57 στις: 25/01/20, 00:50 »

η ελλαδική εκκλησία δεν έχει καμία σχέση με πραγματική Ορθοδοξία.

Η ελλαδική Εκκλησία έχει και παραέχει σχέση με την πραγματική Ορθοδοξία.

Πραγματκη ορθοδοξια;;

Το να προσκηναει ο κοσμος 800 εικωνες (ειδωλα) ειναι ορθοδοξια (δοξαζω ορθα/σωστα τον θεο που ειπε να μην προσκηνησεις εργα των χεριων σου;)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #58 στις: 25/01/20, 00:54 »
Και ο panixgr εχει δικιο,το ορθοδοξο ημερολιγιο ειναι το "παλιο" δλξδ 14 μερες πισο.Οποτε η ορθοδοξη ελλαδα,δεν φανταζει και τοσο ορθοδοξη.
Γενικα θα προσπσθησω να μεινω εκτως του νηματος γιατι αμα ανοιξω το στωμα μου,θα το φαω το μπαν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #59 στις: 25/01/20, 07:34 »
Και ο panixgr εχει δικιο,το ορθοδοξο ημερολιγιο ειναι το "παλιο" δλξδ 14 μερες πισο.Οποτε η ορθοδοξη ελλαδα,δεν φανταζει και τοσο ορθοδοξη.
Γενικα θα προσπσθησω να μεινω εκτως του νηματος γιατι αμα ανοιξω το στωμα μου,θα το φαω το μπαν

μήπως οι άνθρωποι να αρχίσουμε να επικεντρωναστε σε αυτα που μας ενώνουν, και να αμβλύνουμε-υποβιβάζουμε αυτα που μας χωρίζουν?
δυσκολο κτήνος ο ρημάδις ο εγωϊσμός που μας βαραίνει σαν γένος.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #60 στις: 25/01/20, 08:16 »

η ελλαδική εκκλησία δεν έχει καμία σχέση με πραγματική Ορθοδοξία.

Η ελλαδική Εκκλησία έχει και παραέχει σχέση με την πραγματική Ορθοδοξία.

Πραγματκη ορθοδοξια;;

Το να προσκηναει ο κοσμος 800 εικωνες (ειδωλα) ειναι ορθοδοξια (δοξαζω ορθα/σωστα τον θεο που ειπε να μην προσκηνησεις εργα των χεριων σου;)

και όσο εκει πάνω υποχρέωναν τον κόσμο σε "χριστιανικά" ονόματα, τόσο στην νότια Ελλάδα οργίαζε η αρχαιο-λαγνεία, πάς σε παιδική χαρά και ακούς :
Αγησίλαεεεε πες στον Αναξίμανδρο να μην πειράζει την Κλυταiμνήστρα και να έρθει μαζί με τον Αριστομένη να φάει την κρέμα του.... LMAO

σχετικά με εικόνες, χμμμμ προτιμάς δηλ τα αγάλματα της Παναγίας στο Μεξικό που μόνο που δεν βγάζουν να φαίνεται η ρώγα? Οκ το ένα άκρο είναι οι ευαγγελιστές, το άλλο οι καθολικοί, η Ορθοδοξία είναι κάπου στην μέση. Θεωρώ οτι οι εικόνες είναι αυτο που παριστούν και όχι το ίδιο το υλικό!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #61 στις: 25/01/20, 13:31 »
και όσο εκει πάνω υποχρέωναν τον κόσμο σε "χριστιανικά" ονόματα, τόσο στην νότια Ελλάδα οργίαζε η αρχαιο-λαγνεία, πάς σε παιδική χαρά και ακούς :
Αγησίλαεεεε πες στον Αναξίμανδρο να μην πειράζει την Κλυταiμνήστρα και να έρθει μαζί με τον Αριστομένη να φάει την κρέμα του.... LMAO

σχετικά με εικόνες, χμμμμ προτιμάς δηλ τα αγάλματα της Παναγίας στο Μεξικό που μόνο που δεν βγάζουν να φαίνεται η ρώγα? Οκ το ένα άκρο είναι οι ευαγγελιστές, το άλλο οι καθολικοί, η Ορθοδοξία είναι κάπου στην μέση. Θεωρώ οτι οι εικόνες είναι αυτο που παριστούν και όχι το ίδιο το υλικό!
Αχιλλεα εσυ το λες αρχαιολαγνεια/αρχαιοπληξεια. Οπως και να το πεις αυτο δειχνει κατι βαθυτερο κι αυτο ειναι πως οι καποιοι Ελληνες νιωθουν πρωτα Ελληνες και υστερα Χριστιανοι και ας μην ξαναϋπηρξε Ελλαδα απο το 30μΧ. Μην ξεχναμε πως ο Χριστιανισμος ειναι μια θρησκεια που επιβληθηκε δια της βιας σε πολλα κρατη, μεταξυ αυτων και η Ελλαδα και ηταν κυρια αιτια για την οπισθοδρομηση της επιστημης και των τεχνων. Οπως και το Ισλαμ σε αραβικα κρατη σημερα.

Οσο για της εικονες και τα υλικα τους, οι πιστοι τις φυλανε, τους κρεμανε ταματα και τις εχουν ως φορεα πνευματικης ενεργειας. Λατρευον το ειδωλο και οχι τον συμβολισμο τους. Δες περιφορες λειψανων, ιερων εικονων και τιμιων ενδυματων.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Vassilis_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #62 στις: 25/01/20, 13:58 »
Εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815781&postcount=2
υπάρχει ένα ανθολόγιο με χρονολογικές ασυναρτησίες
που έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου»: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=855159&postcount=4
 = η «επιστήμη».

Αν η «επιστήμη» είχε σε απόλυτη εκτίμηση τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε,
δια των οποίων π.χ. αποφάνθηκε ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΗ.

Όταν η «επιστήμη», από τη μία λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,
εννοεί ότι το σύμπαν έχει αρχή.

Όταν από την άλλη λέει ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη, εννοεί ότι το σύμπαν δεν έχει αρχή.

Με απλά ελληνικά είναι σαν να λέει η «επιστήμη»: Μη δίνετε σημασία στη χρονολόγηση που σας είχα πει,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια,  διότι είναι άκυρη.

Με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος
είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια, απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της,
περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη.

Και με το που εκφράζει η «επιστήμη» τη θέση της περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι άπειρη,
απορρίπτει η ίδια η «επιστήμη» την άλλη θέση της, περί του ότι η ηλικία του σύμπαντος είναι 8 δισεκατομμύρια χρόνια.

Αυτό που εξάγεται είναι ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε και τις δύο επάνω θέσεις της.
ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΕΙ.


Οι ασυναρτησιες

Εάν μπορέσεις να αναπτύξεις κάποια επιχειρηματολογία, ώστε να αμφισβητήσεις
τα της παράθεσης, πράγματι θα λέω ασυναρτησίες.
(Σε προτρέπω, αν δεν τα καταφέρνεις εσύ, να καλέσεις όποιον «επιστήμονα» θέλεις,
ώστε αυτός  να αναπτύξει κάποια επιχειρηματολογία,
για να αμφισβητήσει τα της παράθεσης).

Είδε κανείς να αναπτύξουν ο  Uriah, ή οποιοσδήποτε «επιστήμονας» μία επιχειρηματολογία,
ώστε να αμφισβητήσουν τα της παράθεσης; Όχι βέβαια. Διότι Δεν είναι δυνατόν.

Σου είχα κάνει καλή εξήγηση:


Εάν όμως δεν μπορέσετε, εσύ ή οποιοσδήποτε «επιστήμονας» που θα καλέσεις,
να αναπτύξετε κάποια επιχειρηματολογία, ώστε να αμφισβητήσετε
τα της παράθεσης, θα αποδειχθεί ότι χρονολογικές ασυναρτησίες
έχει εκφράσει το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη
«πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη», η οποία σας κατευθύνει.

Και ως είναι επόμενο θα ισχύουν τα ακόλουθα,
τα επιστημονικά τεκμηριωμένα συμπεράσματα:

Η «επιστήμη», λόγω των χρονολογικών ασυναρτησιών που εξέφραζε,
ως ήταν φυσικό αυτοπαγιδεύθηκε, με συνέπεια να αναγκασθεί 
τελικά να αυτοκαταργηθεί, καθώς αναγνώρισε
ότι ΟΛΑ τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε είναι εντελώς άχρηστα.

Αυτό σημαίνει ότι η ίδια η «επιστήμη» απέρριψε τις θεωρίες της,
περί παρέλευσης εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Επίσης σημαίνει ότι το ίδιο το παράγωγο του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»
απέρριψε τις θεωρίες της, περί Big Bang, εξέλιξης και δεινόσαυρων
μιάς και τις συνδύαζε με την παρέλευση εκατομμυρίων και δισεκατομμυρίων ετών.

Λοιπόν, ας μη τρέφει κανείς χίμαιρες.

Ένας αυτοκαταργημένος φορέας,
δηλαδή το παράγωγο του αποκεκομμένου από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = η «επιστήμη»,
καθώς έχει παραδεχθεί ότι γενικά δεν ξέρει να χρονολογεί,
Δεν μπορεί να κλονίσει την χρονολογική θέση της Ορθόδοξης Εκκλησίας,
την οποία απέδειξε αληθή η Επιστήμη.

 

αυτες τις αυτοαναιρεσεις

Μα την αυτοαναίρεση/αυτοκατάργηση του παραγώγου του αποκεκομμένου
από την Επιστήμη «πανεπιστήμιου» = της «επιστήμης» την επιβεβαίωσες εσύ ο ίδιος
και ο κάθε «επιστήμονας» που ανήκει σ’ αυτήν. Πως; Ιδού:

Παράθεση
Είδε κανείς να αναπτύξουν ο  Uriah, ή οποιοσδήποτε «επιστήμονας» μία επιχειρηματολογία,
ώστε να αμφισβητήσουν τα της παράθεσης; Όχι βέβαια. Διότι Δεν είναι δυνατόν.

Προκλήθηκες αγαπητέ εσύ και οποιοσδήποτε «επιστήμονας», να αμφισβητήσετε
τα της αρχικής παράθεσης και δεν τα καταφέρατε.

Αυτό σημαίνει ότι επιβεβαιώνετε τα ακόλουθα: 

Παράθεση
Η «επιστήμη», λόγω των χρονολογικών ασυναρτησιών που εξέφραζε,
ως ήταν φυσικό αυτοπαγιδεύθηκε, με συνέπεια να αναγκασθεί 
τελικά να αυτοκαταργηθεί, καθώς αναγνώρισε
ότι ΟΛΑ τα είδη χρονομέτρησης που χρησιμοποιούσε είναι εντελώς άχρηστα.


κατεληξες πως η επιστημη δεν εχει ιδεα για την καταγωγη της ζωης

Σίγουρα αστειεύεσαι! Δεν έχω εκφράσει κάτι τέτοιο.
Η Επιστήμη έχει αποδείξει για το πώς και πρίν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.


Και μη ξεχνάμε.

Δεν κάνει λάθη η Επιστήμη όταν εξάγει αποδεικτικά συμπεράσματα: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3




Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #63 στις: 25/01/20, 16:04 »
και όσο εκει πάνω υποχρέωναν τον κόσμο σε "χριστιανικά" ονόματα, τόσο στην νότια Ελλάδα οργίαζε η αρχαιο-λαγνεία, πάς σε παιδική χαρά και ακούς :
Αγησίλαεεεε πες στον Αναξίμανδρο να μην πειράζει την Κλυταiμνήστρα και να έρθει μαζί με τον Αριστομένη να φάει την κρέμα του.... LMAO

σχετικά με εικόνες, χμμμμ προτιμάς δηλ τα αγάλματα της Παναγίας στο Μεξικό που μόνο που δεν βγάζουν να φαίνεται η ρώγα? Οκ το ένα άκρο είναι οι ευαγγελιστές, το άλλο οι καθολικοί, η Ορθοδοξία είναι κάπου στην μέση. Θεωρώ οτι οι εικόνες είναι αυτο που παριστούν και όχι το ίδιο το υλικό!
Αχιλλεα εσυ το λες αρχαιολαγνεια/αρχαιοπληξεια. Οπως και να το πεις αυτο δειχνει κατι βαθυτερο κι αυτο ειναι πως οι καποιοι Ελληνες νιωθουν πρωτα Ελληνες και υστερα Χριστιανοι και ας μην ξαναϋπηρξε Ελλαδα απο το 30μΧ. Μην ξεχναμε πως ο Χριστιανισμος ειναι μια θρησκεια που επιβληθηκε δια της βιας σε πολλα κρατη, μεταξυ αυτων και η Ελλαδα και ηταν κυρια αιτια για την οπισθοδρομηση της επιστημης και των τεχνων. Οπως και το Ισλαμ σε αραβικα κρατη σημερα.

Οσο για της εικονες και τα υλικα τους, οι πιστοι τις φυλανε, τους κρεμανε ταματα και τις εχουν ως φορεα πνευματικης ενεργειας. Λατρευον το ειδωλο και οχι τον συμβολισμο τους. Δες περιφορες λειψανων, ιερων εικονων και τιμιων ενδυματων.

η νεκροφιλία (η αρχαιολαγνεία δηλ), η λατρεία προς άσχετους με εμάς λαόύς, και μάλιστα πεθαμένους εδω και χιλιάδες χρόνια είναι διαστροφή, η οποία επιβλήθηκε με μαζική λοβοτομή και 100άδες χρόνων προπαγάνδας.
Τα περι επιστήμης δεν τα σχολιάζω, καν, όλες οι μεγάλες αυτοκρατορίες ήκμασαν με τον Χρισιανισμό, καμία με 12άθεα . Κοίτα για παράδειγμα τι έκαναν οι Σέρβοι και οι Βούλγαροι πριν τον Χριστιανισμό. Πριν ζούσαν στην φύση και ήταν ειρηνικοί λαοί, μετά έφτιαξαν αυτοκρατορίες που έφταναν μέχρι την λακωνία, τι να λέμε. Για τους Ρωσσους του Κιέβου? Μετά τον Χριστιανισμό φτιάχτηκαν αυτες οι αυτοκρατορίες. Και μην πάμε μακρια απο σένα, η Αγία Γερμανική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία σου λεει κάτι? Οι Γερμανικές φυλές απο σκορπιοχώρια που ηταν πριν, συγκροτήθηκαν σε μια αυτοκρατορία κάτω απο τον Χριστιανισμό.

Ολες οι μεσαιωνικές αυτοκρατορίες φτιάχτηκαν γύρω απο τον Σταυρό. Και στην αναγέννηση, η τέχνη ήταν κυρίως εκκλησιαστική.

Πως να το κάνουμε, είναι πιο ενδιαφέρον να υμνείς την Ανώτερη Δύναμη της αγάπης παρά να αναλώνεσαι σε εθνικιστικά παραλληρήματα για το ποιός λαός την έχει πιο μεγάλη... Ο Χριστιανισμός ενώνει. Ο εθνικισμός σκοτώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/20, 18:46 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #64 στις: 25/01/20, 19:51 »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #65 στις: 25/01/20, 23:47 »
αχηλαια μην μπερδευεσε.και τα αγαλματα ιδια καταντια ειναι.και ο σπυρος το βαμπιρ στην κερκιρα που παει περιπατο τα βραδια.οσο για τα ονοματα,ο καθενας θα επρεπε να μπορει να ονονασει το παιδι του οπως θελει (ασε που το κανουν χριστιανο ορθοδοξο με το ετσι θελω aka πρισυλιτισμος) ειτε αργισιλαο ειτε τζακ-εντεροβγαλτη.εδω τον ποσειδωνα τον βαφτισαν αγιο νικολαο (προστατης των ναυτικων) και βγαλανε και 800 παναγιες.θες σουμελα,θες "πλατιτερα των ουρανων" θες δεν ξερω και γω τι.μεχρι και βουγιουκλακη (aka γοργωνες και μαγκες) την κανανε
https://www.romfea.gr/afieromata/2220-mia-panagia-gorgona
και το μονο που εκανε αυτη η μαρια ηταν να γεννησει τον χριστο (χριστουλη που λεει ολος ο κοσμος,λες και ειναι 5 χρονων παιδακι σε στυλ βασιλη καηλα) που στην τελικη αν δεν τον γενουσε αυτη,θα τον γενουσε καποια αλλη.
αλλα προσευχοντε σε αυτην για σωτηρια και πανε και στην τηνο για το απολιτο τσιρκο να τους λυπιθει και να τους σωσει οταν "μεσο των πληγων αυτου ηαθικαμε" αρα δεν βλεπω καποιον αλλον περα απο τον χριστο να εχει να κανει κατι με την σωτηρια,ουτε κανεναν αποστολο στο βιβλιο των πραξεων να κανει τετοια καραγκιοζηλικια.
ασε που οι παπαδες κανουν "face cοntrol" ποιος θα μπει στον παραδεισο,και στην κηδεια λενε ενα "αντε και καλο παραδεισο" και τον βαζουν τον πεθαμενο μεσα,ο οποιος μπορει και να ειναι και παιδεραστης που ποτε του δεν μετανιωσε γιαυτο.
και μην ξεχναμε,πρεπει στις 40 μερες να κανουμε και μνημοσινο,γιατι η ψυχη του νεκρου μεχρι τοτε γυριζει στην γη,την στηγμη που ο θεος λεει "μετα τον θανατο επερχετε κριση"  και ο χριστος επανο στον σταυρο ειπε στον εναν λυστη "αποψε κιολας θα εισαι μαζι μου" βιζμα ρε ο λυστης.δεν χρειαστικε να περημενει 40 μερες.
και ναι πιστευω στον θεο και τον χριστο και συμφωνω με ολα οσα λεει το "πιστευω" και το ποτε εγινε η γη και τα αστερια και που πηγαν οι δεινοσαυροι κτλ δεν με νοιαζουν καθολου.δεν ειναι αυτο το νοημα του χριστιανισμου.
και μηλαω για χριστιανισμο.οχι ορθοδοξια,που δεν εχει σταματησει να μπλεκετε με τα πολιτικα (απαντηση και σε panix και uriah) και ολος παραδωξος στην ελλαδα παντα προς την δεξια μερια και μαλιστα φορωντας παροπιδες οποτε επιρεαζει και αναλογα τα κρατη (παντα στον βαθμο που της εχει δωσει ο κοσμος)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #66 στις: 26/01/20, 00:00 »
και ο σπυρος το βαμπιρ στην κερκιρα που παει περιπατο τα βραδια


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #67 στις: 26/01/20, 00:06 »
Και τωρα η ερωτηση των 150.000€
Ρε συ μπιλαρα να πουμε ( @Vassilis_1 ) γιατι εχει τοση σημασια ποσο χρονων ειναι η γη,και πως εγινε,και αν ειναι τετραγωνη και αν η επιστημη τα ξερει ολα αυτα και συμφωνει/διαφωνει κτλ?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #69 στις: 26/01/20, 08:49 »
αχηλαια μην μπερδευεσε.και τα αγαλματα ιδια καταντια ειναι.και ο σπυρος το βαμπιρ στην κερκιρα που παει περιπατο τα βραδια.οσο για τα ονοματα,ο καθενας θα επρεπε να μπορει να ονονασει το παιδι του οπως θελει (ασε που το κανουν χριστιανο ορθοδοξο με το ετσι θελω aka πρισυλιτισμος) ειτε αργισιλαο ειτε τζακ-εντεροβγαλτη.εδω τον ποσειδωνα τον βαφτισαν αγιο νικολαο (προστατης των ναυτικων) και βγαλανε και 800 παναγιες.θες σουμελα,θες "πλατιτερα των ουρανων" θες δεν ξερω και γω τι.μεχρι και βουγιουκλακη (aka γοργωνες και μαγκες) την κανανε
https://www.romfea.gr/afieromata/2220-mia-panagia-gorgona
και το μονο που εκανε αυτη η μαρια ηταν να γεννησει τον χριστο (χριστουλη που λεει ολος ο κοσμος,λες και ειναι 5 χρονων παιδακι σε στυλ βασιλη καηλα) που στην τελικη αν δεν τον γενουσε αυτη,θα τον γενουσε καποια αλλη.
αλλα προσευχοντε σε αυτην για σωτηρια και πανε και στην τηνο για το απολιτο τσιρκο να τους λυπιθει και να τους σωσει οταν "μεσο των πληγων αυτου ηαθικαμε" αρα δεν βλεπω καποιον αλλον περα απο τον χριστο να εχει να κανει κατι με την σωτηρια,ουτε κανεναν αποστολο στο βιβλιο των πραξεων να κανει τετοια καραγκιοζηλικια.
ασε που οι παπαδες κανουν "face cοntrol" ποιος θα μπει στον παραδεισο,και στην κηδεια λενε ενα "αντε και καλο παραδεισο" και τον βαζουν τον πεθαμενο μεσα,ο οποιος μπορει και να ειναι και παιδεραστης που ποτε του δεν μετανιωσε γιαυτο.
και μην ξεχναμε,πρεπει στις 40 μερες να κανουμε και μνημοσινο,γιατι η ψυχη του νεκρου μεχρι τοτε γυριζει στην γη,την στηγμη που ο θεος λεει "μετα τον θανατο επερχετε κριση"  και ο χριστος επανο στον σταυρο ειπε στον εναν λυστη "αποψε κιολας θα εισαι μαζι μου" βιζμα ρε ο λυστης.δεν χρειαστικε να περημενει 40 μερες.
και ναι πιστευω στον θεο και τον χριστο και συμφωνω με ολα οσα λεει το "πιστευω" και το ποτε εγινε η γη και τα αστερια και που πηγαν οι δεινοσαυροι κτλ δεν με νοιαζουν καθολου.δεν ειναι αυτο το νοημα του χριστιανισμου.
και μηλαω για χριστιανισμο.οχι ορθοδοξια,που δεν εχει σταματησει να μπλεκετε με τα πολιτικα (απαντηση και σε panix και uriah) και ολος παραδωξος στην ελλαδα παντα προς την δεξια μερια και μαλιστα φορωντας παροπιδες οποτε επιρεαζει και αναλογα τα κρατη (παντα στον βαθμο που της εχει δωσει ο κοσμος)

οκ και οι άλλοι ξεπληρώνουν τις αμαρτίες με σκληρή δουλιά, κτλ... τι να λέμε, μην νομίζεις οτι οι πραγματικοί Ορθόδοξοι δεν έχουν 1000+1 απαντήσεις και αντεπιχειρηματα, απλά δεν έτυχε ποτέ να γνωρίσεις κανέναν (εγω δεν είμαι δυστυχώς).

αλλά δώσε βάση τώρα. Ο Ανθρώπινος οργανισμός λειτουργεί με βάση ένα πολύπλοκο σύστημα δυνάμεων, οργάνων και ενεργειών. Αυτα που κάνει η Ορθοδοξία (εικόνες, κεριά κτλ), που προφανώς τα είχαν πάρει απο την ανατολή (κεριά έχουν και στην Ινδία, π.χ.) είναι καραδοκιμασμένες τεχνικές οδήγησης του ψυχοπνευματικού συστήματος σε συγκεκριμένες καταστάσεις συναίσθησης, εδω και 1000άδες χρόνια. Δεν είναι καθόλου τόσο απλά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις. Και στις γιόγκες, και στα διάφορα δυτικά μοδάτα healing , κτλ στις ίδιες τεχνικές και διεργασίες βασίζονται, έχει να κάνει με την ψυχοπνευματική κατάσταση του ανθρώπου, με την καμία δεν είμαι γνώστης αλλά είναι σίγουρο οτι τα πράγματα είναι πολύ πιο σύνθετα απο ότι νομίζεις.
Οι πρώτοι Χριστιανοί είχαν και αγάλματα και εικόνες ζωγράφιζαν. Αυτοί δεν ήταν γνήσιοι?? Μιλάμε για το 200 μ.χ.
Η Ορθοδοξία δεν μπλέκεται καθόλου με τα πολιτικά, το δυτικό μαγαζάκι με τους σταυρούς που εδρεύει σε αθηνα και ινσταμπουλ αυτό όντως είναι 101% πολιτικό κατασκεύασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/20, 09:19 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #70 στις: 26/01/20, 08:50 »
Και τωρα η ερωτηση των 150.000€
Ρε συ μπιλαρα να πουμε ( @Vassilis_1 ) γιατι εχει τοση σημασια ποσο χρονων ειναι η γη,και πως εγινε,και αν ειναι τετραγωνη και αν η επιστημη τα ξερει ολα αυτα και συμφωνει/διαφωνει κτλ?

γιατί πολύ απλά σε αυτην την "επιστημονικότητα" βασίζονται οι διάφοροι μέτριοι για να πείσουν τους υπόλοιπους μετρίους οτι δεν υπάρχει Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #71 στις: 26/01/20, 10:38 »
....
γιατί πολύ απλά σε αυτην την "επιστημονικότητα" βασίζονται οι διάφοροι μέτριοι για να πείσουν τους υπόλοιπους μετρίους οτι δεν υπάρχει Θεός.

Αγαπητέ μου panixgr, γι' αυτό μου αρέσει η εποχή μας ...  ;D  ο καθένας μπορεί να πει ΌΟΟΟΟτι του κατέβει (και για τον φίλτατο Vassilis_1 ισχύει αυτό -κυρίως-) για κάποιο θέμα, χωρίς καμία γνώση γι΄αυτό ή -το χειρότερο- με ελλειπείς, αποσπασματικές και ιδεολογικά "τοποθετημένες" απόψεις και φυσικά να θεωρεί τις αντίθετες απόψεις ως ύποπτες, μέτριες  :P , ανυπόστατες κυρίως, και βέβαια απειλητικές, εχθρικές.

Επί της ουσίας τώρα, ο φίλτατος Vassilis_1 δεν έχει ΙΔΕΑ (ιδέα όμως) σχετικά με τις επιστήμες (και κυρίως τις θετικές), τις μεθοδολογίες και τις πρακτικές τους, αλλά έχει πάρει ένα τσιτάτο που τον βολεύει, το έχει διαστρεβλώσει και μας το παρουσιάζει ως το ύψιστο κατηγορητήριο εναντίον τους ...  ::)   Απίθανο λέμε !  ;D
Η Επιστήμη φίλτατοι είναι όπως η Δημοκρατία ... Ατελέστατη αλλά αν τη συγκρίνεις με άλλα συστηματάκια (Βασιλείες, φεουδαρχίες, θεοκρατίες κλπ) καταλαβαίνεις τις διαφορές ...  ::) Άααασε που τα αποτελέσματά της είναι απτά (προσδόκιμο ζωής, κοινωνική δικαιοσύνη κλπ)

Πάλι επί της ουσίας : Εμείς δημιουργούμε τους θεούς μας ... και όχι το αντίθετο ... (παράφραση αξιώματος του Δαρβίνου, του Σπινόζα, του Αϊνστάιν και φυσικά του Στίβεν Χόκινγκ ;D)
και όχι μόνο τους δημιουργούμε όπως τους γουστάρουμε, αλλά δημιουργούμε και τα μαγαζάκια τους (εικόνες, είδωλα, ύμνους, ναούς, τελετουργικά, μηχανισμούς προσηλυτισμού και επιβολής, τιμωρίας και φυσικά το ισχυρότερο όλων η προσδοκία για ζωή μετά τον θάνατο)

Κατά τ΄άλλα φιλιά !  :-*

/Πέτροc  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/01/20, 10:43 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #72 στις: 26/01/20, 11:43 »
Οσον αφορά την ύπαρξη του Θεού, αυτή όντως αποδεικνύεται πανεύκολα με παρα πολλούς τρόπους.
Πέστα, κανένας δεν πιστεύει ότι υπάρχω

Για πες έναν! Χρόνια βασανίζομαι...
Υπάρχω

https://www.youtube.com/watch?v=SXC-c3flMFA

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #73 στις: 26/01/20, 12:02 »
όλες οι μεγάλες αυτοκρατορίες ήκμασαν με τον Χρισιανισμό, καμία με 12άθεα.
Αχιλλεα δεν γινεται να βλεπεις τα πραγματα τοσο μονοπλευρα. Πραγματικα ερχομαι σε απογνωση.... Πριν τον Χριστιανισμο ζουσε δηλαδη η Υφηλιος στο σκοτος; Η Ελλαδα, η Σουμερία, η Κινα, η Αιγυπτος, η Ρωμη ειναι 5 χωρες των οποιων η γνωση και η εξελιξη σε παμπολλους τομεις εθεσαν τις βασεις για τον συγχρονο δυτικο πολιτισμο, πολυ πριν την επικρατηση του μονοθεϊσμου. Ειναι τραγικο να ξεχωριζεις τον Χριστιανισμο οπως σε βολευει και να φορτωνεις τα κακα του στην Δυση. Η Ιερα εξεταση, οι Σταυροφοριες... ειναι τα πρωτα πραγματα που μου ερχονται στο μυαλο. Για να μην αναφερω πολεμους υποκεινουμενους απο τον Παππα εναντιων Βασιλεων και Αυτοκρατορων που δεν αναγνωριζαν την εξουσια του Βατικανου.... Οι Χριστιανοι εσφαζαν τους Ελληνες για τα γυμνα αγαλματα και τον παγανισμο τους. Αν εσυ θεωρεις προοδο την χρηματοδοτηση πολεμων απο την εκκλησια τι να πω. Ή μηπως εννοεις πως η εκκλησια μορφωσε και ανηψωσε ολους αυτους τους λαους; Σε καμμια περιπτωση!
Εισαι ανθρωπος με πολλα στεγανα, και δυστυχως αποκλειεις οποιονδηποτε σου καταδειξει καποιο λαθος ή εχει αντιθετη αποψη απο εσενα. Γινεσαι πολυ επιθετικος και δημιουργεις πολυ αρνητικο κλιμα σε οποια συζητηση και αν συμμετασχεις.

Πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ταλεντο στο να λυγιζουν τους υπολοιπους και να τους φερνουν σε απογνωση με τον ξυλινο λογο τους και την αγνοια της καταστασης τους.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
« Απάντηση #74 στις: 26/01/20, 12:14 »
Η Επιστήμη φίλτατοι είναι όπως η Δημοκρατία ... Ατελέστατη αλλά αν τη συγκρίνεις με άλλα συστηματάκια (Βασιλείες, φεουδαρχίες, θεοκρατίες κλπ) καταλαβαίνεις τις διαφορές ...  ::) Άααασε που τα αποτελέσματά της είναι απτά (προσδόκιμο ζωής, κοινωνική δικαιοσύνη κλπ)

Πάλι επί της ουσίας : Εμείς δημιουργούμε τους θεούς μας ... και όχι το αντίθετο ... (παράφραση αξιώματος του Δαρβίνου, του Σπινόζα, του Αϊνστάιν και φυσικά του Στίβεν Χόκινγκ ;D)
και όχι μόνο τους δημιουργούμε όπως τους γουστάρουμε, αλλά δημιουργούμε και τα μαγαζάκια τους (εικόνες, είδωλα, ύμνους, ναούς, τελετουργικά, μηχανισμούς προσηλυτισμού και επιβολής, τιμωρίας και φυσικά το ισχυρότερο όλων η προσδοκία για ζωή μετά τον θάνατο)

Κατά τ΄άλλα φιλιά !  :-*

/Πέτροc  8)

Αν γκουγκλάρουμε τη λέξη Επιστήμη, ώστε να μάθουμε τι σημαίνει, ΔΕΝ θα μας βγάλει:

Επιστήμη = Πανεπιστήμιο.

Επιστήμη = Επιστημονικά συνέδρια.

Επιστήμη = Μια δημοσίευση σε επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους.

Αλλά θα μας βγάλει:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B7
Παράθεση

    Επιστήμη = το σύστημα απόκτησης γνώσης με βάση την επιστημονική μεθοδολογία

         
Κατά συνέπεια, η γνώση η οποία παρήχθη από εδώ http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815773&postcount=1
και από εδώ http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3
με βάση την επιστημονική μεθοδολογία, σημαίνει ότι είναι Επιστήμη, και δεν χρειάζεται να παραπέμψω σε «επιστημονικά συνέδρια, ή σε επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους», για να τεκμηριωθεί!!!
Και πρέπει να ξέρουμε ότι ο διάλογος που διεξάγεται μεταξύ μας, σε αξία χρησιμότητας στα κυριότερα θέματα που απασχολούν τους ανθρώπους = στα της κοσμογονίας, είναι ανώτερος  από το Πανεπιστήμιο, λόγω της ελλιπούς λειτουργίας αυτού. Και αυτό αποδεικνύεται πανεύκολα.
Όλοι αυτοί οι απαρτίζοντες την «επιστήμη» «επιστήμονες», που παρέλασαν εδώ http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815781&postcount=2
των οποίων ΟΛΕΣ οι θεωρίες σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας διαλύθηκαν πανεύκολα, όπως πανεύκολα διαλύονται οι ιστοί της αράχνης, και διαπιστώθηκε η παντελής αγνωσία τους σχετικά με τέτοιου είδους θέματα, έχουν τελειώσει Πανεπιστήμιο.

Το συμπέρασμα που βγαίνει αβίαστα είναι το εξής: Το Πανεπιστήμιο, επειδή ακριβώς, δεν διδάσκει, ως όφειλε τους φοιτητές, ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα), είναι αντιεπιστημονική μέθοδος, έχει αποσχισθεί από την Επιστήμη, με συνέπεια να μετατραπεί στον τομέα αυτόν σε «πανεπιστήμιο», με επακόλουθο να διέπεται, τονίζεται, μόνο στον τομέα αυτόν, από παντελή αγνωσία, με φυσική συνέπεια να μεταδίδει την παντελή αγνωσία του στους αποφοιτήσαντες από αυτό.

Συμπερασματικά προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

1. Η μεθοδολογία που διδάσκει το Πανεπιστήμιο, σχετικά με την διερεύνηση των θεμάτων (= αυτών που αφορούν τον τομέα της ιατρικής και όλων των άλλων τομέων), στα οποία η άμεση παρατήρηση είναι εξασφαλισμένη, είναι απόλυτα σωστή.

2. Η μεθοδολογία που διδάσκει το Πανεπιστήμιο, σχετικά με την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας, είναι τελείως λανθασμένη. (Ο λόγος εξηγήθηκε πιο πάνω). Με φυσική συνέπεια σε ΟΛΑ αυτά τα θέματα της κοσμογονίας, το Πανεπιστήμιο να μη αποτελεί σημείο αναφοράς, και να μετατρέπεται, αποκλειστικά στον τομέα αυτόν, σε «πανεπιστήμιο».

3. Η πάνω λανθασμένη τακτική του «πανεπιστήμιου» το καθιστά μη εκπρόσωπο της Επιστήμης, ως προς την εξιχνίαση των θεμάτων της κοσμογονίας.

4. Βεβαίως η Επιστήμη, βάσει των μεθόδων της “Επαγωγική λογική” και “Εις άτοπον απαγωγή”, εξήγαγε το ακλόνητο αποδεικτικό συμπέρασμά της έναντι όλων των θεμάτων της κοσμογονίας.

Οπότε, οι Θέσεις της Επιστήμης στα θέματα της κοσμογονίας αποτυπώνονται εδώ: http://www.acrobase.eu/showpost.php?p=815782&postcount=3

Μετά από όλα αυτά έχουμε:

1. Το συμβαδίζον με την Επιστήμη Πανεπιστήμιο και όλα τα παράγωγά του = Επιστήμονες, παγκόσμια ή τοπικά Επιστημονικά συνέδρια, Επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους και οποιαδήποτε Πανεπιστημιακή δημοσίευση.

2. Το αποσχισθέν από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του = «επιστήμη», «επιστήμονες», «παγκόσμια ή τοπικά επιστημονικά συνέδρια», «επιστημονικά περιοδικά παγκοσμίου κύρους» και οποιαδήποτε «πανεπιστημιακή δημοσίευση».

Συζητάμε για τα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Λοιπόν, όπως το αποσχισθέν από την Επιστήμη «πανεπιστήμιο» δεν εκπροσωπεί την Επιστήμη, έτσι, και όλα τα παράγωγά του δεν εκπροσωπούν την Επιστήμη = Τη Γνώση. Οπότε είμαστε υποχρεωμένοι για αυτό το λόγο, να μη τα υπολογίζουμε καθόλου.

Όποιος θεωρεί ότι το «πανεπιστήμιο» και όλα τα παράγωγά του έχουν σχέση με Τη Γνώση, άρα με την Επιστήμη, εύκολα μπορεί να το αποδείξει. Αρκεί να εμφανίσει τις θέσεις τους στα τέσσερα θέματα της κοσμογονίας = πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή.

Αν δεν εμφανισθούν οι θέσεις αυτές, θα σημαίνει ότι οι πιο πάνω αναφορές είναι αδιάσειστα τεκμηριωμένες. Δηλαδή:

1. Το ότι είναι αδιάσειστες οι προαναφερόμενες  Θέσεις της Επιστήμης στα θέματα της κοσμογονίας.

2. Το ότι η χρησιμοποίηση των πειραμάτων, όταν σκοπό έχουν να εξιχνιάσουν τα θέματα της κοσμογονίας (= πως και πριν πόσο χρόνο δημιουργήθηκε το σύμπαν και η ζωή, θέματα στα οποία κατά τη δημιουργία τους απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση = μη παρατηρούμενα), είναι αντιεπιστημονική μέθοδος.

3. Το ότι το «πανεπιστήμιο», καθώς και όλα τα προαναφερόμενα παράγωγά του είναι εκτός Επιστήμης, και ως είναι φυσικό διακατέχονται από παντελή αγνωσία.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/08, 18:14
από Ιππέας
3 Απαντήσεις
4372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/11, 22:44
από Holyshock
2 Απαντήσεις
22192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/13, 11:07
από Korgy
4 Απαντήσεις
4999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/14, 00:06
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
3747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/20, 19:06
από hot_sauce (φλουτσ)