Αποστολέας Θέμα: Σετάρισμα τρέμολο και ελατήρια.  (Αναγνώστηκε 3325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Γεια σας, εχω μια Cort G280 η οποια εχει το τρέμολο Wilkinson VS50 II



Η κιθαρα απο το εργοστασιο ηταν σεταρισμενη με 2 ελατηρια σε γωνια. Επειδη ομως οι χορδες μου εδιναν καπως σκληρη αισθηση στα bends και γενικα επειδη διαβασα οτι ειναι καλυτερο ετσι προσθεσα ακομα ενα στην μεση και τα αλλα δυο τα τοποθετησα παραλληλα.

Απο αυτη τη διαταξη δηλ.:



σε αυτη:



Το προβλημα ειναι οτι προσπαθωντας να κανω το τρεμολο παραλληλο (floating) με το σωμα, οσο και αν ξεβιδωσω (αρκετα αλλα μεχρι ενα σημειο γιατι φοβαμαι μην βγουν τελειως απο το ξυλο) τις 2 βιδες πισω, αυτο δεν γινεται παραλληλο αλλα εχει μια κλιση προς τα κατω.

Λογω της προσθηκης του ελατηριου ασκειται προφανως περισσοτερη δυναμη στην γεφυρα απ' ο,τι προηγουμενως...

Γινεται να φερω την γεφυρα παραλληλα με το σωμα (floating) διατηρωντας τα 3 ελατηρια;

« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/21, 17:38 από legato_lover »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα τρέμολο και ελατήρια.
« Απάντηση #1 στις: 10/06/21, 21:03 »
Όπως και ο ίδιος λες. για το συγκεκριμένο σετάπ (χορδές, ελατήρια, βάση των ελατηρίων, βίδες) τα τρία ελατήρια διαταράσουν την ισορροπία με τρόπο που δε σε βολεύει. Δεν ξέρω πού διάβασες ότι «είναι καλύτερα» και με ποιο σκεπτικό το έγραφαν. Έχω διαβάσει κατά καιρούς και τόπους διάφορα σχετικά με το θέμα, από περίεργα μέχρι εξωφρενικά π.χ. τα ελατήρια χιαστί!
Στη θέση σου θα τα άφηνα όπως ήταν (με 2 ελατήρια). Αν η αίσθηση ήταν σκληρή στα bends με 2, νομίζεις ότι θα μαλ**ωνε με 3; Από διαίσθηση μάλλον το αντίθετο θα περίμενα... Θα μπορούσες να πειραματιστείς παίζοντας με την τοποθέτηση των 2 (πλαγιαστά όπως ήταν ή παράλληλα). Από κει και πέρα, αν οπωσδήποτε θες τρία ελατήρια μπορείς να ψάξεις για πιο μαλακά ελατήρια ή για βάση με πιο μεγάλο μήκος (δεν ξέρω αν υπάρχουν σε διαφορετικά μεγέθη). Μια ακόμα παλαβή ιδέα θα ήταν να παρεμβάλεις κάτι ανάμεσα στα ελατήρια και στη βάση με τα γαντζάκια έτσι ώστε να μη χρειαστεί να τεντωθούν τόσο πολύ για να σκαλώσουν. Θα μπορούσε να είναι κρίκοι μεταλλικοί...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα τρέμολο και ελατήρια.
« Απάντηση #2 στις: 11/06/21, 11:49 »
Η ευκολία στα μπεντς η οποία εξαρτάται απο κάποιο ειδικό σεταπ στα ελατήρια είναι placebo. Η χορδη έχει κάποια φυσικά χαρακτηριστικά, αν θέλουμε μια συγκεκριμένη χορδη να παράξει μια συχνότητα θα πρέπει να έχει μια τάσση συγκεκριμένη, δεν μπορεις να κάνεις ΤΙΠΟΤΕ για αυτό.
Τώρα σε κιθάρες με ανοικτά τρέμολο (όπως π.χ. fender) ναι μπορει να πιστεύει κάποιος οτι ειναι πιο εύκολα τα bends, απο ότι σε μια full locking, αλλά τελικά για να παράξει την ίδια συχνότητα θα πρεπει να εξαναγκάσει την χορδή σε συγκεκριμένη τάσση. Δεν υπάρχουν μαγικά.

Οσον αφορά την κιθάρα σου, άσε τα 2 ελατήρια όπως την βρηκες. Αν βάλεις πιο χονδρες χορδες τότε πας σε 3 ελατηρια (να υποθέσω τωρα εχεις 9-αρες ε?)

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα τρέμολο και ελατήρια.
« Απάντηση #3 στις: 11/06/21, 16:27 »
Ναι 9αρες εχω.
Οκ καταλαβα...οποτε θα αφησω τα 2 ελατηρια...να τα δοκιμασω παραλληλα αντι σε γωνια* ή θα γινει πιο ασταθης; (ξεκουρδισματα)
* Διαβασα οτι σε γωνια ασκουν μεγαλυτερη ταση απ' οτι παραλληλα...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα τρέμολο και ελατήρια.
« Απάντηση #4 στις: 11/06/21, 16:56 »
Ναι 9αρες εχω.
Οκ καταλαβα...οποτε θα αφησω τα 2 ελατηρια...να τα δοκιμασω παραλληλα αντι σε γωνια* ή θα γινει πιο ασταθης; (ξεκουρδισματα)
* Διαβασα οτι σε γωνια ασκουν μεγαλυτερη ταση απ' οτι παραλληλα...

οι χορδες στο σταθερό κούρδισμα που τους κάνεις, έχουν μια σταθερή συνολική δύναμη που ασκούν στην γέφυρα. Αν είσαι floating τότε sum(Fstr) για κάθε χορδη = τάση των 2 ελατηρίων, βάλτα όπως θες τελικά θα πρέπει να έχουν την ίδια τάση ωστε να ειναι σε ισορροπία με τις χορδές.

Αποσυνδεδεμένος legato_lover

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Σετάρισμα τρέμολο και ελατήρια.
« Απάντηση #5 στις: 11/06/21, 17:02 »

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:13
από Σκίρων
11 Απαντήσεις
8752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 19:02
από children of bodom
17 Απαντήσεις
7681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 13:43
από children of bodom
1 Απαντήσεις
3922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
2249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/11, 02:51
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
1824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/11, 00:55
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
19 Απαντήσεις
6680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 10:07
από Καρχαρίας
6 Απαντήσεις
3487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/12, 02:46
από harrisxr650
11 Απαντήσεις
5599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 10:23
από Antonis_Liakos
12 Απαντήσεις
6918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/15, 20:28
από hot_sauce (φλουτσ)