Αποστολέας Θέμα: Rock vs Metal  (Αναγνώστηκε 9063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Rock vs Metal
« στις: 08/05/03, 15:09 »
Αλλο Ροκ και αλλο Μεταλ ???Μηπως το Μεταλ ειναι ενα μπα****δο παρακλαδι?

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #1 στις: 08/05/03, 17:10 »
Δεν μπορεις να αποκαλεσεις "μπ*****ο παρακλαδι" της ροκ, τη μεταλ, γιατι αν το παρεις ετσι, κ η ροκ ειναι παρακλαδι της τζαζ. Μονο ισως η τζαζ κ η κλασσικη μουσικη να μην εχουν παρακλαδια παραπισω. (καπου σιγουρα βασιστηκαν για να αναδειχθουν, ομως εχουν κοψει τους δεσμους με το παρελθον τους).

Ετσι οτιδηποτε ακουμε σημερα, ειναι παρακλαδι της μουσικης τζαζ, κ των μπλουζ των αρχων του 20ου αιώνα...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #2 στις: 08/05/03, 17:14 »
einai san na les alchimistis vs alchimistis junior...san na antagwnizesai esy me to paidi sou
9an exeis,,leme twra)to opoio apla exei kapws diaforetikh nootropia..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #3 στις: 08/05/03, 18:43 »
Οντως..Δεν μπορεις να κρινεις 2 μουσικα ειδη τα οποια εχουν κοινη βαση και μεγαλο κοινο!! Μπορει να ειμαι ασχετος απο Μεταλ, αλλα φανταζομαι οτι εχει την δικια της τεχνοτροπια και απαιτησεις απο τους μουσικους!! Οποτε δεν μπορεις να πεις "Α κοιτα..Αυτο το κομματι ροκ ειναι πολυ δυσκολοτερο απο αυτο το κομματι μεταλ.." γιατι μπορει το κομματι ροκ να απαιτει δεξιοτεχνια, ομως και το μεταλ θα απαιτει απλοτητα,( πολλοι μαθαινουν τσαλιμια και υπερβολες στα σολα και οταν τους ζητηθει να παιξουν κατι απλο σου αλλαζουν την Παναγια μεχρι να καταλαβεις τι παιζουν... ) που ομως θα δινει το απαραιτητο υφος...
Εξαλλου ηδη πολλα μουσικα ειδη εχουν υποκειμενικα συνορα...Δεν μπορεις να ξεχωρισεις αν ενα κομματι ειναι hard rock ή metal ( πχ..Ορισμενα κομματια των Pink Floyd θεωρουνται metal.."One of This Days",κλπ..Το γιατι ρωτηστε τους μουσικους αναλυτες ), οπως επισης και αν ενα κομματι μεταλ δεν ειναι ανετα μια ροκ μπαλαντα...
Τελος για να μπορεις να βγαλεις ενα τελικο πορισμα για το ποια απο τα δυο ειδη ειναι καλυτερο, πιο μουσικο, κλπ κλπ..Θα πρεπει να αφιερωσεις ΟΛΗ σου τη ζωη σε αυτα τα 2 ειδη..Πολλα ακουσματα, καλη γνωση της ιστοριας του καθε ειδους καθως και των εκτελεστων...Αυτο ποιος μπορει να το κανει?? Κανεις!! ( εκτος αν ο μεσος ορος ανεβει στα 100+ χρονια )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #4 στις: 09/05/03, 00:12 »
Παιδια μην βαρατε ισα ισα απο τεχνικης πλευρας πρεπει να εισαι δεξιοτεχνης για να παιζεις σε μεταλ συγκροτηματα εχω ακουσει τραμερ να παιζει τα κερατα του οπως και ρυθμικη κιθαρα σε τρελους ρυθμους χωρις σταματημο.Απλα ρωταω γιατι μεταλ και οχι ροκ γιατι πουλαει περισσοτερο η ¨καφριλα¨.ΠΡΟΣΟΧΗ και εγω παραδεχομαι οτι το μεταλ ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο στο βιβλιο της μουσικης μαλιστα το ταυτιζω και με το ρεμπετικο το οποιο ειναι ενα απο τα ειδη μουσικης που ακουω.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #5 στις: 09/05/03, 00:46 »
Παιδια μην βαρατε ισα ισα απο τεχνικης πλευρας πρεπει να εισαι δεξιοτεχνης για να παιζεις σε μεταλ συγκροτηματα εχω ακουσει τραμερ να παιζει τα κερατα του οπως και ρυθμικη κιθαρα σε τρελους ρυθμους χωρις σταματημο.

Δεν είναι απαραίτητο να είσαι δεξιοτέχνης για να συμμετέχεις σε μια metal μπάντα φυσικά, κι αυτό βεβαίως δεν ισχύει μόνο για το metal, αλλά για κάθε είδος γενικότερα. Βιρτουόζους και ατάλαντους θα βρεις παντού...

Παράθεση
Απλα ρωταω γιατι μεταλ και οχι ροκ γιατι πουλαει περισσοτερο η ¨καφριλα¨.

Εξαρχής να δηλώσω πως δεν αποτελεί το metal από τα προσφιλή μου μουσικά ιδιώματα, αλλά έχω φροντίσει να διατηρώ κάποια επαφή προκειμένου να διευρύνω τους μουσικούς μου ορίζοντες και να διαμορφώνω άποψη...το σέβομαι όπως και πολλά άλλα πράγματα που τυγχάνει να μην ακούω κατά κόρον γιατί δεν ταιριάζουν στην ιδιοσυγκρασία μου.

Από όσο λοιπόν μπορώ να γνωρίζω, το metal δεν πουλάει περισσότερο από το rock και δυσκολεύομαι να καταλάβω πως έφτασες σε ένα τέτοιο συμπέρασμα. Πάντοτε φρόντιζε, συνειδητά πολλές φορές, να αποστασιοποιείται, κρατώντας έναν πιο "περιθωριακό" χαρακτήρα, από την "επαναστατικότητα" του rock, που ακριβώς γι'αυτό αποκτούσε και πιο μαζική συμμετοχή. Φοβάμαι πως ακόμα και στις μέρες μας, ο μεταλάς αποκτά τη μορφή καρικατούρας, εξαιτίας της στερεότυπης αμφίεσης και παρουσίασης που του προσδίδουμε, χωρίς (όπως είπε κι ο David σε ένα άλλο thread από όσο θυμάμαι) να έχει πάντα σχέση με την πραγματικότητα. Σε αντίθεση με το ροκά, που πλέον θεωρείται πιο in, άρα και πιο ελκυστικός ρόλος...

Μην ξεχνάς, πως το metal δεν είναι μόνο "καφρίλα" (αντιγράφω την έκφρασή σου) και brutal φωνητικά...υπάρχουν πολλά παρακλάδια, με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους που μπορούν να ικανοποιήσουν μια πλειάδα προτιμήσεων.

Παράθεση
ΠΡΟΣΟΧΗ και εγω παραδεχομαι οτι το μεταλ ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο στο βιβλιο της μουσικης μαλιστα το ταυτιζω και με το ρεμπετικο το οποιο ειναι ενα απο τα ειδη μουσικης που ακουω.

Δεν ξέρω αν είναι μικρό ή μεγάλο κεφάλαιο, κι ίσως και δεν έχει και τόση σημασία...το metal, όπως και κάθε άλλο είδος, υφίσταται ώς δημιουργική έκφραση και ανάγκη επικοινωνίας, κι ο τρόπος που θα το προσεγγίσεις αξιολογικά έχει να κάνει με τις προσωπικές σου εσωτερικές απαιτήσεις.

Πάντως την ταύτιση με το ρεμπέτικο δεν την κατανοώ.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #6 στις: 09/05/03, 01:00 »
 ;)Θα προτιμήσω το ροκ...γιατι ειναι πιο παλιο και κατα συνεπεια εχει μεγαλυτερη ιστορια...η μεταλ σκηνη τωρα εχει αρχισει να κατακτα τοσο πολυ κοσμο.... ::)
Επισης δεν μπορω να ακουσω με ευχαριστηση και για πολυ ωρα...την εντονη και δυνατη μουσικη που ειναι οι μεταλ...να μου πεις για μεταλ μπαλαντες που χαλαρωνει λιγο το πραγμα να πω οκ... ::)
Τέλος,πιστευω πραγματι πως η μεταλ ειναι παρακλαδι της ροκ...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να ακολουθησει το δικο της δρομο...και να γινει τοσο αποδεκτη οσο η ροκ... ;)

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #7 στις: 09/05/03, 01:19 »
   Ειναι γνωστο οτι το μεταλ της δεκαετιας '80 "δημιουργηθηκε"... με σκοπο το κερδος!

   Εξ'αρχης ομως το thread εχει "λαθος" διοτι ειναι πολυ ασχημο να γινεται "συγκρηση" στην τεχνη, και ποσο μαλλον στην μουσικη!

   Τι παει να πει "vs"? ??? Με τι εχουμε να "κανουμε"? Γιατι ολα να μπαινουν, επιτελους σε μια "πλαστιγκα", ζυγαρια?  

  Εγω εχω μεγαλωσει (ευτυχως) μεσα σε ενα πολυ "φιλελευθερο" μουσικο "καθεστως" στην οικογενεια μου, δηλωνω "Ροκας" αλλα μ'αρεσει παρα πολυ το μεταλ, και πιστευω αυτο ο,τι φαινεται πανω μου!!!

   Δεν "μαλωνω" κανενα, με αυτα που λεω, απλα αυτη ειναι η αποψη μου γενικοτερα με τις τεχνες! Ειναι δηλ καθαρα υποκειμενικο το τι αρεσει στον καθενα και σιγουρα καθε "συγκριση" περιτευει...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #8 στις: 09/05/03, 01:50 »
οκ εχεις δικιο ο τιτλος ηταν καπως προκλητικος....αλλα κανεις δεν βαζει τα πραγματα σε ζυγαριες απλα ηθελα να μαθω τις αποψεις σας.και εγω εχω μαγαλωσει σε ελευθερο μουσικο καθεστως και δηλωνω φιλος της καλης μουσικης απο Κλασικη εως μεταλ

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #9 στις: 09/05/03, 02:45 »
   Οκ! Εγω δηλωνω μεταλ "εναντιον" ροκ ισοπαλια!!!!

   Μαρεσουν και τα 2!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος wolface

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • The Way Of The Daimyo: "KNOW YOURSELF"
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #10 στις: 09/05/03, 11:08 »
Χαιρετώ όλους τους Ροκμεταλάδες. Συμφωνώ με το Sotriani. Υπάρχουν metal τραγούδια που είναι καταπληκτικά, όπως αντίστοιχα και ροκ τραγούδια που είναι εξίσου καταπληκτικά. Προσωπικά για εμένα το metal δεν έχει ξεκινήσει από τη δεκαετία του 80'. Τη δεκαετία αυτή απλά φάνηκε περισσότερο μέσα από τα νέα και περισσότερο "καφριλοειδή" παρακλάδια του όπως το κίνημα του New Wave Of British Heavy Metal, της Thrash-Black-Death-Power σκηνής και της Punk-Rock με αρκετά μεγάλα σημαντικά ονόματα για το κάθε είδος, όπως Iron Maiden-Motorhead-Slayer-Metallica-Megadeth-Venom-Celtic Frost-Bathory-Obituary-Helloween-Ramones κ.α. σημαντικά ονόματα και περισσότερα γνωστά σε όλους μας στο χώρο αυτό. Ίσως ωστόσο οι πρώτες metal απόπειρες είναι ακόμα πιο παλιές. Απλά αναφέρω και προσωπικά πιστεύω πως αν όχι ο πρώτος αλλά σίγουρα από τους πρώτους metal δίσκους είναι και το Black Sabbath των Black Sabbath το οποίο "βγήκε" στα τέλη της δεκαετίας του 60'. Νομίζω το 67' ή το 68'. Επηρεασμένο βέβαια αρκετά από τη ψυχεδέλια της εποχής. Κάπου όμως εκεί μπαίνει και το στοιχείο της υποκειμενικότητας. Θυμάμαι όταν είχε πρωτοβγεί το Powerage των ACDC, είχαν γράψει στο Pop & Rock την εποχή εκείνη ότι ήταν από τους χειρότερους "καφροδίσκους" που είχαν παρουσιαστεί τότε και ότι αυτό δεν ήταν μουσική δημιουργία, αλλά υπόδειγμα μουσικής αθλιότητας. Που να ήξερε ο καημένος ο συντάκτης τι θα ακολουθούσε αργότερα!! Φυσικά το powerage μετά από 20 χρόνια θεωρείται πλέον κλασσικό και από τους περισσότερους ένας πολύ καλός hard rock δίσκος και όχι metal. Θα έλεγα ένα ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικό δείγμα του boogie ρεύματος που εισήγαγαν οι ACDC στη ροκ σκηνή. Μήπως και οι Led Zeppelin όταν είχαν πρωτοεμφανιστεί δεν ήταν πολύ σκληροί για την εποχή τους; Μήπως γύρω από αυτά τα μεγάλα ονόματα κολοσσούς δε πλάστηκε ο μύθος του metal; Άραγε που είναι ακριβώς ο διαχωρισμός ανάμεσα σε rock και metal; Θύμαμαι που λέγανε κάποτε και θεωρούσαν ότι το πρώτο Thrash κομμάτι ήταν το Ace Of Spades των Motorhead. Υπάρχει κανείς σας που αν ακούσει το Ace Of Spades και ίσως κάποιο κομμάτι μέσα από το Arise των Sepultura να πει ότι "Ναι, το Ace Of Spades είναι Trhash". Νομίζω ότι το Ace Of Spades θα ακούγεται περισσότερο σα νανούρισμα. Εντάξει βέβαια, δε λέω, ροκ θεωρούνται οι Rolling Stones, o Eric Clapton, o Bruce Springsteen, και άλλοι όπου σαφώς τα όρια είναι περισσότερο καθορισμένα. Αλλά σε άλλες περιπτώσεις, ροκ ίσως είναι τελικά αυτό που φαίνεται στον καθένα. Για τη Μενεγάκη ας πούμε, ροκ είναι ο Χατζηγιάννης!! Για εμένα, ροκ είναι και οι μεγάλες ρεμπέτες του λαού μας όπως ο Τσιτσάνης. Εξάλλου ήταν η αντίδραση της εποχής στο κατεστημένο. Επίσης πιστεύω πως αν ο Amadeus είχε γεννηθεί την επόχη της ηλεκτρικής κιθάρας, τότε πιθανόν να έπαιζε power metal ή κάτι σαν τους Dream Theater. Μήπως και ο Amadeus ώς φυσιογνωμία και ως μουσική ιδιοφυία δεν ήταν αρκετά ροκ; Κάπου λοιπόν εδώ σταματάω γιατί νομίζω πως ξέφυγα αρκετά από τη βασική ερώτηση του thread. Τελευταία λοιπόν την έχω καταβρεί με British μουσικά σχήματα όπως οι James, Doves, Coldplay, Radiohead, Porcupine Tree. Δε ξέρω αν τους θεωρείται Rock αλλά νιώθω ακόμα τα ίδια συναισθήματα όταν ακούω το Someone's Got It In For Me των James με το Stairway to Heaven, ή όταν ακούω το New Dawn Fades από Moby με το Triumph Of Death των Hellhammer (το θεωρώ ως τον ύμνο του Death Metal). Σας χαιρετώ όλους, ροκάδες ή μεταλλάδες ή και όσους είναι double. Ποτέ δε θεώρησα τον εαυτό μου καθαρά rock ή καθαρά metal. Είμαι απλά οπαδός της μουσικής που συνταράσει τον εσωτερικό μου κόσμο. Αυτή μπορεί να είναι κλασσική, jazz, blues, rock, metal, ρεμπέτικη, έντεχνη. Η κάθε στιγμή έχει και τα ακούσματα της. Απλά εύχομαι σε όλους μας περισσότερες μουσικές ανακαλύψεις. Φιλικά... ;D ;D
"Those who come seeking peace without a treaty are plotting" - Sun Tzu, The Art Of War.

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #11 στις: 09/05/03, 13:31 »
Aυτο μαλλον θα επρεπε να το βαλεις ως νεο θεμα.Απλα το οτι καποιος μπορει να μην αναφερεται σε blues ή σε Τζαζ δεν σημαινει οτι δεν του αρεσει θα τ'ακουσω και αυτα τα κομματια οταν θελω να χαλαρωσω.Απλα στην ηλικια που ειμαι και με τον τροπο ζωης που εχω δεν με εκφραζουν τετοια κομματια και μεχρι στιγμης δεν με εχουν ¨κανει¨ να τ'ακουσω Νομιζω (χωρις να θελω να βαλω ταμπελες) οτι τα μουσικα ακουσματα του καθενα ειναι αναλογα τον τροπο ζωης που εχει,την ηλικια και την κατασταση στην οποια βρισκεται.π.χ. ενας οταν ειναι ερωτευμενος θα ακουσει Ρεμο, Πλουταρχο κ.τ.λ.Εξαλου πιστευω οτι μερικες ροκ μπαλαντες φερνουν προς Τζαζ και Μπλουζ.....

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #12 στις: 09/05/03, 13:33 »
Αυτό έκανα φίλε μου Αλχημιστή
Το έβαλα σαν νέο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 13:37 από Stefania »
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #13 στις: 09/05/03, 20:18 »
Χαιρετώ όλους τους Ροκμεταλάδες. Συμφωνώ με το Sotriani. Υπάρχουν metal τραγούδια που είναι καταπληκτικά, όπως αντίστοιχα και ροκ τραγούδια που είναι εξίσου καταπληκτικά. Προσωπικά για εμένα το metal δεν έχει ξεκινήσει από τη δεκαετία του 80'. Τη δεκαετία αυτή απλά φάνηκε περισσότερο μέσα από τα νέα και περισσότερο "καφριλοειδή" παρακλάδια του όπως το κίνημα του New Wave Of British Heavy Metal, της Thrash-Black-Death-Power σκηνής και της Punk-Rock με αρκετά μεγάλα σημαντικά ονόματα για το κάθε είδος, όπως Iron Maiden-Motorhead-Slayer-Metallica-Megadeth-Venom-Celtic Frost-Bathory-Obituary-Helloween-Ramones κ.α. σημαντικά ονόματα και περισσότερα γνωστά σε όλους μας στο χώρο αυτό. Ίσως ωστόσο οι πρώτες metal απόπειρες είναι ακόμα πιο παλιές. Απλά αναφέρω και προσωπικά πιστεύω πως αν όχι ο πρώτος αλλά σίγουρα από τους πρώτους metal δίσκους είναι και το Black Sabbath των Black Sabbath το οποίο "βγήκε" στα τέλη της δεκαετίας του 60'. Νομίζω το 67' ή το 68'. Επηρεασμένο βέβαια αρκετά από τη ψυχεδέλια της εποχής. Κάπου όμως εκεί μπαίνει και το στοιχείο της υποκειμενικότητας. Θυμάμαι όταν είχε πρωτοβγεί το Powerage των ACDC, είχαν γράψει στο Pop & Rock την εποχή εκείνη ότι ήταν από τους χειρότερους "καφροδίσκους" που είχαν παρουσιαστεί τότε και ότι αυτό δεν ήταν μουσική δημιουργία, αλλά υπόδειγμα μουσικής αθλιότητας. Που να ήξερε ο καημένος ο συντάκτης τι θα ακολουθούσε αργότερα!! Φυσικά το powerage μετά από 20 χρόνια θεωρείται πλέον κλασσικό και από τους περισσότερους ένας πολύ καλός hard rock δίσκος και όχι metal. Θα έλεγα ένα ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικό δείγμα του boogie ρεύματος που εισήγαγαν οι ACDC στη ροκ σκηνή. Μήπως και οι Led Zeppelin όταν είχαν πρωτοεμφανιστεί δεν ήταν πολύ σκληροί για την εποχή τους; Μήπως γύρω από αυτά τα μεγάλα ονόματα κολοσσούς δε πλάστηκε ο μύθος του metal; Άραγε που είναι ακριβώς ο διαχωρισμός ανάμεσα σε rock και metal; Θύμαμαι που λέγανε κάποτε και θεωρούσαν ότι το πρώτο Thrash κομμάτι ήταν το Ace Of Spades των Motorhead. Υπάρχει κανείς σας που αν ακούσει το Ace Of Spades και ίσως κάποιο κομμάτι μέσα από το Arise των Sepultura να πει ότι "Ναι, το Ace Of Spades είναι Trhash". Νομίζω ότι το Ace Of Spades θα ακούγεται περισσότερο σα νανούρισμα. Εντάξει βέβαια, δε λέω, ροκ θεωρούνται οι Rolling Stones, o Eric Clapton, o Bruce Springsteen, και άλλοι όπου σαφώς τα όρια είναι περισσότερο καθορισμένα. Αλλά σε άλλες περιπτώσεις, ροκ ίσως είναι τελικά αυτό που φαίνεται στον καθένα. Για τη Μενεγάκη ας πούμε, ροκ είναι ο Χατζηγιάννης!! Για εμένα, ροκ είναι και οι μεγάλες ρεμπέτες του λαού μας όπως ο Τσιτσάνης. Εξάλλου ήταν η αντίδραση της εποχής στο κατεστημένο. Επίσης πιστεύω πως αν ο Amadeus είχε γεννηθεί την επόχη της ηλεκτρικής κιθάρας, τότε πιθανόν να έπαιζε power metal ή κάτι σαν τους Dream Theater. Μήπως και ο Amadeus ώς φυσιογνωμία και ως μουσική ιδιοφυία δεν ήταν αρκετά ροκ; Κάπου λοιπόν εδώ σταματάω γιατί νομίζω πως ξέφυγα αρκετά από τη βασική ερώτηση του thread. Τελευταία λοιπόν την έχω καταβρεί με British μουσικά σχήματα όπως οι James, Doves, Coldplay, Radiohead, Porcupine Tree. Δε ξέρω αν τους θεωρείται Rock αλλά νιώθω ακόμα τα ίδια συναισθήματα όταν ακούω το Someone's Got It In For Me των James με το Stairway to Heaven, ή όταν ακούω το New Dawn Fades από Moby με το Triumph Of Death των Hellhammer (το θεωρώ ως τον ύμνο του Death Metal). Σας χαιρετώ όλους, ροκάδες ή μεταλλάδες ή και όσους είναι double. Ποτέ δε θεώρησα τον εαυτό μου καθαρά rock ή καθαρά metal. Είμαι απλά οπαδός της μουσικής που συνταράσει τον εσωτερικό μου κόσμο. Αυτή μπορεί να είναι κλασσική, jazz, blues, rock, metal, ρεμπέτικη, έντεχνη. Η κάθε στιγμή έχει και τα ακούσματα της. Απλά εύχομαι σε όλους μας περισσότερες μουσικές ανακαλύψεις. Φιλικά... ;D ;D


   kai να προσθεσω, με τη σειρα μου, τους Thin Lizzy, Τhe Who, Rush, Yes ... οι οποιοι ηταν οι "προαγγελοι" του μεταλ απο τις αρχες του '70
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #14 στις: 03/06/03, 15:12 »
Εγω είμαι της απόψεως ότι το Μεταλ είναι ο γνήσιος συνεχιστής του παλιού καλού Ροκ (60s,70s,αρχες 80s) στις μέρες καθώς τα επίκαιρα "ροκ" συγκροτήματα είναι λίγο πολύ εκτός κλίματος (εγώ θα τα χαρακτήριζα POP με την έννοια που είχε η ΠΟΠ στις αρχες του 80 κάτι σαν  light rock...) Δηλαδή οι ροκάδες εκείνου του καλού καιρού ποιους πιστεύετε θα θεωρούσαν περισσότερο διαδόχους τους? Τους (άριστους) Maiden ή τους....Dandy Warhols με τα ουχου χου ουουου???

 ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #15 στις: 24/07/03, 15:41 »
  Ειναι γνωστο οτι το μεταλ της δεκαετιας '80 "δημιουργηθηκε"... με σκοπο το κερδος!
quote]
Φίλε Sotriani τι ακριβώς εννοείς μ' αυτή τη φράση;

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #16 στις: 24/07/03, 21:34 »
Ρε παιδια δεν νομιζω οτι τετοια ερωτηματα μπορουν να απαντηθουν ευκολα....νομιζω οτι ειναι σχεδον αδυνατο...παρα μονο να παραθετουμε πρωσοπικες προτιμησεις...εγω ισοπαλια...οπως και ο σοτ...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #17 στις: 25/07/03, 00:03 »
Rock kai Metal!
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Page

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Rock vs Metal
« Απάντηση #18 στις: 25/07/03, 01:00 »
Από όσο λοιπόν μπορώ να γνωρίζω, το metal δεν πουλάει περισσότερο από το rock και δυσκολεύομαι να καταλάβω πως έφτασες σε ένα τέτοιο συμπέρασμα. Πάντοτε φρόντιζε, συνειδητά πολλές φορές, να αποστασιοποιείται, κρατώντας έναν πιο "περιθωριακό" χαρακτήρα, από την "επαναστατικότητα" του rock, που ακριβώς γι'αυτό αποκτούσε και πιο μαζική συμμετοχή. Φοβάμαι πως ακόμα και στις μέρες μας, ο μεταλάς αποκτά τη μορφή καρικατούρας, εξαιτίας της στερεότυπης αμφίεσης και παρουσίασης που του προσδίδουμε, χωρίς (όπως είπε κι ο David σε ένα άλλο thread από όσο θυμάμαι) να έχει πάντα σχέση με την πραγματικότητα. Σε αντίθεση με το ροκά, που πλέον θεωρείται πιο in, άρα και πιο ελκυστικός ρόλος...

Egw pisteyw oti pragmati to metal poulaei perissotero apo to Rock giati to metal einai pio kainourgio.Poios 8a paei twra na akousei tragoudi tou '70.

*Otan lew Rock den ennow Coldplay kai tetoia...

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Rock vs Metal
« Απάντηση #19 στις: 04/11/07, 16:01 »
τι λε ρε παλικαρι??η εξεληξη ειναι!! :-X
anathema-amehtana

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
99 Απαντήσεις
31374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
17 Απαντήσεις
7346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
17 Απαντήσεις
6862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/07, 19:31
από George_JimMorrison
19 Απαντήσεις
7966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/07, 15:47
από LostHorizon
77 Απαντήσεις
26935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 21:26
από dunkan
72 Απαντήσεις
27358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
14 Απαντήσεις
5208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 02:20
από norway
38 Απαντήσεις
17397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 16:10
από riffraff
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne