Ψηφοφορία

Τί θα προτείνατε για τον ήχο που θέλω στις εντάσεις που θέλω?

1. Λαμπάτος ενισχυτής με καλό καθαρό κανάλι με κάποιο πετάλι για την παραμόρφωση. π.χ. Fender Blues JR + MXR Dime
12 (15%)
2. Λαμπάτος ενισχυτής με καλό βρώμικο, για χρήση μαζί με overdrive. π.χ Laney LC15 + Tubescreamer
11 (13.8%)
3. Λαμπάτος ενισχυτής με Effects Loop, για χρήση του τελικού του σταδίου σε συνδυασμό με κάποια προενίσχυση/πεταλιέρα. π.χ.  Windsor Studio/LC15R + PodXT Live
8 (10%)
4. Καλός tranzistor ενισχυτής π.χ. Peavey Bandit
2 (2.5%)
5. Κάποιος καλός μεταχειρισμένος ενισχυτής, π.χ. ENGL Thunder (ξέροντας όμως ότι δεν θα ακούσω ποτέ αυτό το μηχάνημα για τις εντάσεις που είναι φτιαγμένο)
15 (18.8%)
6. Rack, προενίσχυση + τελικό + καμπίνα π.χ. Rocktron Gainiac + Velocity
7 (8.8%)
7. Κράτα τα λεφτά και συνέχισε να μαζέυεις για να πάρεις κάτι καλύτερο π.χ Koch Studiotone
8 (10%)
8. Άλλαξέ/ Βελτίωσε καλύτερα την κιθάρα σου
3 (3.8%)
9. Δεν πάμε να φάμε κανα σάντουιτς ρε παιδιά?
14 (17.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 80

Αποστολέας Θέμα: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..  (Αναγνώστηκε 26944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« στις: 10/04/08, 13:31 »
Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο, μέχρι και thrash, αλλά δεν ζητάω υπερβολικό gain (άλλωστε για thrash metal χρησιμοποιώ σχεδόν όσο gain χρησιμοποιώ και για Iron Maiden),
κυρίως Iron Maiden, Metallica,  AC/DC, GnR, Pink Floyd, Led Zeppelin, Iced Earth, Megadeth, Savatage αλλά και πιο χαλαρά bluesιάρικα πράγματα, και καλά καθαρά, μέχρι άντε 600€, για εντάσεις λογικές (σπιτι) τί θα προτείνατε, όσον αφορά τον ενισχυτή;
Έχω έναν tranzistor 20W και μια στοκ Ibanez.
Ψηφίστε όσοι έχετε γνώμη :P

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #1 στις: 10/04/08, 20:38 »
Εαν κάποιος θέλει, ας αναφέρει και γιατί επέλεξε ότι επέλεξε... Ευχαριστώ  :P

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #2 στις: 11/04/08, 22:31 »
Βασικα εγω θα σου ελεγα καλο λαμπατο με καλο καθαρο καναλι, οχι πολλα βατ, και με εξοδο για καμπινα (για μελλοντικες βλεψεις).
Aπο κει και περα ειναι θεμα κιθαρας/πεταλιων

Ο laney lc15 παντως δεν εχει τα βρωμικα του τυπου μαρσαλ κτλ... ειναι λιγο πιο fuzzιαρης. Βεβαια μπορει να αλλαξει ο ηχος του αμα βαλεις διαφορετικες λαμπες, ο δικος μου παντως με τις στοκ ετσι ειναι (tad)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #3 στις: 11/04/08, 22:34 »
Δεν ψήφισα γιατί δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με heavy metal και hard rock. Απλώς επισημαίνω ότι ο Laney LC 15 που αναφέρεις κι εσύ, και καλά καθαρά έχουν, και fx loop (o 15 R), και αν σου φτάνει η βρώμα του, είσαι κύριος  :).
Προσωπικά ΔΕ θα έπαιρνα Thunder ή οτιδήποτε σε λάμπα πάνω από 15 Watt (απ'ότι κατάλαβα θέλεις να παίζεις σε εντάσεις δωματίου).
Επίσης, έχει ειπωθεί πολλές φορές ότι στη διαμόρφωση του ήχου ο ενισχυτής παίζει πολύ πιο μεγάλο ρόλο από την κιθάρα, οπότε επίσης δε θα άλλαζα/βελτίωνα την κιθάρα.
Αν θέλεις όντως να παίζεις και blues, αξίζει ένας μικρός λαμπάτος...απλώς ίσως για τα βαριά γκάζια να χρειαστείς και κάποιο εφφεδάκι ακόμη.
Ίσως το καλό τρανζίστορ να είναι μια λύση...ο Bandit δε μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά μπορεί να έπαιρνα αυτόν: http://www.tech21nyc.com/tm60.html
(639 Ευρώ στον Thomann).

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #4 στις: 13/04/08, 22:15 »
Ευχαριστώ όσους απάντησαν και ψήφισαν.. μόλις γύρισα από τριήμερη εκδρομή ^_^
Enema ναι ξέρω ότι πάνω από 15 watt είναι πάρα πολλά για σπίτι και εντάσεις που θέλω, σκέφτηκα απλώς να επιλέξω ενισχυτή με βάση όλα τα υπόλοιπα εκτός από τα watt του.. Για αυτό έγραψα σαν παράδειγμα τον ENGL
Και βέβαια βοήθησες, themos..
Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι θέλω εναν ενισχυτή αρκετά καλό σε όλα τα είδη... να έχει πολύ καλά καθαρά καλά bluesιάρικα και καλά και βαριά βρώμικα. ... Και τα ενδιάμεσα..(AC/DC, GnR κλπ)..
Ξέρω ότι ζητάω πολλά αλλά δεν ζητάω και σούπερ ήχο... Αφού σε κάποιους ήχους με καλύπτει αρκετά καλά και ο ενισχυτής που έχω τώρα (τρανζιστορ της πλάκας)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #5 στις: 14/04/08, 09:38 »
Line6 Vetta αν εχεις λεφτα... Παιζεις σε οτι εντασεις θες, εχεις οτι ηχο μπορεις να φανταστεις σε απιστευτη ποιοτητα, παρα πολλα εφφε κτλ και δεν θα χρειαστεις τπτ αλλο γενικα, ηχογραφεις κατευθειαν με εξοδο line out...
Και ειναι και δυνατος αλλα παιζει και πολυ χαμηλα και εχει και εξοδο για ακουστικα... Δεν ειναι λαμπατος, αλλα ειναι οτι καλυτερο μετα απο πολλους λαμπατους μαζι που παιζουν σε full εντασεις κτλ... Εχω 1 superlead Plexi του 1973, 1 Mesa Boogie studio preamp + Mesa Boogie 50/50 και τον Vetta και εξακολουθω και χρησιμοποιω τον Vetta οσο και τους αλλους... Απλα ειναι πολυ καλος ενισχυτης...
Τωρα αν το θεμα λαμπας ειναι μονο ψυχολογικο... εκει αλλαζει... Αλλα αν απλα θες καλους ηχους, απειρες δυνατοτητες, ποικιλια και ποιοτητα... Δοκιμασε αμεσα Vetta...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #6 στις: 14/04/08, 09:48 »
άλλαξε κιθάρα αλλα βελτιωσε και τα δάχτυλα σου (τεχνική και πάτημα)

οσο και καλο εξοπλισμό να έχεις  ο παίχτης κάνει τον τελικό ήχο
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #7 στις: 14/04/08, 12:15 »
..αλλα βελτιωσε και τα δάχτυλα σου (τεχνική και πάτημα)
οσο και καλο εξοπλισμό να έχεις  ο παίχτης κάνει τον τελικό ήχο
Ναι, αυτό το κάνω 2-3 ώρες την ημέρα  ;) Ευχαριστώ για τις απόψεις σας παιδιά

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #8 στις: 14/04/08, 14:41 »
Μου κάνει εντύπωση που η 1η επιλογή έχει φτάσει σχεδόν σε ψήφους την 5η ενώ μαζί με την 2η που είναι παρόμοια, την έχουν ξεπεράσει την 5η...
Ρε παιδιά αν ο ενισχυτής έχει καλό gain τι να τα κάνεις τα πετάλια? Αλλά και να θες ντε και καλά πετάλι, αλλιώς θα συμπεριφερθεί σε έναν randall κι αλλιώς σε έναν fender!!

Raz, αν και τα χουμε ξαναπει, εγώ θα σου πρότεινα engl ή γενικά κάποιον καλό από άποψη gain ενισχυτή.. Κι εγώ στην ίδια φάση με σένα είμαι κι αν είχα τα χρήματα θα χτύπαγα τον engl!

Aν θες να χρησιμοποιήσεις πεταλιέρα, τότε ο λαμπάτος δε νομίζω πως θα σου είναι απαραίτητος..

Καλός τρανζίστορ είναι μια λύση αλλά αφού ανεβαίνεις σε κατηγορία τιμής δε θα τον πρότεινα...

Έναν rack system μου φαίνεται λίγο υπερβολικό για αρχή... Άσε που κι αυτό δεν είναι φθηνό! ::) Πάντως αντί για πεταλιέρα + ενισχυτή, μπορείς να πας σε πεταλιέρα + τελικό + καμπίνα οπότε ίσως θα ήταν καλύτερη λύση απ την 3! ::)

Η λύση ''κράτα τα λευτά και μάζευε'' είναι καλή αν και χρειάζεται υπομονή... και προσωπικά αν είναι να περιμένω 20ετία για να πάρω έναν diesel, καλύτερα να την βγάλω με τον μαρσαλάκο μου!! :P

Η κιθάρα αν σε βολεύει δε βρίσκω λόγο να την αλλάξεις... Μπορείς φυσικά να τη βελτιώσεις αλλά με μάπα ενισχυτή δεν πρόκειται να καταλάβεις ΤΗ διαφορά...


Τις προτάσεις που έχεις βάλει στην ψηφοφορία θα τις τοποθετούσα με βάση τις προτιμήσεις μου με αυτή τη σειρα (απ την καλύτερη στη χειρότερη): 5, 2, 1, 6, 3, 7, 4, 8

Αυτά!! :P
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/08, 14:54 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #9 στις: 14/04/08, 14:47 »
Ένα είναι σίγουρο gers ότι σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο...
5, 2, 1, 6, 3, 7, 5, 8
το 5 που είναι? ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #10 στις: 14/04/08, 14:53 »
ε.. καλά... συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια!! :P

Το διόρθωσα!! 8)


BTW, εγώ θα έβαζα και την επιλογή Laptop + καλή κάρτα ήχου + Guitar RIG + καλά ηχεία!! :P (χωρίς πλάκα 8))
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/08, 15:01 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #11 στις: 14/04/08, 14:58 »
Line6 Vetta αν εχεις λεφτα... Παιζεις σε οτι εντασεις θες, εχεις οτι ηχο μπορεις να φανταστεις σε απιστευτη ποιοτητα, παρα πολλα εφφε κτλ και δεν θα χρειαστεις τπτ αλλο γενικα, ηχογραφεις κατευθειαν με εξοδο line out...
Και ειναι και δυνατος αλλα παιζει και πολυ χαμηλα και εχει και εξοδο για ακουστικα... Δεν ειναι λαμπατος, αλλα ειναι οτι καλυτερο μετα απο πολλους λαμπατους μαζι που παιζουν σε full εντασεις κτλ... Εχω 1 superlead Plexi του 1973, 1 Mesa Boogie studio preamp + Mesa Boogie 50/50 και τον Vetta και εξακολουθω και χρησιμοποιω τον Vetta οσο και τους αλλους... Απλα ειναι πολυ καλος ενισχυτης...
Τωρα αν το θεμα λαμπας ειναι μονο ψυχολογικο... εκει αλλαζει... Αλλα αν απλα θες καλους ηχους, απειρες δυνατοτητες, ποικιλια και ποιοτητα... Δοκιμασε αμεσα Vetta...
Vetta είχα σκεφτεί αλλά εγκατέλειψα την ιδέα για διάφορους λόγους..Κατ'αρχάς υπάρχει ένα κάποιο πρόβλημα ..χώρου στο δωμάτιό μου, δύσκολα δηλαδή θα χώραγε αυτό το θηρίο. Ακόμη, ανεβαίνω αρκετά σε τιμή, ξεπερνάω δηλαδή το χιλιάρικο για μεταχειρισμένο που δύσκολα θα δώσω τόσα λεφτά.. Πιστεύω ότι αυτό το μηχάνημα είναι υπερβολικό για εμένα που παίζω γύρω στα 2 χρόνια κιθάρα..
Νομίζω δηλαδή ότι το ίδιο καλά θα έκανα τη δουλειά μου με ένα απλό πολυεφφέ της line6,πχ podx3, παρά με το vetta..  Τέλος, δεν έχω κάποιο κόμπλεξ με τα τρανζίστορ, ούτε θέλω ντε και καλά λαμπάτο, αλλά θα ήθελα να πειραματιστώ λίγο και με έναν μικρό λαμπάτο, καθώς όπως είπε και το κούτσουρο, ανεβαίνω σε κατηγορία τιμής οπότε θα προτιμούσα τον λαμπάτο
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #12 στις: 15/04/08, 09:13 »
Μπα, μεταχειρισμενος στα λεφτα σου ειναι... Θα ελεγα να τον ακουσεις καπου πριν αγορασεις ενισχυτη... Μην ξεχνας δεν ειναι λαμπατος, οποτε παιζει και σε χαμηλες εντασεις δωματιου (ακομα και με ακουστικα)... Απλα με εναν vetta θα γλυτωσεις πολλαααα λεφτα γιατι δεν θα χρειαστεις τπτ αλλο, ουτε πεταλακια, ουτε τπτ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #13 στις: 15/04/08, 11:38 »
Λοιπόν, δεν θα πω κάτι καινούργιο.. Για ήχο με αρκετό αλλά όχι και τέρμα gain, μάλλον μπας για κάποιον λαμπάτο με EL84 ή EL34.. Ποτέ δεν ήμουν φαν των πεταλιών και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη πάνω σε αυτά.. Πάντως επειδή υπάρχει το γνωστό πρόβλημα με τους λαμπάτους και το γεγονός ότι δεν παίζουν όπως θα έπρεπε να παίζουν σε χαμηλές εντάσεις, θα έλεγα να αγοράσεις και ένα power attenuator και έτσι να μην αποτελούν κριτήριο αγοράς τα πολλά Watts.. Όλα αυτά με επιφύλαξη..

Αυτό όμως που μπορώ να σου πω χωρίς επιφύλαξη είναι η σημαντικότητα της καλής ποιότητας των καλωδίων.. Πραγματικά, και εγώ δεν έδινα σημασία στα καλώδια, αφού θεωρούσα ότι αγοράζοντας ένα 2μετρο "no name" με € 7-8, θα κάνω την δουλειά μου.. Μέγα λάθος.. Από τότε που αγόρασα ένα kit George L' (έτσι ώστε να το φέρω στα μέτρα του rack μου) δεν πίστευα στα αυτιά μου.. Εξαφανίστηκε μονομιάς το φύσημα, σε σημείο που να "κλαίω" το Decimator, ο μικροφωνισμός πλέον αρχίζει στο μισό μέτρο απόσταση (ίσως και λιγότερο) και όχι στα 2 μέτρα όπως παλιότερα, ο ήχος απέκτησε περισσότερες αρμονικές και γενικότερα, το σύστημα "ξεμπούκωσε".. Δεν ξέρω τι ακριβώς βάζουν μέσα οι ακριβοί κατασκευαστές καλωδίων, αλλά πραγματικά κάνουν δουλειά.. Είναι σαν να έχεις ένα ακριβό αυτοκίνητο, αλλά να του βάζεις την πιο φθηνή βενζίνη.. Δεν θα το απολαύσεις όπως πρέπει..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #14 στις: 15/04/08, 22:06 »
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις..
Τον Vetta, θα ψάξω να δω αμα μπορέσω να τον δοκιμάσω πουθενά αλλά πάντως είναι δύσκολη περίπτωση..
Όσο για εσένα, ύπουλε faser, ναι, ξέρω τη σημασία των καλωδίων και δεν θα τσιγγουνευτώ καθόλου σε αυτά.. Το power attenuator, και αυτό το σκέφτηκα (ειδικά όσον αφορά στην περίπτωση του ENGL thunder ή κάποιου άλλου στα ίδια watts) αλλά ρε παιδιά όταν έχω 550 € διαθέσιμα, θέλω να αγοράσω τον 2ο μου ενισχυτή, δεν είναι κρίμα να πάνε τα μισά σε power attenuator? Και με τα 300€ περίπου που μου μένουνε, τί 50watt ενισχυτή λαμπάτο θα πάρω?!?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #15 στις: 15/04/08, 22:39 »
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις..
Τον Vetta, θα ψάξω να δω αμα μπορέσω να τον δοκιμάσω πουθενά αλλά πάντως είναι δύσκολη περίπτωση..
Όσο για εσένα, ύπουλε faser, ναι, ξέρω τη σημασία των καλωδίων και δεν θα τσιγγουνευτώ καθόλου σε αυτά.. Το power attenuator, και αυτό το σκέφτηκα (ειδικά όσον αφορά στην περίπτωση του ENGL thunder ή κάποιου άλλου στα ίδια watts) αλλά ρε παιδιά όταν έχω 550 € διαθέσιμα, θέλω να αγοράσω τον 2ο μου ενισχυτή, δεν είναι κρίμα να πάνε τα μισά σε power attenuator? Και με τα 300€ περίπου που μου μένουνε, τί 50watt ενισχυτή λαμπάτο θα πάρω?!?

Κοίταξε, δεν θα τα πάρεις και τα 2 μαζί (λαμπάτο και power attenuator), αν δεν έχεις μαζεμένα τα χρήματα.. Αγόρασε πρώτα τον ενισχυτή και με το πρώτο "οικονομικό άνοιγμα" αγοράζεις και το power attenuator.. Όμως επειδή σήμερα έχω τις καλές μου, και ας με λες ύπουλο ;D, σου έχω ένα δώρο.. Πιθανότατα να μην το ξαναβρεις φθηνότερο.. Πάρτο γρήγορα πριν στο φάνε και αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις κάποιον ενισχυτή (τσιπάτο ή μικρό λαμπάτο ή άλλα Ohm) όπου πλέον δεν θα το χρειάζεσαι το πουλάς άνετα στη διπλάσια τιμή..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #16 στις: 16/04/08, 21:15 »
Ευχαριστώ για το .. δώρο, αλλά, δεν αγοράζω από το ebay.. :-\
Άμα παίξει κανένα attenuator σε καλή τιμή στις αγγελίες, μπορεί να το χτυπήσω..
Για τα weber attenuator, ξέρει κανένας τίποτα??

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #17 στις: 06/06/08, 00:30 »
εγώ πάλι θα σου πω το άλλο.

πες μου τι ήχο θέλεις να σου βγάλω.. θα στον βγάλω. καλύπτω αν όχι όλα... το 90% των ειδών που ανέφερες. περιορίζομαι λόγω κιθάρας για τις thrashometalies που είπες.


Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #18 στις: 06/06/08, 10:35 »
Ευχαριστώ για το .. δώρο, αλλά, δεν αγοράζω από το ebay.. :-\

κακώς, γιατί γλιτώνεις πολλά λεφτά καμιά φορά...

για το θέμα που λες ψήφισα, λαμπάτο ενισχυτή με ένα καλό overdrive..., αλλά, δεν ξέρω πόσα χρόνια παίζεις και αν παίζεις με συγκρότημα ή μόνο στο σπίτι...αν ισχύει το δεύτερο, καλώς ή κακώς τον ήχο που θες δεν θα τον βρεις ποτέ σε τέτοιες εντάσεις και με 1 μεγάφωνο...το έχω προσπαθήσει πολλές φορές με πετάλια, πεταλιέρες, modelling κατασκευάσματα κτλ...μέχρι που αποφάσισα ότι δεν έχει νόημα να προσπαθώ να βγάλω ΤΟΝ ΗΧΟ, στο δωμάτιό μου...

δεν γίνεται, 1ον)γιατί ένας λαμπάτος θέλει ένταση για να βγάλει την δύναμή του και μετά από ένα σημείο και έπειτα ο ήχος κομπρεσσάρεται στο πολύ volume και γίνεται κ**λα... :P, 2ον) γιατί όταν παίξεις σε ένα studio με μία ή δύο καμπίνες 4x12 δεν θα θες να γυρίσεις στον 15w μικρούλη λαμπάτο...

όλα αυτά εγώ άργησα να τα συνειδητοποιήσω και έφαγα πάαααρα πολύ χρόνο και χρήμα προσπαθώντας να φτιάξω τον ήχο μου, και χάνοντας χρόνο μελέτης και παιξίματος...

προσωπικά είμαι λάτρης του παραδοσιακού και δεν μου πολυαρέσουν οι "εναλλακτικές προτάσεις" όυτε στην κιθάρα όυτε στους ενισχυτές.., οπότε για rock/hard και early thrash ήχο, Gibson + Μarshall JCM και φύγαμε...(και όπου χρειάζεται συμβάλει και κάποιο booster... ;))

αλλά παίζω πολύ στο στούντιο η και σε live και ευχαριστιέμαι τα μηχανήματα...στο δωμάτιο έχω έναν μικρό 15άρη με ένα πεταλάκι και κάνω την μελέτη μου...

την όλη φάση με τα attenuator την βρίσκω λίγο γελοία, γιατί είναι σαν να παίρνεις μία Ferrari και από τον V12, να χρησιμοποιείς τους μισούς κυλίνδρους... :P...τότε γιατί την πήρες?....

βέβαια, όλα αυτά τα λέω με βάση την δικιά μου εμπειρία και τα δικά μου γούστα και δεν σημαίνει ότι είναι σωστά για όλους...ισχύει και εδώ το "περί ορέξεως..." ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/08, 10:39 από JaYmZ »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #19 στις: 06/06/08, 10:54 »
Καλα ας ειχες εναν ενισχυτη χωρις master volume, και μετα ξανασυζηταμε για ferrari φιλε μου...  ;D ;D ;D
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #20 στις: 06/06/08, 11:04 »
Δεν είναι ακριβώς έτσι με το attenuator.. Το τελευταίο αποτελεί μια καλή λύση όταν σου αρέσει ο ήχος ενός ενισχυτή (ο οποίος δεν βγαίνει σε λιγότερα watt από αυτά που χρειάζεσαι για να παίξεις σε χαμηλές εντάσεις) και δεν θες να συμβιβαστείς με κάποιον άλλον.. Στην ουσία χρησιμοποιείς όλη την "ιπποδύναμη" του ενισχυτή απλά σε λογικές εντάσεις.. Δεν είναι το ίδιο με το να αγοράσεις μια Ferrari και να την πηγαίνεις με 70 χλμ/ώρα (κάτι ανάλογο είναι όταν έχεις ένα 120W και έχεις το master volume στο 1).. Σε αυτήν την περίπτωση, ο ενισχυτής παίζει "τσίτα" με ότι καλό/κακό συνεπάγεται αυτό αλλά εσύ τον ακούς σε χαμηλή ένταση.. Και αν με το καλό τον χρησιμοποιήσεις για κάτι μεγαλύτερο, απλά αυξάνεις τα db του attenuator ή το αφαιρείς και εντελώς.. Το μόνο αρνητικό με τα attenuators είναι ότι δεν υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία και είναι ακριβά.. Για το τελευταίο πάντως, όλο και κάποια προσφορά βρίσκεται, αν έχεις τα μάτια σου ανοιχτά :D..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #21 στις: 06/06/08, 11:17 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το.. ξέθαμα. :P

Cyclo, τί εννοείς? :P Το παντοπωλείο ήχων είσαι?  ;D Θες να μου δώσεις παράδειγμα κάποιου ήχου από αυτά που λέω πάνω? Τί ενισχυτή/εξοπλισμό έχεις?

Jaymz όσον αφορά το ebay, δεν είναι ότι δεν θέλω να ρισκάρω κλπ κλπ απλώς δεν έχω λογαριασμούς στο paypal, και δεν έχω χρόνο τώρα να φτιάχνω και να την ψάχνω την όλη φάση. Το ξέρω, και λογικό είναι να μην πετυχαίνω ΤΟΝ ΗΧΟ στο δωμάτιο μου. Το θέμα είναι να πετύχω έναν ήχο καλύτερο από το αποκορύφωμα της φασαρίας που έχω με τον tranzistor μου.
Μιάς και υπάρχει, πια, η προοπτική για συγκρότημα, και live, σκέφτομαι όλο και πιο σοβαρά για έναν "μεγάλο" ενισχυτή.
Ακόμα και τότε όμως, live/πρόβες θα είναι μάλλον το 10-15% του χρόνου που αφιερώνω στην κιθάρα. Το υπόλοιπο, εξάσκηση, και ξεκ**λωμα στο σπίτι. Δεν ξέρω αν είμαι λάθος, αλλά το παίξιμο στο σπίτι και στο δωμάτιο δεν το θεωρώ μόνο practise. Το θεωρώ ευχαρίστηση .
Ξέρω όμως ότι ο "μεγάλος ενισχυτής" (όταν λεω μεγάλος εννοώ της τάξεως ενός ENGL thunder) αποτελεί επένδυση και για το μέλλον μιας και, όταν πια θα έχω ξεμπερδέψει με πανελλήνιες, τότε θα έχω χρόνο και για συγκρότημα και για jamαρίσματα και live και ότι θέλω. Για αυτό ρωτάω για το πως αποδίδει ο κάθε μεγάλος ενισχυτής σε χαμηλές εντάσεις.

faser, μήπως ξέρεις τίποτα για τα weber? Μόνο ebay παίζουν? Ρωτάω εσένα γιατί είσαι.. ο ειδικός των attenuator εδώ..
Για τη λύση χωριστού προ/τελικού κλπ κλπ τί λέτε? Υπερβολικό για έναν 17χρονο ε? Είχε περάσει όμως από το μυαλό μου κάποιο πετάλι/προενίσχυση όπως πχ tubeman (?) +κάποιο τελικό αλλά το παράτησα γιατί δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για τον τελικό και γενικά ότι έχει να κάνει με ρακ..

Συνεχίστε να ψηφίζετε!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #22 στις: 06/06/08, 11:27 »
Μια χαρα ειναι και η λυση τελικου και προενισχυτη σε rack... Εχεις και περισσοτερες επιλογες να φτιαξεις τον ηχο που θες (πχ προενισχυτη Mesa, τελικο Marshall). Aπλα ισως παει περισσοτερα χρηματα, μιας και αγοραζεις ξεχωριστες μοναδες (και θες και ηχειο/ηχεια).
Τωρα ο καθε ενισχυτης δεν αποδιδει το ιδιο σε χαμηλες εντασεις... Παιζουν πολλα ρολο... Κυριως αν ειναι με master volume ή οχι. Αν δεν εχει, ξεχασε το... Αν εχει, μια δοκιμη μονο θα σε πεισει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #23 στις: 06/06/08, 12:51 »
Εγω νομιζω πως για Hard rock\Metal ηχο,καταρχην χρειαζεσαι χροια Marshall(κυριως για το Hard rock κομματι).Αυτο μπορεις να το επιτυχεις με διαφορα ενισχυταρια η προενισχυσεις ρακ που εχουν ηχο marshall,οπως διαφοροι engl ή το ada mp1 που εχω εγω κλπ.Δευτερο αλλα εξισου σημαντικο ειναι η καμπινα,η οποια ειναι καλο να ειναι χωριστη,και κατα προτιμηση closed back.Με ανοιχτη καμπινα,απλα ξεχνας αυτο τον ηχο που θες!Εκτος απο αυτα,παιζει πολυ σημαντικο ρολο και η κιθαρα(μιλαω παντα για το hard rock κομματι,αφου για μεταλ παιρνεις μια ψηφιακουρα και μια κιθαρα των 100 ευρω με γκαζωμενους μαγνητες και βαρας μεχρι τελικης πτωσεως!!).Μια vintage κιθαρα θα δωσει φοβερο χαρακτηρα στον ηχο σου,οπως μια στρατ ή μια LP.Σε συνδυασμο παντα με κατι λαμπατο βεβαια.

Η δικη μου προτιμηση ειναι rack προενισχυση,πολυεφφε,τελικος και καμπινα κλειστη τουλαχιστον 2χ12 για το συγκεκριμενο ηχο.Μια 1χ12 ειναι πολυ λιγη,μια 4χ12 ειναι οτι πρεπει αλλα θες ενα φορτηγο και ενα δουλο για να την κουβαλας!Με αυτο το συστημα αφενος πατας ενα κουμπι και αλλαζουν 15 παραμετροι στον ηχο σου,αφετερου μπορεις να αντικαθιστας μονο οποιο κομματι δε σου αρεσει(πχ μονο τον τελικο).Επιπλεον σου ερχεται αρκετα φθηνα αν αγορασεις τα κομματια μεταχειρισμενα.Και τελος,μπορεις να εχεις τεραστια γκαμα ηχων,απο κρυσταλλινα καθαρα με chorus και βαθος,μεχρι τιγκα ultra μποχα που να σε "χτυπαει" στα σωθικα!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Για καλύτερο Rock/Heavy Metal ήχο..
« Απάντηση #24 στις: 06/06/08, 13:27 »
Ευχαριστώ Jimi για τις συμβουλές!
Καμια συγκεκριμένη πρόταση για προ+τελικό+καμπίνα? (έστω ας είναι και πάνω από τα λεφτά μου, σε λογικά πλαίσια πάντα όχι κανα triaxis, μιας και κοιτάω και για μεταχειρισμένα)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/07, 17:37
από Υπνοβάτης...
72 Απαντήσεις
27364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
93 Απαντήσεις
31768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:27
από Vaiking
31 Απαντήσεις
8595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 00:47
από DarkHorse
0 Απαντήσεις
5154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 13:00
από antonis_mh
31 Απαντήσεις
13105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/13, 14:13
από Kosthrash
4 Απαντήσεις
5098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 05:40
από quickaras
0 Απαντήσεις
2376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 16:10
από gers
0 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/14, 19:18
από Crusader3
39 Απαντήσεις
12044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/14, 08:24
από neeckos