Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή Μαγνητών  (Αναγνώστηκε 10190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Αλλαγή Μαγνητών
« στις: 24/08/04, 14:36 »
Έχω μια washburn wr150 με 2 μονούς και ένα διπλό(στη γέφυρα) μαγνήτες. Σκέφτομαι να αλλάξω τους μαγνήτες αυτούς ωστόσο δεν ξέρω αν θα έπρεπε να διαλέξω active ή passive μαγνήτες. Ξέρω ότι οι active έχουν λιγότερο θόρυβο, υψηλότερη έξοδο και δουλεύουν με μπαταρίες αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζει να ξοδέψω τόσα χρήματα για active μαγνήτες(σχεδόν διπλάσια τιμή οι μαγνήτες της emg σε σχέση με τους dimarzio και τους duncan). Μπορώ να αλλάξω μόνο τον έναν από αυτούς τους μαγνήτες και να παρατηρήσω βελτίωση στον ήχο ή πρέπει να τους αλλάξω όλους; Από προσωπική εμπειρία ποιοι πιστεύετε ότι είναι καλύτεροι οι emg ή οι dimarzio; Θέλω "σκληρά" βρώμικα από το διπλό και "κρυστάλλινα" καθαρά από τον μονό(neck position). Για διπλό έχω καταλήξει στον emg-81 ή τον dimarzio p-90 super distortion. Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #1 στις: 24/08/04, 14:45 »
με βάση τα κρυσταλινα καθαρά και βρομικα γκαζια με εμτζ81..

EMG SA/SA/81 set. Βγαινει ετοιμο σετ με 2 ΣΑ που εχουν κορυφαια καθαρα και τον 81 που ήδη ξέρεις..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #2 στις: 24/08/04, 15:06 »
Πιστεύεις ότι θα ήταν λάθος(ηχητικά) να αλλάξω μόνο ένα από τους τρεις μαγνήτες; Είσαι υπέρ της λύσης των active; Οσον αφορά την εγκατάστασή τους άκουσα ότι χρειάζεται να δημιουργηθεί κοιλότητα για τις μπαταρίες μέσα στο σώμα της κιθάρας. Είναι αλήθεια;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #3 στις: 24/08/04, 20:32 »
Φιλαρακι , θα σου μιλησω εκ πειρας.
Εγω πριν αρκετα χρονια αγορασα μια Fender Strat (μοντελο Heavy Metal) με 2 διπλους (γεφυρα και λαιμο ) και εναν μονο (στην μεση) DiMarzio και με Floyd Rose Pro Tremolo.
Περιμενα απο την κιθαρα να ξυριζει με ολα αυτα , αλλα οι μαγνητες ηταν ψιλο light ...
Οποτε μετα απο μολις 1 μηνα (!!!) που την αγορασρα , αρχισα να την ψαχνω για αλλαγη μαγνητη.
Τελικα εβαλα ενα σετακι απο EMG: 1xEMG89 (bridge) 1xSA (middle) 1xEMG85 (neck). Ο 89 ειναι ιδιος με τον 81 αλλα με την διαφορα οτι μπορεις να τον κανεις split (με push-pull ποτενσιομετρο η με διακοπτακι) και ετσι οποτε θες να λειτουργει σαν μονος και οποτε θες σαν διπλος.
Οι μαγνητες αυτοι τσακιζουν κοκαλα και ειναι οι καλυτερη επιλογη που μπορεις κατα την γνωμη μου να κανεις , ειδικα αν γουσταρεις metal και hard rock φαση.
Ο διπλος στην γεφυρα ουρλιαζει ενω ειναι πολυ ισοροπημενος τονικα , και αν τον χρησιμοποιησεις σαν μονο ειναι σαν τον SA αλλα πιο πριμος και με λιγο περισσοτερο output. O μονος (SA) εχει τον κλασικο strat ηχο αλλα πολυ καθαρο και χωρις θορυβο (καθολου !!!) και ο διπλος στο λαιμο βγαζει ενα φανταστικο ηχο τυπου Les Paul αλλα πιο hot !!!
Tωρα εσυ , προφανως θα βαλεις 2 μονους και 1 διπλο.
Εγω θα σου προτεινα βαλεις 1 διπλο 89 και 2 μονους SA.
Ετσι θα εχεις μια κιθαρα πολυ ευελικτη τονικα , με τον διπλο σε split mode θα ειναι σαν να εχεις μια stratocaster πολυ δυνατη και καθαρη , ενω με τον διπλο σε κανονικη λειτουργια θα εχεις μια κιθαρα ετοιμη να shred-αρει , ενω παντα θα ειναι ολα απολυτως ησυχα και κοντρολαρισμενα !!!
Οσο για το σκαψιμο του σωματος της κιθαρας που λες , ναι ειναι απαραιτητο , αλλα ειναι τοσο λιγο (οσο μια μπαταρια 9V πλακε) που δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα , don't worry ... Το σκαψιμο γινεται συνηθως διπλα απο τα ελατηρια στο τρεμολο απο την πισω μερια της κιθαρας και δεν φαινεται απολυτως τιποτα , ουτε αλλαζει σε τιποτα ο ηχος ή η αποδοση της κιθαρας ή του τρεμολο , σε καμια περιπτωση.
Να εχεις μονο υποψη σου , οσο δεν παιζεις, να βγαζεις το βυσμα απο την κιθαρα για να μην σου τρωει τσαμπα την μπαταρια. Μια μπαταρια αλκαλικη θα σου κραταει (με μεση χρηση) 6 με 12 μηνες (αναλογα ποσες ωρες παιζεις καθε μερα , αυτο μπορει να γινει και 3 μηνες).
Μπορεις να συνδιασεις καποιον EMG με απλο passive μαγνητη (αντιθετα με το τι πιθανοτατα θα σου πουν σε μαγαζια) αλλα οταν θα αλλαζεις απο τον EMG στους απλους θα εχεις μεγαλη διαφορα στην πτωση του output (ειναι σαν να συγκρινεις ferrari με civic) και φυσικα στον θορυβο. Υπαρχουν τροποι για να μειωσεις ή και να εξαλειψεις αυτην την διαφορα στο output (βαζοντας στους απλους μαγνητες , σε σειρα ενα κυκλωματακι pre-amp 20db boost που το δινει και η ιδια η EMG) , αλλα 1ον δεν ξερω αν θα το αναλαβει καποιο καταστημα να στο κανει , οχι οτι ειναι τιποτα δυσκολο ...(κλασικοι Ελληνες επαγγελματιες που βαριουνται να το ψαξουν) και 2ον δεν ξερω κατα ποσο θα σε συμφερει χρηματικα αλλα και απο αποψης αποδοσης. Η γνωμη μου κανε λιγες οικονομιες και υπομονη και πηγαινε για ολο το πακετο !!!
Παντως για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο το θεμα πηγαινε στο site της EMG (www.emgpickups.com) και θα δεις ολα αυτα που σου λεω...
Εγω , την εγκατασταση την εκανα στον Καγμακη (στο κεντρο στην Εμ. Μπενακη) και απο τοτε (πανω απο 6 χρονια) δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα εσυ ψαξτο να δεις μηπως βρεις και φθηνοτερα ....
Η γνωμη μου λοιπον ειναι go for it !!! Πιστεψε με , δεν θα το μετανοιωσεις ουτε στιγμη !!!
Ελπιζω να σε βοηθησα.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/04, 02:18 από The Great Cornholio »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #4 στις: 26/08/04, 19:42 »
Εγω απο την αλλη εχω ακουσει πως δεν χρειαζεται απαραιτητα να κανεις εσοχη στο ξυλο για την μπαταρια....οι περισσοτερες εταιριες εχουν ηδη φροντισει για αυτο...συνηθως υπαρχει εσοχη για τετοια πραγματα..και αν δεν υπαρχει εχω ακουσει πως μπορει να μπει η μπαταρια και απο πισω που υπαρχει χωρος...
Δεν ειμαι και σιγουρος βεβαια...απλα το αναφερω
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #5 στις: 26/08/04, 21:38 »
oi emg einai polu kaloi magnhtes exw balei se mia strat mou to 85/sa/sa. Polloi tous thewroun ligo flat alla egw diafwnw. Polu wraia zesta gkazia apo ton 85 enw oi SA dinoun polu kala kathara....alla oxi toso kalo kai authentiko blues hxo(me ligo distortion). Yparxei periptwsh na mh xreiasteis na skapseis th kithara gia th mpataria alla auto tha prepei na to dei texnikos an de xereis esy o idios na kaneis th douleia.....egw pantws katafera me ligo strimwgma kai thn exwsa katw apo ta potensiometra.Auto pou se kammia periptwsh de tha prepei na kaneis einai na mixareis active emg me passive. Yparxoun kapoia wiring diagramms pou kukloforoun sxetika me auto alla den ta exw dokimasei gia a sou pw kata poso douleuoun .....koitazontas tya omws de mou fenontai kai polu entaxei.Einai kaluteor na apofasiseis ti thes kai na dialexeis poia odo thes na pareis: h olo active h olo passive.....mh ta anakatepseis.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/04, 02:51 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #6 στις: 26/08/04, 22:50 »
Τα παιδια εχουν δικιο ... εν μερη ...
Αν εχεις κιθαρα που εχει pickguard (το πλαστικο που προστατευει την κιθαρα απο γρατζουνιες απο πενιες κτλ), τοτε ειναι δυνατον να στριμωξεις καπου την μπαταρια. Αν ομως δεν εχει η κιθαρα σου pickguard, τοτε ή θα πρεπει να στριμωχθει η μπαταρια πισω , εκει που ειναι τα ελατηρια για το τρεμολο ή αν δεν υπαρχει χωρος θα πρεπει σε αυτο το σημειο να αφαιρεθει λιγο ξυλο για να μπει η μπαταρια.
Οπωε και να εχει η κιθαρα δεν παθαινει τιποτα και δεν φαινεται τιποτα απολυτως.
Κατα την γνωμη μου , η καλυτερη λυση ειναι να μπει η μαπταρια απο πισω , γιατι ετσι αλλαζεται πολυ ευκολα ...
Τελος κιθαρες με ετοιμες εσοχες για μπαταρια , που αρχικα απο το εργοστασιο δεν ειχαν active μαγνητες (και αρα αναγκη για μπαταρια) , εγω δεν εχω δει ποτε μου (εκτος ισω απο τιποτε custom μοντελα) ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #7 στις: 27/08/04, 15:50 »
Βλέπω ότι για τη γέφυρα μου προτείνεται τον emg-85 ή 89. Ωστόσο στο site της emg για τη γέφυρα προτείνουν τον 81, ενώ τον 85 ή 89 για neck θέση. Αυτός είναι και ο συνδυασμός που χρησιμοποιούν ο zakk wylde και ο kirk hammet για να βγάλουν τον καταπληκτικό τους ήχο. Άκουσα και τα ηχητικά δείγματα που δίνει η σελίδα για αυτούς τους μαγνήτες και έχω την εντύπωση ότι ο emg-81 έχει τον πιο σκληρό ήχο. Έχει δοκιμάσει κανείς τον συγκεκριμένο μαγνήτη;

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #8 στις: 27/08/04, 16:01 »
Γεια και παλι.
Εγω τουλαχιστον δεν σου προτεινα να βαλεις τον 85 στην γεφυρα ...
Εγω σου προτεινα να βαλεις στην γεφυρα ή τον 89 (για να μπορεις να τον κανεις και μονο οποτε θες , για περισσοτερους ηχους) , ηή τον 81 και στο λαιμο να βαλεις η τον 85 , ή τον 89 (για τους ιδιους λογους που σου ειπα και πριν).
Ολα εξαρτωνται απ'το τι θελεις να παιξεις...
Αν εχεις σκοπο να παιζεις κυριως lead και metal ή hard rock , τοτε βαλε στην γεφυρα τον 81 και στο λαιμο τον 85.
Εαν ενδιαφερεσαι να μπορεις να παιζεις πιο "πασπαρτου" , σου προτεινω να βαλεις στην γεφυρα τον 89 και στον λαιμο η τον 85 η ξανα τον 89.
Τελος αν σκοπευεις να παιζεις περισσοτερο ρυθμικα (απο metal & hard rock μεχρι jazz) σου προτεινω να βαλεις στην γεφυρα τον 60 (τον χρησιμοποιει και ο Hetfield) και στο λαιμο τον 85 ...
Οποτε διαλεγεις και παιρνεις ...
Τωρα για 85 στην γεφυρα , θα εβαζα μονο αν ενδιαφερομουν κυριως για πιο jazzέ καταστασεις ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος l_y_c_o_s

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • The hunter the thunder The wrath of heavens comin'
    • Προφίλ
    • The Absolute Site
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #9 στις: 27/08/04, 21:31 »
Πόσα χρήματα θα χρειαστεί ο μάστορας για να μου περάσει τους μαγνήτες κλπ. Οι τιμές των μαγνητών στην Ελλάδα διαφέρουν πολύ από τις επίσημες της εταιρίας; Συγκεκριμένα σκέφτομαι να πάω στον Λιόλιο στη Θεσσαλονίκη που είναι και επίσημος αντιπρόσωπος της emg.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #10 στις: 27/08/04, 22:15 »
Απο Θεσσαλονικη εισαι; Αν ναι τοτε δεν μπορω να σε βοηθησω ...
Απλως ψαξε (μεσα απο συζητησεις με αλλους) να βρεις ποιο μαγαζι κανει καλα τετοιες δουλειες και πηγαινε ...
Τωρα για τις τιμες δεν ξερω αφου εγω τους τοποθετησα πριν 7 χρονια περιπου ... και τοτε ειχα πληρωσει και για τους τρεις , μαζι με την τοποθετηση , στον Καγμακη 80.000δρχ , δηλ. γυρω στα 240€ κομπλε ... Τωρα ποσο εχουν παει δεν γνωριζω.
Παντως μπορεις να ψαξεις και απο ebay η απο κανα ξενο site (ιδιως απο Ευρωπη , για να μην πληρωσεις δασμους κτλ).
Αν παρεις μεσω internet θα θες (σχεδον παντα) πιστωτικη καρτα ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #11 στις: 29/08/04, 23:05 »
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ?Κ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ Η ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ?ΟΧΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΑΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΣΕ ΘΕΜΑ ΗΧΟΥ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΜΑΓΝΗΤΕΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ JACKSON DX10D ME MAGNHTES DUNCAN HB 103 K NECK K BRIDGE.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΒΑΛΩ EMG 81 ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?  PLEASE HELP
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #12 στις: 29/08/04, 23:50 »
Κανενα προβλημα απολυτως .... οποιος σου ειπε κατι τετοιο ή δεν ηθελε να το κανει ή δεν μπορουσε (εκτος αν ειχε κανενα vintage , σπανιο οργανο του οποιου την ομοιογενεια και κυριως την αυθεντικοτητα δεν ηθελε να "χαλασει")
Απλως η κιθαρα σου θα ακουγεται διαφορετικα (καλυτερα) ....
Φυσικα το "καλυτερα" και το "χειροτερα" ειναι κατι υποκειμενικο. Οποτε ακους καποιο αλλο οργανο (αν γινεται ιδιο με το δικο σου ή παρομοιο) που να εχει τους μαγνητες που προκειται να βαλεις , το ακους κι αν σου αρεσει , κανεις την αλλαγη.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #13 στις: 29/08/04, 23:58 »
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΙΘΑΡΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ Κ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ...ΕΣΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ?
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #14 στις: 30/08/04, 00:25 »
safws kai otan allazeis magnhtes prepei na labeis sobara upopsh ta xarakthristika ths kitharas sou.Na sou dwsw ena paradeigma giati dystyxws sthn ellada oson afora thn hlektrikh kithara basileuei h hmimatheia(h opoia einai xeiroterh apo thn amatheia). Den einai kalh idea na sunduaseis ena magnhth me polla prima(p.x seymour duncan pearly gates) se mia kithara me tastiera h kai swma apo maple giati to maple tha enisxusei yperbolika ta hdh tonismena prima tou magnhth me apotelesma h hlektrikh sou na akougetai pio polu sa mpouzouki para sa hlektrikh.Allo parageigma....den einai kalo na baleis magnhth me liga mpassa(p.x duncan custom custom) se kithara me floyd rose pou apo mono tou "trwei mpassa".....tha exeis "atrofika"mpassa.
Lupame alla opoios sou leei oti den exei shmasia ti kithara exeis bale opoio magnhth thes einai asxetos(to 80% twn pwlhtwn sta magazia kai to 90% twn posters se ellhnika site pou asxolountai me th kithara)

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #15 στις: 30/08/04, 00:35 »
ΛΟΙΠΟΝ Η ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ FLOYD ΑΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΕΡΑ ΜΠΑΣΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ EMG..ΑΛΛΑ ΔΙΝΟΥΝ Κ ΠΟΛΥ ΠΡΙΜΑ?ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ DIMARZIO ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΟΠΩΣ ΤΟΥ GILBERT ΕΔΙΝΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΙΜΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΤΙΒ Η ΠΑΣΙΒ?
 
ΔΕΣ ΕΔΩ http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.php?partno=DX10DFS_Dinky_Firestorm
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #16 στις: 30/08/04, 05:01 »
safws kai otan allazeis magnhtes prepei na labeis sobara upopsh ta xarakthristika ths kitharas sou.Na sou dwsw ena paradeigma giati dystyxws sthn ellada oson afora thn hlektrikh kithara basileuei h hmimatheia(h opoia einai xeiroterh apo thn amatheia).


Δεν ξερω αν το "ημιμαθεια" αναφεροταν σε μενα , (δεν τρεχει τιποτα και να αναφεροταν , αν τα ηξερα ολα τοσο καλα , ισως να ημουν και τεχνικος κιθαρας. Ποτε δεν ειπα σε κανεναν οτι αυτο που λεω ειναι το σωστο οπωσδηποτε και οτι τα ξερω ολα. Την γνωμη μου λεω. Αν και πιστευω οτι και καποια πειρα εχω και λογω σπουδων ξερω καποια πραγματακια).
Παντως αν αυτος ο χαρακτηρισμος ηταν για μενα , θα επρεπε φιλε fenderiarh να δεις οτι ο φιλος που ρωταει , ρωταει για την δικη του κιθαρα και τον EMG81 , και εγω για την δικη του κιθαρα του μιλησα. Ολα τα αλλα που αναφερεις εσυ , τα θεωρησα αυτονοητα ....
Εαν δηλαδη εχεις κιθαρα που ηδη βγαζει πολλα μπασσα , τοτε δεν θα παρεις μαγνητη που θα βγαζει περισσοτερα μπασσα απο αυτον που ηδη εχεις , αυτο ειναι αυτονοητο (εκτος αν επιδιωκεις κατι τετοιο , ολα εξαλλου ειναι θεμα γουστου, γιατι σε μενα και σε αλλους δεκα μπορει να ακουγεται κατι χαλια , αλλα για σενα να ειναι ο ηχος που εψαχνες τοσα χρονια!)

Οπως ειπα και πιο πριν , ενας μαγνητης μπορει να μπει αφοβα σε οποιαδηποτε κιθαρα χωρις κανενα τεχνικο προβλημα.
Τωρα το τι ηχο θα παρεις, εννοειται οτι το εχεις σκεφτει με βαση τον ηχο που εχεις τωρα και αναλογα εχεις επιλεξει τον μαγνητη.
Εξαλλου, επαναλαμβανω, η απαντηση που εδωσα στον φιλο μας , αφορουσε την ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΙΘΑΡΑ και τον EMG81 που θελει να βαλει. Δεν ηταν απαντηση για ολες τις κιθαρες και τον συγκεκριμενο μαγνητη.
Ακριβως για αυτο τον λογο , για τα "ακουστικα" θεματα, (και επειδη δεν φανταζομαι οτι το παλικαρι εχει τοση πειρα ωστε να ξερει πολλα απο ξυλα και τα τονικα τους χαρακτηριστικα, αλλιως δεν θα ρωταγε) του προτεινα να ακουσει τους μαγνητες που θα βαλει στην κιθαρα του, σε καποιο μαγαζι, πανω σε καποιο αλλο οργανο που θα τους εχει και θα εχει και τα ιδια χαρακτηριστικα με του δικου του (ή οσο το δυνατον γινεται τα ιδια).
Μην ξεχνατε εξαλλου οτι ακομα και 2 ιδιες κιθαρες μπορει να ακουγονται διαφορετικα ...
Παντως γι αυτο ακριβως το λογο υπαρχουν τα τεχνικα και ηχητικα χαρακτηριστικα των μαγνητων. Για να επιλεγεις καθε φορα αυτον που θα σου δωσει τον ηχο που ψαχνεις.
Αν και στην τελικη ολα ειναι σχετικα...
Υπαρχουν μουσικοι , που επειδη ειναι "κολλημενοι" με εναν μαγνητη και τυπο κιθαρας για διαφορους λογους, να τοποθετουν μαγνητες με "λανθασμενη" επιλογη , (με βαση τα δικα μας κριτηρια) , αλλα για αυτους να ειναι αυτο που θελουν , και ακομα κι αν η κιθαρα τους ακουγεται μετα "μπουζουκι" ή οπως αλλιως , αυτοι να το διορθωνουν μετα με επεμβαση στο EQ κτλ.
Χαρακτηριστικο παραδειγμα μουσικου που πηγε "κοντρα" σε κατι τετοια "κατεστημενα" , ειναι ο Zakk Wylde , που στην Les Paul "τολμησε" και τοποθετησε Floyd Rose τρεμολο και EMG μαγνητες ... μεχρι και βεβηλο ακουσα μερικους (σοβαρους κατα τα αλλα) να τον αποκαλουν !!!!
Οποτε περα απο τα ξυλα , περα απο τα τονικα χαρακτηριστικα , τα τρεμολο κτλ, αυτο που παιζει σημαντικοτερο ρολο ειναι η υποκειμενικη κριση του καθενος ... Τι να το κανω εγω να μου λετε οτι ο ηχος της κιθαρας μου ειναι γ*****ς , οταν εγω την θελω με αυτους τους μαγνητες , εστω και αν σε εσας ακουγεται σαν "μπουζουκι" ... ;)  
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #17 στις: 30/08/04, 05:12 »
Τωρα για να απαντησω και στην ερωτηση του φιλου papasouza.
Ναι , στην δικη σου κιθαρα (οπως ανεφερα και στο πρωτο post) , οι EMG ταιριαζουν γαντι. Ενας 81 ή 89 στην γεφυρα και ενας 85 στο λαιμο ειναι οτι πρεπει. Αν παντως παιζεις πιο πολλα ρυθμικα σου προτεινω στην γεφυρα να βαλεις τον EMG60 ...
Αν μενεις Αθηνα, και θες μπορεις να ερθεις σπιτι μου να ακουσεις την δικη μου κιθαρα που εχει περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα με την δικια σου αλλα με EMG89 , SA και 85, και μπορεις να φερεις και την κιθαρα σου για να εχεις μετρο συγκρισης ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papasouzas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • maiden rules!!!Up ThE iRoNs
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #18 στις: 30/08/04, 12:43 »
Φιλε cornholio κ fenderiari σας ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.Μενω Θεσσαλονικη αλλιως θα ερχομουνα να δω την κιθαρα που μου λες.Αλλα εχω τσεκαρει κατι κιθαρες στον Νακα με μαγνητες emg και σχετικα στο δικο μου στυλ κ θα παω να δοκιμασω εκει μια με περιπου ιδια λεφτα με την δικια μου.

Ευχαριστω κ παλι
LivE FasT....PlaY JacKsoN

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Αλλαγή Μαγνητών
« Απάντηση #19 στις: 30/08/04, 13:28 »
Μιας κι εισαι Θεσσαλονικιος, δες μια στον Λιολιο... Φερνει τις ESP, οι οποιες φορανε ΕMG μαγνητες και ισως να βρεις απο 'κει μιαν ακρη...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/05, 17:17
από drakoumel
105 Απαντήσεις
54532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/06, 00:47
από djkostas
32 Απαντήσεις
22241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
15 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
2 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 21:43
από MrPumpkin
5 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
19 Απαντήσεις
8290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων