Αποστολέας Θέμα: Guitar rigs-Cool Edit Pro  (Αναγνώστηκε 2577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Guitar rigs-Cool Edit Pro
« στις: 25/10/08, 21:34 »
Έχω αυτά τα δύο προγράμματα, αλλά δεν έχω καταφέρει να ηχογραφήσω τον ήχο μου απ'τα Guitar rigs με το Cool Edit Pro..
Καμιά ιδέα;
Πώς να τα κάνω να συνεργαστούν;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Guitar rigs-Cool Edit Pro
« Απάντηση #1 στις: 25/10/08, 23:49 »
Ελπίζω να σου απαντήσουν κι άλλοι μετά από εμένα, τα παρακάτω σαν μια πρόχειρη απάντηση από κάποιον που έχει ελάχιστες γνώσεις πάνω στο θέμα...

Αρχικά, απ όσο ξέρω, το Cool Edit Pro δεν δέχεται VSTs, οπότε το να ανοίξεις το Guitar Rig σαν vst μέσα στο CEP, απλά δεν παίζει...

Οπότε 2 λύσεις υπάρχουν:
- Μπορείς να επιλέξεις ως πηγή ήχου το ''what you hear''.. Τώρα το από πού το επιλέγεις αυτό, sorry, δεν το ξέρω, ό,τι ακούω λέω κι εγώ.. :P Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις -αν και λίγο μπακαλίστικη σαν λύση- είναι να συνδέσεις τα line outs της κάρτας σου sto line in, αν βέβαια η κάρτα ήχου σου στο επιτρέπει.. Επίσης, κάπου είχα δει πως υπάρχει ειδικό πρόγραμμα γι αυτή τη δουλειά (να δίνει ως πηγή ήχου ό,τι ακούς από τα ηχεία σου) αλλά δε θυμάμαι όνομα, κάνε ένα search και ίσως το βρεις.. Αν το βρω, θα το ποστάρω..

- Ανοίγεις το GR standalone και ηχογραφείς από τον δικό του recorder... Σώζεις τις ηχογραφήσεις σου και τις ανοίγεις από το CEP για να κάνεις τις μίξεις..

Btw, υπάρχει και μια 3η λύση, να φύγεις από το CEP και να πας σε κάποιο άλλο sequencer που θα σου παρέχει περισσότερες δυνατότητες..

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Guitar rigs-Cool Edit Pro
« Απάντηση #2 στις: 26/10/08, 00:35 »
Btw, υπάρχει και μια 3η λύση, να φύγεις από το CEP και να πας σε κάποιο άλλο sequencer που θα σου παρέχει περισσότερες δυνατότητες..

Ανεπιφύλακτα θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο. Οχι οτι το Cool Edit δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Αλλά υπάρχουν daws (προγράμματα με πιο απλά λόγια) που κάνουν πολύ καλύτερα αυτή τη δουλειά. Γιατί δεν δοκιμάζεις το Cubase? Ή έστω το Live? Υπάρχουν πολλά προγράμματα που θα βρεις με λίγο ψάξιμο, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το Cool Edit είναι κυρίως για επεξεργασία του ήχου μετά την ηχογράφηση (Mastering κτλ κτλ), όπως και το WaveLab. Ηχογραφεί και αυτό, αλλά δεν εξιδικεύεται στη δημιουργία ολόκληρων μουσικών κομματιών, με χρήση Midi κτλ κτλ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
20058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 12:42
από Απόλλων
10 Απαντήσεις
4493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/07, 15:05
από Baroness
28 Απαντήσεις
10217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/08, 06:11
από Ioannis Anastassakis
14 Απαντήσεις
9329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
1 Απαντήσεις
2830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:11
από Salinas
4 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 17:59
από Joevaicci
0 Απαντήσεις
1554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 17:27
από love_of_787
3 Απαντήσεις
2793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 01:18
από Ntemis
12 Απαντήσεις
4236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 01:57
από Mike Moss