Αποστολέας Θέμα: ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΨΩ ΤΟΝ ΗΧΟ ΤΗΣ ΚΛΑΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΕ MIDI ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!!!!  (Αναγνώστηκε 5011 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zouzou_klmt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!! ΛΟΙΠΟΝ... ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΕΝΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ APPLE i-mac ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤHΣ APPLE TO LOGIC PRO7...ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΩ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΒ ΕΝΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΦΛΑΟΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΦΛΑΟΥΤΟΥ..ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ MIDI..ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΡΦΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΝΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΚΑΝΩ?ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αν δε σε ενδιαφέρει να το κάνεις αυτό σε πραγματικό χρόνο, μπορείς να το κάνεις απλά ηχογραφώντας την κλασσική σου (είτε με μικρόφωνο είτε με κάποιο Piezo) και να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα που διορθώνει τα φάλτσα, όπως το waves tune ή το melodyne. Σκανάρεις με κάποιο από αυτά αυτά που παίζεις και μετά κάνεις export σε midi και αφαιρείς το plugin τελείως! Βασική προϋπόθεση να μην έχεις συγχορδίες σε αυτά που παίζεις, γιατί δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τις νότες μεταξύ τους. Αν σε νοιάζει αυτό πρέπει να πας σε πιο πολύπλοκες και ακριβές λύσεις και κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς και κάποια κιθάρα που να βγάζει midi.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες,

Κατ' αρχάς σε παρακαλώ μη γράφεις με κεφαλαία όμως γιατί είναι σα να φωνάζεις.

Τώρα για αυτό που ζητάς υπάρχουν 2 τρόποι, κανένας από τους οποίους δεν είναι φτηνός. Και οι δύο απαιτούν εγκατάσταση μαγνήτη, πιεζοηλεκτρικού, μαγνητικού ή εξαφωνικού, και αγορά εξοπλισμού (ουσιαστικά μετατροπέα από audio σε Midi).

Η φτηνότερη από τις 2 λύσεις είναι να βάλεις έναν soundhole μαγνήτη στην κιθάρα σου ώστε να υπάρχει έξοδος σήματος. Αυτή την έξοδο την συνδέεις με το PETERSON SONUUS-G2M το οποίο θα μετατρέψει την ηχητική πληροφορία σε MIDI και θα την στείλει στο PC. Το συνολικό κόστος κυμαίνεται από 130 - 470€ και η διαφορά αυτή εξαρτάται από το ποιόν μαγνήτη βάλεις.

Τώρα έχεις δύο πολύ σημαντικά πράγματα να σκεφτείς για αυτή τη δουλειά. Πρώτον, είναι η ποιότητα του σήματος που θα μπαίνει στον μετατροπέα. Όσο πιο καθαρό μπει το σήμα τόσο πιο καθαρό θα βγεί. Η αλήθεια είναι ότι αφ' ενός δεν έχω προσωπική εμπειρία με το Peterson και αφ' εταίρου το soundhole μαγνήτη δεν τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ για το πόσο καθαρό ήχο θα σου βγάλει. Αφ' εταίρου είναι το πόσο συχνά θα το χρησιμοποιείς το όλο σύστημα κι αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις για live.

Αν νομίζεις ότι θα θελήσεις να πας σε κάτι πιο μόνιμο και ποιοτικό πες μας να σου προτείνουμε πιο MIDI-friendly λύσεις.  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
ενας φθηνός αλλα οχι επαγγελματικός τρόπος είναι " να κατεβάσης το free  Audacity 1.3 Beta να ηχογραφήσεις την κιθάρα σου και έπειτα αφου το μετατρέψης σε mp3 το εισάγης στο intelliScore Ensemble WAV to MIDI Converter και με κάποιες ρυθμήσεις που θα κάνεις το βγάζεις σε mid.
 ;D λίγο μπακαλίστικο αλλα απλο  ::)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος dread12

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Roscoe Beck
    • Προφίλ
Μια άλλη λύση είναι να αλλάξεις κιθάρα και να αγοράσεις μια Godin. Αυτές οι καναδικές κιθάρες διαθέτουν υποδοχή για MIDI synth access.

Το κακό είναι ότι οι Godin είναι σχεδόν απρόσιτες (η τιμή τους είναι υπερβολικά τσουχτερή!).

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απρόσιτες; Δεν νομίζω...
http://www.thomann.de/gr/godin_freeway_sa_bk.htm


Eπειδή μιλάμε για ηλεκτροκλασσική με synth access για δες την τιμή καλύτερα...  ;)

http://www.thomann.de/gr/godin_multiac_spectrum_sa_lightburst.htm
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 22:47
από Jezus
7 Απαντήσεις
10035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
13 Απαντήσεις
7086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 14:16
από pimami
9 Απαντήσεις
6173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/10, 18:53
από sofitia
15 Απαντήσεις
10764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/10, 15:58
από astratos13
18 Απαντήσεις
9966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/11, 23:58
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
21 Απαντήσεις
17260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/13, 12:41
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
4128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/12, 13:57
από Dr Wolf
11 Απαντήσεις
8753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 16:22
από Gildor