Αποστολέας Θέμα: Mod σε Danelectro Tuna Melt...  (Αναγνώστηκε 1789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Mod σε Danelectro Tuna Melt...
« στις: 04/01/12, 05:28 »
Γεια χαρά και καλή χρονιά!  :beer

Έχω ένα Danelectro Tuna Melt (tremolo) το οποίο είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του.. Όπως όμως πολλά tremolo πετάλια της αγοράς, έτσι κι αυτό, έχει ένα θέμα με τη διαφορά έντασης στην on και off κατάσταση. Το συγκεκριμένο παρουσιάζει volume drop όταν ενεργοποιείται. Με λίγο ψάξιμο είδα ότι πολλοί χρήστες του Tuna Melt έχουν volume drop θέμα οπότε δεν έπεσα σε ελλατωματικό κομμάτι (τουλάχιστον όχι περισσότερο από τα υπόλοιπα κομμάτια)... Για την ιστορία, η Danelectro έβαλε trim pot στο εσωτερικό του μεταγενέστερου Cool Cat Tremolo ενώ -έχω την εντύπωση- διόρθωσε το πρόβλημα στις τελευταίες παρτίδες του Tuna Melt..

Νομίζω ότι το volume drop είναι εντονότερο όταν χρησιμοποιώ και παραμόρφωση αλλά θα το ξανατεστάρω αυτό για σιγουριά.. Το tremolo το χρησιμοποιώ μετά το distortion αν αυτό παίζει ρόλο...

Επειδή η φύση των tremolo πεταλιών είναι τέτοια που μπορούν να σε ξεγελούν στην ένταση (αφού κόβει σήμα ίσως νομίζεις ότι ακούς τον ήχο σε χαμηλότερη ένταση), έβαλα το speed στη μικρότερη τιμή και σύγκρινα την ένταση με το πετάλι off και on. Τελικά το volume drop είναι μικρότερο απ ότι νόμιζα... Ακόμα και ψευδαίσθηση να είναι όμως, απ τη στιγμή που παίζω κυρίως σε μέτρια-υψηλά επίπεδα speed και το αυτί ξεγελιέται, θα ήθελα να έχω ένα Level knob για να ελέγχω την ένταση του σήματος.. Οπότε μιας και είχα κατά νου ένα rehouse στο πετάλι θα θελα να ρωτήσω...

Μπορώ να προσθέσω ένα Level knob στο πετάλι? Στην αρχή είπα πως θα ναι απλό αλλά μετά σκέφτηκα πως αν είναι απλά ένα passive knob, δε θα προσθέτει ένταση αλλά θα κόβει, κάτι που δε θέλω... Από την άλλη, ίσως μπορώ να αλλάξω κάποια αντίσταση στο κύκλωμα ώστε το πετάλι να παρουσιάζει αύξηση volume και προσθέτοντας ένα Level knob να φέρνω το επίπεδο της έντασης εκεί που θέλω... Τέλος, όντας πραγματικά άσχετος από κυκλώματα κλπ, ίσως λέω και χαζομάρες...

Εντέλει, γίνεται να προσθέσω Level knob? Αν όχι, πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα με το volume drop?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Mod σε Danelectro Tuna Melt...
« Απάντηση #1 στις: 04/01/12, 10:14 »
Μπορώ να προσθέσω ένα Level knob στο πετάλι? Στην αρχή είπα πως θα ναι απλό αλλά μετά σκέφτηκα πως αν είναι απλά ένα passive knob, δε θα προσθέτει ένταση αλλά θα κόβει, κάτι που δε θέλω... Από την άλλη, ίσως μπορώ να αλλάξω κάποια αντίσταση στο κύκλωμα ώστε το πετάλι να παρουσιάζει αύξηση volume και προσθέτοντας ένα Level knob να φέρνω το επίπεδο της έντασης εκεί που θέλω... Τέλος, όντας πραγματικά άσχετος από κυκλώματα κλπ, ίσως λέω και χαζομάρες...
Εντέλει, γίνεται να προσθέσω Level knob? Αν όχι, πώς μπορώ να λύσω το πρόβλημα με το volume drop?

Μια χαρά τα λες, και είσαι κοντά στην λύση.

Δύο άμεσες και απλές λύσεις βλέπω εγώ:

Η πρώτη είναι να μελετήσουμε το κύκλωμα του και να δούμε εάν και πού μπορεί να γίνει αυτή η παρέμβαση. Εάν δεν έχουμε πρόσβαση στο σχηματικό..

Η δεύτερη, είναι να προσθέσουμε ένα απλούστατο boosterάκι ενός τρανζίστορ FET σε τάξη A που είναι ότι πιο transparent υπάρχει, μέσα αλλά μπροστά από το πετάλι, το οποίο θα ενεργοποιείται με τον ίδιο ποδοδιακόπτη.

Μπορεί να έχει είτε εξωτερικό volume αν θέλεις, ή αν δεν θέλεις να αλλάξεις κουτί και χωράει στο ίδιο, να έχει ένα trim εσωτερικά τύπου set-and-forget.

Το boosterάκι μπορεί να είναι αυτό που φτιάξαμε στο DIY, μπορεί να είναι μία έτοιμη πλακέτα όπως του Orman που να βάλεις εσύ τα 5-6 υλικά πάνω, ή ένα τελείως έτοιμο του εμπορίου όπως πχ αυτό του Barber που είναι η Rolls Royce των buffer. (οι λύσεις για booster είναι πάρα πολλές).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
11488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/04, 20:01
από Βραζίλης