Αποστολέας Θέμα: Jamming in 5/4  (Αναγνώστηκε 4028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Jamming in 5/4
« στις: 11/10/10, 11:51 »
Ή αλλιως "Δοκιμαζοντας το Reason 5.0 βραδιατικα"  ;D

Η ρυθμικη βαση ειναι στα 5/4, οποτε ο τιτλος επρεπε να ειναι αντιστοιχος ( γιατι το "Jamming in Reason 5.0" δε νομιζω πως πιανει ).

Θα το βρειτε εδω:

http://www.box.net/shared/k27tn3glin

ή

http://rapidshare.com/files/424369446/Jamming_in_5.4.mp3


Καλη ακροαση  ;D ( α ναι, ειναι jamming χωρις κιθαρα, οποτε μη πειτε πως δεν σας προειδοποιησα )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #1 στις: 11/10/10, 15:01 »
Πολύ καλό :) , tribal rhythm με jazzy comping... Έχει ένα "υπνωτικό" (με την καλή έννοια) vibe, θα μπορούσα να το άκουγα ατελείωτα...

Εντυπωσιακό πόσο διαφορετική μπορεί είναι η αίσθηση που βγαίνει φεύγοντας από το κλασσικό 4/4... μου έδωσες έμπνευση για practice! :D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #2 στις: 11/10/10, 18:56 »
Ευχαριστω πολυ Fourier!

Η αληθεια ειναι πως τα 5/4 με δυσκολεψαν παρα πολυ στο μετρημα, αλλα τα καταφερα στο τελος να το groovαρω οσο μπορουσα! Αν κι ομολογω πως ενω τη ρυθμικη αγωγη την εφτιαξα μεσα σε μια μερα ( ειναι αρκετα layers ολα τα ρυθμικα μερη ), τα wurli, organ και flute χρειαστηκα 2-3 μερες να τα "ψιλοτραγουδω" με το ρυθμο για να τα γραψω οσο μπορουσα καλυτερα!

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #3 στις: 11/10/10, 20:07 »
Αχμμμμμμ.....να φανταστώ δεν κοιμήθηκες παίζοντας με το reason ε? ;D  εμένα μ'αρεσαν πολύ οι ήχοι των κρουστών και του organ.....σαν concept μου φαίνεται ότι κάνει απίστευτα για backround μουσική αν με πιάνεις.......πολύ ενδιαφέρον...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #4 στις: 11/10/10, 20:21 »
κοιτα βασικα με εκανες να περιμενω ακουγοντας την εισαγωγη οτι θα ακουσω κατι σε στυλ Massive Attack ή Faithless !
καλο ειναι δεν λεω αλλα καπου κουραζει.
απο το 00:35 και μετα  που μπαινει το μπασο σε φτιαχνει ,απλα θελει καπου ενα break να αλλαξει η φαση. ;)

θελει και παιρνει δουλεια ακομα.

 :up

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #5 στις: 12/10/10, 11:07 »
Massive attack και Faithless?

Νομιζω πως η σκεψη σου βρισκεται 2 δεκαετιες πιο μπροστα απο το κομματι, το οποιο περισσοτερο θυμιζει ενα jammαρισμα επι σκηνης απο Jethro Tull, ή Santana ( χωρις κιθαρα ;D ), ή καποιο soundtrack ταινιας των 70s με παιδια των λουλουδιων! ;)   
Δε νομιζω πως θα ελεγες "βαρετους" τους Jethro οταν σε καποιο live θα ειχαν 5-6 λεπτα αυτοσχεδιαστικων μερων  ::)

Massive attack ιδιαιτερα δε νομιζω πως "κολλανε" στο ολο ρυθμικο σχημα, ενω Faithless ειχα παντα την εντυπωση πως ηταν αρκετα ηλεκτρονικοι για να εχουν τοσο ethnic ρυθμικες αγωγες. Εκτος εαν και οι 2 μπαντες αλλαξαν 'ηχο' και δε το ξερω ;)

Προφανως προκειται για jammαρισμα που σκοπο ειχε να απολαυσω το νεο Reason ( master of puppets που να κοιμηθω; το προγραμμα ειναι εκπληκτικο! ) και τη δομη 5/4 που δεν επιτρεπει να ξεφυγεις ευκολα.

Σε καλη ποιοτητα ειναι το mp3, εαν θες να κανεις τη διαφορα που σου λειπει letmeknow μπορεις να αξιοποιησεις τις κιθαριστικες σου ικανοτητες και να παιξεις κατι απο πανω ;) Θα ηθελα πολυ να ακουσω τι εχεις στο μυαλο σου σαν solo.

Ευχαριστω για το χρονο σας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #6 στις: 13/10/10, 16:52 »
Massive attack και Faithless?

Νομιζω πως η σκεψη σου βρισκεται 2 δεκαετιες πιο μπροστα απο το κομματι,


καλο ειναι αυτο δεν ειναι κακο! :)

το μπασο παντως μου θυμισε το
Αngel
  .
καλα με τους Jethro επεσες στην περιπτωση με εμενα γιατι αν και κολλημενος με κλασικα πραγματα δεν τους παω καθολου λεμε!
ισως να ειναι η μονη μπαντα που δεν γουσταρω απο την τοτε εποχη.

ευχαριστως να εγραφα κατι αν εβρισκα χρονο.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #7 στις: 14/10/10, 11:33 »
Ωραιο!

Μου θυμισε Vai της εποχης Fire Garden - Ultra Zone με τα διαφορα "jungle" τζαμαρισματα του.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #8 στις: 14/10/10, 11:42 »
Let me know, ειλικρινα οσες φορες κι αν ακουσα το Angel δε βρηκα καμια σχεση του μπασου των Massive Attack με αυτο που εχει το jamming.  :-\

Οι jethro πανε αναλογα με τα γουστα, οποτε δε θα διαφωνησω. Κατα τη γνωμη μου ηταν μια μπαντα που επαιξε μια δεκαετια πισω απ'ο,τι ανηκε  ;D

Ολο το jamming ειναι σε Dm ( με παρεμφερεις αλλαγες, αλλα οκ δε ξερω εαν πιανονται ), οποτε ευχαριστως να ακουσω και τη δικη σου αποψη πανω στα 5/4.

Mikemoss, η μονη διαφορα ειναι πως ο Vai ( οσο κι αν δε συμπαθω αυτο το ειδος ) ειναι δεξιοτεχνης  ;D

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #9 στις: 14/10/10, 13:03 »
Εγω θα συμφωνησω με τον letmeknow, ακουγεται σαν μια τερααααααααστια εισαγωγη χωρις ομως συνεχεια. Περιμενεις οτι καπου το παει ο συνθετης, αλλα τελικα δεν καταληγει καπου. Και ενας αυτοσχεδιασμος μπαντας, εφοσον ειναι μεγαλος σε διαρκεια, για να εχει ενδιαφερον, ενα-ενα τα οργανα με τη σειρα αρχιζουν και βγαινουν μπροστα, λενε κατι, και μετα οπισθοχωρουν παλι "συνοδευοντας" το επομενο οργανο που βγαινει μπροστα και παει λεγοντας. Ουτε αυτοσχεδιαζουν ταυτοχρονα, ουτε στην ιδια ενταση οπως στη συγκεκριμενη περιπτωση. Δε μπορεις σε καμια περιπτωση να πετυχεις ενα jam 5 ή περισσοτερων μουσικων με midi οργανακια!
 
Γενικοτερα, δεν ηταν κατι ασχημο, απλα θα μπορουσε να ειναι ενα λεπτο και τελος. Ειναι πολυ flat το αποτελεσμα για να διαρκει περισσοτερο. Επισης, μια αλλαγη ακορντου σε καποιο σημειο θα εκανε εστω μια μικρη διαφορα. Αλλαγη στις δυναμικες των "μουσικων", επισης.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #10 στις: 14/10/10, 13:18 »
Δε θα διαφωνησω με αυτη τη σκεψη.

Εξαλλου ο σκοπος δεν ηταν να αναδειξω καποια παικτικη ( ανυπαρκτη ;D ) ικανοτητα αλλα να δοκιμασω για καποιες μερες τις δυνατοτητες του νεου Reason ( το οποιο νομιζω πως αναφερω στο πρωτο πρωτο post μου ).

Εφοσον εχετε καποιες ιδεες πανω σε αυτο, μπορειτε να αξιοποιησετε το αρχειο ως βαση και να "τζαμαρετε" με τις κιθαρες σας πανω στα 5/4 του ρυθμου. Θα ηταν μια ευχαριστη αλλαγη σιγουρα απο τα 4/4 και τις πολλες νοτες ανευ ουσιας ;)

Η πραγματικη προκληση ειναι πως μπορεις να τζαμαρεις σε ρυθμο 5/4, χωρις να αλλοιωσεις την ουσια του αποτελεσματος ( διοτι σε 2 "κυκλους" μπορεις να μετρας ως 10αρι και να κανεις ζυγη τη μετρηση ) .

Εισαι ετοιμος Jimi?  ;)

Θα διαφωνησω μονο ως προς τη χρηση της εκφρασης "midi οργανακια", αλλα μαλλον θα παει χαμενη η διαφωνια μου, οποτε το αφηνω.

Ευχαριστω ομως για το χρονο σου κι ελπιζω να δω καποιο αρχειο με τζαμαρισμα σας πανω στο αρχειο. Οι καλες ιδεες πρεπει να εκφραζονται και με πραξεις, περα απο λογια και κριτικη ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/10, 13:25 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Jamming in 5/4
« Απάντηση #11 στις: 14/10/10, 21:38 »
αν δεν μου διεφυγε κατι το κομματι βρισκεται στο δικοι μας αυτοσχεδιασμοι, και διασκευες, επισης ο τιτλος του θρεντ αναφερει τζαμμαρισμα, οποτε το να περιμενει κανεις να πηγαινει καπου μουσικα και να ειναι κατι το ολοκληρωμενο και εγω δεν ξερω τι ειναι απλα out of space, καθαρα ασχετο με το θεμα...

κατα τα αλλα, ειναι παρα πολυ καλι φαση για τζαμμαρισμα, με τηνεννοια, μπαινω στον ρυθμο, αφηνω τον ευατο μου, και παιζω οτι μου ερχεται εκεινην την στιγμη...οποτε, ειναι αυτο που ζητησε ο δημιουργος του...περα απο αυτο...ειναι σκετη απολαυση να μπαινεις σε τετοιους περιεργους ρυθμους, και να την βρισκεις...το take 5 του brubeck νομιζω πως ειναι σε εναν τετιοιον ρυθμο...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
6552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:58
από Ommadawn
21 Απαντήσεις
7860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 01:13
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
212 Απαντήσεις
166350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/13, 21:59
από kkmspm (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/12, 16:49
από Crossroad
12 Απαντήσεις
4575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/13, 14:05
από freemind
6 Απαντήσεις
3819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 10:07
από iliasAEK
5 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 09:18
από iliasAEK
3 Απαντήσεις
3754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/15, 22:19
από xristoforost98
4 Απαντήσεις
1908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/20, 23:25
από smash1993