Αποστολέας Θέμα: Economy picking  (Αναγνώστηκε 4486 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Economy picking
« στις: 20/02/08, 00:55 »
Περι economy picking λόγος, το χρησιμοποιείτε? Πόσο? Ποιά πιστεύετε ότι είναι τα υπερ και τα κατά του?
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #1 στις: 20/02/08, 01:21 »
To χρησιμοποιω το τελευταιο καιρο...εμενα προσωπικα μου ταιριαζει πολυ σαν τεχνικη...κατ'εμε πολυ πιο χρησιμη απο alternate+sweep...
Yπερ θα ελεγα οτι δινει περισσοτερη ταχυτητα...
Ως κατα θα ελεγα τον αρκετο χρονο εξοικειωσης ωστε να "ξεφυγεις" απο το alternate...

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #2 στις: 20/02/08, 09:28 »
Κώδικας: [Επιλογή]
To χρησιμοποιω το τελευταιο καιρο...εμενα προσωπικα μου ταιριαζει πολυ σαν τεχνικη...κατ'εμε πολυ πιο χρησιμη απο alternate+sweep...
Yπερ θα ελεγα οτι δινει περισσοτερη ταχυτητα...
Ως κατα θα ελεγα τον αρκετο χρονο εξοικειωσης ωστε να "ξεφυγεις" απο το alternate...

Σε πολλά άτομα το economy φαίνεται σαν πιο φυσικό για αυτούς picking :) .Όσον αφορά τα υπέρ και τα κατά συμφωνώ 100% μαζι σου σου βελτιώνει την ταχύτητα κυρίως αλλά θέλεις κάποιο χρόνο για να το συνηθίσεις! ;)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #3 στις: 20/02/08, 10:01 »
Προσωπικά δεν μπορώ με τίποτα το alternate, ενώ αντίθετα το economy μου βγαίνει πολύ άνετα! ;)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #4 στις: 20/02/08, 10:50 »
Ωστόσο υπάρχουν πολλοί βιρτουόζοι που δεν το χρησιμοποιούν... Άρα ισχύει αυτό για την ταχύτητα? :-\

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Economy picking
« Απάντηση #5 στις: 20/02/08, 10:52 »
Στις σύγχρονες κλίμακες (δηλαδή στις κλίμακες "three notes per string") το economy picking είναι η ιδανική τεχνική.. Αν και αντικειμενικά πιο εύκολη, το αρνητικό της είναι ότι επειδή το upstroke και το downstroke έχουν ηχητικές διαφορές (το downstroke ακούγεται πιο δυνατά) ο ήχος μιας κλίμακας που απαιτεί συνδυασμό 2 ή 3 νοτών ανά χορδή θα ακούγεται κάπως περίεργος και όχι τόσο στρωτός στα σημεία όπου υπάρχουν συνεχόμενα upstrokes ή downstrokes..

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #6 στις: 20/02/08, 11:25 »
Παράθεση
Στις σύγχρονες κλίμακες (δηλαδή στις κλίμακες "three notes per string") το economy picking είναι η ιδανική τεχνική.. Αν και αντικειμενικά πιο εύκολη, το αρνητικό της είναι ότι επειδή το upstroke και το downstroke έχουν ηχητικές διαφορές (το downstroke ακούγεται πιο δυνατά) ο ήχος μιας κλίμακας που απαιτεί συνδυασμό 2 ή 3 νοτών ανά χορδή θα ακούγεται κάπως περίεργος και όχι τόσο στρωτός στα σημεία όπου υπάρχουν συνεχόμενα upstrokes ή downstrokes..

Έχει απόλυτο δίκιο ο faser το παρατήρησα και εγώ αυτό.Στις τριάδες βολέβει αφάνταστα ωστόσο σε τετράδες και χρωματικές αλα JP ;) δεν βολέβει. Προφανώς όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί είναι θετικό επειδη προσφέρει οικονομία κινήσεων και κατα συνέπεια είτε κερδίζεις σε ταχύτητα είτε γλυτώνεις σε κόπο! ;) ;)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #7 στις: 20/02/08, 14:22 »
Εγώ ξεκίνησα με economy αλλα τελικά το γύρισα στο alternate. Tο μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα με το eco είναι ότι διακόπτει το ρυθμό του πάνω-κάτω που έχει το alternate. Βρές αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα. Και με τα δύο μπορείς να φτάσει κανείς σε μεγάλες ταχύτητες.,

Παράδειγμα για economy:


Παράδειγμα για alternate:

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #8 στις: 20/02/08, 15:34 »
Άσχετο αλλά αυτά που έχει ο Gilbert δεν λέγονται δάκτυλα αλλά πλοκάμια!!! :o

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #9 στις: 20/02/08, 16:51 »
Άσχετο αλλά αυτά που έχει ο Gilbert δεν λέγονται δάκτυλα αλλά πλοκάμια!!! :o

 ;D ;D ;D

ο μρ.Octapus ειναι!

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Economy picking
« Απάντηση #10 στις: 23/02/08, 00:08 »
Είναι γενικά καλό ο κιθαρίστας να κατέχει και τις δύο τεχνικές...ο συνδυασμός τους  δίνει πιο προσωπικό στυλ στο παίξιμο του καθενός κατά τη γνώμη μου...το economy picking πάντως είναι πολύ χρήσιμο για shredding καταστάσεις...

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Economy picking
« Απάντηση #11 στις: 23/02/08, 01:09 »
Έγω ξεκίνησα με economy picking νομίζοντας πως αυτό είναι το alternate  (άσχετος) :P Μετά αναγκάστηκα να μάθω τα και το alternate και έτσι μπόρεσα να συγκρίνω και τα 2 styles και να βρω υπερ και κατά,
με economy δεν μπορείς να παίξεις κάποια σιγκεκριμένα patterns ενώ με άλτερνατε μπορείς να παίξεις τα πάντα επίσης κάποια patterns βγαίνουν πιο εύκολα με economy παρά με alternate αλλά μπορούν να βγουν και με alternate γενικά ο συνδιασμός και των 2 τεχνικών είναι το καλύτερο αυτό προσπαθώ να κάνω τώρα αλλά πιστεύω είμαι πιο πολύ economy picker oriented κιθαρίστας  8)  ;D
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
alternate picking

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

13 Απαντήσεις
6956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/06, 12:02
από oneofthem
26 Απαντήσεις
20788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 13:39
από Γιάννης Σ.
19 Απαντήσεις
8234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 00:05
από gers
11 Απαντήσεις
6034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/09, 22:26
από Chris2004
4 Απαντήσεις
4368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 17:18
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 13:12
από KOSTARAS75
8 Απαντήσεις
3823 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 18:17
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
3 Απαντήσεις
2924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 00:15
από nisfa
3 Απαντήσεις
6445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/14, 12:20
από Gus Drax
6 Απαντήσεις
7175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/14, 13:35
από Gus Drax