Αποστολέας Θέμα: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...  (Αναγνώστηκε 22490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 Παίδες καλημέρα… θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα (κατάσταση) την οποία έχω συναντήσει πυκνά συχνά…
 
Εννοείτε πως θα ήθελα τη γνώμη όχι μόνο των απανταχού μπασιστών αλλά και των κιθαριστών και μουσικών παραγωγών.
 
Για νιοστή φορά μπήκαμε στο studio για μια σχετικά καλή live ηχογράφηση πρόβας.  Δηλαδή, όλη η μπάντα παίζει ταυτόχρονα (δύο κιθάρες, μπάσο, τύμπανα, φωνή) και με μικρόφωνα ηχογραφούμε όλα τα όργανα εκτός από το μπάσο του οποίου το σήμα από τον ενισχυτή καρφί περνάει στην κονσόλα (καθώς δεν υπήρχε μικρόφωνο μπροστά από τον ενισχυτή).
 
Οι κιθάρες είναι μια Gibson Les Paul (με πετάλι προενίσχυσης), μια Fender Tele (με Big Muff και Cry Baby).  Το μπάσο είναι ένα Guild Starfire II (σκαφάτο) με νέο σετ χορδών (Marcus Miller Fat Beams 45-65-85-105) με ένα Fuzz Red Ripper της Tech-21 να λειτουργεί σαν boost σήματος (0 fuzz και με τα bass & high knobs δύο κλικ πάνω από τη μέση ενώ τα mids μόνο ένα πάνω από τη μέση) το οποίο κουμπώνει σε ένα Ashdown LoMenzo Hyper Drive με λίγο τσιμπημένο το drive ίσα για να δίνει λίγο βρωμιά και να μην χάνεις σε μπάσα (ωστόσο είναι dedicated bass pedal οπότε τα πάει καλά με τα μπάσα γενικός).
 
Το αποτέλεσμα ήταν κάτι το οποίο έχω συναντήσει πολλές φορές.  Το μπάσο υπάρχει στην τελική μίξη… το αισθάνεσαι και το αποτέλεσμα είναι αρκετά οργανικό.  Το μπάσο σε επίπεδο συχνοτήτων αγκαλιάζει όλα τα άλλα όργανα και τα αναδεικνύει … αλλά … αυτό συμβαίνει είτε στο studio με 10 ηχεία και 3 subwoofers, είτε σε ένα καλό ηχοσύστημα.  Όντας όμως η εποχή του youtube και των mp3s, των mini ακουστικών και γενικότερα της compact απόλαυσης του ήχου, το μπάσο χάνεται…  Υπό αυτές τις συνθήκες και τα υπόλοιπα όργανα υποφέρουν από την γενικότερη ελάττωσης της ποιότητας του audio track (γεγονός) ωστόσο το μπάσο κάτω από αυτές τις συνθήκες χάνεται.
 
Δεν αναζητώ παραγωγή Martin Birch (ειδικά όταν το συνολικό κόστος είναι πολύ χαμηλό και η μίξη/mastering/engineering (και ό,τι ακολουθεί την επεξεργασία μιας ηχογράφησης) δεν ξεπερνά τις δύο ώρες)) … ωστόσο θα ήθελα α) να ακούγομαι σε όλους τους πιθανούς τρόπους αναπαραγωγής της μουσικής της οποίας είμαι και εγώ συνυπαίτιος και β) αυτό που ακούω την ώρα της ηχογράφησης (όσο υποκειμενικό είναι καθώς στηρίζεται στην αίσθηση της ακοής μου) να προσεγγίζει αυτό το οποίο ηχογραφείται..
 
Σας ευχαριστώ.
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...
« Απάντηση #1 στις: 25/01/16, 14:04 »
Καλημέρα.

Εννοείς δηλαδή, να προσαρμόζεις την παραγωγή με τρόπο ώστε να ακούγεται καλά σε συμπιεσμένο mp3;

Γιατί δεν δοκιμάσεις ηπιότερη συμπίεση στο mp3 ή ακόμα καλύτερα wav;

Όταν από περίπου 35mb που καταλήγει ένα κομμάτι περιορίζεται στα 3,5mb  είσαι σίγουρος ότι θα χάσεις πολλά. Και καλά μία ηχογράφηση πρόβας που τη θέλεις για να δείς που περίπου κινείσαι. Φαντάσου σε μία φούλ παραγωγή που κάθεσαι και βγάζει τα μάτια σου ή δίνεις ένα σκασμό λεφτά για να κάτσεις με τις ώρες να φτιάξεις κάποιες μικρολεπτομέρειες να ακούγονται όπως ακριβώς τις θέλεις και στο mp3 ούτε που να διακρίνονται.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...
« Απάντηση #2 στις: 25/01/16, 14:15 »
Κάνει κάποιος μίξη σε αυτό που παίρνετε από το studio ή είναι απλώς ένα export αυτού που γράφτηκε;


Υποθέτω πως αν γίνεται κάποια μίξη, είναι υποτυπώδης εκτός αν πληρώνετε έξτρα να σας το μιξάρουν. Η καλή μίξη θέλει ώρα, αυτιά, μηχανήματα, γνώσεις και άρα πληρώνεται ανάλογα.
Και όταν λέμε καλή μίξη (και mastering προφανώς) σημαίνει ότι παίζει καλά παντού. Το να έχουμε το μπάσο και τη μπότα να σκοτώνουν κάτω από τα 60 Hz δε λέει τίποτα γιατί με το που θα το παίξεις σε ένα normal ηχοσύστημα αυτά πάνε περίπατο. Πρέπει να αναδειχθούν και πιο ψηλές αρμονικές από αυτά τα δύο έτσι ώστε να 'ακούει' ο ακροατής το μπάσο και τη μπότα ακόμα και σε ηχειάκια PC με 128Κ mp3 και ας μην τα 'νιώθει' (να του βαράνε το στήθος).


Τώρα το πώς ακριβώς γίνεται αυτό είναι μεγάλη ιστορία ...


Και θα διαφωνήσω ίσως για πρώτη φορά με τον αδελφό εν Χριστώ Καθόδιο: αυτό που μου περιγράφεις δε μου μοιάζει αποτέλεσμα της συμπίεσης αλλά αποτέλεσμα κακής μίξης.

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...
« Απάντηση #3 στις: 25/01/16, 14:26 »
 Έχετε δίκιο… δεν έχω διατυπώσει καν ερώτηση…
 
Αυτό που εννοώ είναι πως μπορεί κάποιος, να έχει ευδιάκριτο ήχο στο μπάσο ο οποίος θα παραμένει ευδιάκριτος ακόμα και όταν το μουσικό κομμάτι υπόκειται σε συμπίεση τύπου mp3.  Γνωρίζω πως υπάρχει ηχητικός συμβιβασμός όταν κόβεις δεδομένα, όταν συμπιέζεις, αλλά τουλάχιστον τα υπόλοιπα όργανα παραμένουν εκεί, ενώ το μπάσο (λόγο συχνοτήτων;) εξαφανίζεται…
 
Κατανοώ επίσης πως η ηχογράφηση (στο συγκεκριμένο παράδειγμα) γίνεται ομαδικά και πως η  περαιτέρω επεξεργασία του κομματιού δεν ξεπερνά τις δύο ώρες (δεν περιμένω κρυστάλλινο ήχο που να στέκεται δίπλα σε επαγγελματικά δείγματα) αλλά αναμένω κάτι το οποίο θα γίνεται αντιληπτό όταν πχ το ακούω στο mp3 player μου, μέσα από τα ακουστικά που χρησιμοποιώ (τα οποία είναι εμπορίου αξίας 25€).
 
Πέρα από τα συνήθη … (παίξε με πένα, βάλε περισσότερα mids) τί άλλο μπορώ να κάνω;  Δεν θέλω να είμαι ο εκνευριστικός τύπος ο οποίος είναι πάνω απο την κονσόλα και έχει απαίτηση για premium service με 10€ την ώρα, αλλά από την άλλη, θέλω το μπάσο μου να είναι εκεί… (σε όλα τα audio formats) και να είναι όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτό που ακούω την ώρα που ηχογραφώ…

 Επίσης αυτό που κάνουμε (ως τώρα) είναι να ηχογραφούμε μια όσο το δυνατόν καλή εκτέλεση του κομματιού (όλοι μαζί) και στην συνέχεια ο ηχολήπτης να πειράζει τις εντάσεις και κάποιες άλλες παραμέτρους των οργάνων.  Τώρα δεν είμαι ηχολήπτης ούτε ξέρω από mastering, engineering, mixing και τα σχετικά και σίγουρα το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι κακό δεδομένου του κόστους, αλλά είναι γεγονός πως το μπάσο (συχνότικα) χάνεται κάπου στο σύνολο των λοιπών οργάνων… και ναι θα το πω (έχοντας επίγνωση του ποιοτικού χάσματος) έχοντας ακούσει early demos των GnR ή των Maiden ή των Sabbath (όταν ήταν Εarth ακόμα) το μπάσο είναι εκεί… και ειλικρινά πιστεύω πως ακόμα και η average τεχνολογία του σήμερα μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα από demos του 70-κατι…     
 
και ΌΧΙ σε καμια περίπτωση δεν τραβώ γραμμές μεταξύ εμού και τεράτων όπως ο Duff, Steve και Geezer...  ;D

 …και για να είμαι πιο συγκεκριμένος με ενδιαφέρουν προτάσεις οι οποίες μπορεί να αφορούν πράγματα που πρώτα απ`όλα μπορώ να κάνω εγώ, για να κάνω τον ήχο μου ποιο φιλικό στην ηχογράφηση …  και στην συνέχεια πράγματα που μπορώ να διευκρινίσω σε ηχολήπτη και λοιπά μέλη της μπάντας χωρίς να γίνομαι “that guy”  :o κάνοντας έτσι το τελικό δείγμα πιο καλό στα αυτιά μου, πιο ωφέλιμο στο σύνολο του εκάστοτε κομματιού που γράφουμε και χωρίς προστριβές και όλα τα δράματα που αφορούν τα ύστερα της ηχογράφησης (βλέπε mixing of live evil (sabbs) και σχεδόν όποιου δίσκου έχει περιλάβει licks του μέγιστου Ritchie  ;D ).
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/16, 14:53 από Archangel »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...
« Απάντηση #4 στις: 25/01/16, 16:54 »
Θειοοοο!!
θες αρμονικες.εχει 3dB διαφορα απο την τονικη.Θες μπουστ στα 120,γενικα πρεπει να παιρνει και να κοβει ο ηχολιπτης και οχι να μην παιρνει κανα ψαχνει να προσθεσει.Φυσικα αν πας να ακουσεις απο μαπα ακουστικα θα σε μαλωσω ατακτο παιδακι.mp3 στο κινητο μου ακουγετε χαλια και το ιδιο με κοπι/πειστ στο μπ3 λιγο καλυτερα και μολις αλαξα ακουστικα (10€ σονι)..thats what i'm talking about.
Γενικα το μπασο πολλες φορες το διμιουφγει ο εγκεφαλος μας με βαση τις αρμονικες.Εχω τυμπανα για κλαματα και παιζω τονικες 21Hz και τις ακουω..οεο..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...
« Απάντηση #5 στις: 25/01/16, 17:23 »
εκτιμώ πως με το set up που είχα έπερνε και ξανα έπερνε... ωστόσο τί πιστεύεις πως πρέπει να κάνω...

θα αναρτησω τελικά τα δύο tracks για γνώμες και προτάσεις... εκτιμώντας περισσότερο τις αρνητικές παρα τα τις θετικές παρατηρήσεις  ::) .

stay tuned...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: ΘΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΠΑΣΟΥ...
« Απάντηση #6 στις: 25/01/16, 17:46 »
Θα μου δωσεις 10000€ να παιζω εγω και θα λεμε οτι παιζεις εσυ :P
Πλακα κανω.Το ψεμα ποτε δεν οφελισε κανεναν.Θα στελνεις οσο πιο φλατ σημα γινετε και ας κανει ο ηχολιπτης τα φακιρικα του μετα ;)
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/03, 08:27
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
4920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/06, 01:02
από parlats
18 Απαντήσεις
6788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/06, 21:57
από freemind
5 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/06, 10:42
από FSL
0 Απαντήσεις
30029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/10, 00:24
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 20:32
από tech21man
5 Απαντήσεις
2627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 20:51
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
38330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/12, 14:36
από STEFANOS604
4 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/13, 21:03
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
3537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/14, 20:08
από STEFANOS604