Αποστολέας Θέμα: Απορία με σύνδεση EMG  (Αναγνώστηκε 3307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KaBi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απορία με σύνδεση EMG
« στις: 16/03/09, 12:13 »
Μετά απο αρκετές προσπάθειες στο forum και την τεχνική εξυπηρέτηση της EMG είπα να ποστάρω και στο kithara που δεν μ'έχει απογοητεύσει ποτέ  :). Κύριοι, τα φώτα σας please:

Πρόσφατα εγκατέστησα τους 85 (brdge)/81 (neck) στην Ibanez Artist μου, τους σύνδεσα και με 2 μπαταρίες στα 18volt για να τους συμπαθήσω ακόμα πιο πολύ  ;) και, παρόλο που όλα φαίνονται να δουλεύουν ok, έχω τις εξής απορίες:

Κατ' αρχήν, το διάγραμμα:



1) Το καλώδιο με το κόκκινο 'χ' είναι αυτό που υπάρχει στα διαγράμματα της EMG ώς η γείωση της μεσαίας θέσης του selector switch. H διαφορά στην δική μου κιθάρα -και σε πολλές άλλες φαντάζομαι- είναι οτι η γείωση αυτή είναι ενσωμετωμένη στην άλλη άκρη του καλωδίου, δηλαδή μαζί με το hot καλώδιο. Βλέπετε τον κύκλο δίπλα απο το output jack? Εεεεεεκεί. το κόκκινα βελάκια δείχνουν τις θέσεις στις οποίες κόλλησα τα 2 καλώδια αντίστοιχα. Η λογική μου λέει οτι η παρούσα εγκατάσταση είναι οκ, αλλά μήπως υπάρχει κάποιο θέμα γείωσης που μου διαφεύγει?

2) ένα προβληματάκι που έχω με τον neck είναι οτι το ποτενσιόμετρο του volume μερικές φορές 'κόβει' την ένταση, με αποτέλεσμα ο μαγνήτης να ακούγεται αδύναμος. Αυτό λύνεται 'παίζοντας' λίγο με το volume, αλλά και πάλι ο μαγνήτης μου δίνει την εντύπωση οτι δεν αποδίδει 100% την ένταση που του αναλογεί (ενδεικτικά αναφέρω οτι σε σχέση με τον 85 ακούγεται λίγο πιο χαμηλά και κάααπως αδύναμος με παραμόρφωση). Τσέκαρα 2 και 3 φορές τις κολλήσεις ώστε να βεβαιωθώ οτι είναι οκ  (μάλιστα επανέλαβα την κόλληση στο volume pot ώστε να βεβαιωθώ οτί είναι άψογη). Υπάρχει κάποιος τρόπος να βεβαιωθώ οτι όλες οι συνδέσεις είναι σωστές (πχ κάποια μέτρηση με πολύμετρο κλπ)? όχι τίποτα άλλο, αλλά μπορεί να είναι και ιδέα μου οτι κάτι δεν πάει καλά ;)

[ΛΥΣΗ: Απ' ότι φαίνεται τα ποτενσιόμετρα της EMG δεν πολυσυμπαθούν την πίεση (ή αυτό ή τα δικά μου είναι ελαττωματικά) :). Φαντάζομαι οτι το πρόβλημα το έχουν αντιμετωπίσει αρκετοί, οπότε αυτό ίσως τους βοηθήσει: αν οι μαγνήτες ακούγονται αδύναμοι ξεσφίξτε λίγο τα ποτενσιόμετρα και 'παίξτε' ώστε να βρείτε το σημείο που ο μαγνήτης αποδίδει στην σωστή ένταση (bridge και neck πρέπει να ακούγονται σχεδόν στην ίδια ένταση). Απο εκεί και πέρα και έχοντας πλέον μέτρο σύγκρισης μπορείτε να ξανασφίξετε το pot στην 'σωστή' θέση. Hope that helps


thanx
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/09, 12:30 από KaBi »

Αποσυνδεδεμένος KK666

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Απορία με σύνδεση EMG
« Απάντηση #1 στις: 20/03/09, 00:13 »
file eixa kai ego mia artist ibanez tou 82 kai evala peiramatika tous emg 85 81. O hxos aisxros pragmatika, tha sou elega an exeis tou original na tous xanavaleis giati h kithara xanei polu etsi ..

Αποσυνδεδεμένος KaBi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Απορία με σύνδεση EMG
« Απάντηση #2 στις: 20/03/09, 11:58 »
file eixa kai ego mia artist ibanez tou 82 kai evala peiramatika tous emg 85 81. O hxos aisxros pragmatika, tha sou elega an exeis tou original na tous xanavaleis giati h kithara xanei polu etsi ..

Man κάπου μπερδεύτηκες  :) Δεν είπα οτι δεν μ'αρέσει ο ήχος των EMG (οι οποίοι κάνουν άψογα την δουλειά τους γι'αυτό που θέλω), οι απορίες μου είναι αποκλειστικά τεχνικής φύσεως. περίεργο πάντως που δεν πολυκινείται το thread, θυμάμαι οτι υπάρχουν 1-2 EMG-ειδήμονες εδω μέσα

show yourselves  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/02, 17:17
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
10 Απαντήσεις
11599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/06, 17:56
από The common cunning linguist
12 Απαντήσεις
11696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/06, 22:59
από Sound of Rock
5 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 14:07
από bluechild
21 Απαντήσεις
7124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/08, 14:02
από georggge46
1 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 04:32
από RORY GALLAGHER
5 Απαντήσεις
4713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 23:11
από elfiii2008
14 Απαντήσεις
7740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 01:47
από jim.ni
2 Απαντήσεις
2179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 11:36
από tasco1997