Αποστολέας Θέμα: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος  (Αναγνώστηκε 30389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #50 στις: 29/08/07, 11:56 »
Ιστορικά, ο δίσκος που όρισε το prog metal ή μάλλον το ανέβασε από το underground στο mainstream επίπεδο του metal ήταν το "Images & Words".. 

Από την άλλη πλευρά, από τότε και έπειτα το prog ομογενοποιήθηκε και πλέον ο όρος progressive δεν του ταιριάζει.. Αυτό που παίζουνε οι Symphony X στο Paradise Lost το παίζανε και στο Divine Wings of Tragedy (10 έτη πίσω) για παράδειγμα.. Με τρομάζει αυτή η στασιμότητα.. Τα περίεργα time signature και τα γρήγορα solo δεν είναι απαραίτητα prog.. Αυτό που έκαναν οι Tourniquet με το Microscopic View of a Telescopic Realm ή οι Muse (όχι δεν είναι ορθογραφικό λάθος) με το Absolution ήταν prog γιατί επαναστάτησαν.. Μετά πέσανε σαν κοράκια όλοι οι άλλοι για να τους μιμηθούν.. Οι Shadow Gallery, Opeth, P.O.S, Eldritch, ο Lukassen, πόσο καλούς δίσκους δημιούργησαν αλλά δυστυχώς και πόσους κλώνους παράλληλα..

Προσωπικά ο δίσκος που θεωρώ αγαπημένος (όχι καλύτερος), ίσως ορμώμενος και από συναισθηματικούς λόγους, είναι το The Edge των Eternity X..


κ φυσικά ο δίσκος που τα ξεκίνησε όλα: Rush - 2112!

Όσο για το 2112 θα έλεγα ότι είναι, σωστά όπως ανέφερες, η απαρχή του prog rock όμως.. Πάντως Zeppelin χαίρομαι να βλέπω μουσικα literate ανθρώπους.. Πολύ σωστή σκέψη..

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #51 στις: 29/08/07, 12:19 »
θα λεγα τα
Images And Words
Awake
6 Degrees Of Inner Turbulence
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #52 στις: 29/08/07, 12:22 »
Χμμμ ειναι οι samael progressive?Εγω για μπλακ τους ειχα που εβαλαν και ηλεκτρονικα στοιχεια στη μουσικη τους.
Λοιπον οι αγαπημενοι μου δισκοι ειναι Queensryche-Rage for order,Operation Mindcrime
Psychotic waltz-Into the everflow
Kαι αλλος ενας δισκος που μου αρεσει αρκετα εως πολυ ειναι το Murder of crows των deadsoul tribe συγκροτημα τους devon graves.
Επισης μην ξεχασω την ανυπερβλητη δισκαρα που ακουει στο ονομα parallels των fates warning!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #53 στις: 29/08/07, 12:24 »
Για μένα αγαπημένος prog metal δίσκος είναι το Be από Pain of Salvation γιατί είναι ένας δίσκος μακριά από την "στενομυαλιά" των άλλων proggressive συγκροτημάτων. Είναι ένας δίσκος χωρίς τα δομικά στοιχεία που "πρέπει" να έχει ένα τραγούδι. Επίσης αγαπημένος δίσκος αν και περισσότερο συνηθισμένος είναι το Scenes from a memory κορυφαίος για μένα δίσκος των Theater..
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #54 στις: 29/08/07, 12:56 »
Παράθεση
Χμμμ ειναι οι samael progressive?Εγω για μπλακ τους ειχα που εβαλαν και ηλεκτρονικα στοιχεια στη μουσικη τους.

Αν δεν κάνω λάθος, ο όρος progressive δεν καθορίζει το μουσικό ύφος, αλλά κατι το διαφορετικό ή (ακριβώς όπως λέει και ο όρος) προοδευτικό...
Οπότε δεν είναι ή το ένα ή το άλλο, μπορεί να είναι progressive rock, progressive metal κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #55 στις: 29/08/07, 13:18 »
Ιστορικά, ο δίσκος που όρισε το prog metal ή μάλλον το ανέβασε από το underground στο mainstream επίπεδο του metal ήταν το "Images & Words".. 

Από την άλλη πλευρά, από τότε και έπειτα το prog ομογενοποιήθηκε και πλέον ο όρος progressive δεν του ταιριάζει.. Αυτό που παίζουνε οι Symphony X στο Paradise Lost το παίζανε και στο Divine Wings of Tragedy (10 έτη πίσω) για παράδειγμα.. Με τρομάζει αυτή η στασιμότητα.. Τα περίεργα time signature και τα γρήγορα solo δεν είναι απαραίτητα prog.. Αυτό που έκαναν οι Tourniquet με το Microscopic View of a Telescopic Realm ή οι Muse (όχι δεν είναι ορθογραφικό λάθος) με το Absolution ήταν prog γιατί επαναστάτησαν.. Μετά πέσανε σαν κοράκια όλοι οι άλλοι για να τους μιμηθούν.. Οι Shadow Gallery, Opeth, P.O.S, Eldritch, ο Lukassen, πόσο καλούς δίσκους δημιούργησαν αλλά δυστυχώς και πόσους κλώνους παράλληλα..

Προσωπικά ο δίσκος που θεωρώ αγαπημένος (όχι καλύτερος), ίσως ορμώμενος και από συναισθηματικούς λόγους, είναι το The Edge των Eternity X..


κ φυσικά ο δίσκος που τα ξεκίνησε όλα: Rush - 2112!

Όσο για το 2112 θα έλεγα ότι είναι, σωστά όπως ανέφερες, η απαρχή του prog rock όμως.. Πάντως Zeppelin χαίρομαι να βλέπω μουσικα literate ανθρώπους.. Πολύ σωστή σκέψη..

Εγώ χαίρομαι που κάνουμε τέτοιες συζητήσεις...

Όσο για το 2112, ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα το σχολιάσει, απλά για εμένα το progressive rock οριοθετείται καλύτερα από μπάντες όπως Genesis, King Crimson, Jethro Tull, Camel, Iron Butterfly, ELOY, κ τη μετέπειτα εξέλιξη τους, τους Marillion (αγαπημένες μπάντες όλες).

Το 2112 είχε κύριο χαρακτηριστικό τις κορυφαίες κιθάρες, τα τρομερά drums, κ την ψιλή διαπεραστική φωνή του Lee...Σε κάθε περίπτωση, είναι ορισμός του progressive! Τώρα metal-rock ας το αφήσουμε καλύτερα ;)

ΥΓ1: Οι Shadow Gallery αν κ συμφωνώ με το χαρακτηρισμό "κλώνος" πιστεύω τράβηξαν ένα δικό τους μονοπάτι, προτιμώντας να μη παίζουν live, αλλά να προβάλλονται μόνο με τη studio δουλειά τους...
ΥΓ2: Για μένα το progressive έχει παρερμηνευτεί εντελώς! Ότι δεν κινείται σε "εμπορικές" συγχορδίες, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ progressive! H ίδια η λέξη σημαίνει προοδευτικός! Το Ogre Battle (Queen) εν έτει 1974 ήταν progressive!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #56 στις: 29/08/07, 13:38 »
ΥΓ1: Οι Shadow Gallery αν κ συμφωνώ με το χαρακτηρισμό "κλώνος" πιστεύω τράβηξαν ένα δικό τους μονοπάτι, προτιμώντας να μη παίζουν live, αλλά να προβάλλονται μόνο με τη studio δουλειά τους...

Ίσως να μην ήμουν πολύ σαφής.. Εννοούσα ότι τα συγκροτήματα που ανέφερα (SG, Opeth κ.λπ.) δημιούργησαν κλώνους, όχι ότι ήταν κλώνοι.. Αν και κατά πολλούς θεωρούνται αντιγραφή των DT, εν τούτοις πιστεύω ότι διαφέρουν κατά πολύ.. Έχουν πιο ρομαντικά κομμάτια και ατμόσφαιρα, δεν παπαδοφέρνουν όταν δεν χρειάζονται, δεν γράφουν 15λεπτα κομμάτια και όταν το κάνουν είναι εξαίρεση, συν την παρατήρηση που έκανες περί live..

Όσον για τους Queen, αυτοί και αν δεν ήταν progressive.. Παναγία μου, πως μπόρεσα και δεν τους ανέφερα.. Progressive χωρίς μόνιμο πληκτρά.. Και όμως!! Εν έτει 1975 κυκλοφορούσαν κομμάτια όπως το πασίγνωστο Bohemian Rhapsody.. Μίλια μακριά από τους ανταγωνιστές τους..

Όσο για το 2112, ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα το σχολιάσει, απλά για εμένα το progressive rock οριοθετείται καλύτερα από μπάντες όπως Genesis, King Crimson, Jethro Tull, Camel, Iron Butterfly, ELOY, κ τη μετέπειτα εξέλιξη τους, τους Marillion (αγαπημένες μπάντες όλες).

Συμφωνώ.. Ειδικά το Misplaced Childhood από Marillion είναι must-have για όλους όσους προσκυνάνε σήμερα τα γνωστά prog σχήματα.. Επίσης είναι και σχετικά "εύπεπτος" δίσκος οπότε θα αποτελέσει καλό "εισητήριο" για τις μπάντες που ανέφερες..
« Τελευταία τροποποίηση: 29/08/07, 13:46 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #57 στις: 29/08/07, 13:59 »
Για μένα αγαπημένος prog metal δίσκος είναι το Be από Pain of Salvation γιατί είναι ένας δίσκος μακριά από την "στενομυαλιά" των άλλων proggressive συγκροτημάτων. Είναι ένας δίσκος χωρίς τα δομικά στοιχεία που "πρέπει" να έχει ένα τραγούδι. ..
E?Mα τα progressive σχηματα αξιωματικα σχεδον δεν ακολουθουν αυτα τα κλασικα δομικα στοιχεια.Επισης μπορεις να μου ορισεις την στενομυαλια των αλλων progressive σχηματων?

Παράθεση
Χμμμ ειναι οι samael progressive?Εγω για μπλακ τους ειχα που εβαλαν και ηλεκτρονικα στοιχεια στη μουσικη τους.

Αν δεν κάνω λάθος, ο όρος progressive δεν καθορίζει το μουσικό ύφος, αλλά κατι το διαφορετικό ή (ακριβώς όπως λέει και ο όρος) προοδευτικό...
Οπότε δεν είναι ή το ένα ή το άλλο, μπορεί να είναι progressive rock, progressive metal κλπ.
Επειδη με τους samael δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα δεν θα διαφωνησω.Παντως ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι το προγκρεσιβ καθοριζεται απο καποια σχηματα  δηλαδη δεν θεωρω οτι τοιδηποτε διαφορετικο ειναι προγκρεσιβ.Δηλαδη βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι τους fates warning με τους soad?(αφου παιξαν κατι το διαφορετικο)Δεν ειναι δικαιο για τις κλασικα προγκρεσιβ μπαντες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #58 στις: 29/08/07, 14:35 »
Για μένα αγαπημένος prog metal δίσκος είναι το Be από Pain of Salvation γιατί είναι ένας δίσκος μακριά από την "στενομυαλιά" των άλλων proggressive συγκροτημάτων. Είναι ένας δίσκος χωρίς τα δομικά στοιχεία που "πρέπει" να έχει ένα τραγούδι. ..
E?Mα τα progressive σχηματα αξιωματικα σχεδον δεν ακολουθουν αυτα τα κλασικα δομικα στοιχεια.Επισης μπορεις να μου ορισεις την στενομυαλια των αλλων progressive σχηματων?

Παράθεση
Χμμμ ειναι οι samael progressive?Εγω για μπλακ τους ειχα που εβαλαν και ηλεκτρονικα στοιχεια στη μουσικη τους.

Αν δεν κάνω λάθος, ο όρος progressive δεν καθορίζει το μουσικό ύφος, αλλά κατι το διαφορετικό ή (ακριβώς όπως λέει και ο όρος) προοδευτικό...
Οπότε δεν είναι ή το ένα ή το άλλο, μπορεί να είναι progressive rock, progressive metal κλπ.
Επειδη με τους samael δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα δεν θα διαφωνησω.Παντως ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι το προγκρεσιβ καθοριζεται απο καποια σχηματα  δηλαδη δεν θεωρω οτι τοιδηποτε διαφορετικο ειναι προγκρεσιβ.Δηλαδη βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι τους fates warning με τους soad?(αφου παιξαν κατι το διαφορετικο)Δεν ειναι δικαιο για τις κλασικα προγκρεσιβ μπαντες.

Kiratzoharris,

Αν θεωρείς ότι το progressive σημαίνει ένα μουσικό είδος το οποίο μπορείς να το παρομοιάσεις με το κλασικό στυλ των Dream Theater, τότε έχεις δίκιο.. Κάθε δίσκος που περιέχει βιρτουόζικη τεχνική, εντυπωσιακές ενορχηστρώσεις και γενικά οτιδήποτε που μπορεί να παιχτεί μόνο από το 5% των συγκροτημάτων που κάνουν covers τότε ναι, αυτό είναι progressive με τη στενή έννοια του όρου.. Με την ευρεία όμως, progressive σημαίνει να ακούς ένα δίσκο (που βέβαια θα άπτεται του rock, metal) και να μην μπορείς να χαρακτηρίσεις σε τι είδος ανήκει.. Να ακούς ένα δίσκο και να λές: "Είναι power... αλλά έχει και στοιχεία thrash... όχι όχι, αυτό το πέρασμα ήταν doom... τελικά πρέπει να παίζουν speed metal".. Εκεί έγκειται η στενομυαλιά (αν και την θεωρώ λίγο βαριά την λέξη) των κλασικών prog συγκροτημάτων, το να "φοβούνται" να παίξουν κάτι μήπως και χαρακτηριστούν ότι άλλαξαν στυλ για δόλιους σκοπούς, ότι πλέον παίζουν υπερβολικά αργά για τους παπαδοακροατές, ότι ίσως δεν θέλουν να προοδεύσουν γιατί η μουσική τους είναι καλής ποιότητας έστω και αν είναι η ίδια, κ.λπ.

Οι Fates Warning και οι Queensryche έφτιαξαν δίσκους όπου κανένας δεν μοιάζει με τον προηγούμενο ή με τον επόμενο.. Δεν φοβήθηκαν να παίζουν κάτι άλλο και κυρίως δεν φοβήθηκαν τις αλλαγές κοινού.. Πέτρα που κυλάει δεν χορταριάζει..

Είθε η Ελλάδα να δημιουργήσει μια μπάντα όπου θα αποτελέσει κάτι το πρωτόγνωρο για τα παγκόσμια μουσικά δεδομένα.. Κάτι που δεν θα μπορείς να το καλουπώσεις.. Θα ήταν ωραία...

Αποσυνδεδεμένος Corky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Άντρας
  • I belong to everything I believe...
    • Προφίλ
    • Psychorchestra
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #59 στις: 29/08/07, 15:25 »
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον faser. Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ proggressive και αυτό εννοούσα ως "στενομυαλιά" ( η λέξη είναι σε εισαγωγικά). Το ότι δηλαδή τα περισσότερα συγκροτήματα που θεωρούνται proggressive αρέσκονται και παράλληλα ορίζονται μόνο στην βιρτουόζικη τεχνική των μελών τους δημιουργόντας απλά κλώνους άλλων βιρτουόζων. Έτσι και τα τραγούδια τους ενώ θεωρούνται "προοδευτικά" στην ουσία δεν είναι. Αυτή όμως είναι η μία άποψη. Υπάρχουν πολλές πάνω στο θέμα της prog..
Definite an' immortal freedom is all we want. Just free soul and free way of thinking.But can we achieve this?

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #60 στις: 04/09/07, 12:05 »
Αwake - Dream Theater
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #61 στις: 04/09/07, 22:08 »
Ντροπή και αίσχος να αναφέρονται οι Dream Theater 12,496 φορές ανά μήνυμα και να μην έχει γίνει ούτε μία νύξη περί Voivod, ενός συγκροτήματος τόσο προοδευτικού και μοναδικού, που όμοιό του ούτε τόλμησε να υπάρξει ποτέ και, μάλλον, ούτε και πρόκειται.

Voivod - "Nothingface"
Watchtower - "Control And Resistance"

μεσολαβεί το χάος και έχουμε:

Mekong Delta - "Visions Fugitive"
Spastic Ink - "Ink Complete"
Cynic - "Focus"
Believer - "Dimensions"
Planet X - "Moonbabies"
Spiral Architect - "A Skeptic's Universe" (απουσία προσωπικού ήχου, αλλά δισκάρα)
Psychotic Waltz - δισκογραφία
Pain Of Salvation - "The Perfect Element"
Fates Warning - "Parallels"
Dream Theater - "Images And Words"

Και, εκτός metal, θα έλεγα:

King Crimson - "Red" (και σχεδόν όλα τα υπόλοιπα)
Comus - "First Utterance"
Marillion - "Misplaced Childhood"
Rush - "A Farewell To Kings"
Jethro Tull - "Songs From The Woods"
Genesis - "...And Then There Were Three"
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/07, 22:31 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #62 στις: 04/11/07, 15:39 »
θα συμφωσησω με σενα..πολυ καλως
anathema-amehtana

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #63 στις: 04/11/07, 16:17 »
Λοιπόν....επειδή θεωρώ ότι ο όρος Progressive Metal έχει μόνο υποκειμενικές αποδόσεις (δλδ, κάτι που το θεωρεί καποιος progressive metal, μπορεί να μην είναι για κάποιον άλλον), κι επειδή έχουν αναφερθεί πολλά ονόματα, έχω να προσθέσω δύο ονόματα μόνο...που ειδικά το ένα έχει επηρρεάσει σε απίστευτο βαθμό τους Dream Theater, που είναι οι πιο γνωστοί και οι πιο επιτυχημένοι εμπορικά στο ιδίωμα:

1. Crimson Glory - Tsranscedence
2. Meshuggah - Chaosphere



Και μία μικρή σημείωση ακόμα...τρομερός δίσκος το 2112 των Rush και επιδραστικότατος για την εξέλιξη του Progressive Rock/Metal...αλλά το Dark Side Of The Moon προϋπήρχε 3 χρόνια μέχρι να βγει το 2112....;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αγαπημένος Progressive Metal δίσκος
« Απάντηση #64 στις: 20/05/08, 21:28 »
Nα αναφερω μερικους ακομα που ομως δεν αναφερθηκαν.
Queensryche-Promised Land
Με αυτον το δισκο οι ryche εδειξαν οτι δεν φοβουνται να ρισκαρουν την δημοφιλια που τους χαρισε το εκπληκτικο empire.Για πολλους ο αγαπημενος δισκος απο το συγκροτημα.Εγω τον βαζω μεσα στους 3 αγαπημενους και ενα μεγαλο 10!Στο κομματι Promised land μετα απο απειρες ακροασεις πιστευω βρισκεται μπολικη απο την ουσια του προγκρεσιβ.Οποιος το πετυχει και λαιβ ειναι τυχερος!
Fates Warning-Disconnected
Μετα την προσωπικη ιστορια του a pleasant shade of grey το 2000 βγαζουν το disconnected..Καμια σχεση με οτι ειχαν κανει μεχρι τοτε.Με 5 στην ουσια κομματια απο τα οποια το τελευταιο διαρκει οσο μια ζωη,με φανταστικη στιχουργια και με μια παραγωγη που ελαχιστες φορες εχω ακουσει οι fates κανουν ενα απο το πρωτελευταιο βημα τους στην προγκρεσιβ μεταλ ιστορια και δειχνουν οτι ακομα και τα οοs δεν τους πτοησαν οπως αλλα σχηματα και δικαια βρισκονται στην αγια τριαδα.Μετα ακολουθησε το fwx αλλα αλλη φορα για αυτο :D
Psychotic waltz-Bleeding
Τελευταιος δισκος και τελευται τζουρα αληθινης προγκρεσιβ ψυχεδελειας οπως πολλοι λενε.Δεν ειναι ο πιο γνωστος τους δισκος αλλα πιστευω οτι οσο προσιτος,τεχνικος και πειραματικος χρειαζεται ωστε να θεωρειται κλασικος...Απο τη μια κριμα που το διελσυαν απο την αλλη θα μπορουσαν να επαναλαβουν το μυθο? :-\

Αυτα για σημερα..Απο τα παραπανω συγκροτηματα ακουστε ολοκληρη τη δισκογραφια τους αλλωστε τα παρουσιαζομενα αλμπυμς δεν αποτελουν και κατ αναγκη τις καλυτερες στιγμες τους.

ΥΓ.Οι voivod χρειαζονται δικο τους ξεχωριστο κεφαλαιο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
10375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 12:10
από Kiratzoharris
84 Απαντήσεις
26915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/08, 13:49
από Ibanezακιας
14 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/07, 02:55
από ερεβος
29 Απαντήσεις
8710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 13:36
από Arg0
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
8 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/12, 15:31
από alexhs232
7 Απαντήσεις
3994 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 21:12
από Tagima
4 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/14, 20:22
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/15, 16:16
από AnimaPura
33 Απαντήσεις
28340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/23, 09:48
από panixgr