Αποστολέας Θέμα: MY HENDRIX SOUND  (Αναγνώστηκε 5991 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
MY HENDRIX SOUND
« στις: 24/02/09, 13:22 »
Λοιπον αφου ολοκληρωσα το set up μου ,υστερα απο πολλες αλλαγες και πειραματιμους, νομιζω  ;D οτι εχω τον ηχο που θελω.Στο βιντεακι λοιπον κανω ενα πειραμα με τα πεταλακια μου.Τα σχολια δικα σας.


Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #1 στις: 24/02/09, 15:29 »
Εχεις πιασει καλα τον ηχο παντως. Αν θελεις εξτρα πληροφοριες και πειραματα, εγκατεστησε στον υπολογιστη σου το Amplitube Jimi Hendrix, το οποιο ειναι εξειδικευμενο προγραμμα και αφορα στους ενισχυτες και τον ηχο του Τζιμι.
Θα το βρεις στο greekddl.com


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #2 στις: 24/02/09, 15:46 »
Το ειχα δοκιμασει σε ενα φιλο παλιοτερα αλλα να σου πω την αληθεια δεν με ενθουσιασε και πολυ για το λογο οτι ηθελα αυτον τον ηχο εκτος computer.Βασικα ο ηχος Hendrix ειναι παιδικο αποθημενο,απο τοτε που πρωτοακουσα Hendrix γουσταρα τον ηχο και το παιξιμο του βεβαια & μπορω να πω οτι με εχει στιγματιση στον τροπο που παιζω και σκεφτομαι κιθαριστικα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #3 στις: 24/02/09, 15:49 »
Eγω εννοουσα οτι μεσα απο το προγραμμα μπορεις να δεις τι μηχανηματα χρησιμοποιουσε ο Χεντριξ, ενισχυτες, πεταλια κλπ. Οχι βεβαια οτι θα πας να τα αγορασεις, αλλα θα προσπαθησεις να φτιαξεις τον ηχο σου.
Γιατι αυτοι που εκαναν το προγραμμα ερευνησαν καλά τη ζωη του και τον εξοπλισμο του. Δεν εβαλαν τυχαια πραγματα εκει μεσα.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #4 στις: 24/02/09, 17:05 »
Σε κάποιες φάσεις το παρακάνεις με το gain αλλά σε γενικές γραμμές... καλό...

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #5 στις: 24/02/09, 17:27 »
Βαζω και οκταβια μαζι σε καποια  φαση γι αυτο γκαζαρι παραπανω.......αλλα μ αρεσει

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #6 στις: 25/02/09, 13:03 »
Eγω εννοουσα οτι μεσα απο το προγραμμα μπορεις να δεις τι μηχανηματα χρησιμοποιουσε ο Χεντριξ, ενισχυτες, πεταλια κλπ. Οχι βεβαια οτι θα πας να τα αγορασεις, αλλα θα προσπαθησεις να φτιαξεις τον ηχο σου.
Γιατι αυτοι που εκαναν το προγραμμα ερευνησαν καλά τη ζωη του και τον εξοπλισμο του. Δεν εβαλαν τυχαια πραγματα εκει μεσα.

Συμφωνω, thanks για τη συμβουλη σου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #7 στις: 25/02/09, 23:13 »
με ποιον Harley Benton το έπαιξες?

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #8 στις: 26/02/09, 08:38 »
με ποιον Harley Benton το έπαιξες?


Με αυτον http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5hg112v.htm  ΤΟ volume στο 2 και το μικροφωνο καρφι στην κονσολα.Με οποιο Fuzz και να παιξεις παιζει super τα δεχεται ολα τα transistor μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #9 στις: 01/03/09, 09:52 »
Φιλαρακο,νασαι καλα..με πηγες πολλα χρονια πισω,και με τον ηχο, και με το παιξιμο σου..ειμαι 50 χρονων,εχω ζησει αυτες τις εποχες,στην ελλαδα εκτος απο τον Σπαθα,κανεις δεν τολμουσε να παιξει κατι τετοιο.και εαν καποιοι προσπθουσαν,παντως δεν εβγαινε σαν αυτο που ακουσα τωρα..για μενα,εχεις πιασει και την τεχνικη,και το feeling του Hendrix.Πολυ-πολυ καλος!χιλια μπραβο!! :up
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #10 στις: 01/03/09, 09:57 »
Φιλαρακο,νασαι καλα..με πηγες πολλα χρονια πισω,και με τον ηχο, και με το παιξιμο σου..ειμαι 50 χρονων,εχω ζησει αυτες τις εποχες,στην ελλαδα εκτος απο τον Σπαθα,κανεις δεν τολμουσε να παιξει κατι τετοιο.και εαν καποιοι προσπθουσαν,παντως δεν εβγαινε σαν αυτο που ακουσα τωρα..για μενα,εχεις πιασει και την τεχνικη,και το feeling του Hendrix.Πολυ-πολυ καλος!χιλια μπραβο!! :up


Με τιμας ιδιαιτερα με τα λογια σου,σε ευχαριστω πολυ.Ειμαι 32 και δεν ειχα την τυχη να ζησω αυτες τις ανεπαναληπτες εποχες.Εχουν σημασια για μενα οσα γραφονται εδω μιας και εχω σταματηση να παιζω σε κοσμο καμια 8 αρια χρονια.Και παλι σε ευχαριστω πολυ.

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #11 στις: 01/03/09, 10:08 »
Προς θεου,μην παρατησεις την κιθαρα οπως εγω,που ξαναρχισα τωρα, μετα απο 25 χρονια!!!
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #12 στις: 01/03/09, 11:46 »
Sorry, this ain't Jimi Hendrix sound ;)..

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #13 στις: 01/03/09, 13:18 »
Sorry, this ain't Jimi Hendrix sound ;)..

Σεβαστο,τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσε ωστε να το δοκιμασω? ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #14 στις: 01/03/09, 14:21 »
Καταρχάς δεν είπα ότι ο ήχος σου δεν ήταν καλός ;).. Επομένως δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι αν αυτό που ακούς σε ικανοποιεί.. Από εκεί και πέρα, όπως θα ξέρεις, όταν φτιάχνουμε έναν ήχο προσπαθώντας να μοιάσουμε σε κάτι που μας αρέσει, μπορεί να προσπαθούμε και μήνες ακόμα.. Από ένα σημείο και έπειτα, το αυτί συμβιβάζεται με αυτό που ακούει γιατί όντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που θέλουμε να πλησιάσουμε, αλλά λόγω της χρονοβόρας μας ενασχόλησης με τον ήχο, δεν μπορούμε να ανιχνεύσουμε κάποιες μικροδιαφορές.. Τις μικροδιαφορές αυτές μπορεί να τις καταλάβει κάποιος εξωτερικός παρατηρητής ο οποίος γνωρίζει έναν ήχο (επί του προκειμένου: Hendrix sound) και ακούει κάποιον άλλο ήχο που προσπαθεί να τον πλησιάσει και αυτόματα μπορεί να αποφανθεί σε τι διαφέρουν.. Το είχα πάθει και εγώ αυτό προσπαθώντας να φτιάξω τον ήχο του Romeo των Symphony X.. Προσπαθούσα αρκετά, δοκίμαζα εφφέ, διάβαζα tips στο internet, και μετά από πολύ κόπο, έφτιαξα έναν ήχο που έμοιαζε αρκετά.. Μετά από 2 μήνες όπου για κάποιους λόγους απείχα από την κιθάρα, ξανάκουσα τον ήχο και φυσικά δεν έμοιαζε παρά μόνο ελάχιστα.. Απλά όταν τον έφτιαχνα, το αυτί μου με τις τόσες δοκιμές κάπου συμβιβάστηκε..

Έπειτα από αυτήν την μακρά αλλά αναγκαία εισαγωγή :D,  αφού με ρωτάς τι θα μπορούσες να αλλάξεις, θα σου έλεγα 2 πράγματα.. Καταρχάς το gain είναι αρκετά δυνατό για Hendrix και γενικότερα 60's era.. Κατά δεύτερον, τα εφφέ σου είναι πολύ σωστά ρυθμισμένα και καλογυαλισμένα με αποτέλεσμα να χάνεται αυτή η "αλητεία" του Hendrix.. Θα πρότεινα, αν υπάρχει αυτή η επιλογή στο rig σου, να αφήνεις περισσότερο dry σήμα να περνάει στο τελικό σου ήχο..

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #15 στις: 01/03/09, 18:14 »
Στο πρωτο σκελος θα συμφωνησω οντως το ιδιο προβλημα παθαινεις και με τα τραγουδια που γραφει κανεις.Ακριβως επειδη το ακους συνεχεια σ'αρεσει με αποτελεσμα να μην γινεσαι αντικειμενικος κριτής.Για αυτο υπαρχουν και τα φορουμ  :D. Για το Gain μου το εχουν πει κι αλλοι ,σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι και τοσο.Βεβαια σε αυτες τις εντασης (μεσα στο σπιτι ) δεν μπορεις να τεζαρεις τον ενισχυτη ωστε να βγαλει αυτο το αυθεντικο gain που βγαζει ο Hendrix οποτε απο την στιγμη που προσπθεις να πιασεις αυτο το gain με πεταλια εισαι χαμενος!!.Παντα θα ακουγετε σαν Hendrix.Εξου και ο τιτλος MY hendrix sound.

Ευστοχες και ουσιαστικες παρατηρησεις σε ευχαριστω που συμμετεχεις.  ;)


Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #16 στις: 01/03/09, 18:19 »
Καταρχάς δεν είπα ότι ο ήχος σου δεν ήταν καλός ;).. Από εκεί και πέρα, όπως θα ξέρεις, όταν φτιάχνουμε έναν ήχο προσπαθώντας να μοιάσουμε σε κάτι που μας αρέσει, μπορεί να προσπαθούμε και μήνες ακόμα.. Από ένα σημείο και έπειτα, το αυτί συμβιβάζεται με αυτό που ακούει γιατί όντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που θέλουμε να πλησιάσουμε, αλλά λόγω της χρονοβόρας μας ενασχόλησης με τον ήχο, δεν μπορούμε να ανιχνεύσουμε κάποιες μικροδιαφορές..

Πόσο δίκιο έχεις... :(
Κάτι μήνες τώρα προσπαθώ να βγάλω nevermore ρυθμικά και εκεί που λέω ''αυτό είναι'', ακούγοντάς το την επόμενη μέρα (ή βάζοντας στο καπάκι κάποιο κομματι τους) ξενερώνω ελαφρώς... :P

Αποσυνδεδεμένος mick77

  • Συναλλαγές: (1)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: MY HENDRIX SOUND
« Απάντηση #17 στις: 03/03/09, 08:37 »
Καταρχάς δεν είπα ότι ο ήχος σου δεν ήταν καλός ;).. Από εκεί και πέρα, όπως θα ξέρεις, όταν φτιάχνουμε έναν ήχο προσπαθώντας να μοιάσουμε σε κάτι που μας αρέσει, μπορεί να προσπαθούμε και μήνες ακόμα.. Από ένα σημείο και έπειτα, το αυτί συμβιβάζεται με αυτό που ακούει γιατί όντως είναι πολύ κοντά σε αυτό που θέλουμε να πλησιάσουμε, αλλά λόγω της χρονοβόρας μας ενασχόλησης με τον ήχο, δεν μπορούμε να ανιχνεύσουμε κάποιες μικροδιαφορές..

Πόσο δίκιο έχεις... :(
Κάτι μήνες τώρα προσπαθώ να βγάλω nevermore ρυθμικά και εκεί που λέω ''αυτό είναι'', ακούγοντάς το την επόμενη μέρα (ή βάζοντας στο καπάκι κάποιο κομματι τους) ξενερώνω ελαφρώς... :P

Τι ειναι αυτο το κακο ρε παιδι μου,τρως τις ωρες σου  και πανω που λες εδω ειμαι τα βρηκα ολα βαζεις την επομενη μερα να παιξεις και ξενερωνεις εντελως!!!1  Εχω ριξει μπινελικια!!!! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/05, 01:20
από bluechild
60 Απαντήσεις
19318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/07, 03:04
από pan-The_gunslinger
4 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 19:03
από Joevaicci
4 Απαντήσεις
3169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/07, 10:54
από mpamps
4 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 15:27
από profsokin
43 Απαντήσεις
13873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/08, 20:14
από Baroness
31 Απαντήσεις
9477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 23:37
από Eagle Of Kamelot
15 Απαντήσεις
8534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 14:48
από faser
4 Απαντήσεις
5952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 18:42
από studio54
0 Απαντήσεις
2144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -