Αποστολέας Θέμα: Eπιστημη: Ειναι ο Χρονος Κβαντισμενο μεγεθος?  (Αναγνώστηκε 59094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
ela re h4rry. pou xathikes?????
basika esy den gnorizeis oti to fos mporesan kai to tithaseysan opos mou egrapses opote ti na sou po?mallon ksekina na diabazeis apo texnikous orous esy kai otan ta matheis kala fonakse kai emena.

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
A Καλως τον :) Ε που θες να ειμαι,να χανω τον χρονο μου (Που δε ξερουμε αν ειναι κβαντισμενο μεγεθος... :P ) εδω στο τσατ?Χαθηκαν οι παραλιες δλδ?Δηλαδη,αν καταφερουμε να κατασκευασουμε μια μηχανη,λογου χαρη,που επιταχυνει την μαζα σε ταχυτητα μεγαλυτερη του φωτος,θα ξερουμε κ πως να την ελεγξουμε αυτη την μαζα?Για δωσε τα φωτα σου... :P
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
vagabond auta pou grafei o casper ta exoun pei kapoioi epistimones an den kano lathos.ara ti na po?mallon akoma adinateis na katalabeis!
Αν δεν κάνω λάθος η καούρα σου από την αρχή είναι ότι δεν έχουμε τις γνώσεις που μας δίνουν το δικαίωμα να ασχολούμαστε με αυτό το θέμα. Και ότι συνεπώς θεωρείς μάταιο να συζητήσεις με αδαείς ένα τόσο εξιδικευμένο επιστημονικό θέμα. Έρχεται λοιπόν ο casper και μιλάει επιστημονικά. Θα περίμενα από εσένα να συμφωνήσεις, να διαφωνήσεις, να αναρωτηθείς πάνω στα επιστημονικά δεδομένα που παρέθεσε, μια και από την αρχή αυτό ισχυρίζεσαι ότι ζητάς. Δεν το κάνεις όμως αλλά προτιμάς να αναλώνεσαι στο ποιός ΔΕΝ είναι άξιος να καταλάβει. Από ό,τι βλέπω σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι δικές μου επιστημονικές γνώσεις καθώς και των freeMIND και blueWIND (για να μην μπερδευόμαστε... :P ) παρά του casper... θα έλεγα ότι κάνεις διακρίσεις αγαπητέ... κάποιος άλλος μάλιστα που δεν αντιλαμβάνεται το βάθος των γνώσεών σου θα έλεγε ότι δεν κατάλαβες γραμμή από τα όσα είπε ο casper και συνεπώς προτιμάς να μας ζαλίζεις με προσωπικές εμπάθειες παρά να συνδιαλλεγείς σε επιστημονικό επίπεδο... ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Από ό,τι βλέπω σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι δικές μου επιστημονικές γνώσεις καθώς και των freeMIND και blueWIND (για να μην μπερδευόμαστε... :P ) παρά του casper...

Να παρατηρήσω και κάτι άλλο που ακόμα ίσως δεν έχει αντιληφθεί ο emilio (ζήτημα είναι αν έχει αντιληφθεί γενικώς τι του γίνεται, αλλά τέλος πάντων)...ουδέποτε αποφάνθηκα ή ασχολήθηκα για το αν ο έρημος ο χρόνος είναι κβαντισμένο μέγεθος ή όχι, αλλά συνεχίζει να με κατηγορεί για επιστημονική παραδοξολογία...άραγε διάβασε ποτέ τίποτα από όσα του έχουμε κατά καιρούς ανταπαντήσει?

Φίλε emilio, προσωπικά κλείνω εδώ γιατί δεν υπάρχει και προφανής λόγος να συνεχίσω μια τέτοιου είδους μονομερή αντιπαράθεση επιχειρημάτων...ως κατακλείδα λοιπόν...αναρωτήθηκες άραγε έστω και μια φορά γιατί ουδείς ως τώρα έχει προστρέξει να στηρίξει τις θέσεις σου? Μήπω επειδή freemind, vagabond, casper, h4rry, erevos κι εγώ λειτουργούμε ως ένα lobby αλληλοϋποστήριξης απέναντι στο μαύρο πρόβατο που έτυχε να είσαι εσύ? Δυστυχώς μόνο έτσι δεν είναι τα πράγματα, αν εξετάσεις πόσες φορές έχουμε διαφωνήσει (κι αυτή είναι η ουσιά) μεταξύ μας σε τόσα θέματα και συζητήσεις που έχουν τεθεί...έχουμε αντιπαρατεθεί πάμπολλες φορές κι είμαι βέβαιος πως το ίδιο θα γίνει και στο μέλλον (γεροί να είμαστε), γιατί πολύ απλά ο καθένας στέκεται πίσω από αυτό που τον εκφράζει χωρίς να μασάει τα λόγια του φοβούμενος μήπως δε γίνει αρεστός (μία από τις κατακτήσεις και τις κατάρες ταυτόχρονα της απρόσωπης διαδικτυακής επικοινωνίας). Μήπως, λέω μήπως, πρέπει να αναζητήσεις τα αίτια του όλου αυτου flame στον τρόπο που επέλεξες να λειτουργήσεις?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/03, 01:21 από bluewind »

Avgi

  • Επισκέπτης
loipon exo mia foberi idea.Tha sas mazepso olous edo mesa san korifeous epistimones kai tha grapso ena biblio me tis epistimonikes sas tekmirioseis.tha bgaloume kai polla lefta,
Τοσο καιρο διαβαζοντας σε Εμιλιο μου ηρθε και εμενα μια φοβερη ιδεα!
Να σε παρουσιασουμε σε ενα τσιρκο ως σπαστη τωρα τι ακριβως σπαστη εξυπνος εισαι, βαλε το μυαλο σου να δουλεψει οπως λες και εσυ ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εγω δεν θα πω τιποτα..Οχι μονο με καλυψε ο υπεροχος casper ( που δεν ξερω αν το γνωριζεις αγαπητε emilio, αλλα ειναι καθηγητης Φυσικης..ετσι για την ιστορια το αναφερω ), αλλα και εσυ δεν μου απαντησες στα ερωτηματα μου...
Ο καλυτερος τροπος για να γινεις ρεζιλι, ειναι οταν το κανεις μονο σου...Ποτε δε το πιστευα αυτο, μεχρι που "γνωρισα" μεσω του φορουμ εσενα.
Αν τα παραπανω μηνυματα σου δειχνουν "αποσυρση" απο το συγκεκριμενο θεμα, τοτε να καλεσουμε και την μπαντα του Φυσικου Αθηνων να σε ξεπροβοδισει...
Καλο ταξιδι....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
xoris to xrono den allazei tipota.outos i allos o xronos to mono pou se boitha einai na doseis se ena megethos mia mesi timi.kai xoris ton xrono mporeis na ekfraseis ta panta.i taxytita gia paradigma km/h sou lei kata meso oro me ti taxytita kinithikes gia na kaneis x km.den polyendiaferei opos tha diapistoseis apo tis spoudes o xronos otan exeis na asxolithis me ereuna

   πως ειναι δυνατον ο χρονος να μην σημαινει τιποτα αλλα παρολα αυτα εσυ να μετρας ταχυτητα ανα ωρα!!!!!! Αυτο πραγματικα ειναι καταπληκτικο!!!! Ευγε τα επιχειρηματα σου (και μαλιστα γραμμενα σε βιβλιογραφιες ολακερες [...] ειναι αφοπλιστικα!!!!

giati tha broun amesos oti mallon ta exete klepsei apo anthropous pou ergastikan sklira gia na kataliksoun se symperasmarta pou eseis ta xrisimopoieite me poly anesi xoris na kan na problimatizeste.Ante!!!pali tyxeroi eiste.tha ginete kai diasimoi

   ...ενω τα παραπανω "καταπληκτικα" επιχειρηματα υστερα απο τεκμηριωμενη επιστημονικη ερευνα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ! Ευγε...

Παράθεση
Ara gia na apantiseis stin erotisi auti simenei oti eisai ftasmenos epistimonas kathoti pernas sto xoro tis ereunas.ara oloi osoi apantoun mallon ftasmenoi tha einai edo mesa.zito tapina sygnomi apo tous epistimones tis elladas(freemind,bluewind... kai oli i parea), pou eftasan sto epipedo na analioun an o xronos einai kbantismenos, gia tis apopseis mou autes.

    ... ασχολιαστο! Εχω παθει πλακα με αυτον εδω!!!!!!!!


ΥΓ Βαλτε και εμενα στο "λομπι"!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   δειτε και αυτο και θα καταλαβετε γιατι ο bluewind εχει δικιο με τα περι "τρολ" και γιατι η vagabond δικαιωνεται με το "παμε γι'αλλα" που ειπε σε προηγουμενο ποστ...  http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=8;action=display;threadid=3318
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
ΥΓ Βαλτε και εμενα στο "λομπι"!!!!
Όχι ρε... δε σε παίζουμε εσένα... είμαστε κλειστή κλίκα εμείς... ρώτα τον emilio, θα σου πει... ;D ;D 8) ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Aς μη το υποβιβασουμε κι αλλο το θεμα! Αρκετα! Ας επανερθει το θεμα στην κανονικη του ροη και οποιος εχει κατι αλλο να πει ας το στηριξει αν οχι με "επιστημονικα" τουλαχιστον πιο κοσμια επιχειρηματα χωρις να προσβαλλει το επιπεδο του αλλου οποιο και αν ειναι αυτο! Αυτη ειναι και η αρχη της Δημοκρατιας ετσι δεν ειναι?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Αυτη ειναι και η αρχη της Δημοκρατιας ετσι δεν ειναι?
Μου φαινεται ομως πως ο φιλτατος Εμιλιο γνωριζει μοναχα το τελος...  ::)  ::)  ::) ;D :P
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
U r right Freemind.....
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Stamas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Bakas είναι gay
    • Προφίλ
Έβερτ ζείς, εσύ μας οδηγείς.

Τάσσομαι με το μέρος όλων σας. Ανακάλυψα όμως ενδόμυχα οτι όλοι προσπαθείτε να αμφισβητίσετε
τον ηγετικό ρόλο του Κάρολου Παπούλια στην εξωτερική πολιτική της χώρας.

Επίσης, πέρα απο τα παραπάνω - άκρως σημαντικά - θα ήθελα να αναφέρω μια ιστορία απο το βιβλίο του Bertolt Brecht "Ιστορίες του κύριου Κόυνερ" η οποία έχει ένα άκρως διαφωτιστικό περιεχόμενο περί του τί γνωρίζουμε και πόσο το γνωρίζουμε.

Σας παραδίδω στο κείμενο

" Σαν τελείωσε το διάβασμα ενός βιβλίου πάνω στην ιστορία της φιλοσοφίας ο κ. Κόυνερ μίλησε με περιφρόνηση για τις προσπάθειες που έκανα οι φιλόσοφοι να αποδείξουν οτι τα πράγματα δεν μπορούμε να τα πλησιάσουμε με τη γνώση. Όταν οι σοφιστές υποστήριζαν οτι γνωρίζουν πολλά δίχως να έχουν μελετήσει τίποτα, είπε ο κ. Κόυνερ, βγήκε ο σοφιστής Σωκράτης με τον αλαζονικό ισχυρισμό του εν οίδα οτι ουδέν οίδα. Θα περίμενε κανείς να συμπληρώσει τη φράση του λέγοντας οτι και τίποτα δεν έχει μελετήσει. (Για να γνωρίσουμε κάτι πρέπει να το μελετήσουμε.) Φαίνεται όμως οτι δε συνέχισε την ομιλία του, μπορεί ωστόσο και το τεράστιο χειροκρότημα που ξέσπασε ύστερα απο την πρώτη φράση του, και που κράτησε δυο χιλιάδες χρόνια, να έπνιξε τις υπόλοιπες."

Τα σχόλια είναι δικά σας. Απευθύνομαι κυρίως σε Εμίλιο και Freemind που αντιμάχονται.

Εγώ τα μόνα που θα ήθελα να συνεισφέρω στην όμορφη παρέα σας είναι τα εξής.

Ζητω ο οίκος των Λαβδακιδών και μαζικά είμαστε με το μέρος του νεκρού Πολυνείκη. Τιμή και δόξα στους νεκρούς που έπεσαν τίμια στο πεδίο της μάχης. Τα χέρια μου τρέμουν, η καρδιά μου χτυπά δυνατά, κλαίω απο συγκίνηση όταν βλέπω στα οράματά μου τον νεκρό Πολυνείκη να με καλεί στη μάχη.

Αντίο αγάπη μου στα φωτεινά μονοπάτια του παραδείσου. Εκεί θα έρθω να σε βρώ. "Θα πάρω τα τουρμπίνια μου στην τσέπη χαρτζιλίκι και απόψε τα μεσάνυχτα θα ρθώ Θεσσαλονίκη"
Γειά σου μάστορα!

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Ζητω ο οίκος των Λαβδακιδών και μαζικά είμαστε με το μέρος του νεκρού Πολυνείκη. Τιμή και δόξα στους νεκρούς που έπεσαν τίμια στο πεδίο της μάχης. Τα χέρια μου τρέμουν, η καρδιά μου χτυπά δυνατά, κλαίω απο συγκίνηση όταν βλέπω στα οράματά μου τον νεκρό Πολυνείκη να με καλεί στη μάχη.
Χμ... καλά... τελικά ο χρόνος είναι κβαντισμένο μέγεθος ή όχι...? ??? ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Αντίο αγάπη μου στα φωτεινά μονοπάτια του παραδείσου. Εκεί θα έρθω να σε βρώ. "Θα πάρω τα τουρμπίνια μου στην τσέπη χαρτζιλίκι και απόψε τα μεσάνυχτα θα ρθώ Θεσσαλονίκη"

   ...einai...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Ανακάλυψα όμως ενδόμυχα οτι όλοι προσπαθείτε να αμφισβητίσετε
τον ηγετικό ρόλο του Κάρολου Παπούλια στην εξωτερική πολιτική της χώρας.
 

Οντως συμφωνω με τον Σοτ περι κβαντισμενου μεγεθος, πραγμα που διαφαίνεται και απο την εξωτερική πολιτική του Παπούλια.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Δεν ξέρω ίσως πετάξω μεγάλη κοτσάνα άλλα, αν υποθέσουμε ότι προσπαθούμε να κβαντώσουμε τον χρόνο μελετώντας τις κινήσεις των στοιχειωδών σωματιδίων για πολύ μικρές απόστάσεις, (βαρυτόνια, μυόνια,νετρίνα...) τότε δεν θα μπορέσουμε να βρόμε το κβάντο του υποθετικόυ μεγέθους χρονου, λόγω της αρχής της απροσδιοριστίας του Heisenberg, η οποία λέει ότι δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε ταυτόχρονα με ακρίβεια τη θέση και την ταχύτητα δηλαδή τα δύο μεγέθη που μας επιτρέπουν να ορίσουμε και να μετρήσουμε τον χρόνο...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Δεν ξέρω ίσως πετάξω μεγάλη κοτσάνα άλλα, αν υποθέσουμε ότι προσπαθούμε να κβαντώσουμε τον χρόνο μελετώντας τις κινήσεις των στοιχειωδών σωματιδίων για πολύ μικρές απόστάσεις, (βαρυτόνια, μυόνια,νετρίνα...) τότε δεν θα μπορέσουμε να βρόμε το κβάντο του υποθετικόυ μεγέθους χρονου, λόγω της αρχής της απροσδιοριστίας του Heisenberg, η οποία λέει ότι δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε ταυτόχρονα με ακρίβεια τη θέση και την ταχύτητα δηλαδή τα δύο μεγέθη που μας επιτρέπουν να ορίσουμε και να μετρήσουμε τον χρόνο...

Εγω ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ (Περιμενω σαμπανια :P) πως καποιοι ακομη ασχολουνται με το παρον θεμα της κβαντοαποτετοιας του χρονου, ενω εχει βασιλεψει ενα ωραιοτατο κλιμα χαβαλε... 8) Παντα τετοια, στα περισσοτερα θεματα :up :P :P :P :P

ΥΓ.: Φιλε symeon, χωρις παρεξηγηση, κανενα προβλημα που ακομη ασχολεισαι, αλλα επειδη ολο κ καποτε θα σκασει μυτη αυτος ο ΘΕΟΣ των Επιστημων που λεγεται Ε***** (Συγνωμη, λογοκρισια απο το ΜΙΤ :P)...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
o xronos orizete symfona me ton arithmo ton talantoseon enos atomou, tou cesium.meta apo 9.192.631.770 talantoseis tou atomou tou cesium se thermokrasia pou plisiazei to apolito 0 exoume tin katagrafi 1 sec.to atomo tou cesium exei pleon antikatastathei apo to atomo tou rubidium giati paratirithike oti o ogos tou se thermokrasies konta sto apolito 0 afksanete toso pou proskrouei sta geitonika atoma me apotelesma na min einai akribeis i metrisi tou xronou.to atomo tou rubidium se thermokrasies pou ftanoun to aplito 0 den metabalei poly ton ogo tou me apotelesma na exoume megalyteri akribia stis metriseis mas.meta apo 6.834 billion talantoseis tou atomou tou rubidioum katagrafoume to diastima 1 sec.i texnologia gia tin akribesteri katagrafi tou xronou synexos ekselisete.
tha mporouse eukola kaneis na katalabei oti o xronos apotelei ena authereto megethos pou exei orisei o idios o antropos kai thelontas na apantiso ston filo freemind einai fanero oti kai o xronos mporei na katagrafei os apostasei an metrisoume tis talantoseis tou atomou.ara eukola katanoei kaneis oti o xronos einai ena megethos pou boithaei na ekfrasoume fainomena meta apo enan arithmo talantoseon (apostasis) pou exoun katagrafei.
oso gia to an o xronos einai kbantismeno megethos tha mporouse kaneis na anaptiksei tin diki tou theoria afou opos proanaferete o xronos apotelei kataskeuasma tou idiou tou anthropou.
Ola osa anaferontai parapano apoteloun epistimonikes tekmirioseis kai den apoteloun dikes mou apopseis i gnosiologia.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
o xronos orizete symfona me ton arithmo ton talantoseon enos atomou, tou cesium.meta apo 9.192.631.770 talantoseis tou atomou tou cesium se thermokrasia pou plisiazei to apolito 0 exoume tin katagrafi 1 sec.to atomo tou cesium exei pleon antikatastathei apo to atomo tou rubidium giati paratirithike oti o ogos tou se thermokrasies konta sto apolito 0 afksanete toso pou proskrouei sta geitonika atoma me apotelesma na min einai akribeis i metrisi tou xronou.to atomo tou rubidium se thermokrasies pou ftanoun to aplito 0 den metabalei poly ton ogo tou me apotelesma na exoume megalyteri akribia stis metriseis mas.meta apo 6.834 billion talantoseis tou atomou tou rubidioum katagrafoume to diastima 1 sec.i texnologia gia tin akribesteri katagrafi tou xronou synexos ekselisete.
tha mporouse eukola kaneis na katalabei oti o xronos apotelei ena authereto megethos pou exei orisei o idios o antropos kai thelontas na apantiso ston filo freemind einai fanero oti kai o xronos mporei na katagrafei os apostasei an metrisoume tis talantoseis tou atomou.ara eukola katanoei kaneis oti o xronos einai ena megethos pou boithaei na ekfrasoume fainomena meta apo enan arithmo talantoseon (apostasis) pou exoun katagrafei.
oso gia to an o xronos einai kbantismeno megethos tha mporouse kaneis na anaptiksei tin diki tou theoria afou opos proanaferete o xronos apotelei kataskeuasma tou idiou tou anthropou.
Ola osa anaferontai parapano apoteloun epistimonikes tekmirioseis kai den apoteloun dikes mou apopseis i gnosiologia.
Να σημειωσω ενα λαθος? Αλλο ο αριθμος ταλαντωσεων και αλλο αποσταση μεταξυ 2 ακραιων θεσεων μιας ταλαντωσης! Συμφωνα λοιπον με το πανεπιστημιακο οδηγο θα σου δειξω τη διαφορα τους!
Αριθμος ταλαντωσεων Ν, ονομαζεται ο αριθμος που δειχνει ποσες φορες το ταλαντωμενο σωμα μεταφερθηκε απο τη μια ακραια θεση στην αλλη ( ασχετα δηλαδη με την αποσταση ).
Βεβαια εσυ αναφερεις ως παραδειγμα ενα στοιχειο που μας δινει μια ακριβη μετρηση του 1 sec...Και ομως αν προσεξεις τα ιδια σου τα λογια, θα δεις πως κανεις λαθος.
Παράθεση
o xronos orizete symfona me ton arithmo ton talantoseon enos atomou, tou cesium.meta apo 9.192.631.770 talantoseis tou atomou
.Δεν γινεται αναφορα στην αποσταση, αλλα στον αριθμο των ταλαντωσεων και μαλιστα σε συγκεκριμενες συνθηκες ( κατι που μας δειχνει πως υπαρχει μια συγκεκριμενη αποσταση μεταξυ των ακραιων θεσεων ).
Βεβαια αμα αλλαξουμε και την αποσταση μεταξυ των ακραιων θεσεων, τοτε ο αριθμος των ταλαντωσεων που γινονται σε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα αλλαζει!!Αυτο θα μετραγε ΕΑΝ δε μιλαγαμε για συγκεκριμενες συνθηκες....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/03, 02:22 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
oso gia to an o xronos einai kbantismeno megethos tha mporouse kaneis na anaptiksei tin diki tou theoria afou opos proanaferete o xronos apotelei kataskeuasma tou idiou tou anthropou.
?????? Θέλεις να μας πεις ότι όλες οι αντιρρήσεις σου στο δικαίωμά μας να εκφέρουμε άποψη ήταν λανθασμένες??? Αν ναι, παρακαλώ να το θέσεις ευθέως... ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
file freemind mallon theleis na paikseis!mipos i talantosi opos oloi gnorizoume den ekfrazei aopstasi?mipos ta dio akra se ena soma pou talanteuete den exoun apostasi metaksi tous?mipos i talantosi den einai kinisi?tha zitousa na mou eksigiseis ti einai i talantosi tote gia na doume pou yparxei to lathos.
vagabond to mono pou thelo na doso na katalabei kaneis apo auto pou grafo einai oti kalo na gnorizeis 5 pragmata prin arxiseis na anaptiseis mia gnomi kai mia theoria.An diabaseis apo tin arxi to thema tha deis oti oloi arxisan na grafoun gia to kbanto kai na anaptisoun theories epistimonikes.mono stin erotisi den apantousan pragma pou poly apla deixnei oti o monos skopos pou eixan einai na prokalesoun tin kini gnomi.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Emilio δεν παιζω και επειδη ηξερα οτι θα αντιδρουσες θα ξαναπαραθεσω τα λογια μου στο προηγουμενο post μηπως τα διαβασεις πιο προσεχτικα.
Παράθεση
Αριθμος ταλαντωσεων Ν, ονομαζεται ο αριθμος που δειχνει ποσες φορες το ταλαντωμενο σωμα μεταφερθηκε απο τη μια ακραια θεση στην αλλη ( ασχετα δηλαδη με την αποσταση

Παράθεση
Δεν γινεται αναφορα στην αποσταση, αλλα στον αριθμο των ταλαντωσεων και μαλιστα σε συγκεκριμενες συνθηκες ( κατι που μας δειχνει πως υπαρχει μια συγκεκριμενη αποσταση μεταξυ των ακραιων θεσεων ).
Και να συμπληρωσω πως εσυ πρωτος εκανες αναφορα για τις σταθερες συνθηκες θερμοκρασιας! ( 0-1 βαθμοι C )
Παράθεση
Βεβαια αμα αλλαξουμε και την αποσταση μεταξυ των ακραιων θεσεων, τοτε ο αριθμος των ταλαντωσεων που γινονται σε ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα αλλαζει!!Αυτο θα μετραγε ΕΑΝ δε μιλαγαμε για συγκεκριμενες συνθηκες....

ΕΔΩ ΟΜΩΣ μιλας για 0-1 βαθμους, πραγμα που δεν επηρεαζει την αποσταση μεταξυ των ακραιων θεσεων..
Και επανερχομαι σε ενα ερωτημα που πολλοι εκαναν, αλλα σε κανεναν δεν απαντησες! Τι ακριβως εχεις σπουδασει ή τι σπουδαζεις!? Δεν σημαινει βεβαια οτι αμα σπουδαζεις ηλεκτρολογος δεν μπορεις να ασχολεισαι με τα επιστημονικα θεματα ( οπως κανουν πολλοι ), αλλα πολλες φορες εχεις δειξει πως το επιπεδο των γνωσεων σου δεν πληρει τις προϋποθεσεις για να συζητησεις συνεχομενα και σε βαθος ενα τετοιο θεμα ( για να μην κανω αναφορα για το επιπεδο ευγενειας.. ). Και να για να μην με κατηγορησεις πως ποτε δεν εχεις ΄κανει λαθος για κατι που εχεις πει παραθετω κατι στο οποιο δεν εχεις απαντησει ( και μετα το ρεζιλι και τη διορθωση που ελαβες δεν νομιζω οτι μπορεις να το κανεις )
Παράθεση
Υ.Γ.1.Καποιο λαθος κανεις φιλε emilio στο θεμα των επιταχυντηρων ηλεκτρονιων.Πιθανοτατα το αρθρο μιλουσε για επιταχυνση που εφτανε στο 60% της ταχυτητας φωτος .
Δηλαδη 60/100*300.000 km/sec=180.000 km/sec
( Ακομα ψαχνω την απαντηση σου.... )


Αυτα.....


« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/03, 00:31 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
An diabaseis apo tin arxi to thema tha deis oti oloi arxisan na grafoun gia to kbanto kai na anaptisoun theories epistimonikes.mono stin erotisi den apantousan pragma pou poly apla deixnei oti o monos skopos pou eixan einai na prokalesoun tin kini gnomi.
Ρε emilio εσένα κάποιος σε πληρωνει για να μας τρελλάνεις. Κανείς δεν απαντάει στην ερώτηση εκτός από εσένα που άρχισες να απαιτείς απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα για το τί είναι το ΦΩΣ???? Επειδή μάλλον δεν διαβάζεις καλά τα θέματα στα οποία απαντάς, να σου θυμήσω ότι η ερώτηση ήταν για τον ΧΡΟΝΟ. Και η λογική σου είναι ίδια με το αν απαιτήσω να μην εκφράζεσαι με λόγο εάν δεν έχεις αναγνωριστεί με διεθνείς διακρίσεις πάνω στη χρήση, τη δομή και τη δημιουργία του λόγου. Αν κάποιοι αδαείς δεν είχαν προβληματιστεί πάνω στο πώς λειτουργεί η φύση, δεν θα υπήρχε κανενός είδους επιστήμη σήμερα. Εκτός αν είσαι της άποψης ότι οι επιστήμονες "φυτεύτηκαν" στον πλανήτη από προχωρημένους εξωγήινους... ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Αγαπητε φιλε Εμιλιο
Λενε οτι υπαρχει κατι χειροτερο απο την αμαθεια.Λενε οτι ειναι η ημιμαθεια.
Με σενα μαθαινει κανεις οτι υπαρχει κατι ακομα χειροτερο που δεν το ειχε προβλεψει κανεις.
ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΑΘΕΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΗΘΗΣΗ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
48813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
0 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:45
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 17:33
από goodday
6 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
9851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
15449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
0 Απαντήσεις
1775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 14:24
από diji grampsas