Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ  (Αναγνώστηκε 2224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
ΝΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ
« στις: 22/08/09, 02:08 »
Για πάρτε ένα ολόκληρο. Περιμένω σχόλια ΟΚ??
http://www.megaupload.com/?d=FS0X688M

και άλλο ένα
http://www.megaupload.com/?d=FLNI0IWL
« Τελευταία τροποποίηση: 24/08/09, 10:44 από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ
« Απάντηση #1 στις: 22/08/09, 03:51 »
Λιγάκι βαρετό το βρήκα...είναι μια αλληλουχία 4 ακκόρντων που επαναλαμβάνεται αλλά δεν είναι αυτό υπεύθυνο για την μονοτονία.

Είναι το οτι δεν συμβαίνει κάτι άλλο στο κομμάτι για να κρατηθεί το ενδιαφέρον..

Υπάρχει το θεματάκι της κιθάρας αλλά μετά ξαναγυρίζεις σε ότι υπήρχε πρίν απο αυτό (το οποίο είναι ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο αλλά χωρίς την κιθάρα) και εκεί πιστεύω αρχίζει να κουράζει (εμένα τουλάχιστον)...μετά επιστρέφει πάλι το θεματάκι, μετά πάλι όλα ίδια χωρίς το θεματάκι...

Βέβαια υπάρχουν πολλά instrumentals που είναι πολύ απλά ,επαναλαμβανόμενα και χωρίς καθόλου αλλαγές που είναι "ολοκληρωμένα" κομμάτια κι αυτό οφείλεται κυρίως στην ενορχήστρωση που έχουν..
Εκεί υστερεί πιστεύω το δικό σου, δεν υπάρχει κάτι που να αλλάζει στην ενορχήστρωση απο την αρχή εως το τέλος

(κι αυτή η μι ύφεση νότα του ντο ματζόρε ακόρντου στο τέλος κάθε κύκλου μου ακούγεται ξένη με το mood της αρμονίας του κομματιού απο τη στιγμή που πρίν απο κάποια δευτερόλεπτα έχουμε ακούσει μια ντο μινόρε συγχορδία, χωρίς να ακούγεται κάτι φάλτσο όμως...)

Είναι μια καλή αρχική ιδέα πάντως που μπορείς να χτίσεις κάτι επάνω της... :)


(και θα ήταν και ένα ωραίο backing track για να σολάρω ανέμελα αν δεν υπήρχε αυτό το ντο ματζόρε στο τέλος.. ;D ;D)


Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: ΝΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ
« Απάντηση #2 στις: 22/08/09, 11:35 »
Λιγάκι βαρετό το βρήκα...είναι μια αλληλουχία 4 ακκόρντων που επαναλαμβάνεται αλλά δεν είναι αυτό υπεύθυνο για την μονοτονία.

Είναι το οτι δεν συμβαίνει κάτι άλλο στο κομμάτι για να κρατηθεί το ενδιαφέρον..

Υπάρχει το θεματάκι της κιθάρας αλλά μετά ξαναγυρίζεις σε ότι υπήρχε πρίν απο αυτό (το οποίο είναι ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο αλλά χωρίς την κιθάρα) και εκεί πιστεύω αρχίζει να κουράζει (εμένα τουλάχιστον)...μετά επιστρέφει πάλι το θεματάκι, μετά πάλι όλα ίδια χωρίς το θεματάκι...

Βέβαια υπάρχουν πολλά instrumentals που είναι πολύ απλά ,επαναλαμβανόμενα και χωρίς καθόλου αλλαγές που είναι "ολοκληρωμένα" κομμάτια κι αυτό οφείλεται κυρίως στην ενορχήστρωση που έχουν..
Εκεί υστερεί πιστεύω το δικό σου, δεν υπάρχει κάτι που να αλλάζει στην ενορχήστρωση απο την αρχή εως το τέλος

(κι αυτή η μι ύφεση νότα του ντο ματζόρε ακόρντου στο τέλος κάθε κύκλου μου ακούγεται ξένη με το mood της αρμονίας του κομματιού απο τη στιγμή που πρίν απο κάποια δευτερόλεπτα έχουμε ακούσει μια ντο μινόρε συγχορδία, χωρίς να ακούγεται κάτι φάλτσο όμως...)

Είναι μια καλή αρχική ιδέα πάντως που μπορείς να χτίσεις κάτι επάνω της... :)


(και θα ήταν και ένα ωραίο backing track για να σολάρω ανέμελα αν δεν υπήρχε αυτό το ντο ματζόρε στο τέλος.. ;D ;D)



Εχεις δίκιο σε όλα υπ΄΄οψιν οτι είναι ένα θέμα που βασίζετε σε 4 ακόρντα και ένα απλό σόλο  τα οποία επαναλαμβανοντε .Σε ευχαριστω για την ακρόαση και τον σχολιασμό.

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: ΝΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ
« Απάντηση #3 στις: 12/09/09, 12:00 »
Δεν εχω πολλα πραγματα να προσθεσω στο σχολιο του γκρουβη, ανεβαινει το κομματι σε ενα επιπεδο, και μενει εκει...ισως, καποιοα κλιμακωση στην ενορχηστροσι να του εκανε καλο...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
Απ: ΝΕΟ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΣ
« Απάντηση #4 στις: 12/09/09, 17:04 »
Δεν εχω πολλα πραγματα να προσθεσω στο σχολιο του γκρουβη, ανεβαινει το κομματι σε ενα επιπεδο, και μενει εκει...ισως, καποιοα κλιμακωση στην ενορχηστροσι να του εκανε καλο...


Ακου και αυτό  http://www.megaupload.com/?d=FLNI0IWL

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/06, 10:08
από Edmond