Αποστολέας Θέμα: Υλη και βιβλιογραφία ηλεκτρικης κιθαρας;  (Αναγνώστηκε 3821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ήθελα τις προτάσεις σας για να φτιαξουμε με βιβλιογραφία που θα πρεπει να διδαχθει ενας μαθητης που ξεκιναει ηλεκτρικη κιθαρα ωστε να ειναι αποδεκτη απο το συνολο των δασκαλων. Ενας ¨οδηγος" για τους δασκαλους, ωδειακους και μη. Δηλαδη να καλυπτει ως υλη της τεχνικες που πρεπει να γνωριζει ο μαθητης με σωστη σειρα (μην ξεκιναει tapping χωρις να κατεχει ολοκληρωμενα την τεχνικη του legato κτλ) ωστε σε περιπτωση που αλλαξει δασκαλο να μην εχει πισωγυρισματα αλλα να συνεχιζει την υλη μιας και δεν εχουμε επισημη υλη απο το υπουργειο αφου δεν ειναι αναγνωρισμενο οργανο. Επισης δεν γνωριζω τι υλη απαιτουν σχολες του εξωτερικου για τα δικα τους πτυχια, οπως το Trinity.

Απο τη δικη μου διδακτικη εμπειρια διδασκω τα παρακατω βιβλια στους μαθητες μου:
Berklee a modern method for guitar 1, παραλληλα "Η ρυθμικη κιθαρα στη πραξη" του Νικου Θερμου. Αυτα για το πρωτο χρονο ισως και δευτερο αναλογα τον μαθητη.
Μετα εχω "κληρονομησει" απο τον δασκαλο μου ενα βιβλιο rock/blues μεθοδου. Δεν θυμαμαι τιτλο θα τον προσθεσω μετα. Που σε βαζει στη solo κιθαρα με απλο τροπο, πολυ ευκολο για καποιον που εχει τελειωσει το berklee αλλα με στοιχεια που δεν εχει το berklee . Οπως slides, bends, fragments, blues vamps, αλλαγες θεσεων, σε βαζει στο κλιμα του αυτοσχεδιασμου κτλ.
Μετα διδασκω τα βιβλια του Troy Stetina , metal lead guitar 1, 2 και metal rhythm guitar 1.
Το προβλημα μου ειναι οι κλιμακες και τα Modes , καθως διδασκω τις κλασσικες κλιμακες του segovia που διδαχτηκα στην κλασσικη και καποια Modes απο τις παρουσιασεις του Θεοδωρου Ζηρα, που κανει καταπληκτικη δουλεια. Εδω θα ηθελα μια βοηθεια σε καποιο βιβλιο που ομως να μην σου δειχνει μονο patterns ή να ειναι μονο tabs. Κατι που να εχεις την κλιμακα ή το Mode με νοτες και tab(και να μην υπαρχει καλυτερα) ως κλιμακα και μετα να εχει ασκησεις πανω σε αυτο σε μια θεση και μετα να καλυπτει περισσοτερες θεσεις. Υπαρχει ή πρεπει να κατσω να γραψω εγώ ενα;; Εχει πεσει στα χερια μου ενα του Gampale αλλα οχι ακριβως αυτο που θελω.
Περιμενω τις γνωμες σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/11, 12:54 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Υλη και βιβλιογραφία ηλεκτρικης κιθαρας;
« Απάντηση #1 στις: 11/11/11, 13:32 »
Υπαρχει ή πρεπει να κατσω να γραψω εγώ ενα;;


Δεν ξέρω είναι η αλήθεια αν υπάρχει κάτι τέτοιο σε βιβλίο που θες...απο τον καθηγητή μου βλέπω ότι αυτό που ζητάς το κάνει μόνος του...και ειναι και αρκετά ενδιαφέρον γιατί προκύπτουν ωραία licks...τώρα για βιβλία και τέτοια..οι πιο έμπειροι...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη και βιβλιογραφία ηλεκτρικης κιθαρας;
« Απάντηση #2 στις: 11/11/11, 14:09 »
Ο Furier πιστευω εχει δωσει πολυ καλα αρθρα εδω μεσα. Ισως να τον συμβουλευτω ωστε να κανω καποιες δικες μου σημειωσεις για ασκησεις σε κλιμακες και modes.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/11, 14:20 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Υλη και βιβλιογραφία ηλεκτρικης κιθαρας;
« Απάντηση #3 στις: 21/11/11, 22:22 »
[...]πρεπει να γνωριζει ο μαθητης με σωστη σειρα (μην ξεκιναει tapping χωρις να κατεχει ολοκληρωμενα την τεχνικη του legato κτλ)[..]

Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλα στο θέμα της σειράς μεταξύ τεχνικών, διαφωνώ ΞΕΡΑ. Ισως προσωπική άποψη. Αλλα δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξέρω legatto για να κάνω tapping.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υλη και βιβλιογραφία ηλεκτρικης κιθαρας;
« Απάντηση #4 στις: 07/12/11, 00:11 »
[...]πρεπει να γνωριζει ο μαθητης με σωστη σειρα (μην ξεκιναει tapping χωρις να κατεχει ολοκληρωμενα την τεχνικη του legato κτλ)[..]

Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο παράδειγμα, αλλα στο θέμα της σειράς μεταξύ τεχνικών, διαφωνώ ΞΕΡΑ. Ισως προσωπική άποψη. Αλλα δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ξέρω legatto για να κάνω tapping.
Μπορει αν ηταν ατυχες το παραδειγμα μου :D Αλλα ως κλασσικος πρωτα εμαθα legatto και μετα tapping Και στη σειρα υλης που κανω στα βιβλια ηλεκτρικης, πρωτα διδασκει στο μαθητη το legatto και μετα ως προχωρημενη τεχνικη το tapping. Δεν εχω συναντησει το αναποδο. Εξαλλου το tapping ειναι legatto με το δεξι χερι αντι των δακτυλων του αριστερου.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/03, 23:06
από H4RRY
11 Απαντήσεις
7615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
8144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
18 Απαντήσεις
5665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/11, 17:21
από ScorpionsManiac
10 Απαντήσεις
6198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/11, 11:18
από MrGiO