Αποστολέας Θέμα: Αγορά ακουστικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Αγορά ακουστικής κιθάρας
« στις: 28/10/13, 22:48 »
Καλησπέρα …  λέω  να αγοράσω μια νέα ακουστική κιθάρα έτσι για αλλαγή ( βαρέθηκα αυτή που έχω ) αλλά τα οικονομικά μου είναι λίγο περιορισμένα 350 – 400 ευρώ MAX … αν έχετε κάποιες προτάσεις καλές σε αυτές τις τιμές να τις τσεκάρω  θα χαιρόμουν
 
............?

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 02/11/13, 13:57 »
Γεια σου φιλε, πες μας ομως και λιγες πληροφοριες (τι κιθαρα εχεις, ποσο εκανε, ποσο καιρο παιζεις κτλ..)

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 02/11/13, 23:41 »
Παιζω 4 χρονια περιπου και τωρα εχώ τη  YAMAHA fg 720s , την ειχα παρει κάπου στα 300 ευρώ

σκευτομαι και μια απο αυτες της δύο , αλλα περιμενω και της δικές σας αποψεις .....

http://www.thomann.de/gr/takamine_eg523sc_westerngitarre.htm

http://www.thomann.de/gb/epiphone_ej200ce_vs.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/13, 10:26 από Απόλλων »
............?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 03/11/13, 10:48 »
Και οι δύο πολύ καλές κιθάρες. Αν και εμφανισιακά η Epiphone με ελκύει περισσότερο, θα έλεγα ότι η Takamine ίσως να είναι ανώτερη ποιοτικά και έχει καλύτερο preamp. Δυστυχώς για jumbo κιθάρα σε αυτά τα λεφτά, οι επιλογές σου είναι περιορισμένες... ειδικά αν θέλεις ένα όργανο με καπάκι από συμπαγές ξύλο, όπως οι παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 03/11/13, 13:26 »
Θα συμφωνήσω μαζί σου Απόλλων , και έμενα η epiphone  με τραβαει εμφανισιακά ,και στο παίξιμο είναι αρκετά χαλαρή την έχω δοκιμάσει ( για έμενα πάντα ) σε αντίθεση με την takamine  που δεν την έχω δει καν εκτός  ιντερνέτ … αλλά θα σου βάλω ένα δίλλημα … εάν ήταν να πάρεις μια από τις 2 ποια θα έπαιρνες? Τη γνώμη σου θέλω.

Δύστυχος είδα μόλις τώρα στο thomann πως η  takamine είναι sold out , χθες υπήρχε κανονικά και ετοιμοπαράδοτη … έλεος :'( :'( 

Αλλά υπάρχει και αυτή http://www.thomann.de/gr/takamine_eg440sc.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/13, 13:38 από Απόλλων »
............?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 03/11/13, 14:06 »
Μού είναι δύσκολο να απαντήσω, γιατί δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις δύο. Όπως σού είπα, η Takamine μού φαίνεται να υπερτερεί στα χαρακτηριστικά, αλλά είναι και πιο ακριβή. Τα ξύλα τους είναι παρόμοια (σώμα από maple με καπάκι από συμπαγές έλατο, αν και το Sitka spruce της Takamine ίσως να είναι καλύτερο). Το άλλο σημαντικό πλεονέκτημα της Takamine, δηλαδή ο προενισχυτής, είναι σημαντικός μόνο αν έχεις βλέψεις για ζωντανές εμφανίσεις. Στο σπίτι, ακόμα κι αν παίζεις με ενισχυτή, δεν νομίζω ότι θα παίξει μεγάλο ρόλο. Η Epiphone είναι σίγουρα πιο όμορφη, τόσο λόγω χρώματος όσο και άλλων αισθητικών παρεμβάσεων (γέφυρα, pickguard, headstock). Αν ήθελα οπωσδήποτε την καλύτερη κιθάρα, λογικά θα πήγαινα για την Takamine. Αν όμως μού άρεσε και η Epiphone, ίσως να σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να την προτιμήσω καθώς είναι φτηνότερη, ειδικά αφού ο προϋπολογισμός είναι περιορισμένος. Με τα λεφτά θα περίσσευαν, θα έπαιρνα ένα πολυεφφέ για ακουστική κιθάρα, όπως το Zoom A2, το οποίο προσφέρει άλλα πλεονεκτήματα.

H ουσία είναι ότι, προκειμένου για ακουστικά όργανα, καλό θα είναι να τις δοκιμάσεις και τις δύο. Αν δεν μπορείς να βρεις τη συγκεκριμένη Takamine, ψάξε για κάποιο παρόμοιο μοντέλο που θα σού δώσει μια ιδέα για την ποιότητα και την αίσθηση. Μετά αποφασίζεις. Πάντως και οι δύο πιστεύω ότι είναι αξιοπρεπή όργανα και δεν θα σε απογοητεύσουν.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος klaus77

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
  • απροσάρμοστος
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 03/11/13, 14:31 »
η διαφορά της τιμής δεν είναι μεγάλη στα 30 ευρώ ,   αλλά είναι σημαντικό αυτό που είπες για τη προενισχυση , ποτέ δε ξέρεις τη μπορεί να γίνει έστω και ερασιτεχνικά για κάποιο live, και δε ξέρω αν είναι σωστό αυτό που θα πω , η takamine εμπνέει εμπιστοσύνη τουλάχιστον σε μένα περισσότερο από την epiphone σε ακουστικά όργανα .όσο και αν μου αρέσει η epiphone μάλλον  θα καταλήξω στη takamine  με όσα είπες .. ευχαριστώ




Αλλά και το  zoom a2 , είναι ενδιαφέρον μηχάνημα  , μπερδεύτηκα περισσότερο τώρα χαχαχαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/13, 14:36 από klaus77 »
............?

Αποσυνδεδεμένος ΠαναγιωτηςSabb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 14/11/13, 23:37 »
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και για να μν ανοιξω καινουργιο θεμα θα κανω την ερωτηση μου εδω...Λοιπον ειμαι σχετικα αρχαριος και θελω και εγω να αγορασω μια ακουστικη κιθαρα εχω ηλεκτρικη αλλα επειδη ειμαι φοιτητης και μενω μακρια απο το σπιτι 8α η8ελα να εχω μια στο κα8ε σπιτι μου και σκεφτηκα οτι την ακουστικη 8α μπορω να την εχω μαζι μεχρι και στις διακοπες το καλοκαιρι  :D  το προβλημα ειναι οτι ειμαι αριστεροχειρας και ετσι οι επιλογες ειναι αρκτετα περιορισμενες ειδικα στα λεφτα που δια8ετω (μεχρι 120ευρω) και αυτο που 8ελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να αγορασω δεξιοχειρη κι8αρα και να αλλαξω τις χορδες και να την κανω αριστεροχειρη..η κιθαρα που κοιταζα να αγορασω αν γινεται αυτη η αλλαγη ειναι αυτη


http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7527 (δν ξερω αν επιτρεπεται να ποσταρω λινκ σορρυ αν οχι) Οποια βοη8εια ειναι καλοδεχουμενη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 15/11/13, 00:10 »
αυτο που 8ελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να αγορασω δεξιοχειρη κι8αρα και να αλλαξω τις χορδες και να την κανω αριστεροχειρη...

Σε μια ακουστική κιθάρα, αυτό δεν είναι καθόλου απλό. Δεν αρκεί να βάλεις τις χορδές ανάποδα. Ακόμα κι αν αλλάξεις το nut, θα πρέπει να αντιστρέψεις και τη θέση του καβαλλάρη, πράγμα το οποίο είναι πολύ δύσκολο. Καλύτερα να βρεις μια φτηνή αριστερόχειρη εξ αρχής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠαναγιωτηςSabb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 15/11/13, 00:21 »
Οι κιθαρες harley benton αξιζουν τα λεφτα τους?Ρωταω επειδη ειναι οικονομικες αλλα δν εχω ακουστα την μαρκα

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 15/11/13, 00:23 »
Δύσκολη η επιλογή συνονόματε στα χρήματα που ψάχνεις.
Μην πάρεις δεξιόχειρη και τουμπάρεις τις χορδές, θα θάψεις εντελώς τον ήχο ( μουντός ), ότι αλλαγές και να κάνεις, ιδιαίτερα σε αυτή την τιμή. Ο λόγος είναι ότι οι ακουστικές κιθάρες, έχουν ένα ολόκληρο σκελετό κάτω από το καπάκι που στηρίζει μπάσα, μεσαία, πρίμα και σκέψου ότι θα έπρεπε να γυρίσει όλο αυτό ανάποδα μια και δεν είναι συμμετρικό.
Επιτρέπεται να ποστάρεις λινκ.

Στο ίδιο μαγαζί έχει και στα 118ευρώ αυτή -->> http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=11349
Εδώ είναι και ένας τυπάκος που παίζει περίπου με το ίδιο μοντέλο αλλά σε άλλο χρώμα :
Акустическая гитара STAGG SA30D


Αυτή είναι που προτείνεις εσύ -->>
Epiphone DR-100 - mastermusic

Μόνο οι Ηarley Davidson αξίζουν τα λεφτά τους.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/13, 00:25 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ΠαναγιωτηςSabb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 15/11/13, 00:38 »
Ευχαριστω για τις πληροφοριες...δυστυχως το οτι ειμαι αριστεροχειρας μου δινει ελαχιστες επιλογες να διαλεξω..εκτος του thoman υπαρχουν καποια αλλα site να κοιταξω?


Αν δν βρω 8α παρω μια εκ των 3
 [size=78%]http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=134646[/size]


http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=10652


http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=134814 απο αυτες λιγοτερο μου αρεσει η 3 λογω εμφανισης  :D

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 15/11/13, 01:48 »
Αριστερόχειρας είμαι και εγώ, οπότε και να ψάξεις θα βρεις σχεδόν παντού αυτά τα μοντέλα που βρήκες μέχρι τώρα, σε αυτά τα χρήματα είτε σε ελληνικά είτε σε ξένα μαγαζιά.
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ΠαναγιωτηςSabb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 18/11/13, 01:23 »
Γεια σας και παλι μετα απο αρκετο ψαξιμο και με βαση τα λεφτα που διαθετω(μεχρι 100-120 ευρω) εχω καταληξει σε 2-3 μοντελα


http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbd120cebk_lh.htm


http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=10652


http://www.artsound.gr/catalog/stagg-akoystiki-kithara-aristeroxeires-mayro-xroma-p-21442.html
ξω
Αυτο που 8ελω εγω απο το οργανο που 8α αγορασω ειναι στην ουσια να μν μου διαλυσει στα χερια το θελω ουσιαστικα σαν δευτερο οργανο για εξασκηση...απο τις 3 παραπανω εγω κοιταζω πιο πολυ την harley benton επειδη μ δινει την δινατοτητα να την συνδεσω και σε ενισχτυτη αν και δν εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτη την μαρκα...Επισης να δοκιμασω απο κοντα μπορω μονο την stagg...Αν καποιος εχει να προτινει καποιο αλλο μοντελο τον ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος mrzolazola

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/13, 09:37 από mrzolazola »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 18/11/13, 23:04 »
Παναγιώτη, έκανα μια σύντομη έρευνα και έχω την αίσθηση ότι και οι τρεις κιθάρες που παραθέτεις είναι επιεικώς μετριότατες. H Lag και η Cort που προτείνει ο mrzolazola είναι σίγουρα πολύ καλύτερα όργανα. Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο τον προϋπολογισμό σου, πιστεύω ότι θα σε αποζημιώσουν με το παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΠαναγιωτηςSabb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ακουστικής κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 19/11/13, 00:22 »
Nαι και εγω αυτο καταλαβα μαλλον θα περιμενω λιγους μηνες παραπανω αλλα θα παρω κατι που αξιζει...ευχατιστω για τις απαντησεις  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
2 Απαντήσεις
4209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/08, 10:39
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
2 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/09, 15:54
από Mistral
12 Απαντήσεις
8445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 13:03
από mesimeriaris
0 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 17:09
από griper
11 Απαντήσεις
5053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 22:25
από alin
6 Απαντήσεις
5295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/13, 15:37
από Kosthrash
10 Απαντήσεις
4794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/13, 12:03
από Mistral
11 Απαντήσεις
4597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/13, 21:26
από mrzolazola
11 Απαντήσεις
6740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/15, 15:13
από Guitar Fan