Αποστολέας Θέμα: Σχεδιο Αφελληνισμου  (Αναγνώστηκε 4726 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Σχεδιο Αφελληνισμου
« στις: 15/10/10, 18:56 »
Βαζοντας και μονο τον τιτλο του συγκεκριμενου θεματος στο google θα βρειτε δεκαδες γεγονοτα που μεθοδικα διαμορφωνουν μια κατασταση... 
Αρα δεν μπαινω στην διαδικασια για το αν ειναι υπαρκτο θεμα... οταν στην Θρακη βαζουν λουκετο δεκαδες ελληνικα σχολεια γιατι ετσι "καλυφθηκε" το κενο των εκπαιδευτικων, οταν απο την νεα χρονια μαθηματα οπως ιστορια μπανουν σε δευτερη μοιρα καθως διαγραφονται οι  περιοδοι του Βυζαντιου, και του 1821, και μετονομαζοντας την αρχαια ελληνικη ιστορια σε Ιστορια των Ιδεων! Αραγε η κυρια (ο θεος να την κανει) Δραγωνα τι να εχει στο μυαλο της? (ναι ειναι η ιδια που εκανε τις ωραιες διορθωσεις στο βιβλιο ιστοριας της 6ης δημοτικου!
Τα σχολιο σας παρακαλω...


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #1 στις: 15/10/10, 19:24 »
Ούτοσιάλλως, σε λίγο καιρό, θα εξαναφανιστούνε και οι Έλληνες!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #2 στις: 15/10/10, 19:52 »
Νομιζω αρκετα ''Λιακοπουλικα'' ολα αυτα..Μαλιστα την ιδια στιγμη που οντως υπαρχουν αλλες απειλες πολυ πιο καιριες..
Ασε που το σχεδιο οπως λες αφελληνισμου δεν ειναι ενα δομημενο σχεδιο αλλα μια λογικη συνεπεια της παγκοσμιοποιησης σε ολους τους τομεις..Οικονομικους κοινωνικους κλπ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #3 στις: 15/10/10, 20:32 »
Δεν ειναι το προβλημα με την Ελλαδα ή τους Ελληνες... Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να "παυσουν" τα εθνη να υπαρχουν, το ιδιο και οι εθνικοτητες κτλ.
Απλα, παγκοσμιοποιηση σε ολα τα επιπεδα. Σε καμια 100αρια χρονια, θα λεγεσαι Ελληνας μονο εθιμοτυπικα μιας και στην πραγματικοτητα θα εισαι απλα ανθρωπος...
Αν το σκεφτεις, αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο...
Το θεμα ειναι ομως πως γινεται αυτο και με ποιους πραγματικους σκοπους περα απο την φαινομενικα αθωα "ενωση" των λαων.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #4 στις: 15/10/10, 20:59 »
Ειπαμε κ σε αλλο thread...αν καποια πραγματα περασουν στην Ελλαδα, τοτε θα περασουν κι αλλου...δοκιμες γινονται.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #5 στις: 15/10/10, 21:05 »
Νομιζω αρκετα ''Λιακοπουλικα'' ολα αυτα..Μαλιστα την ιδια στιγμη που οντως υπαρχουν αλλες απειλες πολυ πιο καιριες..
Ασε που το σχεδιο οπως λες αφελληνισμου δεν ειναι ενα δομημενο σχεδιο αλλα μια λογικη συνεπεια της παγκοσμιοποιησης σε ολους τους τομεις..Οικονομικους κοινωνικους κλπ.

Για ποιές απειλές μιλάς;

Πάντως δεν βλέπω οι οικονομικές και κοινωνικές συνέπειες της "παγκοσμιοποίησης" να αγγίζουν τον τρίτο κόσμο. Τα παιδιά εκεί ακόμα πεθαίνουν από ελονοσία και πείνα και μένουν χωρίς μόρφωση. Για τι σόι παγκοσμιοποίηση μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #6 στις: 15/10/10, 21:09 »
Νομιζω αρκετα ''Λιακοπουλικα'' ολα αυτα..Μαλιστα την ιδια στιγμη που οντως υπαρχουν αλλες απειλες πολυ πιο καιριες..
Ασε που το σχεδιο οπως λες αφελληνισμου δεν ειναι ενα δομημενο σχεδιο αλλα μια λογικη συνεπεια της παγκοσμιοποιησης σε ολους τους τομεις..Οικονομικους κοινωνικους κλπ.

Για ποιές απειλές μιλάς;

Πάντως δεν βλέπω οι οικονομικές και κοινωνικές συνέπειες της "παγκοσμιοποίησης" να αγγίζουν τον τρίτο κόσμο. Τα παιδιά εκεί ακόμα πεθαίνουν από ελονοσία και πείνα και μένουν χωρίς μόρφωση. Για τι σόι παγκοσμιοποίηση μιλάμε;


O τριτος κοσμος ειναι ελεγχομενος ηδη, δν υπαρχει αναγκη για περαιτερω μετρα...μονο καμια εισβολη σε οποιον κουνιεται πολυ...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #7 στις: 16/10/10, 10:15 »
μα δεν λεω οτι δεν γινονται δοκιμες... ή οτι θα γινει μονο στην ελλαδα... δεν καταλαβαινω καν το σχολιο περι λιακοπουλου...
ειναι πραγματα που θα πρεπει να μας ανησυχουν εξισου με οσα μας εχουν φορτωσει στην οικονομια...
απλα στο ονομα της κρισης τα ΜΜΕ δεν δινουν σημασια σε τιποτα αλλο εκτος απο την οικονομια, για αυτο και ελαχιστα μαθαινουμε για αλλους τομεις...
τωρα αν πειραζει καποιους ο τιτλος... ωραια αλλαζει... αλλα τα γεγονοτα παραμενουν...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #8 στις: 16/10/10, 15:34 »
Καλώς ή κακώς, δεν έχουμε όλοι τις ίδιες προτεραιότητες, ούτε δίνουμε βάρος στα ίδια ζητήματα. Αυτό που αποκαλείς "σχέδιο αφελληνισμού" είναι, όπως ήδη ειπώθηκε, φυσική εξέλιξη των πραγμάτων σύμφωνα με την υπάρχουσα οικονομική πρακτική. Οπότε μπορεί κάποιος να αρνηθεί ότι υπάρχει σχέδιο αν δε βλέπει και δεν αξιολογεί τα διάφορα συμβάντα με τα δικά σου κριτήρια. Το ότι όλοι ασχολούνται με την οικονομία είναι λογικό, καθώς γύρω από αυτή περιστρέφεται η οργάνωση των κοινωνιών από τη στιγμή που οι άνθρωποι έπαψαν να σχηματίζουν κοινότητες για να αισθάνονται ασφαλείς.

Επίσης, ούτε όλοι συμμερίζονται πως οι τροποποιήσεις στο βιβλίο της ιστορίας διαστρεβλώνουν την πραγματικότητα.

Ούτε εγώ είμαι υπέρ των εθνικών κρατών, εφόσον δεχτούμε ότι υπάρχει στις μέρες μας αναγκαιότητα για οργάνωση σε κράτη. Οπότε δε νομίζω ότι είναι ένα θέμα που πρέπει να μας απασχολεί καθολικά. Το παν είναι να διασφαλίζονται τα δικαιώματα και η ποιότητα ζωής όλων των ανθρώπων σε αυτόν τον κόσμο, όχι να υπάρχουν οι φαβέλες και το 1$ την ημέρα από τη μία και οι CEOs από την άλλη. Το τι γλώσσα θα μιλάνε όλοι αυτοί ή σε ποια γεωγραφικά όρια θα δραστηριοποιούνται πολύ μικρή αξία έχει για όποιον αντιμετωπίζει τον κόσμο σαν μια ενιαία οντότητα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #9 στις: 16/10/10, 16:37 »
μα δεν λεω οτι δεν γινονται δοκιμες... ή οτι θα γινει μονο στην ελλαδα... δεν καταλαβαινω καν το σχολιο περι λιακοπουλου...
ειναι πραγματα που θα πρεπει να μας ανησυχουν εξισου με οσα μας εχουν φορτωσει στην οικονομια...
απλα στο ονομα της κρισης τα ΜΜΕ δεν δινουν σημασια σε τιποτα αλλο εκτος απο την οικονομια, για αυτο και ελαχιστα μαθαινουμε για αλλους τομεις...
τωρα αν πειραζει καποιους ο τιτλος... ωραια αλλαζει... αλλα τα γεγονοτα παραμενουν...
Δεν με πειραξε ο τιτλος..Δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραξε το σχολιο περι Λιακοπουλου.Απλα επειδη ο Λιακοπουλος μας εχει συνηθησει σε τετοιες συνομωσιολογικες θεωριες περι οργανωμενου σχεδιου αφανισμου του Ελληνικου εθνους απο Εβραιους και Αμερικανους ταιριαζει λιγο.
Αυτο που θεω να πω οτι ειναι λογικη συνεπεια της παγκοσμιοποιησης γενικοτερα να περναει η εξουσια απο τις κυβερνησεις στο κεφαλαιο το οποιο δεν γνωριζει συνορα και εθνη.Αλλα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει με αυτο η μειονοτητα της Θρακης ας πουμε.Τετοιου ειδους ζητηματα χωρις να αποκλειουμε το γεγονος υποκινησης καταστασεων ειναι ξεχωριστες πολυ ιδιαιτερες περιπτωσεις και δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα.Πχ δειτε τι γινεται στο Βελγιο.

Germ οι απειλες που βλεπεις καθε μεραστη τηλεοραση.Οι απειλη της εξαθλιωσης η οποια δεν απευθυνεται μονο στην Ελλαδα φυσικα.Το υπολοιπο σχολιο δεν το καταλαβαινω.Αλλωστε δεν εκρινα αν οι συνεπειες ειναι καλες ή κακες και γενικα δεν ειπα τιποτα για τον τριτο κοσμο ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #10 στις: 16/10/10, 17:14 »
μιτσακε τον αν ειναι φυσικη εξελιξη δεν το γνωριζω... νομιζω πως οτι γινεται γυρω μας δεν ακολουθει και τοσο τον "νομο" του Δαρβινου...

γενικα το θεμα ειναι παμε προς διασπαση... προς τον εξατομικισμο... αυτο θελουμε? να παιρνουμε εναν μισθο και να περναμε καλα ή μιζερα και απο κει και περα οτι βρεξει ας κατεβασει?

κιρατζε ενοχληθηκα ας πουμε με το σχολιο περι λιακοπουλου διοτι απλα ο τυπος ειναι γραφικος, ενω εδω μιλαμε για μια πραγματικοτητα... τωρα αν δεν μας ενδιαφερει να εχουμε καποια σχεση με το παρελθον μας τοτε σορρυ αλλα δεν θα παρω...
μπορω να συμφωνησω οτι η χωρα που γεννηθηκα, εδω και πολλες δεκαετιες δεν εχει κανει τιποτα για να ζησω σημερα με μια αξιοπρεπεια, αλλα δεν μπορω να δεχθω οτι θα πρεπει αποκοπω πληρως απο οτι χαρακτηριζει το γενος μου.
υπαρχει νομιζω μια αναγκη εδω και χιλιαδες χρονια, ο ανθρωπος να θελει να ειναι ον κοινωνικο και να εντασεται σε μια κοινωνια... τωρα αν θελουμε σημερα αυτη την κοινωνια να την αλλαξουμε απο ελλαδα σε ηνωμενους δημους και κοινοτητες της ευρωπης... συγνωμη ειμαι καθετα αντιθετος...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #11 στις: 16/10/10, 17:33 »
Ναι ρε παιδι μου εγω δεν σχολιασα αρνητικα η θετικα το γεγονος της παγκοσμιοποιησης η του διεθνισμου.Απλα ξανα λεω οτι δεν πιστευω σε οργανωμενα σχεδια τετοιου ειδους.Η οικονομικη πραγματικοτητα πλεον ειναι πανω απο ολα και βαση αυτη κινουνται τα παντα.Αυτη δεν εχει συνορα.

Το λιακοπουλικο σχολιο εγινε απλα γιατι τετοιου ειδους αναλυσης περι συλλογικου σχεδιου αφανισης των Ελληνων,Νεας ταξης πραγματων κλπ γινονται απο Λιακοπουλο και λοιπους ομοιους.Thats all.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #12 στις: 16/10/10, 18:05 »
Ας είμαστε λογικοί. Σχέδιο καταστροφής αποκλειστικά του Ελληνικού γένους   (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) για οποιονδήποτε σκοτεινό λόγο δεν υφίσταται.   Δεν υπάρχουν συνομωσίες που να στοχεύουν να εξαλοίψουν το ελληνικό έθνος   απο τον χάρτη ή τον (ποιόν?) ελληνικό πολιτισμό. Αν υπάρχει ένα   οργανωμένο σχέδιο αυτό είναι της οικονομικής παγκοσμιοποίησης και είναι   προφανές από ποιούς οργανώνεται και δεν είναι καθόλου σκοτείνο. Μια   οικονομική παγκοσμιοποίηση, με τα παρόντα οικονομικά συστήματα να   κυριαρχούν, είναι αυτό ακριβώς το οποίο επιζητούν οι εξουσιαστές για να   αυξήσουν την δύναμη τους. Επομένως για μένα δεν τίθεται θέμα σχεδίου αφελληνισμού, είναι αποκλειστικά μονοδιάστατο και παρωπιδικό να βλέπει κανείς έτσι την κατάσταση.

Τώρα σχετικά με το αν κανείς θα γίνει πολίτης ηνωμένων εθνών ευρώπης ή αν θα παραμείνει Έλληνας και πως θα αισθάνεται κτλ είναι μια άλλη κουβέντα. Είναι λογικό όσο πιο γρήγορα ταξιδεύει η πληροφορία και όσο πιο γρήγορα κινείται ο άνθρωπος και με μεγαλύτερη άνεση κατά συνέπεια να μικραίνουν οι αποστάσεις και πράγματα που πριν μας φαινόντουσαν μακρία τώρα να είναι δίπλα. Από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα αυτό συμβαίνει. Το πιθανότερο είναι ότι κάποια στιγμή θα νιώθουμε περισσότερο Ευρωπαίοι παρά Έλληνες αν τα πράγματα συνεχίσουν προς αυτήν την κατεύθηνση και όχι λόγο κάποιου σκοτεινού σχεδίου αφελληνισμού αλλά γιατί θα είναι αυτό που θα μας αντιπροσωπεύει. Αν θέλετε και παράδειγμα τέτοιων εξελίξεων στην ιστορία υπάρχουν πλείστα: στην αρχαιότητα οι αρχαίοι έλληνες ένιωθαν πολύ περισσότερο πολίτες της πόλης τους και πολύ λιγότερο Έλληνες, όσο οι αιώνες περνούσαν και ήρθαν οι αυτοκρατορίες και η τεχνολογική εξέλιξη με τον Μ. Α. και στη συνέχεια με την Ρωμαϊκή αυτοκρατορία άρχισαν να θεωρούν τους εαυτούς τους περισσότερο "Έλληνες" και λιγότερο πολίτες της πόλης τους. Το ίδιο συνέβει και στη συνέχεια με το βυζάντιο, το ίδιο συνέβη και τον 19ο αι. όταν οι φεουδαρχικές κοινωνίες με τα μικρά βασίλεια άρχισαν να ενώνονται σε μεγαλύτερα έθνη. Είναι μια εξέλιξη της ιστορίας και δεν είμαι και απόλυτα σε θέση ούτε να την ελέγξουμε αλλά ούτε και να την κρίνουμε επί του παρόντως.

Επομένως, η ανάγκη αυτή που λες Νίκο, θα συνεχίσει να εκπληρώνεται για τον άνθρωπο, να ανήκει δηλαδή σε μια κοινωνία, απλά αυτή η κοινωνία δεν θα είανι το κράτος του αλλά η ΕΕ λ.χ. Ούτως ή άλλως αυτή η Ελλάδα που σε αντιπρσωπεύει εσένα ας πούμε σαν κοινωνία είναι με το ζόρι 200 χρονών, αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα τελειώσει και θα αντικατασταθεί από μια καινούρια. Αυτά όσον αφορά το ζήτημα της Ελλάδας.

Τώρα το θέμα του να παίρνουμε έναν μισθό και να περνάμε καλά ή μίζερα και απο κει και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει που είπες. Δυστυχώς αυτό συμβαίνει και τώρα. Στην Ελλάδα του Σήμερα αυτήν ακριβώς την πραγματικότητα ζεις. Όλοι κυνηγάνε ένα μισθό, να τα κουτσοβολεύουμε και από κει και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει. Η ένταξη μας σε ένα μεγαλύτερο σύνολο δεν θα μας οδηγήσει σε αυτήν την κατάσταση γιατι είμαστε ήδη εκεί (όπως και οι περισσότερες κοινωνίες).
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #13 στις: 16/10/10, 19:44 »
Ας είμαστε λογικοί. Σχέδιο καταστροφής αποκλειστικά του Ελληνικού γένους   (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) για οποιονδήποτε σκοτεινό λόγο δεν υφίσταται.   Δεν υπάρχουν συνομωσίες που να στοχεύουν να εξαλοίψουν το ελληνικό έθνος   απο τον χάρτη ή τον (ποιόν?) ελληνικό πολιτισμό. Αν υπάρχει ένα   οργανωμένο σχέδιο αυτό είναι της οικονομικής παγκοσμιοποίησης και είναι   προφανές από ποιούς οργανώνεται και δεν είναι καθόλου σκοτείνο. Μια   οικονομική παγκοσμιοποίηση, με τα παρόντα οικονομικά συστήματα να   κυριαρχούν, είναι αυτό ακριβώς το οποίο επιζητούν οι εξουσιαστές για να   αυξήσουν την δύναμη τους. Επομένως για μένα δεν τίθεται θέμα σχεδίου αφελληνισμού, είναι αποκλειστικά μονοδιάστατο και παρωπιδικό να βλέπει κανείς έτσι την κατάσταση.

Αυτό ακριβώς εννοώ Neikos μιλώντας για φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, σύμφωνα με τις σημερινές οικονομικές πρακτικές.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #14 στις: 16/10/10, 22:10 »
ειπαμε να κοιταξουμε το δασος αλλα να μην παραλειψουμε οχι το δενδρο αλλα την συσταδα...
δεν σχολιαζω το γεγονος της παγκοσμιοποιησης, στο οποιο νομιζω οτι ολοι μας ειμαστε αντιθετοι, αλλα κοιταζω πως μεθοδικα οτι γνωριζαμε ως ελλαδα χανεται... απο ιστορια, απο δημοσιους φορεις που χαριζονται, απο συμβολα που αλλοιωνονται και τα σχετικα...
τωρα επειδη νομιζω πως μαλλον δεν εχετε προβλημα για ολα αυτα... και εννοιες οπως κρατος ισως ακουγονται λιγο παροχημενες δεν θα κατσω να πεισω για κατι... εγω απλα παρεθεσα καποια γεγονοτα, που αν κατσω και ψαξω-θυμηθω θα βρω αλλα και αλλα τοσα...
επαναλαμβανω πως δεν καθομαι να ασχοληθω με συνωμοσιες και τα σχετικα... ειναι τουλαχιστον γραφικα...
απλα παρατηρω την σταδιακη αποδομηση μιας κοινωνιας, που τουλαχιστον ιστορια εχει επαναληφθει...
ελαχιστο παραδειγμα η σερβια.
απλα θυμιζω πως οποιος φαινοταν να κινδυνολογουσε πριν απο εναν χρονο σημερα δικαιωνεται... (γενικα μιλαω)
οποτε εδω ειμαστε και θα ειμαστε, και σιγα σιγα οτι μας φαινοταν παραξενο πριν απο 5 χρονια, τα επομενα 5 χρονια θα μας φαινεται ολο και πιο οικειο, και δεν θα κανουμε κατι για να το εμποδισουμε...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Σχεδιο Αφελληνισμου
« Απάντηση #15 στις: 17/10/10, 18:42 »
Εξετάζοντας προσεκτικά τα διαθέσιμα στοιχεία δεν παρατηρώ κάποιο σχέδιο αφελληνισμού εκπορευόμενο είτε από σκοτεινές είτε από δημοσιοποιημένες συνωμοσίες.
Αντ' αυτού παρατηρώ ένα σχέδιο απεγκεφαλισμού το οποίο έχει σχεδόν πετύχει τους καθορισμένους στόχους!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/07, 17:08
από το Λιοντάρι
78 Απαντήσεις
32690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 03:18
από Marios Demigod
0 Απαντήσεις
2689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/08, 15:57
από Back_For_More
0 Απαντήσεις
2240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 13:17
από rory duke