Αποστολέας Θέμα: Νεο modelling. Metallica master of puppets.  (Αναγνώστηκε 10732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« στις: 23/07/10, 14:20 »
Βρηκα αυτο το κλιπακι απο ενα παλληκαρι, εκανε τις κιθαρες μονος του. Στην αρχη νομισα οτι ηταν το...οριτζιναλ μεχρι που δεν βγηκαν τα φωνητικα. Εβαλα το κανονικο για να "διαπιστωσω" τις διαφορες.

Μαντεψτε με τι γραφτηκε!!! (επρεπε να του στειλω e-mail για να το βρω).

Τους τελευταιους μηνες σχεδον δεν προλαβαινω τις εξελιξεις στο modelling...ολα υπερ του κιθαριστα στο τελος...

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=871937

Ειναι το πρωτο κλιπακι πανω αυτοεπεξηγηματικο θα ελεγα σαν τιτλος!!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #1 στις: 23/07/10, 14:47 »
Πάρα πολυ πειστικός ο ήχος... Με τι γράφτηκε;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #2 στις: 23/07/10, 14:49 »
Πολύ μπροστά το Master, αλλά το Bullet Ride δεν έχει καμία επαφή με το original (βέβαια, είναι πολύ πιο εύκολο να βγάλεις ήχο thrash των 80s απ' ότι είναι να βγάλει ήχο IF).

Πάντως, αν όλο αυτό έγινε με τσάμπα πράμα, τότε είναι τουλάχιστον αξιοθαύμαστο!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #3 στις: 23/07/10, 14:52 »
καλα μην ψαρώνετε έτσι  ::) το γνήσιο είναι χωρίς φωνητικά. Αμα ψάξεις στο youtube θα τα βρεις (μάστερ τρακ των metallica  ;) )
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #4 στις: 23/07/10, 15:01 »


εεε?  τι λέτε τώρα καλα παίζω  ;D :P
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #5 στις: 23/07/10, 15:05 »
http://www.youtube.com/watch?v=ymmUKAoF-Pk

εεε?  τι λέτε τώρα καλα παίζω  ;D :P


Βασικά αν προσέξεις ακούγονται λίγο τα φωνητικά σε αυτό... Σε αντίθεση με αυτό που ανέβασε ο Tech.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #6 στις: 23/07/10, 15:14 »
βασικά θέλεις να σου ανεβάσω ολα τα τραγούδια των μεταλικα χωρίς φωνητικά?  ;D (άστο σου λέω)




και ενα μόνο μπάσο
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/10, 15:19 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος CLIFF EM ALL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #7 στις: 23/07/10, 15:39 »
αααα ρε jim.ni εισαι αρχοντας ρεεεεεεε.....!!! ;) :P

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #8 στις: 23/07/10, 17:35 »
Αν παρατηρησεις, το παιξιμο ειναι διαφορετικο σε καποια σημεια. Μη το μπερδευεις με τα raw tracks των metallica απο το guitar hero.



Δηλαδη κατι τετοιο. Δεν ακουγεται καν 100% ιδιο.

O τυπος το εκανε με το LePou Legion.

http://lepouplugins.blogspot.com/2010/03/legion.html

Αυτο ειναι ενας εικονικος ενισχυτης. Δημιουργηθηκε με σκοπο ενα σφικτο στα μπασσα ηχο χωρις να χρειαζεται boostαρισμα. Δεν διατιθεται με καμπινα (cabinet simulation). Εξομειωνει και την αλληλεπιδραση τελικου σταδιου. Χρειαζεται ενα cabinet simulation (κατα προτιμηση I.R. με το αντιστοιχο loader σα το kefir η του revalver).

Το αλλο στοιχειο εκπληξης ειναι οτι ο ηχος αυτος, το plug in δηλαδη, συνηθως και οι καμπινες ειναι δωρεαν...Ο τυπος φτιαχνει ενα δυο μοντελα το χρονο, δε σταματαει το Α/Β με τους πραγματικους ενισχυτες μεχρι να πετυχει το ιδανικο αποτελεσμα και εχει φτιαξει μεχρι τωρα soldano SLO, marshall, rectifier, bogner XTC και ENGL Powerball. Μονο δωρεες δεχεται απο οποιον και αν θελει. Δεν πουλαει! Τον υποστηριζει πολυ η κοινοτητα στο modelling.

Στο guitarampmodelling.com ειχε και το αντιστοιχο θεμα με αυτο το κλιπακι. Στην πρωτη του εκδοχη δεν ηταν τοσο καλο στη δευτερη το πετυχε. Βλεπεις το plugin ειναι δωρεαν τα χερια το παιξιμο και το ταλεντο μπροστα και πισω απο την κονσολα η το pc δεν ειναι...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #9 στις: 23/07/10, 22:07 »

Αυτο ειναι ενας εικονικος ενισχυτης. Δημιουργηθηκε με σκοπο ενα σφικτο στα μπασσα ηχο χωρις να χρειαζεται boostαρισμα. Δεν διατιθεται με καμπινα (cabinet simulation). Εξομειωνει και την αλληλεπιδραση τελικου σταδιου. Χρειαζεται ενα cabinet simulation (κατα προτιμηση I.R. με το αντιστοιχο loader σα το kefir η του revalver).

Το αλλο στοιχειο εκπληξης ειναι οτι ο ηχος αυτος, το plug in δηλαδη, συνηθως και οι καμπινες ειναι δωρεαν...Ο τυπος φτιαχνει ενα δυο μοντελα το χρονο, δε σταματαει το Α/Β με τους πραγματικους ενισχυτες μεχρι να πετυχει το ιδανικο αποτελεσμα και εχει φτιαξει μεχρι τωρα soldano SLO, marshall, rectifier, bogner XTC και ENGL Powerball. Μονο δωρεες δεχεται απο οποιον και αν θελει. Δεν πουλαει! Τον υποστηριζει πολυ η κοινοτητα στο modelling.

Στο guitarampmodelling.com ειχε και το αντιστοιχο θεμα με αυτο το κλιπακι. Στην πρωτη του εκδοχη δεν ηταν τοσο καλο στη δευτερη το πετυχε. Βλεπεις το plugin ειναι δωρεαν τα χερια το παιξιμο και το ταλεντο μπροστα και πισω απο την κονσολα η το pc δεν ειναι...

To legion δεν εχει φτιαχτει για να αντιγραψει κανεναν γνωστο ενισχυτή.Οπως ειπες και εσυ δεν χρειαζεται ουτε boostarisma ουτε τιποτε....εχει τονους gain και με τα καταλληλα cabinet impulses ακουγεται απιστευτα.Ακουγεται πολυ καλυτερα απο προγραμματα τυπου guitar rig και amplitube που τα πληρωνεις κιολας και ακουγονται και σαν ταπερ ανευ κεφτε στο εσωτερικο.Μονο κατι προγραμματα σαν το revalver η  και το overloud το συναγωνιζονται...αλλα και γιαυτα πρεπει να τα σκασεις.Η ψαλιδα αναμεσα στο πραγματικο και το virtual εχει κλεισει απιστευτα....και αν δεν εκανες αυτη την εισαγωγη στην αρχη για modelling ακομα θα ψαχνοντουσαν ολοι για το ποιος ενισχυτης ειναι(ακομα και αυτοι που υποστηριζουν οτι ακουνε διαφορετικό αριθμό από τυλιγμένες σπείρες σε ίδιους μαγνήτες  ::) ).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #10 στις: 24/07/10, 00:08 »
tech21man μακάρι να έχεις δίκιο και εγώ άδικο, γιατί το Legion είναι φοβερό (όντως καλύτερο και ποιο αληθινό από guitar rig 3-4 κτλ) και δωρεάν  :o :o :o

το δοκίμασα σήμερα (4-5 ωριτσες) με μια καμπίνα mesa boogie 4x12 D441 off axis  ;) μέσω Voxengo και πετάει
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #11 στις: 24/07/10, 09:50 »
Το συζητησα και στο harmony-central σε μια συζητηση για modelling, αρκετοι μου ειπαν οτι ο ηχος (αλλα και το παιξιμο) ειναι παρα πολυ κοντα αλλα οχι 100% εκει οπως πιστευω και εγω. Το Legion φαινεται οντως πολυ καλο. Ολη η σειρα του LePou ειναι το κατι αλλο. Το οτι ειναι δωρεαν ειναι το κερασακι στην τουρτα. Αφου μου ερχεται να του στειλω καμια 50ρια ευρω!!! Αν σκεφτω ολες τις βλακειες που εχω πληρωσει μεσα στα χρονια και δεν κανανε αυτα που "ονειρευομουν"...

Στο Lecto (στυλ Recto) υπαρχει κλιπακι, στο οποιο εχει παρει το σημα απο το plugin του και το σημα απο ενα κανονικο rectifier (νομιζω, μαλλον απο attenuator line out παντως εξομειωνεται ολη η κεφαλη και ο τελικος). Τα περασαν με ενα φιλο του απο την ιδια εξομειωση καμπινας στο PC (αφου το plug in δε βγαζει watt!!! για να οδηγησει κανονικη καμπινα) ωστε να τα φερουν οσο γινεται στα ισια. Το αποτελεσμα ηταν πανομοιοτυπο. Ο,τι στελνει ο rectifier τον οποιο μοντελλοποιησε στελνει και το plug in του. Ο τυπος ειναι το κατι αλλο παιρνει το χρονο του αλλα τον θαυμαζω. Και οτι το δινει δωρεαν? Ελπιζω να εχει καλη δουλεια και να μεινει οπαδος/κιθαριστας του ηχου!!! Αλλα ειμαι τοσο ικανοποιημενος που θα τον πληρωνα!!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #12 στις: 24/07/10, 18:46 »
Παρεμπιπτοντως παροτι fan του LePou (ειναι μια αλεπου πονηρη αλεπου) θα πρεπει να υπερασπιστω και την τιμη του amplitube 3.0 τουλαχιστο. Παρα παρα πολυ πειστικος ηχος και κυριος πιο ανοιχτος και μεγαλος απο οποιοδηποτε αλλο προγραμμα. Δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να το συναγωνιστει στο πως κανει cab+mic simulation. Ακομη και το πανισχυρο Axe-fx που περνει I.R. και που πολλες απο αυτες ειναι με πολλαπλα μικροφωνα δεν μπορει να κανει ο,τι κανει το amplitube.

To amplitube στην εξομειωση καμπινας σου δινει με γραφικο τον κωνο και 2 mics. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι, να τα εχεις στερεο, οπου θελεις μεσα στην στερεοφωνικη εικονα, ενα δεξια ενα αριστερα? λιγο μπλεγμενα? το ενα πισω απο το αλλο? κτλ, μπορεις να τα κανεις το ενα να ακυρωνει λιγο απο το αλλο (και πολλες φορες κοβεις fizz και δινεις εκεινον τον πνιχτο σφικτο ηχο που αρεσει π.χ. για μεταλ και metallica). Μπορεις να τα βγαλεις out of phase μεταξυ τους. Να διαλεξεις τον τυπο του καθε μικροφωνου. Κτλ.

Αν και το guitar rig σου δινει 8 μικροφωνα να μιξαρεις, δυστυχως δεν επηρεαζεις τη σχετικη θεση οπως στο amplitube. Ολα ακουγονται οπως και στο revalver στο axe-fx κτλ. Ενας ωραιος ηχογραφημενος ηχος, ιδανικος για double track κτλ αλλα το amplitube ειναι μπροστα. Σαν να μην εφτανε το παραπανω σου δινει αλλα δυο μικροφωνα για την αισθηση του χωρου, στερεο με τα αλλα η μονοφωνικα (σα reverb) με επιλογη τυπου χωρου, ποσο θα απεχουν δεξια αριστερα απο την καμπινα, ποσο θα μιξαρεις το σημα τους με των αλλων δυο κτλ.

Δεν ειναι ολες οι καμπινες του ιδανικες σε ηχο αλλα σαν συστημα δουλευει παρα πολυ καλα. Υπερβολικα καλα. Τιποτα δε σε εμποδιζει να το συνδυασεις με αλλα προγραμματα (εγω βαζω εξωτερικο προενισχυτη τον mesa μου εικονικο τελικο σχετικα σκασμενο απο το revalver με EL84 λαμπες και την εξομειωση καμπινας του amplitube). Η ακομη και να το εχεις μονοφωνικα στη μια πλευρα και στην αλλη πλευρα ενα αλλο modelling plug in σα του LePou η το revalver (φανταστικες δυναμικες...σα λαμπα. Καλυτερο απο πολλους αληθινους λαμπατους ωρες ωρες...ετσι μου μοιαζει). Η φαντασια του καθενος ειναι ο μονος περιορισμος.

Μακαρι να υπηρχαν αυτα δεκα χρονια πριν οταν ξεκινουσα και ποιος ξερει τι θα υπαρχει δεκα χρονια μετα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #13 στις: 24/07/10, 19:32 »
Παρεμπιπτοντως παροτι fan του LePou (ειναι μια αλεπου πονηρη αλεπου) θα πρεπει να υπερασπιστω και την τιμη του amplitube 3.0 τουλαχιστο. Παρα παρα πολυ πειστικος ηχος και κυριος πιο ανοιχτος και μεγαλος απο οποιοδηποτε αλλο προγραμμα. Δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να το συναγωνιστει στο πως κανει cab+mic simulation. Ακομη και το πανισχυρο Axe-fx που περνει I.R. και που πολλες απο αυτες ειναι με πολλαπλα μικροφωνα δεν μπορει να κανει ο,τι κανει το amplitube.

To amplitube στην εξομειωση καμπινας σου δινει με γραφικο τον κωνο και 2 mics. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι, να τα εχεις στερεο, οπου θελεις μεσα στην στερεοφωνικη εικονα, ενα δεξια ενα αριστερα? λιγο μπλεγμενα? το ενα πισω απο το αλλο? κτλ, μπορεις να τα κανεις το ενα να ακυρωνει λιγο απο το αλλο (και πολλες φορες κοβεις fizz και δινεις εκεινον τον πνιχτο σφικτο ηχο που αρεσει π.χ. για μεταλ και metallica). Μπορεις να τα βγαλεις out of phase μεταξυ τους. Να διαλεξεις τον τυπο του καθε μικροφωνου. Κτλ.

Αν και το guitar rig σου δινει 8 μικροφωνα να μιξαρεις, δυστυχως δεν επηρεαζεις τη σχετικη θεση οπως στο amplitube. Ολα ακουγονται οπως και στο revalver στο axe-fx κτλ. Ενας ωραιος ηχογραφημενος ηχος, ιδανικος για double track κτλ αλλα το amplitube ειναι μπροστα. Σαν να μην εφτανε το παραπανω σου δινει αλλα δυο μικροφωνα για την αισθηση του χωρου, στερεο με τα αλλα η μονοφωνικα (σα reverb) με επιλογη τυπου χωρου, ποσο θα απεχουν δεξια αριστερα απο την καμπινα, ποσο θα μιξαρεις το σημα τους με των αλλων δυο κτλ.

Δεν ειναι ολες οι καμπινες του ιδανικες σε ηχο αλλα σαν συστημα δουλευει παρα πολυ καλα. Υπερβολικα καλα. Τιποτα δε σε εμποδιζει να το συνδυασεις με αλλα προγραμματα (εγω βαζω εξωτερικο προενισχυτη τον mesa μου εικονικο τελικο σχετικα σκασμενο απο το revalver με EL84 λαμπες και την εξομειωση καμπινας του amplitube). Η ακομη και να το εχεις μονοφωνικα στη μια πλευρα και στην αλλη πλευρα ενα αλλο modelling plug in σα του LePou η το revalver (φανταστικες δυναμικες...σα λαμπα. Καλυτερο απο πολλους αληθινους λαμπατους ωρες ωρες...ετσι μου μοιαζει). Η φαντασια του καθενος ειναι ο μονος περιορισμος.

Μακαρι να υπηρχαν αυτα δεκα χρονια πριν οταν ξεκινουσα και ποιος ξερει τι θα υπαρχει δεκα χρονια μετα.

Κοιτα το amplitube δεν ειναι σιγουρα πεταμενα λεφτα αλλα σαν τελικο αποτελεσμα ήχος δηλαδή για τα γουστα μου ειναι λιγο πλαστικο(καλυτερο απο guitar rig σιγουρα).Οπως πολυ σωστα ειπες ομως αμα αρχισεις τους συνδιασμους...πχ revalver σαν host και μεσα χωνεις και συνδιαζεις vsts....παιρνεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα.Αυτο που λες για τα μικροφωνα το να τα μετακινεις στο χωρο και πραγματικα να παιρνεις διαφορετικα αποτελεσματα(και καλα) το κανεις τελεια με τα vintage amp room...και metal amp room της softube.Ειδικα το πρωτο θεωρειται απο πολλους κορυφαιο των κορυφαιων(εμενα μου αρεσει το δευτερο).Και σαν ηχος δεν συγκρινεται.Ακομα και το overloud ειναι χαλαρα καλυτερο απο το amplitube.Το amplitude μου θυμιζει λιγο τα καινουργια amp sims του logic 9(αν και ειναι καλυτερο απο αυτα) υπαρχουν εκει ενισχυτες πεταλια και διαφορα virtual παιχνιδια σχεδον τα παντα αλλα ελα που δεν βγαζουν ηχο.Για μενα αν θα επρεπε να κανω μια αξιολογηση παντα  σε σχεση με αυτα που εχω ακουσει και παιξει θα ηταν καπως ετσι(για ποιοτητα ηχου μιλαμε παντα οχι για το τι μπλιμπλικια προσφερει το καθενα):
1 vintage amp room και metal amp room αλλα και το Eleven.
2 Revalver και Overloud
3Amplitube
4 Guitar Rig
Aυτα για το πως ακουγονται ως εχουν.Αν τωρα οπως λεει ο tech21man αρχιζεις να φορτωνεις αλλα impulses...να τα συνδιαζεις με αλλα vst κτλ κτλ...ή ακομα και να τα συνδιαζεις με τα κανονικα σου πεταλια το αποτελεσμα αλλαζει ριζικα.Παντως για το συγκεκριμενο...το legion του lepou...ακουγεται καλυτερα απο οτιδηποτε υπαρχει στο amplitube.Και τζαμπα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #14 στις: 25/07/10, 04:27 »
Θα έλεγα οτι στο συγκεκριμένο θέμα τα περισσότερα έχουν να κάνουν με την ικανότητα, το ταλέντο και το taste του καθενός όταν έρχεται η στιγμή να χρησιμοποιήσει ένα απο τα κιθαριστικά software, παρά με το ίδιο το software..

O gregg πχ μας έχει ποστάρει πολλές φορές clips στα οποία χρησιμοποιεί το amplitude και συνήθως παίρνει μπράβο και για τον ήχο του...(εκτός απο το παίξιμο..)

...ή κάποιος άλλος θα μπορούσε να φτιάξει κάτι με software της softube και να ακουστεί Μ@λακί@...(λόγω ευθύνης του ιδίου, όχι του software..)


Προσωπικά  έχω περάσει απο τα περισσότερα, απο τότε όμως που "έμπλεξα" με τα πραγματικά μικρόφωνα σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ, αλλά όχι τελείως, αν μου έρθει να γράψω αργά τη νύχτα θα ανατρέξω σε αυτά...

Συνήθως θα το κάνω με ένα πραγματικό od πετάλι και ένα impulse response, ή αντί για πετάλι αυτό..  http://www.d16.pl/index.php?menu=214
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #15 στις: 25/07/10, 12:51 »
Παρεμπιπτοντως παροτι fan του LePou (ειναι μια αλεπου πονηρη αλεπου) θα πρεπει να υπερασπιστω και την τιμη του amplitube 3.0 τουλαχιστο. Παρα παρα πολυ πειστικος ηχος και κυριος πιο ανοιχτος και μεγαλος απο οποιοδηποτε αλλο προγραμμα. Δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να το συναγωνιστει στο πως κανει cab+mic simulation. Ακομη και το πανισχυρο Axe-fx που περνει I.R. και που πολλες απο αυτες ειναι με πολλαπλα μικροφωνα δεν μπορει να κανει ο,τι κανει το amplitube.

To amplitube στην εξομειωση καμπινας σου δινει με γραφικο τον κωνο και 2 mics. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι, να τα εχεις στερεο, οπου θελεις μεσα στην στερεοφωνικη εικονα, ενα δεξια ενα αριστερα? λιγο μπλεγμενα? το ενα πισω απο το αλλο? κτλ, μπορεις να τα κανεις το ενα να ακυρωνει λιγο απο το αλλο (και πολλες φορες κοβεις fizz και δινεις εκεινον τον πνιχτο σφικτο ηχο που αρεσει π.χ. για μεταλ και metallica). Μπορεις να τα βγαλεις out of phase μεταξυ τους. Να διαλεξεις τον τυπο του καθε μικροφωνου. Κτλ.

Αν και το guitar rig σου δινει 8 μικροφωνα να μιξαρεις, δυστυχως δεν επηρεαζεις τη σχετικη θεση οπως στο amplitube. Ολα ακουγονται οπως και στο revalver στο axe-fx κτλ. Ενας ωραιος ηχογραφημενος ηχος, ιδανικος για double track κτλ αλλα το amplitube ειναι μπροστα. Σαν να μην εφτανε το παραπανω σου δινει αλλα δυο μικροφωνα για την αισθηση του χωρου, στερεο με τα αλλα η μονοφωνικα (σα reverb) με επιλογη τυπου χωρου, ποσο θα απεχουν δεξια αριστερα απο την καμπινα, ποσο θα μιξαρεις το σημα τους με των αλλων δυο κτλ.

Δεν ειναι ολες οι καμπινες του ιδανικες σε ηχο αλλα σαν συστημα δουλευει παρα πολυ καλα. Υπερβολικα καλα. Τιποτα δε σε εμποδιζει να το συνδυασεις με αλλα προγραμματα (εγω βαζω εξωτερικο προενισχυτη τον mesa μου εικονικο τελικο σχετικα σκασμενο απο το revalver με EL84 λαμπες και την εξομειωση καμπινας του amplitube). Η ακομη και να το εχεις μονοφωνικα στη μια πλευρα και στην αλλη πλευρα ενα αλλο modelling plug in σα του LePou η το revalver (φανταστικες δυναμικες...σα λαμπα. Καλυτερο απο πολλους αληθινους λαμπατους ωρες ωρες...ετσι μου μοιαζει). Η φαντασια του καθενος ειναι ο μονος περιορισμος.

Μακαρι να υπηρχαν αυτα δεκα χρονια πριν οταν ξεκινουσα και ποιος ξερει τι θα υπαρχει δεκα χρονια μετα.

Κοιτα το amplitube δεν ειναι σιγουρα πεταμενα λεφτα αλλα σαν τελικο αποτελεσμα ήχος δηλαδή για τα γουστα μου ειναι λιγο πλαστικο(καλυτερο απο guitar rig σιγουρα).Οπως πολυ σωστα ειπες ομως αμα αρχισεις τους συνδιασμους...πχ revalver σαν host και μεσα χωνεις και συνδιαζεις vsts....παιρνεις παρα πολυ καλα αποτελεσματα.Αυτο που λες για τα μικροφωνα το να τα μετακινεις στο χωρο και πραγματικα να παιρνεις διαφορετικα αποτελεσματα(και καλα) το κανεις τελεια με τα vintage amp room...και metal amp room της softube.Ειδικα το πρωτο θεωρειται απο πολλους κορυφαιο των κορυφαιων(εμενα μου αρεσει το δευτερο).Και σαν ηχος δεν συγκρινεται.Ακομα και το overloud ειναι χαλαρα καλυτερο απο το amplitube.Το amplitude μου θυμιζει λιγο τα καινουργια amp sims του logic 9(αν και ειναι καλυτερο απο αυτα) υπαρχουν εκει ενισχυτες πεταλια και διαφορα virtual παιχνιδια σχεδον τα παντα αλλα ελα που δεν βγαζουν ηχο.Για μενα αν θα επρεπε να κανω μια αξιολογηση παντα  σε σχεση με αυτα που εχω ακουσει και παιξει θα ηταν καπως ετσι(για ποιοτητα ηχου μιλαμε παντα οχι για το τι μπλιμπλικια προσφερει το καθενα):
1 vintage amp room και metal amp room αλλα και το Eleven.
2 Revalver και Overloud
3Amplitube
4 Guitar Rig
Aυτα για το πως ακουγονται ως εχουν.Αν τωρα οπως λεει ο tech21man αρχιζεις να φορτωνεις αλλα impulses...να τα συνδιαζεις με αλλα vst κτλ κτλ...ή ακομα και να τα συνδιαζεις με τα κανονικα σου πεταλια το αποτελεσμα αλλαζει ριζικα.Παντως για το συγκεκριμενο...το legion του lepou...ακουγεται καλυτερα απο οτιδηποτε υπαρχει στο amplitube.Και τζαμπα.


Μη ζοριζεσαι. Εξαρταται και απο το τι κυνηγαει ο καθενας...Εγω δεν κυνηγαω ηχους marshall/vox/fender οποτε το vintage amp room μου ειναι αχρηστο. Επιπροσθετα θα σου ξανατονισω οτι το vintage amp room μετακινει ενα και μονο ενα μικροφωνο στο χωρο. Και να θες δεν μπορει να παρει τα αποτελεσματα που δινει το amplitube γιατι με το δευτερο μπορεις να πετυχεις ακυρωσεις/υπερτονισμους μεταξυ των δυο μικροφωνων.  Ο δε ηχος του metal amp room, καλος για καποιον αλλον εγω δε θα πληρωνα ουτε δεκαρα. Πιο καλα μου αρεσε η εξομειωση καμπινας του με εξωτερικο προενισχυτη. Και παλι δεν εχεις power amp module.

Ολα τα modelling συστηματα εχουν κατι καλο να δωσουν.

Οποτε λιστες και ποιο ειναι καλυτερο κρατα τα για τον εαυτο σου (ασε που δε συμφωνω σε ουτε ενα απο αυτα που λες). Ειναι λιγο...ακυρα.  Γουστα ειναι αυτα αλοιμονο αν ειχε ο καθενας τον ιδιο με το αλλο...

Το καλο ομως με αυτα τα ψηφιακα συστηματα ειναι οτι δινουν πλενο απειρες δυνατοτητες γρηγορα και ευκολα σχεδον να σκαλισεις να εξελιξεις τον ηχο που εχεις στο μυαλο σου με πολλα εργαλεια. Με τροπο που σε δεδομενο χρονικο διαστημα και budget τα πραγματικα hardware συστηματα δεν μπορουν. Ειναι παρα πολυ θετικο που υπαρχουν και προαγουν τη δημιουργικοτητα και την ορεξη να παιξεις και να μαθεις να βγαζεις ηχο.

Το thread απλα το ξεκινησα γιατι τυγχανει ενα απο αυτα το οποιο ειναι μαλιστα δωρεαν να δωσει ενα πραγματικα αριστο αποτελεσμα!!!

Αν θες περισσοτερη συζητηση η συγκρισεις ξεκιναμε και αλλο!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #16 στις: 25/07/10, 13:59 »

Μη ζοριζεσαι. Εξαρταται και απο το τι κυνηγαει ο καθενας...Εγω δεν κυνηγαω ηχους marshall/vox/fender οποτε το vintage amp room μου ειναι αχρηστο. Επιπροσθετα θα σου ξανατονισω οτι το vintage amp room μετακινει ενα και μονο ενα μικροφωνο στο χωρο. Και να θες δεν μπορει να παρει τα αποτελεσματα που δινει το amplitube γιατι με το δευτερο μπορεις να πετυχεις ακυρωσεις/υπερτονισμους μεταξυ των δυο μικροφωνων.  Ο δε ηχος του metal amp room, καλος για καποιον αλλον εγω δε θα πληρωνα ουτε δεκαρα. Πιο καλα μου αρεσε η εξομειωση καμπινας του με εξωτερικο προενισχυτη. Και παλι δεν εχεις power amp module.

Ολα τα modelling συστηματα εχουν κατι καλο να δωσουν.

Οποτε λιστες και ποιο ειναι καλυτερο κρατα τα για τον εαυτο σου (ασε που δε συμφωνω σε ουτε ενα απο αυτα που λες). Ειναι λιγο...ακυρα.  Γουστα ειναι αυτα αλοιμονο αν ειχε ο καθενας τον ιδιο με το αλλο...

Το καλο ομως με αυτα τα ψηφιακα συστηματα ειναι οτι δινουν πλενο απειρες δυνατοτητες γρηγορα και ευκολα σχεδον να σκαλισεις να εξελιξεις τον ηχο που εχεις στο μυαλο σου με πολλα εργαλεια. Με τροπο που σε δεδομενο χρονικο διαστημα και budget τα πραγματικα hardware συστηματα δεν μπορουν. Ειναι παρα πολυ θετικο που υπαρχουν και προαγουν τη δημιουργικοτητα και την ορεξη να παιξεις και να μαθεις να βγαζεις ηχο.

Το thread απλα το ξεκινησα γιατι τυγχανει ενα απο αυτα το οποιο ειναι μαλιστα δωρεαν να δωσει ενα πραγματικα αριστο αποτελεσμα!!!

Αν θες περισσοτερη συζητηση η συγκρισεις ξεκιναμε και αλλο!
Φιλε μου εγω δεν ζοριζομαι.Την αποψη μου λεω.Tη λιστα την εβαλα με βαση τα δικα μου κριτηρια και αφου λεω την δικη μου αποψη βαζω και τη δικη μου σειρα αξιολογησης.Αν την κρατουσα την αποψη μου για τον εαυτο μου -οπως και ο καθενας- δεν θα χρειαζοταν φορουμ κανεις δεν θα εγραφε τιποτα.Εσενα σου αρεσει το Amplitube εμενα οχι ιδιαιτερα.Δεν βλεπω γιατι πρεπει να το κανουμε θεμα.Εγω εκρινα απο αυτο που ακουω στα αυτια μου.Εντωμεταξυ στο vintage amp room μετακινεις ενα μικροφωνο-και δεν καταλαβαινω γιατι να χρειαζεσαι και δευτερο για τετοιου ειδους ηχους-...αλλα το metal amp room-που απο οτι φαινεται ειναι ποιο κοντα στον ηχο που ενδιαφερει και εσενα αλλα και εμενα μετακινεις δυο ;) ).Τωρα...Δεν με νοιαζει ιδιαιτερα για τις καινοτομιες του amplitube με νοιαζει ο ηχος  του και προσωπικα μου φαινεται μετριος.Αν πχ το legion που ειναι τζαμπα βγαζει καλυτερο ηχο απο το amplitube που τα σκας κιολας τι να το κανω εγω αν μετακινεις τα μικροφωνα πανω κατω δεξια αριστερα.Το αποτελεσμα δεν αλλαζει ριζικα.Ακομα και το Waves gtr(ξεχασα να το βαλω) εχει καλυτερο ηχο και απο το amplitube και απο το guitar rig.Ετσι τουλαχιστον μου ακουγεται εμενα.Οποτε ακυρα δεν ειναι...ειναι η...γνωμη μου....που απλα δεν συμφωνει με τη δική σου.Προτεινω λοιπον σε οποιον ενδιαφερεται για amp modelling να δοκιμασει οσα περισσοτερα γινεται και να εμπιστευεται μονο τα αυτια του.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #17 στις: 25/07/10, 14:10 »
Ρε μεγαλε, δοκιμασε το πρωτα, δες γιατι τοσος ντορος για τα δυο μικροφωνα αν δε καταλαβαινεις και μετα ελα ξανα και πες αν βρισκεις διαφορα η οχι...Τωρα το vintage amp room, ειναι μια καλη marshall εξομειωση την οποια επελεξε και η ιδια η marshall και εφτιαξε τον αποτυχημενο (και σε πωλησεις...) JDM-1...Αν δεν εχεις ορεξη να πειραζεις και καθεσαι με τα preset φυσικα θα σου αρεσει το waves κτλ...

Για οποιον δε δινει δεκαρα για marshall και θελει mark series/randall/5150 simulations που θα τα δωσει τα λεφτα του? Στο waves? Στο overloud? Στο legion? Αφου δεν εχουν καν. Καποια πραγματα τα εχει μονο το amplitube...καποια μονο τα αλλα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #18 στις: 25/07/10, 14:13 »
Θα παρακαλεσω να πεσουν οι τονοι και ο τροπος που δινονται οι απαντησεις.

Περα απο τεχνικο, το θεμα εχει και υποκειμενικες διαστασεις που περιλαμβανουν την ακροαση, το γουστο και την ορεξη του καθε εν δυναμη παραγωγου/κιθαριστα που του αρεσει το ψηφιακο modelling. Ο καθε μουσικος συνηθιζει να δουλευει με ενα συγκεκριμενο τροπο κι οπως με τις πολιτικες ή οπαδικες μας πεποιηθησεις, αυτο δεν αλλαζει με μια απλη συζητηση στο forum.

Γι' αυτο πιο χαμηλοι τονοι και πιο ευγενικες απαντησεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #19 στις: 25/07/10, 14:38 »
Ρε μεγαλε, δοκιμασε το πρωτα, δες γιατι τοσος ντορος για τα δυο μικροφωνα αν δε καταλαβαινεις και μετα ελα ξανα και πες αν βρισκεις διαφορα η οχι...Τωρα το vintage amp room, ειναι μια καλη marshall εξομειωση την οποια επελεξε και η ιδια η marshall και εφτιαξε τον αποτυχημενο (και σε πωλησεις...) JDM-1...Αν δεν εχεις ορεξη να πειραζεις και καθεσαι με τα preset φυσικα θα σου αρεσει το waves κτλ...

Για οποιον δε δινει δεκαρα για marshall και θελει mark series/randall/5150 simulations που θα τα δωσει τα λεφτα του? Στο waves? Στο overloud? Στο legion? Αφου δεν εχουν καν. Καποια πραγματα τα εχει μονο το amplitube...καποια μονο τα αλλα...
Μεγαλε το εχω δοκιμασει και μου φαινεται...μικρο.....Αν τωρα ρωτας που θα τα δωσει και για ποικιλια ενισχυτων αλλα και για ποιοτητα τοτε σου λεω ....revalver.Δεν ειναι ουτε καν αστειο το ποσο κοντα ερχεται στα amp simulations που υποστηριζει.Στην τελικη διαλεγει τι θελει ο καθενας-οσο το δυνατον ποιο πιστη αντιγραφη καποιον συγκεκριμενων ενισχυτων η  πολυ μεγαλη ποικιλια αλλα μετρια αποτελεσματα-εγω παντως αν θα εδινα λεφτα για κατι τετοιο ειτε θα πηγαιναν στο revalver ειτε στο eleven.Και επειδη το eleven ειναι για pro tools αλλα και σαν τιμη ολιγον τσιμπημενο θα κατεληγα revalver.

Θα παρακαλεσω να πεσουν οι τονοι και ο τροπος που δινονται οι απαντησεις.

Περα   απο τεχνικο, το θεμα εχει και υποκειμενικες διαστασεις που   περιλαμβανουν την ακροαση, το γουστο και την ορεξη του καθε εν δυναμη   παραγωγου/κιθαριστα που του αρεσει το ψηφιακο modelling. Ο καθε μουσικος   συνηθιζει να δουλευει με ενα συγκεκριμενο τροπο κι οπως με τις   πολιτικες ή οπαδικες μας πεποιηθησεις, αυτο δεν αλλαζει με μια απλη   συζητηση στο forum.

Γι' αυτο πιο χαμηλοι τονοι και πιο ευγενικες απαντησεις.

Εγω φιλε μου δεν εχω κανενα προβλημα την αποψη μου λεω... και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι τοσο παθος.Σου αρεσει το ταδε τερμα.Πες την αποψη σου και ασε αυτον που διαβαζει να τα ακουσει και ο ιδιος και να σχηματισει δικη του αποψη.

Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος moutoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • GP electronics - moutoulos ™
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #20 στις: 25/07/10, 16:34 »
Παιδιά, σορρυ για το άσχετο, αλλά δεν γνωρίζω. Απλά μια απορία:
To AmpliTube 2, 3 κτλ, θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε, ας πούμε σαν μια Virtual πεταλιέρα FX?.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #21 στις: 25/07/10, 21:01 »
Κατέβασα πριν κανα 20λεπτο το Legion... Έχω μείνει  :-X :-X :-X ...!!!

Με λίγο πειραματισμό πετυχαίνεις απίστευτο ήχο που πιστεύω ότι για να πετύχεις ισάξιό του με "αληθινά" μηχανήματα, μάλλον πρέπει να τα σκάσεις χοντρά... (1500ε +++)...


Υ.Γ. Δεν το συζητάμε για guitar rig, είναι πολλές κλάσεις κατώτερο του FREEWARE Legion...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #22 στις: 25/07/10, 21:31 »
Tα plug-ins του LePou μέσω ποιου προγράμματος τρέχουν?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #23 στις: 25/07/10, 21:46 »
^^^ Μέσω οποιουδήποτε DAW που υποστηρίζει vst plug-ins (π.χ. Cubase).. Θα χρειαστείς όμως και μια προσομοίωση καμπίνας.. Εγώ χρησιμοποιώ το Voxengo Boogex που ειναι και free.. Σε αυτό θα φορτώσεις ό,τι cab impulse θέλεις (προσωπικά χρησιμοποιώ mesa boogie 4*12 D421 on axis) και είσαι έτοιμος!! 8)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Νεο modelling. Metallica master of puppets.
« Απάντηση #24 στις: 25/07/10, 23:18 »
Παιδιά, σορρυ για το άσχετο, αλλά δεν γνωρίζω. Απλά μια απορία:
To AmpliTube 2, 3 κτλ, θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε, ας πούμε σαν μια Virtual πεταλιέρα FX?.


ναι την ίδια δουλειά με μια πεταλιερα εφε κάνει (αν καταλαβα καλά το ερώτημα) και αν πάρεις και ενα τέτοιο
είσαι κομπλέ http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm?sid=591b82c7dd011a50d35491b8c098a202
(τουλάχιστον στο guitar rig δουλεύει πανεύκολα, στα υπόλοιπα δεν θυμάμαι  :-\ )
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 16:41
από ΒΑΣΙΛΙΗΣ(ΧΟΥ. ΜΟΥ.)
10 Απαντήσεις
4549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/07, 14:55
από Baroness
34 Απαντήσεις
12037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
17 Απαντήσεις
6013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
100 Απαντήσεις
130432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
30 Απαντήσεις
11507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 21:44
από tech21man
11 Απαντήσεις
5528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:25
από P.D.L.
1 Απαντήσεις
3332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 18:24
από Μητσάκος
8 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 17:26
από Μητσάκος