Αποστολέας Θέμα: Rasmus Guitars by Suhr  (Αναγνώστηκε 9979 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Rasmus Guitars by Suhr
« στις: 10/02/10, 22:21 »
Όπως συνήθως συμβαίνει με τους κατασκευαστές που στο ξεκίνημα τους μπαίνουν στην αγορά  προσφέροντας ένα ποιοτικό ή καινοτόμο για την εποχή του προϊόν με επιτυχημένη σύμφωνα με τα δικά τους δεδομένα,εξέλιξη και πορεία, φυσικά και εμπορικά, παρότι απευθύνεται σε κάποιο συγκεκριμένο target group λόγω τιμής,είναι πλέον λίγο πολύ αναμενόμενο κάποια στιγμή στα πλαίσια μιας αναπτυξιακής πολιτικής να στραφούν προς ένα ευρύτερο αγοραστικό κοινό προσφέροντας και budget όργανα.

Πώς το καταφέρνει κανείς αυτό;..δεν αλλάζει κάτι απο αυτά που γνωρίζουμε ήδη,η κατασκευή θα γίνει αλλού, προς Ασία μεριά.
Παρόλαυτά αν ισχύουν όλα αυτά που αναφέρουν στην ιστοσελίδα τους,παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον.

http://www.rasmusguitars.com/

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #1 στις: 10/02/10, 22:46 »
Πολύ καλές φαίνονται, αν και προσωπικά μια κιθάρα που κοστίζει 1300 δολάρια δεν θα τη χαρακτήριζα "budget". Φαντάζομαι ότι η τιμή τους όταν έρθουν στην Ευρώπη θα κυμαίνεται ακόμα σε τετραψήφια νούμερα ή τουλάχιστον θα είναι πολύ κοντά στο χιλιάρικο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η κιθάρα δεν αξίζει τα λεφτά της. Προφανώς η Suhr αποφάσισε να βοηθήσει την ανάπτυξή της προσφέροντας και μια σειρά από πιο προσιτά όργανα, χωρίς όμως να μπαίνει και στην κατηγορία που ονομάζουμε entry level. Προσωπικά ελπίζω η κίνηση να είναι επιτυχημένη και η σειρά να επεκταθεί περισσότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/10, 22:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #2 στις: 10/02/10, 23:44 »
Εμενα μου βγαζουν μια εικονα ibanez grg και φθηνων LTD. Δεν ειμαι εναντια αυτων των οργανων, αλλα για 1Κ περιμενα σαφως καλυτερο look. Απο παιξιμο ειναι αλλο θεμα, αλλα δεν νομιζω να μαθουμε γρηγορα γιατι δυσκολα το κοβω να αγοραζει καποιος, αν σκεφτεις τι εναλακτικες εχεις σε τετοιο ποσο...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #3 στις: 11/02/10, 00:11 »
Χρησιμοποίησα τον όρο "budget" με βάση τις τιμές των Suhr.
Φημολογείται ότι οι street price τιμές τους θα είναι γύρω στα 1000$ ή λίγο παρακάτω,τώρα που θα κυμαίνονται στις Ευρωπαϊκές αγορές είναι ένα θέμα και αυτό.

Σίγουρα ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος εναλλακτικές πολλές,αλλά ίσως το γεγονός ότι οι κιθάρες θα "δένονται" και θα ελέγχονται στο εργοστάσιο του Suhr,παίξει το ρόλο του,ψυχολογικό και μη,προς το αγοραστικό κοινό.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #4 στις: 11/02/10, 00:47 »
Μου θυμιζει την ιστορια της Schecter που εκανε τελη '70 αρχες '80 χειροποιητες κιθαρες και ηταν μια ομαδα με 8-10 ατομα στην καλιφορνια (νομιζω) ολοι και ολοι. Και μετα εισεβαλλε το μαρκετινγκ και οι μανατζερ και εγινε αυτο που ξερουμε σημερα. Ολα για τα φραγκα γινονται τι το σκεφτεστε. Το αν θα αξιζουν τα λεφτα τους οι Rasmus θα το μαθουμε στο μελλον.
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #5 στις: 11/02/10, 01:12 »
Ολοιδια εργονομια με τις αμερικανικες, Gotoh hardware, PLEK FRET-JOB, και USA-made Suhr μαγνητες.....

Τι λετε ρε? Ποιες GRG και LTD? Ουτε η Καρβιν .....!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #6 στις: 11/02/10, 02:18 »
Μακάρι οι πραγματικές τιμές να διαμορφωθούν πιο χαμηλά ώστε να προσελκύσουν αρκετό κόσμο. Πιστεύω όμως ότι και μόνο το όνομα της Suhr θα βαρύνει αρκετά ως προς την τελική τιμή. Οπότε γεννιέται το εύλογο ερώτημα ποιός και γιατί θα προτιμήσει αυτή την κιθάρα αν είναι πιο ακριβή από μια Fender Deluxe Powerstrat ή μια Framus Diablo.

Το γεγονός ότι η συναρμολόγηση και κυρίως ο ποιοτικός έλεγχος των κιθάρων αυτών θα γίνεται στο εργοστάσιο της Suhr στην Αμερική ελπίζω να παίξει ουσιαστικό ρόλο στην ποιότητα, το playability και τη συνολική εικόνα του οργάνου και όχι μόνο ψυχολογικό. Γιατί όπως σωστά είπε και ο Stinky, σε αυτή την κατηγορία υπάρχουν πολλές εξαιρετικές επιλογές.

Όσο για το look, για μένα είναι δευτερεύον αν έχεις στα χέρια σου ένα αξιόλογο όργανο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #7 στις: 11/02/10, 02:25 »
Παράθεση
Εμενα μου βγαζουν μια εικονα ibanez grg και φθηνων LTD. Δεν ειμαι εναντια αυτων των οργανων, αλλα για 1Κ περιμενα σαφως καλυτερο look.

Για εμφανιση μιλησα.

Απολλωνα, για μενα τουλαχιστον, οταν πληρωνω 1000Ευρω, αρκετα αξιολογο ποσο, περιμενω και την αναλογη εμφανιση. Το "πακετο" δηλαδη. Δεν περιμενω κανενα quilt maple καπακι, αλλα οχι και σκετα μονοτονα χρωματα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #8 στις: 11/02/10, 09:02 »
[Απολλωνα, για μενα τουλαχιστον, οταν πληρωνω 1000Ευρω, αρκετα αξιολογο ποσο, περιμενω και την αναλογη εμφανιση. Το "πακετο" δηλαδη. Δεν περιμενω κανενα quilt maple καπακι, αλλα οχι και σκετα μονοτονα χρωματα.

Kαταλαβαίνω τι λες, θα ήθελα όμως να πιστεύω ότι επέλεξαν ένα πολύ απλό look ως έναν από τους τρόπους να μειώσουν το κόστος, έτσι ώστε να διατηρήσουν κάποια από τα άλλα χαρακτηριστικά που θα σε έκαναν να προτιμήσεις μία Suhr. Και αν πράγματι κατάφεραν να κατασκευάσουν μια κιθάρα που έχει σε μεγάλο ποσοστό τα χαρακτηριστικά μιας πιο ακριβής Suhr μεταφέροντας την παραγωγή στην Ασία και θυσιάζοντας την εμφάνιση, τότε ίσως το τελικό αποτέλεσμα να αξίζει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #9 στις: 11/02/10, 10:03 »
Δεν ξερω... Σιχαινομαι τα solid χρωματα... Θελω να βλεπω το ξυλο, τα νερα κτλ... Απο αυτες που ειδα, εμφανισιακα καμια δεν μου εκανε click.
Αν βαλουν κανα transparent χρωμα, κανα flame, κανα quilt top, τοτε ισως... Μετα το μονο που δεν θα μου αρεσει στις κιθαρες αυτες θα ειναι το headstock... καλα ολοκληρος suhr γιατι εχει επιλεξει αυτο το headstock; Μου φαινεται απλα...βαρετο...
Και οσο για τα quilt tops κτλ, δεν ειναι δικαιολογια οτι το κανουν για να μειωσουν το κοστος... Σε αυτη την κατηγορια τιμης, βρισκεις κιθαρες με κατι flames και quilts που κοιτανε στα ισια (εμφανισιακα) τις USA Suhr... Το κοστος μπορουν να το ριξουν πχ με το να μην βερνικωνουν με νιτρο που θελει τοσα χερια και στεγνωματα, τριψιματα κτλ. Το floyd λεει ειναι Japan made (γιατι οχι German που ειναι τα καλυτερα;)
Sry, αλλα με τα ιδια χρηματα μπορει καποιος να φτιαξει μια warmoth με απιστευτο look και hardware, να την παει σε ενα καλο μαστορα να την συναρμολογησει και να εχει μια κορυφαια κιθαρα χωρις την υπογραφη του κυριου suhr... Το μονο πραγματικα θετικο που ειδα, ειναι τα ταστα και ο λοιπος ελεγχος που θα γινεται, που ειναι οντως πολυ σημαντικο... Αλλα δεν θα πληρωνα 1000+ μονο και μονο για ενα καλο setup και μια υπογραφη suhr, για να εχω την ψευδαισθηση οτι εχω κιθαρα απο boutique κατασκευαστη...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/10, 10:12 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #10 στις: 11/02/10, 21:09 »
Πες τα χρυσοστομε! :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #11 στις: 11/02/10, 21:30 »
Δεν ξερω... Σιχαινομαι τα solid χρωματα... Θελω να βλεπω το ξυλο, τα νερα κτλ... Απο αυτες που ειδα, εμφανισιακα καμια δεν μου εκανε click.
Αν βαλουν κανα transparent χρωμα, κανα flame, κανα quilt top, τοτε ισως... Μετα το μονο που δεν θα μου αρεσει στις κιθαρες αυτες θα ειναι το headstock... καλα ολοκληρος suhr γιατι εχει επιλεξει αυτο το headstock; Μου φαινεται απλα...βαρετο...
Και οσο για τα quilt tops κτλ, δεν ειναι δικαιολογια οτι το κανουν για να μειωσουν το κοστος... Σε αυτη την κατηγορια τιμης, βρισκεις κιθαρες με κατι flames και quilts που κοιτανε στα ισια (εμφανισιακα) τις USA Suhr... Το κοστος μπορουν να το ριξουν πχ με το να μην βερνικωνουν με νιτρο που θελει τοσα χερια και στεγνωματα, τριψιματα κτλ. Το floyd λεει ειναι Japan made (γιατι οχι German που ειναι τα καλυτερα;)
Sry, αλλα με τα ιδια χρηματα μπορει καποιος να φτιαξει μια warmoth με απιστευτο look και hardware, να την παει σε ενα καλο μαστορα να την συναρμολογησει και να εχει μια κορυφαια κιθαρα χωρις την υπογραφη του κυριου suhr... Το μονο πραγματικα θετικο που ειδα, ειναι τα ταστα και ο λοιπος ελεγχος που θα γινεται, που ειναι οντως πολυ σημαντικο... Αλλα δεν θα πληρωνα 1000+ μονο και μονο για ενα καλο setup και μια υπογραφη suhr, για να εχω την ψευδαισθηση οτι εχω κιθαρα απο boutique κατασκευαστη...

Από όλα τα παραπάνω κρατάω αυτό που είπες για την κατασκευή Warmoth κιθάρας, το οποίο είναι ίσως το καλύτερο επιχείρημα. Τα υπόλοιπα αφορούν αποκλειστικά την εμφάνιση, η βαρύτητα της οποίας είναι εντελώς υποκειμενικό μέγεθος. Δεν υποτιμώ σε προσωπικό επίπεδο την αξία μιας κιθάρας που εμφανισιακά σού αρέσει και σε φτιάχνει, αλλά εγώ τουλάχιστον θα προτιμούσα (και έχω προτιμήσει) μια απλή ή ακόμα και άσχημη κιθάρα που με βολεύει στο παίξιμο και μού αρέσει από πλευράς ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #12 στις: 12/02/10, 11:55 »
Μια λυση τυπου Warmoth ομως προυποθετει να ξερει κανεις παρα πολυ καλα τι ζητα (κατασκευαστικα, εργονομικα και ηχητικα) απο το οργανο ακομα και στην τελευταια λεπτομερεια για να πιασουν τοπο τα λεφτα του. Ειναι απολυτα σεβαστο καποιος που δεν εχει την εμπειρια η την ορεξη να ασχοληθει με ολα αυτα να παρει κατι "ετοιμο" (στα ιδια, σε περισσοτερα η σε λιγοτερα λεφτα), απο το οποιο ομως ξερει τι μπορει να περιμενει.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #13 στις: 12/02/10, 12:13 »
Δεν διαφωνω, αλλα οπως και να χει, τα 1000+€ δεν θα τα δωσει καποιος αρχαριος. Και σε αυτα τα χρηματα, υπαρχουν οργανα απο αλλες εταιριες που εχουν καλυτερα χαρακτηριστικα (πχ flame tops, quilt tops, bindings). Ετσι οπως ειδα εγω τις Rasmus, εμφανισιακα και μονο, δεν θα εδινα πανω απο 600€. Κοιταχτε καμια Lag των 700-800€, καμια LTD, καμια Michael Kelly, καμια BC Rich, καμια Schester κτλ και μετα συγκρινετε...
Απλα στην μια θα λεει by suhr ενω στις αλλες οχι. Και θα εχεις την ψευδαισθηση οτι παιζεις με κατι "ξεχωριστο". Ουσιαστικα αυτο πληρωνεις... την ψευδαισθηση... Εκτος αν ο κος Suhr κοστολογει καμια 300-400€ τον "ελεγχο" και σεταρισμα που θα γινεται (θα γινεται; ) στο εργοστασιο του στην Αμερικη.
Αρπαχτη εμενα μου κανει... Κατι παρομοιο παει να κανει και τωρα η PRS που ξαφνικα θυμηθηκε μετα απο 2 δεκαετιες σχεδον, οτι δεν εχει κιθαρα με floyd rose και ξαφνικα εβγαλε την SE Torero και την κοστολογει στα 1000€+. Ε οχι... Προτιμω μια Hellraiser κι ας μην γραφει PRS πανω
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 12:17 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #14 στις: 12/02/10, 12:55 »
Μια λυση τυπου Warmoth ομως προυποθετει να ξερει κανεις παρα πολυ καλα τι ζητα (κατασκευαστικα, εργονομικα και ηχητικα) απο το οργανο ακομα και στην τελευταια λεπτομερεια για να πιασουν τοπο τα λεφτα του. Ειναι απολυτα σεβαστο καποιος που δεν εχει την εμπειρια η την ορεξη να ασχοληθει με ολα αυτα να παρει κατι "ετοιμο" (στα ιδια, σε περισσοτερα η σε λιγοτερα λεφτα), απο το οποιο ομως ξερει τι μπορει να περιμενει.

Δίκιο έχεις, και φυσικά πρέπει κανείς να ξέρει ακριβώς τι προδιαγραφές θέλει πριν επιχειρήσει την κατασκευή custom οργάνου. Κατά τη γνώμη μου όμως και η αγορά ενός οργάνου της κατηγορίας των 1000 Ευρώ προϋποθέτει ότι έχεις μια καλή ιδέα σχετικά με το τι ψάχνεις από μια κιθάρα. Σε αντίθετη περίπτωση μάλλον θα πάρεις κάτι που δεν σε καλύπτει και θα απογοητευτείς. Και έχουμε δει πολλά άτομα μέσα σε αυτό το forum (και όχι μόνο) που πουλάνε ακριβές κιθάρες γιατί τελικά "δεν ήταν αυτό που έψαχναν". Η μόνη διαφορά είναι ότι μια εργοστασιακή κιθάρα έχει γενικά καλύτερη μεταπωλητική αξία, οπότε ίσως να μην έχεις σημαντική απώλεια. Αλλά με την οικονομική κατάσταση που επικρατεί, ειδικά στην Ελλάδα, δεν παύει να αποτελεί ρίσκο η αγορά ενός τόσο ακριβού οργάνου χωρίς την απαιτούμενη έρευνα και εμπειρία.

Απλα στην μια θα λεει by suhr ενω στις αλλες οχι. Και θα εχεις την ψευδαισθηση οτι παιζεις με κατι "ξεχωριστο". Ουσιαστικα αυτο πληρωνεις... την ψευδαισθηση... Εκτος αν ο κος Suhr κοστολογει καμια 300-400€ τον "ελεγχο" και σεταρισμα που θα γινεται (θα γινεται; ) στο εργοστασιο του στην Αμερικη.
Αρπαχτη εμενα μου κανει... Κατι παρομοιο παει να κανει και τωρα η PRS που ξαφνικα θυμηθηκε μετα απο 2 δεκαετιες σχεδον, οτι δεν εχει κιθαρα με floyd rose και ξαφνικα εβγαλε την SE Torero και την κοστολογει στα 1000€+. Ε οχι... Προτιμω μια Hellraiser κι ας μην γραφει PRS πανω

Εντάξει, τώρα μιλάμε εντελώς αβάσιμα. Από τη στιγμή που κανένας από εμάς δεν έχει δει ή πιάσει στα χέρια του τη συγκεκριμένη κιθάρα, είναι αδύνατο να έχουμε άποψη σχετικά με το αν αξίζει τα 1000 Ευρώ (που πιθανολογούμε ότι θα κοστίζει, γιατί ούτε αυτό το ξέρουμε σίγουρα) ή αν πληρώνεις απλά και μόνο το όνομα. Όσο για το αν ο ποιοτικός έλεγχος και το σετάρισμα κοστολογούνται 300-400 Ευρώ, προφανώς αυτό δεν ισχύει. Το Plek όμως σίγουρα κάτι παραπάνω προσθέτει στην αξία του οργάνου και είναι κάτι που δεν το βρίσκεις σε κιθάρες των 600 Ευρώ. Εξάλλου με την ίδια λογική, μήπως δεν είναι "ψευδαίσθηση" το ότι μια κιθάρα είναι καλύτερη επειδή έχει ωραιότερη εμφάνιση;

Τέλος σχετικά με την PRS SE Torero, από τη στιγμή που η Singlecut πωλείται γύρω στα 450 Ευρώ και η Paul Allender στα 570, δεν θα έλεγα ότι τα 920 Ευρώ (τιμή DV247) είναι υπερβολικά υψηλή τιμή για μια κιθάρα με original Floyd Rose (το οποίο μόνο του κοστίζει περίπου 200 Ευρώ), EMG μαγνήτες (άλλα 150-200 Ευρώ), ταστιέρα από έβενο, binding στο καπάκι και την ταστιέρα κλπ. Σε αυτό το forum υπάρχουν πολλές συζητήσεις από άτομα που αγόρασαν μια πιο φτηνή κιθάρα και θέλουν εκ των υστέρων να την αναβαθμίσουν το Floyd Rose με ένα original και τους μαγνήτες με EMG. Η Τοrero τα προσφέρει όλα αυτά εξ αρχής, οπότε γλυτώνεις τα επιπλέον έξοδα και τη φασαρία της αναβάθμισης. Σίγουρα δεν είναι για όλους και εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα μια κιθάρα αυτού του στυλ. Αν όμως το ίδιο μοντέλο έβγαινε με σταθερή γέφυρα και passive μαγνήτες (και φυσικά ανάλογη τιμή) νομίζω ότι θα το σκεφτόμουν σοβαρά, γιατί έχει περάσει από τα χέρια μου και μια Schecter, η οποία πράγματι ήταν εξαιρετική κιθάρα αλλά το μπράτσο και τα τάστα της δεν με βόλεψαν καθόλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 12:58 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #15 στις: 12/02/10, 13:02 »
Κοιτα Απολλων, δεν θεωρω ψευδαισθηση την εμφανιση μιας κιθαρας, γιατι εμενα προσωπικα θα με κανει να γουσταρω να την κοιταω και να εχω ορεξη να την πιασω και να παιξω. Αν δεν μου αρεσει εμφανισιακα, δεν πα να ναι κορυφαια... Δεν θα μου κανει κλικ να την ακουμπησω. Δεν εννοω οτι αν ειναι ομορφη (για μενα) αλλα με χαλια ποιοτητα και setup θα την χρησιμοποιω... Απλα πρεπει και τα 2 να ειναι εξισου προσεγμενα.
Οσο για τις PRS, αλλο τα 450 πανω-κατω με flame top κτλ που εχουν οι υπολοιπες SE (δεν μιλαω για τις αρπαχτες των signature μοντελων) και αλλο αυτη που εχει 1000 σχεδον. Απλα λεω οτι σε αυτα τα χρηματα θα προτιμησω καποια αλλη εταιρια που ΚΑΙ πειρα εχει σε αυτα τα setup (floyd, emg) και δεν θα πληρωνω τοσο το ονομα της εταιριας.
Παντως αν με τα ιδια χρηματα, αποφασισει ο κος Suhr να βαλει κανα ωραια top, κανα binding κτλ, δεν θα ελεγα οχι σε μια τετοια προταση.
Αλλα με solid χρωματα κτλ... μπα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/10, 13:11 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #16 στις: 12/02/10, 17:11 »
Ίσως "ψευδαίσθηση" να μην είναι η καταλληλότερη λέξη. Και όπως είπα και πριν, καταλαβαίνω πώς η εμφάνιση μπορεί να επηρρεάσει κάποιον ως προς την αγορά μιας κιθάρας. Όπως όμως εσύ θεωρείς την εμφάνιση σημαντικό παράγοντα, έτσι ακριβώς μπορεί να αισθάνονται και κάποιοι άλλοι (κάκιστα κατά την προσωπική μου άποψη, αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...) για το λογότυπο στο headstock και να προτιμήσουν μια κιθάρα που γράφει Suhr, Fender, Gibson και τα άλλα γνωστά ονόματα του χώρου αντί για μία Warmoth ή Enigma που μπορεί να είναι καλύτερο όργανο αλλά δεν έχει το όνομα. Ποιά είναι η διαφορά; Από τη στιγμή που κανένα από τα δύο σημεία δεν έχει άμεση ουσιαστική επίπτωση στην απόδοση της κιθάρας ως μουσικό όργανο, η σημασία τους εναπόκειται καθαρά στα γούστα και τις προτιμήσεις του υποψήφιου αγοραστή. Αυτό ομολογείς έμμεσα και εσύ ο ίδιος όταν λες ότι θα το σκεφτόσουν αν η ίδια κιθάρα, χωρίς καμία άλλη ποιοτική αλλαγή, είχε ένα ωραίο top ή κανένα binding που δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό.

Όσο για το αν η PRS ή οποιοσδήποτε άλλος γνωστός κατασκευαστής κιθάρων έχει "εμπειρία" σε όργανα με floyd rose ή EMG μαγνήτες, δεν θα το σχολιάσω καθόλου. Όπως καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος, το επιχείρημα είναι τουλάχιστον σαθρό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #17 στις: 12/02/10, 18:18 »
Διαφωνω για το οτι η prs πχ εχει εμπειρια στα floyd κτλ. Ειναι κατασκευαστης γνωστος μεν, αλλα ουδεποτε ασχοληθηκε με αυτο το κομματι, οπως πχ αλλες εταιρειες (κυριως στο παρελθον).
Δεν εννοω βεβαια οτι δεν ξερουν να φτιαχνουν κιθαρες με fr, αλλα δεν ειναι το "ατου" τους. Προτιμω να βλεπω καθε εταιρια με βαση ΚΑΙ την ιοστορια της και την πειρα της σε καποια πραγματα. Πχ αν θελω βρετανικο ηχο, θα προτιμησω κατι σε Marshall, αν θελω Αμερικανικο κατι σε Fender, Boogie κτλ. Ετσι και με την PRS. Αν ηθελα κατι σε LesPaulοειδη αλλα με Fender look θα πηγαινα σε PRS. Αν θελω Superstrat θα παω σε ESP, Kramer, Charvel, Jackson,EB κτλ. Απλα γιατι εκει εχουν αποδωσει ολα αυτα τα χρονια. Αυτο εννοουσα. Οσο για τα tops κτλ που λες, οπως ειπες κι εσυ, για σενα δεν εχουν σημασια, για μενα πχ εχουν πολυ μεγαλη, αλλα βεβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #18 στις: 12/02/10, 19:48 »
Πάλι επιδίδεσαι σε εικασίες χωρίς καμία βάση και βγάζεις συμπεράσματα για μια κιθάρα που δεν έχεις πιάσει στα χέρια σου...

Διαφωνω για το οτι η prs πχ εχει εμπειρια στα floyd κτλ. Ειναι κατασκευαστης γνωστος μεν, αλλα ουδεποτε ασχοληθηκε με αυτο το κομματι, οπως πχ αλλες εταιρειες (κυριως στο παρελθον).
Δεν εννοω βεβαια οτι δεν ξερουν να φτιαχνουν κιθαρες με fr, αλλα δεν ειναι το "ατου" τους.

Και τι θα πει αυτό; Ότι αν φτιάξουν μια κιθάρα με Floy Rose θα είναι προβληματική; Μήπως οι τεχνικοί της PRS δεν έχουν ξαναδεί FR στη ζωή τους; Συγγνώμη Jonhie, αλλά αυτά δεν είναι σοβαρά επιχειρήματα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #19 στις: 12/02/10, 20:48 »
Να προστεθει επισης οτι το κομοδινοlook με τα figured tops π.χ. δεν ειναι απαραιτητο σε ενα high end οργανο γιατι πολυ απλα δεν αρεσει σε ολους.

Τουτα δω ειναι πανακριβα μπασα (τα Sadowsky ειναι χοντρικα κατι αντιστοιχο με τις Suhr) σε ταπεινα και τετριμμενα solid χρωματα:




Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #20 στις: 13/02/10, 12:52 »
Δεν καταλαβαινω την επιμονη σας να με πεισετε για κατι που δεν συμφωνω. Για σας μπορει να μην ειναι σοβαρα επιχειρηματα, για μενα ειναι. Απλα ενα οργανο που ειναι ετσι οπως αυτες δεν θα με κανει να θελω να παιξω. Οταν δινεις επιλογη στον πελατη να παρει οτι θελει, δεν υπαρχει προβλημα, αλλα οταν του πετας μονο 5-6 solid χρωματα σε αυτες τις τιμες, εμενα δεν μου γεμιζει το ματι. Μπορει να ναι καλες κιθαρες, να χουν καλο playability, αλλα εμενα προσωπικα δεν θα με κανουν να θελω να παιξω. Για μενα η εμφανιση ειναι εξισου σημαντικη με το playability. Αλλος τα tops τα λεει κομοδινα, εγω λεω αυτες με solid χρωματα κουβαδακια παραλιας γιατι μου θυμιζουν κιθαρες τυπου guitar hero (πλαστικες). Δεν λεω οτι ετσι ειναι, αλλα εγω τουλαχιστον, θελω να βλεπω το ξυλο, ποσα κομματια ειναι αυτο, πως ειναι οι ενωσεις, τα νερα, τις σκιες, τα βερνικια κτλ.
Και δεν λεω οτι οι τεχνικοι της PRS δεν εχουν πειρα με FR και αρα δεν θα ναι καλες κιθαρες. Απλα λεω οτι προτιμω... τον Λουμιδη στους καφεδες.
Εξαλλου δεν κυρηττω τπτ, δικες μου προσωπικες αποψεις ειναι αυτες, δεν ζηταω απο κανεναν να τις ενστερνιστει. Αν δεν θεωρειτε σοβαρα τα επιχειρηματα μου, ειστε ελευθεροι να εχετε τα δικα σας, δεν προσπαθω να σας πεισω οτι ειμαι σωστος, απλα εξηγω γιατι ΕΜΕΝΑ δεν μου γεμιζει το ματι σαν κινηση. Αν οι τιμες ηταν φτηνοτερες απο αυτες που παρουσιαζονται στο site, θα ειχα αλλη αποψη, αλλα ετσι οπως ειναι sry, αλλα εγω προσωπικα θα προτιμησω να τα ακουμησω αλλου κι ας μου κανει μετα επαγγελματικο setup ενας καλος μαστορας μετα την αγορα στο πρωτο service...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/10, 12:56 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #21 στις: 13/02/10, 13:01 »
Για μενα η εμφανιση ειναι εξισου σημαντικη με το playability.

Δεκτο και κατανοητο. Ομως ενα οργανο με flame maple top η με binding δεν ειναι αντικειμενικα και για ολους πιο "εμφανισιμο" απο ενα solid finish. Εκει ειναι η δικη μου ενσταση.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #22 στις: 13/02/10, 13:12 »
Εννοείται ότι δεν προσπαθούμε να σε πείσουμε ότι η δική μας γνώμη είναι σωστή και η δική σου λάθος. Δεν έχω καμία πρόθεση ούτε συμφέρον (το αντίθετο μάλιστα) να σε "προσηλυτίσω" στο δικό μου τρόπο σκέψης. Στο κάτω-κάτω τα λεφτά σου τα ακουμπάς όπου θέλεις εσύ. Συζήτηση κάνουμε και δεν είναι ανάγκη να το παίρνεις προσωπικά. Απλά είναι καλό να ακούγονται και οι δύο απόψεις, για να μην σχηματίσει κάποιος εντυπώσεις ακούγοντας μόνο μία από τις δύο πλευρές.

Και τέλος, υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι αντικειμενικά και άλλα τα οποία καθαρά υποκειμενικά. Αυτά πρέπει να διαχωρίσουμε. Π.χ. αν εσύ θες οπωσδήποτε κιθάρα με flame maple, binding ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μαγκιά σου. Κανένας δεν μπορεί να σού πει ότι αυτό είναι "λάθος". Όταν όμως λες ότι δεν θα εμπιστευόσουν μια PRS με Floyd Rose γιατί η εταιρία δεν έχει "εμπειρία" σε τέτοιου είδους κιθάρες, αυτό ακούγεται "κάπως" και είναι διαφορετικό από την έκφραση μιας προσωπικής προτίμησης ή γούστου. Στο forum μπαίνουν και άτομα χωρίς ιδιαίτερη πείρα και είναι εύκολο κάποια πράγματα να παρερμηνευτούν. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #23 στις: 13/02/10, 13:25 »
Kαταλαβαινω τι λες ρε Απολλων, δεν το πηρα προσωπικα, απλα επαναλαμβανω ξανα και ξανα οτι ειναι προσωπικη μου αποψη ακριβως για να μην νομιζει κανεις οτι το παιζω "μαστορας" ή ειδικος. Αυτα ειναι μερικα απο τα κολληματα μου... Οταν καποιος boutique κατασκευαστης μπαινει στα "χωραφια" πιο προσιτων οργανων, εχω πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις. Στα 1000+€ λοιπον ναι, περιμενω περισσοτερα πραγματα. Και για την PRS θα προτιμουσα να εμενε εκει που ειναι τοσα χρονια και κανει φοβερη δουλεια. Αυτο το ολο θεμα με τους κατασκευαστες που προσπαθουν να εισελθουν σε ολες τις αγοραστικες "κλιμακες" εμενα δεν μου αρεσει. Μου κανει κατι σε αρπαχτες κτλ. Προτιμω ενας boutique κατασκευαστης να μεινει boutique.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Rasmus Guitars by Suhr
« Απάντηση #24 στις: 13/02/10, 13:38 »
Τώρα ανοίγεις άλλο μεγάλο θέμα σχετικά με τους boutique κατασκευαστές. Εδώ υπεισέρχονται πολλές παραμέτροι, ειδικά σε εποχές δύσκολες από οικονομικής άποψης και ειδικότερα για μια εταιρία όπως η PRS η οποία βγάζει όργανα που κοστίζουν χιλιάδες Ευρώ αλλά και entry level (σειρά SE) και πράγματι κάνει καλή δουλειά και στις δύο κατηγορίες. Ας μην παρεκτρέψουμε όμως άλλο την παρούσα συζήτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/10, 13:40 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
8061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/05, 01:21
από Πελαργός
4 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 11:39
από Jezus
16 Απαντήσεις
8864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 10:08
από Fminmaj7
0 Απαντήσεις
1943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 03:22
από JimiDS
1 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
5060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 02:00
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
3 Απαντήσεις
4429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 20:45
από lordi13
1 Απαντήσεις
3277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 13:50
από Κ.Dee
suhr riot - suhr shiba

Ξεκίνησε από sotos9 Εφέ

2 Απαντήσεις
2996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 01:11
από sotos9
0 Απαντήσεις
1412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/10, 18:33
από sotos9