Αποστολέας Θέμα: αλλαγη κιθαρας...  (Αναγνώστηκε 4668 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
αλλαγη κιθαρας...
« στις: 24/03/11, 23:04 »
Λοιπον παιδες η ερωτηση ειναι προφανης...ψηνομαι για αγορα μιας ηλεκτρικης...

Ειχα μια squier την οποια και εδωσα και πριν απο ενα μηνα μου εφεραν μια epiphone les paul custom black beauty με τους τρεις humbuckers (θα τη δειτε συντομα στις αγγελιες) αλλα δυστυχως δεν με βολεψε προφανως γιατι δεν ηταν επιλογη μου αλλα δωρο...

Προσανατολιζομαι σε gibson les paul αλλα ο προυπολογισμος μου δεν αρκει για να παω για τα ''μεγαλα'' standard,traditional,custom κτλ και βλεπω κατι σε studio αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα λογια...

Καλα λογια με λογικη τιμη εχω ακουσει για ESP LTD EC-1000 SSB καθως και για ESP LTD H-1001 αλλα δεν ξερω αν θα με καλυψουν ηχητικα... προσπαθω με γιουταδικους ηχους ροκακια,blues και δεν πολυσυμπαθω τους highly distorted ηχους...

Να σημειωσω πως ο ενισχυτης μου ειναι VOX AC30CC1 και ο προυπολογισμος μου κυμαινεται γυρω στα 800 ευροπουλα...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #1 στις: 24/03/11, 23:25 »
με 800Ε παίρνεις ΠΟΛΥ καλή Gibson.....
πολύ καλύτερη μεταχειρισμένη Gibson....
και αν κοιτάξεις και σε εταιρείες με παρόμοια μοντέλα ίσως βρεις και κάτι καλύτερο....

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #2 στις: 25/03/11, 00:03 »
Χμμ, σε αυτα τα χρηματα εγω θα πηγαινα για την ltd-ec αν θελεις κατι αμεταχειριστο. Ειναι πολυ τιμιες κιθαρες για τα χρηματα τους. Δε σε βλεπω για το μοντελο με τους emg ομως. Κοιταξε για κανενα με sd.


Αν οχι περιμενεις μπας και βρεις καμμια τρελη ευκαιρια στις αγγελιες του φορουμ.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #3 στις: 25/03/11, 00:05 »
Αν δε σε βόλεψε η έπιφον, μια gibson δύσκολα θα σε βολέψει...Εγω θα έλεγα να ξανασκεφτείς να κρατήσεις τη black beauty, είναι ίσως από τις καλύτερες epi...Αν θές σίγουρα αναβάθμιση, τα καλύτερα λόγια ακούγονται για τις Edwards και τις Tokai (Ιαπωνία μεριά). Μπορείς να τις τσεκάρεις εδω
http://www.richtonemusic.co.uk/

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #4 στις: 25/03/11, 00:45 »
αυτο που δεν με βολεψε ειναι ο λαιμος ο οποιος ειναι πολυ  παχυς για αυτο και αν προσεξες η  gibson που κοιταω  ειναι 60ς προφιλ που ειναι πιο    λεπτος... δεν ξερω προβληματιζομαι...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #5 στις: 25/03/11, 00:53 »
νομίζω πως χαρακτηριστικό των gibson είναι ο παχύς λαιμός....

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #6 στις: 25/03/11, 00:56 »
Δεν ισχυει. Το 60s prοfile ειναι πολυ λεπτο. Το 50's ειναι χοντροτερο. Και το μπρατσο μιας reissue 57 ειναι ροπαλο. ;)
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #7 στις: 25/03/11, 00:58 »
Δεν ισχυει. Το 60s prοfile ειναι πολυ λεπτο. Το 50's ειναι χοντροτερο. Και το μπρατσο μιας reissue 57 ειναι ροπαλο. ;)
+1 ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #8 στις: 25/03/11, 11:58 »
Αν δε σε βόλεψε η έπιφον, μια gibson δύσκολα θα σε βολέψει...Εγω θα έλεγα να ξανασκεφτείς να κρατήσεις τη black beauty, είναι ίσως από τις καλύτερες epi...Αν θές σίγουρα αναβάθμιση, τα καλύτερα λόγια ακούγονται για τις Edwards και τις Tokai (Ιαπωνία μεριά). Μπορείς να τις τσεκάρεις εδω
http://www.richtonemusic.co.uk/


Συμφωνώ για Tokai & Edwards!

Επίσης νομίζω πώς θα σε βόλευε κιθάρα με P-90 αφού δεν παίζεις high gain stuff. π.χ.  http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=325b688b5a4eb6c23ca46db47422c331&KF=on&gk=gieglp&oa=ala&bn=GIBSON&pr=&wgfid1=7551&wgf7551=&wgfid2=9309&wgf9309=&wgfid3=9310&wgf9310=&wgfid4=7553&wgf7553=&wgfid5=7552&wgf7552=P90+P90&wgfid6=9314&wgf9314=&wgfid7=9315&wgf9315=&wgfid8=9316&wgf9316=
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/11, 12:00 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #9 στις: 25/03/11, 12:59 »
Νομιζω οτι οι P-90 εχουν ποιο strat ηχο αλλα παρολα αυτα νομιζω οτι βρισκονται καπου στη μεση αναμεσα σε strat και humbuckers.Οι studio ειναι για την gibson οτι οι Tele για την fender ;D ;D ;) .
δεν εχω πιασει στα χερια μου gibson με P-90  αλλα φοβαμαι μηπως εχουν αυτον τον twanky ηχο των strat.ενταξει δεν μ'αρεσουν τα high gain stuff αλλα δεν παιζω μονο Blues και δεν θελω να παει χαμενο και το mofset full-drive2 που μολις απεκτησα να παει χαμενο...

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #10 στις: 25/03/11, 13:21 »
Νομιζω οτι οι P-90 εχουν ποιο strat ηχο αλλα παρολα αυτα νομιζω οτι βρισκονται καπου στη μεση αναμεσα σε strat και humbuckers.Οι studio ειναι για την gibson οτι οι Tele για την fender ;D ;D ;) .
δεν εχω πιασει στα χερια μου gibson με P-90  αλλα φοβαμαι μηπως εχουν αυτον τον twanky ηχο των strat.ενταξει δεν μ'αρεσουν τα high gain stuff αλλα δεν παιζω μονο Blues και δεν θελω να παει χαμενο και το mofset full-drive2 που μολις απεκτησα να παει χαμενο...

Όχι φίλε μου δεν έχουν καμία σχέση με strat ήχο,είναι μοναδικός ο ήχος του P-90. Πήγαινε δοκίμασε καμιά κιθάρα με αυτούς για να καταλάβεις απο κοντά τί έστι P-90. Πίστεψε με, το mofset δεν θα πάει χαμένο.Και άν τελικά σου αρέσει ο ήχος του P-90 μαγνήτη πάρε κάποια στιγμή και το Seymour Duncan Pickup Booster SFX-1 και βάλε τον διακόπτη στο humbucker mode και θα έχεις κιθάρα με διπλούς in no time! ;)
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #11 στις: 25/03/11, 17:39 »
Moitsos τι ακριβως ειναι οι τελε σε σχεση με τις στρατ και την fender ?? οι τελε ειναι τελε και ειναι μια κατηγορια κιθαρων απο μονες τους ποιος ειναι ο παραλληλησμος τους με τις στουντιο (ενα οικονομικο μοντελο λες πωλ);;;
Εκτος εαν εννοεις κατι σε squier! 

Κατα την γνωμη μου εαν δε σε βολευει το μπρατσο της les paul που εχεις κανενα μπρατσο σε epi η gibson δε θα σου κατσει καλα οποτε τσεκαρε τις εναλλακτικες σου
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #12 στις: 25/03/11, 19:03 »
Moitsos τι ακριβως ειναι οι τελε σε σχεση με τις στρατ και την fender ?? οι τελε ειναι τελε και ειναι μια κατηγορια κιθαρων απο μονες τους ποιος ειναι ο παραλληλησμος τους με τις στουντιο (ενα οικονομικο μοντελο λες πωλ);;;
Εκτος εαν εννοεις κατι σε squier!

φιλε vagtanplan εκανα απλως χιουμορ εξου και τα  ;D ;D . Απλα πειραζα ενα φιλο ο οποιος εχει τελε και διαβαζει το θεμα,δεν ειχα καμμια προθεση να προσβαλλω κανενα κατοxο Telecaster.

Στο θεμα τωρα νομιζω οτι ο λαιμος μιας στρατ και μιας les paul me 60s neck εχουν περιπου το ιδιο παχος σε αντιθεση με μια  reissue 57 που θελεις τις παλαμες του τσατσεγκο (που τον θυμηθηκα ;D ;D )...

Παντως η ιστορια με τους Ρ-90 ειναι πολυ ενδιαφερουσα και λεω να κανω μια δοκιμη...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #13 στις: 25/03/11, 19:26 »
Δεν παρεξηγω εγω φιλε μου εγω με στρατοκαστερ παιζω χαχαχα απλα το εγραψα για να δω μηπως εχεις μπερδεψει μοντελα κ το τι μπορει να κανει το καθε ενα...εαν μπορει αυτο να ειπωθει για τις κιθαρες .
Οι p90 ειναι πολυ mellow στον ηχο μανγητες και μ αρεσουν πολυ καποια στιγμη θα βαλω και γω σε καμια κιθαρα
. Να τους ακουσεις βεβαια πριν κανεις μαποια κινηση
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #14 στις: 25/03/11, 20:40 »
Ρε παιδια ξερει κανενας που θα βρω την Gibson Les Paul Studio 60's Tribute απο κανενα αξιοπιστο site γιατι στον κυριο thomman θα ειναι διαθεσιμη  τον αυγουστο :o :o και στο dv247 την εχει 120 ευρω πανω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/11, 20:43 από moitsos »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #15 στις: 28/03/11, 03:37 »
Μήν πάρεις κιθάρα με P90 αν δεν έχεις παίξει με κιθάρα με P90. Μου αρέσουν  πολύ οι LP με P90 (Jr,Special ή και Std.) αλλά δεν έχουν πολύ μεγάλη σχέση με τον κλασσικό παχύ ήχο που θελουν οι περισσότεροι όταν παίρνουν LP.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: αλλαγη κιθαρας...
« Απάντηση #16 στις: 28/03/11, 21:05 »
αυτο ειναι το θεμα οτι ηθελα κατι αναμεσα στον twanky ηχο των strat και τον παχυ των les paul....
Το θεμα ειναι που θα τη βρω... ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/11, 21:18 από moitsos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
9 Απαντήσεις
4231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 14:17
από Baroness
5 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
2 Απαντήσεις
2875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
13 Απαντήσεις
6837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
3 Απαντήσεις
2384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
10575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 19:31
από pop4life
1 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 16:46
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
4716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 14:00
από mixanobios