Αποστολέας Θέμα: A Blast from the Past  (Αναγνώστηκε 3785 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
A Blast from the Past
« στις: 13/02/17, 00:15 »
Λοιπόν κύριοι και κυρίες,


το 2002 (πριν 15 χρόνια δηλαδή) έγραψα κάποια τραγούδια και πήρα την απόφαση να πάω σε studio και να τα ηχογραφήσω.


Τότε έπαιζα μόνο κλασσική κιθάρα (αυτοδίδακτος από τα 15 μου, δηλ. το 1996) και λίγα πλήκτρα. Παρόλα αυτά, στα τραγούδια αυτά πέρα από το ότι έγραψα τους στίχους και τη μουσική, έπαιξα τις κιθάρες (ηλεκτρικές + ακουστική), το μπάσο, και τα πλήκτρα, και τραγούδησα (δυστυχώς...), ενώ τα drums τα πέρασε ο ηχολήπτης με πρόγραμμα.


Τότε ήταν η 1η φορά που έπιασα ηλεκτρική κιθάρα στα χέρια μου (υπήρχε μία στο studio για αυτό το σκοπό, ούτε που θυμάμαι τι ήταν), για αυτό και όπως θα ακούσετε παίζω κιθάρα λες και παίζω μπουζούκι (π.χ. δεν υπάρχει η έννοια του bending ή του vibrato...  ;D ). Επίσης, ήταν και η 1η (και τελευταία) φορά που έπαιξα μπάσο. Και οι μπασίστες θα γελάσουν με την ακόλουθη στιχομυθία:


Ηχολήπτης: Έχεις ξαναπαίξει μπάσο;
Εγώ: Όχι, αλλά σιγά, μια κιθάρα με 2 χορδές λιγότερες είναι, τι μπορεί να πάει στραβά;


(Προφανώς δεν είναι έτσι τα πράγματα!)


Επίσης, δε δήλωσα ποτέ τραγουδιστής, το ότι τραγουδάω στα τραγούδια αυτά ήταν αναγκαίο κακό. Και υπάρχουν 2-3 σημεία στα οποία φαλτσάρω, τα οποία όμως δεν κάθησα να τα φτιάξω (να τα ξαναγράψουμε δηλαδή), γιατί στο studio ο χρόνος είναι χρήμα κι εγώ ήμουν φοιτητής και δεν είχα σάλιο...


Όπως και να έχει, νομίζω πως παρόλο που φυσικά τα τραγούδια αυτά αποτελούν μια τελείως ερασιτεχνική δουλειά και δεν πρόκειται για κάτι τρομερό, το τελικό αποτέλεσμα / άκουσμα δεν είναι και τόσο άσχημο - δηλ. έχω ακούσει χειρότερα πράγματα σε επαγγελματικές δουλειές (κι όμως!). Το κυριότερο όμως, είναι πως η παραπάνω διαδικασία της συγγραφής, ενορχήστρωσης, εκτέλεσης και ηχοληψίας των τραγουδιών ήταν μια καταπληκτική εμπειρία, άσχετα από το αποτέλεσμα!


Καλή ακρόαση!


https://www.youtube.com/watch?v=mlX24K9s8gI


https://youtube.com/watch?v=y4WPex9Nl-A


https://youtube.com/watch?v=XD9ynSMb_vU


https://youtube.com/watch?v=63uuRBneR7E

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #1 στις: 13/02/17, 17:44 »
Πείτε καμιά γνώμη ρε παιδιά, δε θα με πειράξει να με κράξετε, έχουν περάσει και 15 χρόνια από τότε, θα το αντέξω!  ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #2 στις: 13/02/17, 21:54 »
η χροιά σου είναι καλή αλλά  μου δίνεις την εντύπωση οτι δεν ακούς τη μουσική ώστε να πατήσεις σε αυτή (ειδικά στο τελευταίο). επίσης δεν "τσίτωνες" κάπου ώστε να δώσεις κάποιο συναίσθημα παραπάνω . το ίδιο δεν έκανες και στην κιθάρα στα σόλα
δομικά μου φαίνεται πως είναι καλά τα κομμάτια με εισαγωγή , ρεφρέν κτλ.
ο στίχος σου πιασάρικος (με την καλή έννοια)
αυτά τα ολίγα απο μένα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #3 στις: 13/02/17, 22:02 »
Ευχαριστώ για το feedback @modfori  !


Την ίδια άποψη έχω διαμορφώσει κι εγώ, πως τα τραγούδια είναι κάπως "flat", ειδικά στο refren που πρέπει να ξεχωρίζει / είναι αυτό που μένει από το τραγούδι, δε δίνω το κάτι παραπάνω.


Ακούγοντας τα τραγούδια μετά από τόσο καιρό και φέρνοντας στο μυαλό μου την περίοδο εκείνη, νομίζω πως έπεσα στη "λούμπα" του να γράψω κάτι που μου αρέσει "παιχτικά" (για τα τότε δεδομένα μου) αντί να γράψω κάτι που μου αρέσει ως τραγούδι. Όπως γνωρίζουν πιστεύω όλοι όσοι παίζουν μουσική, πολλές φορές μπορεί κάτι να μας αρέσει "παιχτικά" γιατί π.χ. είναι δύσκολο αλλά το τραγούδι ως ένα ενιαίο πράγμα να μη λέει και πολλά, ενώ από την άλλη μπορεί να λατρεύουμε ένα τραγούδι το οποίο όμως να είναι βαρετό στην εκτέλεση.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/17, 22:04 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #4 στις: 14/02/17, 16:10 »
Συμφωνώ κι εγώ. Η φωνη αν και σωστή δεν αποδίδει, τα δε lead μέρη της κιθάρας πέρα από αισθητικά, είναι και χρονικά εκτός.

Τα τραγούδια όμως είναι ωραία και αξίζει να αφιερώσεις χρόνο και χρημα σε ένα στούντιο της προκοπής για να τα δουλέψεις ειτε με τη συμβολή άλλων ατόμων σε μέρη που δε σου βγαίνουν, είτε και μόνος σου αφού πρώτα δουλέψεις, μελετήσεις, μπλα μπλα μπλα...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #5 στις: 14/02/17, 16:41 »
Ευχαριστώ πολύ @Καθόδιος (φλουτσ) ! Το έχω κι εγώ στο μυαλό μου να τα ξαναγράψω τα τραγούδια. Ελπίζω πως μετά από τόσα χρόνια, θα είμαι σε θέση να διορθώσω αυτά τα λάθη - τόσο τα εκφραστικά, όσο και τα χρονικά - καθώς και να δώσω κάποια "δυναμική".


Από την άλλη, έχω και κάποια καινούργια πράγματα στο συρτάρι που περιμένουν εδώ και καιρό... :)


Υ.Γ. Κι η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου: το φλουτσ που έχουν πολύ εδώ στο nickname τους από που βγαίνει; Εγώ ξέρω μόνο τον φλούτσο, που σημαίνει κάτι σαν ατημέλητος.

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #6 στις: 14/02/17, 17:47 »
Λυπάμαι χάσατε! Βγαίνει απο κάτι pastirma flutes που κατασπαράξαμε σε μια απ τις συναντήσεις του forum!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: A Blast from the Past
« Απάντηση #7 στις: 14/02/17, 18:22 »
Έπαιξα κι έχασα! (Και τώρα είδα πως στο προηγούμενο post αντί για "πολλοί" έγραψα "πολύ". Ο δαίμων του τυπογραφείου παιδιά!  :) ).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
4899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/06, 01:15
από Tagima
2 Απαντήσεις
2093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 12:25
από bassman(4 String Suicide!)
0 Απαντήσεις
1223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/11, 23:22
από riffraff