Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αγορά ηλεκτροακουστικης κιθάρας.  (Αναγνώστηκε 11932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KmS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Today is a good day to die....
    • Προφίλ
Kalispera paidia!
Katarxin na pw oti eimai edelws asxetos apo kithara alla edw kai kairo thelw na parw kai na arxisw siga siga na mathainw!
Mou exoun pei oti kalo einai na parw mia hlektrakoustiki opote tha to aspastw.
Apo kei kai pera i voitheia pou zitaw einai i eksis. Na mou peite kapoies markes kai modela, wste telika na parw mia kithara  pou de tha varaw to kefali mou (otan poia mathw na paizw kai katalavw ti pira!) kai peripou tis times. Kserw pws o kathenas tha mou pei ta dika tou alla ola einai euprosdekta, afou den kserw kan ti paizei, kai oute tha boresw na dokimasw egw tis kithares se kapoio magazi (afou den exw idea!!). Gia na to periorisw ligo padws, as poume gia kapoia ftini kai kali  ;D oso einai efikto auto!
Episis kapoia magazia stin athina me kales times (an yparxei megali g**a timwn) einai euprosdekta

Na ste kala oloi! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/03, 18:14 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος razielgr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • oook man!
    • Προφίλ
to kalytero pou exeis na kaneis einai na pas shmera prwi ston naka kato sthn athina kai na deis monos sou diafores kithares kai times
what do you see in front of your fist?

Αποσυνδεδεμένος razielgr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • oook man!
    • Προφίλ
a nai pros theou mhn thn pareis apo ton naka thn kithara apla na rikseis mia matia pigaine giati
nakas=klefths
what do you see in front of your fist?

Αποσυνδεδεμένος Ερασιτέχνης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή δεν ξέρεις να παίζεις δεν μπορείς να αξιολογίσεις μια κιθάρα.Αρα θα σου πρόρεινα μια φτηνη ακουστική ωστε αφου μάθεις τα βασικα και δειςοτι θέλεις να συνεχείσεις να πάρεις μια καλύτερη.Μια fender DG-4 (περίπου €300)είναι η πρόταση μου.
Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους;
Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.
Κ.Καβάφης

Lord-George

  • Επισκέπτης
Eγώ από τη μεριά μου σου προτείνω να αξιοποιήσεις το Internet και να βρεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για τη κιθάρα, απο τι αποτελείται, πως παίζει, να ακούεις διάφορες κιθάρες από το internet, να αγοράσεις βιβλία κτλ.

Μετά θα πας σε ένα μαγαζί και θα ζητήσεις να σου παίξει ο μαγαζάτορας (το 80% των εμπόρων μουσικών ειδών θα ξέρουν να παίζουν κιθάρα και πολλοί θα είναι αυτοί που παίζουν καλά) κάποια αντιπροσωπευτικά πράγματα για να μπορέσεις να καταλάβεις πως λειτουργεί η κιθάρα, πως τη πιάνεις, πως κρατάς τη πέννα.
Αν δείξεις ότι έχεις πρόθεση να αγοράσεις, θα σε βοηθήσει ακόμα περισσότερο.
Αυτός θα παίξει ότι καλύτερο γνωρίζει, μπορεί και να παίξει φανταστικά πράγματα, καταπληκτικά που θα σε κάνουν να σου αρέσει αυτή η κιθάρα πάρα πολύ.
Κάποιοι θα πουν ότι αυτό είναι κακό γιατι μπορεί ο μαγαζάτορας να σε παραπλανεί με το εξαίρετο του παίξιμο και να ακούς πράγματα που δεν μπορείς να παίξεις, αλλά εγώ πιστεύω πως με αυτό το τρόπο να δεις τις πραγματικές δυνατότητες τις κιθάρας και θα σε κάνουν να γνωρίζεις τι να περιμένεις.

Γύρισε σε πολλά μαγαζιά. Πάρε μια μέρα άδεια από τη δουλεία αν δουλεύεις ή κάνε κοπάνα μια μέρα αν είσαι μαθητής και πήγαινε σε πολλά καταστήματα.
Μη πας στο Νάκα. Οι κιθάρες του ως επί το πλείστον και στη τιμή που θες εσύ είναι μούφες.
Σε κάποιο μαγαζί από αυτά θα βρεις ένα καλό μαγαζάτορα-κιθαρίστα που θα σε βοηθήσει.

Εγώ σου συστήνω την Fender DG-21s.

Κάνει 100.000 περίπου στο www.adagio.gr και είναι καταπληκτική κιθάρα. Πήγαινε κάπου και ζήτα να στην βάλουν να την ακούσεις.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Θα συμφωνήσω με τον Ερασιτέχνη.  Καλύτερα να πάρεις μια φτηνή κιθάρα για να αποκτήσεις κάποια εμπειρία.  Αργότερα να θέλεις μπορείς να αγοράσεις κάτι καλύτερο.  Μια Fender DG-4 αποτελεί άριστη επιλογή για έναν αρχάριο.  Μου φαίνεται περίεργο πάντως που είπε ότι η κιθάρα αυτή κοστίζει €300.  Η τιμή αυτή μου φαίνεται υπερβολική.  Ειδικά σε σύγκριση με την τιμή που αναφέρθηκε για την DG-21S (100.000 δρχ.), η οποία ακούγεται σωστή.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/10/02, 22:04 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Lord-George

  • Επισκέπτης
Και εγώ απόρρησα. Η κιθάρα αυτή που είπες Ερασιτέχνη δεν κάνει 100.000.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
min pas ston naka. oute kai an sou kanoun ekptwsi 50%eksallou den exei kai megali pikoilia stis ilektroakoustikes.stin xarilaou trikoupi exei arketa magazia me kitharaes.osakse ekei. egw pantws tha proteina na pareis kithara i opoioa tha kostizei simantika pio katw apo tis 100 xil giati iparxei kai to endexomeno na tin baretheis kai meta na mas vrizeis gia ta lefta pou ksodepses

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
otan piga na parw ti dikia mou den iksera para pws mpainoun oi xordes ante na allazw kai Am-Em me diskolia!o tipos loipon me simvoulepse na parw mia ftini giati stin periptwsi pou tha mou pernouse i "pswra" tha xa apla petaksei ta lefta mou!eftixws den ton akousa.... ;D

alla kalitera skepsou kala.....
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος KmS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Today is a good day to die....
    • Προφίλ
Egw na fadasteis oute pws bainoun oi xordes den kserw!  ;D

Katarxin euxaristw olous osous apadisan, pira kapoia idea, an kai akoma eimai se vatheia skotadia! Auti i Fender h DG-4 einai ilektrakoustiki h' akoustiki? Kai poso paei peripou?
Kapoia stigmi safws tha kanw volta sta magazia kai tha dw ekei times markes klp, apla an exw parei prwta mia idea tha katalavenw kalitera!
Kai mia erwtisi akoma gia na katatopistw apo times... mia kali (gia arxi, oxi epagelmatika) ilektrakoustiki, apo poso mexri poso paei?

Kai kati teleutaio, einai kalitera na parw akoustiki kai oxi ilektrakoustiki? Ektos apo to thema twn xrimatwn (pou me endiaferei fisika alla yparxei kai kapoios allos logos? px einai kalitera akoustiki gia kapoion arxario?)
Auta!
Na pernate oloi kala! :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Mια ακουστική (όπως η Fender DG-4) είναι σαφώς καλύτερη επιλογή.  Kατ' αρχήν δεν σου χρειάζεται ηλεκτρακουστική σε αυτή τη φάση.  Δεύτερον, αν πάρεις ηλεκτρακουστική θα πρέπει να πληρώσεις περισσότερα, γιατί είναι πιο ακριβές, και θα πρέπει να αγοράσεις και ενισχυτή, καλώδια, κλπ, τα οποία θα αυξήσουν το συνολικό κόστος.  Χωρίς αυτά η ηλεκτρακουστική σου θα παραμείνει απλά ακουστική.  Και τρίτον, αφού τώρα αρχίζεις, θα είναι καλύτερα να μην έχεις να σκεφτείς την επιπλέον παράμετρο των ηλεκτρονικών της κιθάρας σου.  Επικεντρώσου στον ακουστικό ήχο πριν αρχίσεις να πειραματίζεσαι με ηλεκτρική ενίσχυση.

Αν έχεις 100 χιλιάρικα, πάρε την Fender.  Aν πάλι σου φαίνονται πολλά, σίγουρα θα βρείς και φτηνότερες κιθάρες, αν και αμφιβάλλω αν θα είναι ανάλογης ποιότητας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Kms, δεν μας ειπες τι ειδους μουσικη θελεις να παιζεις... Αν θες πχ. metal, σιγουρα δε σου κανει η (ηλεκτρ)ακουστικη. Αν θες απλα να βαρας μερικα ακκορντα και να εχεις μεταφερσιμοτητα (πχ να την παρεις σε κανα παρτυ του kithara.gr), τοτε ναι, παρε (ηλεκτρ)ακουστικη. Εγω παντως με την ηλεκτρικη μου παιζω ολα τα ειδη μουσικης (ενταξει, σχεδον... ::)), αλλα χρειαζομαι ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος KmS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • Today is a good day to die....
    • Προφίλ
File Vasili, epeidi eimai entelws asxetos apo kithara, nomizw oti mia (ilektr)akoustiki gia arxi tha einai kala, na kataferw px na paiksw to na m'agapas tou sidiropoulou prwta, pou ap oti kserw einai kapoia akorda, kai sto (makrino) mellon, borei na parw kamia ilektriki na paizw as poume to transylvania apo maiden!  ;D  ;D
Loipon simera mallon paw na dw ti paizei sto kedro (athina) wish me luck!

Αποσυνδεδεμένος Σωκράτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
  • Το στραβάδι
    • Προφίλ
Επειδη βρισκομαι σε ανάλογη αναζήτηση-κι εγω προς ηλεκτρο-ακουστικη θα οδευσω-στειλε ενα μηνυματακι με τα αποτελεσματα της ερευνας.Καλη -σοφή!- επιλογή.
"Οταν ποθείς κάτι πολύ δε σε νοιαζει αν είναι αληθινό" Γ.Χειμωνάς

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Φιλε KmS ...
Σ'αρεσει η κιθαρα? ειναι η αγαπη σου, η ζωη σου? Παρε μια... οποια βρεις, την πιο φθηνη, την πιο μαπα, απο το μοναστηρακι με 5 ευρω... και ξεκινα... σε ενα χρονο που θα πετας περνεις καλυτερη
Εγω μια μερα που μου κ**λ...σε κατεβηκα στον Φιλιππο Κλεφτ... εε Νακα ηθελα να πω και πηρα οποια ακουστικη βρηκα πρωτη στη βιτρινα! Εεε μεσα σε 8 μηνες τα παω παρα πολυ καλα (μονος μου, χωρις δασκαλο) και του χρονου θα χτυπησω καμια ηλεκτρικη
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
prosexe mi se xtipisei auti omws

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Γιατι να με χτυπησει, τι της εκανα?
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος christhehealer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PeugeotSportClub
Μου φαίνεται περίεργο πάντως που είπε ότι η κιθάρα αυτή κοστίζει ?300.  Η τιμή αυτή μου φαίνεται υπερβολική.  Ειδικά σε σύγκριση με την τιμή που αναφέρθηκε για την DG-21S (100.000 δρχ.), η οποία ακούγεται σωστή.


Aκολούθησα την συμβουλή σας και σε λίγο θα είμαι ευτυχής κάτοχος μίας DG-21S έναντι 330 ευρώων.

Eλπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να παίζω και ανάλογα με τις δυνατοτητές της.  ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος ASSOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Του μοιάζω μόνο στα μαλιά!!!! :)
    • Προφίλ
Απο που πηρες αυτην την κιθάρα σε αυτήν την τιμή που λές; Εγώ την έχω βρεί στην Πάτρα 410 (Στόλλας) http://www.stollas.gr/002.asp?Page=3
Θα με βοηθούσες πολύ εάν μου έλεγες.
Ευχαριστώ
Τα έχω με τη Νότα. Κάθε μέρα κάνουμε έρωτα και τα παιδιά μας τα ονομάζουμε μουσική :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
10055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 16:29
από MISTREATED
29 Απαντήσεις
12804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
6140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/13, 20:29
από elenix4
10 Απαντήσεις
4792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/13, 12:03
από Mistral
13 Απαντήσεις
7570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/14, 03:05
από Arhdruid
5 Απαντήσεις
17030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/14, 08:35
από klaus77
1 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/14, 20:15
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
4673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/15, 11:07
από Antonis_Liakos
0 Απαντήσεις
19100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/16, 15:42
από Aris81
8 Απαντήσεις
6123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/16, 01:41
από Απόλλων