Αποστολέας Θέμα: Vermilion-Slipknot  (Αναγνώστηκε 7379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Vermilion-Slipknot
« στις: 10/09/08, 11:44 »
Πάρτε μια διασκευή και απο μένα..http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=409908126
Θα ήθελα σχόλια όσον αφορά την επεξεργασία του κοματιού.Τώρα άρχισα να γράφω μουσική στο σπίτι μου και θα ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα...Εκτός των ακουστικών κιθάρων τα υπόλοιπα είναι με αρμόνιο οπότε καταλαβαίνετε ;D
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #1 στις: 10/09/08, 13:36 »
Πολύ καλό Κώστα....δε περίμενα να ακούσω ακριβώς αυτό βέβαια γιατί αυτό είναι το Vermillion 2....
Να τα πάρω ένα ένα γιατί κ εμένα μ'αρέσει να μου σχολιάζουν τα πάντα...

Φωνή...
Πάρα πολύ καλή και η φωνή, λίγη δουλίτσα την θέλει ακόμα αλλά ακούγεται πολύ όμορφο σαν σύνολο...
Η προφορά σου επίσης θέλει κ αυτή λίγη δουλειά ακόμα αλλά είσαι κοντά και δεν μου ακούγεται τόσο άσχημο...
Όμως όπως σίγουρα θα σου έλεγε και η καθηγήτρια αγγλικών σου ...υπάρχει ενα "h" μέσα στο "she" .....!!!
Απλά είναι στις πρώτες λέξεις του κομματιού και ξεκινά λίγο ....καταλαβαίνεις....
Οι δεύτερεςακούγονταν τέλειες στην αρχή αλλά στο 2:38 μου τα χάλασες λιγάκι...Μόνο αυτό δε μου ακούστηκε τόσο αρμονικό με τα υπόλοιπα..

Παραγωγή...
Σίγουρα ακούγεται μουντό αλλά έχεις κάνει καλή δουλίτσα...
Δε το έχεις παρακάνει με το reverb όπως πολλοί που ηχογραφούν φωνή (όχι επαγγελματίες), ούτε ακούγεται ξερό..ίσως λιγάκι...
Έχεις δέσει πάντως ωραία το βάθος στα όργανα και στη φωνή.....

Ερμηνεία...
Αρκετά καλό...
Είναι πιο απλό απο το original και έχει κάτι απο Nick Cave έτσι....

Για την επεξεργασία του ήχου που είπες...υποθέτω εννοείς την δουλειά που έχεις κάνει για την ηχογράφηση και την μιξη του..
Ίσχύουν αυτά που είπα πιο πάνω....οτιδήποτε πέρα απο αυτό θα το βρεις και θα το καταλάβεις μόνο μέσα απο πειραματισμό δικό σου....

Καλή συνέχεια...περιμένω το επόμενο
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #2 στις: 10/09/08, 13:47 »
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Η αλήθεια είναι οτι αναγκάστικα να γράψω και φωνή για να μην ακούγεται άδειο και ήθελα να δοκιμάσω σαν πρώτη φορά το πυκνωτικό που πήρα (behringer c-1).Ξέρω ότι ακούγεται κάπως :P αλλα δεν πειράζει δεν είμαι τραγουδιστής...Το πρόβλημα που έχω είναι οτι επειδή δεν έχω μονιτορ και δουλεύω με κάτι άθλια hi-fi δεν μπορούσα να καταλάβω κατα πόσο σωστά είναι οι ρυθμίσεις. :(
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος AndreasD.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #3 στις: 10/09/08, 14:01 »
φιλε πολύ ωραίο!! ότι το άκουσα έμεινα!! είναι σαν ακούς slipknot κανονικά! μπράβο ρε έτσι συνέχισε κανε και το wait and bleed και είσαι τελείως!!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #4 στις: 10/09/08, 14:04 »
Μια χαρά είναι όλα....
Αν θες πάντως φτιάξε κάτι άλλο για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη να σου πουμε.....
Όχι τίποτε άλλο αλλά βλέπω κ γω Laiho....βλέπω και τη V....βλέπω και Slipknot...και δικαιολογημένα νομίζω πήγε το μυαλό μου αλλού....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #5 στις: 10/09/08, 14:05 »
αψογη η φωνη φιλε μου....

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #6 στις: 10/09/08, 14:11 »
Thanks guys! Αφου λέτε οτι ακούγεται καλα θα γράψω και άλλο..Πάντως πριν κάποιες μέρες δοκίμασα να γράψω με πυκνωτικό την ηλεκτρική και ακουγόταν πολύ καλα! :D Να'ναι καλα το behringer
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος AndreasD.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #7 στις: 10/09/08, 14:48 »
φιλε γιατί δεν δοκιμάζεις το gehenna? είναι απτό καινούριο τους να και ένα link άμα δεν το έχεις ακούσει




...πάντως μαζί με το psychosocial νομίζω είναι το καλύτερο τραγούδι του cd

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #8 στις: 10/09/08, 15:08 »
Επίσης τέλειο είναι το snuff!!Παίζει να είναι το καλύτερο κομάτι που έχουν γράψει..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #9 στις: 10/09/08, 15:32 »
Ανέβασα και κάτι δικό μου..(όχι slipknot πάλι :P) Δεν είναι ολοκληρωμένο..αλλα είναι ποιο heavy και πιστεύω ακουγεται αρκετα καλα!
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #10 στις: 10/09/08, 16:30 »
Φίλε Κώστα πάρα πολύ καλά και τα δύο και έχεις πολύ καλή φωνή!

Ακούγοντας το δικό σου κομμάτι και βλέποντας τα αγαπημένα σου συγκροτήματα συνειδητοποίησα ότι παίζει να είσαι και δίδυμος αδερφός ενός φίλου μου! Το στυλ της μουσικής σας είναι ολόιδιο και οι επιρροές σας επίσης!!
Δυστυχώς μένεις Θεσσαλονίκη και αυτός Αθήνα αλλιώς θα ήταν έτοιμοι οι καινούριοι Nightwish-meets Children Of Bodom-meets Sonata Arctica ;D

Ανέβασε κι άλλα! :metal:

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #11 στις: 10/09/08, 16:45 »
Φίλε Κώστα πάρα πολύ καλά και τα δύο και έχεις πολύ καλή φωνή!

Ακούγοντας το δικό σου κομμάτι και βλέποντας τα αγαπημένα σου συγκροτήματα συνειδητοποίησα ότι παίζει να είσαι και δίδυμος αδερφός ενός φίλου μου! Το στυλ της μουσικής σας είναι ολόιδιο και οι επιρροές σας επίσης!!
Δυστυχώς μένεις Θεσσαλονίκη και αυτός Αθήνα αλλιώς θα ήταν έτοιμοι οι καινούριοι Nightwish-meets Children Of Bodom-meets Sonata Arctica ;D

Ανέβασε κι άλλα! :metal:
;D Laiho και Holopainen...αυτα ειναι!
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #12 στις: 10/09/08, 18:07 »
Το δεύτερο κομμάτι σου προφανώς δεν ήταν ολοκληρωμένο απο καμμία αποψη...ούτε συνθετικά, ούτε ηχητικά....
Στο προηγούμενο νόμιζα πως στο ανέφερα αλλά κοιτώντας τώρα πάνω μάλλον το ξέχασα-> στο πρώτο απο την στιγμή που έφτιαξες τη φωνή να κάτσει καλά πάνω στα υπόλοιπα είχε τελείωσει το ζήτημα...δεν είχες άλλα να σπαζοκεφαλιαστείς....σίγουρα όχι σε αυτό το επίπεδο μίξης. Στο δέυτερο όμως απο την στιγμή που υπάρχουν κιθάρες με παραμόρφωση και drums πρέπει να δώσεις μαχη!
Anyway θέλει αρκετή δουλειά προφανώς η ηχογράφηση αλλά και η μίξη καθώς δεν ακούγεται τίποτα καθαρά...ξεκίνα απο αυτό ....το να έχεις τα πάντα καθαρά...και δουλεύεις απο εκεί....
Σαν ιδέα κομματιού πάντως καλό ήταν....μου θύμησε λίγο απο Crematory και λίγο φινλανδικα power....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #13 στις: 10/09/08, 18:18 »
Ίσως φταίει η σειρά που έγραψα τα όργανα..εγραψα την ιδέα μου στο πιάνο και δοκίμαζα τα υπόλοιπα απο πάνω για να βρώ τι ταιριάζει καλύτερα.Με λίγα λόγια τα έγραψα με ότι σειρα να'ναι και αρκετά πρόχειρα ;D Σίγουρα όμως είναι ποιο δύσκολη η ηχογράφιση τέτοιου στυλ..(δεν ξέρω γιατι αλλα στο myspace ακούγοντε λίγο μουντά)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #14 στις: 10/09/08, 23:56 »
Το myspace πάντα καταστρέφει τα mp3 με την συμπίεση του....αν το ψάξεις λίγο θα δεις οτι μπορείς να αντικαταστήσεις τον player του με κάποιον απο άλλο site πχ......
Όπως του soundclick ...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος AndreasD.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #15 στις: 15/09/08, 21:05 »
play me snuff!!!

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #16 στις: 17/09/08, 20:35 »
Το Vermilion πάρα πολύ καλό φίλε μου. Πάντα σύμφωνα με το οτι πρόκειται για Home recording και οτι εσύ ακόμα μαθαίνεις αν έχω καταλάβει σωστά. Πάρα πάρα πολύ καλό. Κι οι φωνές πολύ καλές και η μίξη. Ακούγεται ευχάριστα και τα όποια "ψεγάδια" αν δεν κάτσεις να το "ψιρίσεις" δεν τα προσέχεις. Υπάρχουν όμως μερικά...ξέρεις ήδη ποιά είναι, δεν τα επαναλαμβάνω.  :)


Το δικό σου σαν σύνθεση ... να το προχωρήσεις. Αξίζει να το δουλέψεις παραπάνω, γιατί κακό δεν είναι. Τα τύμπανα όμως...με τι γράφεις τύμπανα φίλε μου ? Μάλλον οχι με κάτι τόσο καλό  :-X Δοκίμασε ezdrummer - drumkit from hell  ;)

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #17 στις: 17/09/08, 22:18 »
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο Kώστα...

Τη μίξη την έκανες με Cubase μήπως; Αν ναι, τι χρησιμοποίησες για πλήκτρα; MIDI; Θέλω να σε ρωτήσω κάτι αν χρησιμοποίησες MIDI γι'αυτό η απορία.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #18 στις: 17/09/08, 22:48 »
Το Vermilion πάρα πολύ καλό φίλε μου. Πάντα σύμφωνα με το οτι πρόκειται για Home recording και οτι εσύ ακόμα μαθαίνεις αν έχω καταλάβει σωστά. Πάρα πάρα πολύ καλό. Κι οι φωνές πολύ καλές και η μίξη. Ακούγεται ευχάριστα και τα όποια "ψεγάδια" αν δεν κάτσεις να το "ψιρίσεις" δεν τα προσέχεις. Υπάρχουν όμως μερικά...ξέρεις ήδη ποιά είναι, δεν τα επαναλαμβάνω.  :)


Το δικό σου σαν σύνθεση ... να το προχωρήσεις. Αξίζει να το δουλέψεις παραπάνω, γιατί κακό δεν είναι. Τα τύμπανα όμως...με τι γράφεις τύμπανα φίλε μου ? Μάλλον οχι με κάτι τόσο καλό  :-X Δοκίμασε ezdrummer - drumkit from hell  ;)
Χέρομαι που σας άρεσε.Τα τύμπανα φίλε τα έγραψα με το αρμονιό μου (το έκανα γρήγορα και δεν ασχολείθηκα με midi κλπ).Όντως ψιλοαπαράδεκτα..ειδικά αυτο το snare! ;D
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #19 στις: 17/09/08, 22:50 »
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο Kώστα...

Τη μίξη την έκανες με Cubase μήπως; Αν ναι, τι χρησιμοποίησες για πλήκτρα; MIDI; Θέλω να σε ρωτήσω κάτι αν χρησιμοποίησες MIDI γι'αυτό η απορία.
Με το cubase δουλεύω τα πάντα.Οτι ήχοι ακους είναι απο έξοδο αρμονίου.(εκτός βέβαια της ηλεκτρικής)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #20 στις: 17/09/08, 23:30 »
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο Kώστα...

Τη μίξη την έκανες με Cubase μήπως; Αν ναι, τι χρησιμοποίησες για πλήκτρα; MIDI; Θέλω να σε ρωτήσω κάτι αν χρησιμοποίησες MIDI γι'αυτό η απορία.

Με το cubase δουλεύω τα πάντα.Οτι ήχοι ακους είναι απο έξοδο αρμονίου.(εκτός βέβαια της ηλεκτρικής)
Εντάξει τότε. Πάντως αν ξέρεις πώς να κάνεις Audio Mixdown ένα project από το Cubase που να περιέχει και MIDI και αυτά να βγαίνουν και στο τελικό αρχείο πες μου γιατί σπάω το κεφάλι μου να το βρω εδώ και λίγες μέρες όπως θα δεις και εδώ ;D
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67663.0

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #21 στις: 18/09/08, 16:44 »
Ναι ε?Εγώ όσες φορές έγραψα με midi και έκανα audio mixdown μου ακόγουντε κανονικά όλα...μήπως στο κανάλι midi δεν έχεις επιλέξει το out?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #22 στις: 18/09/08, 20:06 »
Τα έχω επιλέξει και τα ins και τα outs μια χαρά και στο playback του Cubase ακούγονται μια χαρά. Στο audio mixdown όμως δεν ακούγεται κανένα midi μα τον Ποσειδώνα!! Μήπως η τρέλα μου χτυπάει την πόρτα;;

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #23 στις: 19/09/08, 19:37 »
Καλα ε, τελειο! Μπραβο!

Το μονο που προσεξα, ειναι σε ορισμενα σημεια η φωνη κοβεται πολυ κοφτα, και εχει μια περιεργη προφορα.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Vermilion-Slipknot
« Απάντηση #24 στις: 20/09/08, 23:03 »
Έλεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςς.Δεν ξέρω γιατι αλλα πριν λίγο κατάλαβα οτι όταν κάνω save σε ένα project του cubase χαλάνε κάποιες ρυθμίσεις στα inserts των καναλιών.Με λίγα λόγια τα export μου ήταν λάθος (γι'αυτο και το μουντο).Τα ανέβασα κανονικά τώρα! ;D
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
8895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/04, 14:04
από psomas
31 Απαντήσεις
8704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/05, 18:56
από Avril
6 Απαντήσεις
2959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 14:32
από Spell@lchemist!
1 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 23:32
από Μητσάκος
33 Απαντήσεις
9097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 15:11
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -