Αποστολέας Θέμα: Bodybuilding  (Αναγνώστηκε 19277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TrueMetal

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Bodybuilding
« στις: 06/10/06, 00:13 »
Για να δούμε τους σιδεράδες του κιθάρα. Ασχολείται κανείς με το άθλημα?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #1 στις: 09/10/06, 10:11 »
Το bodybuilding κάθε άλλο από σιδεράδες θα έλεγα. Πολλά αναβολικά να υπάρχουν και όλα παν καλά με το "άθλημα"!!! Με διατροφή, ένα κουβά φάρμακα την ημέρα και μισή ώρα γυμναστήριο βλέπουμε τα "όμορφα" αποτελέσματα στο σώμα των "σιδεράδων"!!  ::)

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #2 στις: 09/10/06, 10:49 »
μακρυααα απο αναβολικα!!!!μεγαλη απατη.φουσκωνεις στην αρχη αλλα μετα εχεις 1002 προβληματα...αυτα ανεβαζουν τους παλμους τις καρδιας.πιεση.μπορει να παθεις και καμια ανακοπη απο τετοια.μονο αγνη πρωτεινουλα και αυτη με ρεγουλο ρεεεεεεεεεε
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #3 στις: 09/10/06, 17:46 »
σωστα αλλα αμα ειναι πορωμενος ο ανθρωπος...

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #4 στις: 09/10/06, 18:10 »
 >:( Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #5 στις: 09/10/06, 18:16 »
Δεν ξερω αν ημιμαθης η αμαθης(αλλωστε εχω μαμτο σωμα ;D ;D 8) :P :-*) αλλα εχω ενα ωραιο παραδειγμα απο το φροντηστηριο.Ενα παληκαρι περσυ εκανε παρα πολυ γυμναστικη και απο οτι μας ειχε πει ειχε απο μονος του αποφασισιε να παρει διαφορεσ τετοις λαλακιες(κρεατινες και τετοια αν δεν κανω λαθος) για να αρεσει σε μια κοπελα.Ηταν πολυ ντουκι και φουσκωτος.Φετος οταν ηρθε δεν ειχε καμια σχεση..Ηταν παρα πολυ μπρατσωμενος αλλα καμια σχεση με κεινο το πραμα..Τα χει σταματησει απο το Μαιο..Ηταν καπως εικονικο ολο αυτο με αυτες τις
"βιταμινες"..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #6 στις: 09/10/06, 20:06 »
Και το πρόβλημα που είναι?
Πέθανε?
διαφορεσ τετοις λαλακιες

Επέτρεψε μου να θεωρώ 'λαλάκες' όλους αυτούς που κρίνουν και κατακρίνουν πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουν.

ΥΓ. Τίποτα προσωπικό έτσι? Μην παρεξηγηθούμε!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #7 στις: 09/10/06, 20:25 »
Λοιπον...γυμναζομαι λιγακι εδω και καποια χρονια.Οταν πρωτοξεκινησα το ειχα παρει πολυ ζεστα και για περιπου 1μιση χρονο εκανα εντατικα(5 φορες την βδομαδα),προσεχα την διατροφη μου..εκανα πολλα κιλα κλπ.Βεβαια δεν πηρα ποτε κανενα συμπληρωμα η αναβολικα(ημαρτον!).Στο ιδιο γυμναστηριο καναν μαζι μου παιδια τα οποια παιρναν δυστυχως αναβολικα.Γιναν 2πλασιοι απο μενα..βεβαια τα παρατησαν και τωρα εχουν γινει χαλι μαυρο και ενας ειχε και προβληματα με τον προστατη του.Τα αναβολικα 3πλασιαζουν τον μεταβολισμο αλλα εχουν ασχημες επιπτωσεις για την καρδια,το συκωτι,γεννητικα οργανα κλπ.Ειμαι γενικα κατα του body building γιατι ειναι αθλημα το οποιο απαιτει να ξεπερνας τα ορια σου..κατι που δεν ειναι καλο.Τα πολλα κιλα επιβαρυνουν τους μυς,τις αρθρωσεις και  μπορουν να προκαλεσουν ζημια αμα καποιος δεν γνωριζει πολυ καλα πως να γυμναζεται σωστα.Για μενα η σωστη γυμναστικη ειναι το να σηκωνει κανεις λιγα κιλα..με πολλες επαναληψεις και ολα αυτα συνδυασμενα με αεροβικη ασκηση(διαδρομος,step) αλλα και με κοιλιακους.Το να παρει κανεις συμπληρωμα διατροφης δεν ειναι κακο αρκει να το συνιστα γιατρος η διαιτολογος υπευθυνος.Τωρα για τους "σιδεραδες"..νομιζω οτι οι περισσοτεροι ειναι και κομπλεξικοι.Οχι ολοι βεβαια αλλα οι περισσοτεροι που χω γνωρισει εγω τουλαχιστον.Αυτα.. 8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #8 στις: 09/10/06, 21:27 »
Παράθεση
Και το πρόβλημα που είναι?
Πέθανε?

Δηλαδή έπρεπε να πεθάνει για να πειστείς;
Αυτό περί ημιμάθειας είναι σωστό αλλά εδώ μιλάμε για κατάχρηση ουσιών...Για μένα το συγκεκριμένο δεν είναι άθλημα...Είναι ας πούμε μια κακή αισθητική του ανθρώπινου σώματος...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #9 στις: 09/10/06, 22:16 »
Εχμ, να πειστώ για ποιό πράγμα??
Το ότι κάποιος που έγινε τεράστιος σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, έχασε κάποιον από τον όγκο του σε επίσης μικρό διάστημα αλλά παραμένει τεράστιος?
Κατάχρηση ουσιών? Ουσιών? Ποιών ουσιών?
Μιλάμε για άτομα που ασχολούνται επαγγελματικά με το bodybuilding ή άτομα που απλώς θελουν ένα ωραίο σώμα και καλή υγεία?

Σχετικά με τους τραυματισμούς και αυτούς που σταματάνε!
Και παίζοντας κιθάρα μπορεί να τραυματιστείς, και πολύ σοβαρά μάλιστα!(RSI) Τραυματισμοί συμβαίνουν όταν πιέζεις τον εαυτό σου υπερβολικά.
Όσο για αυτούς που σταμάτησαν και έγιναν "χάλια" (που δεν συμφωνώ).
Και κιθάρα αν σταματήσεις να παίζεις μετά απο λίγο καιρό θα παίζεις πολύ χειρότερα!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/06, 22:20 από djkostas »
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #10 στις: 09/10/06, 22:25 »
Επομένως θεωρείς το bodybuilding έναν τρόπο να αποκτήσει κάποιος ωραίο σώμα κ καλή υγεία...
Για το πρώτο σου έχω απαντήσει ήδη...
Για το δεύτερο δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται να φουσκώσεις για να αποκτήσεις καλή υγεία...
Όσο για το άθλημα του bodybuilding δεν μπορείς να αμφισβητήσεις τη χρήση ουσιών που ο οργανισμός παράγει μόνος του, συνεπώς περαιτέρω χορήγηση τους προκαλεί δυσλειτουργίες...
Δεν ρίχνω λάσπη ούτε καταδικάζω το bodybuilding απλά το θεωρώ ηλίθιο...Άποψη μου...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #11 στις: 09/10/06, 22:35 »
Φίλε μου το bodybuilding δεν σε κάνει τεράστιο!
Γιατί bodybuilding δεν είναι μόνο αυτό που βλέπετε στα περιοδικά!
Πρέπει να θές να γίνεις τεράστιος και να προσπαθήσεις σκληρά για να το καταφέρεις.(σωστά)
Το ωραίο είναι υποκειμενικό! Απλώς να επισυμάνω ότι όλα τα μοντέλα που έχουν εμφανείς κοιλιακούς κτλπ κάνουν bodybuilding, όπως επίσης και το ότι υπάρχουν άτομα στα γυμναστήρια που γυμνάζονται σκληρά αλλά αν τους δείς δεν καταλαβαίνεις οτι έχουν γυμναστει ποτέ στην ζωή τους!
Τώρα σχετικά με τα αναβολικά.
Υπάρχουν φυσικά αναβολικά τα οποία παράγονται από το σώμα, με πρώτη ύλη πάντα ουσίες που παίρνουμε από την τροφή μας!
Υπάρχουν βέβαια και τα τεχνητά αναβολικά (στεροειδή). Αυτά δημιουργήθηκαν για ιατρικούς/θεραπευτικούς σκοπούς και χορηγούνται ΜΟΝΟ με συνταγή γιατρού!
Τώρα αν κάποιος το παίρνει παράνομα και χωρίς να έχει πρόβλημα, ε ας πρόσεχε!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #12 στις: 09/10/06, 22:40 »
Σε αυτό το σημείο θέλω να παραθέσω ένα απόσπασμα από το αμερικάνικο Musclemag.

Παράθεση
Αν ένας bodybuilder κολλήσει γρίππη, κάποιος ψιθυρίζει "Στεροειδή".
Αν ένας bodybuilder σκοντάψει και σπάσει το χέρι του, κάποιος ψιθυρίζει "Στεροειδή".
Αν ένας bodybuilder φαίνεται να θυμώνει χωρίς λόγο, κάποιος ψιθυρίζει "Στεροειδή".
Αν ένας bodybuilder βρεθεί σε αεροπορικό δυστύχημα, κάποιος ψιθυρίζει "Στεροειδή".
You get the point! ;)
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #13 στις: 09/10/06, 22:43 »
Μια διευκρίνηση παρακαλώ:

Με τον όρο bodybuilding αναφερόμαστε σε αγωνιστικές/ επαγγελματικές καταστάσεις, ή απλά στη γυμναστική με βάρη/ αντιστάσεις;

Για το πρώτο, δεν εκφέρω γνώμη, και για να είμαι ειλικρινής δε με τρελαίνει κιόλας. Από την άλλη, δεν θεωρώ πιο ενδιαφέρον το άλμα επί κοντώ (προσωπική άποψη, μην πέσετε να με φάτε!!!).

Η γυμναστική όμως με βάρη μου αρέσει και με ευχαριστεί. Δεν αμφιβάλλω πως είναι πιο διασκεδαστικό (αν και όχι πάντα) το να πάω για ποδόσφαιρο ή μπάσκετ με φίλους, αλλά επειδή δε μπορώ να μαζεύω καθημερινά τόσα άτομα, κι επειδή θεωρώ απαραίτητη τη γυμναστική προκειμένου να αντεπεξέλθω στις "καθιστικές" μου υποχρεώσεις, πηγαίνω στο γυμναστήριο τακτικά.

Δε βρίσκω κάτι κακό σε αυτό... άλλωστε, βελτιώνει την απόδοση μου σε άλλους τομείς (ακόμη και στα λοιπά αθλήματα, στα οποία ομολογώ πως δεν διαθέτω κάποιο ταλέντο), και μου φτιάχνει αρκετά την διάθεση. Οκ, κάποιες φορές οι υπερβολές οδηγούν σε μικροτραυματισμούς, αλλά και πάλι, υπό οιεσδήποτε προϋποθέσεις, σίγουρα βρίσκεσαι σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με την παντελή έλλειψη γυμναστικής.

Συν τοις άλλοις, πιστεύω πως αναστέλλεται η φθοροποιός επίδραση του χρόνου, καθώς δεν είναι εύκολο να διατηρήσεις τις αντοχές σου σε βάθος χρόνου χωρίς να το επιδιώξεις- βλέπω πολλούς θαμώνες του γυμναστηρίου, που παρόλο που φτάνουν τα 40, βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση.

Συνεπώς, δε βρίσκω τίποτε κακό στην γυμναστική με βάρη... το αντίθετο! Και σιγά μην καθόμουν να γράφω στον Η/Υ για το πανεπιστήμιο αν δεν είχα "ξεμπουκώσει" πριν στο γυμναστήριο...!

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #14 στις: 09/10/06, 22:51 »
Παράθεση
Τώρα αν κάποιος το παίρνει παράνομα και χωρίς να έχει πρόβλημα, ε ας πρόσεχε!

E τώρα μη κάνεις σαν να ανακάλυψες την Αμερική...

Εγώ πάντως με τον όρο bodybuilding αναφέρω όλους αυτούς τους τερατώδεις τύπους που συμμετέχουν κ σε διαγωνισμούς με τα λάδια κ τα σφιξίματα...
Για όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις, δεν έχω γνώμη καθώς δεν γνωρίζω πολλά...
Προσωπικά, το επί κοντώ μ' αρέσει πιο πολύ από το να σηκώνω βάρη...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #15 στις: 09/10/06, 23:08 »
Εγώ πάντως με τον όρο bodybuilding αναφέρω όλους αυτούς τους τερατώδεις τύπους που συμμετέχουν κ σε διαγωνισμούς με τα λάδια κ τα σφιξίματα...

Όπως λέμε ότι κιθαρίστας είναι μόνο αυτός που παίζει σε συναυλίες με χιλιάδες κόσμο από κάτω του!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #16 στις: 09/10/06, 23:19 »
Παράθεση
Όπως λέμε ότι κιθαρίστας είναι μόνο αυτός που παίζει σε συναυλίες με χιλιάδες κόσμο από κάτω του!

Αδόκιμη σύγκριση αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει παρερμηνεία του όρου...Οπότε πάω πάσο κ δέχομαι αυτό που μου λες...
Ελπίζω όμως να καταλαβαίνεις ότι το ότι πέρασε έτσι στη συνείδηση των πολλών δεν είναι τυχαίο...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #17 στις: 09/10/06, 23:49 »
Και το πρόβλημα που είναι?
Πέθανε?
διαφορεσ τετοις λαλακιες

Επέτρεψε μου να θεωρώ 'λαλάκες' όλους αυτούς που κρίνουν και κατακρίνουν πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουν.

ΥΓ. Τίποτα προσωπικό έτσι? Μην παρεξηγηθούμε!
οχι ρε δεν ειπα λαλακες.λαλακιες ειπα..επειδη δεν τα γνωριζω..καμια παρεξηγηση..


Ενδιαφεροντα ολα αυτα που λετε αλλα ειναι μαλλον κακο καποιος να ασχολειται με κατι και οι υπολοιποι να το κατηγορουν..και δικιο να χουν.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #18 στις: 10/10/06, 00:02 »
Παιδιά, η καλή φυσική κατάσταση μπορεί να αποκτηθεί με διάφορα είδη άσκησης, πέρα απο τα βάρη..
Εγώ ας πούμε, κάνω τρέξιμο αντοχής (μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις)
Στον χωρο αυτό, βλέπω άτομα με ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ αντοχές και ένα φυσιολογικό σώμα.
Και μιλάω για ερασιτέχνες πάντα.
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι τα βάρη είναι ο ιδανικότερος τρόπος άσκησης για φυσική κατάσταση. Για ωραίο σώμα είναι περισσότερο..
Ο πατέρας μου π.χ... Είναι 50+ και κάθε χρόνο τρέχει έναν μαραθώνιο καθώς και αρκετούς άλλους αγώνες 15-20km.
Τρέχει για προπόνηση 3-4 ώρες κάθε μέρα,εδώ και πολλά χρόνια.
Και μην αναφερθώ φυσικά σε ονόματα..όπως Γιάννης Κούρος.. :)  ;)
Τέτοιες αντοχές δεν πιστεύω ότι έχουν πολλοί "σιδεράδες" :-\

Αποσυνδεδεμένος NickNT

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • bass
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #19 στις: 10/10/06, 00:27 »
Ε, καλά εννοείται πως το τρέξιμο είναι ασύγκριτο για την απόκτηση αντοχής, και φυσικά δε μπορεί να συγκριθεί με το αερόβιο στην διάδρομο του γυμναστηρίου.

Απλά η γυμναστική με βάρη έχει ως αποτέλεσμα και τη μυική ανάπτυξη, καθώς και την ενδυνάμωση, που δεν φαντάζομαι πως, σε φυσιολογικά πάντα επίπεδα, ενοχλεί κανέναν! Άλλωστε, μπορεί να θεωρηθεί, όπως συμβαίνει πλέον κατά την σύγχρονη αντίληψη στον αθλητισμό, ως βάση για περαιτέρω αθλητικές επιδόσεις- οκ, οχι στον μαραθώνιο!

Τέλος πάντων, όπως ευχαριστιέται ο καθένας! Άλλωστε, τα γυμναστήρια είναι πάνω από όλα βολικά, γιατί πηγαίνεις όποτε θέλεις, και είναι σαφώς κάτι καλύτερο από το τίποτα...

Το να κατηγορεί κάποιος το γυμναστήριο ως βαρετό και υποδεέστερο άλλων αθλημάτων, είναι κατανοητό (όχι όμως δεκτό), εφ' όσον έχει επιλέξει κάποιον άλλο δρόμο- πιθανόν πιο απαιτητικό. Άλλά το να πηγαίνει μία φορά το μήνα για μπάσκετ, θεωρώντας ταυτόχρονα πως όσοι γυμνάζονται καθημερινά (σχεδόν) με βάρη είναι φυγόπονοι... ε, είναι κάπως γελοίο!

Προσωπικά, δε μπορώ να σκεφτώ οποιαδήποτε παραμικρή αρνητική επίδραση της γυμναστικής με βάρη, συν του ότι είναι κάτι διασκεδαστικό (για μένα πάντα). Αντίθετα, ο στίβος είναι πολύ μοναχική διαδικασία για τα γούστα μου- είμαι σίγουρος πως πολλοί έχουν αντίθετη άποψη, αλλά σκεφτείτε πως δε μπορεί κανείς να προβεί σε ιεραρχική κατηγοριοποίηση των φυσικών δραστηριοτήτων.

Γιατί λοιπόν να κλεινόμαστε σε συγκεκριμένα σχήματα και αντιλήψεις, τη στιγμή που όλες οι μορφές γυμναστικής έχουν θετικό αντίκτυπο; Έχει διαφορά δηλαδή το αν ο στόχος είναι ο καλύτερος χρόνος ή τα περισσότερα κιλά; Η νοοτροπία είναι η ίδια πάνω κάτω...

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #20 στις: 10/10/06, 00:29 »
Τέτοιες αντοχές δεν πιστεύω ότι έχουν πολλοί "σιδεράδες" :-\

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ΚΑΙ με αυτό!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #21 στις: 10/10/06, 00:46 »
Παίδες, όποιος γυμνάζεται με φυσιολογικό τρόπο, δλδ βάρη, ασκήσεις αντίστασης κλπ σε συνδυασμό με διατροφή αποκτά όμορφα γυμνασμένο σώμα. Καμία πρωτείνη, καμία κρεατίνη και κανένα φυσιολογικό προιόν, δεν επιφέρει το αποτέλεσμα που βλέπουμε σε κάτι "ντουλάπια" γεμάτα λάδι που κατεβαίνουν σε αγώνες body building. Δεν έχω κάτι με τους body builders αλλά αυτό που κάνουν είναι πολύ επιβλαβές για την υγεία τους.

Μην κάτσω να αναφέρω όλα τα φάρμακα που καταπίνουν και τι κάνει το καθένα, είναι προχωρημένη και η ώρα. Να πω όμως ότι τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, καθώς έκανα πολλά χρόνια πρωταθλητισμό αλλά και στη δουλειά μου τα έβλεπα σχεδόν καθημερινά, (αυτό να μη πέσετε να με φάτε ότι μιλάω χωρίς να ξέρω  ;D )

Οσον αφορά το τρέξιμο, είναι μακράν η καλύτερη άσκηση απλά είναι εντελώς αντίθετης βιολειτουργίας από την άσκηση με βάρη, αερόβια/αναερόβια! Ομως και οι 2 τύποι άσκησης επιφέρουν επιθυμητά και ορατά αποτελέσματα στο σώμα. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.


Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #22 στις: 10/10/06, 01:12 »
Όπως λέμε ότι κιθαρίστας είναι μόνο αυτός που παίζει σε συναυλίες με χιλιάδες κόσμο από κάτω του!

Καλά,αυτό όσο και να προσπάθησα δεν το κατάλαβα!Τι άκυρη σύγκριση ήταν αυτή;Το ότι μιλάμε σε μουσικό site δε σημαίνει ότι όλα τα συζητάμε σε σύγκριση με τη μουσική!Για όνομα του θεού..
Το guitar building δηλαδή πως είναι;!

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ΚΑΙ με αυτό!

Ήθελα να ρωτήσω με τη γυμναστική τι σχέση έχεις;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #23 στις: 10/10/06, 01:25 »
Όπως λέμε ότι κιθαρίστας είναι μόνο αυτός που παίζει σε συναυλίες με χιλιάδες κόσμο από κάτω του!
Λοιπόν ας το ξεκαθαρίσω αυτό!
1)Στο bodybuilding υπάρχουν κάποιοι που ασχολούνται ερασιτεχνικά, για την πλάκα τους και για προσωπικό όφελος και απέχουν απ' οτιδήποτε επιβλαβές! Αλλά υπάρχουν και αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά και κάνουν οτι μπορούν ώστε να ξεχωρίσουν!

2)Στην μουσική (κιθάρα ή οτιδήποτε άλλο) υπάρχουν αυτοί που ασχολούνται ερασιτεχνικά, για την πλάκα τους και για προσωπικό όφελος και υπάρχουν και αυτοί που ασχολούνται επαγγελματικά και κάνουν οτι μπορούν για να ξεχωρίσουν.

Στην πρώτη περίπτωση και οι δυο ονομάζονταi bodybuilders και οι επαγγελματίες πέρασαν από το ερασιτεχνικό στάδιο!
Στην δεύτερη περίπτωση και οι δυο ονομάζονται μουσικοί (πχ κιθαρίστες) και οι επαγγελματίες πέρασαν από το ερασιτεχνικό στάδιο!

Ελπίζω τώρα να έγινα περισότερο κατανοητός!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Bodybuilding
« Απάντηση #24 στις: 10/10/06, 01:30 »
Ήθελα να ρωτήσω με τη γυμναστική τι σχέση έχεις;

A, όσο για αυτό δεν βλέπω τι σχέση έχει με το θέμα!
Δηλαδή αν σου πώ ότι είμαι γιατρός που είχα δικό μου γυμναστήριο εδώ και 50 χρόνια θα πιστέψεις οτιδήποτε πώ???
Τι να πώ αν θές τόσο πολύ να μάθεις στείλε πμ. (ή οποιοσδήποτε άλλος)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/06, 01:47 από djkostas »
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....