Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για αγορα αριστεροχειρης ηλεκτρικης κιθαρας απο Αμερικη  (Αναγνώστηκε 6959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδη υπαρχει περιπτωση να κανω ενα ταξιδι στη ΝΥ μαλλον κατα το Πασχα, σκεφτομαι -αν τελικα παω- να φερω απο εκει μια κιθαρα, μια κ απο οτι εχω κοιταξει εχει μεγαλη διαφορα στην τιμη.

Προβληματιζομαι ομως γιατι παιζω ακουστικη, οποτε δεν ξερω και πολλα απο μαγνητες κλπ "ηλεκτρικα", οποτε μου ειναι δυσκολο να ξεχωρισω κ τι τυπο κιθαρας θελω. Το οτι ψαχνω για αριστεροχειρο μοντελο κανει τα πραγματα λιγο πιο δυσκολα.

Θελω να παιξω πανω της διαφορα ειδη, κ να πειραματιστω. Ροκ - χαρντ ροκ κυριως, μπλουζ, τζαζ, φανκ, μεταλ. Θα ηθελα μια κιθαρα που να μπορει αν ελισσται καλα σε ολα αυτα τα ειδη, και που φυσικα να αξιζει η διαφορα της τιμης ωστε να την φερω απο εκει (εαν δεν εκανα το ταξιδι, δεν νομιζω οτι θα ψαχνομουν να κανω μια τετοια αγορα τωρα... ομως ειναι μεγαλη ευκαιρια)

Θα παω προφανως για κιθαροτσαρκα στα εδω μαγαζια, να δοκιμασω τα μοντελα απο πρωτο χερι, αλλα θα ηθελα κ τη γνωμη καποιων πιο εμπειρων στο θεμα, που να εχουν παιξει διαφορα ειδη μουσικης στην ηλεκτρικη.

Το ποσο το οποιο θα διαθεσω δεν το ξερω ακομα (εξαλλου εχω περιθωριο να μαζεψω) παντως σιγουρα θα ειναι το παρα πολυ μεχρι 1100Ε.

Μεχρι τωρα κοιταω τα εξης αντιφατικα (αν εχετε κ αλλη προταση, πειτε)
http://www.guitarcenter.com/Fender-American-Standard-Stratocaster-Lefty-Electric-Guitar-761588-i1385916.gc
http://www.guitarcenter.com/Epiphone-Left-Handed-Les-Paul-Custom-Electric-Guitar-102145414-i1150076.gc
http://www.guitarcenter.com/Gibson-SG-Standard-Left-Handed-Electric-Guitar-517266-i1149265.gc

Eχω κοιταξει και σε αλλα μαγαζια, παντου τις ιδιες τιμες εχουν σχεδον.

Δωστε ινφο ρε παιδια!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/10, 23:39 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Το ερώτημα σου ποιο είναι ακριβώς? Εχεις πρόβλημα γιατί δεν ξέρεις από ηλεκτρικές κιθάρες ή το γεγονός ότι θα το φέρεις από Αμερική (δλδ θέμα με τελωνείο κλπ). Δεν έχω καταλάβει προσωπικά.

Αν είναι θέμα ότι δεν ξέρεις από ηλεκτρικές κιθάρες, τότε πηγαίνοντας για κιθαρότσαρκα, μπορείς να ρωτήσεις τους υπαλλήλους των μαγαζιών να σου εξηγήσουν. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις την απάντηση επί τόπου και θα βλέπεις τι εφαρμογή έχεις κατευθείαν αφού θα έχεις την κιθάρα στα χέρια σου.

Αν είναι το θέμα σχετικά με τελωνείο και πώς θα τη φέρεις από Αμερική, τότε ας απαντήσουν παιδιά που το έχουν ξανακάνει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
προφανώς θέλει βοήθεια σχετικά με το ποιά κιθαρα να πάρει..
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κυριως για το ποια κιθαρα, αλλα και μια ενημερωση σχεικα με το τι ισχυει τωρα στο τελωνειο δεν θα ηταν ασχημη (γιατι εχω δει πολλα στο νετ κ ψιλομπερδευομαι)
Γιατι μεσα στα χρηματα που ειπα περιλαμβανω και τους επιπλεον δασμους (που μακαρι να τους γλυτωσω, καπως). Παντως προτιμω να παρω κατι λιγο φτηνοτερο, κ να μ ερθει εντος προυπολογισμου με ενδεχομενη πληρωμη του τελωνειου, παρα να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου. Το πολυ πολυ αν μ περισσεψουν λεφτα να πανε σε κανεναν ενισχυτη ή πεταλιερα.

Επισης εκτος απο τα παραπανω μοντελα θα με εψηνε και μια carvin σε λογικη τιμη, μονο που δεν εχω την εμπειρια ουτε τις γνωσεις να τη φτιαξω οπως θα την ηθελα (ειναι ολες custom, περα απο καποια βασικα στοιχεια του καθε μοντελου. κ βγαινουν ολες και σε αριστεροχειρες)... βεβαια μεχρι τοτε μπορει να εχω μελετησει κ ρωτησει οποτε να μπορω να καταλαβω πως θα φτιαξω αυτο που θελω.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Όσον αφορά το ποια κιθάρα θα μπορύσα να σου πω μια fender fatstrat...δηλαδή με δυο μονούς και έναν διπλό στη γέφυρα.....σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία αλλα ξεπερνάει για λίγο το budget σου....http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_fat_stratrw3cs.htm

μετά απο προσωπική εμπειρία θα σου πρότεινα την fender custom spalted telecaster με δύο διπλούς οι οποίοι σπλιτάρουν και πάλι σου προσφέρει ευελιξία στο τι θες να παιξεις (είμαι περήφανος κάτοχος και έχω παίξει απο santana μέχρι metallica) http://www.thomann.de/gr/fender_spalted_custom_telecaster.htm  Είναι και στα λεφτά σου και σου περισσεύουν κιόλας να κοιτάξεις για καναν καλό ενισχυτάκο..... ;)

edit τώρα είδα ότι είσαι αριστερόχειρας  :-[ :-\ δεν γνωρίζω αν βγαίνει fatstrat για αριστερόχειρες (γιατί όχι όμως), αλλά η custom spalted δεν βγαίνει με τπτ.....σόρρυ ρε παλίκαρε....μλκια μου... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/10, 10:09 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσο αναφορα το τελωνειο που το περασα...

Εγω εκανα την βλακεια και περασα τελωνειο στην Γερμανια αφου πετουσα μεσω Γερμανιας.Ειναι ευρωπαικη χωρα οποτε ειναι το ιδιο ακριβως τελωνειο.Οπως μαλλον καταλαβαινεις οι Γερμανοι ειναι και πολυ πιο προσεκτικοι απο τους Ελληνες και ετσι εκατσαν και εψαξαν με το serial number την κιθαρα στο ιντερνετ για να δουν την τιμη της και να την κοστολογισουν.

Στην Ελλαδα ο τελωνειακος με ρωτησε αν εχω να δηλωσω τιποτα,του ειπα οχι και χωρις να με ψαξει με αφησε να φυγω.Του ειπα μαλιστα οτι την κιθαρα που η θηκη της ειναι εμφανεστατη αποσκευη,οτι την δηλωσα και την πληρωσα στην Γερμανια και αυτος δεν ελεξε αν λεω αληθεια.Δηλαδη μπορει να την γλυτωσεις μπορει και να πληρωσεις κανονικα.

Ο φορος ειναι στο 23% της τιμης οποτε μπορεις να υπολογισεις... ;)


Καλο ταξιδι και καλες αγορες

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδες μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει με το θεμα "μαγνητης"?
Γιατι ετσι τουλ οπως το εχω καταλαβει μεχρι τωρα εχω στο νου μου το εξης:
single coil: καθαρος ηχος, πολυ καλα πριμα, μας τα χαλαει ομως σε μεταλ-χαρντ ροκ πχ γιατι γινεται πολυ ψηλο το tone αρα σχετικη βαβουρα σε distortion
humbucker: ογκος στον ηχο, πολυ καλο distortion μιας και δεν εχει τα προβληματα του μονου, υστερει ομως στα πριμα σε σχεση με τους μονους

Αν ειναι καπως ετσι τα πραγματα τοτε το ιδανικο δεν θα ηταν ενας συνδυασμος 2 μονοι+1 humbucker ή 1 μονος+2 humbucker?? (οπως αυτη που λεει ο master of puppets, που δυστυχως δεν βγαινει σε αριστεροχειρη ουτε το deluxe ουτε το standart american μοντελο. σε αριστεροχειρες βγαινουν τα αντιστοιχα με 3 μονους, τα κλασικα).
Οποτε παιζοντας με τους 2 μονους παιρνεις τα πριμα που θελεις -με επιλογες σε hum κ tone αναλογα με το αν παιζεις και με τους 2 ταυτοχρονα ή με εναν απο τους 2- παιζοντας μονο με humbucker παιρνεις τον ογκο που χρειαζεται για το distortion και με συνδυασμο 1 humbucker-1 μονος εναν ενδιαμεσο ηχο.

Τι παιζει?
(Στην ακουστικη δεν χρειαζεται να ασχοληθεις με ολα αυτα... μονο μια ιδεα απο τα ξυλα να εχεις κ ολα τα υπολοιπα φαινονται στη δοκιμη. ακους αν τριζει, αν σ αρεσει ο ηχος που βγαζει, ελεγχεις αν ακουγεται καθαρα σε ολο το μηκος της ταστιερας, βλεπεις και το μπρατσο κ εισαι ετοιμος... τι περιπλοκα που ειναι ολα στις ηλεκτρικες :-\ )

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Εξαρτάται τι θέλεις να παίξεις.

Από την άλλη όμως ένας διπλός μαγνήτης δε σημαίνει πάντα ότι θα είναι τόσο αποδοτικός όσο θα ήθελες.

Πχ ένας μονός Tom Anderson είναι πιο high output από κάποιους αρκετούς διπλούς.

Εξαρτάται τι μαγνήτες θα επιλέξεις να βάλεις ή τι μαγνήτες θα έχει ήδη η κιθάρα.

Οι επιλογές είναι πάρα πολλές και ο μόνος τρόπος να μπορέσουμε να σου προτείνουμε κάποιους είναι να κατασταλάξεις σε είδος μουσικής.

Το να λες μπλουζ, τζαζ, μέταλ, είναι αυτονόητο ότι η κιθάρα σε κάποια είδη θα είναι οκ και σε άλλα θα χάνει.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Αυτό που λέει ο Parlats είναι σωστό.. As a rule of thumb, ένας διπλός βγάζει περισσότερο output από έναν single coil αλλά αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο.. Υπάρχουν διπλοί με vintage (δηλαδή επίτηδες χαμηλό) output οι οποίοι ενδέχεται να έχουν χαμηλότερο output από έναν hot μονό.. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάς στα sites των κατασκευαστών για το output (πχ. η DiMarzio το έχει ποσοτικοποιήσει με βάση κάποια αυξητική κλίμακα, η Seymour Duncan βάζει κάτι logos με "φωτίτσες") έτσι ώστε να καταλάβεις περίπου πόσο hot θα είναι ο μαγνήτης που θα πάρεις.. Αν ψάχνεις για τους περισσότερους δυνατούς ήχους από ένα όργανο, η καλύτερη λύση (μετά από αυτή που προτείνεις και εσύ) είναι τα ηλεκτρικά της κιθάρας σου να έχουν push/pull διακόπτες οι οποίοι θα σπλιτάρουν τους διπλούς και έτσι θα έχεις ανά πάσα στιγμή όλη τη γκάμα των ήχων.. Επειδή ψάχνεις για αριστερή κιθάρα (αν κατάλαβα καλά) φαντάζομαι ότι οι κιθάρες με push/pull διακόπτη είναι λίγες.. Μην σε πτοεί όμως αυτό.. Η "μόντα" για έναν ηλεκτρονικό είναι πολύ απλή υπόθεση οπότε go for it..

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Faser γιατι κανεις πρασινα τα ψευδωνυμα???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Faser γιατι κανεις πρασινα τα ψευδωνυμα???
Για να πέφτει το μάτι εύκολα και να το βλέπει κατευθείαν αυτός στον οποίον απευθύνομαι.. Με αυτό τον τρόπο αν θέλει απαντά, συμφωνεί, διαφωνεί κλπ. με αυτά που γράφω.. Πιστεύω ότι αν δεν ήταν μαρκαρισμένο το όνομα, μπορεί και να μην παρατηρούσε εκείνος στον οποίο απευθύνομαι ότι παραθέτω τα λόγια/άποψη του.... Τώρα γιατί χρησιμοποιώ το πράσινο ???.. Μάλλον γιατί είναι το πιο ξεκούραστο (στο μάτι) χρώμα.. Πραγματικά δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
. Πραγματικά δεν ξέρω...
Τι δε ξέρεις ρε Παναθηναϊκάκια!  :D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
. Πραγματικά δεν ξέρω...
Τι δε ξέρεις ρε Παναθηναϊκάκια!  :D
Αυτά είναι σκευωρίες..  :D

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Οκ Faser. Λυθηκε η απορια μου!
Back to topic τωρα :P

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Οκ Faser. Λυθηκε η απορια μου!
Back to topic τωρα :P
Κάθεσαι και ακούς τον Serviani.. Αυτός και αν δεν είναι παναθηναϊκάκιας :D..

Μου 'σκασε άσχημα το κόκκινο ψευδώνυμο :P

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κυριως θελω να παιξω ροκ-χαρντ ροκ κ μπλουζ.
Κοιτα αν με ρωτουσες τι θα εκανα γενικα, θα μαζευα καποια χρηματα θα επαιρνα μια ψιλομετρια ηλεκτρικη κιθαρα και αργοτερα -που θα ημουν πιο εμπειρος και κατασταλαγμενος στο πως τη θελω- θα επαιρνα μια καλυτερη, διαφορετικου στυλ κ θα ημουν καλυμενος απο παντου.
Ομως με αυτην την ευκαιρια του ταξιδιου μεταπηδω κατευθειαν στην κατηγορια της "πολυ καλης κιθαρας" χωρις να ειμαι εμπειρος. Οποτε θελω κατι που να ειναι κατα γενικη ομολογια καλης ποιοτητας, να συμφερει να το φερω απο εκει και να μπορει να παιζει παραπανω απο αξιοπρεπως μια μεγαλη γκαμα απο ειδη μουσικης. Επιπλεον οπως καταλαβαινετε, εφοσον πονταρω σε ενα καλο οργανο, θελω να με βγαλει -εμενα και τα παικτικα μου γουστα- αρκετο καιρο γιατι ειναι ευνοητο οτι δεν εχω τη δυνατοτητα να αγοραζω κιθαρες καθε λιγο και λιγακι. Ειδικα κανοντας μια τετοια αγορα θα σκεφτω να κανω μια νεα αγορα τουλαχιστον σε καμμια 5ετια κ τοτε οπως ειναι φυσικο δεν θα μπορω να συμβιβαστω με κατι λιγοτερο καλο απο αυτο που ηδη θα εχω.
Μεχρι στιγμης κλινω περισσοτερο προς τη στρατ γιατι συνδυαζει ολα τα παραπανω (και σε μια τιμη που ψιλοπαλευεται με λιγο οικονομια). Μπορει να κουμανταρει αρκετα καλα πολλα ειδη, ειναι πολυ καλη αγορα γιατι την αγοραζω 735Ε (με την σημερινη ισοτιμια και χωρις το τελωνειο) ενω απο τον Θωμα θα την επαιρνα 1200, και αν μη τι αλλο ειναι μια παρα πολυ καλη κιθαρα.
Δυστυχως απο οσο εχω κοιταξει μεχρι τωρα δεν υπαρχει αριστεροχειρη στρατ HSS. Θα ηθελα να δοκιμασω και να διαλεξω αναμεσα σε SSS, HSS. Απο οτι εχω δει μπορεις με εναν προσθετο διακοπτη να κανεις τον Η μαγνητη μονο ή κατι τετοιο (λογικα αυτο που λεει ο faser_παρεμπιπτοντως, εσυ δηλαδη μ προτεινεις να παω για HSS με σπλιτ ή κατι αλλο, γιατι σε ψιλοεχασα ο νουμπας) οποτε η κιθαρα -φαινεται- υπερπληρης.
Το προβλημα ομως ειναι οτι ειμαι αριστεροχειρας και δεν βγαινει αυτο το μοντελο σε αριστεροχειρο, ολες οι αριστερες στρατ ειναι με 3 μονους. Οποτε θα πρεπει να τη συγκρινω με κατι τετοιο http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2l_dinkypro_lefthand_egitarre.htm ή στο αμερικανικο http://www.guitarcenter.com/Jackson-DK2L-Dinky-Left-Handed-Electric-Guitar-105335251-i1446458.gc . Το σεναριο HSH (προφανως οχι σε φεντερ στρατ) τι σας λεει, για τα δεδομενα μου? Αξιζει να το ψαξω ή οχι?
Το να παρω τη στρατ με τους 3 μονους και μετα αν δω οτι θελω να βαλω ενα Η στη θεση ενος μονου, ειναι ενα σεναριο αλλα ειμαι επιφυλακτικος. Βεβαια στο μεταξυ θα εχω παιξει την κιθαρα κ θα κρινω αν μ χρειαζεται να κανω την αλλαγη. Εσεις πως το βλεπετε?

Θελω να καταληξω σε καποια μοντελα κ στο τι προσφερει το καθενα, αλλα και να τα συγκρινω οσο μπορω "απο μακρυα" πριν καταληξω σε 3-4 τα οποια θα παω να δοκιμασω σε καποιο μαγαζι (αν τα βρω, γιατι δεν νομιζω τα κιθαραδικα να εχουν και τοσο μεγαλη ποικιλια αριστεροχειρων). Μετα, αφου τα ακουσω κ με τ αφτια μου, θα ρωτησω και τον τυπο απο το καταστημα τη γνωμη του και θα εχω μια πιο ολοκληρωμενη αποψη ωστε να διαλεξω απο αυτα τα 3-4 τι θα παρω στην αμερικη. Μεχρι τοτε ομως ψαχνομαι στο ιντερνετ σε φορουμ κλπ κ βλεπω reviews.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/10, 03:59 από Adoni »

Αποσυνδεδεμένος HARIS KAR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
1 1/2 Χρόνο μετά....
αν ακόμη ψάχνεις, πουλάω την δικιά μου , η οποια βέβαια ειναι Les Paul   και για ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑ
Μαζί δίνω και τον ενισχυτή Marshall 45Watt, σε Αριστη κατάσταση, δώρο η θήκη  αξίας 80 ευρώ.
στις αγγελίες μπορείς να δεις και φωτό...
αν ενδιαφέρεσαι ακόμη...
Τιμή 750 ευρώ, (Χάρης 6937265351)
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
52 Απαντήσεις
20969 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 19:29
από Solstafir
12 Απαντήσεις
5424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 02:36
από cyclo
4 Απαντήσεις
3570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/08, 22:58
από indie-anos laternative
18 Απαντήσεις
6825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
1 Απαντήσεις
2291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/11, 21:17
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 15:43
από Gabriel21
12 Απαντήσεις
6450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash
4 Απαντήσεις
11492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων