Αποστολέας Θέμα: PRS CASE  (Αναγνώστηκε 7094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
PRS CASE
« στις: 23/10/09, 16:26 »
γεια σας μολις 8α παρω μια prs se custom 22 8α η8ελα ρωτισο 8ηκη 8ελει lp style η st style η μηπως υπαρχει prs style
αυτη ειναι η κι8αρα http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_gbk_trem.htm

επεισης να την παρε με τρεμολο η οχι??

ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #1 στις: 24/10/09, 13:47 »
δεν μπορείς να ρωτάς αν θα την πάρεις με τρέμολο ή όχι γιατί εσύ θα την παίξεις κ όχι εμείς! :)
τώρα...αν θες να πεις τι περίπου είδος μουσικής παίζεις, τι κομμάτια κτλ κτλ...και θα σε συμβουλέψουν πολλά παιδία από εδώ σχετικά με το τρέμολο...
αλλά κυρίως δες, τα κομμάτια που παίζεις, η μουσική που παίζεις...χρειάζεται τρέμολο?
αν ναι...τότε βάλε

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #2 στις: 25/10/09, 21:30 »
καλησπερα φιλε .καταρχας η κιθαρα που θες ειναι πολυ καλη κιθαρα.οσο αφορα τη θηκη πιστευω οτι πρεπει να τη δοκιμασεις ετσι ωστε η κιθαρα να καθεται καλα μεσα(ασχετα αν εγω προτιμω τις lp θηκες).και τελος το τρεμολο επειδη δεν ειναι floyd rose νομιζω δεν θα εχεις προβληματα.εγω προτιμω τρεμολα 2 σημειων οπως ειναι αυτο παρα σταθερες γεφυρες(αν και δεν το χρησιμοποιω πολυ).ευχομαι καλοπαιχτη

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #3 στις: 25/10/09, 22:24 »
Eλπίζω να μην την πάρεις από τον Thomann... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #4 στις: 25/10/09, 22:38 »
Eλπίζω να μην την πάρεις από τον Thomann... ;)
+1  dv247????
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #5 στις: 25/10/09, 23:35 »
Eννοείται...

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-electric-guitar-gray-black-tremolo--34926

300 και κάτι Ευρώ φτηνότερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #6 στις: 27/10/09, 08:38 »
Eννοείται...

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-electric-guitar-gray-black-tremolo--34926

300 και κάτι Ευρώ φτηνότερα.

 :o :o :o
Απίστευτο!!!

Αγαπητέ Απόλλων, αναρωτιέμαι αν ισχύει στις κιθάρες όπως έχω ακούσει, ότι και αυτές χρήζουν διαλογής απο οικονομικά έως και ακριβά μοντέλα.
Και τα οποία δημιουργούν τέτοιες μεγάλες διαφορές.
Δηλαδή απο εμφάνιση δεν έχουν διαφορά αλλά έχουν στο sustain, στο παίξιμο και στην συνολική αίσθηση του οργάνου!
Αυτό το έχω δει και στην δικιά μου σε σχέση με άλλη μια ίδια που είχα δοκιμάσει απο ένα άλλο παληκάρι (epiphone LP goth χωρίς τρεμολο η δικιά μου με τρέμολο η δική του) και είχε διαφορά επιλήψημη στον ήχο που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω που οφείλεται. Και την οποία είχε αγοράσει 150 ευρω φθηνότερα απο όσο κόστιζε η δικιά μου (περίπου 600 ευρώ) πριν 2-3 χρόνια.
σημ: την είχαμε πάρει σε κοντινό διάστημα εγώ μεταχειρισμένη και εκείνος καινούρια.

επειδή ενδιαφέρομαι καιρό για PRS (απο SE και πάνω) και το ψάχνω το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/09, 08:43 από AtticanSky »
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #7 στις: 27/10/09, 09:40 »
ΟΦ ΤΟΠΙΚ >>> Αγαπητε φιλε Αττικαν...για να λυθουν οι απορριες σου την Τεταρτη ελα για καφε απο το σπιτι (αν δεν κανεις παρελαση χεχεχεχε)... ;) Να κανουμε τεστ ντραιβ σε prs, msd και οτι αλλο διαθετει το φτωχικο πλην τιμιο στουντιακι μμμ.

 ;) 8)

Οι se εχουν μεγαλη διαφορα απο το σκετο prs οχι οση μπορει εχει η σκουαιερ με Φεντερ αλλα στα ματια και στ αυτια μου εχει ουσιαστικη διαφορα.  Ειναι και ο λογος που προτιμησα να παρω ακριβοτερο μοντελο με χ4 διαφορα τιμης.

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #8 στις: 27/10/09, 13:07 »
ΟΦ ΤΟΠΙΚ >>> Αγαπητε φιλε Αττικαν...για να λυθουν οι απορριες σου την Τεταρτη ελα για καφε απο το σπιτι (αν δεν κανεις παρελαση χεχεχεχε)... ;) Να κανουμε τεστ ντραιβ σε prs, msd και οτι αλλο διαθετει το φτωχικο πλην τιμιο στουντιακι μμμ.
 ;) 8)
Οι se εχουν μεγαλη διαφορα απο το σκετο prs οχι οση μπορει εχει η σκουαιερ με Φεντερ αλλα στα ματια και στ αυτια μου εχει ουσιαστικη διαφορα.  Ειναι και ο λογος που προτιμησα να παρω ακριβοτερο μοντελο με χ4 διαφορα τιμης.

Αμέ γιατί όχι! μιλάμε!  :)

Όμως επιπλέον ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους PRS για to stoptail! Μου φαίνεται σταθερό και αναρωτιέμαι τι παίζει με το intonation όπως επίσης αν είναι καλύτερο σε sustain απλή γέφυρα τύπου LP.
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #9 στις: 28/10/09, 00:16 »
Αγαπητέ Απόλλων, αναρωτιέμαι αν ισχύει στις κιθάρες όπως έχω ακούσει, ότι και αυτές χρήζουν διαλογής απο οικονομικά έως και ακριβά μοντέλα.
Και τα οποία δημιουργούν τέτοιες μεγάλες διαφορές.
Δηλαδή απο εμφάνιση δεν έχουν διαφορά αλλά έχουν στο sustain, στο παίξιμο και στην συνολική αίσθηση του οργάνου!
Αυτό το έχω δει και στην δικιά μου σε σχέση με άλλη μια ίδια που είχα δοκιμάσει απο ένα άλλο παληκάρι (epiphone LP goth χωρίς τρεμολο η δικιά μου με τρέμολο η δική του) και είχε διαφορά επιλήψημη στον ήχο που ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω που οφείλεται. Και την οποία είχε αγοράσει 150 ευρω φθηνότερα απο όσο κόστιζε η δικιά μου (περίπου 600 ευρώ) πριν 2-3 χρόνια.
σημ: την είχαμε πάρει σε κοντινό διάστημα εγώ μεταχειρισμένη και εκείνος καινούρια.

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις. Σίγουρα αν πιάσεις στα χέρια σου δέκα κιθάρες θεωρητικά ίδιες (εννοώ το ίδιο μοντέλο) θα δεις, θα αισθανθείς και θα ακούσεις κάποιες διαφορές. Αυτό έχει σχέση με διάφορους παράγοντες όπως θέματα που αφορούν την ποιότητα κατασκευής (σε πιό φτηνές κιθάρες είναι πιο πιθανό να βρεις κομμάτια που δεν έχουν το αναμενόμενο επίπεδο ποιότητας λόγω πλημμελούς ποιοτικού ελέγχου στο εργοστάσιο), το σωστό setup (αν έχει τύχει ποτέ να δώσεις μια κιθάρα σου για service και σού έκανα σωστή δουλειά, θα έχεις αντιληφθεί πώς παίζει το όργανο πριν και μετά το σετάρισμα) και διάφορα άλλα. Στο παράδειγμα που έδωσες, μια κιθάρα καινούργια που έχει ρυθμιστεί στοιχειωδώς καλά από το μαγαζί είναι πιθανό να παίζει καλύτερα από μια μεταχειρισμένη αν η τελευταία δεν έχει προσεχθεί από πλευράς μεταχείρισης και τακτικού setup. Δεν είναι όμως αυτό που δημιουργεί τις διαφορές, εκτός αν υποψιάζεσαι ότι όλες οι PRS SE που πουλάει ο Thomann είναι άψογες ενώ αυτές που πουλάει το DV247 είναι για πέταμα. Τουλάχιστον από τη δική μου εμεπιρία μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει. Ένα μέλος του Κιθάρα που απέκτησε πρόσφατα μια PRS SE από το DV247 θα μπορούσε επίσης να σού το βεβαιώσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #10 στις: 29/10/09, 21:18 »
καλησπερα.συμφωνω απολυτα φιλε απολλωνα αλλα ειναι και κατι αλλο.δεν ειναι η ποιοτητα κατασκευης μονο.σε μια παρτιδα κιθαρες δεν μπορει οι μισες να ειναι καλες και οι αλλες μισες ..μαπα.. εξαιτιας κατασκευης διοτι ειναι ολα βιομηχανοποιημενα.βασικο ρολο παιζει το ξυλο.μια παρτιδα ξυλου φτιαχνει καμποσες κιθαρες.μια αλλη παρτιδα ιδιο ξυλο αλλα αλλο δεντρο φτιαχνει ιδιες κιθαρες αλλα υπαρχουν ακουστικες διαφορες.και αυτο διοτι ποτε 2 δεντρα ολοιδια δεν εχουν το ιδιο ξυλο.και αυτο φαινεται ξεκαθαρα σε ακουστικα οργανα οπου ενα καπακι αναλογως την τοποθεσια που μεγαλωσε το δεντρο και τον τροπο διατηρησης του εχει και διαφορετικο ηχο.ελατο μεν τα καπακια αλλα ολα τα ελατα δεν ειναι ιδια ουτε καν αυτα που μεγαλωνουν διπλα -διπλα.επισης τα χρωματα στις ιδιες κιθαρες επηρεαζουν διοτι ολα τα χρωματα δεν εχουν ιδια πυκνοτητα με αποτελεσμα ηχητικες διαφορες.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #11 στις: 29/10/09, 21:46 »
δηλαδη τι διαφορα θα εχει στον ηχο με η χωρις τρεμολο?? και το sustain τοσο πολυ διαφορα θα εχει??

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #12 στις: 01/11/09, 20:46 »
μια κιθαρα με τρεμολο η χωρις ειναι σιγουρο οτι θα εχει διαφορα στον ηχο.κανεις δεν μπορει να σου πει αν ο ηχος θα ειναι καλυτερος η χειροτερος με τρεμολο.πρεπει να εχεις 2 ιδιες κιθαρες μια με τρεμολο και μια χωρις και να κρινεις μονος σου. διαφορα θα υπαρχει σιγουρα.αλλο πραμα η σταθερη γεφυρα αλλο το τρεμολο με τα ελλατηρια και ολοκληρο μηχανισμο.το ιδιο ισχυει και με το sustein.κανεις δεν μπορει να σου πει αν θα εχει περισσοτερο sustein με τρεμολο η χωρις.ολα ειναι θεμα κιθαρας και ξυλων.αλλιως θα παιζαμε ολοι με την ιδια κιθαρα.δυστηχως φιλε η δουλεια θελει ψαξιμο πολυ και δοκιμες

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #13 στις: 08/11/09, 01:48 »
Eννοείται...

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-electric-guitar-gray-black-tremolo--34926

300 και κάτι Ευρώ φτηνότερα.

Πραγματικα τεραστια διαφορα τιμης...σε σημειο ανησυχιας...γιατι αραγε?
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #14 στις: 08/11/09, 02:46 »
Να αναρωτηθώ και εγώ! Είναι η ίδια κιθάρα ή έχει γίνει κάποιο λάθος στην τιμή ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #15 στις: 08/11/09, 10:46 »
Δεν καταλαβαίνω το λόγο για τόση δυσπιστία και ανησυχία. Οι τιμές στην Αγγλία πάντα ήταν χαμηλότερες από Ελλάδα και τον τελευταίο χρόνο λόγω της αλλαγής ισοτιμίας μεταξύ Ευρώ και Αγγλικής λίρας είναι καλύτερες και από τα Γερμανικά μαγαζιά. Εξάλλου το Digital Village είναι μια γνωστή αλυσίδα με 7-8 καταστήματα στη νότια Αγγλία. Δεν είναι κάποιο άγνωστο μαγαζάκι της γειτονιάς ώστε να προκαλεί υποψίες. Κάποια μέλη του forum έχουν κάνει αγορές από το συγκεκριμένο κατάστημα και απ' ό,τι λένε οι ίδιοι ήταν πολύ ευχαριστημένοι με τις τιμές και την εξυπηρέτηση. Και δεν είναι το μόνο κατάστημα που διαθέτει τις PRS SE σε αυτή την τιμή. Θα μπορούσα να δώσω links για αρκετά άλλα καταστήματα που έχουν την Custom γύρω στις 400 με 410 λίρες και τη Singlecut ακόμα πιο φτηνά. Ας σταματήσουν λοιπόν οι αβάσιμες υποψίες και τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/09, 11:01 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #16 στις: 08/11/09, 11:30 »
Απολλώνιε, δεν πρόκειται πέρι ανησυχίας ή δυσπιστίας. Πρόκειται για μία καθαρότατη απορία, σε μία τεράστια διαφορά τιμής. Θα ανυσηχούσα, έαν σκεφτόμουνα πως η κιθάρα δεν είναι PRS, αλλά κάποια replica, όπως πολλές φορές έχει συζητηθεί αυτό το θέμα στο φόρουμ. Επειδή τις περισσότερες φορές που έχει συζητηθεί το θέμα ηλεκτρικής κιθάρας, πέρα σκουπόξυλων, έχει τονιστεί, ότι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, το σχήμα, το ξύλο κτλπ, αλλά τα ηλεκτρικά και οι μαγνήτες που θα φοράει το όργανο, μιλώντας πάντα για τον ήχο και όχι για το πόσο βολικό είναι το όργανο στο παίξιμο, ίσως ναι οκ μια κιθάρα της ίδιας εταιρείας, των 400 ευρώ να παίζει το ίδιο με μία κιθάρα των 700ευρώ αλλά ίσως και των 1000ων ευρώ. Αυτό που αναρωτιόμαστε όμως είναι, άσχετα με το πόσο καλός είναι ο ήχος της, έχει γίνει η ίδια δουλειά για να κατασκευαστεί η φθηνότερη κιθάρα ? έχουν χρησιμοποιηθεί ίδια ποιότητα ξύλων ? και αυτό δεν αφορά το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά την ίδια την PRS. Ή απλώς το ίδιο το κατάστημα για κάποιο λόγο κατάφερε απλώς να κλείσει για κάποιους άγνωστους σε εμάς λόγους μία καλή συμφωνία με την PRS ? Και έαν τελικά, δεν είναι τίποτα από όλα αυτά, μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε, γιατί o Thomman, την έχει τόσο ακριβά, ενώ τόσα άλλα μαγαζιά, όπως αναφέρεις, την έχουν πολύ φθηνότερα ? Διότι φίλε μου, αν δεν είναι θέμα οικονομικής συμφωνίας, εσένα δεν σε κάνουν να απορείς 300ευρώ κάτω ή 300ευρώ πάνω ?
Στην PRS 513 παίζει διαφορά 1000Ευρω! χαχαχαχα
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #17 στις: 08/11/09, 12:05 »
Απολλώνιε, δεν πρόκειται πέρι ανησυχίας ή δυσπιστίας. Πρόκειται για μία καθαρότατη απορία, σε μία τεράστια διαφορά τιμής. Θα ανυσηχούσα, έαν σκεφτόμουνα πως η κιθάρα δεν είναι PRS, αλλά κάποια replica, όπως πολλές φορές έχει συζητηθεί αυτό το θέμα στο φόρουμ. Επειδή τις περισσότερες φορές που έχει συζητηθεί το θέμα ηλεκτρικής κιθάρας, πέρα σκουπόξυλων, έχει τονιστεί, ότι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, το σχήμα, το ξύλο κτλπ, αλλά τα ηλεκτρικά και οι μαγνήτες που θα φοράει το όργανο, μιλώντας πάντα για τον ήχο και όχι για το πόσο βολικό είναι το όργανο στο παίξιμο, ίσως ναι οκ μια κιθάρα της ίδιας εταιρείας, των 400 ευρώ να παίζει το ίδιο με μία κιθάρα των 700ευρώ αλλά ίσως και των 1000ων ευρώ. Αυτό που αναρωτιόμαστε όμως είναι, άσχετα με το πόσο καλός είναι ο ήχος της, έχει γίνει η ίδια δουλειά για να κατασκευαστεί η φθηνότερη κιθάρα ? έχουν χρησιμοποιηθεί ίδια ποιότητα ξύλων ? και αυτό δεν αφορά το συγκεκριμένο κατάστημα, αλλά την ίδια την PRS. Ή απλώς το ίδιο το κατάστημα για κάποιο λόγο κατάφερε απλώς να κλείσει για κάποιους άγνωστους σε εμάς λόγους μία καλή συμφωνία με την PRS ? Και έαν τελικά, δεν είναι τίποτα από όλα αυτά, μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε, γιατί o Thomman, την έχει τόσο ακριβά, ενώ τόσα άλλα μαγαζιά, όπως αναφέρεις, την έχουν πολύ φθηνότερα ? Διότι φίλε μου, αν δεν είναι θέμα οικονομικής συμφωνίας, εσένα δεν σε κάνουν να απορείς 300ευρώ κάτω ή 300ευρώ πάνω ?
Στην PRS 513 παίζει διαφορά 1000Ευρω! χαχαχαχα


Κατ' αρχήν θέτεις το θέμα σε εντελώς λανθασμένη βάση. Εδώ δεν μιλάμε για μια κιθάρα των 400 και μία άλλη των 700 Ευρώ. Μιλάμε για την ίδια κιθάρα, την οποία ένα κατάστημα πουλάει για 400 Ευρώ και ένα άλλο για 700. Και φαίνεται να μην καταλαβαίνεις ότι τα μαγαζιά που την πουλάνε στην τιμή των 400 Ευρώ είναι όλα Βρετανικά, ενώ σε όλα τα Γερμανικά μαγαζιά οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να αποτελεί τουλάχιστον μια ένδειξη ότι το ζήτημα έχει σχέση με νομισματικές ισοτιμίες και όχι με τυχόν συμφωνίες μεταξύ εταιρίας και καταστημάτων, διαφορές στην ποιότητα των κομματιών και όσα άλλα έχουν αναφερθεί στην παρούσα συζήτηση. Το αναμφισβήτητο γεγονός είναι ότι τα 400 Ευρώ είναι η τιμή Αγγλίας για τη συγκεκριμένη κιθάρα, όχι μόνο στο DV247 αλλά και σε πολλά άλλα μαγαζιά όπως το Guitarbitz, το Millenium Music, το GAK, το iMuso, και άλλα που μού διαφεύγουν. H νομισματική ισοτιμία είναι ακριβώς ο λόγος που στα πιο ακριβά μοντέλα της PRS η διαφορά τιμής ανάμεσα σε Αγγλία και Γερμανία αυξάνεται αναλογικά ώστε να φτάνει τα 1000 Ευρώ σε κάποια μοντέλα. Λογικό είναι αν η διαφορά σε ένα μοντέλο 400 λιρών είναι 250-300 λίρες, σε ένα άλλο μοντέλο που κοστίζει 1500 λίρες να φτάνει ή και να ξεπερνά τις 1000 λίρες. Πριν ένα χρόνο περίπου, όταν η ισοτιμία Λίρας-Ευρώ ήταν στο 1,5 ή λίγο πιο κάτω, τέτοιες διαφορές δεν υπήρχαν ή τουλάχιστον ήταν πολύ μικρότερες, σε βαθμό που να θεωρούνταν φυσιολογικές. Η μετέπειτα αλλαγή της ιστοτιμίας υπέρ του Ευρώ ήταν ο λόγος που τα Βρετανικά μαγαζιά (κυρίως το Digital Village αλλά και αρκετά άλλα) ήρθαν στο προσκήνιο τους τελευταίους μήνες λόγω των ανταγωνιστικών τους τιμών, ενώ παλιότερα δεν υπήρχε καμία αναφορά στην Βρετανική αγορά σε αυτό το forum.

Θα συμβούλευα λοιπόν όσους σκέφτονται την αγορά μιας PRS να το πράξουν χωρίς καμία ανησυχία, αν όχι από το DV247 τότε από οποιοδήποτε άλλο Αγγλικό κατάστημα αποστέλει τα προϊόντα του στην Ελλάδα σε λογικές τιμές. Σε λίγο καιρό τα πράγματα (και οι τιμές) μπορεί να αλλάξουν. Μετά θα δούμε ποιός γελάει καλύτερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/09, 12:49 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #18 στις: 08/11/09, 17:21 »
Απόλλωνα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κι έτσι είναι το όλο ζήτημα. Όλα έχουν σχέση με τις ισοτιμίες.
Το μόνο περίεργο είναι πως η ισοτιμία ευρώ/δολάριο είναι περίπου στο 1,5 ενώ Λίρα Αγγλίας/Δολάριο = 1,7
Αν υποθέσουμε πως μία prs custom 24 κοστολογείται 500$ από το musiansfriend, τότε με τις προαναφερθείσες ισοτιμίες
θα κοστίζει περίπου 300λίρες αγγλίες και αντίστοιχα 333€.
Τα μεταφορικά για να φτάσει η κιθάρα Γερμανία και Αγγλία αντίστοιχα νομίζω πως θα ανέρχονται περίπου στο ίδιο ποσό.
Θέλω να καταλήξω λοιπόν πως οι σχέσεις των ισοτιμιών δεν δικαιολογούν απόλυτα την διαφορά αυτή που βλέπουμε.
Σαφέστατα και δεν τίθεται θέμα υποψίας σε καμία εταιρεία. Προφανώς διαφορετικές πολιτικές, διαφορετικοί προμηθευτές ή
διαφορετικά περιθώρια κέρδους ή κάτι άλλο.
Πάντως o thomann είναι σχεδόν σίγουρο πως είναι απαράδεκτα ακριβώς για την εν λόγω κιθάρα.
Μέχρι και ο Ζόζεφ 712€ την έχει.:(
Αυτά. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με γιατί τα έκανα και λίγο βιαστικά είναι η αλήθεια.
cu

http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=32&cat1id=13&cat2id=51&id=2144#
http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_gbk_trem.htm
http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-electric-guitar-gray-black-tremolo--34926

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #19 στις: 08/11/09, 17:49 »
Ακριβως οπως το λεει ο Απολλωνας...
Αγορασα Prs se tremonti προς 325 ευρω....Τον ιανουαριο που ειχε φτασει στο 1,1 η ισοτιμια ,και κοστιζε 300  παρα κατι λιρες η tremonti...(πριν γινει επανατιμολογιση....)

και η κιθαρα ειναι απιστευτη...Εννοειται οτι δεν τιθονται θεματα περι γνησιοτητας...Απλα ειναι ολα θεμα ισοτιμιων..οταν ειχε η λιρα 1,5+ παλι ηταν πιο φθηνα (πχ αν ειχε τοτε 300 λιρες επι 1,5 θα ηταν αυτοματα 450 ευρω αρα δεν θα το σκεφτοσασταν τοσο....)
Οποτε απο το dv αγοραζετε αφοβα...

Γιατι ειναι απαραδεκτα ακριβω το thoman για την κιθαρα???
Πρεπει δλδ αναγκαστικα να ειναι φθηνοτερο απο το αντιστοιχο ελληνικο καταστημα??
Την tremonti Μου την εδινε εδω χανιωτικο καταστημα μαζι με την θηκη στα 580 ,οταν στο θομαν εχει 589....αλλο το ποσο την πηρα εγω τελικα ...(340 μαζι με τα μεταφορικα αν θυμαμαι)....

Και για αλλα πραγματα που εχω κοιταξει ανα καιρους εχει σε καποια παρομοιες τιμες με τις ελληνικες...
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #20 στις: 08/11/09, 19:07 »
Απόλλωνα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου κι έτσι είναι το όλο ζήτημα. Όλα έχουν σχέση με τις ισοτιμίες.
Το μόνο περίεργο είναι πως η ισοτιμία ευρώ/δολάριο είναι περίπου στο 1,5 ενώ Λίρα Αγγλίας/Δολάριο = 1,7
Αν υποθέσουμε πως μία prs custom 24 κοστολογείται 500$ από το musiansfriend, τότε με τις προαναφερθείσες ισοτιμίες θα κοστίζει περίπου 300λίρες αγγλίες και αντίστοιχα 333€.
Τα μεταφορικά για να φτάσει η κιθάρα Γερμανία και Αγγλία αντίστοιχα νομίζω πως θα ανέρχονται περίπου στο ίδιο ποσό.
Θέλω να καταλήξω λοιπόν πως οι σχέσεις των ισοτιμιών δεν δικαιολογούν απόλυτα την διαφορά αυτή που βλέπουμε.
Σαφέστατα και δεν τίθεται θέμα υποψίας σε καμία εταιρεία. Προφανώς διαφορετικές πολιτικές, διαφορετικοί προμηθευτές ή διαφορετικά περιθώρια κέρδους ή κάτι άλλο.
Πάντως o thomann είναι σχεδόν σίγουρο πως είναι απαράδεκτα ακριβώς για την εν λόγω κιθάρα. Μέχρι και ο Ζόζεφ 712€ την έχει.:(
Αυτά. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με γιατί τα έκανα και λίγο βιαστικά είναι η αλήθεια.
cu

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. Κατ' αρχήν η Αμερικάνικη αγορά ήταν πάντα φτηνότερη από την Ευρωπαϊκή, και όχι μόνο στα μουσικά όργανα, ούτε μόνο στα είδη που κατασκευάζονται στην Αμερική, οπότε η αντιστοιχία τιμών στην Αμερική και στην Ευρώπη απλά δεν έχει κανένα νόημα. Δεύτερον, δεν βλέπω από πού προκύπτει ότι οι κιθάρες αυτές έρχονται στα Ευρωπαϊκά καταστήματα λιανικής πώλησης από την Αμερική, ώστε να έχει σχέση η ισοτιμία του δολαρίου. Τα όργανα αυτά κατασκευάζονται στην Κορέα και είναι πιο λογικό να υποθέσουμε ότι η διανομή τους στην παγκόσμια αγορά γίνεται από ένα τοπικό δίκτυο και όχι ότι πρέπει να πάνε στην Αμερική όπου είναι η έδρα της PRS και απο εκεί να αποσταλούν στα σημεία λιανικής πώλησης, υπερδιπλασιάζοντας ουσιαστικά την απόσταση και ο κόστος των μεταφορικών. 

Τέλος και πιο σημαντικό ίσως, με όσα είπα παραπάνω δεν εννοούσα φυσικά ότι η νομισματική ισοτιμία και μόνο αυτή καθορίζει τις τιμές, πολύ δε περισσότερο την τιμολογιακή πολιτική των διαφόρων καταστημάτων. Είπα ότι η αλλαγή της νομισματικής ισοτιμίας που συντελέσθηκε τον τελευταίο χρόνο διαμόρφωσε τις διαφορές των τιμών κάποιων προϊόντων στα επίπεδα που είναι σήμερα και έκανε κάποιες χώρες (βλ. Αγγλία) πιο προσιτές για αγορές από το εξωτερικό σε σχέση με άλλες (Γερμανία) που ήταν παραδοσιακά φτηνότερες. Σίγουρα στην τελική διατίμηση ενός προϊόντος παίζουν ρόλο ένα σωρό παράγοντες που δεν χρειάζεται (ούτε μπορώ) να αναλύσω εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/09, 19:28 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #21 στις: 08/11/09, 19:50 »
Απόλλων για την παραγωγή και διανομή από Αμερική είναι δικό μου το λάθος γιατί στο μυαλό μου είχα τις αμερικάνικες PRS και όχι τη σειρά SE.
Σαφέστατα και η τελική διατίμηση ενός προϊόντος καθορίζεται από διάφορους παράγοντες (όπως ήδη προανέφερα και από άλλους που δεν γνωρίζω) παρόλ'αυτά η διαφορά μεταξύ thomann και dv247 είναι εντυπωσιακή και σίγουρα δεν είναι θέμα ισοτιμίας απλά. Με τα λεγόμενά σου απλά κατάλαβα ότι ως αιτία της διαφοράς τιμής θεωρείς την ισοτιμία αποκλειστικά, κάτι που δεν εξηγείται απόλυτα με τους αριθμούς.

@ed_hunter
Σαφέστατα και ο thomann δεν είναι απαράδεκτα ακριβός επειδή ο Ζοζέφ την έχει φθηνότερη.
Είναι απαράδεκτα ακριβός επειδή είναι τεράστια η διαφορά σε σχέση με το dv247 που για εμένα προσωπικά δεν μπορεί να δικαιολογηθεί. Επειδή οι σχέσεις ισοτιμίας δεν το δικαιολογούν και επειδή (φαντάζομαι χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) δεν είναι δυαντόν να υπάρχουν τέτοιες τρελές διαφορές ως προς το κόστος προμήθειας των προϊόντων.
Παραπέρα παρατηρείς ότι μία επιχειρήση που έχει τη δυνατότητα να κάνει μαζικές αγορές και να πετυχαίνει χαμηλές τιμές αγοράς (και συνεπώς πώλησης) έχει υψηλότερες τιμές από ένα κατάστημα των Αθηνών που δεν έχει αυτές τις δυνατότητες. Μάλιστα σε όλα τα υπόλοιπα όργανα ο thomann παραμένει φθηνότερος.
Για τις δικές μου τουλάχιστον γνώσεις, ο thomann είναι ιδιαίτερα ακριβός στη συγκεκριμένη κιθάρα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε καχύποπτοι πως κάτι περίεργο συμβαίνει.
Μία πιθανή εξήγηση ίσως να έχει να κάνει με την περίοδο αγοράς της συγκεκριμένης σειράς PRS SE και με την ισχύσουσα τότε ισοτιμία. 
Αυτά.
cu


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #22 στις: 08/11/09, 21:12 »
Φίλε Απόλλωνα, το αντελείφθειν πολύ καλά ότι πρόκειται για την ίδια ακριβώς κιθάρα, γι αυτό και αμέσως μετά κοίταξα, πάλι PRS (αλλά διαφορετικό μοντέλο) στο Dv και την ίδια στον Thomman, διαπιστώνοντας κοντά 1000ευρώ διαφορά. Βεβαίως δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό αντίστοιχα και σε άλλες μάρκες ή συμβαίνει ? Πιστεύω όπως λέει και ο Mistral ότι κάτι παραπάνω συμβαίνει από μία απλή νομισματική διαφορά. Τώρα όσον αφορά, το μετά θα δούμε ποιος θα γελάει καλύτερα, μακάρι να συμβεί κάτι τέτοιο για να μπορούμε όλοι να αγοράζουμε ποιοτικές κιθάρες σε νορμάλ τιμές. Ελπίζω βέβαια αυτό να μην επιβαρύνει αυτούς που εργάζονται σε αυτό το τομέα, βλέπε κάποια θέματα που είχανε αναφερθεί οι καταστάσεις στην Cort. Χωρίς βέβαια να λέω, ότι τώρα που είναι ακριβότερες, η διαφορά στα χρήματα πάει στους μισθούς των εργατών.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: PRS CASE
« Απάντηση #23 στις: 12/12/09, 02:20 »
μαγγες γεια σας πριν λιγο καιρο ρωτουσα για αυτη την κιθαρα.....τελικα την πηρα......απο το dv247 δεν υπηρξε κανενα προβλημα και δεν ειναι σιγουρα ρεπλικα.........τι παιζει με το thoman δεν ξερω.....αν δειτε ολα τα μαγαζια και αμερικανικα την εχουν περιπου στα 400-450ε αρα δεν νομιζω να ναι η πτωση της λυρας που οφειλεται στην χαμηλη τιμη της οσον αφορα το dv γιατι αν ηταν ετσι επρεπε να υπαρχει αναλογη μειωση τιμων σε ολα τα προιοντα και δεν ειναι ετσι........το καταστημα ειναι αξιοπιστο και οποιος θελει να παραγγειλει υπαρχει και ενας ελληνας εκει ισως εχω το μειλ του ακομα...που θα σας εξυπηρετισει...............

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 00:51
από zeromancer
3 Απαντήσεις
3276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 21:57
από TheChoulakos
4 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 21:17
από JimiDS
4 Απαντήσεις
4902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 11:40
από zeromancer
0 Απαντήσεις
2164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 22:50
από bill_x
2 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 20:48
από m@ster k@frer
12 Απαντήσεις
5751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 15:43
από adr1anos
13 Απαντήσεις
4531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/13, 12:41
από neeckos
6 Απαντήσεις
5124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/15, 13:22
από Mistral
15 Απαντήσεις
7410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/16, 13:48
από neeckos