Αποστολέας Θέμα: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X  (Αναγνώστηκε 5197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« στις: 04/04/09, 16:13 »
Γεια σας παιδια,θελω να κανω τον εξης συνδιασμο δλδ την gt-10 με δυο cube των 15 watt εκαστος (για την στερεο φαση) σε flat ρυθμισεις και οι δυο και οτιδηποτε αλλο θα γινεται απο την πεταλιερα...Τον δοκιμασα τον συνδιασμο και δεν μου φανηκε καθολου ασχημος και απο την αλλη ειναι και μια ψιλοοικονομικη λυση...

Θα ηθελα τις γνωμες σας η και προτασεις..

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #1 στις: 04/04/09, 16:32 »
Γιατι stereo?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #2 στις: 04/04/09, 16:33 »
για τα stereo effects της πεταλιερας....Γιατι οχι?? ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/09, 21:43 από Status Seeker »

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #3 στις: 06/04/09, 14:46 »
Κανεις ρε παιδια?? ???

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #4 στις: 06/04/09, 14:59 »
A) Tο δοκίμασες
Β) Είναι οικονομικό
Γ) Σου αρέσει (Το βασικότερο)

Τί παραπάνω θες βρε παλικάρι? Τη βούλα του kithara?

Οι μόνες προσωπικές ενστάσεις είναι στο γεγονός οτι θα πέφτει  COSM πάνω σε COSM. Αν και απο όσο θυμάμαι, τα cube, έχουν την επιλογη της παράκαμψης της προενίσχυσης.

Ε, και απο κει κι πέρα, αμα είσαι ευχαριστημένος με τα 8" ηχεία, με 'γειά σου, με χαρά σου..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #5 στις: 06/04/09, 15:23 »
Εχεις δικιο απλα ηθελα και μια παραπανω γνωμη η και προταση για κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα...thanks anyway ;) ;) 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #6 στις: 06/04/09, 17:57 »
Βασικα εχω την (προσωπικη) αισθηση οτι το stereo effect για να λειτουργησει σωστα πρεπει να ειναι αρκετα απομακρυσμενες οι δυο σου πηγες,δηλαδη στην περιπτωση σου τα ενισχυτακια σου.Αν τους τοποθετησεις ας πουμε τον εναν πανω στον αλλον παει χαμενη η στερεοφωνια.Σε δευτερη φαση εχω αμφιβολιες αν το εν λογο σετ απ θα λειτουργησει υπο συνθηκες λαιβ (αν βεβαια σε ενδιαφερει κατι τετοιο) λογω μικρης ισχυος και των 8" ηχειων.Το βρισκω ελκυστικη λυση για πειραματισμους αλλα αμφιβαλω αν θα λειτουργησει σε ''πολεμικες'' συνθηκες προβας/λαιβ.Απο προσωπικη εμπειρια σε στερεο σεταπ (rack gear) ειχα μονιμο προβλημα στα λαιβ γιατι επρεπε να πεισω τον καθε ηχοληπτη να παρει ηχο με δυο μικροφωνα (ενα σε καθε ηχειο) και να τα σεταρει και σωστα.Αφετερου ειναι λιγα τα μεγαλα stages ουτως ωστε να μπορεις να στήσεις σωστα το στερεο σεταπ σου....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #7 στις: 06/04/09, 18:34 »
Εννοειται οτι δεν θα τοποθετηθουν το ενα πανω στο αλλο!! ;) ;)Το θεμα ειναι η αποσταση και η θεση του καθενος...Αλλα αυτο λογικα θα θελει λιγο ψαξιμο.Απο θεμα live κ προβας δεν προβληματιζομαι μιας και θα ειναι μονο για το σπιτι(αν και πιστευω οτι βγαζουν προβα ψιλοανετα) αυτο το set οποτε no worries...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #8 στις: 06/04/09, 20:50 »
...ε τοτε μη το σκεφτεσαι.... :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #9 στις: 06/04/09, 21:03 »
Ίσως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις για δύο active monitors, αντί για δύο ενισχυτές και μάλιστα σχετικά μικρούς. Έτσι θα έχεις καλύτερη απόδοση των ήχων που βγάζει η πεταλιέρα σου, η οποία είναι πολύ καλή, ενώ με με τη λύση που σκέφτεσαι κάποια πράγματα θα χάνονται ή θα αλλοιώνονται από το ιδιαίτερο ηχόχρωμα των ενισχυτών. Κοίτα αυτή τη συζήτηση όπου ο Aδριανός το αναλύει πολύ διεξοδικά το θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #10 στις: 06/04/09, 22:55 »
Αρχικα ετσι το σκεφτομουν δλδ πεταλιερα-δυο active monitors και μια μικρη κονσολα(μαλλον αχρηστη θα ηταν)αλλα το συζητησα με το παιδι που εχει το μαγαζι και μου προτεινε τους cube γιατι με τα monitors απ'οτι μου ειπε με λιγα λογια αν φτιαξω ενα ηχο και χρησιμοποιησω μετα την πεταλιερα για ενα live πχ ο ηχος θα βγει οτι να ναι σε σχεση με αυτον που εφτιαξα....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #11 στις: 06/04/09, 23:38 »
Αρχικα ετσι το σκεφτομουν δλδ πεταλιερα-δυο active monitors και μια μικρη κονσολα(μαλλον αχρηστη θα ηταν)αλλα το συζητησα με το παιδι που εχει το μαγαζι και μου προτεινε τους cube γιατι με τα monitors απ'οτι μου ειπε με λιγα λογια αν φτιαξω ενα ηχο και χρησιμοποιησω μετα την πεταλιερα για ενα live πχ ο ηχος θα βγει οτι να ναι σε σχεση με αυτον που εφτιαξα....

Θα έλεγα ότι μάλλον το αντίθετο ισχύει. Από τη στιγμή που παίζεις σε δύο μόνιτορ, θα μπορείς να ακούς ακριβώς τον ήχο που βγάζει η πεταλιέρα, χωρίς άλλη τροποποίηση στην πορεία. Αν το μαγαζί για το οποίο μιλάς έχει εγκατάσταση PA, τότε ο ήχος που θα ακούς θα είναι πιο κοντά σε αυτόν που θα πετυχαίνεις με τα monitor παρά με τους Cube. Αυτό που σού είπαν για τον ήχο σε live θα ίσχυε αν χρησιμοποιείς την πεταλιέρα σε ενισχυτές διαφορετικούς απ' αυτούς που έχεις στο σπίτι. Αν λοιπόν, όπως είπες αρχικά, σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο rig μόνο στο σπίτι και δεν έχεις ακριβώς το ίδιο και στα live, ούτως ή άλλως δεν θα πρέπει να περιμένεις να είναι και ο ήχος σου ο ίδιος στο μαγαζί.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #12 στις: 07/04/09, 01:09 »
Μαλλον εχει γινει παρεξηγηση,το μαγαζι που ενεφερα ειναι αυτο απ'οπου θα τα παρω οχι καποια μουσικη σκηνη! ;)Το θεμα ομως ειναι ποια θα ειναι η καλυτερη λυση monitors η cube??? ???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #13 στις: 07/04/09, 08:52 »
Έχεις δίκιο, άλλο κατάλαβα εγώ. Όπως και να έχει το θέμα όμως, τελικά αυτό που έχει σημασία είναι τι θα χρησιμοποιείς στο live. Αν στο σπίτι έχεις την πεταλιέρα στους δύο Cube και στα live παίζεις με διαφορετικό στήσιμο, ο ήχος σου δεν θα είναι ο ίδιος. Και γενικά αυτή η δήλωση...

αν φτιαξω ενα ηχο και χρησιμοποιησω μετα την πεταλιερα για ενα live πχ ο ηχος θα βγει οτι να ναι σε σχεση με αυτον που εφτιαξα....

θα ισχύει ότι κι αν αποφασίσεις να αγοράσεις (Cubes ή monitors), αν τελικά στα live χρησιμοποιείς εντελώς διαφορετικό εξοπλισμό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #14 στις: 07/04/09, 18:08 »
Μαλιστα,το μειζον θεμα ομως ειναι ποια θα ειναι η καλυτερη επιλογη,μιλωντας αποκλειστικα για το σπιτι,cubes η monitors??
Kαι κατι αλλο αν η επιλογη ειναι τελικα monitors, passive η active??

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #15 στις: 07/04/09, 20:15 »
Ψηφιζω active monitors γιατι γλιτωνεις απο καλωδια και γιατι μπορεις να προσεγγισεις με μεγαλυτερη ''ευκολια'' εναν καλο ηχο...το μειονέκτημα ειναι οτι ισως σου βγουν πιο ακριβα σε σχεση με 2 cube...επισης καλο θα ηταν να ειναι πανω απο 5 ιντσες....
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/09, 01:47 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #16 στις: 07/04/09, 22:13 »
Kι εγώ σε active monitors θα πήγαινα, γιατί με αυτά θα έχεις τη δυνατότητα να εξερευνήσεις πλήρως τις ηχητικές δυνατότητες της πεταλιέρας σου. Και όσο για το θέμα της τιμής, δύο ενισχυτές Cube 15X θα σού κοστίσουν κοντά στα 200 Ευρώ από τον Thomann. Mε 40-50 Ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα ηχεία 8 ιντσών, όπως τα Μ-Audio Studiophile ή τα ΕSI Near 08 Classic. Noμίζω ότι η διαφορά στην ποιότητα του ήχου θα σε αποζημιώσει με το παραπάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/09, 22:01 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kosmas9x2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #17 στις: 08/04/09, 21:31 »
Εγω ως κατοχος μιας gt-10 την βαζω καρφι στο στερεοφωνικο σε NAD ενυσχητη και Celestion HI-FI Ηχεια (ηχος τελειος)
σε στουντιο και live καρφι στην κονσολα (ηχος παλι τελειος)
Συμπερασμα: αν εχεις καλο στερεφωνικο οι δυο ενυσχητες ειναι πεταμενα χρηματα
                 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: BOSS GT-10 + 2x CUBE 15X
« Απάντηση #18 στις: 09/04/09, 03:22 »
^
 +1
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5045 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/08, 12:29
από hammer
Roland Cube 30X

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Ενισχυτές

41 Απαντήσεις
13366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 14:30
από apressas
18 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/09, 09:42
από Wise_One
33 Απαντήσεις
10218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 17:27
από Vicarious
5 Απαντήσεις
3155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 16:46
από zelepios
9 Απαντήσεις
3815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 20:39
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 17:31
από Giannis1995
19 Απαντήσεις
6305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 02:13
από kopaniamento
CUBE-120XL BASS

Ξεκίνησε από saved Μπάσο

1 Απαντήσεις
24083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 22:55
από saved
2 Απαντήσεις
2396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 12:46
από Kosthrash