Αποστολέας Θέμα: Κιθάρες με μικρά τάστα;  (Αναγνώστηκε 11793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κιθάρες με μικρά τάστα;
« στις: 07/01/10, 22:44 »
 ???Λοιπόν για άλλη μια φορά ζητάω βοήθεια. :-\ Υπάρχουν κιθάρες όπου τα τάστα να είναι πιο μικρά σε μέγεθος για πιο εύκολο παίξιμο;
Αναφέρομαι σε ακουστικές και ηλεκτρικές. Ρωτάω γιατί έχω κοντά δάκτυλα και ίσως να με βολέψουν περισσότερο αν υπάρχουν :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #1 στις: 08/01/10, 00:00 »
Δεν είμαι σίγουρος γιατί πιστεύεις ότι τα μικρά τάστα βολεύουν περισσότερο αν έχεις κοντά δάχτυλα. Το πάχος του μπράτσου ίσως να είναι πιο σημαντικό από το μέγεθος των τάστων. Βέβαια ακόμα και αν μιλάμε μόνο για το μπράτσο, υπεισέρχονται τόσοι παράγοντες (πάχος, σχήμα και φινίρισμα του μπράτσου, πλάτος και καμπυλότητα της ταστιέρας, πάχος χορδών, σετάρισμα και φυσικά τα τάστα) στη συνολική αίσθηση του οργάνου που είναι δύσκολο να προσδιορίσεις τη σημασία του καθενός ξεχωριστά. Ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις μερικές κιθάρες με μικρότερα (vintage) τάστα για να δεις αν πραγματικά σού αρέσουν περισσότερο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #2 στις: 08/01/10, 00:09 »
συμφωνω με τον απολλωνα φιλε.συνηθως το μπρατσο ειναι το παν στο παιξιμο.ειναι πως σου καθεται στο χερι .απο προσωπικη εμπειρια παντως τα στενα και λεπτα μπρατσα τυπου ibanez διευκολυνουν αυτους με μικρα δαχτυλα.καθως και το radius της ταστιερας.απο κει και περα τα ταστα ειναι προσωπικο και τεχνικο γουστο.τι ακριβως θες να κανεις με την κιθαρα.οχι οτι ειναι κατι απολυτο αλλα σε γενικες γραμμες τα ταστα βοηθανε σε συγκεκριμενες τεχνικες και αναλογως με την τεχνικη που εφαρμοζεις διαλεγεις και τα αναλογα.εγω προτιμω τα medium της ibanez

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #3 στις: 08/01/10, 00:19 »
Για ακουστικές πάλι δεν ξέρω αν υπάρχουν μοντέλα με στενά μπράτσα. H μόνη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η ηλεκτροκλασσική Godin ACS-SA Slim της οποίας είμαι κάτοχος, αλλά δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει (+του ότι βγαίνει στο χιλιάρικο)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #4 στις: 08/01/10, 00:29 »
Επίσης και το μικρό scale* βοηθάει όσους έχουν μικρά δάχτυλα...

*δηλαδή μικρό μήκος μπράτσου, άρα και τα τάστα έχουν μικρότερη απόσταση μεταξύ τους.


(Για το radius που ανέφερε ο φίλος geo_zzz, δεν ξέρω αν βοηθάει... ίσως να εννοούσε "scale"... ή ίσως όντως βοηθάει, αλλά εγώ δεν το γνωρίζω)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #5 στις: 08/01/10, 01:20 »
συνηθως το μπρατσο ειναι το παν στο παιξιμο. ειναι πως σου καθεται στο χερι.

Αν όχι το παν, είναι σίγουρα μία από τις σημαντικότερες παράμετρους του playability της κιθάρας, το οποίο φυσικά δεν μπορείς να αλλάξεις όπως αλλάζεις μαγνήτες.

Παράθεση
απο κει και περα τα ταστα ειναι προσωπικο και τεχνικο γουστο.

Κι εγώ αυτό πιστεύω. Δεν νομίζω δηλαδή ότι το μήκος των δαχτύλων και το μέγεθος των τάστων είναι κατά οποιονδήποτε τρόπο αλληλοεξαρτώμενα μεγέθη. Π.χ. κι εγώ προτιμώ σχετικά μικρά τάστα και δεν με βολεύουν καθόλου τα πολύ ψηλά (π.χ. extra jumbo), παρά το γεγονός ότι έχω μακριά δάχτυλα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #6 στις: 08/01/10, 02:13 »
Νομίζω δεν έχει τόση σημασία το αν έχεις μεγάλη η μικρά δάχτυλα.
Το καλύτερο νομίζω είναι να παίξεις σε όσες κιθάρες μπορείς, και κάποια θα σου φανεί πιό "ευκολη" από τις άλλες.
Κια ο Michael Romeo, μικρά δάχτυλα έχει! 5 σε κάθε χέρι, αλλα παίζει λες και έχει μπόλικα παραπάνω....!
Απλά ψάξε και παίξε με διάφορες κιθάρες!
Στον χρόνο, θεωρώ, είναι θέμα τεχνική και εξάσκησης, ότι δάχτυλα και να έχεις την δουλειά τους θα την κάνουν!
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #7 στις: 08/01/10, 16:00 »
με το radius εννοω την κλιση που εχει η ταστιερα.το κυρτωμα.ξεκιναει με 9,5 στις fender (για καλυτερα μπαρε υποτιθεται) και φτανει μεχρι τα 16.ισως και παραπανω. ibanez jackson. αλλα και αυτα γουστα ειναι.εγω αν εβρισκα κιθαρα με την ταστιερα (radius-ταστα) της gibson να ειναι σε μπρατσο ibanez (wizzard) θα την αγοραζα αμεσως.για μενα η καλυτερη αισθηση σε ταστιερα ειναι της gibson .φοβερο radius φοβερα ταστα και σχετικα στενη ταστιερα και στα πανω ταστα και απο το 12ο και μετα.στενη εννοω το παχος της οχι το βαθος.γιατι οσοι εχουν μικρα δαχτυλα δυσκολευονται στις κλιμακες απο το 12ο και κατω.....οπως και το καλυτερο σε αισθηση μπρατσο ειναι το wizzard για μενα.   εαν βρειτε καμια τετοια σφυρατε ετσι? ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #8 στις: 08/01/10, 16:39 »
Για να σιγουρευτούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, το radius δεν αναφέρεται σε κλίση αλλά στην καμπυλότητα της ταστιέρας ως προς τον άξονα των τάστων. Αυτή η εικόνα ίσως το εξηγεί καλύτερα:



Δηλαδή όσο πιο μεγάλο το radius, τόσο πιο επίπεδη η ταστιέρα. Όποιος έχει παίξει κλασσική κιθάρα θα καταλαβαίνει καλύτερα τη διαφορά, γιατί στις κλασσικές κιθάρες η ταστιέρα δεν έχει radius αφού είναι εντελώς επίπεδη.

Όσο για την αίσθηση της ταστιέρας αυτής καθ' αυτής, είναι μάλλον δύσκολο να την αποσυνδέσουμε από το υπόλοιπο μπράτσο. Εκτός κι αν βρεις δύο κιθάρες με ακριβώς ίδιο μπράτσο ως προς τις διαστάσεις και το σχήμα, αλλά διαφορετική ταστιέρα και τάστα. Μόνο τότε μπορείς να εκτιμήσεις σωστά πόσο σημαντικά είμναι αυτά τα χαρακτηριστικά στη συνολική αίσθηση του οργάνου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #9 στις: 08/01/10, 18:36 »
Τελικά το kithara.gr είναι πραγματικό σχολείο. Ο λόγος που ψάχνω μια τέτοια κιθάρα είναι γιατί δυσκολεύομαι λιγάκι ,ως αρκετά, με το τέταρτο δάκτυλο, είτε όταν μαθαίνω κάποιες σκάλες (αναγκάζομαι να σηκώνω τα δάκτυλα για να φτάσω) , είτε όταν θέλω να παίξω κάποιες συγχορδίες πχ C9 κλπ. Βέβαια τα πάντα είναι θέμα εξάσκησης τελικά , και μετά από τις απαντήσεις σας φαίνεται ότι τελικά έπραξα καλά που αγόρασα  ακουστική την ibanez. Δεν θα την αλλάξω , αλλά πήρα φόρα και θέλω και ηλεκτρική κι αυτή τη φορά θέλω να αγοράσω την πιο ευκολόπαικτη για τα δάκτυλά μου. Αν κάποιος φίλος έχει καμμία πρόταση θα ήμουν υπόχρεος!Κόστος μέχρι 350 κιθάρα και ενισχυτής.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #10 στις: 08/01/10, 21:51 »
ο απολλωνας τα εδειξε τα πραγματα ακριβως οπως ειναι φιλε.εγω παιζω πολλα χρονια μπουζουκι και θελω ταστιερα με μεγαλο radius.επισης λεπτο μπρατσο για να μην αντιμετωπιζω το δικο σου προβλημα με τις κλιμακες ιδιαιτερα στα χαμηλα.επειδη και γω ειμαι ibanezakias (στο playability τουλαχιστον 8) πιστευω οτι η κλασικη που εχεις ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες.οι ηλεκτρικες εχουν στενα μπρατσα(wizzard) αλλα η ταστιερα απο το 12 και μετα ανοιγει πολυ.οπως και στις jackson.η μονη κιθαρα που με εχει βολεψει μεχρι σημερα ειναι η σειρα SA   h  SAS της ιβανεζ.αξιζει να της ριξεις μια ματια.και οσες δοκιμασα με τα χαρακτηριστικα που θελω (αλλες μαρκες αλλα και ibanez)δεν εκανε καμια. επισης περιμενω να δοκιμασω τη σειρα profecy της epiphone.εχω ανοιξει και θεμα σχετικα με αυτες.ευχομαι καλες δοκιμες παντως ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #11 στις: 09/01/10, 02:12 »
Σε αυτά τα λεφτά εγώ θα πρότεινα μια squier affinity stratocaster όπου έχει ένα διπλό και δυο μόνους καλυπτωντας έτσι μεγάλο φάσμα ήχου και για ενισχυτη vox vt 20 η Roland cube 20Χ
just.......rocking!!!

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #12 στις: 09/01/10, 12:26 »
Τα 350 που δινεις περιοριζουν καπως την φαση οχι ομως οτι δε θα βρεις καλουτσικες κιθαρουλες. Παντως αυτη την αισθηση της "μικρης" ταστιερας μου την δινει παρα πολυ η Yamaha pacifica 112 που εχω. Συγκριτικα με τις αλλες κιθαρες που εχω η που παιζω, αυτο αντιλαμβανομαι περισσοτερο απο τα ταστα της και το μπρατσο.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #13 στις: 09/01/10, 13:53 »
Ο λόγος που ψάχνω μια τέτοια κιθάρα είναι γιατί δυσκολεύομαι λιγάκι ,ως αρκετά, με το τέταρτο δάκτυλο, είτε όταν μαθαίνω κάποιες σκάλες (αναγκάζομαι να σηκώνω τα δάκτυλα για να φτάσω) , είτε όταν θέλω να παίξω κάποιες συγχορδίες πχ C9 κλπ.

Με αυτό που λές, εγώ θα επιμείνω ότι είναι θέμα scale. Ένα μικρότερο neck scale θα σε βολέψει καλύτερα.

Όμως....  πόσο καιρό παίζεις; Μήπως πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο στα χέρια σου να "ανοίξουν"; και μετά να προχωρήσεις σε κάποια αγορά...


Αν κάποιος φίλος έχει καμμία πρόταση θα ήμουν υπόχρεος!Κόστος μέχρι 350 κιθάρα και ενισχυτής.


Τι είδος θες να παίξεις?

Από τις κιθάρες με το μικρότερο scale είναι η duosonic http://www.thomann.de/gr/fender_squire_classic_vibe_duosonic.htm (βεβαία αυτή παραέχει μικρό scale. Είναι σαν παιδική για μένα)
και η jagmaster  http://www.thomann.de/gr/fender_squier_jagmaster_upgrade_rw_sb.htm

Οι ibanez αν και έχουν λεπτό μπράτσο έχουν σχετικά μεγάλο scale (25.5" οι RG)

Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #14 στις: 09/01/10, 14:35 »
Με αυτό που λές, εγώ θα επιμείνω ότι είναι θέμα scale. Ένα μικρότερο neck scale θα σε βολέψει καλύτερα.

Από τις κιθάρες με το μικρότερο scale είναι η duosonic http://www.thomann.de/gr/fender_squire_classic_vibe_duosonic.htm (βεβαία αυτή παραέχει μικρό scale. Είναι σαν παιδική για μένα)
και η jagmaster  http://www.thomann.de/gr/fender_squier_jagmaster_upgrade_rw_sb.htm

Οι ibanez αν και έχουν λεπτό μπράτσο έχουν σχετικά μεγάλο scale (25.5" οι RG)


edgar, έχω την εντύπωση ότι συγχέεις δύο διαφορετικούς όρους όρους και μάλλον καταλήγεις σε λάθος συμπεράσματα. Το neck scale length έχει σχέση με το μήκος του λαιμού και είναι η μέτρηση της απόστασης από το nut ως τη γέφυρα σε ίντσες π.χ. 25,5 για τις Fender και γενικά κιθάρες τύπου strat και tele ή 24,75 για τις Gibson. Το scale το οποίο αναφέρεται στην περιγραφή της Duosonic είναι ένα διαφορετικό μέγεθος που υποδηλώνει αν μια κιθάρα είναι κανονικού συνολικού μεγέθους ή μικρότερη. Διάβασε αυτό το άρθρο σχετικά με το neck scale για να καταλάβεις τι εννοώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #15 στις: 09/01/10, 15:00 »
Σόρυ, αν δεν έγινα σαφής... αλλά όποτε αναφέρομαι σε scale... εννοώ πάντα neck scale....
Για την duosonic, δεν πήρα καθόλου υπόψη το "scale" που γράφει στην περιγραφή του thomann... και όταν είπα ότι μου φαίνεται σαν παιδική, αναφερόμουν στο μπράτσο....

H duosonic έχει από τα μικρότερα neck scale 22.5". (*edit 2: η παλιά fender duosonic)


edit: επίσης σε προηγούμενο ποστ εξήγησα γιατί θεώρώ πως το μικρό neck scale, βοηθά άτομα με μικρά δάχτυλα... μικρό neck scale => μικρότερη απόσταση ανάμεσα στα τάστα.


edit 2: Γράψτε λάθος... η παλιά Fender Duo-Sonic είχε όντως 22.5". Η re-issue της Squier (στο link του Thοmann που παρέθεσα πριν), έχει 24". Αλλά και πάλι θεωρείται μικρό neck scale.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/10, 16:05 από edgar_jp »
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #16 στις: 09/01/10, 18:57 »
ΟΚ, απλά έτσι όπως τα παρέθεσες δεν ήταν σαφές τι εννοούσες. Και συγκεκριμένα για την Duosonic, έχει πράγματι ασυνήθιστα μικρό neck scale,αλλά αυτό συμβαίνει ακριβώς γιατί είναι κιθάρα μικρότερου μεγέθους. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις τέτοιο neck scale σε κιθάρα με κανονικό μέγεθος.

Τέλος η μικρότερη απόσταση ανάμεσα στα τάστα θα ήταν θεωρητικά σημαντική για έναν κιθαρίστα με μικρά δάχτυλα μόνο όταν επιχειρεί να κάνει μεγάλα ανοίγματα. Λέω "θεωρητικά" γιατί στην πράξη οι διαφορές στην απόσταση των τάστων μεταξύ κιθάρων με διαφορετικό scale (και αναφέρομαι στα συνηθισμένα scale από 24,75 ως 25,5) είναι πολύ μικρές. To μικρότερο ή μεγαλύτερο scale έχει πιο σημαντική επίδραση στην τάση των χορδών, το οποίο με τη σειρά του έχει επίπτωση στο πόσο ευκολόπαιχτη είναι μια κιθάρα. Αλλιώς δεν βλέπω πώς το scale έχει τόσο μεγάλη σημασία σε σχέση με το μέγεθος των δακτύλων.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #17 στις: 09/01/10, 19:35 »

Τέλος η μικρότερη απόσταση ανάμεσα στα τάστα θα ήταν θεωρητικά σημαντική για έναν κιθαρίστα με μικρά δάχτυλα μόνο όταν επιχειρεί να κάνει μεγάλα ανοίγματα. Λέω "θεωρητικά" γιατί στην πράξη οι διαφορές στην απόσταση των τάστων μεταξύ κιθάρων με διαφορετικό scale (και αναφέρομαι στα συνηθισμένα scale από 24,75 ως 25,5) είναι πολύ μικρές.
Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα του eiasteach:
Ο λόγος που ψάχνω μια τέτοια κιθάρα είναι γιατί δυσκολεύομαι λιγάκι ,ως αρκετά, με το τέταρτο δάκτυλο, είτε όταν μαθαίνω κάποιες σκάλες (αναγκάζομαι να σηκώνω τα δάκτυλα για να φτάσω) , είτε όταν θέλω να παίξω κάποιες συγχορδίες πχ C9 κλπ. Βέβαια τα πάντα είναι θέμα εξάσκησης τελικά 
Συμφωνώ ότι η απόσταση ανάμεσα στα τάστα έχει μικρές διαφορές, αλλά .... στο σύνολο κάνουν την κιθάρα πιο ευκολόπαιχτη για κάποιον με μικρότερα δάχτυλα.



. To μικρότερο ή μεγαλύτερο scale έχει πιο σημαντική επίδραση στην τάση των χορδών, το οποίο με τη σειρά του έχει επίπτωση στο πόσο ευκολόπαιχτη είναι μια κιθάρα. Αλλιώς δεν βλέπω πώς το scale έχει τόσο μεγάλη σημασία σε σχέση με το μέγεθος των δακτύλων.

Από το άρθρο που μου παρέθεσες πριν:
Παράθεση
As I mentioned, playing with a guitar and trying out a several interesting of brands that fit your budget is essential before you buy. The main reason to try a variety of neck lengths to see which suits you best. If you find your fingers bunching up too much, you may need a longer neck. If you’re finding you’re having trouble stretching your fingers across the frets, than a slightly shorter worth more closely packed frets may be a better choice.

Συμφωνώ ότι η κιθάρα γίνεται γενικά πιο ευκολόπαιχτη λόγω της τάσης των χορδών, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το μέγεθος των δαχτύλων, όπως είπες.


Για να συνοψίσω τι πιστεύω:
Κιθάρα με μικρο scale... ευκολόπαιχτη διότι:
1. Μικρότερη τάση χορδών, που δεν έχει σχέση με μέγεθος δαχτύλων
2. Μικρότερες αποστάσεις ανάμεσα στα τάστα... έχει σχέση με το μέγεθος των δαχτύλων...

Αυτή είναι γνώμη μου... τώρα αν διαφωνούμε στο 2. δεν πειράζει... live and let live :)


ΥΓ. Βέβαια, ξαναλέω πως θα πρέπει ο eiasteach να δώσει λίγο χρόνο στα δάχτυλα να ανοίξουν αν είναι καινούριος στο άθλημα.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #18 στις: 09/01/10, 20:35 »
Ίσως να μη διαφωνούμε ακριβώς... απλά το βλέπουμε από λίγο διαφορετική οπτική γωνία. Για παράδειγμα, ως προς αυτό που αναφέρει ο eiasteach, σκέφτομαι ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι περισσότερο θέμα ικανότητας των δακτύλων (διατασιμότητα, συγχρονισμός και γενικά τεχνική) που βελτιώνεται με την εξάσκηση, παρά τάστων ή scale. Γι αυτό και έχω την αίσθηση ότι σε μια κιθάρα με μικρότερο scale το πρόβλημα αυτό σίγουρα δεν θα εξαφανιζόταν και δεν είμαι σίγουρος καν αν θα βελτιωνόταν αισθητά. Mια δοκιμή ίσως μάς λύσει την απορία.

Όσο για αυτό που παραθέτεις από το άρθρο, υπάρχουν δύο σημεία που θεωρώ ότι πρέπει να σχολιάσω. Πρώτον, η φράση που υπογραμμίζεις λέει αυτό ακριβώς που είπα κι εγώ πριν, ότι δηλαδή αν το πρόβλημα εντοπίζεται συγκεκριμένα στην διάταση (stretching) των δακτύλων, τότε ίσως το μικρότερο scale προσφέρει ένα πλεονέκτημα ("ίσως" λέει και το ίδιο το άρθρο). Σε άλλη περίπτωση δεν υπάρχει σημαντική διαφορά. Δεύτερον, κάποιος με μικρά (και ίσως πιο χοντρά) δάχτυλα, μπορεί να έχει επίσης πρόβλημα με αυτό που το άρθρο περιγράφει ως bunching up, δηλαδή "στρίμωγμα". Σε μια τέτοια περίπτωση, το μεγαλύτερο scale είναι αυτό που προσφέρει περισσότερο χώρο.

Όλα αυτά βασίζονται στη δική μου εμπειρία και την κατανόηση τεχνικών θεμάτων. Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι ίσως δεν είμαι σε θέση να εκφέρω αντικειμενική άποψη στο θέμα αυτό, καθώς έχω την τύχη να διαθέτω μεγάλα και μακριά δάχτυλα με εντυπωσιακό άνοιγμα (να κάνω και λίγη φιγούρα... :P). Και μετά από 30 χρόνια που παίζω κιθάρα, όσο νά 'ναι τα δάχτυλα έχουν πλέον αρχίσει και λύνονται κάπως... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/10, 20:43 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #19 στις: 09/01/10, 20:57 »
Να πω και εγώ...έτσι στην σφήνα....κάτι ελαφρώς διαφορετικό από αυτά που λέτε εσείς...
Ίσως, αγοράζοντας μία τόσο συγκεκριμένη κιθάρα, όσον αφορά την απόσταση των τάστων...να τον περιορίσει, στο να γυμνάσει και να ανοίξει τα δάχτυλά του, όπως θα γινόταν με μία κιθάρα, που θα είχε ας πούμε μία μέσο scale.
Ίσως δε κάτι τόσο συγκεκριμένο, να τον περιορίσει και στο να αγοράσει αργότερα μία άλλη κιθάρα..
Βέβαια οκ, αν έχει τόσο κοντά δάχτυλα και δεν γίνεται αλλιώς, σίγουρα χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο..

Εγώ ας πούμε για να πιάσω συγχορδίες, τριών νοτών, χωρίς μπαρέ, σε έναν τζουρά που έχω αγοράσει...και από ότι έχω μάθει έτσι είναι όλοι οι τζουράδες...θα έπρεπε να έχω τα δάχτυλα του Τιραμόλα, παρ'όλο που σε διάφορα μπουζούκια και κιθάρες δεν έχω πρόβλημα.

Όπως ακριβώς λέτε και εσείς, έαν είναι καινούριος στο άθλημα...θέλει αρκετή δουλειά, πόνο και ιδρώτα στα χέρια, για να ανοίξουν τα δάχτυλα, να γίνουν γερά τα πατήματα και να ακούγονται καθαρά οι νότες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #20 στις: 09/01/10, 21:55 »
Απο προσωπική εμπειρία θα συμφωνήσω με αυτό:

σκέφτομαι ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζει είναι περισσότερο θέμα ικανότητας των δακτύλων (διατασιμότητα, συγχρονισμός και γενικά τεχνική) που βελτιώνεται με την εξάσκηση, παρά τάστων ή scale.


H πρώτη κιθάρα μου έχει 24 και3/4 scale και 24 τάστα,άρα τα τάστα είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο. Πάντα την ένιωθα πολύ άνετη στο χέρι. Αργότερα έπεσε στα χέρια μου κιθάρα με 25,5 scale και για μεγάλο διάστημα την ένωθα πιο άβολη σε σχέση με την πρώτη, μιας και έχω κοντά δάχτυλα. Τώρα μετά απο κάποια χρόνια δεν αισθάνομαι καμία διαφορά ανάμεσα στις δυο, και μάλιστα όσο περνάει ο καιρός μάλλον προτιμώ περισσότερο την 25,5άρα.
Επίσης για μας με κοντά δάχτυλα θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να μην κρατάμε την κιθάρα χαμηλά στο όρθιο παίξιμο. Πιο ψηλά και με μιας η ζωή γίνεται πιο εύκολη. :)

ΥΓ.1 Το μέγεθος των τάστων δεν έχει σχέση με μέγεθος δαχτύλων. Έχει σημασία για το αν θέλεις τα δάχτυλά σου να ακουμπάνε λιγότερο η περισσότερο στο ξύλο της ταστιέρας.

ΥΓ2. Αν υπάρχει θέμα μεγέθους δαχτύλων και scale στην κιθάρα, τότε τι να πούνε και οι παρακάτω τύποι (με κοντά δάχτυλα και οι δύο)??????


Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #21 στις: 10/01/10, 11:42 »
συμφωνω απολυτως φιλε.γιαυτο και γω ειπα οτι το βασικοτερο ειναι η αισθηση του μπρατσου και το radius της ταστιερας.η κλιμακα δεν παιζει τοσο ρολο,συνηθιζεται.οπως και τα ταστα αναλογως με το τι τεχνικη ακολουθας

Αποσυνδεδεμένος chop suey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρες με μικρά τάστα;
« Απάντηση #22 στις: 10/01/10, 15:56 »
Αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Μαθαίνω πολλά μέσα από τέτοιες συζητήσεις. Καταρχήν πρέπει να πω πως είμαι αυτοδίδακτος. Σε ηλικία 16 άρχισα να μαθαίνω , φυσικά συγχορδίες μόνο, και μέχρι τα 25 ασχολούμουν για να παίζω τραγουδάκια. Στη συνέχεια τα παράτησα (γάμος, παιδιά , επαγγελματική αποκατάσταση..και γ..). Τωρα είμαι 40 πια! :-[Η δουλειά μου μου αφήνει πολύ ελεύθερο χρόνο (δάσκαλος) και σε συνδυασμό με τις 2 κόρες που πάνε ωδείο (παιδικό μεράκι για μένα που κάνω πραγματικότητα με τα παιδιά μου) αποφάσισα εδώ και 6-7 μήνες να ξαναπαίξω και να μάθω και λίγη θεωρία από τη μεγάλη κόρη που ξεκίνησε και αρμονία. Πριν ένα μήνα αγόρασα και μια καινούρια ακουστική και το μικρόβιο ξανακυλά στις φλέβες μου. Ωστόσο τα δάκτυλα κοντόχοντρα , το άνοιγμα της παλάμης μικρό  και οι ασκήσεις για κλίμακες δύσκολες. Ανοίγουν σιγά σιγά αλλά δε νομίζω ότι θα μπορέσω να παίξω  όπως πρέπει. Οπότε ή θα αποφασίσω ότι το μικρό δάκτυλο δε θα πατάει και πολύ καλά ή θα βρω μια κιθάρα στα μέτρα μου. Καταλαβαίνετε ότι παίζω αποκλειστικά για το σπίτι αλλά όπως λέω και στα παιδιά μου  , όταν κάνεις κάτι κάν' το όσο καλύτερα μπορείς. Ελπίζω να μη κούρασα κανέναν με τη φλυαρία μου . :P
Υ.Γ Παίζω κυρίως rock κομμάτια (όσα μπορώ φυσικά :'()

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
13336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/02, 12:25
από Σωτήρης
17 Απαντήσεις
6155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/05, 17:13
από Καρχαρίας
35 Απαντήσεις
9646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/06, 00:55
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:12
από armagedon
8 Απαντήσεις
3621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 03:04
από armagedon
6 Απαντήσεις
3235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/10, 23:08
από x-versous
2 Απαντήσεις
2659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 01:08
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
70 Απαντήσεις
39603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 21:36
από Fourier
2 Απαντήσεις
1806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 11:02
από STEFANOS604
8 Απαντήσεις
3534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/12, 15:36
από Harpwood