Αποστολέας Θέμα: προβληματισμένος...  (Αναγνώστηκε 7162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος toxotis_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
προβληματισμένος...
« στις: 06/12/14, 09:37 »
καλημέρα παιδιά....είμαι ολοκαίνουριος στο φόρουμ..με την πρώτη μου απορία..πεζώ ντραμς 5 χρόνια...και τώρα μου μπήκε στο μυαλό να μάθω κιθάρα αυτοδιδαχτος...το είπα στον καθηγητή τον ντραμς και μου είπε ότι επιδη έχω άλλη τεχνική στην ντραμς και στην κιθάρα θα χρησιμοποιήσω άλλη τεχνική..θα καταστρέψω τα χέρια μου...έχει δίκιο?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #1 στις: 06/12/14, 09:56 »
Οχι βεβαια. Τι μαλακιες σου λεει. Οι κλασικοι κρουστοι σε προχωρημενο επιπεδο κανουν πιανο παραλληλα, αυτοι δηλαδη τι πρεπει να πουνε?

Αποσυνδεδεμένος toxotis_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #2 στις: 06/12/14, 10:03 »
επειδή λέει τα χέρια μου δεν είναι ακόμα έτοιμα για κιθάρα..διότι μπορεί να πιάσω λάθος την συγχορδία και να κάνω ζημιά ..μου είπε και για τενοντίτιδα και με άγχωσε...δεν θα πεζω για ώρες ..σιγά σιγά....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #3 στις: 06/12/14, 10:27 »
τενοντιδα παθαινεις και απο τους υπολογιστες. Οσοι δουλευουν το ξερουν

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #4 στις: 06/12/14, 10:48 »
Υπερβολές. 

1. Δεν παθαίνουν όλοι οι κιθαρίστες τενοντίτιδα, ειδικά αν έχουν σωστή τεχνική και χρησιμοποιούν μια λογική προσέγγιση στην εκμάθηση.

2. Υπάρχουν μουσικοί που παίζουν ένα σωρό διαφορετικά όργανα χωρίς κανένα πρόβλημα.

3. Με αυτό το σκεπτικό δεν θα έπρεπε να κάνουμε οτιδήποτε άλλο απαιτεί διαφορετική χρήση των χεριών μας (βάρη, χρήση υπολογιστή, χειρωνακτική εργασία) από φόβο μην τα "καταστρέψουμε"...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #5 στις: 06/12/14, 11:11 »
Και γω καποτε νομιζα οτι το γυμναστηριο δεν κανει γιατι θα σφιξουν οι μυες και θα χασω την ευκινησία στα χερια.. Ακυρο κι αυτο!!! Παιζω βιολι, πιανο και κιθαρα απο το πρωι ως το βραδυ κα δεν αισθανομαι τιποτα. Σημαδια τενοντιτιδας ειχα οταν ημουν αρχαριος στην κιθαρα και παρα την εμπειρια μου απο τα αλλα οργανα σφιγγομουν σε ασκησεις ταχυτητας (εκει που ο μετρονομος επρεπε να αυξανει σταδιακα για να καταφερω καποτε να παιξω στα 160 στα 180 κτλ..). Το εχει πει και ο Σατριανι αυτο οτι "μολις αισθανθεις κατι τοτε σταματας και ξεκουραζεσαι", το αφηνεις για αλλη μερα.


Με οσο πιο πολλα ασχολεισαι τοσο καλυτερα ειναι.. αρκει να εχεις χρονο. Και απο τα ντραμς, θα δεις ποσο ευκολα θα σου βγουν και οι ρυθμοι που ξερεις ηδη πανω στην κιθαρα ως ρυθμικο οργανο. ΠΡΟΧΩΡΑ!!!


ΥΓ.   Μηπως ο δασκαλος καιγεται μην πιασεις την κιθαρα και αφησεις τα ντραμς? (Κοιτα, ισως ο χρονος μελετης σου στα ντραμς μειωθει αλλα αυτο δεν το ξερω γιατι δεν κατεχω απο ντραμς και δεν ξερω τι απαιτησεις εχουν. Η κιθαρα τρωει πολυ χρονο παντως.)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/12/14, 11:17 από Lampr0s »
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #6 στις: 06/12/14, 11:49 »
Πρώτον η γνώμη του Απόλλων στο παρόν θέμα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα διότι είναι επαγγελματίας στον συγκεκριμένο χώρο.

Δεύτερον προσωπικά παίζω από παιδί drums και κιθάρα ταυτόχρονα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Το μόνο παραπλήσιο θέμα που παρατήρησα από την δική μου εμπειρία που αγγίζει την περίπτωση αυτή, είναι ότι κάποια στιγμή προσπάθησα να ενισχύσω το αριστερό μου χέρι με ένα Varigrip από τον Thomann και το αποτέλεσμα ήταν ότι όποτε το χρησιμοποιούσα, το χέρι μου έσφιγγε και η ταχύτητα μου έπεφτε κατακόρυφα, εξ΄ού και το παράτησα. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #7 στις: 06/12/14, 12:04 »
και πολυ το κουβεντιαζετε νομιζω. Το γεγονος οτι ενας δασκαλος μουσικης σε αποτρεπει απο αλλο οργανο το θεωρω απαραδεκτο. Το να σου τονισει καπου τι να προσεξεις και τι οχι, το καταλαβαινω. Το να σου απαγορευσει ομως, ειναι αδιανοητο. Γνωμη μου βεβαια

Αποσυνδεδεμένος toxotis_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #8 στις: 06/12/14, 12:50 »
Δεν νομίζω ..διότι είμαστε φίλοι...αλλα όπως και να χει θα αρχισω κιθάρα και βλεπουμε στην πορεία ..Ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #9 στις: 06/12/14, 13:13 »
Αμα ειστε φιλοι και τον εμπιστευεσαι, ποιος ο λογος που ξεκινησε η κουβεντα?

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #10 στις: 06/12/14, 14:48 »
 Μήπως ο δάσκαλός σου στα τύμπανα σε συμβούλεψε να μην ξεκινήσεις κιθάρα μόνος σου και να πας σε κάποιον δάσκαλο;

Αποσυνδεδεμένος toxotis_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #11 στις: 06/12/14, 14:52 »

Οχι οχι..απλα δεν θελει καν να αρχισω κιθαρα...φιλοι ειμαστε και τον εμπιστεύομαι ..απλα θελω και άλλες απόψεις. Δεν σημαίνει οτι ειναι αλάνθαστος.. Ευχαριστώ :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: προβληματισμένος...
« Απάντηση #12 στις: 06/12/14, 17:17 »
Το μόνο παραπλήσιο θέμα που παρατήρησα από την δική μου εμπειρία που αγγίζει την περίπτωση αυτή, είναι ότι κάποια στιγμή προσπάθησα να ενισχύσω το αριστερό μου χέρι με ένα Varigrip από τον Thomann και το αποτέλεσμα ήταν ότι όποτε το χρησιμοποιούσα, το χέρι μου έσφιγγε και η ταχύτητα μου έπεφτε κατακόρυφα, εξ΄ού και το παράτησα. 

Aυτό είναι το γνωστό πρόβλημα με την βελτίωση διαφόρων παραμέτρων της μυικής λειτουργίας (δύναμη, ταχύτητα, εκρηκτικότητα, αντοχή) και παράλληλα τη διατήρηση της διατασιμότητας. Κάθε ένα δεν αποκλείει κατ' ανάγκην τα υπόλοιπα, αρκεί όπως είπα και πριν να έχεις ένα πρόγραμμα που σού δίνει τη σωστή προσέγγιση σε κάθε ένα από αυτά τα σημεία. Στην πράξη αυτό που τείνει να συμβαίνει σε ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα εκγύμνασης είναι να επικεντρωνόμαστε ως επί το πλείστον σε έναν τύπο ασκήσεων και να βελτιωνόμαστε μόνο σε αυτό τον τομέα (στην περίπτωση του Αδριανού δύναμη ή/και αντοχή), με αποτέλεσμα να μην έχουμε την ίδια απόδοση όταν χρειαζόμαστε μια διαφορετικού είδους μυική λειτουργία (π.χ. ταχύτητα).
Διψάς και δεν το ξέρεις...