Αποστολέας Θέμα: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson  (Αναγνώστηκε 15482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #50 στις: 21/08/09, 13:20 »
Φίλε Eddie~Maiden θα σου έλεγα να κάνεις ένα κόπο και να διαβάσεις όλο το topic από την αρχή με προσοχή.. Τα παιδιά πιο πάνω σου ανέφεραν πολύ σωστά ότι ήχο Maiden δεν θα φτιάξεις επειδή θα αγοράσεις μια κιθάρα Maiden αλλά επειδή θα ψαχτείς με τον ήχο του ενισχυτή σου αρχικά (δηλαδή κυρίως το eq και τις modelling παραμορφώσεις του) και έπειτα μαθαίνοντας με τον καιρό τα "τερτίπια" του ήχου, θα διανθίσεις το σύστημα σου με ότι νομίζεις απαραίτητο (extra πετάλια, μπορεί να το γυρίσεις σε rack, κλπ.) έτσι ώστε να προσεγγίσεις τον ήχο που επιθυμείς.. Αν διαβάσεις οποιαδήποτε συνέντευξη κιθαρίστα (ακόμα και μέτριων παιχτών) θα δεις ότι γνωρίζουν πάρα πολλά πράγματα γύρω από τον ήχο και από τα "εξαρτήματα" που μπορούν να βελτιώσουν τον ήχο τους, αφενώς γιατί αυτή είναι η δουλειά τους αλλά κυρίως γιατί τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, συναναστρεφόμενοι με ηχολήπτες, άλλους κιθαρίστες, κλπ., έχουν καταλάβει ότι για να δώσεις καλό ήχο στον ακροατή πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ.. Όπως καταλαβαίνεις, είναι φύσει αδύνατο να αγοράσει κάποιος μια κιθάρα και αυτόματα να αποκτά ήχο Pantera, ήχο Dream Theater, ήχο Zakk Wylde, κλπ.. Ο ήχος που βγαίνει από τα ηχεία αποτελεί μία πολύ σύνθετη διαδικασία την οποία δεν μπορεί κανείς δυστυχώς να απλοποιήσει με την αγορά μιας κιθάρας..

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά θα σου πω πολύ απλά ότι ήχο Maiden δεν θα βγάλεις ούτε με €500 ούτε με €800.. Όχι ότι οι Maiden βγάζουν κανένα ιδιαίτερο ήχο άξιο να τον μνημονεύσει κανείς, αλλά επειδή αυτό που ακούς στο studio γράφεται μέσα σε μια περίοδο αρκετών μηνών, με πολλά overdubs, ηχοληπτικές ακροβασίες, κλπ.. Μην ξεχνάς ότι πολλά από τα signature μοντέλα που βλέπεις είναι και "κράχτες" για να πουλήσει μια εταιρία.. Δηλαδή με άλλα λόγια, είτε αγοράσεις τη κιθάρα του Smith, είτε αγοράσεις μια απλή αμερικάνικη Fender, οι πιθανότητες να φτιάξεις ένα καλό ήχο είναι περίπου οι ίδιες.. Και επίσης σημείωσε ότι η κιθάρα θα σου δώσει το sustain, το σκάσιμο, το attack αλλά ποτέ δεν θα σου δώσει χαρακτήρα ήχου.. Εδώ καμπίνες αλλάζουμε και παρατηρούμε αχανείς διαφορές στον ήχο.. Οπότε αν δεν έχεις κιθάρα, αγόρασε μια που σου κάθεται καλά στο χέρι, δεν ξεκουρδίζεται εύκολα (για να μην εκνευρίζεσαι) και άρχισε να μαζεύεις χρήματα για τα "παρελκόμενα"..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι όταν δεν παίζεις κιθάρα (μην αφήσουμε και την κιθάρα, εννοείται) να διαβάζεις και να ρωτάς για τα περί ήχου.. Στο kithara.gr υπάρχουν πολλά παιδιά πρόθυμα να σε βοηθήσουν οπότε μην ανησυχείς γι' αυτό.. Θα σου πρότεινα στην αρχή να ξεκινήσεις λίγο (αν γνωρίζεις και αγγλικά θα ήταν ότι πρέπει) με αυτό το site.. Δεν είναι πανάκεια, ούτε όλα όσα εμπεριέχονται μέσα είναι κανόνες τους οποίους υπακούμε ασυζητητί αλλά είναι μια καλή, απλοποιημένη και συμπυκνωμένη ανάλυση..

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #51 στις: 21/08/09, 16:12 »
Φίλε Eddie~Maiden θα σου έλεγα να κάνεις ένα κόπο και να διαβάσεις όλο το topic από την αρχή με προσοχή.. Τα παιδιά πιο πάνω σου ανέφεραν πολύ σωστά ότι ήχο Maiden δεν θα φτιάξεις επειδή θα αγοράσεις μια κιθάρα Maiden αλλά επειδή θα ψαχτείς με τον ήχο του ενισχυτή σου αρχικά (δηλαδή κυρίως το eq και τις modelling παραμορφώσεις του) και έπειτα μαθαίνοντας με τον καιρό τα "τερτίπια" του ήχου, θα διανθίσεις το σύστημα σου με ότι νομίζεις απαραίτητο (extra πετάλια, μπορεί να το γυρίσεις σε rack, κλπ.) έτσι ώστε να προσεγγίσεις τον ήχο που επιθυμείς.. Αν διαβάσεις οποιαδήποτε συνέντευξη κιθαρίστα (ακόμα και μέτριων παιχτών) θα δεις ότι γνωρίζουν πάρα πολλά πράγματα γύρω από τον ήχο και από τα "εξαρτήματα" που μπορούν να βελτιώσουν τον ήχο τους, αφενώς γιατί αυτή είναι η δουλειά τους αλλά κυρίως γιατί τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, συναναστρεφόμενοι με ηχολήπτες, άλλους κιθαρίστες, κλπ., έχουν καταλάβει ότι για να δώσεις καλό ήχο στον ακροατή πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ.. Όπως καταλαβαίνεις, είναι φύσει αδύνατο να αγοράσει κάποιος μια κιθάρα και αυτόματα να αποκτά ήχο Pantera, ήχο Dream Theater, ήχο Zakk Wylde, κλπ.. Ο ήχος που βγαίνει από τα ηχεία αποτελεί μία πολύ σύνθετη διαδικασία την οποία δεν μπορεί κανείς δυστυχώς να απλοποιήσει με την αγορά μιας κιθάρας..

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά θα σου πω πολύ απλά ότι ήχο Maiden δεν θα βγάλεις ούτε με €500 ούτε με €800.. Όχι ότι οι Maiden βγάζουν κανένα ιδιαίτερο ήχο άξιο να τον μνημονεύσει κανείς, αλλά επειδή αυτό που ακούς στο studio γράφεται μέσα σε μια περίοδο αρκετών μηνών, με πολλά overdubs, ηχοληπτικές ακροβασίες, κλπ.. Μην ξεχνάς ότι πολλά από τα signature μοντέλα που βλέπεις είναι και "κράχτες" για να πουλήσει μια εταιρία.. Δηλαδή με άλλα λόγια, είτε αγοράσεις τη κιθάρα του Smith, είτε αγοράσεις μια απλή αμερικάνικη Fender, οι πιθανότητες να φτιάξεις ένα καλό ήχο είναι περίπου οι ίδιες.. Και επίσης σημείωσε ότι η κιθάρα θα σου δώσει το sustain, το σκάσιμο, το attack αλλά ποτέ δεν θα σου δώσει χαρακτήρα ήχου.. Εδώ καμπίνες αλλάζουμε και παρατηρούμε αχανείς διαφορές στον ήχο.. Οπότε αν δεν έχεις κιθάρα, αγόρασε μια που σου κάθεται καλά στο χέρι, δεν ξεκουρδίζεται εύκολα (για να μην εκνευρίζεσαι) και άρχισε να μαζεύεις χρήματα για τα "παρελκόμενα"..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι όταν δεν παίζεις κιθάρα (μην αφήσουμε και την κιθάρα, εννοείται) να διαβάζεις και να ρωτάς για τα περί ήχου.. Στο kithara.gr υπάρχουν πολλά παιδιά πρόθυμα να σε βοηθήσουν οπότε μην ανησυχείς γι' αυτό.. Θα σου πρότεινα στην αρχή να ξεκινήσεις λίγο (αν γνωρίζεις και αγγλικά θα ήταν ότι πρέπει) με αυτό το site.. Δεν είναι πανάκεια, ούτε όλα όσα εμπεριέχονται μέσα είναι κανόνες τους οποίους υπακούμε ασυζητητί αλλά είναι μια καλή, απλοποιημένη και συμπυκνωμένη ανάλυση..


Φιλε Faser ξερω οτι ο ηχος δν βγαινει απο την κιθαρα ...απλα σαν ασχετος που ειμαι σκεφτηκα... γτ να εχει hot rails o D.murray k oxi Jr JB οπος ο J.gers η απλα γτ να μν εχει εναν emg... κ γτ να υπαρχουν κιθαρες με 100€ κ 5.000€ αν ολες ακούγονται κ κανουν την ιδια δουλεια το ιδιο  ???
Κ τι θα μου προτεiνες να κανω αν ησουν στην θεση μου!?

Eλπιζω να εισαι κ εσυ ενα απο τα προθυμα παιδια του site  ;)
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #52 στις: 21/08/09, 17:21 »
Εύλογα τα ερωτήματα σου.. Όλοι τα είχαμε όταν πρωτομπαίναμε στο sport της μουσικής.. Λοιπόν σε γενικές γραμμές οι μαγνήτες που προτιμάνε οι κιθαρίστες σχετίζονται ασφαλώς με τα γούστα τους, αλλά κυρίως με το τρόπο παιξίματος τους.. Ένας κιθαρίστας που παίζει με τέτοιο τρόπο ώστε να "λασπώνει" περισσότερο τον ήχο του θα προτιμήσει ένα μαγνήτη λιγότερο hot σε σχέση με ένα κιθαρίστα που παίζει πιο "απαλά", θα λέγαμε και επομένως επιθυμεί ένα hot μαγνήτη, κοκ.. Από την άλλη, ο κάθε μαγνήτης έχει τα δικά του τονικά χαρακτηριστικά (μπάσα, μεσαία, πρίμα) και γι' αυτό το λόγο παρατηρείς ας πούμε κιθαρίστες της ίδιας μπάντας να προτιμούνε άλλους μαγνήτες..

Τώρα γιατί μερικές κιθάρες κοστίζουν € 500 και μερικές € 5.000 μπορούμε να μιλάμε επί ώρες.. Σε γενικές γραμμές, από την συζήτηση αυτή πρέπει να βγάλουμε τις signature κιθάρες.. Οι κιθάρες αυτές, χρησιμοποιούνται από κάποιο καλλιτέχνη και αυτόματα "αποκτούν" hype, άρα και ανεβαίνει η τιμή τους.. Αρκεί μια απλή σύγκριση μιας signature κιθάρας με μια απλή κιθάρα (με περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά) της ίδιας εταιρίας για να καταλάβει κάποιος ότι 9 στις 10 signature κιθάρες πωλούνται με καπέλο.. Πέραν τούτου όμως, μια κιθάρα που αξίζει πάνω από € 1.500 κατά κάποιο τρόπο η κατασκευάστρια εταιρία εγγυάται ότι δεν θα έχει κατασκευαστικά λάθη.. Πως το "εγγυάται" μια εταιρία αυτό; Με το λεγόμενο quality control, δηλαδή τον έλεγχο που κάνει μια εταιρία στα τελειωμένα της όργανα.. Οι φθηνές κιθάρες πάσχουν από έλλειψη ικανοποιητικού quality control.. Δηλαδή ο ρυθμός όπου παράγονται οι κιθάρες είναι τόσο μεγάλος όπου δεν μπορούν οι "ελεγκτές" του εργοστασίου να τις τσεκάρουν όλες, αλλά παίρνουν στατιστικά δείγματα.. Από την άλλη πλευρά, επειδή μια εταιρία που παράγει ακριβές κιθάρες είναι φυσιολογικό να παράγει υποδεκαπλάσιο αριθμό κιθάρων την ημέρα, οι "ελεγκτές" της εταιρίας, δοκιμάζουν όλες τις κιθάρες ανεξαιρέτως.. Αν δούνε κάποιο ελάττωμα, είτε το διορθώνουν, είτε την πετάνε.. Από την άλλη πλευρά μια ακριβή κιθάρα υπερέχει έναντι μιας φθηνής σε τομείς που δεν φαίνονται από τη πρώτη ματιά.. Ένας τομέας είναι η τεχνολογία του οργάνου (κυρίως στα ηλεκτρικά του), το πόσο προσεγμένα έχει φτιαχτεί, π.χ. αν έχουν μπει μονώσεις κατάλληλες στους μαγνήτες για να μην έχεις βαβούρα γείωσης, αν έχουν μπει τάστα που δεν θα σου σκουριάσουν στο εξάμηνο, κα.. Όλα αυτά δεν μπορείς να τα διακρίνεις από 5 λεπτά που θα πιάσεις μια κιθάρα.. Αγοράζοντας όμως ένα ακριβό όργανο κατά κάποιο τρόπο γνωρίζεις εκ των προτέρων τι να περιμένεις..

Συνέχεια:
Τώρα σχετικά με το τι κιθάρα θα επέλεγα αν ήμουν στη θέση σου.. Χμμ.. Δεδομένου ότι σίγουρα φαντάζομαι προτιμάς ένα strat copy από κάποιο άλλο σχήμα (βλ. LP, V, κλπ.) η αμέσως επόμενη ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι η εξής: Θέλω μονούς ή διπλούς μαγνήτες ή και τα δύο; Σίγουρα κάποιος θα σου έλεγε πάρε και τα δύο για versatility και δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ και κάθετα.. Να ξέρεις ότι οι μονοί μαγνήτες (γνωστοί και ως single coil) βγάζουν λιγότερο όγκο σε σχέση με τους διπλούς (θα τους δεις και ως humbuckers) και μπορούν να παίξουν από pure clean μέχρι medium gain ικανοποιητικά, ενώ οι διπλοί βγάζουν από bluez μέχρι high gain.. Επομένως αν βάλεις μονούς ξεχνάς το high gain (ή τουλάχιστον δεν θα ακούγεται "πειστικός" ο όγκος που θα βγάζεις) ενώ αν πάρεις διπλούς ξεχνάς αυτομάτως τα sparkling cleans (λίγο δύναμη παραπάνω να βάλεις και αμέσως τα καθαρά σου θα clipάρουν/παραμορφώνουν).. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις πάντως είναι να κατέβεις σε ένα μουσικό κατάστημα και να πεις ειλικρινώς σε ένα μαγαζάτορα: "Θέλω να αποφασίσω αν θα πάρω κιθάρα με μονούς ή με διπλούς.. Σε παρακαλώ δώσε μου δύο όμοιες κιθάρες με τη διαφορά αυτή όμως (μία με μονούς και μία με διπλούς) για να ακούσω τι μου αρέσει.." Αν αποφασίσεις ποιοι μαγνήτες σου αρέσουν περισσότερο μπορούμε να κάνουμε narrow down τις επιλογές μας.. Μετά οι επόμενες ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι να πάρω κιθάρα με floyd rose ή όχι, πόσα τάστα, "λαμπερή" ή "μουσική", κλπ...

Να ξέρεις πάντως ότι το θέμα μονού-διπλού είναι πολύ πιο σημαντικό και δύσκολο απ' όσο ακούγεται.. Αρκετοί από εμάς εδώ έχουν αγοράσει άλλη κιθάρα μόνο και μόνο για να προσθέσουν στη συλλογή τους μία με μονούς (αν είχαν κιθάρες μόνο με διπλούς) ή με διπλούς (αν είχαν κιθάρες μόνο με μονούς).. Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το τι θες να παίξεις και με τις "ορέξεις" της κάθε στιγμής.. Αν θες να παίξεις αρτίστικα, με αρκετό response (δλδ ότι παίζεις και οι δυναμικές του παιξίματος σου να "απεικονίζονται" στον ήχο που βγαίνει) τότε ο μονός θα σου ταιριάξει καλύτερα.. Αν θελήσεις στο καπάκι να παίξεις ένα δυνατό hot solo τότε θα σου ταιριάξει περισσότερο ο διπλός.. Το να κάνεις ένα συνδυασμό δηλαδή να βάλεις ένα μαγνήτη μονό και ένα διπλό να ξέρεις ότι μπορεί να ακούγεται ελκυστικό αλλά κρύβει ένα μεγάλο προβλήμα που μπορεί να μη λύσεις και ποτέ σου.. Το πρόβλημα της ισορροπίας.. Ένας διπλός ακούγεται πιο δυνατά από ένα μονό οπότε πρέπει να αποφασίσεις αν θα "δυναμώσεις" το μονό ή θα "χαμηλώσεις" το διπλό.. Αυτό επιτυγχάνεται με το να υψώνεις/χαμηλώνεις τον μαγνήτη μεταβάλλοντας την απόσταση του από τις χορδές.. Όσο πιο κοντά, τόσο πιο δυνατά.. Όπως καταλαβαίνεις στη προσπάθεια σου να "εξισώσεις" το μονό με το διπλό μπορεί να χάσεις τα επιμέρους χαρακτηριστικά των μαγνητών.. Ο διπλός θα ακούγεται πεσμένος και ο μονός ίσως σου παραμορφώνει.. Είναι μεγάλο δίλλημα η επιλογή μονού/διπλού και επιμένω ότι πρέπει να το χειριστείς έτσι (να πας δλδ σε ένα μουσικό κατάστημα)..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/09, 19:12 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #53 στις: 22/08/09, 12:25 »
Κατι ακομα απο μενα.
Καταρχας κολλημα με ESP δεν εχω. Ειναι βεβαια απο τις πρωτες μου επιλογες για μεταλ παιξιματα.
ΑΛΛΑ...Κιθαρα ESP δεν εχω.

2ον. Μην περιμενεις να σου δωσουμε μασημενη τροφη.
Η κιθαρα που σου προτεινα δεν εχει floyd rose. Ο μονος λογος που στην παρεθεσα ειναι να παρεις μια ιδεα για το πως πρεπει να ειναι μια καλη κιθαρα στα 700 ευρω...

Θες floyd rose? Κανε ενα απλο search στο Thomann.de και θα βρεις καμια 10ρια ESP οπως και Schecter, Ibanez και και και...

Τελος...Οσο γρηγοροτερα ξεκαθαρισεις στο μυαλο σου οτι ηχο γνωστου συγκροτηματος ειναι παρα μα παρα πολυ δυσκολο να προσεγγισεις τοσο θα ικανοποιηθεις παιρνοντας μια κιθαρα που σου αρεσει και εναν ενισχυτη που ταιριαζει στο ΔΙΚΟ σου ηχο.

Ποιος σου λεει οτι αυριο μεθαυριο δε θα θες ηχο Judas Priest...Θα αλλαξεις κιθαρα και ενισχυτες?

Γνωμη μου ειναι οπως πολυ σωστα σου τονισε ο φιλος Faser να καταληξεις ποια σχολη ηχου σου ταιριαζει. Μονοι μαγνητες, διπλοι ή συνδυασμος?

Ασε τα FR για την ωρα και τους μαγνητες...Με το που κανεις αυτο δες τι επιλογες υπαρχουν και κανε μια βολτα στα μαγαζια να δοκιμασεις μερικες.
Κανενας δεν πηρε κιθαρα που τον ικανοποιησε χωρις να ψαξει πρωτα.
ΚΑλη συνεχεια στην αναζητηση σου.


Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #54 στις: 22/08/09, 15:41 »
Σας ευχαριστω παιδια μου φαίνεται οτι θα παω μια βολτιτσα να δω κ να κρινω  ;D
ΑΛΛΑ μου δημιουργηθηκε μια ΑΛΛΗ απορια! (ξερω τι σκέφτεστε¨  :wall :faint)
Αν αυτα τα 1.000€ πηγαίναν μονο σε ενισχυτη-πεταλακια΄ η μικρη κ απλη μου squier θα γινοταν "Θεα"  ?::)?
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #55 στις: 22/08/09, 16:02 »
Θα σου πω ένα ρητό το οποίο πιστεύω ότι θα σου απαντήσει την ερώτηση σου..  :)

Καλή κιθάρα + μάπα ενισχυτής = Μάπα ήχος
Μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = Μέτριος ήχος

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #56 στις: 22/08/09, 16:11 »
Θα σου πω ένα ρητό το οποίο πιστεύω ότι θα σου απαντήσει την ερώτηση σου..  :)

Καλή κιθάρα + μάπα ενισχυτής = Μάπα ήχος
Μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = Μέτριος ήχος


Λες φιλε Faser με 1.000 να υπαρχει καποια ενδιαμεση λυση?
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #57 στις: 22/08/09, 16:20 »
Θα σου πω ένα ρητό το οποίο πιστεύω ότι θα σου απαντήσει την ερώτηση σου..  :)

Καλή κιθάρα + μάπα ενισχυτής = Μάπα ήχος
Μάπα κιθάρα + καλός ενισχυτής = Μέτριος ήχος


Λες φιλε Faser με 1.000 να υπαρχει καποια ενδιαμεση λυση?
Με €1000 θα αποκτήσεις έναν ενισχυτή που θα τον ζηλεύουν πολλοί.. Αλλά καλύτερα θα ήταν να κρατήσεις κάποια από αυτά για να κάνεις μερικές μετατροπές στη Squier σου (μαγνήτες, κλειδιά) και μετά και από αυτά, θα αποκτήσεις ήχο ικανοποιητικότατο.. :)

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #58 στις: 22/08/09, 16:57 »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε Faser  ;D
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #59 στις: 24/08/09, 23:04 »
Μετα απο βολτα σε διαφορα μουσικα καταστηματα Κ μετα απο καποιες συμβουλες Κ ωριμη σκεψη αποφασισα τα με κοπο αιμα κ ιδρωτα μαζεμενα 1.000€ να πανε σε εναν ενισχυτη  ;D
Εχω βρει εναν (http://www.thomann.de/gr/marshall_2266_vintage_modern.htm) αλλα θα ηθελα κ δικες σας γνωμες  ;D

          Thanks~Για το ενδιαφερον
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #60 στις: 24/08/09, 23:47 »
Μετα απο βολτα σε διαφορα μουσικα καταστηματα Κ μετα απο καποιες συμβουλες Κ ωριμη σκεψη αποφασισα τα με κοπο αιμα κ ιδρωτα μαζεμενα 1.000€ να πανε σε εναν ενισχυτη  ;D
Εχω βρει εναν (http://www.thomann.de/gr/marshall_2266_vintage_modern.htm) αλλα θα ηθελα κ δικες σας γνωμες  ;D

          Thanks~Για το ενδιαφερον

Τον ενισχυτή που σου αρέσει δεν τον έχω ακούσει, απλά να σου υπενθυμίσω ότι ο συγκεκριμένος είναι κεφαλή επομένως χρειάζεται και καμπίνα (ξύλινη κατασκευή με ηχεία) για να παίξει.. Υπολόγισε άλλα €400 για μια καλή 2Χ12 (δεν μπορείς να φανταστείς τί ποιότητα προσδίδει μια καλή καμπίνα).. Αλλιώς ψάξε κάτι σε combo (ενισχυτής και ηχεία μαζί) με τουλάχιστον επώνυμα ηχεία (βλ. Celestion, Eminence, κλπ.)..

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Kιθάρα για metal Jackson VS gibson
« Απάντηση #61 στις: 25/08/09, 01:07 »
Παρακολουθώ αυτό το θέμα και βλέπω ένα μεγάλο δίλημα μεταξύ stat-like και μέταλ κιθαρών. Το θέμα είναι δύσκολο γιατί ο λόγος που οι maiden ήχος (mid gain) βασίστηκε στις fender σε τόσο μεγάλο βαθμό, δεν είναι εύκολα αντιληπτός σε κάποιον καινούργιο. Για αυτό θα προσθέσω και την δικιά μου γνώμη και ελπίζω αν έχω άδικο να διορθωθώ
οι  Stat στα 70's/80's, σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό, είχαν τα εξης πλεονεκτήματα:
1) πολύ δυνατά καθαρά, αλλά αυτό δεν ενδιέφερε τους maiden
2) τον single coil αλήτικο/παιχνιδιάρικο πριμο ήχο που τις έκανε ιδανικές για συγκεκριμένα στυλ rock (επίσης δεν νομίζω να ενδιέφερε τους maiden)
3) τρέμολο, που οι κιθάρες με mahogani σπάνια είχαν.
4) λεπτό/βολικό μανίκι για γρήγορα σόλο

Για αυτό τον λόγο πολλοί μεταλ και χαρντ ροκ κιθαρίστες χρησιμοποιούσαν το σώμα των strat, με hot μαγνήτες (όπως ο Murray) και δημιουργήθηκε η superstrat κατηγορία με jackson, charvel, kramer, που βρίσκονται (εξαιρώνατς το θέμα των μαγνητών) πιο κοντά στις strat παρά σε οτιδήποτέ άλλο.

Με τον καιρό το gain μεγάλωσε, το alder, ash φάνηκαν οτι δεν σήκωναν την βαρβατίλα των high gain μαγνητών που σίγουρα κολλάει καλύτερα με mahogany. οι κιθάρες metal του σήμερα δεν έχουν καμία σχέση με τις metal κιθάρες των 80's (βγάζοντας έξω τις gibson και τις ελάχιστες άλλες mahogany κιθάρες)

Αν λοιπόν θές να φτάσεις μέχρι την εποχή του 80's μεταλ, to strat project που προτείνουν τα παιδιά είναι το σωστότερο.
Αν σε ενδιαφέρει να παίζεις γενικότερα μέταλ όμως, θα βρεθείς περιορισμένος γιατί ακόμα και Sabbath (80's αλλά μαόνι) να θες να παίξεις, πόσο μάλλον death/doom/goth/nu/δεν-ξέρω-και-γω-τι-άλλο metal απλά δεν θα μπορείς να ακολουθήσεις το gain.

εγω βρίσκω λογικότερη την πλευρά που προτείνει ibanez, γιατί και καφρίλα σηκώνουν, αλλά και το maiden στυλάκι, το οποίο εδώ που τα λέμε ΔΕΝ είναι και τόσο χαρακτηριστικό.. πολλές κιθάρες μπορούν να το πετύχουν σε πολύ καλό βαθμό, η τουλαχιστον στον βαθμό που θα βρεις τα όρια στην τεχνική σου, και όχι στα ξύλα της κιθάρας.

Σχετικά με το θέμα του ενισχυτή, σημασία έχει και αν σε ενδιαφέρει αν παίξεις και εκτός σπιτιού, οπου θα κουβαλήσεις σίγουρα την κιθάρα σου και οχι απαραίτητα τον ενισχυτή σου. και σε ένα live που θα μπορέσεις να γκαζώσεις έναν 100Watt λαμπάτο, θα φανεί η μάπα κιθάρα.
Επίσης στο σπίτι, υπάρχουν πολλοί λογοι να μην πάρεις πολύ δυνατό ενισχυτή γιατί δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον βάλεις πάνω αρκετά δυνατά ώστε να δώσει η λάμπα αυτό που μπορεί (μιλάμε για λαμπάτους πάντα).

Πιστεύω πως αρκεί ενας ποιοτικός μικρός λαμπάτος ενισχυτής, ενα metal πεταλάκι για να πετύχεις τον ήχο, και τα υπόλοιπα λεφτά ρίξτα στην κιθάρα.

Και κάτι ακόμα: η Squier μετά από 1 σημείο, ότι και να της βάζεις δεν θα ανεβεί παραπάνω. Δεν φτάνουν όλες οι κιθάρες τα ίδια επιπέδα.
Το skyline φτάνει στα 1000 άλογα, το Saxo όχι

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
12 Απαντήσεις
5509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 22:47
από JimTemoe
6 Απαντήσεις
4401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 19:29
από Mariko
99 Απαντήσεις
31759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 18:43
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 01:33
από slashas
35 Απαντήσεις
11136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/08, 12:10
από KK666
7 Απαντήσεις
3862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 12:21
από Giorgos K.
72 Απαντήσεις
27680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
32 Απαντήσεις
12414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 19:30
από Μητσάκος
26 Απαντήσεις
7030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/09, 16:47
από Panos-Echidna