Αποστολέας Θέμα: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson  (Αναγνώστηκε 12300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« στις: 12/11/09, 10:56 »
Πάντα ήθελα μια explorer στο κιθαροστάσιο μου  ;D και ελπίζω ότι αυτά τα Χριστούγεννα ο ΑηΒασίλης να μ' ακούσει και να μην μου φέρει πάλι ελαφάκι....  ;D

Σαν κάτοχος Gibson Flying-V (Robot) - LP Standard μ' αρέσει πάρα πολύ ο συνδυασμός 496R + 500Τ. Εξάλου αυτό δείχνει και το chart που κατέβασα από τον thomann.

Η μία λύση είναι να ακολουθήσω την σίγουρη οδό που λέγεται Gibson Explorer αμαλάχει και robot. Ισως θα είναι υπερβολή να έχω δύο ΟΛΟΪΔΙΕΣ κιθάρες σε άλλο σχήμα.

Η άλλη λύση είναι να πάρω καμιά ESP ΕΧ (θα 'θελα για αλλαγή να πάρω καμιά ESP) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ο συνδυασμός EMG 81/60 είναι εφάμιλλος με αυτόν της Gibson. Δεν λέω να είναι εφάμιλλος σαν χροιά, αλλά θέλω να έχει το Gain, τον τσαμπουκά με άλλα λόγια.

Από την άλλη θεν θα λεγα όχι και σε Jackson Kelly (αν και ξεφεύγει λίγο το σχήμα από το original explorer).

Πριν από την δοκιμή που επιβάλλεται να κάνω θα θελα να ακούσω και τις απόψεις σας.

Υ.Γ.: Επειδή κάλλιστα μπορεί να υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις σε άλλα όμως σχήματα, θα σας παρακαλούσα να μιλήσουμε ΜΟΝΟ για explorer. Καλοδεχούμενες είναι και οι προτάσεις explorer με artwork (που δυστυχώς υπάρχουν μόνο σε custom shop).

Υ.Γ.2: Μιλάω μόνο για αυθεντικά μοντέλα, ούτε epiphone, ούτε LTD ούτε γιαπωνέζικες Jackson.

http://www.thomann.de/gr/prod_bdb_AR_180584.html?image=0


« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 11:00 από tasoik »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #1 στις: 12/11/09, 11:48 »
Υ.Γ.2: Μιλάω μόνο για αυθεντικά μοντέλα, ούτε epiphone, ούτε LTD ούτε γιαπωνέζικες Jackson.

Καλημερα!
Καταρχας εχεις κανει ενα λαθος που το βλεπω συχνα. Αναφερεσαι στα πιο ''ακριβα'' μοντελα ως αυθεντικα. Δηλαδη τα LTD και Epiphone ειναι μαιμου?
Δευτερον. Αν κρινω απο το "κιθαροσταστιο" σου θα εχεις 3 κιθαρες πανομοιοτυπες. Δηλαδη μαονι, neck through / set neck, δυο διπλοι και παει λεγοντας. Εισαι τοσο αδιαφορος για μια παραπανω ηχητικη επιλογη στο gear σου ωστε να δαπανησεις ενα τοσο μεγαλο ποσο μονο και μονο για να εχεις σχημα Explorer?

Επειδη απαντησες και μονος σου σε αυτο, αν ημουν στη θεση σου θα χτυπαγα μια Τσεχα που σε αυτα τα λεφτα (180-250 ευρω) φανταζει ασυναγωνιστη. Γιατι δε βλεπω το λογο να δωσω 1,5 χιλιαρικο για να παρω την ιδια κιθαρα σε αλλο σχημα.

Αν τωρα εισαι τυχερος και εχεις λεφτα για ξοδεμα δε θα κανω κουμαντο στην τσεπη σου...Δοκιμασε μια Gibson explorer που ειναι κλασικη επιλογη και καμια ΕSP που ειναι και λιγο πιο modern.

Μην υποτιμισεις ομως και τις LTD...Καλες αγορες.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 11:51 από G.K. the Freak »


Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #2 στις: 12/11/09, 12:25 »
Υ.Γ.2: Μιλάω μόνο για αυθεντικά μοντέλα, ούτε epiphone, ούτε LTD ούτε γιαπωνέζικες Jackson.

...και καμια ΕSP που ειναι και λιγο πιο modern.

Τι εννοείς με τον όρο modern;

Οσο για τις μαρκες υποκατάστατα, έχω τις απόψεις μου, πες το κολλήματα (δεν με πειράζει) αλλά δεν μπαίνω σε συζήτηση καν.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #3 στις: 12/11/09, 12:46 »
Υ.Γ.2: Μιλάω μόνο για αυθεντικά μοντέλα, ούτε epiphone, ούτε LTD ούτε γιαπωνέζικες Jackson.

...και καμια ΕSP που ειναι και λιγο πιο modern.

Τι εννοείς με τον όρο modern;

Οσο για τις μαρκες υποκατάστατα, έχω τις απόψεις μου, πες το κολλήματα (δεν με πειράζει) αλλά δεν μπαίνω σε συζήτηση καν.

Tότε τι συζητάμε????
Να σου πώ πάρε καμμιά ΤΟΚΑΙ και να μου λές δεν θέλω γιαπωνέζες κλπ.????


Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #4 στις: 12/11/09, 13:10 »
Παιδιά νομίζω ότι ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. Θα θελα την εμπειρία όσων έχουν δοκιμάσει και τις τρεις τουλάχιστον να μου πουν την διαφορά μεταξύ ESP/Jackson από αυτή που ξέρω πως παίζει και πως ακούγεται (Gibson). Το να πάω σε ένα κατάστημα και να μου προσπαθεί να μου πουλήσει αυτή απ' όπου βγάζει περισσότερα, είναι το πιό εύκολο. Αλλά γι αυτό υπάρχει το ιντερνετ και τα εξειδικευμένα φόρουμ στην τελική. Αν δεν υπάρχει κάποιος που να έχει τέτοια εμπειρία, ή δεν έχει όρεξη να απαντήσει, κανένα πρόβλημα.
Η συζήτηση όμως γενικώς περί κιθαρων με τις προτιμήσεις του κάθε παίχτη είναι ατελείωτη.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #5 στις: 12/11/09, 13:32 »
Ok, περίμενε λοιπόν να δείς πόσοι πολλοί έχουν δοκιμάσει τις τρείς Explorer που γράφεις...
(ζήτημα να υπάρχουν καμμιά δεκαριά που κάποτε είχαν-έχουν μία) πόσο μάλλον να έχουν "πιάσει" και τις τείς μάρκες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #6 στις: 12/11/09, 13:33 »
Δεν αναφερθηκα στο κολλημα σου αλλα στο χαρακτηρισμο μαιμου.
Καλα κανεις και δε γουσταρεις μοντελα LTD, Epiphone. Γνωμη σου ειναι και τη σεβομαι.
Ομως ο ορος αυθεντικα και μη παει σε αλλες περιπτωσεις (πχ τις ρεπλικα κτλ κτλ...) Για το οτι θες ντε και καλα να γραφει στο headstock Gibson, Jackson USA δε συμφωνω αλλα δικα σου τα λεφτα εσυ κανεις κουμαντο.
Τι σου προτεινω να κανεις? Πολυ απλα πηγαινε δοκιμασε και τις τρεις! Σε μια μερα θα χεις ξεμπερδεψει.
Και ασε το μαγαζι που θελει να σου πουλησει το ταδε μοντελο να το εξυμνει. Εσυ θα αποφασισεις με βαση τα χερια και τα αυτια σου. Ειναι βεβαια κακο να εχεις προ-αποφασισει με τα ματια αλλα χαλαλι.
Οι ESP Κιθαρες να ξερεις ειναι σχεδον ολα τα μοντελα τους προσανατολισμενα στο μεταλ ηχοχρωμα. Με μερικες εξαιρεσεις στις οποιες οι explorer δεν ειναι μεσα σε αυτες. Για αυτο τις χαρακτηρισα πιο modern εν αντιθεσει με τις Gibson οι οποιες, οπως πολυ καλα θα γνωριζεις οντας κατοχος δυο, οτι μπορουν να γινουν πιο all around.

Βασικα εσυ που εχεις και τη Flying V, η Explorer θα ηχει το ιδιο κατα το 90%...

Αν θες την ταπεινη μου γνωμη δεν αξιζει να σκασεις 1500 (η τελος παντωv οσο κανει) μονο και μονο για ενα σχημα και το ονομα Gibson.
Αν δε σε ενδιαφερει να παρεις κατι το διαφορετικο τοτε σου ξαναλεω, καλως να σου ερθει η νεα σου Gibson. ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 13:40 από G.K. the Freak »


Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #7 στις: 12/11/09, 14:26 »
Οι ESP Κιθαρες να ξερεις ειναι σχεδον ολα τα μοντελα τους προσανατολισμενα στο μεταλ ηχοχρωμα. Με μερικες εξαιρεσεις στις οποιες οι explorer δεν ειναι μεσα σε αυτες. Για αυτο τις χαρακτηρισα πιο modern εν αντιθεσει με τις Gibson οι οποιες, οπως πολυ καλα θα γνωριζεις οντας κατοχος δυο, οτι μπορουν να γινουν πιο all around.

Thanks για την απάντηση. Ισα ίσα , το metal ηχόχρωμα είναι που μ΄ενδιαφέρει (για να μην πω μόνο). Αρα δεν θα πέσω έξω από τα γούστα μου πιστεύω. Γνωρίζεις αν ισχύει το ίδιο και για τις Jackson ΚΕ2;

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #8 στις: 12/11/09, 14:41 »
Ποσο κοστιζει μια jackson KE2?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 14:43 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #9 στις: 12/11/09, 14:47 »
Ποσο κοστιζει μια jackson KE2?


Απ'έξω κανά διχίλιαρο βλέπω και ειδικά από Αμερική κανά 1500άρι.  Εδώ δεν ξέρω, πόσο έχουν;

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #10 στις: 12/11/09, 14:55 »
Aυτο ηθελα να ακουσω. Η Gibson  κοστιζει γυρω στα 1200, οποτε δεν υπαρχει μετρο συγκρισης αφου μιλαμε για αλλη κατηγορια οργανων.

Παραυτα, gibson explorer 496R , 500Τ εχω παιξει και εχω ηχογραφησει ενα demo, ενα 7", και ενα 12" και την λατρευω.
Καποια πιο σκληρα μερη και leads τα εχω γραψει με Esp ltd ex500  με emg 81-85 και τα σπαγε επισης...
To μονο που με χαλασε στην EX ειναι οτι εχει μυτερα ακρα, και με το παραμικρο φευγει και απο ενα κομματακι ξυλο. Θελει πολυ προσοχη

Το καθε οργανο εχει τα ατου του αναλογως με το τι θες να παιξεις. Απο τη στιγμη που εχεις flying v με τα ιδια ξυλα και τους ιδιους μαγνητες ειναι ανουσιο να παρεις μια explorer. Εγω θα προτιμουσα την esp.

Με την jackson δεν εχω παιξει αλλα ειναι αρκετα πιο ακριβη απο τις αλλες 2 οποτε σκεψου το καλα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 14:58 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #11 στις: 12/11/09, 15:12 »
Απο τη στιγμη που εχεις flying v με τα ιδια ξυλα και τους ιδιους μαγνητες ειναι ανουσιο να παρεις μια explorer. Εγω θα προτιμουσα την esp.

Αυτόν τον ενδοιασμό έχω κι εγώ γι αυτό και άνοιξα το θέμα, να πάρω καμιά γνώμη για τις άλλες μάρκες.

Οσο για την διαφορά χρημάτων αν μιλάμε για 300-400 ευρώ δεν χάθηκε ο κόσμος. Πες ότι πληρώνεις το Floyd-Rose που δεν έχουν οι Gibson/ESP . Το θέμα είναι που να δοκιμάσουμε ΚΕ2 οεο;  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #12 στις: 12/11/09, 16:19 »
Επειδη το συγκεκριμενο στυλ κιθαρας ηταν παντα το "φετιχ" μου, αν σκοπευεις να δωσεις τοσα χρηματα, η γνωμη μου ειναι η εξης:
΄
Οσο κι αν γουσταρω τις ESP και LTD, Explorer είναι μόνο η Gibson...εγω χωρις δευτερη σκεψη θα χτυπαγα Gibson...τωρα αν κοιταγα κατι αλλο, θα πηγαινα στην ESP, αλλα σε καμια περιπτωση Jackson...ποτε δε μου αρεσε η αισθητικη τους, παντα στο Explorer σχημα...ασε που στα ιδια χρηματα, οι αλλες δύο εταιρείες έχουν τιμιότερες προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #13 στις: 12/11/09, 16:20 »
2000 για αυτη τη Jackson?
Καλες κιθαρες ειναι, ειχα παλαιοτερα μια αλλα πολλα λεφτα... Σε αυτη την κατηγορια τιμης μπορεις να βρεις κιθαρα που θα την κρατησουν και τα δισεγγονα σου. Κυριολεκτω.
Και πραγματικα στο ξαναλεω, δεν ξερω αν αξιζει να δωσεις τοσα πολλα. Δε σε ξερω προσωπικα, μπορει να μην εχεις θεμα με το οικονομικο, αλλα επειδη οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν ειμαστε Ωνασηδες και παιζουμε για την παρτη μας....Σου λεω συγκρατησου.  
Ημουν κατοχος ESP Horizon (απο τις original...) και οταν τις εβαζα διπλα διπλα με την LTD MH-1000 την οποια δε συζητας καν δεν εβρισκα τρελες διαφορες. Σε σημειο να με κανει να νιωθω λιγο βλακας...

Γενικα εχοντας παιξει αρκετα οργανα μεταξυ 700-1500 ευρω μπορω να σου πω πως οταν προκειται για κιθαρες μαζικης παραγωγης (Gibson, Jackson, ESP) οι διαφορες δεν ειναι χαωδεις...
Αν λοιπον σου περισσευουν τοσα χρηματα (2000 ευρω) παρε κατι πιο ''ψαγμενο'' ή ακομα και custom.
Δεν κατακρινω ουτε εσενα ουτε κανενα που εχει κανει αυτη την επιλογη. Απλα τη γνωμη μου λεω αν ειχα αυτα τα χρηματα.
Με ενδιαφερει βεβαια να ακουσω και τι ενισχυτη εχεις.


Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #14 στις: 12/11/09, 16:38 »
Ημουν κατοχος ESP Horizon (απο τις original...) και οταν τις εβαζα διπλα διπλα με την LTD MH-1000 την οποια δε συζητας καν δεν εβρισκα τρελες διαφορες. Σε σημειο να με κανει να νιωθω λιγο βλακας...

Με ενδιαφερει βεβαια να ακουσω και τι ενισχυτη εχεις.

Εντάξει σε πιστεύω αλλά πάλι έγω έχω ακριβώς την αντίθετη εμπειρία μεταξύ Epiphone (Bulls Eye και LP standard). Από την άλλη αν παω σε custom shop , όχι 2 αλλά ούτε 4 χιλιάρικα δεν φτάνουν....

Marshall JCM-2000 (100watt κεφαλή + 1960Α).

Υ.Γ. Πάντως πίστεψέ με αν ήμουν Ωνάσης, ούτε καν θ' ασχολιόμουν ούτε με φόρουμ ούτε με Internet. Θα έπαιρνα τον Θωμα τηλέφωνο και θα του λεγα "ξεφορτωσέ μου τον πρώτο όροφο με κιθάρες που έχεις και βλέπουμε"...  ;D


@KAMELOT : Μες το μυαλό μου εισαι....
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 16:40 από tasoik »

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #15 στις: 12/11/09, 16:44 »


@KAMELOT : Μες το μυαλό μου εισαι....


Χτυπα Gibson να τελειωνεις :D

http://www.thomann.de/gr/gibson_explorer76_ch.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/09, 16:48 από _KAMELOT_ »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #16 στις: 12/11/09, 16:57 »
Εντάξει σε πιστεύω αλλά πάλι έγω έχω ακριβώς την αντίθετη εμπειρία μεταξύ Epiphone (Bulls Eye και LP standard). Από την άλλη αν παω σε custom shop , όχι 2 αλλά ούτε 4 χιλιάρικα δεν φτάνουν....

Marshall JCM-2000 (100watt κεφαλή + 1960Α).


Οταν λεω custom εννοω και κιθαρες τυπου Carvin οπου μπορεις να κανεις εν μερει customize.

Γιατι σε ρωταω για τον ενισχυτη?
1)Ο ενισχυτης σου απο τη φυση του εχει καποια πριμα στο gain και δεν ξερω κατα ποσο θα δεσει με active (βλ EMG 81) μαγνητες... Οσο το εχω δοκιμασει το αποτελεσμα στα αυτια μου δεν ειναι το καλυτερο.

2) Αφου εχεις μαζεψει 2000 παρε κανενα τρελο εργαλειο ενισχυτη να το ευχαριστηθεις με την ψυχη σου. ;)


Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #17 στις: 12/11/09, 19:37 »
Μιας και κάνουμε....φιλολογική συζήτηση,εάν ήθελα να ξοδέψω αρκετά χρήματα σε μια explorer δεν θα έπαιρνα ούτε Gibson ούτε ESP.
Θα έπαιρνα αυτή:

http://www.wildwoodguitars.com/electrics/hamer/gstk_554455/gstk_554455.html



ενίοτε εμφανίζονται και στο ebay,εαν έχεις υπομονή.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #18 στις: 12/11/09, 20:44 »
Εχεις προσωπική εμπειρία από αυτή;

Ελπίζω να βγαίνει σε κανά άλλο χρώμα. 


@KAMELOT : Μες το μυαλό μου εισαι....


Χτυπα Gibson να τελειωνεις :D

http://www.thomann.de/gr/gibson_explorer76_ch.htm


Ούτε για αστείο δεν παίρνω την συγκεκριμένη. Απεχθάνομαι να φαίνεται το ξύλο. Γενικώς δεν μ' αρέσει να φαίνεται το ξύλο, από κιθάρα μέχρι στη διακόσμηση σπιτιού. Ενας λόγος που ψιλομετάνοιωσα που πήρα LP και standard τρομάρα μου. Κι ας γουστάρω τον ήχο της.


Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #19 στις: 13/11/09, 00:23 »
+1 Roybatty
Πολυ καλη επιλογη η hammer...
Τι χρωμα ειναι αυτο? see through korina? :P Τα σπαει

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #20 στις: 13/11/09, 04:17 »
Αφού οι μαγνήτες της Γκίμπσον σου κάνουν, και εργονομικά σου πάει, έιναι κρίμα νομίζω να τα σκάσεις για καινούρια.

Οι εξπλόρερ είναι πολύ ωραίες όταν παλιώνουν... Ειδικά οι κάτασπρες! Και όλο και κάτι θα βρείς να κάνεις τα υπόλοιπα φράγκα.

Πολύ σωστή και η πρώταση του Roy. Οι Neck Through Hamer είναι σε πάρα πολύ υψηλό επίπεδο ποιότητας κατασκευής και αισθητικής βεβαίως βεβαίως.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #21 στις: 13/11/09, 08:36 »
Εχεις προσωπική εμπειρία από αυτή;


Εαν ρωτάς εμένα,τότε ναι,έχω,αλλά ελάχιστη.Δυστυχώς δεν κατάφερα να παίξω με αυτήν,ο ιδιοκτήτης ίσα που μου την έδωσε να την...πιάσω  ;D
Έστω κι έτσι,το όργανο φαινόταν από χιλιόμετρα ότι ήταν πολύ καλοφτιαγμένο και κλάσεις ανώτερο από τη μέση Gibson Explorer.
Όπως όμως είπα και πριν,το σχόλιό μου ήταν σε βάση "φιλολογικής συζήτησης",μιας και οι USA Hamer ξεφεύγουν πολύ στην τιμή:
http://www.theguitarfactory.com/itemid/2598/

Όριστε και μια στο ebay,σε σχετικά "λογική" τιμή:
http://cgi.ebay.com/Hamer-USA-Standard-Custom-Explorer-Rare-Advertising-Gui_W0QQitemZ300366668463QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item45ef3fa2af
« Τελευταία τροποποίηση: 13/11/09, 08:43 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος tasoik

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #22 στις: 13/11/09, 10:27 »
σωστές οι παρατηρήσεις σας, αλλά παρόλο που ψωνίζω χρόνια από ebay αι γενικά από online μαγαζιά, εντούτοις κολώνω να πάρω μεταχειρισμένη ειδικά κιθάρα. Οχι για χτυπήματα και γρατζουνιές αλλά για κανά κουσούρι που μπορεί να σου βγάλει στο μέλλον π.χ. κανά σκέβρωμα του μανικιού από υπερβολική υγρασία (αν και ο συγκεκριμένος τύπος φαίνεται αξιόπιστος από το feedback του).

Τόσο ακριβές είναι οι Hamer ή ειδικά η συγκεκριμένη;

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #23 στις: 20/11/09, 10:30 »
Αφού πρόκειται καθαρά για βίτσιο ξεκόλλα το μυαλό σου και πάρε epiphone goth explorer.
Φθηνή και δε θα πιστεύεις πόσο καλή.

Πάντως σοβαρά τωρα αν θές τραγικά καλό όργανο έχω να σου προτείνω τα εξής

1)Gibson explorer goth


2)Gibson explorer tribal


3)Gibson explorer voodoo


Ξέρω δε σπυ αρέσει να φαίνετει το ξύλο αλλά ρίξε μια ματιά έτσι για το οφθαλμόλουτρο...

Βγήκε πρόσφατα και μια 7χορδη gibson explorer

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ποια Explorer; Gibson/ESP/Jackson
« Απάντηση #24 στις: 21/11/09, 20:34 »
Mε τη Voodoo επαιζε κι ο Jesper Stromblad των In Flames για ενα φεγγαρι...νομιζω ειναι discontinued model πια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
4716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/06, 23:15
από woodaki
5 Απαντήσεις
3480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:40
από Jizzzm
20 Απαντήσεις
7205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 12:51
από navy82
4 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 14:09
από Jizzzm
27 Απαντήσεις
10801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 17:25
από petros1992
8 Απαντήσεις
4136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
61 Απαντήσεις
15400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 01:07
από kopaniamento
1 Απαντήσεις
2145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 21:46
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 11:47
από Makaveli
16 Απαντήσεις
5147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 23:28
από Απόλλων