Αποστολέας Θέμα: Active ή Passive μαγνητες???  (Αναγνώστηκε 6996 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Active ή Passive μαγνητες???
« στις: 20/09/04, 10:21 »
Α)Κριτηρια για την επιλογη
Β) Υπερ-Κατα
Γ) Προσωπικη εμπειρεια...

ευχαριστω εκ των προτερων...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #1 στις: 20/09/04, 10:49 »
Οι active ειναι συνηθως πιο ακριβοι και απαιτουν (παλι συνηθως) σκαψιμο (πολυ λιγο παντως και δεν επιρεαζει την κιθαρα , ουτε φαινεται) στο σωμα της κιθαρας για να μπει η μπαταρια που θα τους τροφοδοτει ...
Εγω εχω βαλει σε μια κιθαρα μου (Fender Strat HM με 2 διπλους κι ενα μονο) EMG (89,SA,85) και ειμαι παρα (μα παρα) πολυ ευχαριστημενος ...
Εχω σε μια αλλη (fender squier japan με 1 διπλο και 2 μονους) Seymour Dunkan και μαλιστα δυνατο distortion Trembucker αλλα δεν με ικανοποιουν τοσο οσο οι EMG ...
Αλλα αυτο δεν λεει τιποτα ... Επισης οι active δεν εχουν καθολου θορυβο (ειδικα στους μονους , οπου οι passive εχουν αρκετο θορυβο).
Τωρα εμφανισιακα , μου αρεσουν πιο πολυ οι passive (ειδικα αν ειναι humbuckers σε zebra χρωμα) ...
Γενικα νομιζω οτι και οι 2 κατηγοριες , αν σκασεις χρηματα ειναι πολυ καλες ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Costa

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • AMIGOS PARA SIEMPRE
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #2 στις: 20/09/04, 13:16 »
-Οι active είναι πιο ακριβοί
-Γενικά θέλουν λίγο σκαψιμο για την μπαταρία,αλλά πιθανόν να μπορεσεις και να τη στριμώξεις με τα ηλεκτρικά
-Αν και βγάζουν πολύ "πράμα" ( ;D), προσωπικά δε μου αρέσουν και πολύ(μου ακούγεται λιγάκι "ψηφιακός" ο ήχος τους)

Αυτά περιληπτικά...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #3 στις: 20/09/04, 14:29 »
Einai duo diaforetikoi kosmoi me arketes diafores kai sto hxhtiko apotelesma

Apo tous active na perimeneis kapws pio monterno hxo...exoun megalo output(pou tous kanei kalous sta gkazia alla oxi kai toso kalous an thes na paixeis pio kathara..)exoun pio flat EQ, einai apolutws hsyxoi akoma kai konta se fwta k.l.p, pio akriboi kai theloun perissoterh douleia gia thn egkatastash tous kai prepei na allazeis 9v kathe toso(oxi kai toso syxna).

OI passive apo thn allh meria einai pio "fusikoi" ston hxo, me to xamhlwma tou volume "katharizoun" kalutera einai pio fthnoi, exoun thorybo.

Genika einai duo diaforetikoi kosmoi kai tha akouseis tis pio antikrouemenes apopseis....apo autous pou misoun tous active ews autous pou de mporoun na kanoun xwris.Proswpika exw mia strat me active(emg85.......o 85 einai apithanos)/SA/SA) kai mia allh me passive (duncan JB/fender single/fender single) kai eimai apoluta ikanopoihmenos kai apo tous duo...........o kathenas prosferei ena diko tou hxo....tha prepei na akouseis kai na dialexeis esy me bash autyo pou sou lene ta autias sou............

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #4 στις: 20/09/04, 14:43 »
Συμφωνω με τον fenderiarh ...
Αλλα διαφωνω για τα καθαρα των active μαγνητων ... Απο τους SA εγω παιρνω απιστευτα κρυσταλινα καθαρα !!! Απο τον διπλο αν περιμενα καθαρα τυπου μονου δεν θα επαιρνα διπλο ... Επισης μπορεις να παρεις εναν διπλο 89 ο οποιος κανει split και μετατρεπεται σε SA μονο ... ή σαν διπλος λειτουργει σαν τον 85 ...
Ειναι αψογος ...
Δεν ειναι τοσο flat μαγνητες οσο λενε πολλοι ... Εξαρταται σε τι κιθαρα τους βαζεις κι ολας ... Και βεβαια δεν υπαρχουν μονο οι EMG ετσι ;
Υπαρχουν απο seymour dunkan active μεχρι και 'γω δεν ξερω ... αλλα δυστυχως στην Ελλαδα αντε να βρεις αλλες μαρκες ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #5 στις: 21/09/04, 00:24 »
Κι εδώ έρχεται η εξής ερώτηση: Οι μαγνήτες που έχουν οι κιθάρες μας όταν τις πρωτοαγοράζουμε τί είναι active ή passive? Μάλλον passive, φαντάζομαι αφού δεν έχουν μπαταρία σωστά? Ή μήπως υπάρχουν κιθάρες (εκτός από custom) που είναι από τη μαμά τους με active μαγνήτες? Δεν ξέρω μήπως είναι κυρίως κάποιες κιθάρες που προορίζονται για μεταλ περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #6 στις: 21/09/04, 00:37 »
na dieukrinisw oti otan lew oti den einai polu kaloi sta kathara enoow oti oi men diplophniakoi (85,89,81) ontws den einai polu kaloi(ton emg60 den ton exw dokimasei alla ap oti akouw lene pws einai o kaluteros sta kathara) enw oi SA einai polu kaloi sta apolutws kathara alla den einai kai toso kaloi se auto pou sta agglika(de mporw na brw antistoixh perigrafh sta ellhnika)to lene "clean but dirty sound".......skefteite enan blues hxo p.x alla SRV.......se auto de ta katafernoun polu kala oi emg.

Αποσυνδεδεμένος Christof

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • See Emily Play
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #7 στις: 21/09/04, 14:56 »
Δεν γίνεται να έχεις π.χ ένα διπλό active, ένα διπλό passive, και ένα μονό ότι θές?  ??? (Δεν γνωρίζω μην αρχίσετε να κοπανάτε όλοι μαζι... Ενας, ένας...  ;D )
I've got new Wings to fly,
But I dont know where to fly to...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #8 στις: 21/09/04, 17:18 »
Christof μην βαλεις πασιβ με ακτιβ.... ποτε..  :P
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Re:Active ή Passive μαγνητες???
« Απάντηση #9 στις: 21/09/04, 21:07 »
Δεν γίνεται να έχεις π.χ ένα διπλό active, ένα διπλό passive, και ένα μονό ότι θές?  ??? (Δεν γνωρίζω μην αρχίσετε να κοπανάτε όλοι μαζι... Ενας, ένας...  ;D )

Μπορεις αν θες , αλλα για να εχεις την ιδια ενταση ηχου σε ολους τους μαγνητες , πρεπει να κανεις ειδικες συνδεσμολογιες και να προσθεσεις και κυκλωματακια προενισχυσης (boost) στους passive για να υπαρχει μια καποια ισσοροπια ... Και παλι ομως δεν ειναι η καλυτερη λυση ... οχι ομως οτι δεν γινεται... Αν θες περισσοτερες πληροφοριες πηγαινε στο site της EMG και κοιτα τα FAQs. Θα βρεις εκει οτι info χρειαζεσαι πανω στο θεμα , ισως και schematics συνδεσμολογιων και οδηγιες ...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/03, 07:58
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 10:02
από death
4 Απαντήσεις
3206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
8 Απαντήσεις
4469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 14:01
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
3 Απαντήσεις
3031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 22:27
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 12:59
από m@ster k@frer
6 Απαντήσεις
4988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 19:34
από fstat
0 Απαντήσεις
2526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 14:56
από George123
2 Απαντήσεις
12674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 01:45
από BASSER
10 Απαντήσεις
12114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/19, 00:13
από saved