Αποστολέας Θέμα: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα  (Αναγνώστηκε 32063 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #125 στις: 08/10/08, 14:33 »
...μιας και διανύω την τελεφταία σχολική χρονιά...
Αν και θα επρεπε να διανυσεις και αλλες!  :-\   :P

Δν τόπιασα....!

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #126 στις: 08/10/08, 22:34 »
ΧΑαχαχαχχααχ πλακα εκανα!
Τελεφταια λεω κατι ακυρα μη μου δινεις σημασια!  ;D
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος kotas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #127 στις: 14/10/08, 14:42 »
Λοιπον αυτες τις μερες θα πανε οι γονεις μου να υπογραψουν για να παρω απαλλαγη.Ειδικα στο λυκειο τα θρησκευτικα ειναι τελειως αχρηστα(και στο γυμνασιο αλλα τελοσπαντων).Δεν μπορει τα παιδια ναχουν του κοσμου τα μαθηματα και μεστη μεση ο θρησκευτικος να απαιτει να εχουμε διαβασει κιολας.Να και ενα καλο σαυτη τη χωρα.Αν αυτο ειναι ενα βημα για να χωριστει η εκκλησια απο το κρατος ,τοτε ειναι πολυ καλο .Στο κατω κατω ,εγω δεν φταιω που με βαφτισαν ,δεν με ρωτησε κανεις.Επισης επειδη καποιος απαντησε απο κατω ,οταν παιρνεις την απαλλαγη μπαινεις σε μια αλλη αιθουσα παρακολουθωντας αλλο μαθημα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #128 στις: 14/10/08, 15:29 »
Θα μπορούσα να κάνω μία ατέλειωτη λίστα από πράγματα τα οποία θεωρώ πολύ πιο σημαντικά από το να είναι προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών.Επειδή όμως εδώ μιλάμε για Παιδεία, θα μιλήσω για Παιδεία.Θα ήθελα λοιπόν α) Σχολεία επιλογής δηλαδή, μουσικά, αθλητικά,εκκλησιαστικά, θετικά, κλασσικά κ.ο.κ .β) Καθηγητές που θα φτάνουν σε αριθμό και δεν θα χρειάζεται να αφήνουνε κενά λόγω αποσπάσεων ή αδειών κύησης ή άλλων λόγων,πραγματικών και ψεύτικων. γ) Κτίρια όπου θα χαίρεσε να διδάσκεις και να διδάσκεσαι. δ)Το τέλος της παραπαιδείας. ε)Ελεύθερη εισαγωγή στα πανεπιστήμια όπου όμως θα φτύνεις αίμα να πάρεις πτυχίο. στ) Πανεπιστήμια όπου η έρευνα θα είναι το κυρίως ζήτημα και οι καθηγητές θα αισθάνονται την ανάγκη να διδάξουν και όχι όπως μου είπε πρόσφατα Πανεπιστημιακός ότι "χαίρομαι τη δουλειά μου επειδή δεν είμαι υποχρεωμένος να μάθω σε κανέναν τίποτα". ζ)Το κονδύλι του προυπολογισμού για την Παιδεία στο 25%. η) Αξιοκρατία στο Πανεπιστήμιο, να μην είσαι αναγκασμένος δηλαδή για να έχεις ελπίδα καριέρας να είσαι ο γλύφτης του καθηγητή ή το κομματόσκυλο της όποιας φοιτητικής-κομματικής νεολαίας.
Αυτά και άλλα πολλά που δεν θέλω να σας κουράσω και να κουραστώ γράφοντάς τα. Με το να είναι κάτι προαιρετικό χωρίζεις τους μαθητές σε μεν και δε. Σε χριστιανούς και άθεους. Θεωρώ ότι ακόμα και στην εφηβεία είναι πολύ νωρίς για να χωριζόμαστε σαν κοινωνία . Θα σας το κάνουν μια μέρα έτσι κι αλλοιώς.
Και τέλος κάτι για τον χωρισμό κράτους-εκκλησίας. Πρέπει επιτέλους να γίνει και να αποκτήσει η εκκλησία μας τον πνευματικό χαρακτήρα που θα έπρεπε να έχει, γιατί οι καιροί γίνονται όλο και πιο δύσκολοι και θα την έχουμε πάρα πολύ ανάγκη. Όσο η εκκλησία θα εμπλέκεται με το κράτος τόσο θα λερώνει τα χέρια της με σκάνδαλα τύπου Βατοπέδι (ναι με έψιλον, επιτέλους ας το πει κάποιος στα κανάλια είναι το πεδίο με τα βάτα δεν είναι το παιδί από βάτα...) και τόσο θα απομακρύνει τον λαό και θα τον αφήνει υποχείριο αυτών που το μόνο μελημά τους είναι η εξουσία και η χειραγώγησή του. Χρειαζόμαστε ένα φάρο στη τρικυμία και έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα η εκκλησία μοιάζει απλά με ένα κερί που θα σβύσει στο πρώτο αεράκι.
Ας το σκεφτεί ο Αρχιεπίσκοπος, ας μοιράσει την περιουσία άμεσα στους φτωχούς (φυσικά και να μην τη δωρίσει στο Κράτος) και να ξέρει ότι αυτή η κίνηση μόνο σεβασμό και εκτίμηση θα εμπνεύσει.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προαιρετικα τα Θρησκευτικα
« Απάντηση #129 στις: 14/10/08, 16:12 »
ΧΑαχαχαχχααχ πλακα εκανα!
Τελεφταια λεω κατι ακυρα μη μου δινεις σημασια!  ;D

Δε βαρίεσε......έλεγα οτι ήταν τπτ πολύ βαρύ για την ηλικία μου που δν το έπιανα αλλά οκ τωρα!!! ;D