Αποστολέας Θέμα: Φτιάξιμο ή πέταμα ?  (Αναγνώστηκε 6563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« στις: 17/05/10, 02:49 »
Με αφορμή το τελευταίο ΣΚ που έπαιξα μανιωδώς κιθάρα επανήλε ένα δίλημα που αντιμετωπίζω 5 χρόνια πια και είπα να μοιραστώ μαζί σας.

Έχω μια standard Squier strat 20th aniv HSS China,  που αντιμετωπίζει προβλήματα με τον ήχο της και δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει μια αλλαγή μαγνητών. Εδώ και χρόνια έχω φτάσει στο σημείο που βρίσκω τον ήχο της να με περιορίζει, και ούτως ή άλλως θέλω να πάρω μια καινουργια της σχολής les paul. Παρόλα αυτά, σκέφτομαι να της δώσω μια τελευταία ευκαιρία επειδή :
1) αγαπώ αυτό το όργανο και δεν θέλω να κλείσω σε μια αποθήκη που απλά θα σκουριάζει (δεν την πουλάω όσο και να μου έσπασε στα νεύρα)
2) Επειδή έχω και κάποια ακούσματα strat (π.χ. rory, Garage, Surf), θα ήθελα αν γίνεται να φτιάξω αυτή αντί να περιμένω να πάρω την μεθεπόμενη κιθάρα μου (η επόμενη είπαμε οτι θα παίξει λεσπολιά).

Μέσα στον χρόνο της πάτησα ένα καλό σετ refretting (οι λακούβες στα τάστα φαίνονταν με το μάτι), και απο playability είναι σε καλό σημείο. Ήλπιζα οτι με αυτό το service ίσως της έδινα μια νεά ανάσα ζωής αλλά βγήκα λάθος. Επιμένουν κάποια σοβαρά προβλήματα με τον ήχο:

- Βγάζει έναν κουραστικό ήχο, άγριο και ψώφιο ταυτόχρονα. Μου δίνει την αίσθηση οτι "βαριέται" να ακουστεί με αποτέλεσμα να την στραγκαλίζω για να να πάιξω νότες που κρατάνε πάνω απο 1 sec. Και απο το πολύ το σφίξιμό μου, εκτός απο τα προφανή αποτελέσματα στην ατμόσφαιρα του χώρου (!?!) καταλήγω να βγάζω μόνο έναν παρανοϊκά άγριο οξύ ήχο αντί για το γλυκό στακάτο κουδουνιστο ήχο των στρατ. Για μια φάση είχα σιχαθεί τις στρατ μέχρι που ξαναέπαιξα με μια fender και κατάλαβα οτι η δικιά μου δεν ειναι έχει ηχο στρατ. Υπήρχαν και διάφορες φάσεις που άτομα που με είχαν ακούσει π.χ. σε καποια πρόβα, με ρωτούσαν αν έχω αλλάξει τους μαγνήτες μου

- Ο ήχος είναι τελείος ανισόρροπος. Οι μπάσες χορδές ακούγονται πάρα πολυ δυνατότερα από τις λεπτές. και ενώ απο συγχορδίες πρέπει να περάσω σε ένα σόλο, αν δεν διπλασιάσω την ένταση.. δεν ακούγομαι. Ειδικά παίζοντας με άλλα άτομα, το πρόβλημα γίνεται πολύ έντονο. Κάποια στιγμή που παίζαμε και κάνα live έφτιαχνα για κάθε εφέ μου 2 versions (rythme και lead) με διαφορετική ένταση, gain και EQ, ενώ αν δεν υπήρχε το πρόβλημα θα αρκούσε απλά να ανεβάζω λίγο το volume.

Ρωτώντας κατα καιρούς κάποιους τεχνικούς έχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις και δεν μπορώ να τους εμπιστευτώ. Άλλοι λένε πως έχει πρόβλημα στα ξύλα και δεν αξίζει να μπει άλλος μαγνήτης. Άλλοι λένε πως φταίνει οι μαγνήτες και τα ξύλα είναι μια χαρά. Η δικιά μου άποψη είναι πως φταίνε οι μαγνήτες γιατί unplugged ακούγεται πολύ πιο ισορροπημένη. Άλλωστε τα ξύλα πρέπει να είναι ανώτερης τάξης από τις κλασικές Squier (φάινεται και απο το βάρος της). Επίσης φαντάζομαι οτι τα 6 τουλάχιστον χρόνια που βρισκόταν σε σπίτι με εξτρα υγρασία θα είχαν το τίμημα τους στα PUs. Αλλά δεν μπορώ να βασιστώ στην γνώμη μου γιατί λόγω συναισθηματικού δεσίματος δεν είναι αντικειμένική (πολύ θα ήθελα να μπορώ να την σώσω με pickups)

Υπάρχει κάποιος τρόπος να σιγουρευτώ για το αν φτάινε οι μαγνήτες ή τα ξύλα ? Υπάρχει κάποιος που να αντιμετώπισε παρόμοια προβλήματα ή να είχε το ίδιο όργανο ? Προσπάθησα να δώσω όσο πιο καλά μπορούσα τα δεδομένα που έχω και το πρόβλημα του ήχου.

Ευχαριστώ όποιον είχε την υπομονή να ακούσει τον πόνο μου και ελπίζω να ακούσω κάτι καλό επιτέλους.. Επίσης τι pickups θα μπορούσα να βάλω για να προσεγγίσω ήχο κλασικής strat ?

P.S : Επειδή περιμένω και απαντήσεις του στύλ "τι ενισχυτή έχεις", η απάντησή μου είναι οτι ο τωρινός μου δεν είναι καλός, και έχω σκοπό να πάρω έναν μικρό λαμπάτο σύντομα, αλλά pls ας κρατήσουμε το θέμα της αναβάθμισης ανεξάρτητα από τη  αγορά του ενισχυτή. Έχω βάλει την κιθάρα και σε πολύ καλύτερους ενισχυτές, και η κιθάρα ακουγόταν χειρότερα αφού οι ιδιοτροπίες της φαίνονταν εντονότερα !!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #1 στις: 17/05/10, 09:21 »
Όσον αφορά την ερώτηση στον τίτλο του θέματος, την απάντηση μάλον την έχεις δώσει ο ίδιος. Και είναι λογικό ότι το refret που έκανες δεν θα βελτίωνε τον ήχο αλλά μόνο το playability του οργάνου.Έχω την αίσθηση ότι κάποια από αυτά τα προβλήματα ίσως λυθούν με ένα καλό setup και συγκεκριμένα με ρύθμιση του ύψους των μαγνητών. Νομίζω πως εφόσον σκοπεύεις να κρατήσεις την κιθάρα, ίσως να είναι καλό να τής κάνεις ένα επαγγελματικό setup και πιθανόν να σκεφτείς την αντικατάσταση των μαγνητών (όχι απαραίτητα με αυτή τη σειρά). Όσον αφορά προτάσεις για μαγνήτες, αν θέλεις κάτι φτηνό κοίτα τους Wilkinson. Ρίξε και μια ματιά σε αυτή την ιστοσελίδα, όπου έχουν αρκετά καλά και φτηνά σετ μαγνητών για strat.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #2 στις: 17/05/10, 09:50 »
Λογικα ειναι μαλλον θεμα setup ή καποιο προβλημα με τα ηλεκτρονικα της κιθαρας.
Αυτο που περιγραφεις με τις μπασσες να ειναι πιο δυνατες κτλ, μαλλον ωφειλεται σε κακη ρυθμιση του action. Προφανως οι καντινι χορδες απεχουν πιο πολυ απο τα poles των μαγνητων σε σχεση με τις μπασσες χορδες και αυτο τις κανει να ακουγονται χαμηλοτερα απο τις μπασσες. Κανονικα το action πρεπει να ακολουθει ετσι κι αλλιως το radius της ταστιερας και οι χορδες να απεχουν πανω κατω το ιδιο απο τους μαγνητες. Μαλιστα στις strat θα δεις οτι οι μονοι μαγνητες (ειδικα οι παλιοτερες strat) εχουν ανισο υψος σε ολα τα poles ακριβως για να ακολουθουν το radius της ταστιερας. Κανοντας ενα σωστο setup, ρυθμιζεις καθε saddle του tremolo ξεχωριστα ωστε να ρυθμισεις σωστα το υψος για καθε χορδη.
Περα απο αυτο, παιζει να εχεις καποιο προβλημα με τα ηλεκτρικα... Κανει καθολου περιεργους θορυβους στα pots, στον διακοπτη επιλογης κτλ; Εαν ναι ειναι πολυ πιθανο να εχει καποιο θεμα κατι απο αυτα (και βεβαια να τσεκαρεις και το jack και το καλωδιο που χρησιμοποιεις).
Απο κει και περα, οσων αφορα το ηχοχρωμα και μονο αυτο, αυτο δεν φτιαχνει με τιποτα αλλο περα απο αλλαγη μαγνητων, αλλαγη ενισχυτη / ρυθμισεων ενισχυτη και πεταλιων και βεβαια αλλαγη χορδων. Το τελευταιο το αποκλειω μιας και δεν πιστευω να εχει ςτις ιδιες χορδες για πολυ καιρο...
Το θεμα ενισχυτη λες οτι εχεις εναν φθηνο, αλλα αυτο σημαινει οτι οταν παιζεις σε studio με καλυτερο ενισχυτη κτλ, δεν θα χες προβλημα, αλλα αφου λες οτι εχεις, ουτε εκει ειναι το θεμα.
Οποτε φτανουμε στους μαγνητες... Υπαρχουν πολλες λυσεις απο φτηνες μεχρι πανακριβες. Θα ελεγα οτι με βαση οσα εχεις πει, καλο θα ηταν να κοιταξεις για καποια φθηνη λυση σχετικα. Στο ebay μπορεις να βρεις πολλες καλες ευκαιριες για setακι με καλους μαγνητες. Τα μοντελα κτλ εξαρτωνται μονο απο τα γουστα σου, οποτε δεν θα προτεινω κατι συγκεκριμενο.
Παντως πριν να αγορασεις μαγνητες, η γνωμη μου ειναι ενα σωστο setup στα ΠΑΝΤΑ πανω στην κιθαρα και ειδικα στα ηλεκτρονικα της.
Ειδικα αν σου κανει τπτ θορυβους ή αν νιωθεις οτι τα pots ειναι ψιλο-"αναισθητα", μια πληρης αλλαγη ηλεκτρικων ειναι μια σχετικα φθηνη εργασια που ομως εξασφαλιζει οτι αν μη τι αλλο, τα ηλεκτρονικα δουλευουν ρολοϊ και αρα πρεπει να αναζητησεις αλλου τον φταιχτη.
Ετσι κι αλλιως, αφου εισαι αποφασισμενος να την κρατησεις, ενα πολυ καλο setup ειναι must και μετα βλεπεις αν χρειαζεσαι αλλους μαγνητες κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/10, 09:53 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #3 στις: 17/05/10, 09:51 »
όσο και ''μάπα'' , νεκρά , καυσόξυλα , κόντρα πλακέ .... να είναι τα ξύλα της κιθαρας σου , δεν δικαιολογείται διαφορά έντασης μεταξύ των χορδών..
Αν δεν ''ταστάρει'' και κρατάει ένα κάποιο sustain τα υπόλοιπα είναι θέμα ρυθμίσεων των ηλεκτρικών της .
Πάρε κατσαβίδι στο χέρι με τον ενισχυτή φλατ και ξεκίνα δοκιμές .... λογικά πρέπει να φέρεις τους μαγνήτες πιο κοντά στις καντίνες χορδες απο τις μπάσες .
 
Το αποτέλεσμα που θέλεις είναι να έχουν όλες οι χορδες την ίδια ένταση .... και όλοι οι μαγνήτες μεταξύ τους επίσης .
 
Αν δεν τα καταφέρνεις ... αξίζει ένα setup σε κάποιον επαγγελματία όπως λέει και ο Απόλλων .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #4 στις: 17/05/10, 11:06 »
Κατι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι ήδη έχω ανεβάσει τα PUs να πλησιάσουν τα καντίνια και να απομακρυνθούν από τις μπάσες. Έχω φτάσει και σε σημείο υπαρβολής, αλλά το πρόβλημα πάλι εκει, οι λεπτές χορδες είναι λες και περνάνε απο compressor

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #5 στις: 17/05/10, 11:12 »
καινούριους μαγνήτες τότε
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #6 στις: 17/05/10, 11:53 »
Κατι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι ήδη έχω ανεβάσει τα PUs να πλησιάσουν τα καντίνια και να απομακρυνθούν από τις μπάσες. Έχω φτάσει και σε σημείο υπαρβολής, αλλά το πρόβλημα πάλι εκει, οι λεπτές χορδες είναι λες και περνάνε απο compressor

Αυτό μου κάνει σαν βραχυκύκλωμα του tone. Κατά τη περιστροφή του tone, έχεις διαφορές στον ήχο? Εάν σου έχει κόψει όλα τα πρίμα, είναι λογικό αυτό που περιγράφεις. Παίξε με το tone, και πες μας.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #7 στις: 17/05/10, 12:15 »
Κατι σημαντικό που ξέχασα να αναφέρω είναι οτι ήδη έχω ανεβάσει τα PUs να πλησιάσουν τα καντίνια και να απομακρυνθούν από τις μπάσες. Έχω φτάσει και σε σημείο υπαρβολής, αλλά το πρόβλημα πάλι εκει, οι λεπτές χορδες είναι λες και περνάνε απο compressor

Εχε υπ οψη σου οτι η αποσταση των χορδων απο τους μαγνητες εχουν καποιο συγκεκριμενο "sweet spot" που αποδιδουν καλυτερα.
Αν οι αποστασεις ειναι ακραιες (π.χ. πολυ μακρια ή πολυ κοντα) ο ηχος θα ακουγεται muddy...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #8 στις: 17/05/10, 14:11 »
Οπωσδήποτε setup πρώτα, με έλεγχο στα ηλεκτρονικά όπως προαναφέρθηκε. Αυτό που με παραξενεύει κάπως είναι αυτό:

Παράθεση
να την στραγκαλίζω για να να πάιξω νότες που κρατάνε πάνω απο 1 sec.

Περίεργο να συμβαίνει μετά το refretting, εκτός αν αυτός που το έκανε δεν ασχολήθηκε μετά με ρύθμιση του action και γενικά με υποτυπώδες setup.  ???

Προσωπικά πριν αλλάξω μαγνήτες, θα άλλαζα πράγματα που στις Squier κάνουν μεγάλη διαφορά σε αξιοπιστία, playability, και action, όπως τα saddles της γέφυρας και το nut.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #9 στις: 17/05/10, 21:54 »
@ Απόλων: λίγο πριν πάω για refretting τα frets είχαν φθαρεί τόσο πολύ που κάποια τάστα δεν ακούγνταν καν. Και επειδή κυρίως είχαν φθαρεί στις λεπτές χορδές, είχαν σκεφτεί μήπως αυτός ήταν ο λόγως του άθλιου sustain. Δηλαδή τα τάστα μορούσαν να φταίνε για πολλά, εκτός playability. Για αυτό τον λόγω είχα την έλπίδα να σωθώ με το refretting (που χρειαζόταν ούτω ή άλλως). thanx για τους wilκinson, έπιασες καλά το πνεύμα μου όσον αφορα ήχο και φράγκα.

@Marmelaki: δεν έχω δοκiμάσει μόνο τα ακραία PU settings, απλά δεν μου κάνει κανένας συνδυασμός

@Isnogood : Πέτυχες διάνα, το tremble tone δεν αλλάζει τίποτα... Φίλε παίζει να με έσωσες δηλαδή?? Πώς δεν το είχα δει τόσο καιρό ??? Και αντε εγώ, πες πως είμαι ηλίθιος, πως δεν το είδε κανένας τεχνικός ? έχω κάνει τουλάχιστον 2 service που πειράχτηκαν τα ηλεκτρικά από τον καιρό που ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Μπορεί το tone λοιπόν να εξηγεί τα πάντα ? Σε όποια θέση και αν είναι το tone, δικαιολογεί τον άγαρμπο και άργιο ήχο ? Η φάση της ανισορροπίας στον ήχο γίνεται από όλα τα pickups. Έχει πέσει πολύ σκάλισμα στα ηλεκτρικά (τα λέμε συκωταριά στα μέρη μου  ;D ) αλλά ο άγριος ήχος εμφανίστηκε από πολύ νωρίς.

Και σχετικά με το σαστέιν και την ένταση: όταν παίζω με την κιθάρα μόνο, δεν φάινεται εύκολα το πρόβλημα. Φαίνεται όταν παίζω με μπάντα, ή έστω και ένα mp3. Εκεί ο ήχος εξαφανίζεται με έναν μαγικό τρόπο...

Σίγουρα πρέπει να ξεκινήσω από service στην συκωταριά, αλλά έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στους τεχνικούς. Έχετε να προτείνετε κάποιον στην θεσ/νίκη ??

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #10 στις: 17/05/10, 22:29 »
Ρίξε μια ματιά στη...συκωταριά,και κοίταξε αν ο πυκνωτής του tone παραμένει κολλημένος καλά.

Αν μπορείς να ηχογραφήσεις ένα μικρό ηχητικό δείγμα θα μας βοηθούσε.
Και φυσικά μπορείς να αγνοήσεις αυτά που σου λέω και να την πας σε ένα γνωστό τεχνικό να την στρώσει.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #11 στις: 18/05/10, 03:09 »
@Isnogood : Πέτυχες διάνα, το tremble tone δεν αλλάζει τίποτα... Φίλε παίζει να με έσωσες δηλαδή?? Πώς δεν το είχα δει τόσο καιρό ??? Και αντε εγώ, πες πως είμαι ηλίθιος, πως δεν το είδε κανένας τεχνικός ? έχω κάνει τουλάχιστον 2 service που πειράχτηκαν τα ηλεκτρικά από τον καιρό που ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Στη θέση σου θα έκανα 3 απλά βήματα, τα οποία θα τα αναφέρω με σειρά αύξουσας δυσκολίας:
Α)Με ένα spray πεπιεσμένου αέρα, κάνε ένα γερό καθάρισμα στα ηλεκτρικά, και ιδιαίτερα στο περίφημο ποτενσιόμετρο.
Β)Αντικατέστησέ το με ένα όμοιο. Το βάζω σα μέση δυσκολία, γιατι ότι καλώδιο βγάλεις, ξέρεις που θα το βάλεις.
Γ)Αν μπορείς, προσπέρασέ το.Αν είναι το τελευταίο ποτενσιόμετρο, στείλε κατευθείαν το σήμα στην έξοδο.

Τί εννοείς "tremble tone"? Είναι το γνωστό tone, ή κάνει κάτι άλλο?

Ρίξε μια ματιά στη...συκωταριά,και κοίταξε αν ο πυκνωτής του tone παραμένει κολλημένος καλά.
Νομίζω πως αν δεν ήταν κολλημένο καλά, θα δούλευε ως volume.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #12 στις: 18/05/10, 08:55 »
@ isnogood: Δεν σε κατάλαβα.. γιατί να αλλάξω το ποτενσιόμετρο και μετά να το προσπεράσω ?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #13 στις: 18/05/10, 13:47 »
@ isnogood: Δεν σε κατάλαβα.. γιατί να αλλάξω το ποτενσιόμετρο και μετά να το προσπεράσω ?

Εννοεί να δοκιμάσεις ένα από τα τρία κάθε φορά, και να ακολουθήσεις αυτή τη σειρά...δηλαδή υπάρχει περίπτωση να λυθεί το θέμα με το σπρέι, αν όχι, με την αντικατάσταση του pot, και ως τελευταία λύση, τη συνολική παράκαμψη του tone.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #14 στις: 18/05/10, 14:06 »
Πριν αλλάξεις οτιδήποτε, έλεγξε μήπως έχει ξεκολλήσει κάποιο εξάρτημα, κάποιο καλώδιο.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #15 στις: 18/05/10, 15:02 »
@ isnogood: Δεν σε κατάλαβα.. γιατί να αλλάξω το ποτενσιόμετρο και μετά να το προσπεράσω ?

To tone, έχει σα ρόλο να κόβει κάποιες υψηλές συχνότητες. Ανάλογα με τη θέση του, στο 1, στο 5, αλλάζει η μέγιστη συχνότητα που προσπερνάει χωρίς να κοπεί κάτι. Το δικό σου προφανώς, έχει κολλήσει στο 10, και ότι και να κάνεις, δεν αλλάζει ο ήχος, και περνάνε μόνο μπάσες συχνότητες.

Εσύ θα το προσπεράσεις, αν η αλλαγή του δε φέρει την επιθυμητή αλλαγή.Αν δηλαδή αλλάζοντας το, δεν αλλάξει ο ήχος σου. Αυτό που υποψιάζομαι είναι έχει γίνει μαλ***α καλωδίωση. Ελεγξε αν κατα τη περιστροφή του ακούγεται έστω ένα "χρουτς-χρουτς", κάτι που να υποδεικνύει οτι είναι μέρος της διαδρομής του σήματος.

@ isnogood: Δεν σε κατάλαβα.. γιατί να αλλάξω το ποτενσιόμετρο και μετά να το προσπεράσω ?
Εννοεί να δοκιμάσεις ένα από τα τρία κάθε φορά, και να ακολουθήσεις αυτή τη σειρά...δηλαδή υπάρχει περίπτωση να λυθεί το θέμα με το σπρέι, αν όχι, με την αντικατάσταση του pot, και ως τελευταία λύση, τη συνολική παράκαμψη του tone.
Η συνολική παράκαμψη του tone δεν είναι σίγουρο οτι θα λύσει το πρόβλημα, αν και η μηδενική του ανταπόκριση είναι καλό σημάδι. Θα γίνει όμως σίγουρα καλύτερη αποσφαλμάτωση και προσδιορισμός του προβλήματος.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #16 στις: 18/05/10, 20:37 »
Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω... Αυτά που μου λές είναι για διάγνωση ή για επισκευή ??

Αν αλλάξω το tone με ένα καινούργιο και συνεχίσει να μην αποκρίνεται, θα σημαίνει τι δεν έφταιγε το ποτενσιόμετρο αλλά η καλωδίωση. Η κάνω λάθος ?

Αν φταίει η προβληματική καλωδίωση, γιατί να προσπεράσω το ποτενσιόμετρο (που δεν έχει πρόβλημα) ?

Επειδή με ρώτησες ποιο tone είναι, όταν λέω tremble tone, εννοώ το 2ο από τα 2 tones (volume, 1o tone, 2o tone, jack)
« Τελευταία τροποποίηση: 18/05/10, 20:41 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος gordianknot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #17 στις: 18/05/10, 22:13 »
Κολλητέ πάνε την κιθάρα σου στο Wire Wood..service που έκανες?θεσσ/νίκη?Επειδή κάνουν πολύ καλή δουλειά τα παιδιά εκεί .Φιλικά πάντα!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #18 στις: 18/05/10, 23:12 »

Επειδή με ρώτησες ποιο tone είναι, όταν λέω tremble tone, εννοώ το 2ο από τα 2 tones (volume, 1o tone, 2o tone, jack)

Ούπς, αν εννοείς το tone των middle και bridge μαγνητών, δεν μπορεί να φταίει μόνο αυτό, γιατί σε αυτή την περίπτωση ο neck μαγνήτης θα ακουγόταν φυσιολογικά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #19 στις: 23/05/10, 13:43 »
Επισης αν εχεις κολησει τους μαγνητες στις χορδες οπως λες, λογικο να εχει ψοφησει λιγο το σαστειν της κιθαρας
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #20 στις: 23/05/10, 22:39 »
Όχι ρε παιδιά, κανονικά τους έχω τους μαγνήτες τώρα, απλά είπα οτι δοκίμασα και ακραίες ρυθμίσεις για να δώ αν άλλαζε το θέμα της ισορροπίας, και δεν άλλαξε. Δεν έχω τα μέσα να κάνω μια ηχογράφηση τώρα, αλλά θα το πω ως εξής:

1) κιθάρα χωρίς ενισχυτή:
1η χορδή (Ε3) , 1ο ταστο: sustain 3 sec
1η χορδή (Ε3) , 22ο ταστο: sustain 3 sec
6η χορδή (e5), 22ο ταστο: sustain 3 sec

2) κιθάρα με ενισχυτή, ανεξάρτητα επιλογής μαγνήτη (το κάνει σε όλες τις θέσεις):
  1η χορδή (Ε3) , 1ο ταστο: sustain 5 sec
  1η χορδή (Ε3) , 22ο ταστο: sustain 3 sec
6η χορδή (e5), 22ο ταστο: sustain 1 sec

Δεν είναι τόσο θέμα χορδής όσο τόνου. Όσο υψηλότερη νότα παίζω, τόσο περισσσότερο πνίγεται

Anyway, θα κάνω μια ψακτική για να κάνω ένα ολικό service στα ηλεκτρικά Έχουν παρουσιάσει κατά καιρούς διάφορα προβλήματα με κακές επαφές (input jack, γείωση, ποτενσιόμετρα) και ενώ δίαφοροι τεχνικοί βλέπανε κάποια πράγματα, και διορθώνανε κάτι,  κανένας δεν έλυσε το πρόβλημα. (κανένα service δεν έγινε στην Θεσ/νίκη μιας και ρώτησε ο gordian)


Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #21 στις: 29/12/10, 12:08 »
τελικά φτιάχτηκε !
Για διδακτικούς λόγους θα παραθέσω ένα log των επισκευών.

- Προβλήματα με το jack. με έναν φίλο πιάσαμε (έπιασε) κολητήρι και διορθώσαμε με άσχημο τρόπο το πρόβλημα. δεν γειώσαμε σωστά όμως.
- Πάω σε τεχνικό, δεν βρίσκει το πρόβλημα με την γείωση, και μου αλλάζει το pot του volume
- Την πάω σε τεχνικό ξανα για fretting. Βρίσκει το πρόβλημα με την γείωση και το διορθώνει μόνος του. Η κιθάρα παρόλα αυτά ακούγεται όπως περιέγραφα. Σε αυτό το σημείο ήταν που έκανα αυτο το thread.

- Ένας φίλος που έχει μεγάλη εμπειρία σε ηλεκτρικά (όχι σε κιθάρες, γενικότερα..) προτείνει να την δει. το ένα tone είναι όντως καμένο, ενώ το pot του volume ήταν 250-άρι αντί για 500-άρι (λάθος του 1ου τεχνικού). Αυτό εξηγούσε το πρόβλημα με τα κομμένα πρίμα και την χαμηλή ένταση. Αλλάζουμε όλα τα pots με καινούργια 500-άρια και πρακτικά ξανακάνουμε όλες τις καλωδιώσεις από την αρχή. Σε αυτό το σημείο ο ήχος έφτασε σε πολύ καλό επίπεδο αλλά έμεινε ένα πρόβλημα με το 1ο tone το οποίο όταν ήταν full ήταν οκ, αλλά όταν έκλεινε, μέιωνε και την ένταση (!?!)
- Πάμε για ακόμα τροποποίηση, δοκιμάζοντας διαφορετικές συνδέσεις στο 5way switch. Το Switch είναι πολύ περίεργο (περισσότερα αργότερα..) και δεν μπορεί να ακολουθηθεί το εργοστασιακό diagram. Το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από ποτέ. ο Bridge μαγνήτης είναι εκτός φάσης. Τα tone λειτουργούνε με έναν τρόπο που δεν μπορώ να περιγράψω. Επιπλέον ο φίλος είχε αποκτήσει ψυχολογικά προβλήματα με την κιθάρα μου, και δεν έλεγε να τον ταλαιπωρήσω ξανά

Σε αυτό το σημείο αποφάσισα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου, να ξεπεράσω την φοβία με το κολλητήρι, να κάνω μπόλικο googling και tutorials, μελέτη δίαφορων wiring με σκοπό να καταλάβω την λογική τους. Σε κάποιο σημείο νιώθω έτοιμος, βρίσκω τον απαιτούμενο ελευθερο χρόνο, ανοίγω για 28η φορά το pickguard και με πιάνει απελπισία :
1) το 5-way switch δεν έχει 8 συνδεσεις (ή connectors ή lugs) όπως λένε τα σχέδια αλλά 7. Βρίσκοντας αυτή την πηγή (YKE switch)καταλαβαίνω οτι χρησιμοποιεί 1 lug για common (που συνδέεται το input του volume pot) αντί για 2. Φαίνεται πως είναι ένα απλουστευμένο switch για standard wiring μόνο.
2) οι μαγνήτες αντί για 2 καλώδια βγάζουν 1 (shielded wire) Χρειάζεται δηλαδή να ξεγυμνώσεις το καλώδιο λιγο, να φτιάξεις το shielding πλεξούδα και να το οδηγήσεις μέσω άλλου καλωδίου στην γείωση. Το εσωτερικό καλώδιο πάει στο output (hot)
3) ο Bridge Humbucker αντί για ένα εσωτερικό καλωδιο έχει 2. ούτε 1 (hot output), που έχουν οι απλοί humbuckers, ούτε 4 σαν τους seymour duncan για περίεργες συνδέσεις (για phase, serial/parallel κτλ) Ευτυχώς στο διάγραμμα της squier που δεν διαβάζεται , ψιλιάζομαι οτι το ένα καλώδιο δεν το συνδέω πουθενα (μέτα την τελευταία τροποποίηση πήγαινε στην γείωση, έτσι έιχα 2 γειώσεις απο τον bridge.

Μέτα απο αμέτρητες κολλήσεις, ο bridge δεν δούλευε. ουτε καν out-of phase. Εγκαταλείπω τα diagrams, κάτι πρέπει να είναι λάθος. Εδω θα μου χρησίμευε ένα πολύμετρο για να μεντέψω τι κάνει το κάθε lug του switch αλλά
4) δεν έιχα καμία συσκευή για μέτρηση. οποτε άρχισα να κολλάω στην τύχη. έκανα κια διάφορους συνδιασμούς με τα καλώδια του bridge αφού δεν ήμουν σίγουρος ποιο είναι ποιο...

Κάποια στιγμή... δούλεψε... Ξαναάνοιξα να δω πως τα είχα συνδέσει.
- o Humbucker έβγαζε 1 γειώση στο volume, 1 hot στο switch, και ενα καλώδιο στον αέρα (το κάλυψα μετά)
- Το switch συνδέθηκε ως εξής :
1 hot from bridge
2 hot from middle
3 hot from neck
4 και 5  - > output se Volume (όπως στα κλασσικά seitches με 8 connectors, 2 για common)
6 middle tone
7 neck tone

Οπότε υποθέτω πως το switch είχε 2 lugs για common και κανένα για to bridge tone ??? Δεν βρήκα ποτέ κάτι τέτοιο, οσο googling και αν έκανα.
Τελος καλό λοιπόν, όλα καλά, έμαθα να πειράζω την "συκωταριά" και δεν ξαναπατάω σε τεχνικό. ήμαρτον δηλαδή.....
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/10, 12:20 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #22 στις: 29/12/10, 12:35 »
Πωπω, μοιάζει με εφιαλτικό σενάριο... κι εσύ το έζησες, επί μήνες. Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας. Κάτι μαθαίνουμε και από αυτή.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #23 στις: 29/12/10, 14:22 »
Ελπίζω όντως να βοηθήσει κάποιον, και εγώ απο forums έβγαλα άκρη.... η πληροφορία πρέπει να διαδίδεται :)

Από εκει που δεν ήξερα τι κάνουνε τα tones μου (νομιζα οτι το midle tone ήταν tremble tone - κατι που δεν υπάρχει στις strat) έλυσα μια περίπτωση που ήταν δύσκολη για πρώτη μου απόπειρα με το κολλητήρι. Περισσότερο από όλα, είμαι ικανοποιημένος με τις γνώσεις που απέκτησα, και κυριώς : ανεξάρτητος από τον κάθε κακό επαγγελματία
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/10, 15:07 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Φτιάξιμο ή πέταμα ?
« Απάντηση #24 στις: 30/12/10, 00:00 »
Τα συγχαρητήριά μου..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
14904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/08, 12:46
από delos999
9 Απαντήσεις
4678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 19:43
από MrPumpkin
20 Απαντήσεις
7537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 03:25
από kopaniamento
9 Απαντήσεις
6052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/13, 15:41
από panicX
3 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 19:30
από Vaiking