Αποστολέας Θέμα: Where the streets have no name (acoustic cover)  (Αναγνώστηκε 3970 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Where the streets have no name (acoustic cover)
« στις: 21/08/11, 23:55 »
Για να μη σοκαριστείτε σας λέω ότι το έχω αλλάξει αρκετά  ;D



Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #1 στις: 22/08/11, 00:57 »
Kαλά το κατάλαβα ότι εσύ ήσουνα αυτός που κάνει τα εξαιρετικά ακουστικά covers...το κάθε cover μου αρέσει για διαφορετικούς λόγους....εύγε!
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #2 στις: 22/08/11, 10:37 »
Είναι πολύ καλά τα φωνητικά που φτιάχνεις... και σε προφορά και σε παραγωγή... με διπλές και τριπλές φωνές... Τι ομορφιά :)

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #3 στις: 23/08/11, 16:59 »
Ευχαριστω πολύ παιδιά!!! χαίρομαι που σας άρεσε!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #4 στις: 23/08/11, 18:50 »
Ευγε.
Οπως ξαναειπαμε, οι διασκευες σου αξιζουν κατι παραπανω απο παραθεση στα φορουμ για σχολιασμο.
Προχωρα το  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/11, 18:57 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #5 στις: 23/08/11, 21:10 »
Είναι τουλ'αχιστον εξαιρετικό ότι έχω ακούσει απο εσάς ... Μπράβο συνεχίστε και χαρίστε μας και άλλα.. (το λινκ έχει γινει share στο fb  αν δεν σας πειράζει!!!)

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #6 στις: 26/08/11, 00:42 »
YΠEΡΟΧΟ!!!!!

(τι να πουμε τωρα........no comment......τετοιες παραγωγες.....μας κανουν κ νιωθουμε πολυ πολυ μικροι....για να πουμε εστω κ κατι)

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #7 στις: 27/08/11, 12:47 »
παιδια, ευχαριστώ πολύ για τα comments

@DIO21 αγαπητέ φίλε, τέτοιες παραγωγές θα πρέπει να σε κάνουν να νιώθεις ακριβώς το αντίθετο... αφου μπορώ εγώ μπορουν οι πιο πολλοί!! και δεν το λέω απο μετριοφροσύνη... πίστεψέ με  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #8 στις: 27/08/11, 13:44 »
Μεσημέρι Σαββάτου.. Μπαίνω στο kithara.gr μετά από πολύ καιρό και βλέπω πρώτο θέμα πάνω-πάνω "Where the streets have no name (acoustic cover)".. Κλικάρω ψιλογελώντας σκεπτόμενος ποιος καημένος θα προσπαθήσει να διασκευάσει αυτό το κομμάτι με ακουστικό τρόπο ενώ το 80% της μαγείας αυτού του κομματιού οφείλεται στo "spiky" riff που παίζει ο The Edge στην εισαγωγή (ο ορισμός του delay effect) και στο απίστευτο "ηλεκτρικό" strumming των verses.. Δεν υπάρχει περίπτωση, λέω μέσα μου, αποτυχία θα είναι..

Εντωμεταξύ το videακι έχει αρχίσει ήδη να παίζει και ακούγονται κάτι "χριστουγεννιάτικα" πλήκτρα στο βάθος.. Ενώ είμαι έτοιμος να το κλείσω και να ασχοληθώ με άλλα θέματα του forum, μπαίνουν τα φωνητικά και η πρώτη αλλαγή του ακόρντου.. Δεν μπορώ να πιστέψω στα αυτιά μου.. Μεστή φωνή με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ αγγλική προφορά (πρέπει να κρατάς κάπως από Αμερική, σωστά;) και εν τέλει πανέξυπνη ενορχήστρωση.. Άκουσα και αρκετές από τις άλλες διασκευές στο channel σου και πάντοτε το επίπεδο που συναντούσα ήταν απίστευτα υψηλό.. Συγχαρητήρια..

Σε μια περίπτωση (αυτή του Trooper) για ακόμη μια φορά σκέφτηκα και μίλησα πριν ακούσω.. Είπα μέσα μου "το παιδί το έχει, αλλά τι πάει να κάνει τώρα με το Trooper; θα ξεφτιλιστεί".. Για ακόμα όμως μια φορά εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα.. Πολύ chill-out version και τα βιολιά στη θέση του solo προς το τέλος του κομματιού είναι πραγματικά αληθοφανή και εμπνευσμένα.. Νομίζω ότι φίλε μου έχεις αυτό που λείπει από πολλούς μουσικούς που μπορεί να παίζουν παπάδες και 16έκτα στα 240bps αλλά αυτά που φτιάχνουν δεν ακούγονται.. Κατά τη γνώμη μου έχεις τρομερά αναπτυγμένη αισθητική, δηλαδή είσαι σε θέση να γνωρίζεις εκ προοιμίου τι θα αποτελέσει ωραίο άκουσμα για τη πλειοψηφία των ακροατών (κάτι σαν τον Steve Jobs όταν σχεδίαζε τα ipods).. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσεις και δικά σου πράγματα ενώ αν χρησιμοποιήσεις τα ίδια μέσα και την ίδια αισθητική, νομίζω ότι θα ξεχωρίσεις εύκολα.. Keep it up!!

Τέλος, μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις.. Σε πολλά σημεία η φωνή σου ακούγεται πάρα πολύ ίδια με αυτή του Daniel Gildenlow (τραγουδιστής/κιθαρίστας των Pain of Salvation).. Αν τα ονόματα Daniel και P.O.S. δεν σου λένε τίποτα, τότε δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνεις.. Αν όμως αποτελούν επιρροή σου (σε κάποιο βαθμό) νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να προσπαθήσεις να αποβάλεις λίγο τα σημεία εκείνα που ακούγεσαι σαν τον Daniel (όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μην ακούς συνέχεια το ίδιο σχόλιο)..

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #9 στις: 27/08/11, 13:45 »
Ναι σε καταλαβαινω φιλε Κωνσταντινε.....εδωσα εμφαση λιγο στα λογια μου......

Μπορεις αν θελεις να μας μας πεις καποια πραγματα για την παραγωγη σου κ αν θελεις κ τι χρησιμοποιεις για εξοπλισμο???

Αποσυνδεδεμένος constantinos9

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Where the streets have no name (acoustic cover)
« Απάντηση #10 στις: 29/08/11, 23:14 »
Μεσημέρι Σαββάτου.. Μπαίνω στο kithara.gr μετά από πολύ καιρό και βλέπω πρώτο θέμα πάνω-πάνω "Where the streets have no name (acoustic cover)".. Κλικάρω ψιλογελώντας σκεπτόμενος ποιος καημένος θα προσπαθήσει να διασκευάσει αυτό το κομμάτι με ακουστικό τρόπο ενώ το 80% της μαγείας αυτού του κομματιού οφείλεται στo "spiky" riff που παίζει ο The Edge στην εισαγωγή (ο ορισμός του delay effect) και στο απίστευτο "ηλεκτρικό" strumming των verses.. Δεν υπάρχει περίπτωση, λέω μέσα μου, αποτυχία θα είναι..

Εντωμεταξύ το videακι έχει αρχίσει ήδη να παίζει και ακούγονται κάτι "χριστουγεννιάτικα" πλήκτρα στο βάθος.. Ενώ είμαι έτοιμος να το κλείσω και να ασχοληθώ με άλλα θέματα του forum, μπαίνουν τα φωνητικά και η πρώτη αλλαγή του ακόρντου.. Δεν μπορώ να πιστέψω στα αυτιά μου.. Μεστή φωνή με ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ αγγλική προφορά (πρέπει να κρατάς κάπως από Αμερική, σωστά;) και εν τέλει πανέξυπνη ενορχήστρωση.. Άκουσα και αρκετές από τις άλλες διασκευές στο channel σου και πάντοτε το επίπεδο που συναντούσα ήταν απίστευτα υψηλό.. Συγχαρητήρια..

Σε μια περίπτωση (αυτή του Trooper) για ακόμη μια φορά σκέφτηκα και μίλησα πριν ακούσω.. Είπα μέσα μου "το παιδί το έχει, αλλά τι πάει να κάνει τώρα με το Trooper; θα ξεφτιλιστεί".. Για ακόμα όμως μια φορά εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα.. Πολύ chill-out version και τα βιολιά στη θέση του solo προς το τέλος του κομματιού είναι πραγματικά αληθοφανή και εμπνευσμένα.. Νομίζω ότι φίλε μου έχεις αυτό που λείπει από πολλούς μουσικούς που μπορεί να παίζουν παπάδες και 16έκτα στα 240bps αλλά αυτά που φτιάχνουν δεν ακούγονται.. Κατά τη γνώμη μου έχεις τρομερά αναπτυγμένη αισθητική, δηλαδή είσαι σε θέση να γνωρίζεις εκ προοιμίου τι θα αποτελέσει ωραίο άκουσμα για τη πλειοψηφία των ακροατών (κάτι σαν τον Steve Jobs όταν σχεδίαζε τα ipods).. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσεις και δικά σου πράγματα ενώ αν χρησιμοποιήσεις τα ίδια μέσα και την ίδια αισθητική, νομίζω ότι θα ξεχωρίσεις εύκολα.. Keep it up!!

Τέλος, μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεις.. Σε πολλά σημεία η φωνή σου ακούγεται πάρα πολύ ίδια με αυτή του Daniel Gildenlow (τραγουδιστής/κιθαρίστας των Pain of Salvation).. Αν τα ονόματα Daniel και P.O.S. δεν σου λένε τίποτα, τότε δεν υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνεις.. Αν όμως αποτελούν επιρροή σου (σε κάποιο βαθμό) νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο να προσπαθήσεις να αποβάλεις λίγο τα σημεία εκείνα που ακούγεσαι σαν τον Daniel (όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μην ακούς συνέχεια το ίδιο σχόλιο)..

Φίλε, το "ρούφηξα" το κείμενό σου!!! και χάρηκα πολύ που το διάβασα!! όσο για την πρόφορα... καμία σχέση με αμερική!!! και όσο για P.O.S και d. Gildenlow αν έχω ακούσει ποτέ θα είναι από σπόντα... σε καμία περίπτωση επιροή!!! ευχαριστώ και πάλι για την κριτική!!

@dio επιφυλάσσομαι σύντομα να το αναλύσω το θέμα και θα εκπλαγείς πόσο απλά είναι τα πράγματα ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 16:29
από let me know 796
4 Απαντήσεις
2454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/11, 01:06
από Theoharris
7 Απαντήσεις
3146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/11, 19:22
από Spyros Delta
8 Απαντήσεις
3070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 12:48
από constantinos9
8 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 12:47
από constantinos9
4 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 16:03
από indiespyllak
7 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/11, 15:56
από constantinos9
1 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 00:44
από dio21
3 Απαντήσεις
1962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/11, 10:27
από tsirigotis
0 Απαντήσεις
1623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 02:04
από MARIOS F