Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για φωνη..  (Αναγνώστηκε 3931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
ερωτηση για φωνη..
« στις: 18/02/10, 00:38 »
Γεια χαρα!

θελω να κανω κατι ερωτησεις...Εγω ειμαι τελειως αφωνος...παιζω κιθαρα 10 χρονια και θα ηθελα να τραγουδισω τετοιο στυλ...






θα τα καταφερω?ποσο καιρο θα μου παρει?μπορω να παιζω και να τραγουδαω μαζι? μπορω αν μαθω αυτο το στυλ που ειναι σε blues κλιμακες ( αν δεν κανω λαθος ) αργοτερα να βγαζω δικα μου τραγουδια με τετοιο στυλ?


ευχαριστω πολυ...βοηθηστε με!

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: ερωτηση για φωνη..
« Απάντηση #1 στις: 18/02/10, 00:47 »
Ρε μαν, εμεις θα σου πουμε αν θα τα καταφερεις και ποια θα ειναι η προοδος σου; Δεν ξερεις καλυτερα εσυ ποιες ειναι οι δυναμεις σου και η ορεξη σου; (κατα τη γνωμη μου πολλα εως σχεδον τα παντα εξαρτωνται απο αυτην)

Καλο ξεκινημα και καλη επιτυχια ευχομαι, χωρις καμμια ειρωνια. Αν το γουσταρεις πολυ θα το πετυχεις.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για φωνη..
« Απάντηση #2 στις: 18/02/10, 01:30 »
Πολλά ερωτήματα βρε αδερφέ.....

Πανω στα βίντεα που παρεθεσες εχω τα εξής σχόλια:
 Οι τρείς αυτοί τραγουδιστές ενώ τραγουδάνε το ίδιο στύλ μουσικής έχουν διαφορετικό τρόπο τραγουδιού και διαφορετικές φωνές. Πρεπει να αποφασίσεις και εσύ λοιπόν τι σου ταιριάζει καλύτερα. Πολύ γρεζι; Λίγο; Καθόλου; Κραυγές αλλα Ανσέλμο; μεσαίες νοτες; Ψηλές νότες;   


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για φωνη..
« Απάντηση #3 στις: 18/02/10, 06:34 »
Φίλε μου, 10 χρόνια κιθάρας και τελείως άφωνος ? περίεργο μου κάνει. Μήπως θα ήτανε καλό, να ασχοληθείς πολύ, να προσπαθήσεις, παίζοντας μόνο συγχορδίες, σε καθαρό κανάλι όμως, χωρίς βρωμιά, τραγουδώντας μέχρι να βελτιώσεις την φωνή σου 1-2 ώρες τη μέρα και από εκεί και πέρα προχωράς και παρακάτω. Ίσως λέω εγώ να συνέφερε, να προσπαθήσεις πρώτα να εξασκηθείς σε ελληνικά κομμάτια και να περάσεις μετά στα ξένα ? Απλά μερικές ιδέες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για φωνη..
« Απάντηση #4 στις: 18/02/10, 11:11 »
απο οτι καταλαβατε με την φωνιτικη ειμαι ασχετος...απλα ηθελα να δω αν μπορω να τα καταφερω...και απο οτι μου λετε αφου ειναι θεμα ορεξης...μια χαρα...το θεμα με τις ψηλες,κραυγες,χοντρες και αλλες τετοιες φωνες τα κανονιζω με τον δασκαλο? ποσο καιρο πιστευετε οτι θα μου παρει?? ξερω...αναλογα με το ποσο θα ασχολουμαι....αλλα γενικα απο αυτα που εχετε ακουσει?? ποτε θα αρχιζω να τραγουδαω και δεν θα κλεινουν τα αυτια τους...?

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για φωνη..
« Απάντηση #5 στις: 18/02/10, 15:41 »
Καταρχήν το να μάθει κάποιος να τραγουδάει και να παίζει ταυτόχρονα δεν είναι πολύ δύσκολο. Απλά στην αρχή είναι πάρα πολύ δύσκολο αλλά μετα όταν ξεμπλοκαριστείς ειναι ευκολο.
 
Μια δυο-ώρες την ημέρα με κιθάρα και τραγούδι όπως προτείνει ο XoLiDoXoS δεν είναι και οτι καλύτερο. Αμα κάποιος ασχολείται τοσο πολύ τότε το πιο πιθανό είναι σε καμμιά δεκαριά μήνες να αρχίσει να κουράζεται η φωνη του. Τα έχουν κανει κι άλλοι αυτά και την έχουνε πατήσει χανοντας μερικές από τις ψηλές τους νότες. Τραγουδι για περίπου είκοσι λεπτά τη μερα,  5-6 φορές τη βδομάδα φτανει για να δεις μεγάλη βελτίωση χωρίς συνέπεις (βραχνιάσματα και τέτοια)

Warrel δεν νομίζω οτι υπάρχει στο Ελλάντα δάσκαλος που θα σου μάθει screaming,γρεζι και τέτοια.
Το πόσο θα ασχολείσαι δεν παίζει μεγάλο ρόλο οσο το πως θα ασχολείσαι.   
Το πότε θα ακούγεσαι καλά μόνο.....ο διάδοχος του Γιούρι Γκελερ μπορεί να το εκτιμήσει, αφού ακόμη κανενας δεν σε έχει ακούσει. Φτιάξε κανα recording πρώτα και βλέπουμε...
Γενικά Χρειάζεσαι μικρόφωνο ενισχυτή, ακουστικά και κάποιο recorder για να τσεκάρεις πως ακούγεσαι
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/10, 21:00 από raspygeorge »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2η Φωνή

Ξεκίνησε από mleo Τα καλύτερα...

16 Απαντήσεις
29660 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 01:08
από arisangel
3 Απαντήσεις
3006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/05, 08:29
από Βραζίλης
54 Απαντήσεις
52902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 19:43
από screamforyourlife
0 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 15:52
από pimami
Εφε για φωνη...

Ξεκίνησε από LuNaFrEaK Εφέ

5 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 20:06
από Jezus
10 Απαντήσεις
9739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 11:20
από LILAKI
0 Απαντήσεις
2675 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 22:37
από Raz
4 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
13 Απαντήσεις
11903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis