Αποστολέας Θέμα: Πειραμα της Φιλαδελφειας  (Αναγνώστηκε 17075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Avgi

  • Επισκέπτης
Πειραμα της Φιλαδελφειας
« στις: 22/10/03, 14:01 »
http://www.e-telescope.gr/gr/cat06/art06_010901.htm

Πολλα ειχαν ακουστει και ακουγονται για αυτο το πειραμα.Εσεις πιστευετε οτι πραγματι επετευχθη η τηλεμεταφορα του πλοιου;Οτι καποιοι απο το πληρωμα εξαφανιστηκαν ή τρελλαθηκαν;Οτι υπηρχε συγκεκριμενος λογος που το καραβι πωληθηκε στο ελληνικο ναυτικο;

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #1 στις: 22/10/03, 14:27 »
na sou po tin alitheia ego pisteyo sto peirama ayto.
den to theoro katholou parakseno, yparxoun polla apokryfa mystika ta opoia den kseroume kai poio polla poy den prepei na mathoume.

legete oti kata tin epanasyndesi ton morion tou ploioy brethikan naytes na eginan ena me to katastroma!!

trelethikan giati den mporese na epanelthei o egkafalos stin kanoniki tou katastasi.

yparxoun kai alla peiramata. ayto itan to trantaxto giati ypirxan kai anthropi kai giati epetyxe (kata kapoio tropo).
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #2 στις: 22/10/03, 14:28 »
egw to pistevw...exw dei kai mia tainia pou giristike prin arketa xronia kai perigrafei olo to peirama kai ta apotelesmata tou...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος DROSOULITIS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #3 στις: 22/10/03, 14:39 »
PROS PLHROFORHSH LOIPON, TO PLOIO PANO STO OPOIO EGINE TO PEIRAMA THS FILADELFEIAS, OXI MONON DOTHIKE STO ELLHNIKO NAYTIKO, ALLA HTAN KAI TO PLOIO PANO STO OPOIO GYRISTIKE H PASIGNOSTH TAINIA "H ALIKH STO NAYTIKO" ME TH VOUGIOUKLAKH.
TO PLOIO HTAN ENA APO TA "THIRIA" OPOS APOKALOUNTO STO NAYTIKO. SHMERA EXEI APOSYRTHEI, KAI EXEI EPISTREPSEI STHN AMERIKH, LOGO THS "ISTORIAS" TOY.  SYGKEKRIMENA, VRISKETAI PAROPLISMENO STO INTREPID NAVAL MUSEUM THS NEAS YORKHS, OPOY KAI TELEI XREH PLOTOY MOYSEIOY GIA TO POLEMIKO NAYTIKO KAI AEROPORIA TON HΠΑ, MAZI ME ENA AEROPLANOFORO KAI ENA YPOVRYXIO.
PAROLA AYTA, ANHKEI AKOMA STO ELLHNIKO NAYTIKO, KAI FEREI THN ELLHNIKH SHMAIA. TO EIXA EPISAKEYTHEI PALIOTERA, STH NEA YORKH, KAI EINAI PRAGMATI ENTYPOSIAKO, STO KENTRO TOY NAYTIKOY MOYSEIOY THS AMERIKHS NA KYMATIZEI H GALANOLEYKH.
DEN THYMAMAI PIO HTAN TO ONOMA TOY STO ELLINIKO NAYTIKO, OYTE TO ONOMA POY EXEI TORA STO NAYTIKO MOUSEIO. ME THN PROTH EYKAIRIA, THA SKANARO TH FOTOGRAFEIA TOY KAI THA TH VALO SE ENA SYNDESMO.
AYTA GIA TORA.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #4 στις: 22/10/03, 15:22 »
PROS PLHROFORHSH LOIPON, TO PLOIO PANO STO OPOIO EGINE TO PEIRAMA THS FILADELFEIAS, OXI MONON DOTHIKE STO ELLHNIKO NAYTIKO, ALLA HTAN KAI TO PLOIO PANO STO OPOIO GYRISTIKE H PASIGNOSTH TAINIA "H ALIKH STO NAYTIKO" ME TH VOUGIOUKLAKH.
TO PLOIO HTAN ENA APO TA "THIRIA" OPOS APOKALOUNTO STO NAYTIKO. SHMERA EXEI APOSYRTHEI, KAI EXEI EPISTREPSEI STHN AMERIKH, LOGO THS "ISTORIAS" TOY.  SYGKEKRIMENA, VRISKETAI PAROPLISMENO STO INTREPID NAVAL MUSEUM THS NEAS YORKHS, OPOY KAI TELEI XREH PLOTOY MOYSEIOY GIA TO POLEMIKO NAYTIKO KAI AEROPORIA TON HΠΑ, MAZI ME ENA AEROPLANOFORO KAI ENA YPOVRYXIO.
PAROLA AYTA, ANHKEI AKOMA STO ELLHNIKO NAYTIKO, KAI FEREI THN ELLHNIKH SHMAIA. TO EIXA EPISAKEYTHEI PALIOTERA, STH NEA YORKH, KAI EINAI PRAGMATI ENTYPOSIAKO, STO KENTRO TOY NAYTIKOY MOYSEIOY THS AMERIKHS NA KYMATIZEI H GALANOLEYKH.
DEN THYMAMAI PIO HTAN TO ONOMA TOY STO ELLINIKO NAYTIKO, OYTE TO ONOMA POY EXEI TORA STO NAYTIKO MOUSEIO. ME THN PROTH EYKAIRIA, THA SKANARO TH FOTOGRAFEIA TOY KAI THA TH VALO SE ENA SYNDESMO.
AYTA GIA TORA.
Tο πλοιο λεγοταν ΛΕΩΝ και βρισκοταν στο λιμανι του Πορου...Καποτε ειχε διατυπωθει η ιδεα να γινει μουσειο, ομως καποιοι υπευθυνοι απαγορεψαν την εισοδο των συντηρητων και των μηχανικων στο χωρο του πλοιο, οποτε η ιδεα εγκατελφθηκε.
Παντως για την ιστορια, το αμερικανικο ναυτικο, οχι μονο δεν σταματησε τα πειραματα, αλλα χαρη σε αυτα υπαρχει η τεχνολογια Στελθ ( για την οποια προοριζοταν εξαλλου και το πειραμα ). Χαρη ομως στο πειραμα, διαπιστωθηκε οτι ισχυρα ηλεκτρομαγνητικα πεδια μπορουν να δημιουργησουν "χρονικες" πυλες, ικανες να μεταφερουν οχι μονο ενα πλοιο, αλλα και ενα ολοκληρο λιμανι ( γιατι υπαρχουν και αναφορες για προσωπικο που "χαθηκε" κατα τη διαρκεια του πειραματος ) σε μια αλλη διασταση ( αυτο ειναι λιγο παρατραβηγμενο βεβαια, γιατι μπορει να μην υπηρξε πυλη σε αλλη διασταση, αλλα μια πυλη στη δικη μας διασταση, απλα σε αλλο μερος! ). Φανταστειτε απο τοτε τι πειραματα κανει η αμερικανικη κυβερνηση στο τομεα αυτο!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #5 στις: 22/10/03, 17:13 »
Με κάτι παρόμοιο δεν είχε ασχοληθεί και ο Αϊνστάιν? Εννοώ με τα ταξίδια στο χρόνο και λέγεται ότι τα έκαψε γιατί η ανθρωπότητα δεν ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο...
Πάντως το συγκεκριμένο το πιστεύω, όπως και ότι η κυβέρνηση των ΗΠΑ κρύβει άπειρα μυστικά όχι μόνο για αυτό, αλλά και για πολλά άλλα

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #6 στις: 22/10/03, 17:15 »
Δροσουλίτη > Το πλοίο στην ταινια Αλικη στο ναυτικο δεν ειναι το ΛΕΩΝ αλλά το αδελφό του ΑΕΤΟΣ...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #7 στις: 22/10/03, 18:01 »
Με κάτι παρόμοιο δεν είχε ασχοληθεί και ο Αϊνστάιν? Εννοώ με τα ταξίδια στο χρόνο και λέγεται ότι τα έκαψε γιατί η ανθρωπότητα δεν ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο...

Άσχετο αλλά ο Αϊνστάϊν τελικά είχε πολύ μυαλό! Και εγώ το ίδιο θα κάνω. Πριν πεθάνω θα κάψω ένα κάρο cd και θα πω ότι η ανθρωπότητα δεν ήταν έτοιμη για την μουσική μου!
Τι έχω να χάσω?!!?!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Stauros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • &quotI dig music.....I'M ON DRUGS!!!"
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #8 στις: 22/10/03, 18:02 »
Με κάτι παρόμοιο δεν είχε ασχοληθεί και ο Αϊνστάιν? Εννοώ με τα ταξίδια στο χρόνο και λέγεται ότι τα έκαψε γιατί η ανθρωπότητα δεν ήταν έτοιμη για κάτι τέτοιο...
Πάντως το συγκεκριμένο το πιστεύω, όπως και ότι η κυβέρνηση των ΗΠΑ κρύβει άπειρα μυστικά όχι μόνο για αυτό, αλλά και για πολλά άλλα

o nikola tesla itan... :)
Purple haze all in my brain, is it pleasure or is it pain?

Semper Repugnare!!

Αποσυνδεδεμένος Thanocaster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Was it love or was it the idea of being in love?
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #9 στις: 22/10/03, 18:50 »
Delfinaki> O Ainstain afou diatypwse se arketa neari ilikia tin thewria tis sxetikotitas kai symplirwse tin Neftonia fysiki (pou opws o idios eipe den tin KATERRIPSE me tin kvantiki thewria, alla tin simplirwse), analwthike sto na apodeiksei oti yparxei theos. Polloi lene oti eixe kseperasei ta oria tis paranoias kai telika (opws itan fysiko) den katafere na prosferei tipota ousiastiko me afti tin 'meleti' tou.
The Floydian

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #10 στις: 22/10/03, 22:16 »
Στο link πάντως που έδωσε η chcome αναφέρεται πως δεν υπάρχουν αποδείξεις για το πείραμα αυτό παρά μόνο διαδώσεις, εικασίες και υποθέσεις ! Επίσης σε κάποιο σημείο αναφέρεται πως πιθανόν να συμμετείχε και ο Einstein στο πείραμα. Τέλος αναφέρεται πως το πλοίο αυτή τη στιγμή είναι όντως μουσείο !

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #11 στις: 23/10/03, 00:30 »
Το πραγματικό πείραμα της Φιλαδέλφειας έγινε φέτος
Ο Γρανίτσας εξαφάνισε ολόκληρο το γήπεδο της ΑΕΚ
Και χωρίς ηλεκτρομαγνητικά πεδία και αηδίες
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #12 στις: 23/10/03, 09:33 »
Εχω ενα βιβλιαρακι που λεει για αυτο το πειραμα... Τι να πιστεψει κανεις και τι να αφησει;

Αν ηταν αληθινο, φυσικα θα το κρυψουν, και θα συνεχισουν τις ερευνες με ακομα μεγαλυτερη προσοχη και μυστικοτητα.

Απο την αλλη, οι αμερικανοι εχουν μια ταση να εφευρισκουν απιθανες παραμυθια, σχετκια με οτιδηποτε, με σκοπο τη δημοσιοτητα και το κερδος απο τους ευκολοπιστους.


Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #13 στις: 23/10/03, 10:28 »
Καποιος φιλος του πατερα μου που ηταν και αυτος αξιωματικος αλλα στο ναυτικο με υψηλη κιολας θεση, επεμενε σε κατ'ιδιαν συζητησεις που ειχαν κανει( και επιμενει) οτι συμφωνα με απορρητα εγγραφα που εχει δει, ολο αυτο το πειραμα και οσα λεγονται για το καραβι ειναι οχι απλως 100% αληθεια αλλα και 200% αληθεια εννοωντας οτι υπαρχουν και αλλες παραμετροι στο θεμα ,αλλά και αλλα περιστατικα τα οποια δεν εγιναν ποτε γνωστα , τουλαχιστον μεχρι τωρα.
Φυσικα δεν μπορεις να ξερεις αν δεν εχεις αποδειξεις αλλα αυτος που ηταν μεσα στα πραγματα ελεγε οτι αποδειξεις υπηρχαν. ???

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #14 στις: 23/10/03, 10:43 »
Ma kala den idate X Files opou o Molder ta anakalyptei ola?

Edo milame me apodikseis oxi theories tou typou "mporei, exo akousei".

TO EDEIKSE STIN TILEORASI REEEEE!
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #15 στις: 23/10/03, 12:54 »
Για την μηχανή του χρόνου λέω και τα ταξίδια της με βάση αυτήν, έχει κάποια σχέση, μπορεί το πλοίο να ταξίδεψε κάπου στο χρόνο και να επανήλθε

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #16 στις: 23/10/03, 15:15 »
re paidia einai afto to aplo instant translocation pou kanei o Gokou sto Dragonball!!de vlepetai Dragonball??


eriksa to epipedo ????:-\
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #17 στις: 23/10/03, 15:25 »
re paidia einai afto to aplo instant translocation pou kanei o Gokou sto Dragonball!!de vlepetai Dragonball??


eriksa to epipedo ????:-\

είναι μαγεία.. πολύ καλό και "σκοτώνει" τους αντιπαλούς του!!!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #18 στις: 23/10/03, 15:57 »
Ένας φίλος μου είχε υπηρετήσει σ' αυτό το πλοίο(στο Λέων) και μου έχει πει ότι κάποιες φορές εξαφανιζόταν από τα ρανταρ!!

Για τον Αϊνστάιν έχω ακούσει ότι η θεωρία του είναι κλεμμένη από έναν έλληνα μαθηματικό, τον Καραθοδωρή ο οποίος έζησε πριν τον Αϊνστάιν και τα είχε γράψει σε βιβλίο αυτά που έχει πει ο Αϊνστάιν και το μόνο που έχει απομείνει από το βιβλίο αυτό είναι το εξώφυλο.
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #19 στις: 23/10/03, 16:10 »
Για τον Καραθεοδωρη εγω ξερω οτι συνεβαλλε στην αναδιοργανωση του πανεπιστημιου Αθηνων αλλα και στην οργανωση του πανεπιστημιου Θεσσαλονικης.
Πεθανε το 1950 και τα εργα του ολα τα εχει δημοσιευσει καποια γερμανικη ακαδημια.
Ο Αινσταιν πεθανε αναμεσα στη δεκαετια του 1950 και 1960(δε θυμαμαι ακριβως ποτε) αρα ειναι συγχρονος του Καραθεοδωρη και οχι μεταγενεστερος.
Ο Καραθεοδωρης μαλιστα τυγχανε εξαιρετικης εκτιμησης στους  γερμανικους επιστημονικους κυκλους και διδαξε και σε πανεπιστημια της Γερμανιας.
Οποτε αν -υποθετω- ειχε γινει καποιο ειδος κλοπης καπως θα ειχε αντιδρασει.Εκτος πια και αν δεν μπορουσε.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #20 στις: 23/10/03, 16:13 »
re paidia einai afto to aplo instant translocation pou kanei o Gokou sto Dragonball!!de vlepetai Dragonball??


eriksa to epipedo ????:-\

Το οποίο στα γιαπωνέζικα λέγετε σουνκάιν ιντόκα. Οχι δεν ειμαι καθόλου φανατικός του Dragonball...Να φανταστεις οτι το προηγούμενο μου νίκνεημ ήταν VegetaGr... ;D ;D ;D ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #21 στις: 27/10/03, 17:40 »
   Εχω διαβασει το αρθρο 3-4 φορες!Αρκετα ενδιεφερων!ποιο πολυ ομως με ενδιαφερει το τριγωνο των Βερμουδων!εκει πιστευω πως πραγματικα κατι τρεχει...!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Rock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή είναι μικρή, για να είναι θλιβερή
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #22 στις: 27/10/03, 21:11 »
mhpws yphretoyse kai o Bush san nayths tote? Egw to pisteyw... To myalo toy emeine sthn allh diastash... Atimo peirama... katestrepses ton kosmo...
Take me down to the Paradise city...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #23 στις: 28/10/03, 00:03 »
iparxei tetoio room k den enimerothika????
iparxei akoma?
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #24 στις: 28/10/03, 00:09 »
Yparxei alla ta xesame to thread ;p
Mπα μην το λες..Πως αλλιως θα δειξουμε αλλωστε οτι προσπαθουμε να ανεβασουμε λιγο το επιπεδο του forum;;
Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου.. :-\ :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης