Αποστολέας Θέμα: Ιστορίες overdrive...  (Αναγνώστηκε 20984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ιστορίες overdrive...
« στις: 21/01/14, 22:36 »
Δύο αντικειμενικά καλά πετάλια (Visual Sound Route 808 και Palmer PEOD Overdrive) μάλλον θα φύγουν από το rig μου. Αν αναρωτιέστε ποιό νέο εντυπωσιακό απόκτημα οδήγησε σε αυτή την απόφαση, η απάντηση είναι στα παρακάτω link:

http://www.donnerdeal.com/catalog/product/view/id/497

http://www.amazon.co.uk/Donner-Blues-Drive-Guitar-Effect/dp/B00GZIJL6A

Πρόκειται για μιά άλλη εκδοχή του σχετικά πιο γνωστού Mooer Blues Mood, το οποίο με τη σειρά του υποτίθεται ότι είναι κλώνος του Keeley modded Boss BD-2 Blues Driver. Πληροφοριακά τo αυθεντικό Blues Driver της Boss τιμάται αυτή τη στιγμή 69 λίρες Αγγλίας, το αντίστοιχο Κeeley modded πετάλι £149, το Mooer £59 (το DV247 έχει κάποια Mooer σε τιμή £49-59, αλλά περιέργως όχι το Blues Mood), ενώ το Digitech Screamin’ Blues, ένα άλλο γνωστό πετάλι κλώνος του αυθεντικού Blues Driver (κατά τη γνώμη μου καλύτερο) μπορεί να βρεθεί γύρω στις 35 λίρες. Κλώνος του BD-2 Keeley Mod υποτίθεται ότι είναι και το Hotone Blues, ένα άλλο μικροσκοπικό πετάλι που κυκλοφόρησε πέρσι και το οποίο επίσης πωλείται γύρω στις 59 λίρες. Το Donner καινούργιο από το ebay κόστισε... 24 λίρες!!! Παλιότερα είχα δοκιμάσει και το Boss και το Digitech (βέβαια με πολύ διαφορετικό εξοπλισμό από αυτόν που έχω τώρα) και το Digitech μού είχε αφήσει καλύτερες εντυπώσεις, χωρίς όμως να μπορώ να πω ότι ήταν κάτι εξαιρετικό. Το είχα για αρκετό καιρό μέχρι που το πούλησα όταν αγόρασα κάποια άλλα πετάλια που μού άρεσαν πιο πολύ, μεταξύ των οποίων τα Danelectro Cool Cat και το ISP Totally Blues.

Ξέρω ότι θα κάποιοι θα πούν πως το Donner δεν είναι δυνατόν να είναι τόσο καλό όσο ένα Visual Sound ή ένα Boss. Ίσως από κάποιες απόψεις να μην είναι. Ομολογώ ανεπιφύλακτα ότι το ίδιο θα έλεγα κι εγώ πριν από την αγορά, η οποία έγινε περισσότερο για πλάκα, σε κάποιο βαθμό από περιέργεια και σε καμία περίπτωση γιατί περίμενα ότι θα αντικαταστήσει όλα τα υπάρχοντα overdrive που έχω. Και ένα κομμάτι του εαυτού μου δυσκολεύεται ακόμα να πιστέψει ότι αυτό το αστείο πεταλάκι-μινιατούρα των 24 λιρών ακούγεται καλύτερα από τα προαναφερθέντα πετάλια ή και άλλα τα οποία έχουν περάσει κατά καιρούς από την πεταλιέρα μου.

Δυστυχώς σε ένα AB (ή μάλλον ABC) τεστ αυτό ακριβώς συμβαίνει. Ακόμα και το Route 808 που αρχικά με είχε εντυπωσιάσει γιατί δεν έχει το συνηθισμένο mid hump και την έλλειψη μπάσων που χαρακτηρίζει τα overdrive τύπου tubescreamer, τώρα μού ακούγεται υπερβολικά πριμαριστό και "άδειο" σε σύγκριση με το Donner, ο ήχος του οποίου στο "hot" setting έχει φανταστικό όγκο και μπάσα. Δεν έχει βέβαια την ένταση του Route 808 ούτε την ευελιξία του Palmer, ενώ το εύρος του gain του είναι μάλλον περιορισμένο. Πάντως αυτό που κάνει το κάνει εξαιρετικά. Μού δίνει σε ικανοποιητικό βαθμό το bluesy overdrive που έψαχνα από άλλα πετάλια και δεν το πετύχαινα ακριβώς όπως το φανταζόμουν. Επιπλέον συνεργάζεται πολύ καλά με όλα τα άλλα πετάλια μου, ειδικά το Artec Dual Booster (all time classic), αλλά και το Barber Half Gainer σε οποιαδήποτε ρύθμιση. Κάνοντας layering αυτών των πεταλιών, πετυχαίνω ακόμα περισσότερες βαθμίδες/παραλλαγές εξαιρετικoύ overdrive/distortion, το οποίο ελέγχεται πολύ καλά από το volume της κιθάρας. Το "warm" setting είναι εντελώς διαφορετικό, καθώς φαίνεται να μετατοπίζει το συχνοτικό φάσμα προς το αντίθετο άκρο, με αποτέλεσμα να ακούγεται πολύ πιο thin και πριμαριστό. Αυτό δεν ταιριάζει καθόλου με τους ενισχυτές που έχω, δεν μπορώ όμως να μην αναρωτηθώ αν θα ήταν ιδανικό για έναν πιο μουντό και σκοτεινό ενισχυτή όπως π.χ. ο Bugera V5 που πούλησα πρόσφατα... (και είχα αρχίσει να το μετανιώνω ούτως ή άλλως).

Nα και μια φωτογραφία του Donner δίπλα στο Route 808 για να πάρετε μια ιδέα για το μέγεθός του.



Για μια ακόμη φορά σκέφτομαι αν αξίζει να πληρώνει κανείς για "boutique" πετάλια. Και πάω να ψάξω πληροφορίες για το Mooer Flex Boost (κλώνος του Xotix AC Booster)...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/01/14, 22:39 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #1 στις: 03/04/14, 15:30 »
Απόλλωνα , απο το donnerdeal.com το αγόρασες?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #2 στις: 03/04/14, 23:05 »
Ωπα, με έβαλες στο τριπάκι.
Τόσο φθηνά (φθηνότερα και από Joyo) και τόσο καλά?
Το περίεργο είναι ότι στο ebay τα βλέπω 150+€
Γιατί?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #3 στις: 03/04/14, 23:55 »
Όχι, η αγορά έγινε από το ebay, καθώς εκείνη την εποχή μπορούσες να βρεις το συγκεκριμένο πετάλι και άλλα Donner σε πολύ χαμηλές τιμές. Λίγο καιρό αργότερα οι τιμές ανέβηκαν στα ύψη, κυριολεκτικά από τη μιά μέρα στην άλλη. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ειδικά αφού το Donnerdeal τα πουλάει ακόμα σε παρόμοιες τιμές (μπορείς να πάρεις δύο για 80 δολάρια).

Αlex_Under, όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα, το αρνητικό του πεταλιού είναι ότι δεν έχει ιδιαίτερο εύρος. Μπορεί μεν ο mini διακόπτης να μεταβάλει αρκετά τον ήχο, τουλάχιστον συχνοτικά, αλλά από εκεί και πέρα τα ρυθμιστικά έχουν μάλλον περιορισμένο εύρος και δεν προσφέρουν την ευελιξία που ίσως θα περίμενε κανείς. Οπότε αν σού αρέσει αυτό που ακούς στο παρακάτω demo, είσαι εντάξει. Αν όχι, ψάξε για κάτι άλλο. Eμένα πάντως μού αρέσει πιο πολύ από τα Joyo που έχω δοκιμάσει, τα οποία είναι μεν καλά και πιο ευέλικτα αλλά όλα ανεξαιρέτως έβγαζαν πολύ θόρυβο στο rig μου. To Donner αντίθετα είναι πολύ ήσυχο πετάλι.

► DONNER - Blues Drive HD ♫♪


Υπόψιν ότι η Donner διαθέτει δύο πιο γκαζιάρικα πετάλια (Μorpher Distortion και Giant Metal) και ένα fuzz (Stylish Fuzz), οπότε μπορεί κάποια άλλη επιλογή να είναι πιο κοντά στα γούστα σου. Σε αυτές τις τιμές μπορείς να πειραματιστείς άνετα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #4 στις: 04/04/14, 00:49 »
Αυτα  τα τεστ τα κανεις μονο με κιθαρα ή παιζωντας και με μπαντα? ή βαζωντας τουλαχιστον τον τονο  μεσα σε μια μιξη
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/14, 00:50 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #5 στις: 04/04/14, 17:30 »
Είχα το Maxon 808, μετά  το έδωσα και πήρα Ibanez Turbo tube screamer και αργότερα συγχρόνως με το tube screamer αγόρασα ένα Boss Blues Driver. Το TS και το BD δηλαδή συνηπήρξαν οπότε η σύγκριση ήταν δυνατή.
Αν και τα 808/TS-9 είναι ξακουστά πετάλια και τα Boss έχουν φανατικούς εχθρούς (και εγώ δεν είμαι και πολύ φίλος), το blues Driver αποδείχτηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλό πετάλι και ακριβώς για αυτά που ήθελα. Ίσως λίγο παραπάνω gain στο τέρμα του distortion αμα είχε θα ήταν ακόμα πιο τέλειο αλλά δεν με χαλάει. Πάντως, στα αυτιά μου ΤΑ ΠΑΤΑΕΙ τα tubescreamers.
Παρόλο που το BD δεν νομίζει να φύγει ποτέ από το pedalboard, θαθελα να δω τι άλλο υπάρχει. Και επειδή είναι τόσο φθηνή λύση, σκέφτομαι να το "διακινδυνέψω"

Από την άλλη έψαχνα κάτι σε Distortion, να έχει αρκετό εύρος βρωμιάς χωρίς όμως να ακουμπάει metal, δεν θέλω τέτοιο cliping. Θα θελα να είναι λίγο "γεμάτο", να marshall-ϊζει, χωρίς να ..... vox-ιζει (όχι πολλά μεσαία/λίγο όγκο).
Ποιο από αυτά τα Donner/Mooer πιστεύεις ότι προσεγγίζει; πχ Το Donner Morpher?
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #6 στις: 04/04/14, 18:00 »
Αυτα τα τεστ τα κανεις μονο με κιθαρα ή παιζωντας και με μπαντα? ή βαζωντας τουλαχιστον τον τονο  μεσα σε μια μιξη

Τα "τέστ" για τα οποία έκανα λόγο είναι συγκρίσεις που κάνω στο σπίτι, καθώς δεν παίζω σε συγκρότημα.

Όσο για τον τόνο, τον βάζω σε σάντουιτς και σαλάτες. Μετράει αυτό...; :P

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #7 στις: 04/04/14, 18:17 »
Από την άλλη έψαχνα κάτι σε Distortion, να έχει αρκετό εύρος βρωμιάς χωρίς όμως να ακουμπάει metal, δεν θέλω τέτοιο cliping. Θα θελα να είναι λίγο "γεμάτο", να marshall-ϊζει, χωρίς να ..... vox-ιζει (όχι πολλά μεσαία/λίγο όγκο).
Ποιο από αυτά τα Donner/Mooer πιστεύεις ότι προσεγγίζει; πχ Το Donner Morpher?

Από δείγματα που έχω ακούσει, το Donner Μorpher σίγουρα πρέπει να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνεις, καθώς είναι Βritish Distortion. Yποτίθεται ότι είναι κλώνος του Suhr Riot, το οποίο αν δεν κάνω λάθος προσομοιώνει κάποιο Marshall stack. Πάντως εμένα μού φάνηκε να έχει πολύ περισσότερο gain απ' όσο χρειάζομαι. Από τα Μοοer, παρόμοιο είναι το Mooer Cruncher καθώς και το Mooer Solo, αν και το τελευταίο το βλέπω να έχει χαμηλότερα και πιο ελεγχόμενα επίπεδα gain. Eπίσης δες το Eno DS-1 και το Hotone Chunk.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/14, 18:57 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #8 στις: 04/04/14, 19:13 »
Αυτα τα τεστ τα κανεις μονο με κιθαρα ή παιζωντας και με μπαντα? ή βαζωντας τουλαχιστον τον τονο  μεσα σε μια μιξη

Τα "τέστ" για τα οποία έκανα λόγο είναι συγκρίσεις που κάνω στο σπίτι, καθώς δεν παίζω σε συγκρότημα.

Όσο για τον τόνο, τον βάζω σε σάντουιτς και σαλάτες. Μετράει αυτό...; :P
Μαλιστα.
Γιατι εχω ακουσει (ή μαλλον δεν εχω ακουσει) πολλους κιθαριστες  οταν παιζουν μονοι τους, φτιαχνουν ενα "ομορφο"  με V eq, ηχο (για να μη μπει κι αυτος σε σαντουιτς, οπως ο τονος  ;D ), και οταν παιξουν με μπαντα δεν ακουγονται και δωστου volume up στον ενισχυτη, και δωστου βουητο οι συχνοτητες και δωστου πηγαδι το βαθος.
Αν ακουσει καποιος τον "γυμνο" ηχο (να καθεται πχ διπλα στο μεγαφωνο του ενισχυτη του) ενος κιθαριστα που θαυμαζει, συνηθως δεν το πιστευει αυτο που ακουει ποσο διαφορετικο ειναι με αυτο που ακουει μεσα στην μπαντα.
Το επισημαινω πιιο πολυ για το σχολιο περι ελλειψης μπασων των ovderdrive τυπου tube screamer.(χωρις να ειμαι φανατικος φαν τους. Προτιμω το gain του ενισχυτη για γκαζια)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/14, 19:27 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #9 στις: 04/04/14, 23:09 »
Kατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι το σχόλιο για τον τόνο ήταν γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσες όταν ρώτησες αν βάζω τον τόνο σε μια μίξη. Θεώρησα ότι μάλλον μιλάς για ηχογράφηση ή κάτι παρόμοιο, αλλά δεν ήμουν (και ακόμα δεν είμαι) σίγουρος...

Όσον αφορά στη χρήση των πεταλιών μου, έχω πει και αλλού ότι είμαι bedroom guitarist και επομένως δεν θα μπορούσα να εκφέρω γνώμη για τη χρήση οποιουδήποτε εξοπλισμού σε συνθήκες live. H μόνη "μίξη" που κάνω είναι συνήθως με κάποιο backing track ή άλλο mp3 να παίζει διακριτικά στο background, οπότε δεν τίθεται θέμα αν ο ήχος μου "βγαίνει" ή "κόβει" στη μίξη. Και φυσικά το σχόλιό σου πάνω σε αυτό το σημείο είναι απόλυτα σωστό. Από την άλλη πλευρά, επειδή κατά καιρούς το προαναφερθέν bedroom γεμίζει υπερβολικά με κιθάρες και ενισχυτές, βρίσκω ότι όλο και περισσότερο καταλήγω να κρατάω τον εξοπλισμό που εξυπηρετεί τις δικές μου προσωπικές ανάγκες και κριτήρια, όχι κατ' ανάγκη ό,τι είναι αντικειμενικά καλύτερο. Αν κάποια στιγμή βρεθώ να παίζω σε μπάντα, πολύ πιθανόν να αναθεωρήσω τα κριτήριά μου και να θέλω π.χ. ένα πιο κλασσικό tubescreamer με τα έντονα μεσαία που τώρα δεν με ικανοποιεί καθόλου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #10 στις: 05/04/14, 13:20 »
Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του Σπύρου, το μόνος και το με μπάντα είναι δύο κόσμοι διαφορετικοί. Δεν μπορώ να μετρήσω τις φορές που έχει έρθει κάποιος στο γκρούπ με έναν "απίθανο ήχο που έφτιαξα" ο οποίος με το που αρχίσαμε να παίζουμε ακουγόταν τελείως χάλια.

Μόλις σήμερα έχω live και τυχαίνει να έχω περάσει όλη την εβδομάδα φτιάχνοντας και ρυθμίζοντας ήχους σε έναν νέο ενισχυτή (review pending.. :roll ). Για να το κάνω αυτό στο σπίτι και να μην καταχρώμαι τον συλλογικό χρόνο στο γκρούπ, ρύθμιζα ήχους ενώ έπαιζα δυνατά ηχογραφήσεις από πρόβες, ακριβώς για να προσαρμόσω τις χροιές μου στον γενικό ήχο του γκρούπ.

Παράλληλα από την εμπειρία μου με τα πετάλια distortion έχω δεί ότι στην μεγάλη πλειοψηφία τους οι κατασκευαστές απευθύνονται σε καθαρό κανάλι, κυρίως σε bedroom levels, σαν να έχουν βελτιστοποιηθεί για τις εντάσεις όπου τα μεγάφωνα δεν έχουν ακόμα εξιταριστεί επαρκώς. Απόλυτα κατανοητό γεγονός μιάς καί αυτοί είναι και η κύρια μάζα του αγοραστικού κοινού. Τα ίδια πετάλια όταν χρησιμοποιηθούν σε μεγαλύτερες εντάσεις ή/και σε βρώμικα κανάλια ενισχυτών και δή ποιοτικών έχουν τελείως διαφορετική και συχνά απογοητευτική χροιά.

Έτσι και πάλι θα συμφωνήσω με τον Σπύρο στο ότι προτιμώ και εγώ σαφώς το distortion του ενισχυτή για τις εντάσεις που παίζω σε πρόβες και συναυλίες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #11 στις: 05/04/14, 17:58 »
Ναι γενικοτερα, ηθελα να επισημανω οτι τα τεστ των πεταλιων και γενικοτερα ενισχυτες πεταλιερες κλπ που βλεπουμε στο youtube και γινονται ετσι χωρις να τα ακουμε μεσα σε μιξη μπαντας, δεν ειναι τοσο ενδεικτικα για να κανουμε τις επιλογες που φανταζομαστε οτι θα ηταν οι ιδανικες για τον ηχο μας.

Επισης, να επισημανω, οτι αν ακουσει καποιος τον "γυμνο" ηχο (κατευθειαν απο το μεγαφωνο του ενισχυτη) καποιου κιθαριστα που ... θαυμαζει (και οχι οπως συνηθως τον ακουμε μεσα στα CD ή σκομα και στο Live, απο τα PA ηχεια ομως), θα εκπλαγει με το ποσο "μεσαιος" (eq), φτωχος σε χαμηλες και ψηλες συχνοτητες και  "στεγνος" "inyourface", ειναι συνηθως.

Αυτο ισως δικαιολογει την επιλογη πολλων γνωστων κιθαριστων σε overdrive τυπου tube screamer.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/14, 18:05 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #12 στις: 05/04/14, 19:20 »
Ναι γενικοτερα, ηθελα να επισημανω οτι τα τεστ των πεταλιων και γενικοτερα ενισχυτες πεταλιερες κλπ που βλεπουμε στο youtube και γινονται ετσι χωρις να τα ακουμε μεσα σε μιξη μπαντας, δεν ειναι τοσο ενδεικτικα για να κανουμε τις επιλογες που φανταζομαστε οτι θα ηταν οι ιδανικες για τον ηχο μας.

Επισης, να επισημανω, οτι αν ακουσει καποιος τον "γυμνο" ηχο (κατευθειαν απο το μεγαφωνο του ενισχυτη) καποιου κιθαριστα που ... θαυμαζει (και οχι οπως συνηθως τον ακουμε μεσα στα CD ή σκομα και στο Live, απο τα PA ηχεια ομως), θα εκπλαγει με το ποσο "μεσαιος" (eq), φτωχος σε χαμηλες και ψηλες συχνοτητες και  "στεγνος" "inyourface", ειναι συνηθως.

Αυτο ισως δικαιολογει την επιλογη πολλων γνωστων κιθαριστων σε overdrive τυπου tube screamer.

Φίλε Σπύρο, καταλαβαίνεις ότι σκοπός αυτού του post δεν ήταν να διατυμπανίσω ότι βρήκα το απόλυτο overdrive. Ελπίζω να μην έμεινε κανείς με αυτή την εντύπωση. Και επαναλαμβάνω, αυτά που λες είναι σωστά, αλλά σε διαφορετικό πλαίσιο. Εγώ απλά έκανα μια σύγκριση, με τον δικό μου εξοπλισμό, στις δικές μου συνθήκες και με τα δικά μου κριτήρια, ενός φτηνού πεταλιού με κάποια άλλα πιο ακριβά. Επειδή λοιπόν μπορεί κάποιος να έχει δει τα πετάλια αυτής της μάρκας και άλλα παρόμοια που κυκλοφορούν τελευταία και να θεώρησε ότι είναι φτηνιάρικα ή "της πλάκας" και δεν αξίζουν τον κόπο, σκέφτηκα να προσφέρω τη δική μου άποψη και εμπειρία. Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να τη βρει χρήσιμη, ή αν αυτό το πετάλι θα αρέσει σε κάποιον άλλο και θα καλύπτει τις ανάγκες του, είτε παίζει σε μπάντα είτε στο σπίτι. Αυτό εξαρτάται από ένα σωρό άλλους παράγοντες που δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αναλύσουμε σε αυτό το thread.

Όσο για αυτό που αναφέρεις σχετικά με τα demo μουσικού εξοπλισμού στο youtube, και πάλι δεν μπορώ να διαφωνήσω θεωρητικά. Από την άλλη πλευρά όμως, εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορούσα να καταλάβω το χαρακτήρα ενός πεταλιού αν το άκουγα μόνο μέσα σε μια μπάντα, γιατί εκεί ακούγονται και ένα σωρό άλλα πράγματα. Με την όποια εμπειρία έχω, πιστεύω ότι μπορώ να βγάλω κάποια βασικά συμπεράσματα ακούγοντας ένα demo χωρίς άλλες ηχητικές παρεμβάσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #13 στις: 05/04/14, 20:08 »
Και για να σάς φτιάξω περισσότερο, να και το ακόμα μικρότερο Hotone Blues που κατέφτασε χτες. Είναι αρκετά πριμαριστό, γι αυτό και έχω το tone στο ελάχιστο, Στο ίδιο περίπου ηχητικό μήκος κύματος με το Donner στο warm setting, αν και όχι τόσο thin. Δυστυχώς το κουμπί fat δεν φαίνεται να "παχαίνει" ιδιαίτερα τον ήχο, γεγονός που με απογοήτευσε κάπως.

Στα δεξιά της φωτογραφίας μόλις διακρίνεται το Barber Half Gainer, το οποίο σε σύγκριση με το Hotone μοιάζει σαν τανκ δίπλα σε mini cooper...


Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #14 στις: 08/04/14, 12:51 »
Επειδή μόλις παρέλαβα κι εγώ το Donner Blues, είπα να γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις.

Ό,τι έχει γράψει παραπάνω ο Απόλλων ισχύει στο 100%.
Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι το εύρος του gain είναι αρκετά περιορισμένο. Αν και το περίμενα, ομολογώ ότι αρχικά με ξένισε.
One trick pony λοιπόν αλλά αυτό που κάνει, το κάνει σχεδόν άριστα.

Το drive του είναι πολύ smooth και νομίζω περισσότερο από αυτό που θα περίμενε κανείς. Δεν περιορίζεται λοιπόν μόνο σε blues stuff (εκεί φυσικά αριστεύει) αλλά μπορεί να υποστηρίξει και πιο "δυνατά" πράγματα.
Εμφανέστατη η παρουσία όγκου σε αντίθεση με άλλα overdrives τύπου TS, κάτι που για εμένα ήταν ζητούμενο.

Στα δικά μου βέβαια αυτιά η θέση warm δεν ακούγεται πριμάτη, ίσα-ίσα! Είναι πολύ ωραία.
Σαφώς και η Hot έχει τονισμένα μπάσα και αλλάζει αρκετά ο χαρακτήρας, δεν τη δούλεψα πολύ για να κρίνω καλύτερα.
Να πω εδώ ότι δεν έχω ακούσει το αυθεντικό Keeley mod για να ξέρω αν ανταποκρίνεται ακριβώς σε αυτό.
Μένει επίσης να το δοκιμάσω και σε συνδυασμό με άλλα πετάλια και θα επανέλθω.

Το πετάλι πράγματι είναι πολύ ήσυχο και καλά κατασκευασμένο. Ακόμα και το switch ενώ κάνει το κλασσικό "μπαμ" των κινέζικων true bypass, τουλάχιστον δεν ακούγεται τόσο δυνατά σαν πιστολιά όπως π.χ. στα Joyo.
Τα μικρά knobs του tone και του volume πρέπει λίγο να συνηθίσω.

Γενικά για τα χρήματά του είναι πολύ καλό deal, δεδομένου βέβαια πως στερείται ευελιξίας.

Και επειδή αρκετοί φαντάζομαι θέλουν να μάθουν για το DonnerDeal (από εκεί το αγόρασα μαζί με άλλα), να πω ότι είναι μια χαρά αξιόπιστο.
Κι εγώ πρώτη φορά ψώνισα από εκεί και έμεινα ικανοποιημένος. Το πακετάκι και η συσκευασία άψογη, η απόδειξη αγοράς μέσα και τα πετάλια σε ωραία κουτάκια.
Όντως δεν χρεώθηκα καθόλου μεταφορικά. Η αποστολή έγινε με Singapore Post.
Εννοείται πως καθυστερεί η παραλαβή σε σχέση με Ευρώπη αλλά λιγότερο από αυτό που περίμενα.
Η σελίδα αναφέρει 12-30 ημέρες και ήμουν σίγουρος ότι θα τον φάμε τον μήνα. Εντούτοις, τα πράγματα ήρθαν σε κάτι λιγότερο από 20 ημέρες, οπότε δεν μπορώ να παραπονεθώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/14, 13:08 από alexchem79 »
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #15 στις: 08/04/14, 13:32 »
Μια δοκιμη σε ενισχυτη με drive θα ηταν χρησιμη.
Λογω περιορισμενου gain στο πεταλι (αν καταλαβα σωστα), μπορει να εξυπηρετει καλυτερα το σκοπο του booster/drive.
Τωρα που το σκεφτομαι, ο διακοπτης hot υποψιαζομαι οτι μαλλον εχει (εξυπνα) υπολογιστει, για bedroom players.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #16 στις: 08/04/14, 13:57 »
Εντούτοις, τα πράγματα

τι άλλο αγόρασες?

μεγειά και καλόπαιχτα
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #17 στις: 08/04/14, 14:30 »
ωραιο πεταλακι,ωραια reviews  ;)
αφου ειναι και το σιτε δοκιμασμένο θα προβώ και εγω συντομα σε αγορα !!!


Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #18 στις: 08/04/14, 14:30 »
Modfori ήθελα να δοκιμάσω κάποια από τα πετάλια της Caline και έτσι πήρα το Orange Burst (κλώνος του BB Preamp) και το Mark 4 (προσομείωση του Mesa Boogie MkIV).
Δεν έχω προλάβει ακόμα να δοκιμάσω σε βάθος αυτά τα δύο οπότε επιφυλλάσομαι για εντυπώσεις.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #19 στις: 08/04/14, 16:25 »
Ακόμα και το switch ενώ κάνει το κλασσικό "μπαμ" των κινέζικων true bypass, τουλάχιστον δεν ακούγεται τόσο δυνατά σαν πιστολιά όπως π.χ. στα Joyo.
Μου κάνει εντύπωση ο όρος "μπαμ των κινέζικων true bypass" γιατί δεν τον έχω ξανακούσει και ακόμα περισσότερο μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ότι εκλαμβάνεται ως κάτι αναμενόμενο και αυτονόητο!..

Για μένα, εργοστασιακό πετάλι που κάνει "μπαμ"  όταν περνάει σε true bypass είναι στην χειρότερη περίπτωση χαλασμένο και στην καλύτερη κακοσχεδιασμένο..

Εδώ εξηγώ το φαινόμενο και προτείνω μία λύση που ίσως να είναι χρήσιμη και στην δική σου περίπτωση:
Anti-POP Resistor για το Booster
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #20 στις: 08/04/14, 16:39 »
έχουν περάσει τουλάχιστον 6 joyo απο τα χέρια μου και σε κανένα δεν είχε πιστολιές

αντιθέτα , σε ένα palmer (peod) που είχα αγοράσει πάνω στο 2μηνο άρχισαν οι μπαλωθιές , far west έγινε
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #21 στις: 08/04/14, 17:18 »
Για να το πω σωστά, δεν εννοώ θόρυβο που περνάει στον ήχο και ακούγεται από τον ενισχυτή, μιλάω καθαρά για το μηχανικό μέρος του διακόπτη που πρέπει να το πατήσεις με δύναμη για να λειτουργήσει και κάνει απίστευτα ενοχλητικό ήχο.
Αυτό το έχουν όλα τα low-budget πετάλια που έχουν περάσει από τα χέρια μου σε αντίθεση με άλλα switches που είναι πολύ μαλακά και εντελώς silent.

Οπότε δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο πράγμα Αδριανέ, αν σε μπέρδεψα ζητώ συγνώμη.
Έτσι κι αλλώς δεν το "κατέχω" για να κάνω οποιαδήποτε παρέμβαση από τις εξαίσιες που πάντα προτείνεις απλόχερα  :)
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #22 στις: 08/04/14, 22:31 »
Xαίρομαι που συμφωνούν και άλλοι με την άποψή μου για το Donner... :)

Σχετικά με το εύρος, είναι όντως λίγο περίεργο που δεν το σχεδίασαν έτσι ώστε να έχει πιο ευρύ φάσμα στο gain. Φαντάζομαι ότι θα μπορούσε να προσελκύσει πολύ περισσότερους υποψήφιους αγοραστές. Ευτυχώς που το διακοπτάκι hot/warm αντισταθμίζει σε κάποιο βαθμό αυτή την έλλειψη. Βέβαια εμένα προσωπικά δεν με χαλάει πολύ, αφού βρίσκω τη χροιά του πολύ ωραία σε μια συγκεκριμένη ρύθμιση. Επίσης μπορώ να το συνδυάσω με ένα από τα boost πετάλια μου για να ποικίλω λίγο τον ήχο και το gain που μού δίνει, ή να βγάλω περισσότερες αρμονικές που ομολογουμένως το Donner από μόνο του δεν έχει.

Όσο για αγορές από το Donnerdeal, ήθελα να κάνω μια παραγγελία μετά την αγορά του Donner Blues, αλλά τα πετάλια που ήθελα δεν υπήρχαν σε στοκ εκείνη την εποχή και το άφησα. Πιθανόν να επισκεφτώ ξανά την ιστοσελίδα τους γιατί έχουν αρκετές ενδιαφέρουσες επιλογές. Ψήνομαι κι εγώ να δοκιμάσω κανένα Caline, κυρίως το Crazy Cacti (κλώνος του Fulltone Full-Drive 2) αλλά και το Οrange Burst. Αlexchem79, περιμένω με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου από αυτό το πετάλι...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #23 στις: 11/04/14, 13:17 »
Λοιπόν, επειδή χρωστούσα δυο λόγια παραπάνω για το Donner Blues, μετά από κάποιες ημέρες δοκιμών έχω να πω τα εξής:

Για τη συνεργασία με άλλα πετάλια: έχω ένα πετάλι στην κατοχή μου που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ όταν μπαίνει στην αρχή της αλυσίδας και πάντα βελτιώνει τον ήχο άλλων πεταλιών, το Lovepedal Amp50. Έτσι κι εδώ, boostάροντας το Blues με το Amp50 ο ήχος γίνεται ακόμα πιο fat, με sustain που πρέπει να το ακούσετε για να το πιστέψετε. Το ταπεινό πεταλάκι των 20κάτι ευρώ γίνεται... βιολί! Επίσης, αν και στην αρχή με τράβηξε περισσότερο το "Warm" setting, με το boost νωρίτερα το "Hot" είναι μακράν καλύτερο.

Για τη χρήση σε "αρπαγμένο" ενισχυτή: επίσης το "Hot" υπερτερεί κατά κράτος του "Warm". Είτε με τον ενισχυτή στα όρια του break (VHT Special 6 Ultra) είτε σε αρκετό drive, το πεταλάκι σαφώς ενισχύει το bottom end και γενικότερα σφίγγει τον ήχο, δίνοντας πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Αντίθετα, το warm setting δεν μου είπε απολύτως τίποτα για αυτή τη χρήση. Νομίζω πως το warm θα μου είναι πιο χρήσιμο σε καθαρό ενισχυτή για ρυθμικά και για όλα τα υπόλοιπα πάμε στο hot.

Μόνη ένσταση προς το παρόν (πέρα από την ευελιξία και τις δυναμικές που προαναφέρθηκαν) είναι η μεγάλη διαφορά στο level των δύο mods. Όταν από το warm πάω το διακοπτάκι στο hot, η ένταση αυξάνεται πάρα πολύ οπότε πρέπει αμέσως να κατεβάσω το "Level" αρκετά. Θα ήθελα τη γνώμη του Απόλλωνα για να μάθω αν του παρουσιάζει το ίδιο ή το δικό μου έχει κάποιο πρόβλημα.

Τώρα για το Caline Orange Burst, δεν έχω επικεντρωθεί ακόμα πάνω του, πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Δεν έχω εμπειρία από το BB Preamp για να κρίνω πόσο κοντά είναι στο πρωτότυπο, πάντως είναι πολύ διάφανο boost χαμηλά με πολύ περισσότερο gain ψηλά σε σχέση με τα περισσότερα boost. Πολύ βολικό το γεγονός ότι έχει ρυθμιστικά για treble και bass. Το drive του είναι λίγο compressed με την καλή έννοια όμως, βγάζοντας στα αυτιά μου έναν "βρετανικό" χαρακτήρα. Μάλλον θα το χρησιμοποιήσω πιο πολύ ως ένα Marshally drive που μου λείπει παρά ως boost.
Συμπτωματικά πάντως Απόλλων, κι εγώ ήθελα να παραγγείλω το Crazy Cacti, φαίνεται πολύ ωραίο. Ίσως στην επόμενη αγορά.
Αν το αποκτήσεις πρώτος, μας λες εσύ εντυπώσεις.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ιστορίες overdrive...
« Απάντηση #24 στις: 11/04/14, 19:59 »
alexchem79, πολύ ενδιαφέρον το post σου, υπάρχουν αρκετά σημεία που θέλω να σχολιάσω.

Κατ' αρχήν θα ήθελα πολύ να μού πεις μερικά πράγματα για το Lovepedal Amp50. Πρόκειται για ένα πετάλι που περιέργως δεν το είχα ξανακούσει ποτέ και φαίνεται να έχει χαρακτήρα και προσωπικότητα πολύ παραπάνω από τα κυβικά του.

Όσο για το Donner Blues, νομίζω ότι η προσέγγισή σου σχετικά με τα δύο setting είναι πολύ σωστή. H θέση "Warm" σίγουρα προσφέρεται περισσότερα για ρυθμικά μέρη. Όπως είπα στο πρώτο μήνυμα, εγώ κόλλησα εξ αρχής στο "Hot" και ίσως δεν έψαξα το "Warm" όσο θα έπρεπε. Άλλωστε έχω κι εγώ μπροστά κάποια boost/low gain πετάλια, συγκεκριμένα το Artec Dual Booster, το Rockett Lemon Aid και το Barber Half Gainer, oπότε έχω συνολικά αρκετή ευελιξία από πλευράς χροιάς και gain αφήνοντας το Donner ουσιαστικά σε μία ρύθμιση. Ειδικά το Lemon Aid από μόνο του προσφέρει πολλές διαφορετικές επιλογές για να σπρώξει η να τροποποιήσει τον ήχο ενός άλλου overdrive.

Στο θέμα της διαφοράς έντασης ανάμεσα στα δύο setting, στα αυτιά μου η διαφορά είναι μεν σίγουρα αισθητή αλλά όχι υπερβολική. Το ξαναδοκίμασα πριν από λίγο για να βεβαιωθώ και πράγματι έτσι είναι. Αυτό που κάνει μεγαλύτερη αίσθηση είναι η διαφορά στο συχνοτικό περιεχόμενο και όχι τόσο στην ένταση. H δική μου γνώμη είναι ότι στο "Hot" ο ήχος γεμίζει πολύ και αποκτά σαφώς περισσότερο όγκο σε σχέση με το "Warm", οπότε ίσως σε αυτό να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό η εντύπωση ότι υπάρχει τόσο σημαντική διαφορά έντασης. Φυσικά μιλάμε για απόψεις διαφορετικών ατόμων, με διαφορετικά αυτιά και ακόμα πιο διαφορετικό εξοπλισμό.

Τέλος, oύτε εγώ έχω εμπειρία από το BB Booster, αλλά από όσα έχω ακούσει και διαβάσει, έχει αρκετό εύρος. Οπότε από την περιγραφή σου, το Orange Burst φαίνεται να είναι αρκετά παρόμοιο, ειδικά στο κομπρεσάρισμα όσο ανεβαίνει το gain. Ίσως να αξίζει μια δοκιμή, αν και στο παρελθόν τα διάφορα British overdrive πετάλια δεν μού έκατσαν πολύ καλά. Αν τελικά προχωρήσω σε μια αγορά, μάλλον θα προτιμήσω το Crazy Cacti για αρχή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/05, 21:03
από Αθηνά
3 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 16:01
από Fusalida
89 Απαντήσεις
28193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 23:52
από Jezus
5 Απαντήσεις
3194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 13:19
από pimami
11 Απαντήσεις
4630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/07, 14:42
από pimami
13 Απαντήσεις
60947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/10, 14:15
από vartanis
45 Απαντήσεις
108766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/11, 09:49
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
1849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/14, 14:33
από ivikos
0 Απαντήσεις
1726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/15, 16:21
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
18559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/16, 19:14
από krios80