Αποστολέας Θέμα: EVERGREY - Glorious Collision (2011)  (Αναγνώστηκε 2336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
EVERGREY - Glorious Collision (2011)
« στις: 18/02/11, 20:28 »

             
  • Leave It Behind Us
  • You
  • Wrong
  • Frozen
  • Restoring the Loss
  • To Fit The Mold
  • Out of Reach
  • The Phantom Letters
  • The Disease
  • It Comes From Within
  • Free
  • I'm Drowning Alone
  • ...And The Distance
Ναι, επιτέλους, το Glorious Collision είναι εδώ. Το όγδοο studio album των Evergrey κυκλοφορεί την επόμενη εβδομάδα (22/2/2011) από την SPV, ωστόσο στο youtube μπορείτε να βρείτε ανεβασμένα όλα τα κομμάτια. Σε μια περίοδο που το γενικότερο ενδιαφέρον μου για το metal έχει ατονήσει, τη συγκεκριμένη κυκλοφορία την περίμενα πως και πως, αφού η προηγούμενη δουλειά των Σουηδών είναι από τους αγαπημένους μου δίκους, ενώ ήθελα, παράλληλα, να δω πόσο θα επηρεάσουν οι αλλαγές στο line-up.
 
Με ειλικρίνεια δηλώνω πως όσοι θα ήθελαν κάτι που θα μοιάζει με τους πρώτους δίσκους της μπάντας, θα απογοητευτούν. Οι Evergrey από το "Monday Morning Apocalypse" κι έπειτα πήραν μια εμπορική στροφή, αν και δε θα έλεγα πως έχασαν τα γνωρίσματά τους. Μάλλον αποδυνάμωσαν το prog στοιχείο τους, ωστόσο συνέχισαν να γράφουν ποιοτική μουσική. Το "Monday Morning Apocalypse" έχει αμέτρητα riffs, ενώ το πιο πρόσφατο "Torn" έχει μια ζοφερή ατμόσφαιρα και πολύ μελωδικά ρεφραιν.
 
Στο "Glorious Collision", oι Evergrey συνεχίζουν ότι ξεκίνησαν στο "Torn". Ο ήχος και η πάραγωγή έχουν ελάχιστες διαφορές και νομίζω πως τα δυο αυτά albums θα μπορούσαν να είναι ένα με 2 CDs. Η θετική έκπληξη του "Glorious Collision", σε ότι αφορά τον ήχο, είναι πως τα πλήκτρα έχουν πιο έντονη παρουσία. Riffs, μελωδίες και catchy ρεφραιν υπάρχουν διάσπαρτα στο δίσκο, αν μη τι άλλο, αυτό το τελευταίο οι Evergrey ξέρουν να το κάνουν πολύ καλά. Η θεματολογία των στίχων είναι επίσης στο ίδιο ύφος, εστιασμένη γύρω από τις ανθρώπινες σχέσεις και τις προσωπικές αναζητήσεις.
 
Τι το διαφοροποιεί από το "Torn"? Νομίζω το αριστουργηματικό "The Phantom Letters", οι Σουηδοί δεν έχουν γράψει τέτοιο κομμάτι μετά το "A Touch Of Blessing", καθώς και τα "To Fit The Mold", "Restoring The Loss", "I'm Drowning Alone" (όλα τα λεφτά η γέφυρα με την πιτσιρίκα που τραγουδάει) και "...And The Distance". Αυτά τα κομμάτια, αν όχι όλα τότε τα περισσότερα, θα μπαίναν εύκολα σε ένα 2πλο Best Of της μπάντας. Βέβαια, μη νομίζετε ότι εδώ σταματάνε τα καλά, καθώς filler εγώ δε θα χαρακτήριζα κανένα track κι ας έχουμε να κάνουμε με ένα album που διαρκεί πάνω από μια ώρα. Το εναρκτήριο "Leave It Behind Us", το riff που σε σπρώχνει σε headbanging στο "It Comes From Within", αυτά δεν είναι αμελητέα στοιχεία. Μην ξεχάσω και το "The Disease", που με ψάρωσε αφού ξεκινάει με το ίδιο riff του "Torn", από τον ομώνυμο δίσκο.
 
Οι Evergrey δεν είναι πια η μπάντα με τον δικό της, απόλυτα χαρακτηριστικό ήχο και ύφος, έχει πλησιάσει περισσότερο το μέσο κοινό, ο Englund προφανώς θέλει να βγάλει περισσότερα χρήματα, αλλά έχω την εντύπωση πως η μπάντα δεν καταφεύγει σε επιλογές που δεν την αντιπροσωπεύουν. Όσοι τους αγάπησαν γι' αυτό που ήταν ως το 2004, δυσκολεύονται να αποδεχτούν το νέο status quo και είναι απόλυτα λογικό. Εμένα πάλι, μου αρέσουν πιο πολύ έτσι και σίγουρα το "Glorious Collision" κοντράρει το "Torn" ως τον αγαπημένο μου Evergrey δίσκο.
 
 
 
Αυτά, με όσο μεγαλύτερη αντικειμενικότητα γίνεται. Διότι ο δίσκος απλά σκίζει...!
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/11, 14:42 από Eagle Of Kamelot »

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EVERGREY - Glorious Collision (2011)
« Απάντηση #1 στις: 18/02/11, 20:50 »
τους εχω δει live κ τα παλικαρια σκιζουν...τους ειδα με την προηγουμενη συνθεση...πολυ καλα μπαντα...το καινουργιο λιγο το ακουσα αλλα δεν μου αρεσαι ολοκληρο,οπως προηγουμενες δουλειες τους...παντως τα παλικαρια τα σπανε γενικα...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EVERGREY - Glorious Collision (2011)
« Απάντηση #2 στις: 19/02/11, 12:16 »
Πολύ ωραίο review Γιώργο,μπράβο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/04, 17:32
από KOYPEAS
0 Απαντήσεις
1683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/05, 10:04
από ερεβος
5 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 16:19
από YmiRLinG
49 Απαντήσεις
16100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 23:43
από Garvin
15 Απαντήσεις
5922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 16:51
από master of puppets
17 Απαντήσεις
5808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/11, 16:09
από jeffpapadopoulos
0 Απαντήσεις
1990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 17:03
από fake7
1 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/11, 02:38
από Eagle Of Kamelot
47 Απαντήσεις
15368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 19:23
από gers
0 Απαντήσεις
1848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 14:32
από Πάνος Μαλαχιάς