Αποστολέας Θέμα: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...  (Αναγνώστηκε 15871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #25 στις: 15/12/07, 20:09 »
Σήμερα κάποιος μπορεί να είναι ποιοτικός και αυριο να γίνει σκυλάς ή να γραφει τραγούδια μόνο για τα λεφτα...


Σοφη κουβεντα!!!Εχω κουραστει να βλεπω ατομα να λενε "ο ταδε ειναι μαλακας" και οτι και να κανει να μην αλλαζουν γνωμη!!Κακα τα ψεμματα,ο Καρβελας κατ εμε εχει βγαλει απειρες μαλακιες αλλα και καποιες κομματαρες.Τουλαχιστον ομως εχει τα @@ να  βγαινει και να λεει "εγω σας πουλαω μαλακιες κι εσεις τις αγοραζετε" και οντως μετα απο αυτες τις δηλωσεις συνεχιζει να πουλαει.Κι αφηνει τους "εντεχνους" και τους "σοβαρους" που πουλανε πανακριβα μονο "τεχνη",να τρωνε τη σκονη του...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #26 στις: 15/12/07, 20:09 »
Συμφωνω 1000% με τον φιλτατο απο πανω. Κι επειδη τυχαινει να γνωριζω καποιον συγγενη του Καρβελα στενο ξερω πραγματα γι αυτον που συναδουν με τα λεγομενα του sakman....Ελεος πλον με τους ποιοτικους και τους μη! Και τους ποιοτικους τοιυς ειδαμε...Κι αυτοι στο 80% π**αρια μουσικη γραφουνε με ποιο "λογιο" (συνηθως ντεμεκ) στιχο. Στο βουρκο δε μας εβαλε ο Καρβελας οπως ειπωθηκε....Ημασταν ηδη στο βουρκο (οχι απαραιτητα εμεις συγκεκριμενα , γενικα)...Κι αυτος εξυπνος και ταλαντουχος οπως ειναι ειπε οκ...Τετοιες βλακειες θελετε για τραγουδια και τις χρυσοπληρωνετε κιολας??? Εδω ειμαστε..Και μπραβο του, ειναι πολυ εξυπνος επιχειρηματιας...Με τον εναν η τον αλλο τροπο ολοι ετσι φερομαστε οτι δουλεια κι αν κανουμε. Και δεν κανει πρεζα ο Καρβελας, ειναι τσεκαρισμενο...Και οσοι νομιζετε οτι οι "ποιοτικοι" ειναι με το σταυρο και το ευαγγελιο και πινουν χαμομηλακι πριν την παρασταση,εχω να σας πω ιστοριες τσεκαρισμενες απο πρωτο χερι να παθετε...

Κοίτα έρεβος το τι είναι ποιοτικό και μη είναι υποκειμενικό. Εγώ γράφω την άποψή μου. Το ίδιο και εσύ. Εγώ δεν θεωρώ ποιοτικό τον καρβέλα. Άλλους τους θεωρώ. Αυτούς τους άλλους εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις και να θεωρείς π***παρια την μουσική τους. Όντως ήμασταν από πριν στον βούρκο και ο καρβέλας μας έδωσε μια κλωτσιά και μπήκαμε ακόμα πιο βαθειά. Εγώ αυτό πιστεύω. Και εγώ λέω αυτό ακριβώς που είπες: ότι αφού θέλουμε τέτοια τραγούδια και τα χρυσοπληρώνουμε, αυτά θα έχουμε. Στο χέρι μας είναι όμως να κρίνουμε και να επιλέξουμε αν θα ασχολούμαστε με αυτά ή όχι. Κι εγώ έχω επιλέξει να μην ασχολούμαι. Τέλος, αναφορικά με αυτό που λες για τους ποιοτικούς, έχω κ εγώ να σου πω τσεκαρισμένες ιστορίες. Και μάλιστα για καλλιτέχνες τους οποίους έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Τουλάχιστον αυτοί προσφέρουν κ κάτι...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #27 στις: 15/12/07, 20:18 »
Τέλος πάντων πριγκηπεσα, η άποψη αυτή είναι η δική σου και η άλλη η δική μου! Δεν θα προσπαθήσω να σου επιβάλλω την δική μου! Αυτή είναι και η μαγεία της διαφορετικότητας στο κάτω κάτω...

Εκεί που θέλω να σταθώ εγώ γιατί με πονάει και μένα είναι στο σημείο με τον πλιάτσικα... Εγώ ήμουνα ο πιο φανατικός θαυμαστης των πυξ λαξ ( και ακόμα είμαι ), έχω αγορασμένη ολόκληρη την δισκογραφία τους και γενικά ημουνα τρελός για την μουσική τους....
Τώρα όμως βλέπω τον πλιάτσικα να τραγουδάει μόνο για να το κάνει χωρις να έχει κάτι να δώσει!!! Αν τον δεις σε μαγαζιά στην επαρχία θα δεις ότι βαριέται τόσο πολύ όταν τραγουδάει που φαίνεται ξεκάθαρα ότι το κάνει μόνο για τα λεφτά!!!
Επίσης έχει καταστρέψει πολλα τραγούδια των πυξ λαξ που έχουν αφήσει ιστορία... Σαν τώρα θυμάμαι πόσο νευρίασα όταν τον είδα να έχει κάνει ρεμιξ το μοναξια μου όλα με ένα του eminem!!!

BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #28 στις: 15/12/07, 20:25 »
Τέλος πάντων πριγκηπεσα, η άποψη αυτή είναι η δική σου και η άλλη η δική μου! Δεν θα προσπαθήσω να σου επιβάλλω την δική μου! Αυτή είναι και η μαγεία της διαφορετικότητας στο κάτω κάτω...

+1
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες!!!  ;)
Ούτε εγώ προσπάθησα να επιβάλλω την  άποψή μου...

Εκεί που θέλω να σταθώ εγώ γιατί με πονάει και μένα είναι στο σημείο με τον πλιάτσικα... Εγώ ήμουνα ο πιο φανατικός θαυμαστης των πυξ λαξ ( και ακόμα είμαι ), έχω αγορασμένη ολόκληρη την δισκογραφία τους και γενικά ημουνα τρελός για την μουσική τους....
Τώρα όμως βλέπω τον πλιάτσικα να τραγουδάει μόνο για να το κάνει χωρις να έχει κάτι να δώσει!!! Αν τον δεις σε μαγαζιά στην επαρχία θα δεις ότι βαριέται τόσο πολύ όταν τραγουδάει που φαίνεται ξεκάθαρα ότι το κάνει μόνο για τα λεφτά!!!
Επίσης έχει καταστρέψει πολλα τραγούδια των πυξ λαξ που έχουν αφήσει ιστορία... Σαν τώρα θυμάμαι πόσο νευρίασα όταν τον είδα να έχει κάνει ρεμιξ το μοναξια μου όλα με ένα του eminem!!!

Εγώ δεν έχω όλα τα cd των πυξ λαξ και του πλιάτσικα, αλλά μου αρέσουν πολύ!  ;)
Και ούτε αμφιβάλλω γ αυτό που λες για τον Πλιάτσικα. Δυστυχώς έτσι είναι...  :-\
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #29 στις: 15/12/07, 20:26 »
Χαίρομαι που η ιδιοφυία του πανμέγιστου αυτού μουσουργού αναγνωρίζεται εν τέλει, μέσα από την κατανόηση πως -στο τέλος τέλος- όλη η παπαροτραγουδοποιία που έχει προσφέρει κατά καιρούς δεν ήταν τίποτα περισσότερο από ένα κοινωνικόκαλλιτεχνικό πείραμα. Ενώ μπορούσε κάλλιστα να γράψει πρωτότυπες άριες και συμφωνικά έργα για να πεθάνει άσημος, φτωχός και περήφανος, αποφάσισε να αποδείξει πόσο κραυγαλέα ηλίθια είναι η μουσική παιδεία του ελληνικού κοινού, κερδίζοντας πλατίνες μέσα από τα ποντίκια-ακροατές. Χάρισε απλόχερα το ταλέντο του αναβαθμίζοντας την κουλτούρα του ταλαίπωρου αυτού έθνους κι ίσως κάποια στιγμή μέχρι το 2124 να το έχουμε πάρει και χαμπάρι. Ο αντισυμβατικός του χαρακτήρας μπορεί να συγκριθεί μονάχα με εκείνον του Ian Curtis, των Ex και του ημέτερου Άσιμου, που δυστυχώς δεν επέλεξε ανάλογα να αφιερώσει την καλλιτεχνία του σε γυμνασιακού επιπέδου στιχοπλοκία.

Τελικά δεν ξέρω τι με ενοχλεί περισσότερο...οι "κουλτουριάρηδες" ή όλοι εκείνοι που είναι διατεθειμένοι να αγκαλιάσουν την κάθε μαλθακία, προσδίδοντάς της και cult χαρακτήρα, μόνο και μόνο για να την "πουν" στους πρώτους;

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #30 στις: 15/12/07, 20:35 »
Εγώ δεν έχω όλα τα cd των πυξ λαξ και του πλιάτσικα, αλλά μου αρέσουν πολύ!  ;)

Το ανέφερα μόνο και μόνο για να καταλάβεις ποσο φαν είμαι...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #31 στις: 15/12/07, 20:41 »
Εγώ δεν έχω όλα τα cd των πυξ λαξ και του πλιάτσικα, αλλά μου αρέσουν πολύ!  ;)

Το ανέφερα μόνο και μόνο για να καταλάβεις ποσο φαν είμαι...

Καλά κάνεις και είσαι φαν τους. Το γεγονός ότι έχουν συμβεί όλα αυτά με τον πλιάτσικα και που διαλύθηκαν κ.λπ. δεν σημαίνει ότι είναι για τα μπάζα...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #32 στις: 15/12/07, 21:22 »
Ενώ μπορούσε κάλλιστα να γράψει πρωτότυπες άριες και συμφωνικά έργα για να πεθάνει άσημος, φτωχός και περήφανος, αποφάσισε να αποδείξει πόσο κραυγαλέα ηλίθια είναι η μουσική παιδεία του ελληνικού κοινού, κερδίζοντας πλατίνες μέσα από τα ποντίκια-ακροατές

Μην πας Κεντρο Μενιδι μεσω Κορινθου... :P Τπτ δεν ηθελε  να αποδειξει λέφτα ηθελε να βγαλει οπως ολοι...Θεμιτο και σεβαστο. Φιλε σχιζμ αν και μ αρεσουν γενικα πολυ οι αποψεις κι ο λογος σου εχω την εντυπωση οτι καποιες φορες υπεραναλυεις πραγματα που δεν χρειαζετε...Καποια πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και χυμα απ οτι φαινονται.

Φιλικα
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #33 στις: 15/12/07, 21:44 »
Επειδή ακριβώς τα πράγματα είναι ιδιαιτέρως απλά στην περίπτωσή του φίλε μου Έρεβε, δεν προσπαθώ να τον παρουσιάσω ως τίποτα περισσότερο από αυτό που επέλεξε να είναι: ένας συνθέτης που αποτέλεσε μηχανή παραγωγής mainstream επιτυχιών, δημιουργώντας και στηρίζοντας ένα ολόκληρο star σύστεμ συνειδητά, αφήνοντας ελάχιστο έργο πίσω του που έχει κερδίσει το στοίχημα με το χρόνο. Ούτε ως απάντηση στους "έντεχνους" του είδους τον θεωρώ, ούτε παρεξηγημένη φυσιογνωμία, σε μια προσπάθεια να το παίξω μη συντηρητικός κι ανοιχτόμυαλος. Υπάρχουν τα δήθεν σκατά, υπάρχουν και τα original...και τα δύο ομως στη συνωμοταξία των κοπράνων παραμένουν.

και να σου πω την αλήθεια, δεν είναι δικές μου οι θέσεις που παρέθεσα...λόγια του Καρβέλα είναι, που κάποια στιγμή αποφάσισε να κατηγορήσει την ελληνική κοινωνία πως δεν αναγνωρίζει το μεγάλο του ταλέντο, αποκηρύσσοντας τα όσα κατέθεσε ως σκουπίδια, αλλά συνεχίζοντας στην ίδια ακριβώς διαδρομή. Ή μήπως δεν είναι υποκρισία να υποστηρίζεται πως στις προσωπικές του δουλειές είχε ένα "επίπεδο" (αμφιλεγόμενο, αλλά δεν τρέχει τίποτα), την ίδια ώρα που εξαργύρωνε πλατίνες με το σκουπιδιαρό που τάχα μου τον χαλάει, αλλά μια χαρά τον τρέφει;

Εν ολίγοις υπάρχει και κάτι που λέγεται συνέπεια λόγων και πράξεων. Θεμιτό να είσαι εκφραστής της decadence, ακόμα και της αθλιότητας, αρκεί να μη μου το παίζεις κάτι άλλο από αυτό που είσαι, όπως εσχάτως κάνει ο τελευταίος με τον ανένδοτο που έχει ξεκινήσει και διαφημίζει όποτε τύχει.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #34 στις: 16/12/07, 22:45 »
Ειρήνη μαζί σου, as usual  ;) ;D

Σιγα την μουσικάρα τον Καρβέλα που τον υπερασίζεστε και όλας...
 Το θέμα δεν είναι τι εννοεί, αλλά τί μένει στον κόσμο...!Και αυτό που μένει από το τραγούδι του είναι ότι το νέο σύνθημα είναι '' μια είναι η λύση, το φαι, τα λεφτά και το γα***''!!!! Αυτό περνιέται στους νέους και όχι αυτά που υπονοεί ο Καρβελας..!!
 Και τον άκουγα και όλας προχθες στον Τριανταφυλλόπουλο και έφριξα..!Ο άνθρωπος είναι βαθιά ψωνισμένος..!Έλεγε ότι αυτό που έκαναν με την Πάνια ήταν επανάσταση!!Εντάξει ρε φίλε, οκ μπορεί να ήθελες εσύ να δείξεις ότι στη σημερινή Ελλάδα που ο εγκέφαλος μας εχει περισσότερο λίπος από φαιά ουσία γίνονται σταρς τέτοια άτομα με ψυχικά προβλήματα, αλλά γέμισες τον κόσμος με περισσότερη βλακεία ή όχι?? Το να κάνεις μια ακόμα ηλίθια εκπομπη δεν λέγεται επανάσταση!!Επάνασταση δεν είναι πάω μαζί με το ρεύμα, αλλά κόντρα στο ρεύμα!!! 
 Και κάτι ακόμα, αυτοί που ονομάζεται ''ποιοτικοί'' με τόσο απαξιωτικό τρόπο, δεν μπορούν ούτε κατα διάνοια να συγκριθούν με τον τσόλι τον Καρβέλα (δεν άντεξα το πα!)!!Η πορεία τους δεν έχει καμία σχέσγ με την πορεία αυτουνού και της Βίσση!
 Και τελειώνω, λέγοντας ότι μπορεί ο Καρβέλας να είναι καλός μουσικός αλλά επειδή είναι αριβίστας και φιλοχρήματος το ταλέντο του χαθηκε στη μανία του να βγάλει φράγκα και να γίνει γνωστός με οποιονδήποτε τρόπο!
 Και δεν ήθελε να κάνει ούτε επανάσταση ούτε τίποτα!Επειδή η καριέρα του πνέει προφανώς τα λοίσθια, αυτό για μένα είναι ένα επιθανάτιο σκίρτημα και τίποτα άλλο...!Θέλει να προκαλέσει λίγο ντόρο επειδή βγάζει καινούριο δίσκο και κατα βάθος ευγνωμονεί τον Λαζόπουλο που ''έπαιξε'' το όνομα του σε μία εκπομπή που βλέπει όλη η ελλάδα σχεδόν...!Δεν είμαστε και βλάκες να μην το καταλάβουμε αυτό....!
 Ως γνωστό αμερικανοπαίδι, ο Καρβέλας ακολουθεί την καλή μέθοδο
''Δεν με νοιάζει πως θα μιλήσεις για το όνομα μου, αρκεί να το πεις σωστά...!''
 Οπότε, απαξιώ να συνεχίσω να μιλάω για έναν τέτοιο άνθρωπο

ΥΓ Πάντως η μόνη στιγμή που μιλούσε σωστά ήταν εκεί για τους παπάδες!Εκεί όλα και όλα τον παραδέχτηκα!Αλλά τα κω** κάναλα ούτε που το παίξαν αυτο!Μην τυχόν και ξυπνήσει λίγο ο κόσμος...Μόνο αυτα που έλεγε για τον Λαζόπουλο έπαιζαν μια βδομάδα....Τι να πεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/07, 22:47 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #35 στις: 16/12/07, 22:56 »
Ειρήνη μαζί σου, as usual  ;) ;D

Σιγα την μουσικάρα τον Καρβέλα που τον υπερασίζεστε και όλας...
 Το θέμα δεν είναι τι εννοεί, αλλά τί μένει στον κόσμο...!Και αυτό που μένει από το τραγούδι του είναι ότι το νέο σύνθημα είναι '' μια είναι η λύση, το φαι, τα λεφτά και το γα***''!!!! Αυτό περνιέται στους νέους και όχι αυτά που υπονοεί ο Καρβελας..!!
 Και τον άκουγα και όλας προχθες στον Τριανταφυλλόπουλο και έφριξα..!Ο άνθρωπος είναι βαθιά ψωνισμένος..!Έλεγε ότι αυτό που έκαναν με την Πάνια ήταν επανάσταση!!Εντάξει ρε φίλε, οκ μπορεί να ήθελες εσύ να δείξεις ότι στη σημερινή Ελλάδα που ο εγκέφαλος μας εχει περισσότερο λίπος από φαιά ουσία γίνονται σταρς τέτοια άτομα με ψυχικά προβλήματα, αλλά γέμισες τον κόσμος με περισσότερη βλακεία ή όχι?? Το να κάνεις μια ακόμα ηλίθια εκπομπη δεν λέγεται επανάσταση!!Επάνασταση δεν είναι πάω μαζί με το ρεύμα, αλλά κόντρα στο ρεύμα!!! 
 Και κάτι ακόμα, αυτοί που ονομάζεται ''ποιοτικοί'' με τόσο απαξιωτικό τρόπο, δεν μπορούν ούτε κατα διάνοια να συγκριθούν με τον τσόλι τον Καρβέλα (δεν άντεξα το πα!)!!Η πορεία τους δεν έχει καμία σχέσγ με την πορεία αυτουνού και της Βίσση!
 Και τελειώνω, λέγοντας ότι μπορεί ο Καρβέλας να είναι καλός μουσικός αλλά επειδή είναι αριβίστας και φιλοχρήματος το ταλέντο του χαθηκε στη μανία του να βγάλει φράγκα και να γίνει γνωστός με οποιονδήποτε τρόπο!
 Και δεν ήθελε να κάνει ούτε επανάσταση ούτε τίποτα!Επειδή η καριέρα του πνέει προφανώς τα λοίσθια, αυτό για μένα είναι ένα επιθανάτιο σκίρτημα και τίποτα άλλο...!Θέλει να προκαλέσει λίγο ντόρο επειδή βγάζει καινούριο δίσκο και κατα βάθος ευγνωμονεί τον Λαζόπουλο που ''έπαιξε'' το όνομα του σε μία εκπομπή που βλέπει όλη η ελλάδα σχεδόν...!Δεν είμαστε και βλάκες να μην το καταλάβουμε αυτό....!
 Ως γνωστό αμερικανοπαίδι, ο Καρβέλας ακολουθεί την καλή μέθοδο
''Δεν με νοιάζει πως θα μιλήσεις για το όνομα μου, αρκεί να το πεις σωστά...!''
 Οπότε, απαξιώ να συνεχίσω να μιλάω για έναν τέτοιο άνθρωπο

ΥΓ Πάντως η μόνη στιγμή που μιλούσε σωστά ήταν εκεί για τους παπάδες!Εκεί όλα και όλα τον παραδέχτηκα!Αλλά τα κω** κάναλα ούτε που το παίξαν αυτο!Μην τυχόν και ξυπνήσει λίγο ο κόσμος...Μόνο αυτα που έλεγε για τον Λαζόπουλο έπαιζαν μια βδομάδα....Τι να πεις....


Α ρε Μίκα!! Πάντα συμφωνώ μαζί σου!  ;)
Με κάλυψες πλήρως με το μήνυμά σου!!! Άκουσα κ εγώ για το γεγονός ότι ο καρβέλας είχε πάει στον τριανταφυλόπουλο. Και ότι έβρισε τους γονείς του Λαζόπουλου κ.λπ. Ο ένας (τριανταφυλλόπουλος) εκμεταλλεύεται την κόντρα του Καρβέλα και του Λαζόπουλου για να κάνει τηλεθέαση και ο άλλος (καρβέλας) κάνει τα πάντα για να ασχολείται ο κόσμος μαζί του και γι' αυτό προκαλεί με τον πιο οικτρό τρόπο.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση (για 2η φορά, μιας που δεν μου απάντησε κανείς την πρώτη): ποια είναι τα "τραγουδια με τον κλασσικο (ψευτο)ποιητικό στίχο";
Για να ξέρω με τι είδους τραγουδοποιούς εξισώνετε τον καρβέλα...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #36 στις: 16/12/07, 23:14 »
Μικα αστα αυτα, απλα πας ν αυξησεις τον αριθμο των μυνηματων σου ετσι?   :P ;D

Οσο για το Καρβελα, παρ'οτι δε μου αρεσει η μουσικη του, μ αρεσει η φιλοσοφια του κ η τρελα του. Σε σχεση με κατι αλλους επαγελματιες μουσικους που πανε για τα φραγκα τυπου μαζωνακη και του κακου συναπαντηματος, τον προτιμω, χωρις να λεω οτι ειναι ο ιδανικος ελληνας μουσικος.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #37 στις: 17/12/07, 01:15 »
...μ αρεσει η φιλοσοφια του κ η τρελα του. Σε σχεση με κατι αλλους επαγελματιες μουσικους που πανε για τα φραγκα τυπου μαζωνακη και του κακου συναπαντηματος, τον προτιμω, χωρις να λεω οτι ειναι ο ιδανικος ελληνας μουσικος.

Από που ακριβώς προκύπτει πως ο Καρβέλας δεν αποτέλεσε επαγγελματίας μουσικός που πήγε για τα φράγκα; Επειδή δεν άλωσε τις λαϊκές πίστες; Μα δε χρειάστηκε...χρησιμοποίησε ως δούρειο ίππο της λαϊκοσουξεδιάρικης επιτυχίας το αμόρε του, οπότε έβγαζε τα κέρατά του ούτως ή άλλως. Και να πεις κι όλας πως την ώρα που έβγαζε τα φράγκα μέσα από την Αννούλα, την Έφη, το Σάκη, το Λευτεράκη κοκ, έκανε και καμιά προσωπική τομή στο ελληνικό τραγούδι, πάει στο διάτανο. Εν έτει 2007 ανακαλύψαμε το rock και τους επαναστατικούς στίχους μέσα από τον εκφραστή της νερόβραστης mainstream τραγουδοποιίας; Κι είναι μετά να μην αναρωτιέσαι αν ο γυαλός ή εμείς αρμενίζουμε στραβά;
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/07, 01:30 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #38 στις: 17/12/07, 13:06 »
...μ αρεσει η φιλοσοφια του κ η τρελα του. Σε σχεση με κατι αλλους επαγελματιες μουσικους που πανε για τα φραγκα τυπου μαζωνακη και του κακου συναπαντηματος, τον προτιμω, χωρις να λεω οτι ειναι ο ιδανικος ελληνας μουσικος.

Από που ακριβώς προκύπτει πως ο Καρβέλας δεν αποτέλεσε επαγγελματίας μουσικός που πήγε για τα φράγκα; Επειδή δεν άλωσε τις λαϊκές πίστες; Μα δε χρειάστηκε...χρησιμοποίησε ως δούρειο ίππο της λαϊκοσουξεδιάρικης επιτυχίας το αμόρε του, οπότε έβγαζε τα κέρατά του ούτως ή άλλως. Και να πεις κι όλας πως την ώρα που έβγαζε τα φράγκα μέσα από την Αννούλα, την Έφη, το Σάκη, το Λευτεράκη κοκ, έκανε και καμιά προσωπική τομή στο ελληνικό τραγούδι, πάει στο διάτανο. Εν έτει 2007 ανακαλύψαμε το rock και τους επαναστατικούς στίχους μέσα από τον εκφραστή της νερόβραστης mainstream τραγουδοποιίας; Κι είναι μετά να μην αναρωτιέσαι αν ο γυαλός ή εμείς αρμενίζουμε στραβά;
Συμφωνώ μαζί σου σαφώς!!
 Ελεος!Μα πόσο χαμηλά θα πέσουμε να θεωρούμε ροκ τον Καρβέλα??Και σιγα την φιλοσοφία του!Η Φιλοσοφία του ''πως θα βγάλω φράγκα πιο εύκολα''!
Δεν αμφισβητώ ότι ο Καρβέλας και η Βίσση μπορεί να είχαν ταλέντο στη μουσική, αλλά αυτό χάθηκε στην δίψα τους για δόξα και χρήμα!Αυτοί οι άνθρωποι είναι σάπιοι μέχρι το κόκαλο και ηγούνται ένα κύκλωμα όχι μόνο παρανομίας (νονοι της νυχτας και έτσι) αλλά αποκοίμησης του κόσμου, εξυψώνοντας ως μοντέλο ζωής την απόλυτη χλιδή με κάθε τρόπο και γεμίζοντας τα κεφάλια του κόσμου με ηλίθια,χωρίς κανένα νόημα καψουροτραγουδα...
Την ξέρουμε την φιλοσοφία του Καρβέλα, ο ίδιος φρόντισε να μας τη δείξει και στο τραγούδι του:
''Mία είναι η λύση, τα λεφτά, το φαί και το γα**''
 Τα 3 ιερά του Καρβελα...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #39 στις: 17/12/07, 13:26 »
Δεν καταλαβες καν τι θελει να πει ο Καρβελας. Στον 30φυλοπουλο ειπε οτι το τραγουδι αναφερεται στο γεγονος οτι στη σημερινη εποχη κυριαρχει η υλη, και το πνευμα εχει παει περιπατο. Κατ εμε ειναι ευστοχο αυτο το θεμα. Επισης ολο αυτο που εγινε με το Je t'aime ειπε πως ηθελε να πληξει το σταρ συστεμ, βγαζοντας αστερια απο το πουθενα. Θα θυμασαι αλλωστε το κακομοιρο το Μαζωνακη οταν ειχε βγει στη τιβι κλαιγοντας επειδη η Μαλαμω του ειχε κλεψει τη πρωτια στις πωλησεις δισκων.
Αυτο που δε μου αρεσε στον Καρβελα ειναι οτι απο τη μια κατηγορει την Εφη Θοδη ως καταντια, κι απο την αλλη δεν θελει να τον γελιοποιει ο Λαζοπουλος, γιατι τα τραγουδια του ειναι το "ειναι" του. Αυτο ειναι μια μεγαλη αντιφαση.
Παρολ'αυτα θεωρω τον Καρβελα ως εναν ιδιατερο καλιτεχνη, χωρις να λεω οτι πρεπει να τον αποθεωνουμε ή οτιδηποτε αλλο. Πιστευω οτι μερικα τραγουδια του, θα μεινουν διαχρονικα, σε αντιθεση με καποιους αλλους καλιτεχνες οι οποιοι "λενε" (γιατι δεν ειναι καν τραγουδοποιοι, ειναι απλοι τραγουδιστες, να κι ενα αλλο συν του Καρβελα) σουξε μιας χρησης.

το ξέρεις πως πεθαίνω με τα πρόστυχα τα μαύρα τα εσώρουχά σου που με φέρνουν πιό κοντά σου δεν γουστάρω κυριλλέ μα τα πρόστυχα τα μαύρα τα εσώρουχα σου ...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #40 στις: 17/12/07, 13:55 »
Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημά μου φίλε Vampovorator; Πως τη δεδομένη στιγμή ο Νικολάκης φτύνει, όχι εκεί που έτρωγε, αλλά εκεί που συνεχίζει να τρώει ακόμα. Ή μήπως δε συνεχίζει να συντηρεί το star system που μοσχοέθρεψε ο ίδιος;

Αυτά τα "πλήττω το σύστημα δείχνοντας πως ο κάθε φούφουτος μπορεί να πουλήσει" δε μου λένε απολύτως τίποτα. Η μαγκιά δεν είναι να αποδείξεις στον άλλον πόσο ηλίθιος είναι, αλλά να του παράσχεις τρόπους να βελτιωθεί. Πόσο μάλλον όταν βγάζεις αμέτρητα φράγκα μέσα από τις πωλήσεις αυτές. Ποιος έγραφε για τη Σαρρή, τον Πανταζή, την Αναγνωστοπούλου, το Λιβιεράτο και τόσους άλλους που υπηρέτησαν πρωτίστως τη λογική των πωλήσεων; Η υποκρισία περισσεύει αν μη τι άλλο. Τώρα που βρίσκεται υπό το καθεστώς της πλήρους ασφάλειας αποφάσισε να το παίξει επαναστάτης Ποπολάρος;

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #41 στις: 17/12/07, 14:34 »
Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημά μου φίλε Vampovorator; Πως τη δεδομένη στιγμή ο Νικολάκης φτύνει, όχι εκεί που έτρωγε, αλλά εκεί που συνεχίζει να τρώει ακόμα. Ή μήπως δε συνεχίζει να συντηρεί το star system που μοσχοέθρεψε ο ίδιος;

Ναι αλλά για σκέψου μήπως είναι μεγαλύτερη μαγκια αυτό?? Γιατί άλλο να βρίζεις για παράδειγμα τον διευθυντή σου όταν ακόμα δουλεύεις γι αυτόν και άλλο να τον βρίζεις ενω σε έχει απολύσει  ;)

Επίσης στο άλλο θέμα κάναμε τόση κουβέντα για τις τζάμπα συναυλίες αλλά όταν σου είπα για αυτό που θα κάνει ο καρβέλας δεν το σχολίασες καθόλου...

Συμφωνώ μαζί σου σαφώς!!
 Ελεος!Μα πόσο χαμηλά θα πέσουμε να θεωρούμε ροκ τον Καρβέλα??Και σιγα την φιλοσοφία του!Η Φιλοσοφία του ''πως θα βγάλω φράγκα πιο εύκολα''!
Δεν αμφισβητώ ότι ο Καρβέλας και η Βίσση μπορεί να είχαν ταλέντο στη μουσική, αλλά αυτό χάθηκε στην δίψα τους για δόξα και χρήμα!Αυτοί οι άνθρωποι είναι σάπιοι μέχρι το κόκαλο και ηγούνται ένα κύκλωμα όχι μόνο παρανομίας (νονοι της νυχτας και έτσι) αλλά αποκοίμησης του κόσμου, εξυψώνοντας ως μοντέλο ζωής την απόλυτη χλιδή με κάθε τρόπο και γεμίζοντας τα κεφάλια του κόσμου με ηλίθια,χωρίς κανένα νόημα καψουροτραγουδα...
Την ξέρουμε την φιλοσοφία του Καρβέλα, ο ίδιος φρόντισε να μας τη δείξει και στο τραγούδι του:
''Mία είναι η λύση, τα λεφτά, το φαί και το γα**''
 Τα 3 ιερά του Καρβελα...

Ρε συ Μικα ας μην φανατιζόμαστε και λέμε ότι θέλουμε!! Όχι και ο καρβέλας νονος της νύχτας... Έλεος!!!
Και για μένα ο καρβέλας είναι ροκ και μάλιστα από τους πρωτοπόρους στην ελλάδα... Γιατί η φιλοσοφία του ροκ είναι αντίδραση, πρωτοπορία, διαφορετικότητα, επανάσταση, κατακραυγή κ.α...
Και μην κοιτάς μόνο την "εξωτερική εμφάνιση" των στίχων δηλαδή τις λέξεις αλλά το νόημα....
Γιατί αν κάτσεις να μεταφράσεις τραγούδια από ξένα πολυαγαπημένα συγκροτήματα θα δεις τι στίχο και τι βρισιμο περιέχουν... Αλλά σίγουρα λέμε πιο εύκολα f@ck you παρά γ@μησου....

Πάντως βλέπουμε για μια ακόμη φορα τη δύναμη και το κακό που μπορεί να κάνει η τηλεόραση στα μυαλά όλων  :( >:( :(
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #42 στις: 17/12/07, 15:15 »
Ναι αλλά για σκέψου μήπως είναι μεγαλύτερη μαγκια αυτό?? Γιατί άλλο να βρίζεις για παράδειγμα τον διευθυντή σου όταν ακόμα δουλεύεις γι αυτόν και άλλο να τον βρίζεις ενω σε έχει απολύσει  ;)

Μονάχα που ο Καρβέλας φρόντισε να γίνει διευθυντής ο ίδιος, με γεμάτη τσέπη και εξασφαλισμένο παρά, προτού αρχίσει να βρίζει -δήθεν- το σύστημα. Μάλλον έχει ολότελα χαθεί το νόημα των λέξεων, αν θεωρούμε "μαγκιά" τις επιλογές του Καρβέλα. Προφανώς εκείνος που επέλεξε συνειδητά να παραμείνει συνεπής απέναντι στην ιδεολογία του και να πληρώσει γι' αυτό καθημερινά με την απαξίωση του έργου του και με λιγοστές πωλήσεις, δεν είναι μάγκας, αλλά μαλ**ας. Στον καιρό της κωλοτούμπας, δε μου κάνει καμία εντύπωση πάντως. Από επαναστάτες της πορδής που υπηρετούν το σύστημα που οι ίδιοι δημιούργησαν και το παίζουν υπέρ άνω, πήξαμε πλέον.

Παράθεση
Επίσης στο άλλο θέμα κάναμε τόση κουβέντα για τις τζάμπα συναυλίες αλλά όταν σου είπα για αυτό που θα κάνει ο καρβέλας δεν το σχολίασες καθόλου...

Δηλαδή τι ακριβώς ήθελες να σχολιάσω?! Ξέχασα να καταθέσω τα συγχαρητήριά μου στον καλλιτέχνη μήπως; Κι αν ναι, τι ακριβώς σχέση έχει με όσα συζητάμε στο παρόν thread;

Παράθεση
Και για μένα ο καρβέλας είναι ροκ και μάλιστα από τους πρωτοπόρους στην ελλάδα... Γιατί η φιλοσοφία του ροκ είναι αντίδραση, πρωτοπορία, διαφορετικότητα, επανάσταση, κατακραυγή κ.α...

Πράγματι...η επαναστατικότητα κι η αντίδρασή του έχουν καταγραφτεί ουκ ολίγες φορές μέσα από τον αβυσσαλέα πολιτικό στίχο του "ψο λέω σε ξεχάσαμε", ενώ όταν ο Τριπολίτης πάσχιζε και ίδρωνε για να αποδώσει τον κοινωνικό παλμό, ο Νικόλας είχε έτοιμη την απάντηση μέσα από το τρομοκρατικό και μαζοχιστικής εμπνεύσεως στιχούργημα "μπουμ μπουμ μπουμ, θέλω για σένα πάλι ν' αρρωστήσω". Τα 5-6 αξιόλογα κομμάτια που έχει γράψει, καταρρέουν μπροστά στο εύρος της ανοησίας που έχει καταθέσει για χάρη της μαζικής παραγωγής. Νοιώθω πάντως πως δε μιλάμε την ίδια γλώσσα...αν ο Καρβέλας βαπτίζεται ροκ ξαφνικά, τότε υπάρχει ελπίδα να βρεθεί ανθρωπόμορφη ζωή ακόμα και στη σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού.

Παράθεση
Πάντως βλέπουμε για μια ακόμη φορα τη δύναμη και το κακό που μπορεί να κάνει η τηλεόραση στα μυαλά όλων  :( >:( :(

Δεν είναι αποκλειστικό μονοπώλιο της τηλεόρασης η μαλ**υνση. Κι η μουσική μπορεί να σου προσφέρει ανάλογο πνευματικό ευνουχισμό, ειδικά όταν δεν επιλέγεται για να αφυπνίζει συνειδήσεις, αλλά για μόστρα και τουπέ.

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #43 στις: 17/12/07, 15:46 »
schizm δινεις ρεστα


και προσωπικα εγω δε κολλαω τοσο στο περιεχομενο, οσο στο οτι 1ον ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ και περισσοτερο στο 2ον οτι ειναι ΔΗΘΕΝ, ψευτια, wannabe αντικομφορμιστης



καλυτερα true σκυλας για μενα δλδ...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #44 στις: 17/12/07, 15:59 »
Ρε συ Μικα ας μην φανατιζόμαστε και λέμε ότι θέλουμε!! Όχι και ο καρβέλας νονος της νύχτας... Έλεος!!!
Και για μένα ο καρβέλας είναι ροκ και μάλιστα από τους πρωτοπόρους στην ελλάδα... Γιατί η φιλοσοφία του ροκ είναι αντίδραση, πρωτοπορία, διαφορετικότητα, επανάσταση, κατακραυγή κ.α...
Και μην κοιτάς μόνο την "εξωτερική εμφάνιση" των στίχων δηλαδή τις λέξεις αλλά το νόημα....
Γιατί αν κάτσεις να μεταφράσεις τραγούδια από ξένα πολυαγαπημένα συγκροτήματα θα δεις τι στίχο και τι βρισιμο περιέχουν... Αλλά σίγουρα λέμε πιο εύκολα f@ck you παρά γ@μησου....

Πάντως βλέπουμε για μια ακόμη φορα τη δύναμη και το κακό που μπορεί να κάνει η τηλεόραση στα μυαλά όλων  :( >:( :(

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που βλέπετε την επανάσταση στο πρόσωπο του Καρβέλα;
Όσο για το δεύτερο, αναφορικά με την τηλεόραση, συμφωνώ.
Εγώ έχω κάνει μία ερώτηση κ μάλιστα 2 φορές και δεν μ απάντησε κανείς. Ας μην ρωτήσω κ 3η και καταντώ γραφική. (αυτό το τρίτο δεν πάει σε εσένα, sakman)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #45 στις: 17/12/07, 16:19 »
Μονάχα που ο Καρβέλας φρόντισε να γίνει διευθυντής ο ίδιος, με γεμάτη τσέπη και εξασφαλισμένο παρά, προτού αρχίσει να βρίζει -δήθεν- το σύστημα. Μάλλον έχει ολότελα χαθεί το νόημα των λέξεων, αν θεωρούμε "μαγκιά" τις επιλογές του Καρβέλα. Προφανώς εκείνος που επέλεξε συνειδητά να παραμείνει συνεπής απέναντι στην ιδεολογία του και να πληρώσει γι' αυτό καθημερινά με την απαξίωση του έργου του και με λιγοστές πωλήσεις, δεν είναι μάγκας, αλλά μαλ**ας. Στον καιρό της κωλοτούμπας, δε μου κάνει καμία εντύπωση πάντως. Από επαναστάτες της πορδής που υπηρετούν το σύστημα που οι ίδιοι δημιούργησαν και το παίζουν υπέρ άνω, πήξαμε πλέον.

Εγω δεν είπα ότι οι επιλογές του καρβέλα είναι μαγκιά... Είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο....

Δηλαδή τι ακριβώς ήθελες να σχολιάσω?! Ξέχασα να καταθέσω τα συγχαρητήριά μου στον καλλιτέχνη μήπως; Κι αν ναι, τι ακριβώς σχέση έχει με όσα συζητάμε στο παρόν thread;

Κάτι θα μπορούσες να πεις... Γιατί δεν νομίζω να το έχουν κάνει πολλοί αυτό...
Και στο είπα σε αυτό το θέμα γιατί το ότι προσπέρασες εντελώς κάτι τέτοιο ενω επέμενες τόσο πολύ με τους Zeppelin και τους Stones μου έδειξε φανατισμο...

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που βλέπετε την επανάσταση στο πρόσωπο του Καρβέλα;
(αυτό το τρίτο δεν πάει σε εσένα, sakman)

Επαναστατικό είναι να γράφεις και να ανεβάζεις την μάλα σε μια εποχή που κυβερνάει το μπουζουκοσκυλάδικο με μεγάλες πιθανότητες να χάσεις και λεφτα... Να γραφεις τραγούδια που πίσω από τις κακές λέξεις να περιέχουν δυνατά μυνήματα!
Όσο για την απάντηση που θες καλύτερα να ρωτήσεις ονομαστικά μπας και το καταλάβει ο ενδιαφερόμενος  ;)


Τέλος πάντων, επειδή το φιλοσοφίσαμε πολύ το θέμα, αυτό που λέω εγώ είναι ότι ο καρβέλας σίγουρα έχει γραψει πολλά "σκουπίδια" αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο με τους τσαλικοβανδοβερτοπ**αριζομαζωνάκιδες....
Όλοι μας κάνουμε πραγματα για τα λεφτα γιατί πρέπει να φάμε κιόλας... Δεν σημαίνει όμως ότι είμαστε πάντα περιφανοι γι αυτά.......
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #46 στις: 17/12/07, 16:50 »
Κάτι θα μπορούσες να πεις... Γιατί δεν νομίζω να το έχουν κάνει πολλοί αυτό...
Και στο είπα σε αυτό το θέμα γιατί το ότι προσπέρασες εντελώς κάτι τέτοιο ενω επέμενες τόσο πολύ με τους Zeppelin και τους Stones μου έδειξε φανατισμο...

Έχω τόσους λόγους να ψέξω τον Καρβέλα, που μου είναι αδιανόητο να χρειάζεται να του αποδώσω τα εύσημα για μια τέτοια επιλογή. Είναι σα να πέφτει ένα axe για τον άντρα σε βόθρο και να περιμένεις κάποιος να επευφημεί για το ευωδιαστό nanosec που του χάρισαν.

Επαναστατικό είναι να γράφεις και να ανεβάζεις την μάλα σε μια εποχή που κυβερνάει το μπουζουκοσκυλάδικο με μεγάλες πιθανότητες να χάσεις και λεφτα... Να γραφεις τραγούδια που πίσω από τις κακές λέξεις να περιέχουν δυνατά μυνήματα!
Όσο για την απάντηση που θες καλύτερα να ρωτήσεις ονομαστικά μπας και το καταλάβει ο ενδιαφερόμενος  ;)

Επαναστατικό φίλε μου είναι να επιλέγεις σε μια εποχή που εξυμνεί και προβάλλει με κάθε τρόπο την ευτέλεια, την ευκολία και τον υλισμό, να στέκεσαι μέχρι αηδίας στην αντίπερα όχθη, δίχως καλλιτεχνικές εκπτώσεις και συμβιβασμούς. Ηλίθιο; Ενδεχομένως. Αυτοκαταστροφικό; Επίσης. Επαναστατικό όμως. Διότι επανάσταση δε συνιστά η συμπόρευση με την αλαφροϊσκιωτη ιδεολογία της mainstream αποδοχής, αλλά η τομή και η αντίσταση στο γενικά αποδεκτό. Επανάσταση δεν είναι να ανεβάζεις μια οπερετική ρηχότητα μέσα στα αποκαΐδια της γελοιότητας που έχεις προσφέρει μαζικά στο κοινό, κατηγορώντας μάλιστα το τελευταίο για έλλειψη καλού γούστου κι αισθητικής, όταν ο ίδιος την καθόρισες και την προσδιόρισες με το έργο σου. Γιατί αν αυτό είναι η επαναστατικότητα, τότε δεν υπάρχει έκφραση για να περιγράψει τον Στοκχάουζεν, τη Λένα Πλάτωνος, το Χατζιδάκι και τόσους άλλους που δεν υπηρέτησαν μια τέχνη που χαϊδεύει αυτιά, αλλά το προσωπικό τους όραμα, όπου κι αν τους έβγαζε αυτό.

Παράθεση
Τέλος πάντων, επειδή το φιλοσοφίσαμε πολύ το θέμα, αυτό που λέω εγώ είναι ότι ο καρβέλας σίγουρα έχει γραψει πολλά "σκουπίδια" αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο με τους τσαλικοβανδοβερτοπ**αριζομαζωνάκιδες....

Και ποιος έγραφε τους στίχους και συνέθετε τις μουσικές για αυτούς που απαξιώνεις; Εγώ ή εσύ; Δεν έγραφε για τη Βανδή, αλλά για το alter ego της τη Βίσση. Δεν έγραφε για τον Τσαλίκη, αλλά για το Σάκη. Δεν έγραφε για την Παπαρίζου, αλλά για την Αναγνωστοπούλου. Δεν έγραφε για τον Μαζωνάκη, αλλά για τον Πανταζή κοκ. Δεν είναι το ίδιο...είναι ακόμα χειρότερος, γιατί αυτός πρωτίστως δημιούργησε τη μουσική αισθητική των 90's, βγάζοντας Φοίβους και σκιαγραφώντας lifestyle πρότυπο.

Παράθεση
Όλοι μας κάνουμε πραγματα για τα λεφτα γιατί πρέπει να φάμε κιόλας... Δεν σημαίνει όμως ότι είμαστε πάντα περιφανοι γι αυτά.......

Κι όλοι κρινόμαστε για τις επιλογές μας...από εκείνον που επιλέγει να ζητιανέψει για να βγάλει το μεσημεριανό του, μέχρι τον άλλον που θα σκοτώσει για να αποκτήσει ένα κάμπριο ακόμα.


Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #47 στις: 17/12/07, 17:31 »
Έχω τόσους λόγους να ψέξω τον Καρβέλα, που μου είναι αδιανόητο να χρειάζεται να του αποδώσω τα εύσημα για μια τέτοια επιλογή. Είναι σα να πέφτει ένα axe για τον άντρα σε βόθρο και να περιμένεις κάποιος να επευφημεί για το ευωδιαστό nanosec που του χάρισαν.

Πολύ γέλασα με το παράδειγμα σου για το axe αλλά δεν είναι έτσι... Με αυτη την λογική δεν θα έλεγες μπράβο ούτε σε έναν χρηστη ναρκωτικών που έχει βρει την τσαντα μιας γιαγιάς και την έδωσε στην αστυνομια επειδή έχει κλέψει πολλές φορές για να πάρει την δόση του...

Και ποιος έγραφε τους στίχους και συνέθετε τις μουσικές για αυτούς που απαξιώνεις; Εγώ ή εσύ; Δεν έγραφε για τη Βανδή, αλλά για το alter ego της τη Βίσση. Δεν έγραφε για τον Τσαλίκη, αλλά για το Σάκη. Δεν έγραφε για την Παπαρίζου, αλλά για την Αναγνωστοπούλου. Δεν έγραφε για τον Μαζωνάκη, αλλά για τον Πανταζή κοκ. Δεν είναι το ίδιο...είναι ακόμα χειρότερος, γιατί αυτός πρωτίστως δημιούργησε τη μουσική αισθητική των 90's, βγάζοντας Φοίβους και σκιαγραφώντας lifestyle πρότυπο.

Σε αυτές τις περιπτώσεις λειτούργησε ως επιχειρηματίας και όχι ως μουσικός... Είδε σε τι υπάρχει ζήτησι και αυτό ακριβώς πούλησε! Δεν είπα ποτέ ότι αυτό είναι μουσική επανάσταση ή πρωτοπορία! Είναι απλά business...

Κι όλοι κρινόμαστε για τις επιλογές μας...από εκείνον που επιλέγει να ζητιανέψει για να βγάλει το μεσημεριανό του, μέχρι τον άλλον που θα σκοτώσει για να αποκτήσει ένα κάμπριο ακόμα.

Αυτό που θα σου πω είναι οτι στην ζωη δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο!!! Μην πιάνεις πάντα τα άκρα... Δεν μιλάω για τους εμπόρους ναρκωτικών ούτε για τους επιχειρηματιές που πατανε επι πτωμάτων... 
Μιλάω π.χ. για μουσικους που επειδή δεν μπορούν να δουλέψουν εκεί που θέλουν αναγκάζοντε να παίζουν σε σκυλάδικα ή να παίζουν μια φορά την βδομάδα αυτό που τους αρέσει και τις υπόλοιπες μέρες να κανουν delivery πίτσες...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #48 στις: 17/12/07, 17:47 »
ρε φίλε sakman...η είσαι χαζός η απλά το παίζεις...με συγχωρείς κιόλας...αλλά σε αυτά που λές, ή στραβά είναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζεις...και αν δεν αλλάξεις ρότα, μάλλον όλοι θα καταλάβουν ότι δεν φταίει ο γυαλός...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Μολις τωρα διαπιστωσα οτι...
« Απάντηση #49 στις: 17/12/07, 18:18 »
ρε φίλε sakman...η είσαι χαζός η απλά το παίζεις...με συγχωρείς κιόλας...αλλά σε αυτά που λές, ή στραβά είναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζεις...και αν δεν αλλάξεις ρότα, μάλλον όλοι θα καταλάβουν ότι δεν φταίει ο γυαλός...

Βασικά ποτέ δεν περίμενα εγώ που έχω μαλώσει χιλιάδες φορές με "σκυλάδες" για την μουσική που ακουν και υποστηρίζουν και που έχω μαλώσει με φίλους μου γιατί δεν θέλω να παμε σε μπουζούκια να με λενε χαζό επειδή θα υποστήριζα τον καρβέλα...

Αυτό που λέω και προσπαθώ να υποστηρίξω είναι ότι ο καρβέλας δεν ανήκει στην ίδια κατηγορία με τους κιαμους και τους τσαλίκιδες...

Όσο για σένα συγχωρεμένος , δεν υπάρχει πρόβλημα... Δημοκρατία έχουμε...
Όσο για μένα ίσως έχεις δίκιο, προτιμώ να αρμενίζω στραβα σε αυτό που μας παρουσιάζουν σαν ίσιο γυαλο στην εποχη μας....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 01:53
από ARGIRIS25
33 Απαντήσεις
13713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/09, 02:17
από themos
0 Απαντήσεις
1409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 00:05
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 11:17
από ΝΙΚΗ-ΑΝΝΑ Π.
4 Απαντήσεις
11616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 22:19
από yiannakis
5 Απαντήσεις
9330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 22:09
από thanos1547
36 Απαντήσεις
12008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 22:08
από Jezus
14 Απαντήσεις
5559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
2 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/14, 17:57
από VERMEER
1 Απαντήσεις
17377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:06
από Βραζίλης