Αποστολέας Θέμα: Πληρωμη Live συγκροτηματων  (Αναγνώστηκε 75102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #100 στις: 07/10/05, 08:38 »
Αν ο επιχειρηματιας εχει ένα μαγαζί και παρακευη σαββατο έχει 50 άτομα ,
Mπρε Πάνο , για τέτοια μαγαζιά μιλάμε.Μικρά που χωράνε 50-60 άτομα.Τι να κάνει ο άνθρωπος , να γκρεμίσει τους τοίχους να χωρέσει και άλλους? Το ξέρεις άλλωστε να υποθέσω ότι εαν στο μαγαζί υπάρχουν περισσότεροι καθήμενοι από όσους προβλέπει η άδεια και μπεί μέσα η αστυνομία και το ελέγξει πας αυτόφορο και έπειτα πρόστιμο.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #101 στις: 07/10/05, 08:53 »
@WitchKing

Ειδα και παραπανω,βλεπω και σε αυτο το ποστ σου, οτι εχεις μια αγαπη για τους νομους και την εφαρμογη τους... μακαρι ολοι να ηταν ετσι και  τα πραγματα θα ηταν σε ολα τα επιπεδα ευκολοτερα...αλλα αν κυκλοφορησεις λιγο αθηνα και στα νυχτερινα της μαγαζια θα δεις οτι ολα αυτα ειναι απολυτη ουτοπια...Ικα.. σχεση ορθιων καθημενων... αποδωση φπα... τιποτα απο αυτα δεν εφαρμοζεται...οσο για τους αστυνομικους και το αυτοφωρο... 2 χρονια ως πορτα σε μαγαζι με πολυαριθμες νομικες παραβασεις το αυτοφωρο ηρθε μια φορα...και εφυγε με μπαξισακι...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #102 στις: 07/10/05, 09:07 »
Μπορεί Μήτσο'μ στας Αθήνας να συμβαίνουν όλα αυτά , αλλά εδώ είναι επαρχία και τα πράγματα δεν είναι έτσι.Η αστυνομία σου 'ρχεται με το παραμικρό...
Αγάπη με τους νόμους δεν έχω , αλλά αν σου τη κάτσουν τότε τα πρόστιμα είναι βαρβάτα και ότι γλύτωσες το πληρώνεις και με το παραπάνω.Οπότε τι να τα δίνεις νόμιμα ή σχεδόν νόμιμα , τι να τα πληρώνεις σε πρόστιμα.
Επιπλέον πρέπει να σκεφτείς και το εξής: το ΣΔΟΕ π.χ θα σου έρθει (άντε μια φορά μέσα στο χρόνο).Θα βρει κάποιες παρανομίες θα σου χώσει πρόστιμο.Αν έχεις μεγάλο μαγαζί η δυναμική που έχει ώστε να υπερκαλύψει το πρόστιμο είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι αν έχεις μικρό μαγαζί.
Αν π.χ έχεις μαγαζί με 50 τραπέζια και μπει το ΣΔΟΕ δεν θα ελέγξει και τα 50 τραπέζια θα ελέγξει μερικά εκεί μπροστά.
Αν έχεις μαγαζί με 15 τραπέζια μπορεί και να τα ελέγξουν όλα. Άρα περίπου στα ίδια είμαστε με το πρόστιμο.Τα έσοδα όμως είναι πολύ διαφορετικά.
Άλλο παράδειγμα.Έρχεται το ΙΚΑ και διαπιστώνει ότι οι μουσικοί δεν έχουν ένσημα.Πάλι το πρόστιμο θα είναι το ίδιο.
Δηλαδή η δυναμικότητα το μαγαζιού δεν παίζει ρόλο στα πρόστιμα.Έτσι στην μια περίπτωση μπορεί να είναι εξοντωτικό και στην άλλη βελόνα στα άχυρα...

Για αυτό λέω , μην εξομοιώνουμε ένα μικρό με ένα μεγάλο μαγαζί.Δεν είναι το ίδιο. Ένα μεγάλο μαγαζί , μια φορά τη βδομάδα να γεμίζει έχει πολύ περισσότερα έσοδα σε σχέση με ένα μικρό που πρέπει να είναι 4-5 φορές τη βδομάδα γεμάτο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #103 στις: 07/10/05, 09:25 »
Πραγματι μπορει στην επαρχια να ειναι αλλιως τα πραγματα οσον αφορα τους νομους και τους επιβολεις τους...στην αθηνα παντως τα πραγματα ειναι εξαιρετικα χαλαρα...Προσφατο παραδειγμα απο λαιβ σε μαγαζι που ηθελε τα στοιχεια μας για να μας δηλωσει στην εφορια ως εκδηλωση σχολειου για να μην πληρωσει ικα και ενα μερος του φπα...δεν δεχτηκαμε σαφως...και δεν παιξαμε..γιατι υπαρχουν ενα σωρο αλλα σχηματα που δεχονται σαν να τους κανει χαρη ο μαγαζατορας που θα του γεμισουν το μαγαζι...

Τωρα για αυτο που ειπα για την αγαπη προς τους νομους...εννοω οτι μοιαζεις να τους υπολογιζεις και να τους σεβεσαι εστω και οχι απο καρδιας...εδω οι περισσοτεροι δεν υπολογιζουν τιποτα...εχω παιξει λαιβ σε πολλα μαγαζια... για ικα ουτε λογος... πρεπει να το απαιτησεις πολλες φορες και να δεχτεις και εσυ να κανεις υποχωρησεις προκειμενου,ακουσον ακουσον, να σου δωσουν ικα...δηλαδη να υποχωρησεις για να παρεις αυτα που δικαιουσαι...

Επισης για το ΣΔΟΕ...μας ειχαν κανει 4 -5 φορες ελεγχο...κανενα κομμαντο δεν ειδα....κατι τυπακια, μαγκακια, που μολις μυριζαν το ευρω γινοντουσαν χαλια για να τους πατησουν...ουτε προστιμα ουτε τιποτα... εδω ριχνουν προστιμα για λαθος ανοιγμα πορτας(πρεπει να ανοιξει προς τα εξω ετσι ωστε σε περιπτωση πανικου να αδειασει ευκολα το μαγαζι),ελλειπες συστημα πυροσβεσης,λερωμενα ποτηρια,μακριες φουστες στις σερβιτορες,ανυπαρκτα ντεκολτε και μπαρμεν που δεν εχουν καρριερα ως μοντελα.... κανενα προστιμο για σοβαρα παραπτωματα και κανενα ικανο να κανει τον μαγαζατορα να ακουλουθησει τους νομους...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #104 στις: 07/10/05, 09:29 »
μακριες φουστες στις σερβιτορες,ανυπαρκτα ντεκολτε και μπαρμεν που δεν εχουν καρριερα ως μοντελα....

Ωπ..δεν το έπιασα..αυτό.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #105 στις: 07/10/05, 09:32 »
Ειρωνευομαι... την κατασταση...οτι δηλαδη κοβουν προστιμα(υποτιθεται)  γιατι οι φουστες ειναι μακριες( ενω θα επρεπε να ειναι κοντες),ανυπαρκτα ντεκολτε( ενω θα επρεπε το μπλουζακι να κρυβει ισα ισα τα επιμαχα σημεια) και μπαρμεν που δεν εχουν καριερα σαν μοντελα(αν δηλαδη ο μπαρμαν ειναι ασχημος ενω θα επρεπε να ειναι το λιγοτερο κουκλος...)

Δηλαδη εννοω οτι κοβουν προστιμα για δευτερευοντες ατασθαλειες με μικρα χρηματικα προστιμα,ενω θα μπορουσαν να διωξουν νομικα τα μαγαζια για μη αποδωση φπα,φοροδιαφυγη,μη πληρωμη ΙΚΑ...

 ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/05, 09:36 από D@ve Murray »
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #106 στις: 02/11/05, 19:38 »
Πολυ θα ηθελα να απαντησει κανενας απ αυτους
Γιατι μην νομιζετε πως δεν τριγυρνανε κι εδω
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος vst@vros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Σταύρο... είμαι Ταύρος και Γαύρος ...1χαχα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #107 στις: 13/02/06, 17:23 »
Πιστευω οτι δεν πρεπει να πεφτει κατω απο 50€ / ατομο στην χειρότερη...

αν ολοι το κανουμε αυτό τοτε ξεκαθαρίζουν αυτόματα ποια μαγαζιά ''αντεχουν'' μουσικους ή οχι.

Ομως και παλι αυτό δεν μπορει να εφαρμοστει,,,γιατι καθε χρονο θα εμφανίζονται νεοι μουσικοί χωρίς εμπειρία...[οπως εχουμε κανει όλοι μας νομίζω] που θα επιδιώκουν εστω και με ενα μικρό ποσο να παιξουν ωστε να ''τριφτούν'' στο ζωντανό...[που δεν ειναι μονο η μουσική και τα τραγούδια αλλα και η αντήληψη και ευεληξία -προσαρμοστικότητα του μουσικού ανάλογα με το κοινό...]


Παντα να ζητάτε +€ επιπλέον[απο αυτά που θελετε] ωστε να εχετε περιθώριο...αν δεν συμφωνήσει μπορεις να διαπραγματευτείς...αν συμφωνήσει στη τζέπη τα +...
βεβαια αυτό ειναι αλλο θεμα...τωρα : Πως κανουμε το αυτό-promo μας στο μαγαζατορα αναλογα με το τι δυνατότητες εχουμε ??? :P 8)

« Τελευταία τροποποίηση: 28/11/06, 13:31 από vst@vros »

Αποσυνδεδεμένος giorpap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Giorgos
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #108 στις: 06/10/06, 17:42 »
Εριχνα μια ματια στα forum ως νεο μελος, και κατα τυχη επεσα πανω σε αυτο. Ετεροχρονισμενα λοιπον, καταθετω την αποψη μου.

Ειναι απαραδεκτο, γελοιο, και αντικοινωνικο να ειστε μουσικοι και να γραφετε ετσι ασυνειδητα ''50 ευρω και πολλα ειναι'', για παρα πολους λογους.
Καταρχην κανενας σας δεν μπορει να κρινει τις αποδοχες του αλλου, δεν ξερετε τι παιζει, πως παιζει, ποσο εχει ασχοληθει για να βγαλει αυτο το αποτελεσμα, και κατα συνεπεια ποσο αποτιμει αυτο που προσφερει. Εαν νομιζετε οτι η μουσικη και το να τη προσφερεις σε ενα κοινο εναντι χρηματων συγκρινεται με τα μεροκαματα της οικοδομης (δεν εχω τιποτα με τους οικοδομους, ισα-ισα) δεν ειστε αξιοι να παιζετε και να μιλατε για μουσικη.
Προσωπικα ειμαι ερασιτεχνης με τη εννοια του ''εραστη της τεχνης'', αλλα οταν παιζω σε μαγαζι το πουλαω ακριβα το τομαρι μου και δεν εχω παρει ΠΟΤΕ κατω απο 120ευρω (μιλαμε για σαιζον, γιατι εαν θελει καποιος μια βραδυα καλειτε να πληρωσει 300 το ατομο) και δεν ειμαστε ουτε γνωστοι στα καναλια, ουτε εχουμε δισκογραφια. Απο εκει και περα ευθυνη του καθενος ειναι να προσφερει υπηρεσια αντιστοιχη αυτου που ζηταει. Μη σας φαινονται υπερβολικα αυτα, οταν με πληρωνουν μου λενε κι ευχαριστω, και παρακαλανε να ξαναπαμε.
Αποφασιστε εαν θελετε να ειστε Μουσικοι ή οργανοπαιχτες-εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο. Φτιαξτε το υφος σας (το μουσικο εννοω) και καντε κατι σωστα και με σοβαροτητα. Εαν νομιζει καποιος οτι θα χτυπαει αυτα τα λεφτα παιζοντας καλαμπορτζιλικι ''λιγο απο ολα'', γελαστηκε. Εχω δει σε μαγαζακια πολλα παληκαρια να παιζουν Μαρκο και καπακι Κατσιμιχαιους. Ωραιοι και οι δυο, αλλα δεν πανε μαζι, εκτος εαν ειμαστε στη παραλια (αλλα εδω μιλαμε για αμοιβες σε μαγαζια...)
Γνωριζετε οτι ο αξιαγαπητος κλαδος των DJ, ζηταει απο 100 εως 500 για μια βραδυα για να αλλαζουν CDακια? Γιατι λοιπον εσυ να ''παιρνεις ενα 40αρι και πολλα ειναι?'' Ενα συγκροτημα ξελαρυγγιαζεται ολη νυχτα, και το αλλο πρωι δεν μπορει να πιασει τη κουπα του καφε απο το πονο στις ακρες των δαχτυλων...
Απο εκει και περα εαν ειστε πιτσιρικαδες που μαθατε μια φραγγοσυριανη στο μπουζουκι και θελετε να δουλεψετε σε μαγαζι με 40 ευρω, μαγκια σας. Δεν αποριπτω κατι τετοιο, καλη δυναμη και την ευχη ολων μας να φτασετε στα ψηλοτερα σκαλια, αλλα αυτο δεν σας δινει το δικαιωμα να δινετε συμβουλες σε μαγαζατορες για το ποσα πρεπει να παιρνει ενα σχημα, και να κριτικαρετε με ειρωνια τα χρηματα που ζατανε οι αλλοι μουσικοι.
Τελος, οταν παω σε ενα μαγαζι να δουλεψω, μου ειναι παντελως αδιαφορο ποσα θα βγαλει το μαγαζι, ποσο χρεωνει το μπουκαλι, και εαν του φτανουν τα λεφτα για να πληρωνει ορχηστρα. Εγω εαν θελω να χτισω σπιτι δεν κανω παζαρια με το αρχιτεκτονα, εαν δεν εχω λεφτα απλα δεν χτιζω. Ετσι και ο καθε ταβερνιαρης-επιχειρηματιας-ιδιοκτητης μπαρ κτλ, εαν δεν του φτανουν τα λεφτα, να μην βαλει ζωντανη μουσικη. Να εχετε υποψιν σας οτι με κατι τετοιες π@π@ριες εχουν φτασει τα μεροκαματα των μουσικων να ειναι λιγοτερα απο του σερβιτορου που δουλευει στο ιδιο μαγαζι.

Συγνωμη για τη σκληρη γλωσσα, δεν εχω σκοπο να προσβαλλω καποιον, αλλα μερικα πραγματα πρεπει να τα σκεφτομαστε λιγο καλυτερα πριν ανοιξουμε το στομα μας και αμολαμε οτι μας κατεβει...
Giorgos

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #109 στις: 06/10/06, 18:39 »

Για να 'ρθουμε στα ισια μας, ανηκω σε συγκροτημα πανευρωπαικης εμβελιας, με τρεις δισκους, live σε Βελγιο, Δανια, Κυπρο, Πορτογαλλια, Αγγλια, Ολλανδια, Φινλανδια, Νορβηγια, Σουηδια, και δε συμμαζευται. Το Μαιο παιξαμε παλι στο Λονδινο και ειχαμε ενα ποτο το καθε μελος συν τα εσοδα απο την πορτα, δια του τρια με τα support -συνολο 300 ευρω ολο το συγκροτημα-. Οταν καναμε αποσβεση εξοδων δεν μας εμεινε τιποτα αλλα μειναμε ευχαριστημενοι απο το live.

To Δεκεμβρη εχουμε τριημερη περιοδεια στην Δανια (Παρ - Σαβ - Κυρ), και τα εσοδα αναμενονται στα 500-600 ευρω με τα ξενοδοχεια πληρωμενα για εμας (6 ατομα) και οχι τους roadies (3), συν οτι βγει απο το merchandise. Τα logistics πρως το παρον λενε οτι μαλλον θα βαλλουμε και απο την τσεπη μας.

Αμα ειναι ετσι μεγαλε κανονιζεις να κατεβουμε να παιξουμε ενα τουρ Ελλαδος μπας και βγει κανα φραγκο και να μην ψωμολυσσαμε? Λυπηθητε το φτωχο και αοματο....


Σ

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #110 στις: 07/10/06, 12:52 »
Εριχνα μια ματια στα forum ως νεο μελος, και κατα τυχη επεσα πανω σε αυτο. Ετεροχρονισμενα λοιπον, καταθετω την αποψη μου.

Ειναι απαραδεκτο, γελοιο, και αντικοινωνικο να ειστε μουσικοι και να γραφετε ετσι ασυνειδητα ''50 ευρω και πολλα ειναι'', για παρα πολους λογους.
Καταρχην κανενας σας δεν μπορει να κρινει τις αποδοχες του αλλου, δεν ξερετε τι παιζει, πως παιζει, ποσο εχει ασχοληθει για να βγαλει αυτο το αποτελεσμα, και κατα συνεπεια ποσο αποτιμει αυτο που προσφερει. Εαν νομιζετε οτι η μουσικη και το να τη προσφερεις σε ενα κοινο εναντι χρηματων συγκρινεται με τα μεροκαματα της οικοδομης (δεν εχω τιποτα με τους οικοδομους, ισα-ισα) δεν ειστε αξιοι να παιζετε και να μιλατε για μουσικη.
Προσωπικα ειμαι ερασιτεχνης με τη εννοια του ''εραστη της τεχνης'', αλλα οταν παιζω σε μαγαζι το πουλαω ακριβα το τομαρι μου και δεν εχω παρει ΠΟΤΕ κατω απο 120ευρω (μιλαμε για σαιζον, γιατι εαν θελει καποιος μια βραδυα καλειτε να πληρωσει 300 το ατομο) και δεν ειμαστε ουτε γνωστοι στα καναλια, ουτε εχουμε δισκογραφια. Απο εκει και περα ευθυνη του καθενος ειναι να προσφερει υπηρεσια αντιστοιχη αυτου που ζηταει. Μη σας φαινονται υπερβολικα αυτα, οταν με πληρωνουν μου λενε κι ευχαριστω, και παρακαλανε να ξαναπαμε.
Αποφασιστε εαν θελετε να ειστε Μουσικοι ή οργανοπαιχτες-εχει μεγαλη διαφορα το ενα απο το αλλο. Φτιαξτε το υφος σας (το μουσικο εννοω) και καντε κατι σωστα και με σοβαροτητα. Εαν νομιζει καποιος οτι θα χτυπαει αυτα τα λεφτα παιζοντας καλαμπορτζιλικι ''λιγο απο ολα'', γελαστηκε. Εχω δει σε μαγαζακια πολλα παληκαρια να παιζουν Μαρκο και καπακι Κατσιμιχαιους. Ωραιοι και οι δυο, αλλα δεν πανε μαζι, εκτος εαν ειμαστε στη παραλια (αλλα εδω μιλαμε για αμοιβες σε μαγαζια...)
Γνωριζετε οτι ο αξιαγαπητος κλαδος των DJ, ζηταει απο 100 εως 500 για μια βραδυα για να αλλαζουν CDακια? Γιατι λοιπον εσυ να ''παιρνεις ενα 40αρι και πολλα ειναι?'' Ενα συγκροτημα ξελαρυγγιαζεται ολη νυχτα, και το αλλο πρωι δεν μπορει να πιασει τη κουπα του καφε απο το πονο στις ακρες των δαχτυλων...
Απο εκει και περα εαν ειστε πιτσιρικαδες που μαθατε μια φραγγοσυριανη στο μπουζουκι και θελετε να δουλεψετε σε μαγαζι με 40 ευρω, μαγκια σας. Δεν αποριπτω κατι τετοιο, καλη δυναμη και την ευχη ολων μας να φτασετε στα ψηλοτερα σκαλια, αλλα αυτο δεν σας δινει το δικαιωμα να δινετε συμβουλες σε μαγαζατορες για το ποσα πρεπει να παιρνει ενα σχημα, και να κριτικαρετε με ειρωνια τα χρηματα που ζατανε οι αλλοι μουσικοι.
Τελος, οταν παω σε ενα μαγαζι να δουλεψω, μου ειναι παντελως αδιαφορο ποσα θα βγαλει το μαγαζι, ποσο χρεωνει το μπουκαλι, και εαν του φτανουν τα λεφτα για να πληρωνει ορχηστρα. Εγω εαν θελω να χτισω σπιτι δεν κανω παζαρια με το αρχιτεκτονα, εαν δεν εχω λεφτα απλα δεν χτιζω. Ετσι και ο καθε ταβερνιαρης-επιχειρηματιας-ιδιοκτητης μπαρ κτλ, εαν δεν του φτανουν τα λεφτα, να μην βαλει ζωντανη μουσικη. Να εχετε υποψιν σας οτι με κατι τετοιες π@π@ριες εχουν φτασει τα μεροκαματα των μουσικων να ειναι λιγοτερα απο του σερβιτορου που δουλευει στο ιδιο μαγαζι.

Συγνωμη για τη σκληρη γλωσσα, δεν εχω σκοπο να προσβαλλω καποιον, αλλα μερικα πραγματα πρεπει να τα σκεφτομαστε λιγο καλυτερα πριν ανοιξουμε το στομα μας και αμολαμε οτι μας κατεβει...

προφανώς δεν κατάλαβες οτι η πλειοψηφεία των μουσικών που γράφουν εδώ υπηρετούν άλλο είδος από το δικό σου το οποίο έχει σαφώς μικρότερο κοινό και μικρότερα νυχτοκάματα... και για μένα θα ήταν εύκολο να πάω να τραγουδάω στο paparazzi, να δουλεύω 3-4 φορές την βδομάδα για 1 ώρα και να τσεπώνω 150-200 την βραδιά.
Όταν παίζεις σε ένα μαγαζάκι που χωράει βία 120 άτομα, πρέπει να φέρεις τον δικό σου κόσμο γιατί αν βασιστείς στο μαγαζί θα έχεις 20 άτομα και η πλειοψηφεία του κόσμου είναι νεαρής ηλικίας και θα την βγάλουν με 1-2 ποτά καταλαβαίνεις οτι οι αμοιβές που λες δεν υπάρχουν... Εμείς έχουμε όπου κι αν έχουμε παίξει είτε παίζουμε με ποσοστά ανάλογα με τον κόσμο (του τύπου 3-4 ευρώ ανα άτομο) είτε με στάνταρ αμοιβή (της τάξης των 40-50 ευρω). Και έτσι είναι σε όλες τις μουσικές σκηνές της Αθήνας τουλάχιστον. Η ταβέρνα και τα μπουζούκια είναι άλλη φάση, με την δική της δυσκολία ή ευκολία και τις δικές της αμοιβές...

Αποσυνδεδεμένος giorpap

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Giorgos
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #111 στις: 08/10/06, 20:21 »
Αγαπητοι φιλοι Baphomet και sterghios μαλλον διαβασατε βιαστικα αυτο που εγραψα.

Ανεφερα ξεκαθαρα οτι '' Δεν αποριπτω κατι τετοιο, καλη δυναμη και την ευχη ολων μας να φτασετε στα ψηλοτερα σκαλια, αλλα αυτο δεν σας δινει το δικαιωμα να δινετε συμβουλες σε μαγαζατορες για το ποσα πρεπει να παιρνει ενα σχημα, και να κριτικαρετε με ειρωνια τα χρηματα που ζατανε οι αλλοι μουσικοι.'' Εαν ανατρεξετε σε προγουμενα μηνυματα του ιδιου θεματος θα καταλαβετε για ποια ειρωνια μιλαω. Απο εκει και περα, επιλογη του καθενος ειναι να δουλευει εκει που την βρισκει, η να αρκειται στο οτι ''παιξαμε ωραια, δεν κονομησαμε, αλλα γουσταραμε''. Ειπαμε θεμιτο κι αυτο, την ειρωνια και την κοροιδια ομως δεν καταλαβα.

Πετρο δεν δουλευω σε σκυλαδικα (να μου κοπουν τα χερια αν παω ποτε), και διαφωνω μαζι σου στο ''οτι η πλειοψηφεία των μουσικών που γράφουν εδώ υπηρετούν άλλο είδος από το δικό σου το οποίο έχει σαφώς μικρότερο κοινό...'' Η μουσικη δεν εχει ειδη, ετσι μας εχουν κανει να σκεφτομαστε. Το υφος των τραγουδιων χωριζεται σε ειδη, η μουσικη απο μονη της ειναι ανεξαντλητη, απεριοριστη, δεν καλουπωνεται, αυτο ομως ειναι μια αλλη κουβεντα που ο καθενας εχει την αποψη του.

sterghios εαν πραγματικα μιλας σοβαρα, με μεγαλη μου χαρα να βοηθησω σε αυτο οπως μπορω. Just mail me.
Giorgos

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #112 στις: 08/10/06, 20:50 »
120 ευρώ *6 άτομα που είμαστε εμείς=720 ευρω
ε, ενα μαγαζί-μουσική σκηνή με μέση χωρητικότητα 100-150 άτομα, που έχει να πληρώσει τα πάγια έξοδα του καθώς και 2-3 τουλάχιστον υπαλλήλους δε μπορεί να δώσει τόσα λεφτά ακόμα και γεμάτο. Εκτός πια αν γεμίζει με πολύ φραγκάτες παρέες που καταναλώνουν 2 φιάλες κάθε βράδυ.

Και anyway αν δεν παίζεις σκυλάδικα πες μου τι μουσική παίζεις και ποιο μαγαζί ή μαγαζια ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ δίνει 120 ευρώ το άτομο για να ασχοληθώ κι εγώ ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/06, 20:52 από Baphomet (Πέτρος) »

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #113 στις: 09/10/06, 11:55 »
...την ειρωνια και την κοροιδια ομως δεν καταλαβα...

...sterghios εαν πραγματικα μιλας σοβαρα, με μεγαλη μου χαρα να βοηθησω σε αυτο οπως μπορω. Just mail me....


Οσον αφορα την ειρωνια μεγαλε the sooner you get used to it the better, στο ιντερνετ σπανια βρισκεις κατι διαφορετικο απο αυτo, ανεξαρτητα ηλικιας του συμμετεχοντος στην συζητηση. Τραβα μια βολτα στο drummer forum www.mikedolbear.com να δεις τη σφαγη γινεται.

Οσον αφορα τις απολαβες, νομιζω οτι ολοι ενδιαφερομαστε να μας ενημερωσεις 1) επι
του ποιας μουσικης σκηνης και εμβελιας βρισκεσαι και 2) σε ποια μαγαζια παιζεις για να καταλαβουμε που κανουμε λαθος. Ος ενεργο μελος του musicians union στην Αγγλια ειμαι υποχρεωμενος και συμβολαια να ζηταω πριν κανονισω live και minimum απολαβες κοκ. Ομως οταν αρχισα αυτα τα "κολπα" δεν σταυρωνα livε με τιποτα παρα μονο στις φοιτητικες λεσχες οι οποιες λογο καταστατικου υποχρεουνται στην πληρωμη του εθνικως συμφωνημενου minimum. Οι λοιποι μαγαζατορες με γραφανε κανονικα, και δεν τους εννοιαζε ουτε ο αριθμος τως δισκων, πανευρωπαικων live, ουτε τιποτα, γιατι οπως ειπωθηκε τον μαγαζατορα τον ενδιαφερει να βγαλει τα εξοδα του συν τα πρως το ζειν.

Βεβαια κανεις μπορει να πει οτι αυτοι που φταινε για αυτη την καταντια ειναι οι μουσικοι οι οποιοι δεν κοιτανε να υποστηριξουνε το συμφερον τους αλλα απλα να βγαλουν την κ**λα της σκηνης, οποτε ξεχνανε τα φραγκα κλπ. Αν ο μαγαζατορας δεν σταυρωνε live γιατι δεν πληρωνε τοτε θα εβαζε ενα, αλλα καλοπληρωμενο live thn εβδομαδa, και οι περισσοτεροι θα προβαρανε μεχρι αηδιας για να ειναι ικνοι να βγουν στην σκηνη για 120 ευρω το ατομo.

Τωρα αν θες να φερεις τους Pantheist στην Ελλαδα, δεν θα σου πω οχι, και θα συνεργαστω μαζι σου οσο θες για να κλεισουμε την δουλεια και θα σου ειμαι και υποχρεωμενος.

Σ 

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #114 στις: 27/11/06, 10:36 »
Ρε παιδιά ειλικρινά πρέπει να είστε όλοι σας πάρα πολύ καλοί μουσικοί! Εμείς παίζουμε κοντά 3 χρόνια στην μπάντα μου, ως τετράδα πλέον και σε όσα live έχουμε κάνει έχουμε πληρωθεί στο ΕΝΑ και εκεί 30e το άτομο... Αλλά πρωσοπικά, χε**κα για τα φράγκα! Δεν θα ζήσω από αυτό!!! Αλλά μάλλον θα ζήσω για αυτό!!! Και άμα γουστάρετε να πέρνετε 120 ευρώ την βραδιά μαγκιά σας! Ενδεικτικά σας λέω πως στη δουλειά μου παίρνω τον βασικό μισθό ιδιωτικού υπάλληλου γραφείου ο οποίος είναι 32e το 8ωρο!!! Και αν μετά από ένα live δεν μπορώ να πιάσω την κούπα του καφέ (που έλεος, και σε ταβέρνα έχω παίξει 7 ώρες με ακουστική και μια χαρά ήμουν την άλλη μέρα!!!!) τότε μετά την δουλειά που με πονάει η μέση μου από την καρέκλα 8 ώρες καρφωμένος και τα μάτια και τα δάχτυλά μου από τις 8 ώρες στον υπολογιστή θα έπρεπε να ζητάω 300e την μέρα??? Βάλτε τις προτεραίτητές σας στη σωστή σειρά!!! Θες να έισαι επαγγελματίας μουσικός??? Στο μέγαρο δεν παίρνουν σίγουρα 120e την βραδιά!!!! Τώρα στα σκυλάδικα μπορεί να δείνουνε... Αλλά ρε παιδιά σε ένα μεγάλο όνομα το ποτό κάνει 15e το λιγότερο, και το μπουκάλι 120e το λιγότερο... Θα συγκρηθεί με μαγαζιά όπως το rodeo που πέραν του ότι χωράει 100 άτομα το ποτό κάνει 5e???? Έλεος!!!! Ας σοβαρευτούμε!!! Ας φτιάξουμε μία ελληνική μουσική σκηνή πρώτα που να αξίζει να την ακούς και μετά ας δούμε και τις πληρωμές των συγκροτημάτων!!! Και η μουσική σκηνή δεν χτίζεται από τις εταιρίες αλλά από τα συνοικιακά συγκροτήματα τα οποία βγάζουν αίμα (κυριολεκτικά) τα δάχτυλά τους και παίζουν! Ας στηρίξουμε αυτά τα συγκροτήματα που παίζουν σε γκαράζ ή σε υπόγεια και μετά κοιτάμε αν θα πάρουμε 120 ή 300e την βραδιά!!!! Πόσοι από εσάς τους ακριβοπληρωμένους μουσικούς έχετε πάει σε συναυλία συγκροτήματος το οποίο δεν το ξέρει? Απλά για να το στηρίξει? 6 -10e έχει το εισητήριο... Ένας καφές... Πόσοι θα τα δώσετε? Λίγοι... Αλλά οι υπόλοιποι θέλετε 120e για να κουνήσετε τα χέρια σας στα τάστα???? Εμπρός λοιπόν Santriani-δες, Slash-ηδες, Page-δες... Πουλήστε τη μουσική σας ακριβά... Αφού έτσι και αλλιώς δεν την υπηρετείτε!!! Απλώς ξέρετε να παίζετε... Πηγαίντε να παίσουν τα φώτα επάνω σας... Να αισθανθήτε κάποιοι... Να γεμίσει και η τσέπη σας... Αφήστε τουλάχιστον λίγο χώρο όμως για αυτούς που παίζουν σε άδεια υπόγεια με κοινό 10 άτομα και καταθέτουν την ψυχή τους να φανούν... Γιατί αυτοί θα γράψουν τα τραγούδια που ΕΣΕΙΣ οι τέλειοι μουσικοί των 120e την βραδιά θα αισθάνεστε περήφανοι να παίζεται στο κοινό των 500 ατόμων...
Μανώλης
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/06, 11:02 από Manwe »
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #115 στις: 27/11/06, 10:53 »
Σωστός...! 8)

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #116 στις: 28/11/06, 10:37 »
ditto

Αλλα απο την αλλη, αν τα εξοδα σου για το livε καλυπτονται απο τα εσοδα της δουλειας σου (η τον μπαμπα για ορισμενους εδω μεσα), καλως εχει. Ομως αν θες να βγεις στον δρομο και να κανεις μια σειρα απο live το κοστος ανεβαινει κατακορυφα, και χτυπαει τα χιλιαρικα πολυ πολυ γρηγορα, και η καθημερινη εργασια μπορει να μην ειναι δυνατον να καλυψει την κa*λα. Αν λοιπον δεν πεφτει χρηματοδοτηση για την καλυψη εξοδων, πως να παει κανεις να δει live απο συγκροτημα που δεν γνωριζει οταν τα φραγκα φευγουν στις προβες, χορδες, μπαγκετες, δερματα, κοκ?

Σ
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/06, 10:29 από sterghios »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #117 στις: 28/11/06, 11:58 »
Ένσημα σου ζητήσανε;; ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #118 στις: 15/02/07, 22:53 »
Γιατί τόση εμμονή με τα λεφτά που θα πάρετε?
Για να βγάλετε λεφτά παίζετε ή επειδή γουστάρετε να παίζετε?
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #119 στις: 17/02/07, 15:48 »
Λιγοι ειναι οι τυχεροι που ζουνε απο το παθος που λεγεται μουσικη, και πολυ λιγοτεροι αυτοι που εχουν τα οικονομικα μεσα να συντηρουν το παθος ανευ υποχωρησεων σε αλλα επιπεδα. Η μουσικη ειναι επικοινωνια, και αυτο απαιτει ζωντανο παιξιμο. Ειδαλλως, προκειται για αλλη μια μορφη αυτοικανοποιησης. Με τους Pantheist μας δωθηκε η ευκαιρια να κατεβουμε Ελλαδα να παιξουμε. Οι οργανωτες, λογο κοστους του φεστιβαλ ομως, δεν μπορουσαν να προσφερουν τιποτα παραπανω απο το backline. Αυτο σημαινε 6 αεροπορικα εισητηρια με επιστροφη απο το Λονδινο, για ενα live, δηλ το λιγοτερο 1800 ευρω, συν εξοδα διαμονης. Και ο Κωστας (πληκτρα) και εγω θελουμε σαν τρελλοι να παιξουμε στην πατριδα μας, αλλα οταν προσπαθουμε να κανουμε σηρμαγια για να μπουμε στο studio για το 4ο αλμπουμ, και να κανουμε καλη παραγωγη, οχι καφριλικια, τοτε αυτα τα λεφτα δεν μας περισσευουν. Το λιγοτερο κοστος σε ενα studio της προκοπης μονο για το tracking ειναι 300 ευρω την ημερα (πχ The Lodge, Northampton, οπου εχουν ηχογραφησει και οι Paradise Lost), και μετα εχουμε κοστος μιξης, mastering, artwork, production κλπ.

Ειναι ευκολο σε ερασιτεχνικο επιπεδο να παιζει κανεις, να γραψει κανα demo στον υπολογιστη, να κανει κανα live-ακι σε κανα μικρο μπαρ η' κανα σχολειο, οταν ομως ανοιχτεις,  τοτε χρειαζεται και η αναλογη οικονομικη υποστηριξη. Και αν δεν παιζει μπανκα τυπου μπαμπα, η εταιριας, αλλα ολα βγαινουν απο την πρωινη δουλεια, τοτε καθε συνεισφορα ειτε απο πωληση CD, mp3, εισητηριων και merchandise ειναι πολυτιμη. Μπορει οι Metallica να εχουν εκατομυρια, αλλα εκατομυρια underground μπαντες παλευουνε με τα torrents, bootleggers και μαγαζατορες οι οποιοι δεν τους καιγεται καρφι αν αυριο το συγκροτημα θα ξαναρθει. O μουσικος αυτος χωρος που λεγεται underground (ανεξαρτητως genre) μας ειναι πολυτιμος γιατι μας ικανοποιει δημιουργικα και ειναι πρωτοπορος. Δεν πρεπει να του δωσουμε την ελαχιστη απαραιτητη υποστηριξη? Δεν ζητανε οι undergrounders να τους πληρωσετε το νοικι, απλα να τους δωσετε την ευκαιρια να συνεχισουν να κανουν αυτο που σας αρεσει.

For the record, to 3ημερο tour Ολλανδια μας βρηκε στο τελος με +150 ευρω συμπεριλαμβανωμενου των εσοδων merchandise, χωρις να υπολογισουμε τα εξοδα φαγητου/καφε κλπ παρα μονο τα μεταφορικα (κοιμηθηκαμε στους καναπεδες και τα πατωματα των σπιτιων των promoters που οργανωσανε τα live, οχι σε ξενοδοχεια). Απο τα 150 ευρω, τα μελη δεν ειδαμε δραχμη, καθως τα βαλαμε στη μπαντα για την επομενη ηχογραφηση. Δηλαδη, βαλαμε και απο την τσεπη μας. Δεν παραπονοιωμαστε ομως, γιατι και μουσικη παιξαμε, και καλα λογια ακουσαμε απο τους fans, και καλα περασαμε, και ολοι προτιμαμε να παμε ενα tour, παρα διακοπες σε καμμια παραλια. Αλλα τα 150 ευρω που 'βγαλαμε' καλυπτουv μιση μερα σε studio.

Ποια λεφτα να βγαλουμε ρε Γιωργο? Επειδη γουσταρουμε παιζουμε αλλα δεν θα ζουμε και σαν σκλαβοι για να πληρωνουμε την κ@υλα μας με την μουσικη. Κατι τετοιες νοοτροπιες πλασσαρουν οι εταιριες και στους καβαλημενους πιτσιρικαδες που δεν εχουν δει λογαριασμο ΔΕΗ στη ζωη τους και τους τρωνε το μεδουλι, ενω αυτοι βγαζουνε λεφτα με το τσουβαλι. Εχεις την εντυπωση οτι με ολο το 'χαμο' για την πειρατεια οτι οι εταιριες βγαινουν χαμενες? Οι εταιριες απλα βλεπουν το profit margin να πεφτει, οι καλλιτεχνες επωμιζονται το πραγματικο κοστος. Και εμεις ακομα που εχουμε δισκογραφικη, βλεπουμε ελαχιστα εσοδα απο τις πωλησεις CD, ισα ισα για να καλυψουν τα δικα μας εξοδα για τον προηγουμενο δισκο, ενω η εταιρια εκανε αποσβεση μεσα στο πρωτο εξαμηνο. Ετσι και στα live, το μαγαζι βγαζει φραγκα, και τα συγκροτηματα τρεχουν για χορδες, βενζινες, πεννες, μπαγκετες, demos... Για βαλτα σε μια σειρα αγορι μου και δες το θεμα λιγο πιο ολοκληρωμενα.

Σ
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/07, 16:04 από sterghios »

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #120 στις: 20/02/07, 20:34 »
Βασικά δεν ήθελα να πω αυτό.Ίσως έπρεπε να διευκρινίσω πρώτα σε τι αναφέρομαι.Δεν είπα πως θα βγάλεις λεφτά απ'αυτό και λίγες είναι οι μπάντες που βγάζουνε τόσα λεφτά από αυτό που κάνουνε.Απλά αναφέρθηκα σε ερασιτεχνικές μπάντες που παίζουνε σε διάφορα μαγαζιά των γύρω περιοχών τους.Λάθος μου που δεν το ανέφερα.Συγνώμη!

Και κάτι άσχετο αλλά μ'ενδιαφέρει.Πως λέγεται η μπάντα σας?
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #121 στις: 21/02/07, 15:39 »
Το συγκροτημα στο οποιο αναφερομαι λεγεται Pantheist. Εχω αλλα τρια... δες το signature παρακατω

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #122 στις: 21/02/07, 20:37 »
Βασικά δεν ήθελα να πω αυτό.Ίσως έπρεπε να διευκρινίσω πρώτα σε τι αναφέρομαι.Δεν είπα πως θα βγάλεις λεφτά απ'αυτό και λίγες είναι οι μπάντες που βγάζουνε τόσα λεφτά από αυτό που κάνουνε.Απλά αναφέρθηκα σε ερασιτεχνικές μπάντες που παίζουνε σε διάφορα μαγαζιά των γύρω περιοχών τους.Λάθος μου που δεν το ανέφερα.Συγνώμη!

Και κάτι άσχετο αλλά μ'ενδιαφέρει.Πως λέγεται η μπάντα σας?

δηλαδή επειδή η μουσική είναι τέχνη πρέπει να πηγαίνω στο κάθε μαγαζί να κάνω το κέφι μου και να μην πληρώνομαι οταν το μαγαζί χάρη σε μένα βγάζει 2 χιλιάρικα εκείνο το βράδυ? δεν καταλαβαίνω την λογική αυτή... δηλάδη όποιος κάνει κάτι το οποίο το γουστάρει τρελλά δεν πρέπει να παίρνει χρήματα γι'αυτό??

Αποσυνδεδεμένος Manwe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩΩΩ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #123 στις: 22/02/07, 00:59 »
Κανείς δεν είπε να μην πληρώνονται οι μουσικοί... Αλλά άλλο το να πληρώνονται και άλλο το να θέλουν ένα μηνιάτικο την βραδιά...
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩΩΩΩΩ!!!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμη Live συγκροτηματων
« Απάντηση #124 στις: 22/02/07, 02:18 »
Κανείς δεν είπε να μην πληρώνονται οι μουσικοί... Αλλά άλλο το να πληρώνονται και άλλο το να θέλουν ένα μηνιάτικο την βραδιά...

ένα μηνιάτικο την βραδιά παίρνουν ελάχιστοι μουσικοί/τραγουδιστές και φυσικά η όλη κουβέντα εδώ μέσα δεν γίνεται για αυτούς αλλά για την πληρωμή των ερασιτεχνών όπως οι περισσότεροι εξ'ημών. Τώρα αν θεωρείτε "μηνιάτικο" ή μεγάλη αμοιβή τα 50 και τα  80 ευρώ για να παίζετε 1 live τι να πω...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
59 Απαντήσεις
36145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 08:50
από lordi13
4 Απαντήσεις
2378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/05, 11:18
από Kική
28 Απαντήσεις
12674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 16:13
από Ikaros
5 Απαντήσεις
4217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 14:43
από BluesMe
5 Απαντήσεις
3717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 10:12
από master of puppets
62 Απαντήσεις
24394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/10, 16:29
από Arg0
38 Απαντήσεις
24920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 18:20
από Highway_Star
12 Απαντήσεις
5356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:40
από LuNaFrEaK
4 Απαντήσεις
5177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 12:14
από Guitarholic_punk
17 Απαντήσεις
20137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/12, 02:26
από metalmike