Αποστολέας Θέμα: Μ ενα παραπονο ,μ ενα παραπονο πικρο....περι πωλητων...  (Αναγνώστηκε 50136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
εταιριες οπως ο νακας ειναι απροσωπες!!ψωνιζουμε απο το μαγαζακι της γειτονιας και δοκιμαζουμε οτι θελουμε οσο θελουμε και στην τελικη βλεπουμε το αφεντικο ρε
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Παιδιά, έχετε σκεφτεί πόσοι είναι αυτοί που παίζουν κιθάρα? Και πόσο μεγάλη είναι η αγορά? Σκεφτείτε μετά πόσα καταστήματα υπάρχουν...

Όχι δεν είμαι καταστηματάρχης αλλά όταν δεν πουλάς πολλά, δεν μπορείς να πουλάς φτηνά. Τέλος. Και όταν έχεις αγοράσει ακριβά διότι δεν είσαι εισαγωγέας δεν μπορείς να πουλάς φτηνά απλά για να προσελκύσεις κόσμο. Μην τα βλέπετε όλα από την πλευρά σας. Δεν δικαιολογώ την τιμολογιακή πολιτική του. ΕΓώ είπα να ζητάτε καλύτερες τιμές, όχι ότι οι μαγαζάτορες είναι αγιοι. Μη διαβάζετe 100 λέξεις σε 1 γραμμή...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Για να σας βοηθήσω λίγο να καταλάβετε το μέγεθος της αγοράς, υπάρχει ελληνικό περιοδικό για κιθάρα? Υπάρχουν τουλάχιστον 10 για σκάφος, 4 για όπλα και κυνήγι... 3 περιοδικά για ναζισμό...

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Παράθεση
ο ζακ και με σκουπα να επαιζε με τον εξοπλισμο που του διαθετουν θα εβγαζε τρελο ηχο...

α γεια σου!ο εξοπλισμος μετραει και οχι η κιθαρα για τον ηχο το λεω χρονια τωρα...

Καλά ό καθένας ότι θέλει λέει. Φίλε και τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις αν βάλεις δύο διαφορετικές κιθάρες θα ακουστούν διαφορετικά...

αλλο ειπα εγω φιλε μου και αλλο καταλαβες...ειπα οτι και σκουπα να χεις με καλους μαγνητες και εξοπλισμο εχεις ηχο τεζα...δεν ειπα οτι αν βαλεις 2 διαφορετικες κιθαρες με ιδιο εξοπλισμο θα εχεις τον ιδιο ηχο...αν και μην νομιζεις οτι θα ακουσεις την τρελη διαφορα εκτος αν μιλαμε για ακραια πραγματα...και μην νομιζεις οτι αν εχεις ενα μεγαλο και σεβαστο εξοπλισμο θα μπορεις μονο με ακουσμα να καταλαβεις τι κιθαρα εχει αυτος που παιζει με αυτον τον εξοπλισμο...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Παράθεση
Για να σας βοηθήσω λίγο να καταλάβετε το μέγεθος της αγοράς, υπάρχει ελληνικό περιοδικό για κιθάρα? Υπάρχουν τουλάχιστον 10 για σκάφος, 4 για όπλα και κυνήγι... 3 περιοδικά για ναζισμό...

 ;D ;D

τα ειπες ολα τωρα
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος krntos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαρίζειν εστί φιλοσοφείν
    • Προφίλ
Πάντως εδώ στον βορρά δεν είναι τόσο χάλια όπως τα περιγράφετε...
Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...
Ακόμα κ στον Νάκα φανταστείτε σου βγάζουν την κιθάρα, σε αφήνουν ΗΣΥΧΟ, παίζεις όση ώρα θες κ διαλέγεις με την ησυχία σου...
Ψωνίζετε από Θεσ/κη λοιπόν...
ΖΗΤΩ η αποκέντρωση!

κ στον Ριχάρδο/Bon studio επίσης.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D . Με λίγα λόγια  τα 3 πιο γνωστά  μαγαζιά/υποκαταστήματα στη Σαλόνικα είναι άψογα
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 00:47 από krntos »
**//\/\\etallic//-\\**
Don't stop for nothing its full speed or nothing
I am taking down you know whatever is in my way
Getting your kicks as you are shooting the line
Sending the shivers up and down my spine
            **MOTORBREATH**

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Εδω παιδια 4 καταστιματα εχει, 2 παλιους εναν ψιλο καινουργιο και εναν ολοκαινουργιο. Στους τρεις ειχα παει για την κιθαρα μου(ο τεταρτος δεν ειχε ανοιξει ακομα) και ολοι τους με αφησανε να παιξω με οπια ηθελα με την υσιχια μου.Μαλιστα στον εναν οταν πηγα ειχε ειδη ενα αλλο παιδι που ειχε φερει και τον ενυσχιτη του και επεζε, και οταν εφυγα επαιζε ακομα.  Σε εναν αλλον πηγα πριν λιγες μερες για να παρω καλωδιο και οπως μπηκα αρχισα να θαυμαζω μια Stratocaster και κατευθειαν το υπαλιλος με ρωτισε αν θελω καμια βοηθεια, αν θελω να μου κατευασει την κιθαρα να την δοκιμασω κλπ.  Στον καινουργιο δεν εχω παει ακομα αλλα εχω ακουσει οτι αυτος κιαν ειναι εξυπιρετικος... Και απο τιμες... ο παραδεισος του μουσικου με μικρη τσεπη!
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις.
Αγόρασα μία κιθάρα από net 40% πιό φθηνή από την ελληνική αγορά αλλά δεν είχε θήκη.
Ολα ΟΚ μέχρι εδώ.Αφού έκανα την έρευνα αγοράς στο net η συγκεκριμένη θήκη έπαιζε απο
110-150€ χωρίς τα μεταφορικά. Λέω δεν παίρνω κι ένα τηλέφωνο στον εδώ αντιπρόσωπο
έτσι γιά την προσπάθεια. Η τιμή που μου έδωσε ήταν 85€. Έφυγα τρέχοντας πάω παίρνω την θήκη
και όπως κάνω πάντα ρωτάω "Τί χρωστάω?" Η άπάντηση................ 70€..............
Είπατε τιποτε?..
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
για πια θηκη μιλας?
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για την θήκη της g-400 της αριστερής.
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις.
Αγόρασα μία κιθάρα από net 40% πιό φθηνή από την ελληνική αγορά αλλά δεν είχε θήκη.
Ολα ΟΚ μέχρι εδώ.Αφού έκανα την έρευνα αγοράς στο net η συγκεκριμένη θήκη έπαιζε απο
110-150€ χωρίς τα μεταφορικά. Λέω δεν παίρνω κι ένα τηλέφωνο στον εδώ αντιπρόσωπο
έτσι γιά την προσπάθεια. Η τιμή που μου έδωσε ήταν 85€. Έφυγα τρέχοντας πάω παίρνω την θήκη
και όπως κάνω πάντα ρωτάω "Τί χρωστάω?" Η άπάντηση................ 70€..............
Είπατε τιποτε?..


Όταν λες ΕΔΩ? πού εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Η τιμή που μου έδωσε ήταν 85€. Έφυγα τρέχοντας πάω παίρνω την θήκη
και όπως κάνω πάντα ρωτάω "Τί χρωστάω?" Η άπάντηση................ 70€..............

Δεν θα ηταν καλυτερα οι τιμες καταλογου να ειναι μαζι με την εκπτωση και τελικες? Πως εγω θα μαντευω καθε φορα ποσο θα μου κοστισει στο τελος για να δω απο που θα κανω την αγορα?

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Υπάρχουν όμως και οι εξαιρέσεις.
Αγόρασα μία κιθάρα από net 40% πιό φθηνή από την ελληνική αγορά αλλά δεν είχε θήκη.
Ολα ΟΚ μέχρι εδώ.Αφού έκανα την έρευνα αγοράς στο net η συγκεκριμένη θήκη έπαιζε απο
110-150€ χωρίς τα μεταφορικά. Λέω δεν παίρνω κι ένα τηλέφωνο στον εδώ αντιπρόσωπο
έτσι γιά την προσπάθεια. Η τιμή που μου έδωσε ήταν 85€. Έφυγα τρέχοντας πάω παίρνω την θήκη
και όπως κάνω πάντα ρωτάω "Τί χρωστάω?" Η άπάντηση................ 70€..............
Είπατε τιποτε?..

Σημαίνει οτι συμφωνώ οτι η ελληνικη αγορα είναι ακριβή...μεχρι αυτό το σημείο της συναλλαγής μου.. :)

Όταν λες ΕΔΩ? πού εννοείς?
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πολλά πράγματα δέν υπάρχουν στους εκάστοτε καταλογους των καταστημάτων παρ'όλο που στο κατάστημα
υπάρχει το προιόν.
Αλλά κι αν υπάρχουν ο στόχος του καταστήματοσ (ελληνικού ή ξένου) είναι το μεγαλύτερο δυνατόν κέρδος
οπότε γιατί να βάλει την έκπτωση. Το ΠΑΖΑΡΙ είναι δικιά μας δουλειά  ;D
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
οπότε γιατί να βάλει την έκπτωση. Το ΠΑΖΑΡΙ είναι δικιά μας δουλειά  ;D

Ναι, καλα. Αυτοι ομως χανουν οταν εγω παιρνω απ'εξω.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 16:33 από Stoner [fuck the system] »

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το να μπείς στο κατάστημα δεν κοστίζει τίποτε ούτε και το ΠΑΖΑΡΙ... 8)
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
sorry που επιμένω αλλά κάποια πράγματα είναι βασικά, κι αν εμείς σκεφτόμαστε έτσι κακώς απορούμε με τους εμπόρους
"Όχι δεν είμαι καταστηματάρχης αλλά όταν δεν πουλάς πολλά, δεν μπορείς να πουλάς φτηνά. Τέλος."
Τέλος?!! :o :o :o
καλά σοβαρά μιλάμε τώρα, θα γράψεις τα οικονομικά απτην αρχή εσύ, δεν ξέρω τι άλλο να πω, ποιος σου τα μαθε αυτά ???
άλλο να κάνεις ένα λογικό λάθος κι άλλο να επιμένεις για δεύτερη φορά ότι 2+2=22, προσθέτοντας και το "Τέλος.", μη τρελαθούμε κιόλας
μπορεί απλά να μην ξέρεις, απλά σου λέω μην επιμένεις γιατί αυτό που λες είναι ανήκουστο ok ;)
(μη παρεξηγηθείς, απλά σκέψου πως μου φαίνεται αυτό που γράφεις όταν το διαβάζω ok, δε συνεχίζω)

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σωστά.
Δεν γίνεται κάποιος πουλώντας ένα κιλό ντομάτες να θέλει να κερδίσει τα ίδια μ'αυτόν που πουλάει 5.
Το έχει κλείσει το μαγαζί την άλλη μερα με μαθηματική ακρίβεια.
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Το να μπείς στο κατάστημα δεν κοστίζει τίποτε ούτε και το ΠΑΖΑΡΙ... 8)

Πριν εκανα τυπογραφικο λαθος και εννοουσα οτι αγοραζω απ'εξω. Και το να πηγαινω σε καταστηματα να παζαρευω δεν ειναι εφικτο για μενα καθως μενω Λαμια και εχουμε μονο 2 καταστηματα. Στολλα και Νακα. Τι να παζαρεψω? Εξαλλου ομως και στην Αθηνα να εμενα μην νομιζεις οτι εχω πολυ χρονο και shopping therapy. (3η Λυκειου,Θετικη) Γι'αυτο σου λεω να εχουν στανταρ τιμες καταλογου. Να τις βλεπω στο διαδικτυο και να επιλεγω. Τελειωνοντας μετα απο ολα αυτα καταλαβαινεις πως ο Θωμας (και οχι μονο) για μενα ειναι μονοδρομος.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ

Σημαίνει οτι συμφωνώ οτι η ελληνικη αγορα είναι ακριβή...μεχρι αυτό το σημείο της συναλλαγής μου.. :)

Όταν λες ΕΔΩ? πού εννοείς?

Καλά...ό,τι να'ναι....Λάθος παράθεση έκανα εγώ...σόρρυ... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 19:09 από Acanthor »

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πριν εκανα τυπογραφικο λαθος και εννοουσα οτι αγοραζω απ'εξω. Και το να πηγαινω σε καταστηματα να παζαρευω δεν ειναι εφικτο για μενα καθως μενω Λαμια και εχουμε μονο 2 καταστηματα. Στολλα και Νακα. Τι να παζαρεψω? Εξαλλου ομως και στην Αθηνα να εμενα μην νομιζεις οτι εχω πολυ χρονο και shopping therapy. (3η Λυκειου,Θετικη) Γι'αυτο σου λεω να εχουν στανταρ τιμες καταλογου. Να τις βλεπω στο διαδικτυο και να επιλεγω. Τελειωνοντας μετα απο ολα αυτα καταλαβαινεις πως ο Θωμας (και οχι μονο) για μενα ειναι μονοδρομος.
Παράθεση










Το ξέρω οτι είναι δύσκολο κάποιες φορές...αλλά στήν δικιά σου την περίπτωση δοκίμασε και το παζάρι απο το τηλέφωνο.
Αρκετά μαγαζια (ντόπια ενοώ) στέλνουν και με αντικαταβολή οπότε πάλι δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσης.
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος sv1cdm_The_Sailor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και γιά να μην παρεξηγηθώ ούτε κι εγώ έχω κατάστημα.΄Ενας ταλαίπωρος μουσικοκαταναλωτής είμαι κι
εγώ αλλά προσπαθώ να έχω όσο γίνεται λιγότερες απώλειες από τούς καταστηματάρχες. ::)
...και όπως είπε και κάποιος καλός μου φίλος παίζω οτιδήποτε σε ΞΙ ΦΑΛΤΣΟΡΕ..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
οπότε γιατί να βάλει την έκπτωση. Το ΠΑΖΑΡΙ είναι δικιά μας δουλειά  ;D

Ναι, καλα. Αυτοι ομως χανουν οταν εγω παιρνω απ'εξω.  ;)

Εσένα δηλαδή σε νοιάζει να χάνουν αυτοί ή να κερδίζεις εσύ?

sorry που επιμένω αλλά κάποια πράγματα είναι βασικά, κι αν εμείς σκεφτόμαστε έτσι κακώς απορούμε με τους εμπόρους
"Όχι δεν είμαι καταστηματάρχης αλλά όταν δεν πουλάς πολλά, δεν μπορείς να πουλάς φτηνά. Τέλος."
Τέλος?!! :o :o :o
καλά σοβαρά μιλάμε τώρα, θα γράψεις τα οικονομικά απτην αρχή εσύ, δεν ξέρω τι άλλο να πω, ποιος σου τα μαθε αυτά ???
άλλο να κάνεις ένα λογικό λάθος κι άλλο να επιμένεις για δεύτερη φορά ότι 2+2=22, προσθέτοντας και το "Τέλος.", μη τρελαθούμε κιόλας
μπορεί απλά να μην ξέρεις, απλά σου λέω μην επιμένεις γιατί αυτό που λες είναι ανήκουστο ok ;)
(μη παρεξηγηθείς, απλά σκέψου πως μου φαίνεται αυτό που γράφεις όταν το διαβάζω ok, δε συνεχίζω)

Δεν θα τα ξαναγράψω από την αρχή. Όταν αγοράζεις λίγα κομμάτια, τα αγοράζεις ακριβά. Και για να βγάλεις κέρδος πρέπει να τα πουλήσεις και ακριβά. Δεν το λέω εγώ. Καμπύλες προσφοράς/ζήτησης και τόσα άλλα. Όσο για το αν γράφω ξανά τα οικονομικά, δευτέρα πρωί έλα να πιούμε καφεδάκι στο κυλικείο της ΑΣΟΕΕ που σπουδάζω.

Αν πουλάγανε περισσότερα όργανα, θα τα πουλάγανε πιο φτηνά, ¨οχι επειδή θα είχαν χορτάσει χρήματα αλλά επειδή θα τα είχαν αγοράσει και πιο φτηνά. Οι τιμές της βιτρίνας είναι η καλύτερη διαφήμιση για ένα μαγαζί.

Αν αγοράσω 2 αυτοκίνητα 15,000 ευρώ το ένα, για να βγάλω κέρδος που καθιστά την επιχείρηση μου βιόσιμη πρέπει να τα πουλήσω 17000. ΑΝ έχω αγοράσει 20 αυτοκίνητα, ο προμηθευτής μου θα μου τα δώσει 13,000 το ένα και μπορώ να τα πουλήσω 15.000 βγάζοντας το ίδιο κέρδος ανα μονάδα και πολλά περισσότερα κέρδη συνολικά.

Είναι αλυσίδα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Ναι, καλα. Αυτοι ομως χανουν οταν εγω παιρνω απ'εξω.  ;)
Εσένα δηλαδή σε νοιάζει να χάνουν αυτοί ή να κερδίζεις εσύ?

Δεν το καταλαβες σωστα. Εννοουσα οτι αυτοι χανουν οταν αγοραζω απο εξωτερικο και οχι εγω. Γι'αυτο και αγοραζω απ'εξω.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ




Δεν θα τα ξαναγράψω από την αρχή. Όταν αγοράζεις λίγα κομμάτια, τα αγοράζεις ακριβά. Και για να βγάλεις κέρδος πρέπει να τα πουλήσεις και ακριβά. Δεν το λέω εγώ. Καμπύλες προσφοράς/ζήτησης και τόσα άλλα. Όσο για το αν γράφω ξανά τα οικονομικά, δευτέρα πρωί έλα να πιούμε καφεδάκι στο κυλικείο της ΑΣΟΕΕ που σπουδάζω.

Αν πουλάγανε περισσότερα όργανα, θα τα πουλάγανε πιο φτηνά, ¨οχι επειδή θα είχαν χορτάσει χρήματα αλλά επειδή θα τα είχαν αγοράσει και πιο φτηνά. Οι τιμές της βιτρίνας είναι η καλύτερη διαφήμιση για ένα μαγαζί.

Αν αγοράσω 2 αυτοκίνητα 15,000 ευρώ το ένα, για να βγάλω κέρδος που καθιστά την επιχείρηση μου βιόσιμη πρέπει να τα πουλήσω 17000. ΑΝ έχω αγοράσει 20 αυτοκίνητα, ο προμηθευτής μου θα μου τα δώσει 13,000 το ένα και μπορώ να τα πουλήσω 15.000 βγάζοντας το ίδιο κέρδος ανα μονάδα και πολλά περισσότερα κέρδη συνολικά.

Είναι αλυσίδα.
Παράθεση

και ισχυει και το αντιστροφο...αν δοκιμασω να πουλησω φθηνα μπορει να ανεβουν οι πωλησεις μου...ας δοκιμασουν για ενα χρονο δεν θα παθουν τιποτα.....σιγουρα θα ανεβουν οι πωλησεις...

το εχω ξαναγραψει παντως...εχω εναν γνωστο μου που εχει μαγαζι με φεντερ στην νεα σμυρνη...του το εχω πει οτι ψωνιζω απο θωμα και παραδεχτηκε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι η ιδια η φεντερ του δινει να πουλησει αυτες τις τιμες για ελλαδα και οχι αυτος απ το κεφαλι του...και να θελει να το κατεβασει δεν του το επιτρεπει η εταιρια

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/03, 03:24
από Pontifikas
10 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/05, 18:40
από Anastasia_Th
0 Απαντήσεις
1620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/05, 01:48
από Vern
16 Απαντήσεις
18014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:49
από XPONHS_PYLOS
7 Απαντήσεις
3336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 21:39
από misFlora
17 Απαντήσεις
4831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 15:24
από gkou
0 Απαντήσεις
1464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 04:23
από Ααρών Μνησιβιάδης
12 Απαντήσεις
3542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 11:22
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 17:05
από elena351
1 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/16, 16:32
από ΠΟΙΟΣ