Αποστολέας Θέμα: esp horizon  (Αναγνώστηκε 42995 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #25 στις: 09/03/09, 19:19 »
Παράθεση
Το γέλιο ήταν πως όταν πήγα να την δοκιμάσω, ήταν τέτοιο το άγχος τους μην τυχόν και την χτυπήσω πουθενά, που είχαν κάτσει γύρω μου σε..αμυντική στάση basketball και στην παραμικρή μου κίνηση κάνανε κάτι σπασμωδικές κινήσεις με τα χέρια τους προσπαθώντας να προστατέψουν την κιθάρα από ότι υπήρχε σε ακτίνα δύο μέτρων!!
LOL!!!
Παράθεση
Προτεινω ο κουρσαρος να παρει και της 2 και να κρατησει οποια του αρεσει.
Την αλλη θα την πουλησει στα παιδια. Στον Riff την jackson η στον mace horizon. Ψημενους τους βρισκω


LOL!!!
Μπραβο ρε παιδια, οι 2 ατακες αυτες ηταν ολα τα λεφτα του συγκεκριμενου θρεντ. 

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #26 στις: 09/03/09, 19:26 »
Γεια σου φιλε,

την ειχα δοκιμασει την horizon πριν απο ενα χρονο και ειχα παθει πανικο, τελικα δεν εκατσε η φαση να την παρω! Πιστευω οτι η μπλε εχει ενα απο τα καλυτερα finish που υπαρχουν παντως. Γενικα με ειχε βολεψει η ταστιερα πολυ, στα σηκωματα ηταν πολυ βολικη(καλα δεν ηταν και Parker :P).

Και οντως οπως καποιος ανεφερε πιο πανω δεν ειναι μονο για metal, και jazziστες παιζουν με horizon (βλ. Brett Garsed). Εγω θα την επαιρνα στανταρ αμα ειχα λεφτα και γενικα μου αρεσε, τωρα αρκει μονο να παιξεις μια φορα για να πεις το ok! καλες αγορες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #27 στις: 09/03/09, 22:21 »
...να 'μαι και 'γω...Έχω και εγώ μια μαύρη horizon με Floyd Rose (ίδια με του Norway, μόνο που έχω βάλει EMG) και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Πριν είχα μία Jackson Dinky (νομίζω την DK2) από την οποία ήμουν επίσης ευχαριστημένος, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν έχει καμία σχέση με την horizon (αλλά ούτε και με την SL3 που αναφέρθηκε παραπάνω...).  

Τι μου έρεσε στην horizon σε σχέση μη την jackson:

- Το μπράτσο της είναι πιο χοντρό από της jackson και το βρίσκω πολύ πιο βολικό

- Ο έβενος στην ταστιέρα μου αρέσει πολύ πιο πολύ από το rosewood της jackson. Είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που χαλβάδιαζα την συγκεκριμένη κιθάρα

- Το σχήμα της: το σκάφος είναι σαν...έργο τέχνης. Μπροστά του το σκάφος της jackson (που μου άρεσε πολύ πριν πάρω την horizon) φαίνεται σαν χοντροκοπιά!

- Η απουσία markers στην ταστιέρα (αν και στην αρχή μπερδευόμουνα λίγο!). Τα shark fin inlays της jackson είχα αρχίσει και τα βαριόμουνα

- Το neck-thru construction: απλά δεν συγκρινεται με μια bolt-on κατασκευή

Την είχα πάρει 1600 ευρώ από Thomann και δεν το έχω μετανιώσει στο παραμικρό.  Μπορεί να υπάρχουν αντίστοιχες κιθάρες με παρόμοια specifications σε αρκετα χαμηλότερη τιμή, αλλά σε τελική ανάλυση σημασία έχει τι σε φτιάχνει και η συγκεκριμένη κιθάρα ΜΕ ΦΤΙΑΧΝΕΙ!!!

Τώρα από μαγαζιά για να την δοκιμάσεις:

Το Art Sound στην Ακαδημίας (όπως ήδη αναφέρθηκε πιο πάνω) έχει μια καταπληκτική DBSB (απίστευτο χρώμα, ήμουν οριακά μεταξύ αυτής και της μαύρης αλλά τελικά επικράτησε ο...μεταλλάς μέσα μου!). Την έχει στην απίστευτη τιμή ευκαιρίας των...2250 ευρώ (μα που ζούνε αυτοί οι άνθρωποι, computer δεν έχουν να δουν ότι ο Thomann την πουλάει 650 ευρώ φθηνότερα, ή απλά μας περνάνε για ηλίθιους;).  Το γέλιο ήταν πως όταν πήγα να την δοκιμάσω, ήταν τέτοιο το άγχος τους μην τυχόν και την χτυπήσω πουθενά, που είχαν κάτσει γύρω μου σε..αμυντική στάση basketball και στην παραμικρή μου κίνηση κάνανε κάτι σπασμωδικές κινήσεις με τα χέρια τους προσπαθώντας να προστατέψουν την κιθάρα από ότι υπήρχε σε ακτίνα δύο μέτρων!!

Τις προάλλες είχαν και μία horizon transparent black στο Guitar Store (στη Σουλτάνη στα Εξάρχεια), οπότε μπορείς να δεις και εκεί.  Είμαι σίγουρος πως τα παιδιά εκεί θα την έχουν σε τιμή πολύ κοντά σε αυτή του Thomann οπότε αν υπάρχει ακόμα και σου αρέσει το χρώμα αξίζει να το δεις.  

Ναι τα κανουν σε αυτο το μαγαζι κατι τετοια θεικα!!!
Παντως ειτε εκει ειτε στο Διαμαντοπουλο 1800 πανω κατω στην αφηνουν, αλλο τι γραφει στην ετικετα...
Στο δυγκεκριμενο μαγαζι δε με ενοχλει τοσο αυτο οσο οτι δινει μια Les Paul Studio που στην ετικετα γραφει 2700 η κατι τετοιο...
Αλλα καλυτερα να μην ανοιξω τετοια θεμα, ειναι off topic και επισης εχουμε μια ωραια συζητηση για μια πραγματικα καλη κιθαρα.


Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #28 στις: 10/03/09, 02:50 »
εγω δεν θα πω τπτ απλα παρτην  ;D
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #29 στις: 28/03/09, 15:20 »
 :zzz Καλημέρα παλικάρια μεταλάδες,

   Ελπίζω να τα καταφέρω κάποια στιγμή να πάρω αυτό το Ιαπωνικό έργο τέχνης  0:) αλλά πρώτα θα ήθελα την άποψή σας!
( --> http://aycu40.webshots.com/image/44599/2003630127531990273_rs.jpg )
Χμμ... Κάτι πήρε τ'αυτί μου οτι οι Jacksson είναι καλύτερες από ESP...  :hmm ...Ναι... Λογικά κάποιος θα ήθελε να γράψει το ανάποδο αλλά μπερδεύτηκε, δεκτό :P.
   Για να μην ξεφύγω, αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι οι ESP Horizon FR II έχουν τα πάντα τα οποία θέλω σε μια κιθάρα, πραγματικά τα πάντα  0:)
Απλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα σχετικά με το χρώμα της. Ψάχνω να την βρω οπωσδήποτε σε σκούρο μπλε η μοβ. Για παράδειγμα όπως στη φωτογραφία στο link.
   Απ'ότι διάβασα αυτό το χρώμα λέγεται See thru Black. Όμως σε άλλες φωτογραφίες φαίνεται μαύρη και σε άλλες λίγο μοβ, για το ίδιο όνομα χρώματος πάντα. Μπορείτε να δείτε και εδώ --> http://bbs.espguitars.com/showthread.php?t=3498 Ενώ εδώ φαίνεται καφέ κάπως http://www.redox.com.ua/guitarpics/ESP_Horizon_FR-II_STBK.jpg... Δεν καταλαβαίνω... Είναι που είναι σπάνιες να τις βρει κάνεις στην Αθήνα, δεν τις βρίσκεις και στο χρώμα που θες...  :sad
Πραγματικά θα εκτιμήσω την άποψη σας στο θέμα αυτό  :beer ...

ΥΓ - Μην μου αναφέρει κάνεις τίποτα για Jackson  :hmm... και ξεφύγουμε από το θέμα  :roll



Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #30 στις: 28/03/09, 15:35 »
Αυτη που λες εχω παιξει ειναι οπως το λεει μαυρη απλα βλεπεις και τα νερα.
Μωβ φαινεται σε φωτος αλλα απο κοντα δεν ειναι , την θυμαμαι αυτη γιατι οταν ειχα παει να παρω την δικια
μου horizon δεν ειχε την ολο μαυρη που ηθελα και ειχε αυτην.Μου εφεραν μετα την μαυρη  :metal
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #31 στις: 28/03/09, 15:45 »
Αυτη που λες εχω παιξει ειναι οπως το λεει μαυρη απλα βλεπεις και τα νερα.
Μωβ φαινεται σε φωτος αλλα απο κοντα δεν ειναι , την θυμαμαι αυτη γιατι οταν ειχα παει να παρω την δικια
μου horizon δεν ειχε την ολο μαυρη που ηθελα και ειχε αυτην.Μου εφεραν μετα την μαυρη  :metal

Δηλαδή μου λες οτι υπάρχει το χρώμα αυτό στην Αθήνα?  :cloud Που είναι? Στο Διαμαντόπουλο μήπως?

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #32 στις: 28/03/09, 15:51 »
δεν ξερω αν στην Αθηνα  υπαρχει στον Διαμαντοπουλο παντος δεν υπαρχει
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #33 στις: 28/03/09, 15:54 »
δεν ξερω αν στην Αθηνα  υπαρχει στον Διαμαντοπουλο παντος δεν υπαρχει
Βασικά εσύ που την αγόρασες?  :P

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #34 στις: 28/03/09, 15:57 »
Απο ενα μαγαζι στην Γερμανια
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #35 στις: 28/03/09, 16:04 »
Απο ενα μαγαζι στην Γερμανια
Καλώς... Σ'ευχαριστώ παλικάρι  :shake

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: esp horizon
« Απάντηση #36 στις: 28/03/09, 20:03 »
Η εκλιπς μου εχει το ιδιο χρωμα, μαυρο ειναι, αναλογα με το φωτισμο πιο διαφανο ή πιο σκουρο, αλλα με καποιες φωτογραφικες μηχανες και σε καποιες λαμπες βγαινει ψιλομοβ (ενω δεν ειναι).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #37 στις: 30/03/09, 16:03 »
Η εκλιπς μου εχει το ιδιο χρωμα, μαυρο ειναι, αναλογα με το φωτισμο πιο διαφανο ή πιο σκουρο, αλλα με καποιες φωτογραφικες μηχανες και σε καποιες λαμπες βγαινει ψιλομοβ (ενω δεν ειναι).
Βασικά, μπορεί και να μην ισχύει αυτό που θα πω, αλλά μπορεί κάποιος γενικά να ζητήσει (να παραγγείλει) ή κάτι τέτοιο, μια κιθάρα σε custom, δηλαδή της επιλογής του χρώμα?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: esp horizon
« Απάντηση #38 στις: 30/03/09, 16:46 »
Το custom shop της ESP κατασκευαζει ο,τι μπορεις να φανταστεις....αρκει να μπορεις να το πληρωσεις και να μπορεις να περιμενεις....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #39 στις: 01/06/09, 17:29 »
Πήγα στον Διαμαντόπουλο και είχε την ''ESP Horizon FR II Dark Brown Sunburst''. Το να περιγράψω το πόσο απίστευτη είναι αυτή η κιθάρα θα μου πάρει πολλές σελίδες... Μα καλά πόσο θεϊκό είναι το tremolo της ...?  0:) ...Λοιπόν ρώτησα για τιμή, μου είπε κάτι λιγότερα από 1700. Στην ακαδημίας την αντίστοιχη Horizon την δίνουν 1800. Οι απορίες μου είναι οι εξείς 2
-Που οφείλεται η διαφορά στην τιμή της? Λογικά για λόγους ανταγωνισμού? Και τα 2 μέρη την δίνουν στην ίδια θήκη.
-Ρώτησα στον Διαμαντόπουλο και μου είπε πως έχει ξύλο από μαόνι, (απίστευτα τέλειος όγκος ήχου) και είμαι περίεργος, πόσο πιο ελαφρύ είναι το alder ξύλο?

Τώρα που το επιβεβαίωσα, στον Διαμαντόπουλο την δίνουν 1580 ακριβώς.

« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/09, 19:36 από EmppuESP »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #40 στις: 02/06/09, 00:48 »
Πήγα στον Διαμαντόπουλο και είχε την ''ESP Horizon FR II Dark Brown Sunburst''. Το να περιγράψω το πόσο απίστευτη είναι αυτή η κιθάρα θα μου πάρει πολλές σελίδες... Μα καλά πόσο θεϊκό είναι το tremolo της ...?  0:) ...Λοιπόν ρώτησα για τιμή, μου είπε κάτι λιγότερα από 1700. Στην ακαδημίας την αντίστοιχη Horizon την δίνουν 1800. Οι απορίες μου είναι οι εξείς 2
-Που οφείλεται η διαφορά στην τιμή της? Λογικά για λόγους ανταγωνισμού? Και τα 2 μέρη την δίνουν στην ίδια θήκη.
-Ρώτησα στον Διαμαντόπουλο και μου είπε πως έχει ξύλο από μαόνι, (απίστευτα τέλειος όγκος ήχου) και είμαι περίεργος, πόσο πιο ελαφρύ είναι το alder ξύλο?

Τώρα που το επιβεβαίωσα, στον Διαμαντόπουλο την δίνουν 1580 ακριβώς.



Εχω την ιδια κιθαρα στο ιδιο χρωμα αλλα alder...Εισαι σιγουρος οτι ειναι μαονι?
Γιατι τωρα τελευταια ολο alder την εβρισκα, ειτε στο Θωμα ειτε στα μαγαζια...


Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #41 στις: 02/06/09, 10:09 »
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά αν ήταν μαόνι, αλλά το πιθανότερο ήταν να είναι. Δεν ήταν υπερβολικά ελαφριά και έβγαζε απίστευτα ογκώδη ήχο. Το παιδί που μου την έδωσε να την δοκιμάσω ήταν σίγουρος ότι ήταν μαόνι. Μακάρι να ήμουν σίγουρος και να ήξερα να σου πω.

-Στο official της ESP λέει πως είναι από μαόνι η horizon αλλά με EMG μαγνήτες (http://www.espguitars.com/guitars_horizon.html)
-Ναι ο Thomann τις βγάζει σε alder (http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr2_stbc_egitarre.htm)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #42 στις: 02/06/09, 12:15 »
Λοιπον απο τη στιγμη που βρηκες Horizon απο μαονι (πραγμα πολυ σπανιο) και 1580(!!!) ευρω χτυπα τη στο κεφαλι χωρις δευτερη σκεψη... ;)
Στο Θωμα να φανταστεις εχει 1666 Ευρω.


Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #43 στις: 03/06/09, 00:56 »
Λοιπον απο τη στιγμη που βρηκες Horizon απο μαονι (πραγμα πολυ σπανιο) και 1580(!!!) ευρω χτυπα τη στο κεφαλι χωρις δευτερη σκεψη... ;)
Στο Θωμα να φανταστεις εχει 1666 Ευρω.

Ξέρεις κάτι και θα ήθελα την γνώμη σου, επειδή έχω σκαλώσει πολύ, με το να βρω ένα χρώμα που πραγματικά να μου αρέσει (Όχι ότι το DBSB είναι άσχημο) απλά περίμενα να την βρω σε μοβ-μπλε midnight burst κάτι σαν τέτοιο χρώμα (http://www.harmony-central.com/ProductImages/Large/000008790.jpg). Στο Διαμαντόπουλο μου είπαν ότι η διαδικασία άλλου χρώματος κοστίζει 1000 ευρώ παραπάνω. Δεν ακούγεται λίγο υπερβολικό αυτό το ποσό για μόνο ένα χρώμα?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/09, 00:57 από EmppuESP »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #44 στις: 03/06/09, 01:26 »
Απο οτι θυμαμαι η Horizon σε τετοιο χρωμα δε βγαινει. Αρα σου ειπε τετοια διαφορα τιμης επειδη θα επρεπε να κανεις παραγγελια στο custom shop της ESP...
Ισως το πιο κοντινο σε αυτο που ζητας να ειναι αυτο εδω σε μπλε: http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr_2_bkaq.htm

Horizon στο χρωμα που ζητας εχει βεβαια signature model o Emmpu Vuorinen (Nightwish) αλλα μιλαμε για αρκετα χρηματα παραπανω (και η κιθαρα εχει και ενα μονο στη μεση). Επισης την κιθαρα την εχω δει μονο στην ...Ιαπωνια :-\

Αρα δυστυχως θα πρεπει να συμβιβαστεις με ενα απο τα ηδη υπαρχοντα χρωματα. (Και μεταξυ μας αν ενδιαφερεσαι και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, κανε γρηγορα γιατι μαονι Horizon σε τετοια τιμη εχω την ενυπωση οτι θα κανει φτερα γρηγορα...)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/09, 01:27 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #45 στις: 03/06/09, 01:39 »
Απο οτι θυμαμαι η Horizon σε τετοιο χρωμα δε βγαινει. Αρα σου ειπε τετοια διαφορα τιμης επειδη θα επρεπε να κανεις παραγγελια στο custom shop της ESP...
Ισως το πιο κοντινο σε αυτο που ζητας να ειναι αυτο εδω σε μπλε: http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr_2_bkaq.htm

Horizon στο χρωμα που ζητας εχει βεβαια signature model o Emmpu Vuorinen (Nightwish) αλλα μιλαμε για αρκετα χρηματα παραπανω (και η κιθαρα εχει και ενα μονο στη μεση). Επισης την κιθαρα την εχω δει μονο στην ...Ιαπωνια :-\

Αρα δυστυχως θα πρεπει να συμβιβαστεις με ενα απο τα ηδη υπαρχοντα χρωματα. (Και μεταξυ μας αν ενδιαφερεσαι και εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, κανε γρηγορα γιατι μαονι Horizon σε τετοια τιμη εχω την ενυπωση οτι θα κανει φτερα γρηγορα...)

Ναι για custom αναφέρθηκε το παιδί στον Διαμαντόπουλο, αφού τον ρώτησα μόνο για custom χρώμα χωρίς να αλλάξει κάτι πάνω στην κιθάρα. Το χρώμα της Horizon του Emppu δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα   :hmm...
Δηλαδή μόνο για custom χρώμα θα πάει παραπάνω 1000 ευρώ? Σίγουρα αρκετά παραπάνω από την ίδια την κιθάρα, αλλά 1000? Δηλαδή έστω και το χρώμα επιλογής σου το οποίο δεν υπάρχει στα διαθέσιμα χρώματα θεωρείται ότι κάνεις  ''Custom'' κιθάρα?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #46 στις: 03/06/09, 01:46 »
Αλλαζοντας χρωμα πειραζεις ενα απο τα κυριοτερα σημεια αναφορας εμφανισης της κιθαρας...Αυτο βεβαια το πληρωνεις και με το παραπανω.
Πιο φτηνα πιστευω θα σου ερχοταν η κιαθαρα με ενα επιπλεον μονο μαγνητη στη μεση παρα με διαφορετικο χρωμα.
Πολλα signature model (πχ του Emppu Vuorinen) κοστιζουν χιλαδες ευρω παραπανω λογω απλα μιας αλλαγης χρωματος...
Και λογικα να το παρεις μεγαλυτερη καστομιά θεωρειται να αλλαξεις αρδην την εμφανιση της κιθαρας, παρα τους μαγνητες (κατι το οποιο το κανεις κ σε τεχνικο.)
Ως τελευταια προταση θα σου προτεινα να επικοινωνουσες με Οικονομακη (ο ανθρωπος ειναι εκπληκτικος τεχνιτης) και να τον ρωτησεις αν θα μπορουσε να "πειραξει" το χρωμα εκεινος... ;)


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #47 στις: 03/06/09, 01:48 »
Και ναι customising κανεις οταν δημιουργεις κατι το οποιο δεν υπαρχει στις προεπιλογες του καταλογου του καταστηματος.
Για να δωσω ενα πολυ απλοικο παραδειγμα ειναι σα να πας σε εστιατοριο και να ζητησεις μεριδα μπιφτεκια με ρυζι (κ ενω κανονικα σερβιρεται με πατατες)  ;D ;)


Αποσυνδεδεμένος Fra

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #48 στις: 03/06/09, 01:51 »
Και ναι customising κανεις οταν δημιουργεις κατι το οποιο δεν υπαρχει στις προεπιλογες του καταλογου του καταστηματος.
Για να δωσω ενα πολυ απλοικο παραδειγμα ειναι σα να πας σε εστιατοριο και να ζητησεις μεριδα μπιφτεκια με ρυζι (κ ενω κανονικα σερβιρεται με πατατες)  ;D ;)
:roll

Ναι καταλαβαίνω και σε ευχαριστώ ρε συ, απλά είμαι τόσο λεπτομερής ως προς τη συγκεκριμένη, γιατί πρόκειται για ακριβή και απίστευτη κιθάρα.
Σίγουρα δεν λες για αυτόν τον Οικονομάκη --> http://www.oikonomakis.com.gr/index1.html  :D
Δηλαδή τι θαύματα μπορεί να κάνει αυτός ο Οικονομάκης --> http://www.enigmagt.gr/
Να την ζωγραφίζει με ξυλομπογιές  :P...
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/09, 01:55 από EmppuESP »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: esp horizon
« Απάντηση #49 στις: 03/06/09, 02:10 »
Δε θα με χαλαγε και ενα σαλατικο απο τον πρωτο  ;D
Λοιπον οντως για αυτον λεω...Μπορει οντως να κανει θαυματα και με πολυ λιγοτερα απο 1000 ευρω... ;)
Το να σου βαλει μαγνητη στη μεση νομιζω δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, γινεται...Τωρα για το βαψιμο αν και θελει λιγη δουλιτσα νομιζω πως εχεις βρει τον ανθρωπο σου...
Οποις ξερει κατι παραπανω ας παρεμβει να μας επιβεβαιωσει οτι οντως μιλαμε για μετατροπες που γινονται.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/06, 18:42
από Ommadawn
25 Απαντήσεις
11356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)
14 Απαντήσεις
6341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 15:10
από Stinky
10 Απαντήσεις
5029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/09, 18:05
από Johnie Darko
0 Απαντήσεις
2669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 14:22
από MetalHeart
0 Απαντήσεις
1939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:00
από KOSTARAS75
8 Απαντήσεις
4033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 22:22
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
2312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 17:21
από KOSTARAS75
11 Απαντήσεις
7299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 16:31
από groovymood
11 Απαντήσεις
4511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:28
από Stinky