Αποστολέας Θέμα: Gibson Hollowbodys  (Αναγνώστηκε 2844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Gibson Hollowbodys
« στις: 26/09/09, 23:50 »
Ξερω οτι δεν ειναι για την μουσικη που πεζω, παρολαυτα με ελκυουν πολυ σαν κιθαρες αλλα δεν ξερω πολλα για σκαφακια, γιαυτο θα ηθελα τις γνωσεις σας.
Κατ'αρχας ποια ειναι η διαφορα στον ηχο μιας Gibson ES 335 απο μια ES 135 για παραδειγμα? Βλεπω οτι η μια ειναι αρκετα πιο λεπτη απο την αλλη αλλα σε τι συνεπαγεται αυτο?
Επισης εχει δοκιμασει κανεις να παιξει hard rock με αυτα τα οργανα stock? Εχω δει κατα καιρους τον Perry να χρησιμοποιει ES αλλα υποθετω οτι ολο και κατι θα εχει αλλαξει...
Τελος οσον αφορα την κατασκευη τους ειναι αξιοπιστη? Ενταξει για lp η flying v η sg ξερω δοκιμασμενα πραγματα. Απλα αυτες μοιαζουν πολυ πιο "ευθραυστες"

Γενικα εχω φαει κολλημα με αυτην εδω συγκεκριμενα
http://www.gear-review.co.uk/reviews/135/135_1.jpg
Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Gibson Hollowbodys
« Απάντηση #1 στις: 27/09/09, 15:03 »
Κούκλες δεν είναι;  ;D
Η διαφορά τους είναι βασικά στο ότι η 335 είναι semi-hollow ενώ η 135 full hollow body. Δεν είναι δηλαδή μόνο πιο μεγάλη, αλλά είναι και τελείως "κουφωτή", το οποίο συνεπάγεται τα εξής:
Καταρχήν είναι αρκετά δυνατή ακόμη και unplugged, λόγω του μεγάλου σκάφους. Έχει ακόμη πιο mellow ήχο από τα semi σκάφη ειδικά στη neck θέση, κάτι που την καθιστά ιδανική για jazz παιξίματα. Επίσης σε μεγάλες εντάσεις και με αρκετό gain έχει σίγουρα αρκετά προβλήματα feedback.

H 335 και γενικώς οι semis, αντίθετα με αυτά που συνήθως λέγονται, τα βγάζει άνετα πέρα με τα περισσότερα είδη μουσικής- ναι, και hard rock. Πολύ δύσκολο να έχεις προβλήματα με feedback- έχω παίξει live με 335 clone σε Marshall λάμπα με 4Χ12 καμπίνα και αρκετό gain, και δεν είχα κανένα θέμα.

Κάτι που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη για τα σκάφη και ειδικά για τις 335: στις περισσότερες περιπτώσεις, τα ξύλα τους είναι φτηνό laminated maple. Όλα τα άλλα (ηλεκτρικά, κλειδιά κλπ.) αλλάζουν εύκολα, ως γνωστόν.
Οπότε, προσωπικά δε θα έδινα ποτέ 3000 ευρώ για την Gibson όταν  π.χ. με 359 παίρνω αυτήν: http://www.thomann.de/gr/ibanez_as73bs_semiakustik_egitarre.htm .
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Gibson Hollowbodys
« Απάντηση #2 στις: 27/09/09, 15:45 »
Σευχαριστω πολυ για την βοηθεια Θεμο.
Απο κριτικες που διαβασα στο νετ, οι 135 δεν τα πανε και τοσο καλα. Ψιλομαπα κατασκευη αποτι λενε.
Για τις 335 τωρα διαβασα πολυ καλα λογια.
Εχεις δικιο μαλλον, οσον αφορα την εναλλακτικη λυση.
Μηπως ξερεις καποιο αξιοπιστο μοντελο της Gibson? Ισως παλιοτερο απο αυτα που ποσταρα η και καποιο τλειως διαφορετικο.
Σημ. δεν ενδιαφερομαι να αγορασω απλα να μαθω καποια πραγματακια γιαυτα τα οργανα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Hollowbodys
« Απάντηση #3 στις: 27/09/09, 18:04 »
πως βγαίνει εντελώς άλλο νόημα απλά αλλάζωντας μια λέξη..... ;D
Σευχαριστω πολυ για την βοηθεια Θεμο.
Απο κριτικες που διαβασα στο νετ, οι 135 δεν τα πανε και τοσο καλα. Ψιλομαπα κατασκευη αποτι λενε.
Για τις 335 τωρα διαβασα πολυ καλα λογια.
Εχεις δικιο μαλλον, οσον αφορα την εναλλακτικη λυση.
Μηπως ξερεις καποιο αξιοπιστο μοντελο της BMW? Ισως παλιοτερο απο αυτα που ποσταρα η και καποιο τλειως διαφορετικο.
Σημ. δεν ενδιαφερομαι να αγορασω απλα να μαθω καποια πραγματακια γιαυτα τα οργανα


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Gibson Hollowbodys
« Απάντηση #4 στις: 27/09/09, 19:49 »
Νομίζω ότι η ES-137: http://www.thomann.de/gr/gibson_es137_custom_trb.htm "αντικατέστησε" τις 135. Τώρα για ποιότητα τι να σου πω, δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου.
Από κει και πέρα, η Gibson δεν έχει ιδιαίτερη ποικιλία στα σκάφη. Για την ακρίβεια έχει διάφορα μοντέλα που βασίζονται όμως στα κλασικά σχήματα 335 ή 135. Σε άλλες εταιρίες (Ibanez, Hagstrom) θα βρεις πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Υ.Γ. Ελπίζω αυτή-> http://www.thomann.de/gr/gibson_byrdland_florentine_cut_vsb.htm να έχει αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής ώστε να δικαιολογεί τα 5899 Ευρώ της  :o :o :o
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Απ: Gibson Hollowbodys
« Απάντηση #5 στις: 07/10/09, 06:49 »

Κάτι που πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη για τα σκάφη και ειδικά για τις 335: στις περισσότερες περιπτώσεις, τα ξύλα τους είναι φτηνό laminated maple.

Να πω κι εγώ ότι μπορείς να ψάξεις και σε άλλες μάρκες για καλα και αξιόπιστα μοντέλα.

Π.χ. είχα δει στην Αγγλία τις Sparrow που μου άρεσαν πολύ, και έχω μια Peerless που με έχει ξετρελάνει. Υπ'όψιν ότι στις Peerless από ότι το έψαξα υπάρχουν μοντέλα που δεν έχουν laminated top αλλά solid (π.χ. και οι Ibanez Artcore που κοίταγα μια περίοδο έχουν laminated).

Δεν ξκέρω αν το Laminated top τελικά είναι το κακό πράμα που πρέπει να αποφύγεις πάση θυσία, πάντως εγώ ήθελα σόλιντ!
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
GIBSON SG?

Ξεκίνησε από antoniosbbking « 1 2 » Τα καλύτερα...

25 Απαντήσεις
13090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 09:52
από Evangelos 123
28 Απαντήσεις
12023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/08, 15:23
από Giorgos K.
3 Απαντήσεις
2706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/08, 20:21
από Inuitarcher
51 Απαντήσεις
15545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 21:33
από Jezus
35 Απαντήσεις
12601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 12:04
από MISTREATED
24 Απαντήσεις
8231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 14:00
από hoba
11 Απαντήσεις
5258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 22:21
από priestjohn
1 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 15:01
από kpeyos
2 Απαντήσεις
2425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 12:33
από Stinky
4 Απαντήσεις
3553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 15:14
από Johnie Darko