Αποστολέας Θέμα: Μακρύ καλώδιο για loop  (Αναγνώστηκε 31036 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Μακρύ καλώδιο για loop
« στις: 19/01/16, 12:12 »
Γεια χαρα παιδια.
Θελω να πάρω 2 καλώδια σχετικά μακριά (5μ το καθένα), να τα προσθέσω στην αλυσίδα μου συνδέοντας μερικά πετάλια στο loop του ενισχυτή. Θέλω να ειναι χαμηλής αντίστασης  μιας και τώρα με τα οικονομικά 3μετρα καλώδια που εχω, υπάρχει αισθητή πτώση της έντασης στον ενισχυτή οταν ενεργοποιώ το loop. Φαντάζομαι οτι με τα μακρύτερα καλώδια θα ενισχυθεί το πρόβλημα και δεν το θέλω. Απο την άλλη πάλι δεν είμαι διατεθημένος να πληρώσω 100e για 10 μέτρα καλώδιο....
Ξέρετε καμιά "χρυσή τομή"? Καπου στην αθήνα που να έχει σχετικά καλής ποιότητας καλώδιο σε λογική τιμή? Και έτοιμο να είναι με περασμένα βύσματα δεν με πειράζει. Το ιδανικό όμως ειναι μάλλον να το βρω κουλούρα και να κοτσάρω εγώ τα jack.

Θα κατέβω σήμερα αθήνα. Ξέρετε καποιο μαγαζί που ν έχει καλώδιο και γωνιακά jack?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #1 στις: 19/01/16, 12:19 »
Μαγαζί και καλώδιο έχω να σου προτείνω αλλά είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι το μήκος των καλωδίων;
Έχεις δοκιμάσει με ένα απλό patch cable από το send στο return να δεις αν επηρεάζεται η ένταση; Αν ναι, το πρόβλημα είναι στην υλοποίηση ή τη λειτουργία του κυκλώματος του fx loop.
Είναι buffered το fx loop; Αν όχι, θα βοηθούσε τα πετάλια που θα μπουν εκεί να μην είναι true bypass αλλά buffered.


Τώρα για το μαγαζί και το καλώδιο googlαρε Sommer XXL (αυτό είναι το καλώδιο που σου προτείνω) Greece και θα το βρεις κάπου Πατησίων και Αλεξάνδρας μεριά είναι. Έχει και βύσματα κι απ'ολα αλλά κάνε ένα τηλ πριν ξεκινήσεις.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #2 στις: 19/01/16, 12:30 »
θα δοκιμασω αυτο που λες με το patch cable. Δεν ειναι τραγικη η πτωση εντασης αλλα ειναι αισθητη και φοβαμαι μη γινει χειροτερη με τα μακριτερα καλωδια ;)
Αν θυμαμαι καλα ειναι buffered η loop με μια (μιση :p για την ακριβεια) 12ax7 η οποια θεωρητικά ειναι σε καλη λειτουργικη κατασταση μιας και εχει δουλεψει καπου 40-50 ωρες το πολυ...

Μαλλον το βρηκα...αλεξανδρας 15 ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/16, 12:35 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #3 στις: 19/01/16, 12:58 »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #4 στις: 19/01/16, 13:18 »
http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/bulk-cables/instrument-bulk-cables/mogami-w2524.html


πσσσσσσσ... ολόκληρη επιστήμη! Δεν ήξερα αυτές τις λεπτομέρειες:
Παράθεση
Most musical instrument sound pick-ups, for example those in electric guitars, are comprised of high impedance circuits driven mainly by voltage, with very little electrical current flow. That is why handling noise (microphonics) can be a problem for guitar cables. Microphonic noise is caused by the minute voltage generated when a cable is flexed, stepped on, etc. Guitar cables must be designed to prevent this, so a conductive PVC layer is placed under the shield conductor to drain away this voltage

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #5 στις: 19/01/16, 13:53 »
http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/bulk-cables/instrument-bulk-cables/mogami-w2524.html

στα εξάρχεια είναι,με πορτοκαλί πόρτα




Guitar CableCapacitance (Signal Core to Shield per Metre)
Sommer Spirit XXL   86pF
Mogami 2524          130pF


Δε σχολιάζω άλλο ;D

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #6 στις: 19/01/16, 14:08 »

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/bulk-cables/instrument-bulk-cables/mogami-w2524.html

στα εξάρχεια είναι,με πορτοκαλί πόρτα




Guitar CableCapacitance (Signal Core to Shield per Metre)
Sommer Spirit XXL   86pF
Mogami 2524          130pF


Δε σχολιάζω άλλο ;D


Που να βαλεις και την τιμη στην εξισωση  ;D

Sommer Spirit XXL   86pF  - 2,6e το μετρο (τιμη απο εδω http://www.pasolutions.gr/corporate/details.php?PrID=5069 )
Mogami 2524          130pF - 4,0e το μετρο


Εκλεισε ευκολα προς sommer τελικα! Zeo μετα τη ζημια που μου εκανες με το weehbo (ναι παρηγγειλα το jcm drive :p ) ρεφαρισες με το πολυ οικονομικο αυτο καλωδιο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/16, 14:11 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #7 στις: 19/01/16, 16:36 »
Είναι τσεκαρισμένο το Sommer  ;)
Καλώς να το δεχτείς το JCM και περιμένουμε εντυπώσεις.


ΥΓ Θες πολλά μέτρα καλώδιο για να ρεφάρεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #8 στις: 19/01/16, 17:13 »
@zeoy η προσωπική μου άποψη για το sommer xxl είναι αντίθετη τελείως με τη δικιά σου.
είχα φτιάξει ένα 3μετρο για να συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή και με το που το έβαλα νόμιζα πως χάλασε ο ενισχυτής μου ή οτι η στρατ μου μεταμορφώθηκε lespaul . μουντίλα σε όλο της το μεγαλείο .
το μοναδικό καλώδιο που μου έκανε μεγάλη διαφορά στον ήχο.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #9 στις: 19/01/16, 17:24 »
Tο παρακάτω συγκριτικό τεστ καλωδίων ως προς το capacitance ίσως να είναι χρήσιμο για όποιον ενδιαφέρεται:

http://www.shootoutguitarcables.com/guitar-cables-explained/capacitance-chart.html

Το Sommer Spirit LLX που έρχεται πρώτο ως το καλώδιο με το μικρότερο capacitance είναι κι αυτό διαθέσιμο από τον Τhomann.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #10 στις: 19/01/16, 17:26 »
Έχω ένα 4άμετρο Sommer Spirit LLX και πετάει!..
Θέλει και βαράκια ψαρέματος ανά 1 μέτρο για να κάθεται στο πάτωμα!..  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #11 στις: 19/01/16, 17:36 »
@zeoy η προσωπική μου άποψη για το sommer xxl είναι αντίθετη τελείως με τη δικιά σου.
είχα φτιάξει ένα 3μετρο για να συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή και με το που το έβαλα νόμιζα πως χάλασε ο ενισχυτής μου ή οτι η στρατ μου μεταμορφώθηκε lespaul . μουντίλα σε όλο της το μεγαλείο .
το μοναδικό καλώδιο που μου έκανε μεγάλη διαφορά στον ήχο.


Τι να πω ρε φίλε; Εγώ είχα διαβάσει αυτά που λένε και τα παιδιά και άλλα πολλά κι έφτιαξα 2 5-μετρα (XXL, όχι το LLX που φαίνεται ανώτερο) και κάνουν τη δουλειά τους όπως πρέπει. Κανένα παράπονο. Θα υπέθετα πρόβλημα στην κόληση αλλά στην περίπτωσή σου τεκμηριωμένα κάτι ξέρεις από κολητήρι  ;)  οπότε το θεωρώ απίθανο να πήγε στραβά κάτι εκεί. Μυστήρια πράματα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #12 στις: 19/01/16, 19:09 »
Μολις τελιωσω απο την δουλια ξαι παω σπιτι εχω ετοιμο το μπασο για καλοδιοση.
5 μετρα ναι 5(πεντε) καλοδιο αναμεσα μαγνητες-βολ&τον και 6 μετα για τον ενησχητη και καπακι τα 5 θα γινουν 0.3 μετρα οποτε θα εχω μια εικονα για το ποσο επεμβαινουν στον ηχο και θα σας πω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #13 στις: 20/01/16, 18:19 »
@zeoy η προσωπική μου άποψη για το sommer xxl είναι αντίθετη τελείως με τη δικιά σου.
είχα φτιάξει ένα 3μετρο για να συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή και με το που το έβαλα νόμιζα πως χάλασε ο ενισχυτής μου ή οτι η στρατ μου μεταμορφώθηκε lespaul . μουντίλα σε όλο της το μεγαλείο .
το μοναδικό καλώδιο που μου έκανε μεγάλη διαφορά στον ήχο.


Απο οτι με συμβουλεψε ο πωλητης, γυρω απο την σιλικονη και κατω απο το εξωτερικο πλεγμα υπαρχει ενα φιλμ σαν πλαστικο υφασμα. Αυτο ειναι αγώγιμο και πρεπει να αφαιρεθει γιατι βραχυκυκλωνει με τη γειωση...
Μηπως το ειχες αφησει μαζι με τη γειωση στο βυσμα?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #14 στις: 20/01/16, 20:12 »
@zeoy η προσωπική μου άποψη για το sommer xxl είναι αντίθετη τελείως με τη δικιά σου.
είχα φτιάξει ένα 3μετρο για να συνδέω την κιθάρα με τον ενισχυτή και με το που το έβαλα νόμιζα πως χάλασε ο ενισχυτής μου ή οτι η στρατ μου μεταμορφώθηκε lespaul . μουντίλα σε όλο της το μεγαλείο .
το μοναδικό καλώδιο που μου έκανε μεγάλη διαφορά στον ήχο.


Απο οτι με συμβουλεψε ο πωλητης, γυρω απο την σιλικονη και κατω απο το εξωτερικο πλεγμα υπαρχει ενα φιλμ σαν πλαστικο υφασμα. Αυτο ειναι αγώγιμο και πρεπει να αφαιρεθει γιατι βραχυκυκλωνει με τη γειωση...
Μηπως το ειχες αφησει μαζι με τη γειωση στο βυσμα?

όχι ρε συ, το κατάλαβα πως έπρεπε να αφαιρεθεί . είναι ακριβώς στην ίδια λογική με το καλώδιο κεραίας της τηλεόρασης ,τα οποία έχω φτιάξει πολλές φορές
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #15 στις: 21/01/16, 15:54 »
τι να σου πω. Σημερα θα περασω τα βυσματακια που πηρα (γωνιακα, απο το νακα μιας και το μαγαζι με το καλωδιο ειχε ελειψη σε βυσματα) αλλα ουσιαστικη δοκιμη θα αργησω λιγο να κανω μιας και ο ενισχυτης μου ειναι στο στουντιο και με περιμενει για προβα :p
 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #16 στις: 21/01/16, 21:45 »
Παράθεση
Tο παρακάτω συγκριτικό τεστ καλωδίων ως προς το capacitance :
http://www.shootoutguitarcables.com/guitar-cables-explained/capacitance-chart.html


αρχικά νόμιζα πως μετρήθηκε η χωρητικότητα του καθενός καλωδίου από κάποιον ο οποίος στη συνέχεια δημοσίευσε τη λίστα.. τώρα είδα πως είναι βάσει  πληροφοριών που δίνουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές.

"  * The information above was taken directly from guitar cable manufacturer published specifications at the time of writing except for George L's which were taken from two separate retailers. "

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #17 στις: 31/01/16, 22:12 »
μετα απο εκτεταμενη δοκιμη (προβα και Live) μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι τα λεφτα που εδωσα επιασαν τοπο και με το παραπανω. Δεν εχω καμια διαφορα πλεον στην ενταση με Loop η χωρις οποτε επεσα μεσα στο οτι ηταν θεμα καλωδιου. Για την ιστορια απο εκει που το σημα μου περναγε απο 4 χ 3μ καλωδια τωρα εχω 2 χ 4μ (κιθαρα>pedalboard και pedalboard>input ενισχυτη) και 2 χ 6μ για τα send/recieve του loop και ο ηχος ειναι σαν να παιζω καρφι στον ενισχυτη με ενα 3μ καλωδιο.
Να τονισω οτι για βυσματα εβαλα καποια γωνιακα οικονομικα που ειχε ο nakas (2,5ε το ενα) μιας και το μαγαζι που ειχε το καλωδιο δεν ειχε διαθεσημα βυσματα και οτι εβρισκα αλλου ηταν πολυ ακριβο.
Το μονο "αρνητικο" ισως ειναι οτι το καλωδιο δεν ειναι ευκαμπτο με οτι αυτο συνεπαγεται.

Επομενως ευχαριστω πολυ για την προταση Zeoy. Την προτεινω και γω πλεον ανεπιφυλακτα!

ΥΓ:modfori σιγουρα κατι πηγε στραβα στην περιπτωση σου αλλα δεν ξερω τι...

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #18 στις: 01/02/16, 10:12 »
ΥΓ:modfori σιγουρα κατι πηγε στραβα στην περιπτωση σου αλλα δεν ξερω τι...

Συμφωνώ.. Το θεωρώ κι εγώ εξαιρετικό καλώδιο, έχω φτιάξει δύο τρίμετρα και σταδιακά άλλαξα όλα τα patch cables στο pb με δαύτο (εκτός απο ένα που το έχω αλλά δεν το κούμπωσα ακόμη  ;D) και η διαφορά ήταν τεράστια.. Και σε mini συγκριτικό που κάναμε στο οποίο έπαιξαν μέχρι και evidence των 100€+ , ήταν πολύ ψηλά στην..ιεραρχία!
Χριστόφορε κανόνισε να πιούμε καμιά μπύρα και να τσεκάρουμε τα καλώδια δίπλα δίπλα γιατί όντως κάτι πρέπει να στράβωσε..
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #19 στις: 01/02/16, 10:58 »
ζήλεψα και έκανα και εγώ  4 καλωδιάκια Sommer Spirit LLX.  :) :) ισχύει ότι δεν είναι εύκαμπτα αλλά προσωπικά δεν με πειράζει. 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #20 στις: 01/02/16, 11:37 »
Με γεια τα καλώδια όλοι λοιπόν. Θανάση LLX ή XXL πήρες. Τα έχει δοκιμάσει κανείς και τα δύο; Εγώ έχω τα XXL. Και όντως είναι λίγο άκαμπτα αλλά δε μου δημιουργούν κάποιο πρόβλημα.
Θέλω να φτιάξω καινούρια patch cables για την πεταλιέρα κάποια στιγμή και δεν ξέρω αν πρέπει να μείνω στο XXL, να πάω στο LLX ή σε κάτι άλλο. Βύσματα θέλω να βάλω τα πολύ λεπτά γωνιακά (pancakes).

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #21 στις: 01/02/16, 12:41 »
Νίκο το LLX δεν το έχω δοκιμάσει, τα xxl έχω παντού. Του pb με βύσματα hicon. Κανένα παράπονο ως τώρα.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #22 στις: 01/02/16, 12:58 »
το XXL πηρα μιας και θεωρησα οτι εχει καλυτερο value for money απο το LLX. Τωρα για patch cords δεν ξερω αν αξιζει γιατι τα βυσματα ειναι ακριβα...
Τα hicon απο που τα πηρες Aντρεα και ποσο?
ειναι καποιο απο αυτα?
http://www.hicon-connectors.com/

Παντως και τα "οικονομικα" βυσματα του naka μια χαρα δουλεψαν και ειναι αρκετα μικρα σε μεγεθος
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/16, 13:00 από kkmspm (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #23 στις: 01/02/16, 14:20 »
Αυτά είναι
https://m.thomann.de/gr/hicon_flunderklinkenstecker_winkel.htm?o=0&ref=mrl_a_0&search=1454329019
Εμένα με είχαν πιάσει οι βαρεμάρες μου τότε και τα πήρα έτοιμα τα patchάκια, μόνο τα τρίμετρα κόλλησα, με neutrik  ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Μακρύ καλώδιο για loop
« Απάντηση #24 στις: 01/02/16, 16:04 »
Όμορφα είναι κι έχουν κι έξτρα ποδαράκι για να κολήσεις τη "γη".

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
11576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 09:15
από fenderiarhs
30 Απαντήσεις
11923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 19:59
από Littlejohn
4 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 17:38
από Vicarious
12 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 03:14
από jim.ni
8 Απαντήσεις
5562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/12, 22:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
5640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/12, 16:54
από Eddie~Maiden
7 Απαντήσεις
5300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/14, 17:54
από zeromancer
2 Απαντήσεις
3432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/14, 16:37
από modfori
7 Απαντήσεις
4815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/15, 18:05
από adr1anos
21 Απαντήσεις
14858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/18, 19:02
από zanxion72